Haberler

14 Nisan 2008, Pazartesi

Değişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıDeğişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıAdaylar oyun parkları ve bisiklet yollarından bahsediyor. Peki ama, çöken altyapıyla kim ilgilenecek? Görüşlerin cesurca tartışılmasının zamanı geldi. Amerika’da kentlilerin yaklaşık üç katı kadar köylü nüfus var, ancak bu insanların üç başkanlık adayını dikkatle dinlediklerini ya da sitelerini incelediklerini henüz bilmiyor olabilirsiniz. Hatta Birleşik Devletler’in, Norman Rockwell’in resimli kitaplarındaki küçük kasabalarla çevrili çiftliklerle kaplı olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz. Haberin Devamı
İzmirlilerin teleferik keyfi 2010''a ertelendiİzmirlilerin teleferik keyfi 2010''a ertelendiCan güvenliği nedeniyle kapatılan tesisin, yenilenip yeniden devreye sokulması en az 2 yıl sürecek. İzmirlilerin özellikle hafta sonları stres attığı Teleferik Tesisleri''nin can güvenliği gerekçe gösterilerek kapatılmasının ardından, ihalesinde sarkma oldu.
Binlerce yıllık maya tapınağı bulunduBinlerce yıllık maya tapınağı bulundu1,20 metre genişliğinde 1,50 metre boyunda ve 40 santimetre kalınlığındaki tapınağın ön yüzünde bir kaplumbağa heykeli ile bağdaş kurmuş olarak bir tahtta oturan bir insan bulunuyor.
Kehaneti bile yetiyorKehaneti bile yetiyorTasarım dünyasının ''yıldız'' ismi Philippe Starck, "Tasarladığım her şey gereksizdi. İki yıl içinde mesleği bırakıyorum," diyerek günah çıkardı ve tasarım mesleğinin sona ereceğini iddia etti.
Sakarya marka oluyorSakarya marka oluyorTarım alanları, ticari konumu ve turizm potansiyeliyle Türkiye’nin sayılı kentleri arasında yer alan Sakarya, son yıllarda baş döndürücü bir değişim havasına girmiş...
Kavaflar Çarşısı eskisi gibi olacakKavaflar Çarşısı eskisi gibi olacakKonak Belediyesi’nin 79 yıllık görkemli yapı için hazırladığı restorasyon projesi onaylandı. Çalışmalarla tarihi bir miras daha gelecek kuşaklara taşınacak.
Halı dediğin tasarımıyla uçururHalı dediğin tasarımıyla uçururTürkiye bir halı ülkesidir. TV belgesellerinde halı dokuyan köylü kız görüntülerinden Kapalıçarşı''daki binbir maharetli esnafa, minyatür tezgáhlı hatıra halılardan aile hediyesi klasik modellere kadar aşinayızdır halı sanatına.
Türkiye''nin en yüksek binası ''Gökdelen'', görkemli günlerini arıyorTürkiye''nin en yüksek binası ''Gökdelen'', görkemli günlerini arıyorİnşa edildiğinde Türkiye''nin en yüksek binası olduğu için "Gökdelen" olarak nitelendirilen Ankara''nın sembol binalarından Emek İşhanı''nda, özelleştirmeden sonra bir türlü bitmeyen tadilat çalışmaları ve mal sahibinin açtığı tahliye davaları nedeniyle sadece 10 kiracı kaldı.
Doğu''da kalkınmanın motoru kültür turizmiDoğu''da kalkınmanın motoru kültür turizmiTürkiye Seyahat Acentaları Birliği''nin (TÜRSAB), kültür turizmi atağına kalktığı Güneydoğu''da harekat merkezi olarak, inanç turizmiyle öne çıkan Şanlıurfa seçildi.
Heyelana sıfır manzaraHeyelana sıfır manzaraBüyükçekmece Gölü çevresindeki heyelan alanlarını havadan ve karadan inceleyen Yıldız Teknik Üniversitesi uzmanları, çok sayıda fabrika ve konutun heyelan alanlarının hemen bitişiğinde inşa edilmesinin “büyük bir risk” olduğunu söyledi.
Beko’nun süpürgesi ‘Red Dot’ ödülünü aldıBeko’nun süpürgesi ‘Red Dot’ ödülünü aldıBeko markalı ‘Kanguru Süpürge’, “Red Dot” tasarım ödülüne layık görüldü. Kanguru Süpürge, diğer ödül alan ürünlerle birlikte 1 yıl boyunca Enstitü merkezindeki çağdaş tasarım müzesi “Red Dot Design Museum”da sergilenecek.
ARKIMEET’e Özel Arkitera Mimarlık Almanağı KampanyasıARKIMEET’e Özel Arkitera Mimarlık Almanağı KampanyasıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı, 15 Nisan 2008 Salı günü düzenlenecek ARKIMEET Konferansı’na özel bir fiyatla satışa sunuluyor. Piyasadaki fiyatı 20 YTL olan Almanak konferans öncesinde 10 YTL’ye satılacak.
Konutta tasarruf yarışıKonutta tasarruf yarışıKüresel ısınmaya karşı alınan önlemler, yeni konut projelerinde de etkisini gösteriyor. Teknik Yapı Dilman Towers projesinde, kuyu suyunu arıtma yoluna giderken, Tulip de Tulipturkuaz ve TulipTowers projelerinde fotosel teknolojisiyle sıcak su ve elektrik üretimi gerçekleştirmeyi planlanıyor.
Taksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıTaksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Taksim Meydanı''na açacağı ''Cumhuriyet Müzesi'', Başkan Topbaş''ın söz verdiği 29 Ekim 2007 tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen ziyarete açılamadı.
Gökçek''in Parkları ve DiğerleriGökçek''in Parkları ve DiğerleriBir yanda bakımsızlıktan dökülen merkezdeki simge mekanlar, diğer yanda gösterişli ve kente uzak dinlence alanları... İlkbaharın ikinci ayı yaşanırken, başkentlilerin doğanın canlanışıyla birlikte dinlenmek, güzel vakit geçirmek için gideceği parkların büyük bölümündeki durum içler acısı.
Expo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerExpo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerUluslararası Sergiler Bürosu''nun (BIE), EXPO 2015''in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir''i geride bırakmış oldu. İzmir''in "Herkes için Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam için Yeni Yollar" başlıklı temasına karşılık yarışa "Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji" temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar.
Bu ne hal böyle?Bu ne hal böyle?İzmir Körfezi’nde kıyıya kirlilik vurdu, çirkin görüntü ortaya çıktı. Yüzeydeki yağ tabakasının, gemilerden boşaltılan atıklar olabileceği belirtildi. Büyükşehir Belediyesi ise bu durumu doğal deniz yaşamının sonucu, mevsimsel plankton patlaması olduğunu öne sürdü. Yapılan açıklamada, “Rüzgarın etkisiyle de hareket edebilen plankton tabakaları yer değiştirebilir. Zaman zaman da kıyı şeridi boyunca birikerek gemilerden atık bırakılmış görüntüsü verebilir” denildi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Hani yakılan okul yeniden yapılacaktıHani yakılan okul yeniden yapılacaktıUzun yıllar okul olarak hizmet veren yalı, 2002’de şüpheli bir şekilde yandı. Yapının restore edilerek yeniden okul olarak açılacağı sözü verildi ama şimdi ihaleye çıkılacak.
Haliç''in iki yakası artık kültür merkeziHaliç''in iki yakası artık kültür merkeziFatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri sınırlarındaki Haliç, 15 yıldır süren restorasyon çalışmaları sonunda eski itibarını kazandı ve açık hava müzesi haline dönüştü.
Olasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriOlasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriİTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü Boğaçhan Dündaralp''ın konuşmacı olarak katıldığı "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı bir konferans düzenledi.
Camili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorCamili Amblem Gidiyor Ankara Hitit''e DönüyorAnkara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2005’te aldığı kararla Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti.
Mimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan Evinde Düzenlenen Etkinliklerle AnıldıMimar Sinan ölümünün 420. yıl dönümünde memleketi Ağırnas’ta Belediye ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerle anıldı. Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu, yaptığı açılış konuşmasında tarihi ve kültürel mirası korumak adına, katkılarından dolayı ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’e, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’ye teşekkür etti. Osmanbaşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu, Mimar Sinan’ı anlamak için, ilk olarak onun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini incelemek gerektiğine dikkat çekti.
Häfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorHäfele, Yapı Fuarı''nda Son Tasarım Ürünleriyle Fark YaratıyorMobilya, kapı donanım ve aksesuarları alanında geniş ürün yelpazesine sahip olan ve dünya çapında kaliteleri kanıtlanmış birçok markanın da Türkiye distribütörlüğünü yürüten Häfele...
IPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini BulduIPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 yılı Ulusal Proje Yönetim Ödülleri, 4 Nisan 2008’de 9. Dinamikler Kongresi bünyesinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. İnşaat ve Teknoji Dalında 2 kategoriye ayrılan ödüller, İnşaat sektöründe “Portville” projesi ile Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörülüğü’ne, Teknoloji Sektöründe ise “İztanbul” projesi ile Tetaş Firması’na verildi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Cumhuriyet caddesi açılıyor, sevinsek mi dertlensek mi?Hadi gözümüz aydın. Dört aylık kabus nihayet bitiyor ve Cumhuriyet Caddesi yarın trafiğe açılıyor. Ve fakat. Kapalı kaldığı süre boyunca oralardan geçtiyseniz muhakkak fark etmişsinizdir.
Rönesans''ın hedefi 1.5 milyar $ ciroRönesans Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yanıkömeroğlu, Rusya''da ve Türkiye''de yeni alışveriş merkezleri yapacaklarını belirterek, "2008 yılında sadece Rusya''da 1,5 milyar dolar ve Türkiye''de 500 milyon Euro ciro hedefliyoruz'''' dedi. Gaziantep''te 18 milyon dolarlık yatırımla kurdukları Şirehan Alışveriş Merkezi''nin açılış törenine katılan Yanıkömeroğlu, Gaziantep''te ve Adana''da optimum alışveriş merkezleri kuracaklarını belirtti. Yanıkömeroğlu, inşaatı süren 10 tane alışveriş merkezi projesi olduğunu, hedeflerinin 2010 yılında 25 projeyi hizmete açmak olduğunu dile getirdi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
"Karayolları arazisinde fiyat 10 bin dolara kadar çıkacak"Zorlu Center''ın proje yarışmasını düzenleyen mimar Özkan, yapılacak konutların metrekare fiyatlarının 5 bin 500 ile 10 bin dolar arasında değişeceğini söyledi.
İngilizlerden en iyi 10 otel listesiİngiliz Guardian gazetesi, İngilizlerin en gözde tatil yerlerinden İstanbul''da farklı kesimlere hitap eden fiyatları ile 10 konaklama mekanını tavsiye etti. Listenin birinci sırasında Sultanahmet''teki Empress Zoe Hoteli yer alıyor. Otelin sırtını tarihi Bizans surlarına dayadığı ve muhteşem bir Sultanahmet Camisi manzarası sunduğu belirtildi. Listedeki diğer oteller sırasıyla şöyle: 2. Büyük Londra Oteli, 3. Sultanahmet Palace, 4. Lush Hotel, 5. Ayasofya Pansiyonları, 6. Ansen 130, 7. Splendid Palace Hotel, 8. İbrahim Paşa Hoteli, 9. World House Hostel, 10. Nomade
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ağırnaslılar Sinan''ın evine sahip çıktıDünyanın en iyi beş mimarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan''ın büyüdüğü Ağırnas Köyü''nde yaşayanların çoğu, tıpkı Sinan ve onun torunları gibi taş işçiliği yapıyor.
Deprem ‘uzak değil’Ünlü Fransız yerbilimci Prof. Armijo’nun doktora öğrencisi Uçarkuş, hocasına dayanarak depremin İstanbul’dan uzaklaşmadığını, Silivri ile Yeşilköy arasındaki fayın kırılmasının beklendiğini söyledi.
TOBB’un ticaret merkezini Ruslar 120 milyon $’a aldıTOBB, TİM’le birlikte Moskova’da 56 milyon dolara yaptırdığı ticaret merkezindeki yüzde 78.22 hissesini sattı. İki grubun katıldığı açık artırmada fiyat 120 milyon 250 bin dolara kadar çıktı. İhaleyi
Bankalar faiz artırdı, inşaatçı kendi finansman paketini yarattıKonut satışlarındaki durgunluk inşaat firmalarını birbirinden cazip kampanyalar düzenlemeye itti. Banka faizlerinin yüzde 1.5''ler seviyesinde seyrettiği bir ortamda inşaat firmaları konut almak isteyenlere yüzde 1''in altında faiz oranları ve düşük peşinat gibi olanaklar sunuyor.
Yıldırım''da Kent Konseyi oluşturulduYıldırım Belediyesi bünyesinde Kent Konseyi oluşturuldu. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin başkanlığında Bursa milletvekilleri, üniversite temsilcileri, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütleri temsilcileri, baro yetkilileri, meslek kuruluşları, okullar, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan konsey, ilçedeki dinamikleri harekete geçirip ortak payda oluşturarak hızlı, verimli, akılcı ve çağdaş hizmet vermeyi planlıyor. Kent Konseyi''nin Belediye Meclis Salonu''nda gerçekleştirilen ilk toplantısında, Mustafa Doğanay meclis başkanı, Hasan Ertürk, Zülkef Yeşilbahçe, Ahmet Şener, Mehmet İnkaya, Arif Özdemir, Musa Güroğlu, Ayhan Zembilvi, Arzu Ayyıldız, A.Kadir Zengin ve Ünsal Eser yürütme kurulu, Orhan Şahin, Arzu Ayyıldız, Ahmet Şener, Önder Asa ve Abdulkadir Zengin Danışma Kurulu''na seçildi. Konseyin açılışında konuşan Belediye Başkanı Özgen Keskin, kentteki tüm paydaşları bir araya getirerek kenti kucaklayan "ortak akıl" oluşturulması hedefinde olduklarını ifade ederek, kent konseylerini kentin kalkınma önceliklerinin ve sorunlarının tanımlandığı ve çözümleyici önerilerin tartışıldığı demokratik bir ortam olarak gördüğünü bildirdi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Kongre Merkezi''ne Biytaş imzasıMerinos Fabrikası''nın, kente yeni bir değer katacak kongre ve kültür merkezine dönüşmesinde Biytaş önemli rol üstlendi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi olarak yeniden şekillenmeye başlayan eski Merinos Fabrikası''nda, Biytaş`ın iki aşamalı olarak sürdürdüğü çalışmaların Mayıs ayı sonunda biteceği belirtildi. Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, yaklaşık 262 bin metrekarelik alanda projelendirilen Kongre ve Kültür Merkezi içinde toplam 125 bin metrekarelik bina alanı bulunduğunu söyledi. Bu binaların ısıtma soğutma havalandırma, iklimlendirme projelerini, yangın söndürme yangın hava tahliyesi ile tesisteki gösteri ve süs havuzlarının ve göletlerin yapımını üstlendiklerini kaydeden Gülçimen, şunları kaydetti: "5 kişilik teknik kadro ve 75 kişilik ekibimizle tesis içindeki mekanik tesisat işlerini yürütüyoruz. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının restorasyon ve inşaat işlerini yapan Gintaş firması ile anlaşarak yürüttüğümüz çalışmaların yüzde 80''lik bölümünü bitirdik. Ayrıca Öztimurlar firmasıyla ile yaptığımız anlaşma kapsamında gölet, sanayi müzesi gibi işleri kısa zamanda bitireceğiz."
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Assos''un tarihini değiştiren buluntuAssos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Nurettin Aslan, Çanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan antik kentte yürütülen kazılarda, Assos''un MÖ 3 bininci yılda yerleşim gördüğünü gösteren taştan yapılmış ok ucu bulduklarını söyledi.
"Türkiye için en iyisi yenilenebilir enerji kaynakları"Almanya eski Dışişleri Bakanı ve Alman Yeşiller Partisi eski lideri Joschka Fischer, ''''Türkiye''nin yapacağı en iyi şey, güneşi, rüzgarı ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını daha iyi araştırmak olacaktır'''' dedi.
Pendik’te beyaz yıkım...İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğünce, Pendik İlçesi Dolayoba ve Fevzi Çakmak Mahallelerinde bulunan toplam 217 adet gecekondunun yıkım işlemi beyaz yıkımlar kapsamında gerçekleştirildi.
Bursa''nın Çarşıları Dünyaya Örnek OlduTopkapı Müzesi Müdürü Prof.Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.
Kuraklık Pamukkale''yi de Etkiledi"Beyaz Cennet" Pamukkale''nin suyu, son yıllardaki kuraklık sebebiyle azaldı. Travertenlerin oluşumunu sağlayan suyun azalması üzerine, Denizli İl Özel İdaresi, Pamukkale''nin kararmaması için yeni tedbirler almaya başladı.
Yeni tasarım imajını patronlar çizecekTürkiye''de tasarımın gelişmesi ve "Türk tasarımı" imajını yerleştirmek için artık Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve ekonomi yönetiminin en üst isimlerinden oluşan bir konsey çalışacak.
