Haberler

14 Nisan 2010, Çarşamba

“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”Mısırlı mimar Shahira H. Fahmy''nin konuğu olduğu ARKIMEET konferanslarının 25.''si, 13 Nisan Salı günü Buildist''in desteğiyle Bahçeşehir Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Shahira H. Fahmy Architects (SFA)''in de kurucusu olan Fahmy, doğduğu, eğitim gördüğü ve mesleki pratiğini sürdürdüğü Kahire''den bahsederek konuşmasına başladı. Fahmy kentin genel durumunu şu sözlerle özetledi: “Nüfusu 18 milyona yaklaşan Kahire doğuya ve batıya doğru hızla büyümeye devam ediyor. Doğu ve batıda yer alan uydu kentlerin yanı sıra kentin çeperinde kaçak yapıların da yoğunlaştığını görüyoruz. Haberin Devamı
Toyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıToyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıTayvan''ın merkezindeki şehirlerden biri olan Taichung''u kültürüyle tanınan bir bölgeye dönüştüreceği umut edilen yeni bir metropol opera binası için temel attıldı.
Tarihi buluntular müzeye kavuşuyorTarihi buluntular müzeye kavuşuyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Seyitömer Höyüğü''nde yürütülen kazıda bulunan 4 bin eserin sergilenmesi amacıyla Dumlupınar Üniversitesi''nde (DPÜ) müze kurulması yönündeki talebi onayladı. Müze, Dumlupınar Üniversitesi''nin Merkez Yerleşkesi''nde kurulacak. Seyitömer Höyüğü''nde kazı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989''da Eskişehir Müze Müdürlüğü''nce başlatıldı. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü''nün 1990-1995 yılları arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006''dan itibaren DPÜ Arkeoloji Bölümü''nce ele alındı. Her yıl altışar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının, bu yıl tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından linyit kömürü çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.
Tarih: 14 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Kapadokya''da 1,5 saatlik masal turu Kapadokya''da 1,5 saatlik masal turu Türkiye''nin peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden biri Kapadokya. Dillere destan güzelliğiyle Ürgüp, Göreme, muhteşem görüntüsüyle Ihlara ve eşsiz manzarasıyla Aşk Vadisi, her yıl yaklaşık 200 bin turisti, balon turuyla kendisine hayran bırakıyor.
Tarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiTarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını amaçlayan Tarihi Kentler Birliği''ne üye seçimini gerçekleştirdi.
Emek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıEmek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıİKSV tarafından düzenlenen "Emek Sineması''nı Yaşatalım" toplantısı 14 Nisan 2010 tarihinde, Nuri Çolakoğlu''nun moderatörlüğünde İstanbul Film Festivali Koordinatörü Azize Tan, Mimarlar Odası''ndan Mücella Yapıcı, Korhan Gümüş ve yapılması planlanan yeni projenin müellifi Mim Yapı Mimarlık ve İnşaat Ltd.''den Mimar Fatih Kesgün''ün katılımı ile gerçekleşti.
Mimarlardan Emek Sineması açıklamasıMimarlardan Emek Sineması açıklamasıTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Afet Komitesi Sekreteri Mücella Yapıcı, Emek Sineması''nın yıkılmasının da öngörüldüğü ''''Kentsel Gelişim ve Yenileme'''' projesini engellemek için kamuoyu desteği beklediklerini söyledi.
Çeşme Havalimanı yarış pisti olacakÇeşme Havalimanı yarış pisti olacakİzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yakup Vatan, Pınarbaşı''ndaki yarış pistini imara açmayı ya da satmayı, atıl durumdaki Çeşme Havalimanı''nı da yarış pisti yaparak otomobil sporlarının hizmetine sunmayı planladıklarını açıkladı.
Barselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" ÖğretilerBarselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" Öğretilerİspanya Büyükelçisi ve 1997-2006 dönemi Barselona Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından düzenlenen konferansta, başarılı kentsel dönüşüm uygulamaları için Barselona''da benimsenen temel politikaları görseller eşliğinde anlattı.
