Haberler

14 Mayıs 2006, Pazar

Sınır KontrolüSınır KontrolüHer alandan eleştirmen, sınır toplumu, göçmenlik siyaseti avukatları, yabancı hükümetler, hümaniter ve çevreci grupların ve Amerika nüfusunun kabaca yarısının ısrarlı protestolarına karşın meclis Meksika-ABD arasında 1200 km uzunluğunda, Kaliforniya, Arizona, New Mexico ve Texas hattı boyunca devam eden, projektörleri, gözetleme kameraları ve hareket dedektörleri ile sınırı yasadışı şekilde geçenleri engellemek amacıyla tasarlanmış bir sınır duvarı inşa etmek için teklif verdi. Haberin Devamı
Büyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne VefaBüyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne Vefaİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1992 yılından beri onarılmayı bekleyen Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’nin restorasyonuna onay verdi.
Knauf, Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaydıKnauf, Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaydı29. Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda Knauf, geniş ürün yelpazesini ve sistemlerini sergiledi.
20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzen20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzenİstanbul''da 2023''e kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirleyen Çevre Düzeni Planı tamamlandı. Nüfusunun 16 milyona ulaşması beklenen kente 20 önemli değişiklikle yeni bir çehre kazandırılacak.
Studio Gang’ın Son Projesi AquaStudio Gang’ın Son Projesi AquaStudio Gang, Chicago Nehri’nin güneyinde yer alacak 83 katlı yeni binalarının tasarımını kamuya sundu. Aqua isimli tasarım otel ve konut olarak hizmet verecek. Chicago Nehri ile Loop’un doğu bölgesinde 12 hektarlık alanda kentin yeni gelişim bölgesi olan Doğu Lakeshore kısımında yer alacak.
Beykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme KazandırılıyorBeykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme Kazandırılıyorİstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde Beykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz Kalesi’ni Büyükşehir Belediyesi devralıyor. Bakımsız durumdaki kale, Büyükşehir tarafından aslına uygun olarak restore edilerek İstanbulluların hizmetine ve turizme sunulacak.
Buenos Aires''e 1 km''lik gökdelenBuenos Aires''e 1 km''lik gökdelenArjantin''in başkenti Buenos Aires''te, özel bir konsorsiyum, yüksekliği 1 kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olması planlanıyor. Projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Torcello, gökdelenin, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edileceğini söyledi. İnşaat maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: CNN Türk
Altın madeninin imar iznine iptalAltın madeninin imar iznine iptalİzmir 4. İdare Mahkemesi, altın madeninin imar izinlerini iptal etti. Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, yaptığı açıklamada, İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin, altın madeninin imar izinlerine iptal kararı verdiğini bildirdi.
Venedik Bienali''nde AfrikaVenedik Bienali''nde AfrikaBundan 100 yıllar önce, dünya nüfusunun yüzde onundan azı kentlerde yaşıyordu. Bugün ise dünyada yaşayanların yarısından da fazlası kentsel alanlara taşındı.
Labirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri Standı''na ÖdülLabirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri Standı''na Ödül03-07 Mayıs 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Yapı Fuarı kapsamında düzenlenen “Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Yarışması”nda bu sene birincilik ödülünü standını Tanju Özelgin''in tasarladığı Labirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri kazandı.