300 Yıllık Konak Kaderine Terk EdildiKastamonu''nun Hanönü İlçesi''ne bağlı Yenice Köyü`nde bulunan 300 yıllık Hüseyin Bey Konağı bakımsızlıktan dolayı kaderine terk edildi. Yapımı Osmanlı`nın Duraklama Dönemi`ne denk gelen konak günümüzde mirasçıları arasındaki anlaşmazlık yüzünden yıkılmakla yüz yüze kaldı.
Projeler umutla müşteri bekliyorSon dönemlerde İzmir''de öyle güzel projelere imza atıldı ki... Folkart''ın Narlıdere projesi, Ege-Koop''un Güzelbahçe evleri, Soyak ve Bozoğlu gruplarının Karşıyaka''daki projeleri...
Taşhan YenilendiErzurum''da onarımına geçtiğimiz yılın sonuna doğru başlanan Rüstempaşa Kervansarayı’nda geri sayım başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ihale edilen bakım ve onarım işlerinde sona gelindiği bildirildi.
Yeşil Türbe''ye Çini AranıyorTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB) 1.3 milyon YTL''ye restorasyonunu üstlendiği Yeşil Türbe''de, müteahhit firma 1 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Sultan Çelebi Mehmet ve ailesinin çini bezemeli sandukalarının bulunduğu türbenin, kubbe ve bina duvarlarındaki çatlaklıklar giderildi.
Tarihi Canfeda Hatun Çeşmesi OnarıldıKocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı''nın Kocaeli’de yeni kurmuş olduğu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan alınan izin ve onaylanan restorasyon projeleri ile Koruma Kurulu kararlarına uygun olarak Orhan Camii karşısında bulunan Kethüda Canfeda Hatun Çeşmesi''nin onarımını tamamladı.
Palladium, Anadolu Yakası''nın Akmerkez''i olacakİstanbul Anadolu Yakası''nın iddialı projelerinden biri olan Palladium Alışveriş Merkezi''nin Kozyatağı''ndaki inşaatı tamamlandı, kiracılarla da kontratlar imzalandı. İki yılda toplam 7 bin konutun yükseldiği Batı Ataşehir''in karşısındaki Palladium''un yan komşuları da Baytur''un Stargate projesi ile Dündar İnşaat''ın Incity''si. Baştan şanslı bu alışveriş merkezinde kimler olacak, herkesin merak konusu bu şimdi. Palladium''un kiralama ve işletme işini AVM Partners yapacak . Şirket ortaklarından Tarkan Ander anlattı: "Yaklaşık 38 bin metrekarelik kiralanabilir alanı, farklı sektörlerden 175 mağazamız var. Bizim iddiamız Anadolu yakasının moda merkezi olmak. Aynı zamanda içinde yer alacak markaların da cirolarıyla bayrak(flagship) mağazaları haline geleceğini ümit ediyoruz." Sinemalarını Mars Entertainment Grup''un işleteceği Palladium, Anadolu yakasındaki film galalarına ev sahipliği yapacak. Market Makro olacak. Cafe ve restoranlar da iddialı: Kitchenet, Midpoint, Cookbox, Harvard Cafe, Pastarito, Rana gibi markalarla Palladium''un bir buluşma merkezi olması amaçlanıyor. Açılış tarihi Eylül 2008.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Esen Evran
Allianoi Tartışması“İzmir neden kaybetti?” başlıklı 1 Nisan günkü yazımda, Expo’nun İtalyanlara kaptırılmasında (birçok başka nedenin yanı sıra) Allianoi’nin de rol oynadığına değinmiştim. Yazım üzerine Devlet Su İşleri’nden bir açıklama geldi.
Bahçeşehir Üniversitesi ABD''de kampus açtıBahçeşehir Üniversitesi, işbirliği içinde bulunduğu ABD''deki Kent State Üniversitesi''nin kampusu içinde kendi eğitim ve kültür merkezini kurdu. Vakıf üniversiteleri arasında ülke dışında ilk kampus olma özelliği taşıyan tesis 2.7 milyon dolara mal oldu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin şu anda önceki anlaşmalar kapsamında Kent State Üniversitesi''nde eğitim görmekte olan 20 öğrencisi ve yeni gidecek 50 öğrenci 2.400 metrekarelik Van Campen Binası''nda eğitim alacak. Yeni kampus konaklama ve kültürel aktiviteler gibi imkânlarla birlikte Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri için özel bir merkez olacak.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yaşar Özay
Minber Üzerindeki Boyalar KaldırılıyorTarihi değeri olan ancak bilinçsiz bir şekilde yağlı boya ile boyanan Çorum Ulu Cami minberinin üzerindeki kimyasal boyalar kaldırılıyor. Tarihi minberin kimyasal boyalar nedeniyle çürümeye başlaması üzerine Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz harekete geçti.
TMSF, Kemer Country''de villa satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kamu alacağı nedeniyle haciz uyguladığı çok sayıda taşınmazı 15 Nisan 2008''de İstinye''deki Ahmet Afif Paşa Yalısı''nda satacak. Satışa çıkan yerler içinde Kemer Country''de villa, Büyükçekmece''de Restoran, Ankara''da Gazete Matbaa Tesisi, İstanbul Ataköy, Göztepe, Beşiktaş, Bağdat Caddesi''nde daireler, İstanbul Bebek, Karaköy, Tahtakale''de işyerleri, Çanakkale''de fabrika binası, Tekirdağ, İzmir, İznik, İzmit, Sakarya, Balıkesir, Kayseri, Antalya, Sivas, Adana, Çanakkale, Hatay, Mersin, Aydın, Denizli, Düzce, Edirne, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Konya, Manisa, Ordu, Muğla, Tokat, Van, Zonguldak, Uşak ve Şanlıurfa''da bulunan arsa, dükkan, konut niteliğinde bulunan taşınmazlar yer alıyor.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Gaziantep Kültürü Emin EllerdeGaziantep kültürel varlıklarının korunması ve geliştirilmesi adına büyük önem taşıyan, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Gaziantep’te kurularak faaliyetine başladı. Kurum, geçici olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında hizmet verecek.
Büyük Usta Mimar Sinan AnıldıOsmanlı Devleti''nin en büyük mimarı Mimar Sinan, doğumunun 420''nci yılında unutulmadı. Yaptığı eserlerle herkesi yüzyıllardır kendisine hayran bırakan Mimar Sinan, doğum yıldönümünde memleketi Kayseri''nin Ağırnas Beldesi''nde anıldı. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, törende, Sinan''ın mimari dehasını dünyanın tanıması gerektiğini belirtti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Oğuz Ceylan da Sinan''ın yurt dışındaki tanınılırlığını artırmak için İtalya''nın Floransa kentinde 2009 yılında "Sinan ve Çağdaşları" adlı bir Çalıştay düzenleneceğini bildirdi. Etkinlikte büyük ustanın müzeye dönüştürülen evi sevenleri tarafından gezildi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: TRT Haber
Tarihi Dokuya Zarar VerilmiyorAntalya’nın Manavgat İlçesi''ne bağlı Evrenseki Beldesi’nde yeni yapılan evler tarihi dokuya göre ahşap yada taştan inşa ediliyor. Belediye, Belde’nin tarihi dokusuna zarar verilmesini önlemek için yeni yapılan evlerin ahşap yada taş kaplamalı yapılmasına izin veriyor.
İstanbul''a ek hava yoluTürk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Türkiye''deki Hava Trafik Yönetimi Sistemlerinin Sistematik Modernizasyonu (Smart) Projesi kapsamında İstanbul''un hava yolunun yüzde 30 ek kapasiteye kavuşturulacağını söyledi.
Başkan Arpacıoğlu: Şehrin kimliği netleşiyor120 günde tamamlanacak olan meydan projesinin afişleri şehrin çeşitli yerlerindeki bilbordlara asılıp halkın merakı gideriliyor. Başkan Arpacıoğlu "Şehrin en iyi kimliğini meydanları belirler, bizler de Cumhuriyet meydanı için yarışmalar düzenlememize rağmen kimliğimizi yansıtacak bir eser olmadığından yarışmanın galibi olmamıştı. Yine kendi mühendislerimizin çizdiği meydan projesini şimdi hayata geçiriyoruz. Meydanın aydınlatmasında stadyumlardaki aydınlatmadan olacak ve meydan Ünye''ye ayrı bir görünüm kazandıracaktır" dedi. Şu andaki mevcut ağaçların kesilmeyeceğini belirten Arpacıoğlu "Meydanımız toplam 15 bin metre kare alan üzerine inşaa edilmiş olacak, mevcut ağaçları kesmediğimiz gibi yeni ağaçlarda dikerek Karadeniz bölgesinde iddialı bir meydanımız olmuş olacak" şeklinde konuştu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Kemal Yeni
Tarihi Karanlık Kümbet ve Kamburoğlu Han yıkılmasınErzurum Yeğenağa Mahallesi''ndeki Karanlık Kümbet ile Nazik Çarşı''daki Kamburoğlu Hanı ilgisizlik ve bakımsızlıktan yıkıma terk edilmesi tepkilere neden oluyor. Erzurum''daki tarihi eserler sahipsizliğe terk ediliyor.