Abant Tabiat Parkı''nda yapılan çalışmalarAbant Tabiat Parkı''nda yapılan çalışmalarAbant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, ''''Abant''ta yapılan çalışmalar ileri boyutta tahribata neden oluyor'''' dedi.
Yuvarlakçay''da köylüler kazandıYuvarlakçay''da köylüler kazandı"Su" için 100 günü aşkın süredir nöbet tutan köylüler açtıkları davayı kazandı. Yuvarlakçay Irmağı üzerine kurulacak hidroelektrik santralinin (HES) yapımına karşı açılan davada, ''''yürütmeyi durdurma'''' kararı verildi.
Vakıflar''a ait tarihi eserler "tüm risklere" karşı sigortalıVakıflar''a ait tarihi eserler "tüm risklere" karşı sigortalıTarihi binalar için başlatılan hummalı restorasyon ve onarım çalışmalarını tamamlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü, 3 bin 383 eserini sigortalattı.
"Doğu''nun İncisi"nde yangın"Doğu''nun İncisi"nde yangınÇin''in Şanghay şehrinin sembolü olarak kabul edilen televizyon kulesinde yangın çıktı.
Büyükşehir Belediyesi "Tarih" YazıyorBüyükşehir Belediyesi "Tarih" YazıyorKent merkezinde "dünyanın en büyük antik agorası" kabul edilen İzmir Agorası, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin 26.8 milyon liralık kamulaştırması ve 105 bina yıkımı ile büyük ölçüde ortaya çıkarıldı.
5 milyon kişi Tahran''ı terk etmeli5 milyon kişi Tahran''ı terk etmeliİran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, çok sayıda fay hattı üstünde yer alan ve her an deprem tehlikesi yaşayan başkent Tahran''da en az 5 milyon kişinin şehri terk etmesi gerektiğini söyledi. Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, Ahmedinecad, "İnsanlara şehri terk etmelerini emredemeyiz, ancak hazırlıklar yapılmalı. En az beş milyon kişi Tahran''ı terk etmeli ki, şehir kriz durumunda daha az kalabalık ve daha rahat yönetilebilir olsun" dedi.
‘Bitmez'' denen dev spor kompleksini Büyükşehir tamamladı‘Bitmez'' denen dev spor kompleksini Büyükşehir tamamladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘bitmez'' denen Sinan Erdem Spor Kompleksi''ni 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak Ağustos ayında yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası''na hazır hale getirdi. Türkiye''nin birinci, Avrupa''nın üçüncü büyük kompleksinde yüzme ve tenisin yanı sıra konser gibi etkinlikler de yapılabilecek.
1.5 milyon şişeden 3 katlı bina1.5 milyon şişeden 3 katlı binaTayvan''da Far Eastern Group adlı inşaat şirketi, çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 1.5 milyon plastik şişe kullanarak 3 katlı bina inşa etti.
Mimar Sinan Kurşunlu Külliyesi''nde anıldıMimar Sinan Kurşunlu Külliyesi''nde anıldıTMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Odunpazarı Belediyesi''nin katkılarıyla Mimar Sinan''ı anma programı düzenledi.
"Askeri köy"e yeni yer aranıyor"Askeri köy"e yeni yer aranıyorAK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, 25 yıldır kimlik göstererek evlerine gidebilen Sultaniye köylülerine devletin sahip çıkacağını söyledi.
''Küçük kıyamet''te bile ayakta kaldı!''Küçük kıyamet''te bile ayakta kaldı!Birinci derecede deprem bölgesinde bulunan beş asırlık Beyazıt Camisi''nin zemininde, geçirdiği beş yıkıcı, 20''yi aşkın şiddetli depreme rağmen kayma bile olmadı.
HES''te habersiz ihaleHES''te habersiz ihaleÇevreci avukat Barış Yıldırım Munzur Vadisi''ne yapılması planlanan ve bakanlığın onay verdiği hidroelektrik santrallarıyla ilgili Milli Parklar Genel Müdürlüğü''nün "skandal" bir açıklamasını ortaya çıkardı.
