Haberler

14 Mayıs 2010, Cuma

Vizesiz Rusya''dan Mimari YansımalarVizesiz Rusya''dan Mimari YansımalarRusya, geçirmiş olduğu savaşlar, yıkımlar, yangınlar ve politik değişimlere rağmen Dünya''daki zorluklar karşısında direnen güçlü ülkelerden biri. Doğu Slavlarla başlayan tarihsel süreci, geçirdiği birçok evrimlerin ardından Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti''nin bağımsız bir hale gelmesi ile Rusya Federasyonu''nun oluşumunun ardından bugünkü şeklini aldı. Bu hafta içinde yapılan anlaşma ile Rusya da artık vizesiz olarak gidebileceğimiz ülkeler kervanına katıldı. Bu durum aslında turist olarak kenti gezebilmek, farklı dönemlerin kentsel ve mimari ölçekteki yansımalarını görebilmek adına olumlu bir yaklaşım. Çünkü Rusya, Avrupa ülkelerinden sonra mimari açıdan her dönemin farklı izlerini içinde barındıran ve bu izleri de koruyabilen bir ülke. Haberin Devamı
''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı''''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu muhteşem eserin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu, ''Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım.'' dedi.
Başkan Topbaş; "Taksim Meydanı''nın ismi değişmemeli:"Başkan Topbaş; "Taksim Meydanı''nın ismi değişmemeli:"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı''nın isminin değiştirilmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Meclisi''ne verilen önerge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu.
Sulukule: Üstü dümdüz, altını da merak eden yok!Sulukule: Üstü dümdüz, altını da merak eden yok!Sulukule''nin üstündekiler ''temizlendi'', arkeologlara göre altındakiler de inşaat temelleri altında yok olabilir. Bölgede yapılan kazılarda kısa süre içinde kentin eski su şebekesinin izlerine ulaşıldı. Ama kazı alanının yanı başına inşaat temelleri atıldı.
Modern ve antik yapıları birleştiren şehirlerModern ve antik yapıları birleştiren şehirlerPortekiz''in abidelerinde, yapılarında tarih ve kültürün doygunluğunu hissetmek mümkün. Bu kültür mirasının korunması ve bakımı için UNESCO 8 Portekiz bölgesini Dünya kültür miras listesine dahil ederek, uluslararası korumaya almış...
İstanbul''da bir Osmanlı günü İstanbul''da bir Osmanlı günü Her gün yanlarından geçip gittiğimiz tarihî mekânlarımızı ne kadar tanıyoruz? Ayasofya Müzesi''nin ya da Sultanahmet Camii''nin ne zaman, kim tarafından yapıldığı meselesi değil bu.
Rus medyası: Nükleer santralin sahibi Rusya olacakRus medyası: Nükleer santralin sahibi Rusya olacakRusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev''in ses getiren Türkiye ziyaretini değerlendiren Rus medyasında, ziyaret sırasında anlaşması imzalanan nükleer santralın sahibinin Rusya''nın olacağı değerlendirmeleri yapılıyor.
Giyotin lavabo iki yıllıkGiyotin lavabo iki yıllıkLavabonun kırılarak Efe Boz''un ölümüne yol açtığı ilköğretim okulunda dün endişe ve öfke vardı. Çocuklarını okula getiren veliler içeri alınmayınca okul yönetimi ile tartışmalar yaşandı. Okul müdürü, tuvaletler ve lavaboların iki yıl önceki tadilatta yenilendiğini söyledi.
Kale, Uzmanlığını Doğal Taşa TaşıyacakKale, Uzmanlığını Doğal Taşa TaşıyacakKaleseramik, doğal taşın sunduğu her güzelliği Kale Doğal Taş ile tüketicilerin ve profesyonellerin beğenisine sunuyor. 14 Mayıs 2010 Cuma günü Barbaros Point Hotel''de Kaleseramik Satış ve Pazarlama Genel Koordinatörü Bahadır Kayan, Kaleseramik Pazarlama Müdürü Burak Orhun ve Kale Doğal Taş Stratejik İş Birimi Müdürü Sibel Hızlan''ın katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında Kale Doğal Taş hakkında bilgi verildi.
