Haberler

14 Haziran 2011, Salı

Tarihi eserler dile geldiTarihi eserler dile geldiVakit öğleden sonrayı bulmuş. Hava bir hayli sıcak. Buna rağmen, İstanbul''da en çok ziyaretçi akınına uğrayan Sultanahmet Meydanı yine cıvıl cıvıl insan kaynıyor.
Simav''ın temeline TOKİ''den jet imarSimav''ın temeline TOKİ''den jet imarDepremden etkilenen ve yaraları sarılmaya çalışılan Simav''da ihalesi tamamlanıp yapımına başlanan konut sayısı 928''e ulaştı.
Galata''da yayaya özel sergiGalata''da yayaya özel sergiBoğaz manzarasıyla pazarlanan İstanbul üzerine düşünüp taşınmak için ''Yumuşak Şehir'' sergisi iyi bir fırsat olabilir.
Projelerle Türkiye''nin 20 yılı garantilendiProjelerle Türkiye''nin 20 yılı garantilendiÜçüncü kez iktidar olan AK Parti, seçmeni ''çılgın projelerle'' etkiledi. Başbakan Erdoğan''ın gündeme getirdiği Kanal İstanbul''un ardından, Ankara ve İzmir projeleri AK Parti''nin uzun soluklu vizyonunu ortaya koyarken, halk "Bu parti Türkiye''nin 20 yılını garantiliyor" düşüncesiyle sandığa gitti.
Bu da ‘nükleer'' seçimBu da ‘nükleer'' seçimİtalyanlar da nükleer enerji başta olmak üzere suyun özelleştirilmesi ve başbakan ile bakanlara geçici süreli dokunulmazlık sağlanıp sağlanmaması konularını oyluyor.
Müzemiz 1 milyon eser barındırıyorMüzemiz 1 milyon eser barındırıyorFaruk Şüyün''ün bu haftaki konuğu; Zeynep Kızıltan
Güneydoğu''nun kalkınması için dokuz öneriGüneydoğu''nun kalkınması için dokuz öneriMÜSİAD, Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nde yatırım ortamının iyileştirilmesi için huzur ve istikrarın gerekli şart olduğuna dikkat çekerek, bölgenin potansiyelini ortaya çıkaracak ve bölgeyi pozitif yönde ayrıştıracak girişimlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.
Müziğin limanı: LiverpoolMüziğin limanı: Liverpool1950''li yılların ortasında bir bahar günü okyanus kıyısındaki bu limana bir gemi yanaşır. Bu gemi binlerce ton yük ve onlarca mürettebatla birlikte küçük ama o güne kadar bu şehirde kimsenin bilmediği kıymetli bi şey daha taşımaktadır. Gemi çalışanlarından birinin cebinde, uzak diyarlardan getirdiği bir plak.....bu şehir için bu yuvarlak, ince, ortası delik, tekerleğe benzeyen şey hiçbir anlam taşımamaktadır. Ne yapacaklarını bile bilemezler...İçinden müzik çıkan bu alete bu liman şehrinde en çok ilgiyi bir genç gösterir.
"Körfezde yüzebilme hedefine ulaşacağız""Körfezde yüzebilme hedefine ulaşacağız"Başkan Aziz Kocaoğlu, 2000 yılında yapılan yıkımın ardından kalan atıklarla ilgili çalışmaları yerinde inceledi ve projenin amacını anlattı.
Klima güneşle çalışacak oteller rahat nefes alacakKlima güneşle çalışacak oteller rahat nefes alacakAntalya''daki otellerde kurulacak güneş soğutma sistemleriyle, tesislerin elektrik faturaları yüzde 70''e kadar düşecek.
Nükleer kampa ara verildiNükleer kampa ara verildiTaksim Meydanı''nda 9 gündür devam eden nükleer karşıtı kamp, Beşiktaş Çarşı grubunun da katılımıyla düzenlenen yürüyüşle aktif kampanyaya ara verdi.
İzmit körfez köprüsünü Japonlar yapacakİzmit körfez köprüsünü Japonlar yapacakJaponya''nın IHI ve Itochu şirketlerinin, İzmit körfezini bağlayacak 2 bin 800 metre uzunluktaki çelik asma köprü inşa projesini aldığı belirtildi.
Kanal İstanbul için çevre uyarısıKanal İstanbul için çevre uyarısıBaşbakan Erdoğan seçim sürecindeki en görkemli açıklamasını çılgın projesi Kanal İstanbul''u tanıtırken yapmıştı.
İklim değişikliğinin peşindeki uyduİklim değişikliğinin peşindeki uyduNASA, okyanus gözlemi için yararlanılacak olan "Aquarius" uydusunu fırlattı.
Altın Boynuz, tarihi şova hazırlanıyorAltın Boynuz, tarihi şova hazırlanıyorDünyanın en eski tersanesinin bulunduğu Haliç, eylülde düzenlenecek boatshow için süsleniyor. Süzer Fuarcılık''ın gerçekleştireceği etkinlikte, çekilişle her 100 bin ziyaretçiden birine tekne hediye edilecek.
Batık gemiler, Japon balıklara emanetBatık gemiler, Japon balıklara emanetDünyanın en önemli deniz geçişli demiryolu projelerinden biri olan Marmaray ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro kazıları sırasında ortaya çıkan batık gemileri, Japon balıklar koruyor.