Tarihi Ev Yeniden CanlanıyorBolu''nun Aktaş Mahallesi''ndeki Osmanlı dönemine ait tarihi Yeşil Ev''in restorasyonu bitme aşamasına geldi. Yeşil Ev''in sahibi Şerafettin Güler, "Konağın restorasyonu bittikten sonra öğrencilerimiz için lokal, kütüphane veya farklı amaçlar için kullanacağız" diye konuştu.
Tarihi Mekanlarda Görüntü Kirliliğine Son VerilecekBursa Valiliği tarihi mekanlarda faaliyet gösteren esnafın kullandığı tente, şemsiye, reklam panosu, tabela gibi malzemelere standart getirerek, yapılardaki tarihi atmosferin görüntü kirliliğiyle dağılmasını önlemeyi planlıyor.
Tarihi Türbe ve Han İlgisizlikten YıkılıyorErzurum Yeğenağa Mahallesi''ndeki Karanlık Kümbet ile Nazik Çarşı''daki Kamburoğlu Hanı ilgisizlik ve bakımsızlıktan yıkıma terk edilmesi tepkilere neden oluyor.
İzmir Büyükşehir 3 milyon metrekareyi yeşillendirdiİzmir Büyükşehir Belediyesi son dört yılda oluşturduğu 3 milyon metrekare yeşil alana 6.1 milyon bitki ve ağaç dikti.
Tarihi Zabunlar Konağı KiralandıManisa Kula''daki tarihi Zabunlar Konağı "butik otel" olarak, 20 yıllığına Anemon oteller zincirine ihaleyle kiralandı. Kula Kaymakamı Muzaffer Şahiner, tarihi "Zabunlar Konağı"nın, ilçe turizmine önemli katkı yapacağını söyledi.
Darphane Mescidi aslına uygun restore ediliyorMülkiyeti Diyanet Vakfı''na ait olan ve Şehadet Cami Kız Kur''an Kursu olarak kullanılan Saltanat Kapı karşısındaki Darphane Mescidi için köklü çalışma başlatıldı.
Türkiye''deki Dünya Miras Alanları Mercek AltındaUNESCO Türkiye Mili Komisyonu (UTMK) - Kültürel Miras İhtisas Komitesi, Türkiye’nin, UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’nde yer alan tarihi, kültürel ve doğal alanlarının güncel durumlarının saptanması amacıyla, 2006 yılından bu yana yürüttüğü çalışmasını tamamladı.
Avrupa Yakası''nın yeni merkezi Bağcılar olacakİstanbul''un en büyük ilçesi konumuna gelen Bağcılar ''Avrupa Yakası''nın yeni merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.
Zaha HadidÖnce iri gözlerine takılıyorum… Sonra iri gözlü kadının 2004 yılında dünyada Pritzker Ödülünü alan ilk kadın mimar Zaha Hadid olduğunu öğreniyorum.
"Çıldırtan" bir yatırım daha2001''de zemin etüdü yapılmadan yapımına başlanan Hasan İçyer İlköğretim Okulu, hayırseverlerin 350 bin YTL''lik bağışıyla 3 yıl sonra bitirildi. Ancak hesapsız işler yüzünden zeminin kaydığı ortaya çıktı.
Payitaht-ı zemin: Eminönü...Payitaht-ı zemin... yani Dünya Başkenti!.. Eminönü... İstanbul’un kalbi. İstanbul denilince akla ilk gelen yer. Tarihi yarımada... Yeni düzenlemeye göre, Eminönü artık ilçe de değil. Fatih ile birleştirildi. Eminönü Belediyesi de, önümüzdeki yerel seçimler (Mart 2009) itibariyle sona erecek!
Hilton Kars’a otel yapacakKars Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Çiçek, Şeker Fabrikası civarında yeni kurulacak olan Uydu Kent bölgesine Hilton Otel yapılacağını açıkladı. Çiçek, Hilton Otel yetkililerinin Başkan Naif Alibeyoğlu’nu arayarak Kars’ta otel yapmak istediklerini, uygun arsa olup olmadığını sorduklarını söyledi. Başkan Çiçek, “Başkan Alibeyoğlu’nun da en uygun arsanın Şeker Fabrikası civarında yeni kurulacak olan Uydu Kent bölgesinde olduğunu iletmesi üzerine yetkililer, 15 Nisan’da (yarın) Kars’a gelerek ihaleye katılacak. Bu talep kentte arsa fiyatlarını artırdı” diye konuştu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Zonguldak''a Tersane AtağıZonguldak Valiliği tarafından 2 tersane 1 çekek yeri için tercihli ihaleye çıkarılan Alaplı Tersane Bölgesi’ne, 19 firma 25 proje ile başvuru yaptı. Alaplı’da bin dönüm arazide kurulması planlanan tersanelerde 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Girişimcilere bedelsiz tahsisi yapılacak olan söz konusu alanda gemi ve yat tersanesi kurulması amaçlanıyor. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Zonguldak Valiliği’nin koordinasyonunda yer tahsisi yapılırken, yapılacak gemi inşa tersanelerinde en az 80 bin DWT’luk gemilerin inşa edilmesi düşünülüyor. Alaplı’da bin dönüm arazi üzerine kurulması beklenen 2 gemi inşa ve 1 yat ve çekek tersanesinin bölgenin en büyük tersaneleri olması bekleniyor. Tersane başına 400 dönüm arazi tahsisi yapılması düşünülürken bir çekek ve yat tersanesine ise 200 dönüm arazi bedelsiz verilecek. İki tersane için 5 firma 10 proje ile başvurdu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Recep Canpolat
Tarihi Köşk Vali''nin İmzasını BekliyorYıllar önce prensesler ve paşalara ev sahipliği yapan, sonrasında öğrencileri ağırlayan Kadıköy Kız Lisesi’nin bahçesindeki 135 yıllık tarihi Mahmut Muhtar Paşa köşkü şimdi çürüyor.
Renk İmparatorluğu TekirovaOlur da bugünlerde yolunuz düşerse Antalya’nın batı (güney mi) taraflarına. Bir yol uğrayıverin Tekirova’ya. Kent merkezindeyseniz hele, göstermek için doğanın tüm canlılığını çocuklarınıza küçük mola.
Yeşil Yalanİstanbul Büyükşehir Belediyesi, çevre ve bağlantı yollarındaki üst geçitleri bir reklam panosu olarak kullanıyor... Şehrin en can alıcı noktalarındaki bu panolar, bazen vatandaşa uyarı, bazen de iktidarın propaganda aracı niteliğinde.
Kadifekaleliler yıkımlara karşı Çankaya yolundaİzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı Kadifekale Semti’ndeki bin 968 konut, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında yıkılacak. Kadifekale’deki yıkımlara karşı Büyükşehir Belediyesi’ne dava açan vatandaşların avukatı Mustafa Rollas, zemin etüt çalışmalarının ardından ‘afet bölgesi’ ilan edilen yerlerde önlem alınmasının nedeninin rant olduğunu söyledi.
‘Kıyılar yağmaya açılıyor’CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Maliye Bakanlığı''nın yayınladığı bir tebliğle, denizin doldurulmasıyla kazanılan alanların yatırıma açılmasına imkan verdiğini belirtti. Bu durumun ciddi bir kıyı yağmasına yol açacağını söyleyen Topuz, kıyıların devletin hükmü ve tasarrufu altında olduğunu, özel mülkiyete ayrılamayacağını vurguladı. Verdiği soru önergesinin yanıtlanmadığını ifade eden Topuz “Önergemin yanıtsız bırakılması Anayasal hükümlere karşın kıyıların ve doğal kaynakların kamu yararı dışında kullanıma konu edildiği görüşünü güçlendirmektedir.”
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Sahile İstinat DuvarıAlanya’nın Mahmutlar Belde Belediyesi, yapımı hızla devam eden Barbaros ve Atatürk Caddesi yol, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarının yanı sıra sahil yolunda 1 kilometrelik yolda yapılan pilot düzenlemenin ardından kalan kısmın istinat duvarı yapım işine başladı.
Dubai Şeyhi''ni Sevindiren RaporDubai Şeyhi El Maktum’un Dubai Towers’larına karşı Mimarlar Odası’nın açtığı davada, oda ile Büyükşehir Belediyesi ile kriz çıktı.
Ayazağa’da ulaşım sorunu artıyorAyazağa köyü sakinleri özellikle her gün sabah ve akşam saatlerinde trafikte korkunç bir tıkanıklık ile boğuşuyor. Trafik sorunu yaşayan Ayazağa köyü sakinleri sorunlarını anlattılar.