Kocaoğlu: Planın özünde değişiklik yapılmayacakKocaoğlu: Planın özünde değişiklik yapılmayacakBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün, bölgenin zemin etütlerini onaylamasını beklediklerini söyledi.
"Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz""Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz"Türkiye''de güneş enerjisi potansiyeli olmasına rağmen bu potansiyelin yeteri kadar kullanılamadığı bildirildi.
Uzay üssünü andıran gar için onay çıktıUzay üssünü andıran gar için onay çıktıAnkara''ya yapılması planlanan hızlı tren istasyonu için Yüksek Planlama Kurulu''ndan (YPK) onay çıktı. Uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyonu yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilecek ve 100-150 milyon dolara inşa edilecek. YPK onayının hemen ardından Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, ihale için hazırlıklara başladı.
Süleymaniye''nin göğsünde çiçekler açtıSüleymaniye''nin göğsünde çiçekler açtıMimar Sinan''ın en önemli eserleri arasında yer alan Süleymaniye Camisi''nin restorasyonu sırasında, 16. yüzyıla ait çiniler ve çiçek motifli kalem işi desenler ortaya çıktı.
Ortak anten yarışmasını Almanlar organize edecekOrtak anten yarışmasını Almanlar organize edecekÇamlıca''daki televizyon antenlerini toplayarak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak Çamlıca Ortak Anten Kulesi için düzenlenecek uluslararası yarışmanın organizasyonunu Alman firması ThyssenKrupp yapacak. Demir, çelik ve asansör alanında deneyimli şirket, 1988''den bu yana tanınmış şehir ve başkentlerde mimarlık alanında ödüllü yarışmalar düzenliyor. İnşa edilecek proje, yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullularca belirlenecek.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Storefront''a Yeni YöneticiStorefront''a Yeni YöneticiAraştırmacı, öğretim görevlisi ve OOAA (office of architectural affairs)''nın kurucusu olan Katalan mimar Eva Franch, New York''taki Storefront''a yeni yönetici olarak atandı. Joseph Grima''dan boşalan koltuğa 1 Ağustos''ta oturacak Franch 70 kişi arasından seçildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Storefront Sanat ve Mimarlık Galerisi Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
ARKİV Buluşmaları - 6: YKB Bankacılık AkademisiARKİV Buluşmaları - 6: YKB Bankacılık AkademisiÇanakkale Seramik&Kalebodur sponsorluğunda 11 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen ARKIV Buluşmaları''nın altıncısı Gebze''de yer alan YKB Bankacılık Akademisi''nde yapıldı. Projenin mimarlarından Ertuğ Uçar''ın önderliğindeki toplantıya Kurtul Erkmen, Emin Balkış, Doğu Kaptan, Ali Hızıroğlu, Arzu Erdem, Ömer Selçuk Baz, Rahmi Uysalkan, Sevince Bayrak, Sıla Akalp, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak ve Emine Merdim Yılmaz katıldı.
Schindler Mimarlık Yarışması''na Rekor KatılımSchindler Mimarlık Yarışması''na Rekor KatılımMimarlık alanında dünyanın prestijli ödüllerinden biri olan Schindler Uluslararası Mimarlık Yarışması''na her geçen yıl ilgi artıyor. Bu yılki yarışmaya Avrupa''dan toplam 1369 mimarlık fakültesi öğrencisi başvuru yaptı. Öğrenciler, 1936 Berlin Olimpiyatları''nın yapıldığı alanın bir bölümünü farklı fiziksel özelliklere sahip ve her yaştan insanın erişebileceği şekilde yeniden düzenleyecek.