İşte dünyanın en iyi havalimanlarıİşte dünyanın en iyi havalimanlarıAralarından İstanbul Atatürk Havalimanı''nın da bulunduğu, en iyi havalimanları verdikleri hizmetlerle öne çıkıyor.
Göksu Deltası''nda doğa tahribatı iddiasıGöksu Deltası''nda doğa tahribatı iddiasıÖzel çevre koruma bölgesi statüsündeki deltada yer alan Paradeniz ve Akgöl lagünlerinin dalyan olarak kiraya verilmesinin doğanın tahrip olmasına yol açtığı öne sürüldü.
Emek sineması her an yıkılabilir!Emek sineması her an yıkılabilir!Emek Sineması''nın ''yenilenmesiyle'' ilgili belirsizlik, dün Mimarlar Odası İstanbul Şubesi''nde düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla son buldu. Mimarlar Odası''ndan, Emek Sineması Yenileme Kurulu Gözlemci Üyesi Mücella Yapıcı, Emek Sineması için, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan''ın yaptıkları açıklamalarda belirttikleri gibi bir yenilemenin söz konusu olmadığını, sinemanın yıkılmasının öngörüldüğünü söyledi.
Cam şişeden otobüs durağıCam şişeden otobüs durağıAtık cam şişeleden evlerin ardından şimdi bir de otobüs durağı yapıldı...
İstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullular''a yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor.
Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu Mimarlık Öğrencileri Sinan''a Komşu Oldu MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nca desteklenen Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve Müzesi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Yarışması''nın kolokyumu ve ödül töreni 9 Nisan 2010 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda gerçekleştirildi.
Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?Emek Sineması''nı Nasıl Bir Son Bekliyor?İstiklal Caddesi Yeşilçam Sokak''taki, 20 yıldır İstanbul Film Festivali''ne ev sahipliği yapan Emek Sineması''nın da bulunduğu Cercle d''Orient binasının cephesinin korunarak, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılacak olması gündeme bomba gibi düştü. Proje kapsamında Emek Sineması''nın yıkılacak olmasına karşı yaş, meslek tanımadan bütün sinemaseverler tepkilerini dile getirecek platform oluşturdular, imza kampanyası başlattılar. Bu çabanın nasıl bir sonuç getireceği, şu an sinemanın bulunduğu durum ile ilgili söz sahibi kurumlar olan Emekli Sandığı, Beyoğlu Belediyesi ve Turkmall''un ikna olup olmayacağını zaman gösterecek.
Hadımköy Planlarına Yürütmeyi Durdurma KararıTMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin 13 Nisan 2007 tarih ve 1020 sayılı kararıyla tadilen uygun görülerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nca 17 Nisan 2007 tarihinde onaylanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde 03 Ağustos 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Hadımköy Belediyesi''nde 27Temmuz 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ve Hadımköy Belediye Başkanlığına karşı açtığı dava İstanbul 9. İdari Mahkemesince 28 Ocak 2010 tarihinde oy birliği ile karara bağlandı.
İzmir marka oluyor İzmir''in marka şehir haline getirilmesi çalışmaları uzun süreden beri devam ediyor. Bu amaçla yıllarca arama konferansları yapıldı, beyin fırtınası yöntemi ile yollar arandı. Bakıldı ki, İzmir kendi kendine marka olamıyor, sonunda İZKA bir ihale açarak bu işi profesyonel firmalardan oluşan bir konsorsiyuma havale etti.
Kuzey Ege Limanı bir an önce yapılsınCumhuriyet Halk Partisi Bergama İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, partili belediye meclisi üyeleri ile birlikte yaptığı açıklamada Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi''nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Hasankeyf için direnişe devamUNESCO''nun Dünya Mirası listesinde, Çin Seddi beş kriteri, Mısır Piramitleri üç ve Taç Mahal bir kriteri sağlayarak yer alıyor. Listede, on kriterden dokuzunu sağlayan tek bir yeryüzü köşesi var ve o da Dicle Vadisi ve Hasankeyf.