Kerpiç surlar canlanırkenSadece Hitit mirası diye bakmak, değerini hafife almak olur. Hattuşa kazılarına 12 yıl başkanlık eden Dr. Jürgen Seeher ve ekibinin çalışması, bir deneysel arkeoloji uygulaması olarak da çok önemli.
Kuşadası yine plansız kaldı!Merkezindeki aşırı betonlaşmayla dikkat çeken Kuşadası, bir de imar plansız kaldı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Aydın''ın Kuşadası ilçesinin 1/25 binlik imar planının iptaline ilişkin Danıştay 6''ncı Dairesi''nin kararını onadı. Kuşadası, yeni imar planı çıkıp onanıncaya kadar imar planından mahrum kaldı.
‘Bu yönetmelik suyumuzu korumaz’Ege Çevre ve Kültür Derneği, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’nin bu haliyle suların korunmasını sağlayamayacağı gerekçesi ile bazı maddelerinin iptali için dava açtı. Yüzyılın en önemli sorunlarından birinin, temiz su kaynaklarının azalması, suya erişimin zorlaşması ve su yoksulluğunun giderek artması olduğunun altı çizildi.
Paris''te ''sürdürülebilir'' günlerParis''te 10-13 Nisan Tarihleri arasında devam eden ''Sürdürülebilir Kalkınma Fuarı''nda her türlü çevre dostu ürün mevcut. Sergi salonunun önünde beş adet hibrid sitemle çevre dostu araba var. Bu fuarda turizmden ulaşıma, mutfaktan giyime her alanda çevre dostu ürünler sergileniyor. Fuarın 150 katılımcı firması arasında dünya devi markalar ürünlerini sergilerken geri dönüşümle elde edilen kâğıtları ya da ürettikleri doğal sabunları sergileyen orta ve küçük ölçekli firmalar da var. Sergide, çevre dostu bir ev, özel tasarımlı ekolojik mobilyalar, elektrik gücüyle desteklenen bisiklet, hiçbir yan ürün kullanmadan temizlenen bir havuz, tekrar kullanılabilen bebek bezi ve dans edenlerin enerjisini elektrik gücüne dönüştüren bir dans pisti bile mevcut. Amaçsa sadece çevre dostu ürünler satmak değil, tüketicilere çevre bilinci ve sürdürülebilir kalkınma kavramla-rını tanıtmak.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Manolya, meşe, ıhlamur, erguvan...İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hüseyin Dirik, kent merkezlerine uygun ağaçları anlattı...
''Köy'' tipi ağaçlar kente gitmiyor!Belediyelerin gelişigüzel ağaçlandırma çalışmalarına uzmanlardan itiraz var: Her fidan her yere dikilmez. Çam ve sedir gibi ''köy'' tipi ağaçlar hızla büyüyerek kentlerde trafiği etkiler, çevre kirliliğine yol açar, üstelik faydası da olmaz.
TOKİ verdiği sözleri tutmuyor1999’da mahalle olan Eryaman 4. Etap’ta, mahalle sakinleri ulaşımdan altyapıya kadar pek çok sorunla boğuşuyor. TOKİ tarafından inşa edilen ve 10 bin konuttan oluşan 4. Etap Tunahan Mahallesi’nde halk, on yıl önce yapılması gereken sosyal alanların ve altyapı hizmetlerinin bir an önce bitirilmesini bekliyor.
Güney Çin Denizi S.O.S. veriyorDeniz bilimciler Hanoi''de düzenlenen bir konferansta kirliliği ve yoğun deniz trafiğiyle Güney Çin Denizi''nin gelecekteki gıda kaynaklarını tehdit eden bir çevresel tahribata sebep olduğu konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Başıbüyük ve Sulukule yalnız bırakılmadıTMMOB Şehir Plancıları Odası ve TMMOB İstanbul İKK, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dahil olan Başıbüyük ve Sulukule’yi ziyaret etti. Başıbüyük Mahallesi Doğayı, Çevreyi ve Tabiatı Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Lütfü Sel, şehir plancılarına belediye ile birlikte yaptıkları toplantılar hakkında bilgi verdi.
Katı atık anlaşmasıManisa Akhisar’da üç ilçe ve yedi belde belediye başkanı, katı atıkların tek merkezde toplanması için protokol imzaladı. Protokolün, Manisa Valiliği ve İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra çöp toplama yerinin belirlenmesi için çalışmaya başlanacağı belirtildi.
SHP’den planlı değişim modeliİzmir’de konuşan Murat Karayalçın, “Ağrı Dağı’nın doruğundan Karşıyaka’nın sıfır noktasına kadar her kilometre alan mutlaka planlanmalıdır” dedi. Karayalçın, Türkiye’nin planlama sisteminin değiştirilmesi gerektiğini savundu.
Holiday Inn ile ''Airport Vadisi''ne ilk adım atıldıİkitelli bölgesinin ilk beş yıldızlı oteli Denk Turizm''in gerçekleştirdiği 30 milyon Euro''luk bir yatırımla hayata geçti.
İstanbul''u marka kent yapmak Türkiye''nin geleceğine yatırımİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, önümüzdeki 3 yılda İstanbul''u bir "marka kent" haline getireceklerini belirterek, bunun Türkiye''nin geleceğine yatırım olduğunu kaydetti.
Patara Feneri’ni bulduk (...Önemli olan kullanabilmek)Patara Feneri, bundan 2 bin yıl önce yapılan bir fener. Dünya üzerinde 2 bin yıl ayakta kalabilen tek fener. Patara Feneri’nden daha önce yapıldığı söylenen bir tek İskenderiye Feneri var.
Dünyayı ''tasarruflu'' aydınlatalım, 106 milyar Euro kazanalımDünyadaki tüm aydınlatma noktalarının enerji tasarruflu olması halinde 106 milyar Euro''nun elde kalacağını söyleyen Philips Aydınlatma''nın CEO''su Rudy Provoost, kriz dönemlerinde tasarrufun daha önemli hale geldiğine dikkat çekti.
Deniz Baykal, beş yeni yatırımı hizmete açacakBüyükşehir Belediyesi’nce projelendirilen Gaziemir ve Sarnıç karayolu altgeçitleri, Bayraklı karayolu üstgeçidi ve istasyonu ile Alsancak Kent Kütüphanesi tamamlandı. Beş projenin toplam maliyetinin 15.3 milyon YTL olduğu bildirildi.
''TOKİ dünya markası oldu''Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin bir dünya markası haline geldiğini söyledi. TOKİ''nin sadece ev sahibi yapmadığını belirten Bayraktar, çağdaş ve sosyal bir yaşam sunarak vatandaşın devlete bakış açısını da değiştirdiğini ifade etti.
Kuşadası''nın imar planı iptal edildiDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Aydın''ın Kuşadası İlçesi''nin 25 binlik imar planının iptaline ilişkin Danıştay 6''ncı Dairesi''nin kararını onadı. Turizmin gözde merkezlerinden Kuşadası, yeni imar planı çıkıp onanıncaya kadar plansız kaldı. Belediye Başkanı AKP''li Fuat Akdoğan, "Yeni 25 binlik plan yapımı için talimat verdim" dedi. İmar planının iptal edilmesi, Kuşadası''nın üç büyük önemli projesini tehlikeye soktu. 4325 üyeli Uydukent''in yaklaşık 8 yıldır duran inşaat çalışmaları geçtiğimiz günlerde belediyece ruhsat yenilenmesi yapılarak tekrar başlamıştı.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Latif Sansür
Hızlan ve Bayer''e mimarlardan ödülYAPI Endüstri Merkezi''nin (YEM) Fulya''daki yeni binasında kutladığı 40. kuruluş yıldönümü gecesinde, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan''a "kültürel dokulara, mimarlık ve şehircilik ilkelerine aykırı yapılaşma kararları karşısında gösterdiği duyarlılık" nedeniyle YEM Medya Onur Ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü''nü de Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer, Milliyet Gazetesi''nden Melih Aşık''la paylaştı. Ödülünü, YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasoğlu''nun elinden alan Hızlan, "Edebiyatla uğraşan bir kişi olarak bir kentte mimarinin ne kadar önemli olduğunu bilirim" diye konuştu. Bayer de çevre ve mimari konusunda duyarlılık göstermenin kent yaşamını direkt etkilediğini söyledi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Özkan Arslan
Kastamonu''daki bağ evleri turizme açılıyorKastamonu''nun Tosya ilçesinde bulunan yaklaşık 1000 civarındaki bağ evinden 350''sinin restore edilerek turizme kazandırılması için valilik ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) çalışma başlattı.