Divriği Ulu Cami kurtarılacakDivriği Ulu Cami kurtarılacakSivas''taki Divriği Ulu Cami ve darüşşifası (sağlık yurdu) için kurtarma kazısı başlıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu''nun (UNESCO) koruma çalışmaları kapsamında oluşturulan Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yapının doğu cephesinde esere baskı yapan toprak eğimi, kaldırılacak. Ulu Cami, mimarisi, estetik, kültürel ve evrensel değeriyle, 13. yüzyılda kadın-erkek eşitliğini simgeleyen bir anıt olarak nitelendiriliyor.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
3. Köprü güzergahında arazilerin nitelikleri değişmeyecek!...3. Köprü güzergahında arazilerin nitelikleri değişmeyecek!...3. Köprü güzergahının orman alanlarını ve su havzalarını etkilememesi için viyadük ve tünellerin tercih edileceğini hatırlatan Başkan Topbaş, "Köprünün rant sağlamaması da çok önemli. Buradaki arazileri kimse çeviremez. Devlet kimseye hak etmediği bir şeyi vermez" dedi.
Taksim’in adı değişsin mi?Taksim’in adı değişsin mi?Taksim Meydanı''nın isminin ‘1 Mayıs Meydanı'' olarak değiştirilmesi için hem İstanbul Büyükşehir hem de Beyoğlu belediye meclislerine CHP''liler tarafından verilen önergeler kabul edildi. Tarihçiler, mimarlar, şehir plancıları ve sendikalar ise fikir ayrılığına düştü.
Rockçı mimar Rojkind konferansa geliyorRockçı mimar Rojkind konferansa geliyorÜnlü bir Rock grubunun davulcusu, iflah olmaz kâşif ve Meksiko''dan dünyaya açılan mimar Michel Rojkind, Siemens Ev Aletlerinin ana sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi''nin konuğu olarak İstanbul''a geliyor. 08 Haziran 2010 Salı akşamı saat 19.00''da Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşecek konferans ‘Bulaşıcı Risk'' adıyla yapılacak. Meksiko City''deki ofisinde çalışmalarını sürdüren Rojkind konferansta ekonomik krizde bağlamında tasarım yapmanın güçlüklerinden ve gerekli strateji bilincinin gerekliliğinden söz edecek.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Emlak
REDEVCO ortak girişimi Çin''de ilk BREEAM projesini gerçekleştiriyor REDEVCO ortak girişimi Çin''de ilk BREEAM projesini gerçekleştiriyor REDEVCO ile Shui on Land, Çin''de bir ilke imza atarak bir binayı dünya genelinde yeşil binalara uygulanan en önemli sınıflandırma aracı olan BREEAM''in değerlendirmesine sundu. 2009 yılı sonlarında BRE Global ile çalışmaya başlamış olan Ortaklık, Wuhan Tiandi Binası''nda BREEAM değerlendirmesi için uygun kriterlerin geliştirilmesiyle ilgili son aşamalara gelmiş bulunuyor.
Gümrükçüoğlu: Çömlekçi Projesi''ni mutlaka yapacağızGümrükçüoğlu: Çömlekçi Projesi''ni mutlaka yapacağızTrabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çömlekçi Dönüşüm Projesi''ne mutlaka kazma vuracaklarını söyledi. Gümrükçüoğlu, söz konusu alanda yapılaşmaya izin vermeyeceklerini de kaydetti. Çömlekçi Kentsel dönüşüm Projesi''nin hayata geçmesi için özel bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, "TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile bir görüşme yaptım.
Bu kasabada plastik su şişesi yasakBu kasabada plastik su şişesi yasakABD''deki kasaba sakinleri plastik şişeden su içemeyecek...
Nükleerde tarihi imzaNükleerde tarihi imzaTürkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden nükleer santral görüşmeleri sonuçlandı ve işbirliği anlaşması imzalandı.
