Haberler

14 Mayıs 2009, Perşembe

Fransa''nın "Modernleştirdiği" Kuzey Afrika KentleriFransa''nın "Modernleştirdiği" Kuzey Afrika Kentleriİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı''nın düzenlediği "Modern Mimarlık Seminerleri I" başlıklı etkinlik dizisinin son toplantısı, 13 Mayıs''ta gerçekleştirildi. Prof. Zeynep Çelik, sunumunda bu kez Fransa hakimiyetindeki kolonyal Kuzey Afrika kentlerini ve Osmanlı Orta Doğu''sunu ele aldı. Konuşmasında, konu hakkında araştırma yapmaya başladığında, 19. yüzyılda dikkatini çeken en önemli faktörlerden birinin "farklı imparatorlukların, birbirine bağımlı şekilde aşama kaydeden dünyaları" olduğunu belirtti. Haberin Devamı
Avrupa''nın 100 Genç Yeteneği Arasında Bir Türk Tasarımcı: Tamer NakışçıAvrupa''nın 100 Genç Yeteneği Arasında Bir Türk Tasarımcı: Tamer Nakışçı2009 Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı etkinlikleri çerçevesinde Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu ortaklığı ile 20-21 Nisan 2009 tarihlerinde Brüksel''de Yaratıcılık Forumu düzenlendi.
Şakirin Camii çıraklık eseriŞakirin Camii çıraklık eseriGeçen hafta açılan Şakirin Camisi, klasik mimariyi modern çizgilerle buluşturan özelliğiyle dikkat çekiyor. "Kendi değerlerimizden yola çıkıp, bambaşka şeyler yaratabiliriz" diyen caminin iç mimarı Fadılloğlu, bunun başlangıç olduğunu, daha iyisini yapmaya çalışacaklarını söylüyor.
"Project Qatar" da En İyi Tasarım Ödülünü 2D Yapı Aldı!"Project Qatar" da En İyi Tasarım Ödülünü 2D Yapı Aldı!Sekiz metre yüksekliğindeki gösterişli aydınlatma anıtını fuar süresince sergileyen 2D Yapı, bu gösterişli standıyla yüzlerce firma arasından en iyi tasarım ödülünü aldı.
Dubai Kuleleri''ne Danıştay ''Dur'' dediDubai Kuleleri''ne Danıştay ''Dur'' dediLevent''te planlanan Dubai Kuleleri Projesi''yle ilgili imar planı değişikliğini Danıştay şehircilik ilkelerine aykırı buldu. Gerekçe: Bodrum iskânı ve yükseklik sınırının kaldırılması yoğunluğu artırır.
ALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''nda Yangına Karşı Alçı Kullanımını ÖnerdiALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''nda Yangına Karşı Alçı Kullanımını ÖnerdiALÇIDER, 06-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirilen 32''nci Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda ziyaretçilerle buluşarak, yapı alçıları ve alçı levhaların yangına dayanım konusunda yüzyıllardır büyük avantajlar yarattığını anlattı.
Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında DiyalogGeçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesi, düzenlenen uluslararası atölye çalışmaları ile üç kentin öğrencilerini biraraya getiriyor.
Sanat ve Peyzaj Mimarlığı ArasındaSanat ve Peyzaj Mimarlığı ArasındaSeramik sanatçısı olan babası, Ohio Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde dekan olan Maya Lin, gelecek yıllarda Amerika''nın en çarpıcı anıtlarından biri olan Vietnam Şehitleri Anıtı''nı tasarlayacak, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve sanatı bir araya getiren bir tasarımcı olacaktı. Tasarımı binlerce proje arasından seçilen Lin, söz konusu dönemde 21 yaşındaydı, tasarımının amacını ise şu şekilde açıklıyordu: "İnsanların gerçekten ağlamasını istedim."
Körfez geçişinde zarflar açılıyorKörfez geçişinde zarflar açılıyorYap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi''nin ihalesine katılan ortak girişimlerin işletme süresi tekliflerini içeren zarflar bugün açılacak.
Tarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği''nin 2008 Yılı Koruma Ödülleri Sahiplerini BulduTarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2008 yılı sonuçları belli oldu.
Zaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid Tasarımı Guangzhou Opera House İnşaatında YangınZaha Hadid tarafından tasarlanan, 1.800 kişilik seyirci kapasitesine sahip, Guangzhou Opera House binasının inşaatında yangın çıktı. Binanın bu sene sonbahar ayında açılması bekleniyordu.