Osmanlı''nın ilk mescidi günyüzüne çıkıyorOsmanlı Devleti''nin Bursa''da yaptırdığı ilk mescitlerinden Hisar Mahallesi''ndeki (Tophane) Darphane Mescidi, orjinal haline getiriliyor. Orhan Gazi''nin eşi Nilüfer Hatun tarafından 14. yüzyılda yaptırılan mescit yeniden günyüzüne çıkıyor.
Almanya’dan ‘Ilısu’ uyarısıIlısu Barajı Projesi’ne ortak olan Almanya, sert bir mesaj verdi. Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Projesi’ni Alman, Avusturya ve İsviçreli inşaat şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum inşa edecek.
Memurlar için yapıldı, şimdi gecesi 9 bin 500 euro!Sultan Abdülaziz’in emriyle 1870’te Dolmabahçe Sarayı’nda görevli memurlar için inşa edilen ve kısa süre önce restore edilen Akaret Sıraevleri’nin içinde bulunan W Hotels İstanbul açıldı.
Kazılmış asfaltlar geri dönüştürülüyorKarayolları Genel Müdürlüğü (KGM), kazılmış asfaltın tekrar kullanılmasına ilişkin çalışma başlattı. Pilot uygulamada 20 bin ton kazılmış afsfalt geri dönüştürüldü.
Şirehan’da Rönesans devriGaziantep’te 18 milyon dolarlık yatırımla Rönesans Alışveriş Merkezleri tarafından yapılan Şirehan Alışveriş Merkezi açıldı. Alışveriş merkezinin içinde banka şubeleri, kafe ve restoranların yanısıra 700 metrekare eğlence merkezi yer alıyor.
Yeşil cennette betona hayırAyvalık''ta belediye, Toplu Konut İdaresi''nin 280 konut yapmak istediği, ilçenin en güzel yerlerinden, seyir terası Cennet Tepesi''ni yeşil alan ilan ederek yapılaşmadan kurtardı.
Arka sokakların umulmadık misafirleriBeyoğlu''nun arka sokakları diye tarif ettiğimiz bölgeler vardır ya. İlk taraf, yani Tarlabaşı''na bakan "arka sokaklar" daha güvenlidir. Hatta iyi restoran/kafeler bile vardır oralarda.
Dekorasyonda 2008''in anafikri: Rengi modernize etmekBir mekána adımınızı attığınızda ilginizi ilk olarak renkler çeker. Çünkü algılarımız, çocukluğumuzdan itibaren renklerle beraber gelişmeye başlar.
Mumcu Parkı’na makyajManisa Sarıgöl’e bağlı Dadağlı Köyü’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda yenileme ve ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Muhtar Mehmet Aktürk, 2002’de açılan 3 bin 500 metrekarelik parkın eskiyen bordür taşlarının değiştirildiğini, boya-badanasının yapıldığını, demir korkuluklarının elden geçirildiğini söyledi. “Çay ocağı yapıldı. Çocuklar için oyun alanı, havuz ilave edildi. 250 de çam fidanı dikildi” dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Vehbi Sarıhan
Zeugma''nın üstüne dev cam fanus yapılacakGaziantep İl Özel İdaresi, Zeugma Antik Kenti''nin üstünü, cam fanus benzeri bir yapıyla kapatarak, şehri açık hava müzesine dönüştürecek.
Ankara bu yaz yine şantiyeBüyükşehir Belediyesi, Yeni Ulus Tüneli, Gimat Mezarlık köprülü kavşağı, Yenimahalle 12''nci cadde kesişimi köprülü kavşağı, Etlik-Kasalar, Gülhane köprülü kavşakları, Yenimahalle MİT önü U dönüşü alt geçit köprülü kavşağı, Ayaş yolu - otoyol köprülü kavşağı ile Etimesgut istasyon caddesi 16''ncı cadde kesişimi köprülü kavşağı inşaatlarını yaptırmak üzere ihale açtı.
Efes’te kazılar durmayacakAvusturya tarafından sürdürülen Efes arkeolojik kazılarındaki “kazı başkanı” krizi çözülemedi. Ama bakanlık kazıları sürdürmekte kararlı.
123 yıllık kervansaray, 18 milyon dolara ''modern çarşı''ya dönüştüTürkiye''nin önde gelen inşaat firmalarından Rönesans, Gaziantep başta olmak üzere Ortadoğu''ya hizmet verecek alışveriş merkezini tamamladı. 123 yıllık tarihî Şirehan Kervansarayı, 18 milyon dolarlık yatırımla ekonomiye kazandırıldı.
Amblem neye tutunuyorBüyükşehir''in Hitit Güneşi''nin yerine "atadığı" amblem 13 yıl boyunca tartışma ve uzlaşmazlık konusu oldu. Bu süreçte CHP, DSP, SHP, MHP, DYP, ANAP temsilcileri amblemi eleştirdi, karşı çıktı.
Gezici ağaç...Ormanlar en güven duyulmayan elde; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a teslim. Ya ağaçları da peşinden gezdirmeye kalkarsa.
Bir tarih gözler önünden yok olurken yetkililer habersizErzurum''daki tarihi eserlerin sahipsizliğe terk edilmesi karşısında vatandaşlar yetkilileri tarihi değerlerimize sahip çıkmaya çağırdı.
Yozgat''ta antik dönemden kalma sığınaklar bulunduYozgat Valisi Amir Çiçek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Müze Müdürü Arkeolog Hasan Kerim Şenyurt ile birlikte Yenifakılı ilçesinin Damlalı Vadisi''nde bulunan sığınak girişlerini gezerek bilgi aldı.
Kayseri’ye dev bir çocuk parkı kuruluyorKayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki yatırım programları arasında yer alan ve özellikle çocuklara yönelik eğlence hizmeti vermek için kurulacak olan Disneyland’a, bir hayvanat bahçesi ile dev bir akvaryumun da yapılacağı bildirildi.
Marmaray Projesi, SDÜ''de anlatıldıSüleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından "Marmaray Projesi Tanıtımı" konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde Marmaray Projesi Müdür Yardımcısı Siraç Karayağızı, projenin Türkiye''nin iftihar edebileceği sayılı projelerden biri olduğunu söyledi. Dünya''da ilk defa bu kadar derine inen tüp tünel yapıldığını belirten Karayağızı, "Marmaray Projesi en derine yapılan tüp tüneli içeriyor. Marmaray projesine benzer fikirlerin 150 yıllık bir tarihi var. 1860 yılında Sultan Abdülmecit ve 1902 yılında Sultan 2. Abdülmecit tarafından boğaz geçişi hakkında çeşitli tasarılar yaptırılmış." dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Gökçek’ten yeni amblem sinyaliBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in Hitit Güneşi Kursu ambleminin değiştirilmesine yönelik Belediye Meclis kararının iptal edilmesi konusunda, "Bakalım gerekçe önümüze gelsin temyiz edelim mi, etmeyelim mi, yeni bir amblem mi yapalım onlara karar vereceğiz" dedi.
Kazova''nın gözü, büyük hastane ihalelerindeKazıva İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir, bugüne kadar DSİ, belediyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlara yönelik yaklaşık 1 milyar dolarlık iş yaptıklarını belirterek önümüzdeki süreçte büyük hastane ihaleleri ile özel konut projeleriyle ilgileneceklerini söyledi.
Tarihi İshak Paşa Sarayı yeniden restore edilecekAğrı''nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı 3.5 milyona YTL''ye ihale edilerek Mayıs ayında yapılacak restorasyonla orijinal haline çevrilerek yeniden halkın ziyaretine açılacak.
Güneş Mahallesi''ne spor temalı parkAntalya''nın alt kademe belediyelerinden Kepez Belediyesi, yeni parklarla ilçenin değerini artırmaya devam ediyor. Güneş Mahallesi''nde 3,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımı başladı. 4 yılda 471 bin metrekare yeşil alan yatırımı gerçekleştiren Kepez Belediyesi, Güneş Mahallesi''ni de parka kavuşturuyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Güneş Mahallesi''nde 3,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımına başladı. Birsöz Sitesi''nin önündeki alanda inşa edilen park spor temalı. Parkın içerisinde basketbol sahasının yanı sıra fitness aletleri, çocuk oyun grubu, oturma alanları, yürüyüş yolları da yer alacak. Parkın önümüzdeki günlerde bitirilmesi hedefleniyor.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Yeni İnegöl, şehrin batısına kuruluyorEkonomik potansiyeli ve 210 bin kişilik nüfus gücüyle Türkiye''nin en büyük ilçelerinden birisi olan Bursa İnegöl''de 1/25 binlik planlar hazırlandı.