Arkitera Kampüste''nin 5. Konferansı, Nevzat Sayın''la İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde GerçekleştiArkitera Kampüste''nin 5. Konferansı, Nevzat Sayın''la İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde GerçekleştiArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile düzenlediği Arkitera Kampüste''nin beşinci durağı, 7 Mayıs 2010 tarihinde Nevzat Sayın''ın katılımıyla İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Sayın, "inşa etme bağlamında mimarlık" başlığı altında, projelerinden bir kısmını, yaşadığı süreçle birlikte anlattı. Özellikle kullandığı malzemeler, proje yaptığı bölgelerin özellikleri, binanın fonksiyonu gibi koşulların tasarımda nasıl kullanılabileceğini ve ne kadar öenmli olduğuna değindi. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta ilk olarak sözü alan Medyasoft''un Autodesk Ürün Yöneticisi Duygu Kasal kısa bir sunumla öğrencilere Medyasoft ürünlerinden bahsetti.
Meriç Köprüsü bakıma alındıMeriç Köprüsü bakıma alındıMeriç Nehri üzerindeki tarihi Meriç Köprüsü (Abdülmecit-Yeni Köprü), oluşan tahribatın onarımı içim onarıma alındı. Onarım çalışmaları süresince köprüden tek yönlü ulaşım sağlanacak. Edirne kent merkeziyle, Karaağaç Mahallesi ve Yunanistan''a açılan Pazarkule Sınır Kapısı''na ulaşımı sağlayan tarihi Meriç Köprüsü''nde onarım ve tadilat başladı.
Kumbağ sahil beldesinde hedef mavi bayrakKumbağ sahil beldesinde hedef mavi bayrakTekirdağ''ın Kumbağ beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Kumbağ''ı güzelleştirmek ve bir cazibe merkezi haline getirebilmek için çalıştıklarını söyledi. Kumbağ''ın Marmara''da denize girilebilecek ender yerlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Uzunlar, bunun için mavi bayrak almayı hedeflediklerini söyledi.
 Yeşim Bakırküre''nin Kahve Dünyası İçin Tasarladığı  “Su” ve “Affogato” Bardakları “Red Dot Design Award” Kazandı!.. Yeşim Bakırküre''nin Kahve Dünyası İçin Tasarladığı “Su” ve “Affogato” Bardakları “Red Dot Design Award” Kazandı!..Dünyanın en prestijli tasarım ödülleri arasında yer alan "red dot design award" için bu sene 57 farklı ülkeden tasarımcılar ve markalar, toplam 4.252 ürünle "red dot: product design" yarışmasına katıldı. Kahve Dünyası için kutu, bardak, fincan tasarımları yapan endüstriyel tasarımcı Yeşim Bakırküre''nin tasarladığı bardaklar; yenilik derecesi, işlevsellik, biçimsel kalite, ergonomi, simgesel ve duygusal içerik gibi kriterlere göre ve başarılı detay çözümlemeleriyle, sıra dışı tasarım değerlendirmesi kazanarak endüstrinin en iyileri arasında yer aldı ve "red dot design award - honourable mention 2010" etiketiyle ödüllendirildi.
Adell Armatür''den "Ab-ı Hayat Geçmişten Günümüze İstanbul Suları ve Su Kültürü Sergisi"Adell Armatür''den "Ab-ı Hayat Geçmişten Günümüze İstanbul Suları ve Su Kültürü Sergisi"İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Adell Armatür AŞ ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi''nin ortak koleksiyonundan eserlerin yer aldığı "Ab-ı Hayat Geçmişten Günümüze İstanbul Suları ve Su Kültürü Sergisi", 13 Mayıs-20 Temmuz tarihleri arasında Sultanahmet Türk ve İslam Eserleri Müzesi''nde sergilenecek.
DOW, Yapı Fuarı''nda CE Belgeli Ürün Çıkarması YaptıDOW, Yapı Fuarı''nda CE Belgeli Ürün Çıkarması YaptıYalıtım sektörünün en büyük sorunlarından biri olan merdiven altı ve kalitesiz üretime karşı üstün teknolojisi ve AB standartlarındaki üretimi ile fark yaratan Dow Bina Çözümleri, Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul 2010''da CE Belgeli ürünlerini yapı sektörü profesyonellerinin beğenisine sundu.