Üç Ülke Sınırı İçin TasarımÜç Ülke Sınırı İçin TasarımAlmanya’dan RWTH Aachen, FH Aachen, FH Bochum, Universitaet Siegen; Belçika’dan Sint Lucas University - Brüksel; Hollanda’dan Academie van Bouwkunst - Maastricht, Hogeschool Zuyd - Heerlen; Türkiye’den Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu okullardan 100’e yakın öğrencinin katıldığı “Sembolik Mekanlar” konulu çalışma 21-23 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Heerlen kentinde gerçekleştirildi.
Paulo Mendes da Rocha ile…Paulo Mendes da Rocha ile…Geçtiğimiz ay 78 yaşındaki Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha en prestijli mimarlık ödülü olan Pritzker Ödülü’nü kazandığı açıklandı. Yerçekimine karşı duran çıplak beton ya da çelikten döşemeleri, geniş terasları ve koloniyel binalara yaptığı yenilemeler ile tanınan mimar 31 Mayıs 2006 Çarşamba günü ARKIMEET kapsamında Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda bir konferans verecek.
Kuşadası’nda imar planlarına iptalKuşadası’nda temeli CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan Uydukent’in imar planının, Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
Çapa Tıp Fakültesi Küçükçekmece''yeİstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa), sağlık meslek yüksekokulları, Diş Hekimliği Fakültesi ve Florance Nightingale Hastanesi''nin Olimpiyat Stadı''nın yanında bulunan Hazine''ye ait bin 300 dönümlük arazide yapılacak komplekse taşınacağını açıkladı.
Arjantin, 1 kilometre yüksekliğinde gökdelen yapacakArjantin''in başkenti Buenos Aires''e dünyanın en yüksek gökdeleni yapılacak. Özel bir konsorsiyum, başkente yüksekliği bir kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, gazetecilere bilgi verirken tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olacağını belirten mühendis, projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü anlattı. Mühendisin açıklamasına göre, dünyanın en yüksek gökdeleni, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edilecek. İnşaat maliyetinin 3 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Dünya
Beton değil Göcek kazandıMilliyet''in haberi yetkilileri harekete geçirdi, Göcek betondan kurtuldu. Çevre Bakanı Pepe, belediye hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.
Bu Tarihin İçinden Bir Günde GeçinToplam 14 kilometrelik bir güzergah burası. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in adım adım gezerek ortaya çıkardığı alternatif bir tarih ve kültür rotası. Fatih Camii’nden başlayıp Çarşamba’nın içinden geçerek Kariye’ye ulaşıyor. Sonra surları takip ederek Haliç’e iniyor.
Dubai Towers''a arazi artırımı mahkemeye gidiyor İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, imar planında değişiklik yaparak Dubai Towers''ın yapılacağı arazide inşaat alanını genişletti. Levent''teki eski İETT Garajı''nın bulunduğu arazide inşaat alanına eklenen 97 bin metrekare, Dubai Towers tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Kadir Topbaş ve Ahmet Paksoy için iki öykü Leonardo da Vinci''nin 1502 tarihinde Haliç''in iki yakasını bağlamak üzere hazırladığı ''Altın Boynuz Köprüsü'' projesi, 2001 yılında Norveç''te hayata geçirildi. Vinci''nin İstanbul için hayal ettiği proje 500 yıl sonra Norveç''te hayata geçirilmiş oldu.
İzocam’da Hedef 205 Milyon YTLKoç Holding’in Türkiye yalıtım sektöründeki firması İzocam, 2006 yılının ilk üç aylık dönemine ilişkin sonuçları açıkladı. 2006 yılında 205 milyon YTL ciro hedefi bulunan İzocam 2006’nın ilk çeyreğinde yüzde 100’lük kár artışı sağladı. 2006’nın birinci üç aylık döneminde 42,9 milyon YTL’lik net satış gerçekleştiren İzocam, net dönem kárını da 5,1 milyon YTL olarak açıkladı. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) yaptığı projelerin standartlarına uygun olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, "Türkiye’de standartlara uygun yalıtımlı konut yapıyorlar" dedi. Bulut, 2006 yılı için 205 milyon YTL ciro, 30 milyon dolar ihracat, yüzde 17’lik bir fiziki büyüme hedeflediklerini söyledi.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Kaymaklı kuleBelediye Meclisi''nden AKP oyları ile geçen bir karar en az 200 milyon dolarlık bir rant yarattı.
Sizin de Bir Seranız OlabilirMinyatür seralar ve kış bahçeleri sayesinde, kendi cennetinizi istediğiniz alanda yaratabiliyorsunuz. Bu konudaki önerileri ve dikkat etmeniz gerekenleri mimar Ümit Kulunyar anlatıyor.
Metro krizi şartlı çözüldüİzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatını durduran kriz, müteahhit firma Bayındır İnşaat''ın, iş programındaki eksiklikleri 180 günde tamamlayacağını; aksi durumda sözleşmenin fesih edileceğini kabul eden taahütname imzalaması üzerine çözüldü. Büyükşehir Belediyesi, firmaya avans ödeyecek, inşaat yeniden başlayacak.
Marmaray''a ''Bizans oyunu''Alman Der Spiegel, Marmaray projesini yazdı. Dergi "Vurulan her kazmayla Bizans dönemine ait eserler bulunuyor. Arkeolojik cennet, Marmaray için cehennem oluyor" yorumunu yaparak projenin 2010''a kadar yetişmeyeceğini ima etti. Arkeolog Metin Gökçay da BBC''ye konuştu.
Dört buçuk yılda 2 bin 327 mağaraTürkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi kapsamında, Türkiye''deki 2 bin 327 mağaranın envanteri çıkartıldı.
Göz göre göre işgalİstanbul''da işgalcinin sınıfı yok. Neredeyse hepimiz İstanbul''u işgal ve talan etme konusunda hemfikiriz. Belki de tek anlaştığımız nokta bu.
İzocam gözünü TOKİ evlerine diktiİnşaat sektöründeki canlılıkla yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 100 artıran İzocam, bu yıl yapacağı 17 milyon avroluk yatırımla kapasitesini ikiye katlamayı hedefliyor.
Göcek''te ilk ''kıpırdanış''Çevre Bakanı Osman Pepe, Göcek için harekete geçti. Pepe, Göcek''te beş yıldızlı otel, villalar ve ''Venedik atmosferi'' oluşturulmasını içeren projeye olur veren Göcek Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığı''na başvurdu.
Ceneviz Kalesi yeniden hayat bulacakBeykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz (Yoros) Kalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce restore edilip turizme kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, mülkiyeti maliye hazinesi ve Milli Savunma Bakanlığı''na ait olan kalenin 9 bin 260 metrekarelik bölümünün Büyükşehir''e devrine ilişkin Başkan Kadir Topbaş''a protokol yapma yetkisi verdi. Kalenin röleve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacak. Anadolukavağı''nda Karadeniz''e paralel bir şekilde 500 metre uzanan kalenin genişliği 60 ile 130 metre arasında değişiyor. Boğaz''ın girişini kontrol etmek amacıyla yapılan kale, İstanbul''un fethinden sonra tamamen Türk hâkimiyetine geçti.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Planın kârı: 1 milyar DolarBelediye bürokratlarının tüm itirazlarına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın isteğiyle hazırlanan Dubai Towers''a (Dubai Kuleleri) özel imar planı, uzmanlara göre yaklaşık 1 milyar doları aşan ek kazanç sağladı.
Kamusal soslu planlamaKapalı bir planlama modeli ile İstanbul’un ne ulaşım sorunu çözülür, ne güvenli bir yapılaşma sağlanır, ne çevre korunur, ne haksız kazançlar, yolsuzluklar engellenir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.