Topkapı metrosu yıl sonuna kadar açılacakSultançiftliği''ni Topkapı''ya ulaştıracak yeni metro hattı, yıl sonuna kadar bitecek. Edirnekapı-Topkapı raylı sistem hattı, kısa olmasına karşın Havaalanı-Aksaray metrosu, Zeytinburnu-Fındıklı tramvayı ve Cevizlibağ-Avcılar metrobüs hattına entegre sağlaması yönüyle büyük önem taşıyor.
Yozgat''ta yeraltı şehri bulunduYozgat''ın Yenifakılı ilçesinin Damlalı mevkiinde erken Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir yeraltı şehri bulundu. Uzmanlarla birlikte bölgede yeni bulunan mağaralarda inceleme yapan Yozgat Valisi Amir Çiçek, Yenifakılı ilçesinin Kapadokya''ya çok yakın olduğuna dikkat çekti. Ön incelemelerde bulunmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan izin istediklerini anlatan Çiçek, "Bu yörelerde çok değişik medeniyetlere mensup insanlar yaşamış, çok sayıda krallıklar kurulmuştur. Bu nedenle o medeniyetlerin kalıntıları yeraltındadır. Nevşehir''de çok sayıda yeraltı şehri var. Yenifakılı ilçemizde de bu tür yeraltı şehirlerinin olması muhtemeldir" dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Kaynak: Seyfettin Mete
Mobilyacının derdi tasarımTürkiye''nin cari açığına katkıda bulunmayan ender sektörlerinden biri mobilya sektörü. Üstelik ihracatı ciddi bir yükseliş içinde. 2006 yılında 764 milyon dolar olan ihracat, geçen yıl yüzde 34 artışla 1.026 milyon dolar olarak gerçekleşti.
İçinden yol geçen okulTürk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere Halkalı Toplu Konutlar mevkiinde inşa ettirdiği okulun bahçesinden TOKİ''den aldığı çevre düzenlemesi ihalesiyle yol geçiren Tisan İnşaat hakkında yasal işlem başlatıldı. PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy , "Söz konusu yolun, alanın elverişli olmasına rağmen binamızdan en az 5 metre çekilerek yapılmaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu kanunsuz ve usulsüz uygulamayı şiddetle kınıyoruz" dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
''Gökkafes silueti bozmuyor'' kararıGökkafes''in yapıldığı araziye Osmanlı döneminde konulan "inşaat yapılamaz" şerhi, Şişli 5. Asliye Hukuk Mahkemesi''nce ikinci kez kaldırıldı. Mahkeme, Gümüşsuyu''ndaki binanın İstanbul''un silüetini bozmadığına da karar verdi.
Banyoda Hem Masaj Hem Film KeyfiJakuzi küvet sistemlerinde bir çok farklı ürünü hayata geçiren Mut-Can şirketi, bugün sona erecek olan TÜYAP Unicera Fuarı’nda jakuzi-küvet ürünlerinin lansmanını yaptı. Mut-Can’ın ortaklarından Sercan Mutlu, özellikle sektörün yerli ve yabancı küvet üreticilerinden yoğun bir taleple karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Aquacan markalı ürünleriyle geçtiğimiz ay gerçekleşen İtalya Expobagno fuarına katıldıklarını söyleyen Mutlu, özellikle Dubai, Romanya, Yunanistan, Arjantin, İsveç, İran ve Mısır gibi ülkelerden yoğun taleplerle karşılaştıklarını dile getirdi.
Tarih: 13 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
İzmir-Nice teknoloji kenti için anlaştıEGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu, "Kentimizi bilişim merkezi yapmak istiyoruz. 20 bin kişiye iş imkanı yaratacak proje için nihai imzayı bi ay içinde atarız" dedi.
Ege Seramik''te satış için düğmeye basıldıİbrahim Polat Holding, iştiraki Ege Seramik''teki hisseleri ile ilgili olarak özellikle yabancı yatırımcılardan gelen satın alma taleplerinin ticari olarak değerlendirilmesi ve bu konuda stratejik ve/veya finansal yatırımcılarla görüşme yapılması amacıyla Standart Ünlü Menkul Değerlerler''i yetkilendirdi.
Heyecan uyandıran teleferik projesini bu dönem de unutacak mıyız?Gelişmeleri şöyle bir gözümüzün önünden geçirdik... 5 Ocak 2006 günü bu sütunlarda, Uludağ yolculuğunu 20 dakikaya indirecek modern teleferik hattı projesini ilk duyuruşumuzu anımsadık.
''Aslında onlar kaybetti''Vali Kıraç, "EXPO vizyonuna göre seçim yapılsaydı, bizim kazanmamız gerekirdi" derken, Cumhurbaşkanı Gül''ün 17 Nisan''da yapılacak zirvede sürecin değerlendirmesi yapacağını açıkladı.
Paşabahçe İstanbul Boğazı''na Sahip ÇıktıPaşabahçe Boğaz''a sahip çıkıyor. Hazırlanan Çevre Koruma Projesi''yle İstanbul Boğazı''nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak. Proje kapsamında Beykoz, Paşabahçe ve Çavuşbaşı havzalarının atıksuları, inşası devam eden Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi''nde arıtıldıktan sonra, derin deşarj yöntemiyle Karadeniz''in ölü bölgesine gönderilecek. Yaklaşık 170 milyon YTL''ye mal olacak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi kapsamında, Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi ve Deniz Deşarjı İnşaatı ile 2 bin 200 milimetre çapında 14 bin 250 metre tünel, 300 ile bin milimetre çapları arasında 154 bin metre kolektör ve atıksu şebekesi inşa ediliyor. Projenin tamamlanınca, İstanbul Boğazı'' nın Beykoz sahillerinden kontrolsüz atıksu girişi tamamen son bulacak.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Beyoğlu Sahnesi Proje Yarışması başvuru süresi uzatıldıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen, “İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması” başvuruları 25 Nisan 2008 tarihine kadar uzatıldı.
''Yeşil bir yaşam mümkün...''Doğa dostu pazarlamanın ''kitabını yazan'' John Grant, dev firmaların da çevreci olabileceğini anlatmak üzere İstanbul''da...
Yağışlar barajlara yaradı ancak tasarruf şartAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Son günlerdeki yağışlardan bir hayli memnunuz. 142 milyon metreküpe kadar düşen barajlarımızdaki su miktarı, yaklaşık bir ay içinde gelen yağışlarla 234 milyon metreküpe çıktı'''' dedi.
Yeni kule dayanıklıABD''de, yıkılan İkiz Kuleler''in enkaz alanına inşa edilecek yeni kulenin cephesi deprem, kasırga ve patlamalara karşı dayanıklılık testini geçti. Geçen aylarda inşa edilen normal boyuttaki iki model cephe, geçmesi zor testlere tabi tutuldu. ''Özgürlük Kulesi'' adı verilecek kulenin dış yüzeyi tamamen cam kaplı olacak. Kule üstündeki direk de hesaba katıldığında 541 metreyle New York kentinin en yüksek binası olacak. 541 metrenin karşılığı olan 1776 feet de ABD''nin bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 4 Temmuz 1776''dan geliyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Yüzü Değişen Kentte 448 Yıkım550 gecekondunun bulunduğu Yalı ve Şemikler mahallelerinde 9 ay içinde imar aflı ve imar afsız 448 evin yıkıldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “İmar afsız olanların hepsi Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki TOKİ ile yapılan evlere yerleştirildi.
Maden firması: "900 değil, 411 ağaç kestik"Muğla''nın Osmaniye köyünde maden için ağaç kesme tartışması sürüyor. Mahkeme, İl Tarım Müdürlüğü''nün raporuna dayanarak, manganez madeni rezerv araştırmalarını durdurdu.
Mobilya mı? Modeko''da...Türk mobilya sektörüne şöyle bir baktığımızda iki taraflı bir görünüm görmekteyiz. Bir yanda rekabet gücü düşük küçük işletmeler, bir yanda, uluslararası alanda “marka” olma yolunda ilerleyen firmalar.
Dünya şehirleri İstanbul''da buluşuyorİstanbul, beş kıtadan 35 metropol kente ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12-13 Nisan tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda düzenlenecek 1. Uluslararası İstanbul Yerel Yönetimler Sempozyumu''nun açılışını ise Başbakan Erdoğan yapacak. Dünyanın bir çok şehrinin belediye başkanları ile akademisyenlerin katılacağı sempozyum ile İstanbul''un, dünyada yerel yönetim ve şehircilikte yeni eğilimlerin incelendiği, yeni konseptlerin tartışıldığı bir merkez konumuna gelmesi hedefleniyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
"Hadi gel köyümüze geri dönelim" deyip gittilerİstanbul''a gelip umduğunu bulamayanlara Büyükşehir Belediyesi el uzattı. Son 11 yılda bin 822 aile memleketlerine geri gönderildi.