Geri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower MerkeziGeri Dönüştürülmüş Bina: Berkeley''in Brower Merkezi"Scavenging (Çöpçülük)" kelimesine yeni bir anlam yükleyerek, bu kavramı "her şey için olabildiğince az ödemek ya da hiçbir şey ödememek" olarak yeniden tanımlayan bir grup, aynı isimle kurdukları blogda geri dönüşüm malzemeleri, ürünlerin yeniden kullanımı gibi konularda dünyadan örneklerle birlikte, haberlere ve yazılara yer veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde, yüksek oranda geri dönüşüm malzemelerinin değerlendirildiği Berkeley''deki David Brower Merkezi''ni gezen Scavenging Bloğu yazarları, blogda yayınladıkları yazıda izlenimlerini aktarıyorlar...
MÜSİAD şartlı iskan affı istediMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, acilen çıkarılacak şartlı bir iskan affı ile inşaat sektörünün yeniden canlanacağını belirtti.
Termikel Yeni Ürünleri ve Fuar Etkinlikleri ile Focus Mutfak Banyo Fuarı''na Damgasını VurduTürkiye''nin önde gelen fırın üreticisi Termikel, mutfak mobilyaları ve mutfak cihazları üreticilerinin buluştuğu Focus Mutfak Banyo Fuarı''nda, yeni ürünlerini sürpriz etkinliklerle sektör profesyonellerinin ve tüketicinin beğenisine sundu.
İstanbul''un Sulukule sayfası kapanıyorBir süre önce AKP''ye yakın isimlere ‘Kentsel Dönüşüm'' konutlarının satıldığı iddiasıyla gündeme gelen Sulukule''de dün de yıkım vardı. Daha önce yüzde 80''i yıkılan evlerin geri kalanlarının yıkımına dün devam edildi.
Büyükşehir ile akademik odaların örnek işbirliğiBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 19 meslek odasının temsilcileriyle Ördekli Kültür Merkezi''nde bir araya gelerek şehrin geleceğine yön verecek planlama, proje ve yatırımların ortak akılla hayata geçirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundu.
Vergi listelerinde büyük inşaat firmaları nerede?Dünkü gazetelerde Kurumlar Vergisi''nde ilk 100''e giren şirketler vardı. Öncelikle elde ettiği gelirin bir bölümünü devlete vergi olarak ödeyen bu şirketlerin ortaklarını ve yöneticilerini kutlarım.
''''Türkiye''de belediyeler zorlu ortamda''''Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Moody''s bugün yayınlanan raporunda, Türkiye;deki belediyelerin ciddi ekonomik daralma ve sıkı finansman ortamının zorlu bir birleşimiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.
Atatürk Arboretumunu KurtarınYalova''daki Atatürk Arboretumu''na (canlı ağaç müzesi) belediyenin alacaklıları tarafından haciz konulduğunu söyleyen Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Burası haraç mezat satılmasın, hiç değilse ilgili bakanlığa devredilsin" dedi. Koçal''ın verdiği bilgiye göre 1998''de 390 ağaç ve bitki türüyle hizmete açılan ‘canlı müze'', Marmara Depremi''nden sonra bakımı yapılamayınca yeşil alandan turizm alanına çevrildi. Bir süre sonra da geçmiş belediye döneminden kalan borçlar nedeniyle araziye haciz konuldu.
Tarih: 14 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Avrupa''nın en büyük AVM''si eylülde Bayrampaşa''da açılıyorForum İstanbul, eylül ayı sonunda İstanbul Bayrampaşa''da açılıyor. 750 milyon euro yatırımla hayata geçirilecek merkezin içinde Avrupa''nın en büyük akvaryumlarından biri yer alacak.
4 milyar Euro’luk alışveriş merkezine öncülük etti, Forum Diyarbakır’a kredi bulamadıİzmir''den Trabzon''a kadar Türkiye''nin 15 ayrı noktasında "Forum" adını verdikleri alışveriş merkezleriyle yerleşip, 4 milyar Euro''luk yatırıma öncülük eden TürkMall''un CEO''su Levent Eyüboğlu ısrarla görmemizi istedi.
TOKİ Seyrantepe''de yola Talu-Alke ile devam ediyorTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, inşaatı durma noktasına gelen Galatasaray''ın Seyrantepe''deki yeni stadında Eren Talu ile yola devam edeceklerini söyledi.
İETT kendi hazırlattığı rapora da uymamışİETT''nin İTÜ''ye hazırlattığı Şubat 2007 tarihli fizibilite raporunda, "Metrobüs projesi için değerlendirilen iki otobüs seçeneğinden Capacity (Mercedes) otobüsünün finansal değerlendirme göstergeleri, Phileas otobüsüne göre önemli ölçüde daha iyidir" deniyor.
