Haberler

14 Haziran 2006, Çarşamba

Aerotropolis’in YükselişiAerotropolis’in YükselişiHavaalanları artık sadece uçakların inip kalktığı, yolcular ve kargolar için bir transit noktası olmaktan öte bir anlam taşıyor. Faaliyetlerin çeşitliliği ve erişebilirlik giderek havaalanlarını kentliler için yeni bir odak noktası haline getirmektedir. Günümüzde büyük havalanları yavaş yavaş iş merkezlerini ve kentsel gelişimi de yönlendirmeye başlıyor. Havaalanları, günlük 58 bin çalışanı, kendi alışveriş, yeme-içme ve eğlence etkinlikleriyle bir banliyö alışveriş merkezinin neredeyse iki katı büyüklüğündedirler. Haberin Devamı
Seattle Sanat MüzesiSeattle Sanat MüzesiAllied Works, Washington Mutual Genel Merkezi’nin 42 katlı gökdeleniyle bağlantılı planlanan Seattle Sanat Müzesi’nin yenilenmesi ve büyütülmesi üzerine çalışıyor. Büyütme çalışmaları, 1980 yılında Venturi, Scott Brown tarafından tasarlanan müzenin, karakterini ve bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeni sergileme alanları sağlayacak.
Orman tahribatı ürkütücü boyutlardaOrman tahribatı ürkütücü boyutlardaDakikada 14 hektar ormanlık alan yok oluyor. Sadece Amazon bölgesindeki yıllık ormansızlaşma yüzde 4 seviyesine ulaştı...
Yolgeçen Han butik otel yapılacakYolgeçen Han butik otel yapılacakKapalıçarşı''da altı hanın butik otel yapılması amacıyla çalışma başlatıldı. Kuyumcular, ''Ya güvenlik'' diyor.
Kamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas MeydanıKamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas Meydanı”Kentsel yenileme”, gitgide kritik bir sorun halini alıyor, çünkü birçok seçenek yıkıma uğruyor. Ridley Scott’un “Blade Runner” isimli filmindeki gibi kişiliksizleştirilen kentsel çevreye ait fütüristik peyzaj, etrafa yayılmış yığın, karmaşa ve insancıl şehirciliğin başarız modeli olarak, hiyerarşilenmenin ara yüzünün tabakalarıyla tasvir ediliyor. Yabancılaşmanın son evresinde bulunan ve suç patlamalarının arttığı popülasyonda umutsuzluk yaratılıyor.
"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildi"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildiİstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" paneli 7 Haziran 2006 Çarşamba günü, Atatürk Kültür Merkezi''nde gerçekleştirildi.
Hasankeyf için nöbet eylemiHasankeyf için nöbet eylemiIlısu Barajı’nın suları altında kalması beklenen Hasankeyf için destek eylemleri sürüyor. Aralarında belediye başkanlarınında bulunduğu 300 kişilik bir grup, Hasankeyf’in kurtarılması için nöbet tuttu.
T+Details Serisine İki Yeni Kitap Daha Eklendi: “Hastaneler “ ve “Bölgesel Tesisler”T+Details Serisine İki Yeni Kitap Daha Eklendi: “Hastaneler “ ve “Bölgesel Tesisler”Tasarım Yayın Grubu tarafından hazırlanan T+Details serisi şimdiye kadar çıkan 4 sayısında ofisler, konutlar, hastaneler ve bölgesel tesisler başlıkları altında yayınlanan projelerde malzemeden kesitlere ve birleşim detaylarına kadar çizimleri ile “detaya inme” anlamında bir örnek oluşturuyor. T+Details serisi okuyucularına Türkçe ve İngilizce olarak sunuluyor.
Tarih: 13 Haziran 2006
Bolu Dağı serüveni bitiyorBolu Dağı serüveni bitiyorYapımına Karayolları Genel Müdürlüğü''nün gerçekleştirdiği uluslararası ihaleyle başlanan, Gümüşova - Gerede otoyol projesi kapsamındaki Bolu dağı geçişinin, 15 Aralık 2006''da işletmeye alınması öngörülüyor.
Antik kent Allianoi ödenek bekliyorAntik kent Allianoi ödenek bekliyorAntik dönemin sağlık merkezlerinden Allianoi''de, kurtarma kazılarının bu yılki bölümünün, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nün (DSİ) maddi desteğini kesmesi nedeniyle başlayamadığı belirtildi.
Ulusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduUlusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduAraştırma ve tasarım yoluyla beton içinde veya betonla birlikte her tülü “plastic – OPACITY” fikrini keşfetmeye çalışmaları istenen ulusal yarışmaya, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrencileri tarafından hazırlanan toplam 37 proje katıldı.
Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Banliyö Bir Hayal mi Yoksa Çıkmaz Sokak mı?Uçağa bir dahaki binişinizde, pencereden dışarıya bakın. Bir şehrin üzerinden geçiyorsanız, evleri, işyerlerini ve alışveriş merkezlerini birbirine bağlayan yollardan oluşan ızgara formu göreceksiniz. Bir banliyö üzerinden uçarken ise, yollar tıpkı ağaçlar gibi görünür. Ana gövdeden çıkan kollar, sona doğru dairesel yaprak şekillerini alıyor. Bunlar, Cul-de-Sacs yani banliyö hayatının sembolü haline gelen, araç girişine kapalı bölgeler başka bir deyişle de çıkmaz sokaklar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan kentlerinde, bu şekilde milyonlarca çıkmaz sokak inşa edildi.
Büyük Tarabya Oteli satışına onayÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli’nin, en yüksek teklifi veren Bayraktarlar Holding’e satılmasını onayladı.
Müzeleri Hapishane Gibi Koruruz Ama Para YokKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzelerin hapishaneler gibi korunmasını arzu ettiklerini ancak yeterli mali durumun bulunmadığını belirtti. Atilla Koç, müzeleri korumak için eser seven kişilerin yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Koç, "Ancak yaptığımız sınavı aşan çok az insan oluyor. Müzelerde bu sorunların yaşanmaması için bize aynı zamanda eser seven kişiler gerekiyor" dedi. Müzelerin hapishaneler gibi sıkı güvenlik önlemleriyle ve çelik kapılarla korunmasını arzu ettiklerini ifade eden Koç, bakanlığın henüz bunu gerçekleştirecek mali durumunun bulunmadığına işaret etti. Koç, müzelerdeki bazı eserlerin sahte olduğunun ortaya çıkmasının Türkiye’nin yurtdışındaki prestijini etkilemeyeceğini belirterek "Kültürümüzle ve eserlerimizle gurur duyuyorum. Aksini düşünmek kompleks olur. Ayrıca bu olaylar sadece Türkiye’de olmuyor" dedi.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Tarihin Üzerinde Pazar Kurulup, Çeltik EkiliyorMüzelerdeki tarihi eserlerin korunmasına ilişkin tartışmalar sürerken iki önemli tarihi mekân Efes Antik Kenti ve Troya''da da durum parlak değil.
Boğaziçi Köprüsü: "Trafikte sıkışıp kalmak isteyeceğiniz tek yer!"Kültür Bakanlığı''nın Avrupa ve ABD''deki yeni Türkiye tanıtım kampanyasında başta trafikle ilgili olmak üzere birçok espri var... Rusya dahil 36 ülkede, 500 gazete/dergi ve 80 televizyonda devam eden kampanyanın ikinci aşaması sonbaharda başlayacak.
Bir levrek yedirip bu kadar soru sorulmazMüteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, açılışta yaptığı konuşmada, hükümetin inşaat sektörünü canlandırmak amacıyla duble yollar ve TOKİ''nin projelerine öncelik verdiğine işaret ederek, ''''Tüm uyarılarımıza rağmen gerek trafik yoğunluğuna bağlı öncelik belirlenmesi, gerekse yapım yöntemindeki yanlış tercihler nedeniyle duble yolların çok başarılı olmadığını artık hükümetimiz de kabul ediyor.
Saray Muhallebicisi''ne yeni adresİstanbul''da İstiklal caddesinde 57 yıldır tatlıseverlerin değişmez adresi olan Saray Muhallebicisi, taşındı. Beyoğlu''''nda 1949''dan bu yana 104 numarada hizmet veren muhallebici, caddenin karşı tarafında yer alan daha geniş bir mekanda hizmet veriyor. Günde ortalama bin 500-2 bin müşterinin geldiği Saray''ı farklı kılan, günlük taze manda sütünden üretilen tatlılar, eğitimden geçirilerek işe başlatılan garsonlar ve müşterinin misafir olarak algılandığı bir işletme kültürü. Yeni adreste dekor ve menü de aynı. Duvar yazıları ise hep eski adresten. Muhallebicinin müdavimleri, geçerken uğrayanları, tatlı krizine girenleri, turistleri, esnafı, hepsi bir imza bırakmış duvarlara Saray''a dair.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: CNN Türk
Çimentonun bina maliyetindeki payı yüzde 4 değil, 8-9 düzeyindeTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, çimentonun bina maliyeti içindeki payının yüzde 4 olmadığını, yüzde 8-9 düzeyinde seyrettiğini söyledi.