İstanbul''da tehlikeli projelerİstanbul''un tiyatro ve kültür merkezlerinin yenilenmesi gerekiyor ama yeşil alanlarına bloklar dikilmesinin önüne geçilmesi için bir şeyler yapmalı.
Sabiha Gökçen “uluslararası” oluyorSabiha Gökçen Havaalanı’nda 2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni dış hatlar terminalinin yapımı için başlayan hafriyat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 3 Mayıs günü Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla temeli atılacak olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Yeni Dışhatlar Terminali, 170 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Terminalde 96 adet check-in kontuarı, 6 adet bagaj karuseli ve otomatik bagaj ayırma sistemi ve A 380 operasyonuna uygun 14 adet körük yer alacak. Bunlara ek olarak, 4 bin 500 araç kapasiteli bir otopark, 60 odalı bir havalimanı oteli, iki katlı bir VIP terminalinin yapımı da gerçekleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Payitaht-ı Zemin: EminönüÜlkemizin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu tarafından hazırlanan kitabın tanıtımı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından birlikte yapıldı.
Otoyol ve köprüler satılacakTurgut Özal’ın başbakanlığı döneminde gündeme gelen ve o dönemde büyük bir tartışma konusu olan otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi projesi hayata geçiriliyor. Hükümet, TBMM Başkanlığına sunduğu tasarı ile köprü ve otoyolların özelleştirilmesine start verdi. Tasarının yasalaşmasından sonra Türkiye’deki altı otoyol ile iki boğaz köprüsü özelleştirilecek.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Neslişah’ın patronundan savunma: 411 ağaç kestikMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde, orman alanındaki manganez madeni faaliyetleri nedeniyle çevrecilerin hedef tahtası haline gelen Neslişah adlı firmanın sahibi Mehmet Bekmez, Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nün raporunda belirlendiği gibi yol açma çalışmaları için 900 değil 411 ağaç kestiklerini açıkladı. Bekmez, Muğla İl Tarım Müdürlüğü’nün hazırladığı raporun abartılı olduğunu ileri sürdü. Rapordaki bilgilerin baştan sona yanlış olduğunu iddia eden Bekmez, "Biz şu ana kadar madene yol açmak için 411 ağaç kestik. Bu ağaçları, 9. Orman İşletme Müdürlüğü tespit edip işaretledi. Kesebileceğimiz 39 ağaç daha bulunuyor. Bunları kesip kesmeyeceğimiz henüz belli değil. Kestiğimizi farz edersek toplamda 450 ağaç kesilmiş olacak. Bundan bir tane daha fazla ağaç kesmeyeceğiz. Nereden çıkarıyorlar 19 bin 320 ağaç keseceğimizi. Bunların hepsi uydurma. Bizim iznimiz belli, yapacağımız iş belli" dedi.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yamanlar’a modern pazaryeri yapılıyorİzmir’in Karşıyaka İlçesi Yamanlar semtinde yeni pazaryeri yapılacak. 2125 metrekarelik alana inşası başlayan tesis, modern teknik görüntüsü ile de dikkat çekiyor. Daha önce yapılanlardan biraz daha farklı yapılacak. Yamanlar Pazaryeri tüp şeklinde olmasından dolayı uzay teknolojisi görünümünde bir bina olarak hayata geçiyor. Pazaryerinin etrafındaki yollar da Karşıyaka Belediyesi’nce yapılıyor
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Altın Anahtar’dan Sosyal Sorumluluk KonferansıAltın Anahtar Dergisi’nin düzenlediği "Konut ve Yapı Sektöründe Kentsel Sosyal Sorumluk" konferansı, 22 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın konuşmasıyla açılacak konferansta, Türkiye’de ekolojik yapılar ve temiz enerji konularında uzman isimlerle konunun konut ve yapı sektörüyle ilgili yönlerini irdeleyecek. 3 oturum olarak planlanan konferansta Altın Anahtar Dergisi’nin konut ve yapı sektöründe bilinç yaratmak amacıyla hazırladığı projeye de yer verilecek. "Yapılardaki fiziksel engelleri birlikte kaldıralım" sloganıyla mimari değişim ve gelişim, sosyal, kültürel etkinliklerle dayanışma ve bütünleşme programlarını kapsayacak olan bu sosyal sorumluluk projesi, bedensel engelli bireylerin mekansal ve çevresel sorunlarını gündeme getirmek ve en temel yaşamsal sorunları olan ekonomik, sosyal, kültürel sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla başlatılıyor.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
2 milyar dolarlık sektörü buluşturan fuarAvrupa''nın 3’üncü büyük fuarı olması nedeniyle inşaat sektörü tarafından beklenen 20’nci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (Unicera) dün kapılarını açtı.
Armatür, tasarrufla 110 milyon Euro’ya ulaştıKüresel ısınma sonrası gündeme daha fazla gelmeye başlayan su tasarrufu kaygıları, armatür sektörünün hızla büyümesini sağlıyor.
Hazır betonda rekabet kaliteye zarar veriyorSonunda aklımız başımıza geldi. Ama, yine de akıllanmıyoruz. Altyapı çalışmaları ve inşaatlarda yılda kullanılan hazır beton miktarı 27 milyon metreküpten 73 milyon metreküpe ulaştı.
Mobilya modası Kültürpark’taKültürpark, İzmir Mobilya Fuarı’na (MODEKO 2008) ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen organizasyona İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antakya, Konya, Eskişehir ve Kütahya’dan toplam 173 firma katılıyor.
Şahinbey’in çehresi kentsel dönüşümle yenileniyorGaziantep Şahinbey Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle Serinevler’de kamulaştırma yoluyla bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi.
Eskiyle yeniyi kaynaştırıyor özel mekanlar oluşturuyorumDekorasyon danışmanlığı, mimari projelendirme ve uygulama yapan iç mimar Anna Fresko, Kemerburgaz’da İstanbul İstanbul Evleri’ndeki müstakil bir evde yaşıyor.
Trilyonluk kompleksin tapusu yokBuca Belediyesi’nin 12 milyon YTL harcayarak Evka-1’le Egekent arasındaki vadide inşa ettiği spor kompleksi tapusuz çıktı. İçişleri Bakanlığı, Başkan Cemil Şeboy, encümen üyeleri ve bürokratlarla ilgili inceleme başlattı.
Faizi sıfıra indirdi ’nüfus cüzdanıyla konut satarım’ dediBankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranlarının 1.50 civarında olması gayrimenkul firmalarını da harekete geçirdi.
ATÜ, Şangay''dan birincilikle döndüİstanbul Atatürk Havalimanında yenilediği mağazaları ile TAV Havalimanları Holding ile Unifree ortaklığında kurulan duty free şirketi ATÜ Şangay''dan birincilikle döndü.
Aydıner, Katarlı ortağıyla Körfez''de ihaleye girecekAydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, yeni projelerini Dünya''ya anlattı. Bugüne kadar Moskova''da villa, Ürdün''de konut projelerinin yanı sıra Afganistan''da koruma kampları gibi birçok projeyi tamamladıklarını belirten Aydıner İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydıner, Libya, Ürdün ve Moğolistan pazarlarıyla ilgilendiklerini ifade etti. Katarlı ortağı ile Körfez''de altyapı ihalesine gireceklerini söyledi. Enerjide 500 megavat üretime ulaştıklarını kaydeden Aydıner, Romanya ve Ürdün''de rüzgar enerjisi çalışmaları olduğunu bildirdi. Aydıner, Xanadu Resort Otel''i işleten yan kuruluşları arasında yer alan Ayset Turizm AŞ''nin Bodrum''a 22 milyon euroya mal olacak Xanadu Island''ı yapacağını da açıkladı.
Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör Yazan: F. Barış Parlak
Komşu Altından TedirginTürkiye''nin "oksijen deposu" ve biyoçeşitliliğin önemli merkezlerinden Kaz Dağları''ndaki madencilik çalışmaları, ülkemizde olduğu kadar "komşu"da da tepki çekiyor. Midilli''de yayımlanan günlük yerel "Aiolika Nea" gazetesi, geçen günlerde bu konuya değindi.
Mamak''ta kentsel dönüşüm sancısıMamak''ta 15 bin gecekondunun yıkılması ve yerine 50 bin yeni konut yapılması amaçlanan proje kapsamında henüz yurttaşlar sözleşmeleri imzalamazken, bazı şirketlerin bölgede yapılacak dairelerin satışına başlaması akılları karıştırdı.
''Camili amblem Ankara''yı yansıtmıyor''Ankara 3. İdare Mahkemesi, Ankara Anakent Belediye Meclisi''nin Ankara''nın "Hitit Güneşi" olan ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal etti ve bugünkü Kocatepe Camisi''nin yer aldığı amblemin "Ankara''nın kendine özgü karakteristiğini, tarihsel ve kültürel kimliğini yansıtmadığını" vurguladı.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.