Davutpaşa Kışlası''nın fırını meslek yüksekokulu oluyorDavutpaşa Kışlası''nın fırını meslek yüksekokulu oluyorTarihi Davutpaşa Kışlası üzerine kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü sınırları içindeki Osmanlı''dan kalma tarihi fırın, meslek yüksek okulu oluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Ali Koçak, üniversite kampüsü içindeki birçok tarihi eserin tescil edildiğini ve master planının hazırlandığını belirterek, "Bu plan içinde tarihi fırının, aynı özelliğini koruyacak şekilde restore edilmesi konusunda bir karara vardık. Restorasyon için Büyükşehir Belediyesi ile gerekli protokoller yapıldı. Tarihi fırın, kurulacak olan Fırıncılık Meslek Yüksek Okulu''nun uygulama alanı olarak kullanılacak" dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Mesut Altun
Cape Town''un üstünde bir sandalye var!Cape Town''un üstünde bir sandalye var!Ünlü mimarlar ertık ellerini korkak alıştırmıyor. Hollandalı bir mimarlık şirketi Cape Town şehrine 760 metre uzunluğunda bir sandalye oturtarak ayaklarda rezidans, oturma bölümünde ise park ve sosyal alanlar yapacak.
6 milyon bira şişesinden ev6 milyon bira şişesinden evYollardan ve arkadaşlarından topladığı bira şişeleri ile 19 yılda kendine ev yaptı...
"Allianoi''ye destek yolculuğu""Allianoi''ye destek yolculuğu"Allianoi Girişim Grubu, Yortanlı Barajı''nın tehdit ettiği Bergama yakınlarındaki 2000 yıllık sağlık merkezi Allianoi''nin sular altında kalmaması için 16 Mayıs''da Allianoi''de bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.
Nicolas Sarkozy Metz''deki Pompidou Center''ı AçıyorNicolas Sarkozy Metz''deki Pompidou Center''ı Açıyor2003 yılında açılan bir yarışma ile projesi elde edilen Metz Pompidou Center, 12 Mayıs Çarşamba saat 16:00''da Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy tarafından açılıyor.
Rusya''nın Zanaatkar Mimarı: Yury GrigoryanRusya''nın Zanaatkar Mimarı: Yury Grigoryan2010''un dördüncü ve bu dönemin sonuncu ARKIMEET Konferansı, Rus mimar Yury Grigoryan''ın katılımı ile 11 Mayıs 2010 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi''nde gerçekleşti. Yury Grigoryan, Rusya''nın önemli mimarlık ofislerinden biri olan Project Meganom''un da kurucusu. Yury Grigoryan, dinleyicilere geliştirdikleri projelerinden bahsederek, tasarım anlayışlarına yönelik ipuçları verdi. Grigoryan, sunumunda anlattığı ilk projesinde, su - duvar teması üzerine çalıştıklarını söyledi. Kırım''da yer alan Meganom yerleşmesinde gerçekleştirdikleri projede su, rüzgar, deniz, doğal taşlar, yapay beton (doğal doku) ve kilin olduğu kıyı önemli ögeleri oluşturduğunu belirtti. Bu bölgede ve yamaçta yer alan eski bir ev üzerine tasarlanmış fikir, camın kullanımını destekliyor.
Mimarlar Odası''nın 2010 YayınlarıMimarlar Odası''nın 2010 Yayınları2010 yılı içinde Mimarlar Odası Yayınları tarafından "Katılımcı Mimarlık", "Kentlerimizin Yaşam Kalitesi ve Mimarlık: Mimarlar Odası Gündeminden Yazılar Söyleşiler II", "Gelecek için Tasarım: Pazar ve Yaşam Kalitesi" ve "Avrupa''da Mimarlık Mesleği: ACE Sektör Araştırması 2008" olmak üzere toplam 4 adet kitap yayınladı.