İşte seçimin kesin sonuçlarıYerel seçimin kesin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Resmi Gazete''de yayımlanan sonuçlara göre AKP, 16 büyükşehir belediyesinin 10''unu kazandı. İl genel meclisinde ise AKP, oyların yüzde 38.39''unu alırken muhalefet partileri oylarını artırdı.
On binler müteahhit peşine düşecekEmlak vergisi tahsilatını hızlandırmak ve buradan elde edilen geliri artırmak amacıyla hükümet kat irtifaklı tapuların kat mülkiyetine çevrilmesi için bir yasa çıkardı. 28 Kasım''a kadar kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine dönüştürmeyenlere 1000 lira ceza kesilecek.
Türkiye''nin Kyoto Protokolüne katılım RG''deBakanlar Kurulu tarafından onaylanan katılım RG''nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Yeni Galata Köprüsü 14 Mayıs''ta trafiğe kapatılacakKöprü, bakım çalışmaları nedeniyle gece 01.00 ile 04.30 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.
Şakirin Camisi ve camiye bakışımızCami, bizim modern zamanlar tarihimizde genellikle iki anlama geldi... Birincisi... Cami, topluca namaz kılınan yer olarak değerlendirildi hep.
Çanakkale zaferi, panoramik müzede yeniden canlanacakİstanbul''un fethinin canlandırıldığı Türkiye''nin ilk panoramik müzesi Panorama 1453''ü tasarlayan ekip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın seçim meydanlarında müjdelediği Çanakkale Savaşı Panoramik Müzesi için çalışmalara başladı.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası: Bu Ülkenin Peyzaj Mimarlarına İhtiyacı Var!TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu, 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.
Alman devi, 80 milyon Euro yatırımla dört otel kuracakRhea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, Almanya merkezli Avrupa''nın en büyük tur operatörlerinden birinin Türkiye''ye 80 milyon Euro yatırımla 4 şehir oteli kuracağını söyledi.
Kamuoyu yanıltılıyor!..İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunun metrobüs konusunda yanıltıldığına dikkat çekilerek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım yatırımlarında kamu yararına olmayan hiçbir çalışma yapmamıştır" denildi.
Bütün sektörler indirim peşindeHükümetin 4. paket kapsamında otomotiv, beyaz eşya, elektronik başta olmak üzere birçok sektörde gerçekleştirdiği KDV ve ÖTV indirimlerinin piyasayı canlandırması üzerine, birçok sektör indirim isteği için Maliye''de sıraya girdi.
Cihangir’de Mega Otopark Ekim’de hizmete giriyorİSPARK, Beyoğlu Cihangir''de yapımı devam eden ve tamamı zemin altında olan modern otoparkı Ekim''de bitirmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Rifat Serdaroğlu''nun mektubuSağlık ve Devlet Eski Bakanı Rifat Serdaroğlu''ndan bir mektup aldım. Aktarıyorum...
Muhalefete kent konseyi ambargosuBüyükşehir Belediye Meclisi''nden Ankara Kent Konseyi''ne gidecek 31 kişinin arasına muhalefetten bir kişi bile alınmadı. CHP''lilerin Meclis''teki dağılıma oranlayarak her partiden oy oranı miktarında üyenin seçilmesi önerisi ise reddedildi. CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, "Bu uygulamalar anti demokratik, katılımcı anlayışa uzak ve saydamlığa uzaktır" diyerek tepki gösterdi.
Taahhüt sektörünün yüz akıMehmet Cengiz''in sahibi olduğu Cengiz İnşaat 37 milyon ile tüm müteahhitlerin toplamı kadar vergiyi tek başına ödedi!
Deprem magazin konusu olmasınDenizli Jeoloji Mühendisleri Odası, bölge toplantısını Çimenoğlu Otel''de yaptı. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dündar Çağlan, deprem konusunda çok değerli bilim adamlarının görüş açıkladığını belirterek, "Ancak, bazı basın kuruluşlarımız, sansasyonel bilgiler vermedikçe yayınlanmıyor. Maalesef ülkemizde deprem gibi ciddi bir konu bile zaman zaman magazinleştiriliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir" dedi.
TAV inşaat Muscat Havalimanı''na 1.1 milyar dolarlık iş yapacakUmman''ın başkenti Muscat''ta gerçekleştirilecek, Uluslararası Muscat Havalimanı Projesi dahilindeki ''Pist ve Altyapı İşleri, TAV İnşaat ve Atina merkezli CCC''nin (Consolidated Contractors Company) oluşturduğu ortak girişime verildi.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.