Marmaris Martı''da hedef 10 bin yatakMarmaris Martı ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akçakoca, Martı Turizm Grubu''nun 2 bin 200 olan yatak kapasitesini, 2010''a kadar 10 bine yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Grubun 2010 hedefleri, Engin Akçakoca, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin, Yönetim Kurulu üyeleri Mine ve Oya Narin''in katıldığı toplantıda açıklandı. Eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca, hedeflerine 15 tesisle ulaşmayı amaçladıklarını da belirtti. Akçakoca, şirketin yüzde 94 hissesine sahip Akdeniz Martı''nın mayısta Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na (GYO) dönüştürüldüğünü anımsattı. Oya Narin ise, halka arz yoluyla GYO''nun 70 milyon dolar ilave kaynak yaratacağını söyledi.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Balkanlardaki Osmanlı mirası ihya ediliyorHırvatistan’daki Osmanlı eserlerinin korunması konusunda Zagreb hükümetinden tam destek alan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün geçtiği Makedonya’da da en önemli gündem maddelerinden biri Osmanlı kültür mirası oldu.
Nükleer Santral DosyasıDünya üzerinde halen 32 ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu ülkelerde faaliyette olan 443 nükleer santral yılda toplam 370 bin megavatt elektrik enerjisi üretiliyor.
Kız Kalesi Restore EdilecekMersin İl Özel İdaresi, Erdemli Kız Kalesi’nin mozaik ve sur duvarlarının restorasyon ve çevre düzenleme inşaatı için ihale açtı. İhale, 29 Haziran 2006 tarihinde saat 10.00’da Mersin İl Özel İdaresi’nde “açık ihale usulü” ile yapılacak. Yer tesliminden itibaren toplam 210 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesine sadece yerli firmalar katılabilecek. Restorasyon ve çevre düzenlemesi ihalesine katılmak isteyenler teknik şartnameyi, Mersin İl Özel İdaresi Emlak İstimlak Müdürlüğü’nden görebilecekleri gibi aynı yerden bedeli mukabili temin edebilecekler. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekli ile anahtar teslimi götürü bedel sözleşmesi imzalanacak.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Şirinyer Tüneli İnşaatı da BaşlıyorAliağa-Menderes Raylı Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamındaki 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli’nden sonra, Şirinyer Tüneli inşaatı da başlıyor. Tünelin ihalesi sonuçlandırıldı ve sözleşme imzalandı.
Agora''nın İzmir ile Bütünleşmesi için bir Adım Dahaİzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora’yı kentle bütünleştirme amacıyla başlattığı kamulaştırmaları hızlandırdı. Bugüne kadar 14 binayı yıkan belediye ekipleri, kamulaştırma kapsamındaki 46 binadan işlemi tamamlanın 20’sinin daha yıkımına başladı. Çalışmalar tamamlandığında Agora’nın İkiçeşmelik yönünde önü açılmış olacak ve tarihi mekan caddeden görünebilecek.
Arıtma tesisi inşaatı çevreyi katledecekAdana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Antakya, Gaziantep ve Kilis''teki endüstriyel atıkların imha ve depolanması için Tarsus''ta kurulması planlan ''Doğu Akdeniz Bölgesi Endüst-riyel Atık Entegre Bertaraf Tesisi'' yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor.
İstanbul Hangi Kültürün Başkenti?Geçen hafta AKM''de "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı" başlıklı bir oturum yapıldı. Toplantıyı muhtemelen Akif Emre''nin Yeni Şafak''ta Nisan''da yazdığı "Kültür Başkenti olan hangi istanbul" makalesi tetikledi.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı25-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında yapılan TMMOB 39.Olağan Genel Kurulu sonucunda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 39. Dönem yönetim kurulu görev dağılımını yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası 40. Dönem Çalışma Programını AçıkladıÖncelikler ve çalışma alanları, Türkiye mimarlık politikasına doğru, mesleki değişim süreci, mesleki uygulama politikaları ve standartları, mimarlık ve hukuk, uluslararası ilişkiler, basın-yayın-iletişim, mimarlık ve eğitim, mesleki ve örgütsel araştırmalar, mesleki yarışmalar ve ödüller, bilişim çalışmaları, kentsel sorunlar ve politikalar, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi, örgütsel ilişkiler gibi üst başlıklardan oluşan metnin...
2010 İstanbul için tarihî bir fırsatYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” dedi. Prof. Dr. Uğur Tanyeli “Dünyadaki insanlar kaotik olduğu için İstanbul’u görmek istiyor. İstanbul’u olduğu gibi sevmek zorundayız. İstanbul’un dününü severek bugününü kendimize anlatamayız. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmayı İstanbul ile barışma fırsatı olarak kullanabiliriz” diye konuştu. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Aktar da kentin dinamiğinin bu süreçte hazırlanan projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade ederek, bu süreçte sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve halkın birlikte çalışması gerektiğine dikkati çekti.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Konut kredisinde ''İsviçre'' akımıYüksek gelir grubuna sahip tüketiciler tarafından tercih edilen İsviçre Frangı cinsinden kredileri BankEuropa''dan sonra Garanti Bankası da portföyüne kattı.