Kale Endüstri Holding Ürünleri ile Yapı Fuarı''ndaKale Endüstri Holding Ürünleri ile Yapı Fuarı''ndaBu yıl 33. düzenlenen 2010 İstanbul Yapı Fuarı''nda Kale Endüstri Holding Gubu; Kale Kilit, Kale Çelik Eşya, Kale Kilit Dış Ticaret ve Kale Kapı Pencere Sistemleri şirketleriyle 5-9 Mayıs tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde sektör profesyonelleriyle buluştu.
SFMOMA''ya Yapılacak Yeni Ek Bina için Finale Kalanlar AçıklandıSFMOMA''ya Yapılacak Yeni Ek Bina için Finale Kalanlar AçıklandıMario Botta tarafından tasarlanan Third Street''teki San Fransisko MOMA''ya Howard Street yönünde yapılacak yeni ek bina için finale kalan ekipler açıklandı. Finale kalan Adjaye Associates, Diller Scofidio + Renfro, Foster and Partners ve Snøhetta''dan hangisinin yeni binayı tasarlayacağı önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanacak. Müzenin yetkilileri 2011 yılında konsepti açıklamayı 2016 yılında projeyi tamamlamayı hedefliyor. Proje tamamlandığı zaman müzenin kapasitesi 3 katına çıkacak.
Tarih: 12 Mayıs 2010 Kaynak: World Architecture News Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Şehir Plancıları Odası: Rant köprüsüne hayırTMMOB Şehir Plancıları Odası, hükümetin İstanbul''da yapmayı hedeflediği 3. köprünün rant arayışı olduğunu savunarak, İstanbul''u "harcamak isteyenlerin" karşısında duracaklarını belirtti. Odadan yapılan yazılı açıklamada, "İstanbul''a yapılacak 3. köprünün, İstanbul''un doğal değerlerini, yaşayanlarını rant adına kurban edeceği açıktır. Kentin güneyde doğu-batı eksenli gelişimini kuzey eksenine çekecek 3. köprü, ulaşım sorununu çözmekten öte, kısa bir süre içinde yeni yerleşim alanlarının açılmasına ve kuzeyde yer alan orman alanlarıyla su havzalarının tamamının onarılamaz şekilde tahrip edilmesine neden olacaktır" denildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Bir müzenin düşündürdükleri Avrupa Acil Tıp Birliği Başkan Vekili Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, "Tarihine ve kahramanlarına sahip çıkamayanlar geleceğe yön verebilirler mi?" diye soruyor. Hemen ardından da kendi cevaplıyor: "Hayır, veremezler!"
AKM''nin kaderini bilelim artık!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bu defa açık seçik ve çok net soruyorum. Atatürk Kültür Merkezi''nin açılmasını istiyor musunuz, yoksa tam tersine engel mi oluyorsunuz?
Sürdürülebilir inovasyon/yen(ilikç)i tasarımda takımın yeni üyesi...''Enerji bağımsızlığına giden yol, ekonomik canlılığın geri dönmesi bina endüstri sektörünün üretimi olan sera gazı salınımlarının azaltılması ile olur.'' E. Mazria. Enerji Türkiye''nin çalışması için esastır. Vardığımız noktada görünen manzara dışarıya bağımlı olup dışarıdan alınan yenilenemeyen enerji kaynaklarının azalması ile beraber bir de bolluk içinde enerji kullanan gelişmiş ülkelerdeki ucuz enerji döneminin de sona erdiği.
Taksim ‘Cumhuriyet Meydanı''mızdırResmi belgelerde ‘Cumhuriyet Meydanı'' denilen Taksim''in bu adla ‘tabelası'' bile vardı
Şehir planlacılarından Abant için davaTMMOB Şehir Plancıları Odası, "Abant Tabiat Parkı''ndaki uygulamaların durdurulması ve benzer girişimlerin engellenmesi" amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu Valiliğine dava açtı.
''Ali Sami Yen Parkı olsun''İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, CHP Grubu adına verilen önergede, Şişli''deki Ali Sami Yen Stadı arazisinin park haline getirilmesi istendi.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.