Torbalı''dan çöp tepkisiAK Parti İzmir İl Başkanı Kabak ve Torbalı Ticaret Odası yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin ilçede yapmayı planladığı çöp depolama alanını istemediklerini söyledi İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Torbalı''da yapmayı planladığı çöp depolama alanına tepki gösteren Torbalı Ticaret Odası yetkilileri, AK Parti''yi ziyaret etti. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak''ı ziyarete gelen Torbalı Ticaret Odası Başkan Vekili Fehmi Özçelik, Meclis Başkanı Abdullah Olgun ve Torbalı Belediye Meclis Üyesi Nurettin Albaş "Güzel Torbalı''mızın çöplük yapılmasını istemiyoruz" dediler.
Kesintisiz elektrik geliyorTürkiye Elektrik Dağıtım A.Ş''nin (TEDAŞ) elektrik kullanıcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik temin etme amacıyla başlattığı rehabilitasyon projesine dönük çalışmalar hızlandı.
Bizans''ın Hipodrom''undan Osmanlı''nın Atmeydanı''naBizans''ta Hi-podrom''un işleviyle Osmanlı''nın Atmeydanı arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri de bu sergide görebilirsiniz. Pera Müzesi''nde açılan sergi ve kitapla ilgili notlarımızı bugün de sürdürüyoruz.
Modern Kent Sadece İnşaatlarla mı OlurYöneticilere göre örnek bir kent olma yönünde hızla ilerleyen bir kent Esenyurt. Yapılan tüm planların ise nüfusunun gelecekte 700 bin olacağı düşünülerek yapıldığı iddia ediliyor. Mevcut yerel yönetim yapılan inşaat yığınlarını modern kentleşme olarak ifade etse de halk bu durumdan çok da memnun değil. Modern kentleşme yönünde yetkililerin söylemlerini halka sorduğumuzda deyim yerindeyse bir dokunup bin ah işitiyoruz.
Ataköy Plus AVM, zengin müşteriyi evinden alıp alışverişe getirecekAtaköy 6. Kısımda Ataköy Konakları''nın hemen önünde yer alan Ataköy Plus Alışveriş ve Yaşam Merkezi, bugün açılıyor. Delta Proje A.Ş. ve Ortakları tarafından 110 milyon avroya inşa edilen merkez, 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ataköy Konaklarını da inşa eden Delta Proje A.Ş ve Ortakları''nın tek alışveriş merkezi olan proje, mimarisi, marka karması, yerel pazarı ve gurme dükkanlarıyla dikkat çekiyor.
Koruyacaklarına Kiraya VerildiMersin''in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde faaliyet gösteren Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı yöneticilerinin, Göksu Deltası''ndaki Paradeniz ve Akgöl lagünlerinin dalyan olarak kiraya verilmesinin doğal tahribata yol açtığı ve aynı zamanda Ramsar Sözleşmesi''ne aykırı olduğu iddiasıyla yasal girişimde bulunacağı bildirildi.
Avanos İzlenimleri (1)Avanos deyince, peribacaları! Kayalar!Otelin vadiye bakan pencerelerinden, o güne kadar sadece fotoğraflarda gördüğüm o görüntüyü seyrederken ürküyorum birden.
Çeşmelere su gelecekKarabük''ün Safranbolu ilçesindeki tarihi çeşmelerden 90''ı restore edilecek, sularının akması sağlanacak.
Modern Kent Sadece İnşaatlarla mı OlurYÖNETİCİLERE göre örnek bir kent olma yönünde hızla ilerleyen bir kent Esenyurt.
Müze ve ören yerleri turizm sezonunda 23.00''te kapanacakKültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri "Turizm Haftası"nın başlayacağı 15 Nisan tarihinden itibaren turizm sezonu boyunca saat 19.00''a, ihtiyaç duyulması halinde ise ilgili valiliklerin izniyle saat 23.00''e kadar açık tutulacak.
Yerleşimler ve değeriFilistin-İsrail ihtilafının ve barışın önündeki en büyük engelin İsrail''in işgal altındaki topraklarda inşa ettiği kanunsuz yerleşim birimlerinin olduğu herkesin bildiği acı bir gerçek olarak ortada duruyor.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.