Doğa ve Çevre Derneği’nden Oktay Ekinci’ye ÖdülDÇD tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ''Doğa ve Çevre Gönüllüsü'' ödülleri, bu yıl da çeşitli sivil toplum örgütleri, basın kuruluşları ve kişilere verildi. Hilton Oteli''nde düzenlenen ödül töreninde Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci, gerek köşe yazılarında gerekse Mimarlar Odası Başkanlığı''nı yürüttüğü dönemde çevre sorunlarına ve doğal yaşama ilişkin duyarlılığı dolayısıyla ödüle değer bulundu. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi’nin cuma günleri yayımlanan Cumhuriyet Ankara eki de çevre sorunlarına duyarlı haberleri nedeniyle doğa ve çevre gönüllüsü ödülünü aldı.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanması İçin Kamuoyu ÇağrısıTMMOB tarafından yayınlanan "Çağdaş ve Bilimsel Bir İstanbul İçin Planlanma" çağrısını yayınlıyoruz.
TOKİ''den tarihe destekGecekondu dönüşüm projeleri ile kentleri yenileyen, uydu kent projeleri ile modern yerleşim yerleri kuran Toplu Konut İdaresi (TOKÎ), tarihi dokunun korunması için de önemli kaynak ayırıyor.
Zenginliğin yeni topoğrafyası: KanyonProjenin sahibi mimarın amacını aştığı aşikar. İstanbul''un, Levent semtinde bir süre önce açılan "Kanyon" alışveriş merkezi işlevsel açıdan, yani bir tüketim ortamı olarak ne denli başarıya ulaşır, bilinmez, zaman gösterecek ama, kentin ve bulunduğu semtin sosyal ve fiziki öğeleriyle istemeden yan yana geldiğinde, bağlantılandığında ister istemez öyle bir göstergeye, öyle bir göstergeler yığınına, yığıntısına dönüşüyor, sadece politik ya da ekonomik değil aynı zamanda mitolojik öyle işaretler gönderiyor ki, İstanbul ve böylelikle elbette Türkiye Sınıf Mücadeleleri’ni bütün aktüalitesi, Türkiye Sınıf Çelişkileri’ni bütün keskinliği ile ortaya seriyor.
Konut sektöründe büyüme korkusuTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, son yıllarda konut sektörünün balon gibi büyüdüğünü, daha da büyürse patlayacağını ileri sürdü.
Mayra''dan orta sınıfa Güneşli''de 100 daireMayra Yapı, Güneşli''de yeni bir konut projesi başlatıyor. Gülistanbul Evleri isimli bu yeni proje Atatürk Havalimanı''na 4, Olimpiyat Stadyumu''na 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Atıl havaalanında göbek atılmaya başlandıKastamonu''da 1992 yılından bu yana uçak bekleyen atıl havaalanı düğün salonu oldu. Turist sayısını beş yılda 1 milyona çıkarmayı hedefleyen kente havadan ulaşım için pistin onarımı gerekiyor.
Banliyö hattına 2007''de kilitUlaştırma Bakanlığı, 76 kilometre uzunluğundaki Marmaray''ın 62 kilometrelik etabını oluşturan, Gebze-Haydarpaşa ve Halkalı-Sirkeci arasındaki banliyo hattını yenileme kararı aldı. Buna göre, 2007 sonunda başlayan çalışmalar kapsamında bu hatlar taşımacılığa kapatılacak. Böylece Anadolu''dan İstanbul''a yolcu taşıyan 13 ana hat treni ile Trakya''daki iki tren ve yurtdışı seferleri artık Haydarpaşa ve Sirkeci''ye ulaşamayacak. Trenlerin Trakya''daki durağı Sirkeci yerine Halkalı, Anadolu yakasında da Haydarpaşa yerine Gebze olacak.
Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Validebağ, villaların bahçesi olacakAtatürk ''ün 1925 yılında öğretmenlere tahsis ettiği Validebağ Koruluğu''nun Üsküdar Belediyesi''ne kiralanması sonrasında başlayan tartışmalar artarak sürüyor.
Demirören, İstiklal''i kopyalayacakİstanbul Beyoğlu''nda 1930''lı yılların ünlü Saray ve Lüks Sinemaları''nın bulunduğu Sin-Em Han, tarihi Saray Muhallebicisi''nin hizmet verdiği binayla birlikte alışveriş ve eğlence merkezi oluyor.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.