Hazar Denizi''nin ortasında Eurovision!Hazar Denizi''nin ortasında Eurovision!Almanya''da düzenlenen son Eurovision şarkı yarışmasının galibi olan Azerbaycan, önümüzdeki yıl 22-26 Mayıs''ta yarışmaya ev sahipliği yapacak.
Aslı Erdoğan, Norveç''te kentleri anlattıAslı Erdoğan, Norveç''te kentleri anlattıAslı Erdoğan, Norveç''te kent ve edebiyatı anlattı.
Bir kanal da Efes''eBir kanal da Efes''eKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Efes Antik Kanal Projesi''ni iki yıl içinde tamamlamayı düşündüklerini söyledi.
Seramikte yatırımlarına devam edecekSeramikte yatırımlarına devam edecekEczacıbaşı Almanya''da satın aldığı seramik şirketi Engers''in 100. yılını kutladı.
Dayanışmacı Atölye, Stajyer ve Gönüllüler Arıyor!Dayanışmacı Atölye, Stajyer ve Gönüllüler Arıyor!Dayanışmacı Atölye yaz boyunca gerçekleştireceği çalışmalarda, stajyer ve gönüllüler arıyor.
Ayasofya''da tarihi dönüşümAyasofya''da tarihi dönüşümZağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Yomra ve Araklı''daki mahalle ve ilçeler modern bir kent görünümüne kavuşuyor. Çevreyi gecekondulardan kurtaran kentsel yenileme çalışmasıyla tarihi dokusu korunacak ve Tarihi Ayasofya Müzesi turizme kazandırılacak.
 "Uluslararası Alışveriş Festivali" için ilk adım atıldı "Uluslararası Alışveriş Festivali" için ilk adım atıldı İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, kentin ekonomik anlamda büyümesinde önemli rol oynayacak bir projeyi daha masaya yatırdı. Düzenlenmesi planlanan "Uluslararası İzmir Alışveriş Festivali"ne ilişkin araştırma ve değerlendirme akademisyenler tarafından ele alınarak kurul üyeleriyle paylaşıldı.
Sami Yen''in ardından ‘Likör''ün de tadı kaçacakSami Yen''in ardından ‘Likör''ün de tadı kaçacakSami Yen''de itiraz reddedildi ''Likör'' planı da davalık oldu.
Zaera-Polo En Sonunda FOA''nın Dağılması ile İlgili KonuştuZaera-Polo En Sonunda FOA''nın Dağılması ile İlgili KonuştuForeign Office Architects''in ortakları geçtiğimiz sene mayıs ayının sonu itibariyle ticari faaliyetlerini durdurmuştu. 18 ay sonra, kurucuları Alejandro Zaera-Polo ve Farshid Moussavi''nin boşanmalarının ortaya çıkması üzerine ise firma tamamen dağılmıştı.
"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü Açıldı"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü AçıldıTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.
Steve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs, Cupertine Kent Meclisi''ni, yeni Apple kampüsünü inşa edebilmek için ikna etmeye çalışıyor.
İstanbul''un gizli tutkunuBize birbirinden güzel denemeler, yazılar, eleştiriler arma­ğan ettikten sonra, Temmuz 2010''da aramızdan ayrılan sevgili arka­daşım -''sevgili eleştirmenim''- Füsun Akatlı gizli bir İstanbul tutkunu, gizli bir İstanbul yazarıydı.
TAV Havalimanları''na üç ödülHavacılık sektörünün en iyilerinin belirlendiği Emerging Markets Airport Awards, TAV Havalimanları''nı üç dalda ödüllendirdi.
İstanbul''un kentsel dönüşümüne vatandaş katılıyorYılların birikimiyle büyük sorun haline gelen kamu arazilerinin işgali vatandaşların katılımıyla tarih oluyor.
İzmir''e dünya çapında arkeoloji müzesiİzmir Türk Koleji içinde bulunan Uşakizade Köşkü''nü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müjdeli bir haber verdi.
İtalya''nın İsviçre sınırında bir cennet: Como GölüBu cennete tekrar gidebilmek için hangi sevapları işlemem gerekir, bilen var mı?
The Soho Hotel oluyorBeyoğlu''ndaki eski ABD Başkonsolosluğu binasını 110 odalı butik otele dönüşüyor...
Mimar Tabanlıoğlu: ''Eski dokuyu bir kenara bırakıp...''Levent''te yükselen bir projesiyle RIBA ödülünü alan mimar Murat Tabanlıoğlu''nun geçenlerde gazetede (Radikal, 7 Haziran) Ömer Kanıpak''ın sorularına verdiği cevaplar içinden özellikle bazıları İstanbul başta olmak üzere ülke olarak benimsediğimiz yapılaşma tarzına ilişkin önemli değerlendirmeler içeriyordu.
İstanbul''u bir yabancıdan okumakİstanbul''u iki değişik gözlemden okumayı severim. Birincisi, eski bir İstanbullunun kaleminden, ikincisi de bir yabancıdan.
World Architecture Festival Awards''a Başvuru Süresi 30 Haziran''da TamamlanıyorWorld''un en büyük ve küresel mimarlık yarışması programı olan ve 2-4 Kasım 2011 tarihinde Barselona''da gerçekleşecek World Architecture Festival Awards''a (WAF Ödülleri) Türkiye''den katılım başvurusu yağıyor.
Nicolai Ouroussoff New York Times''dan AyrılıyorNew York Times eleştirmeni mimar Nicolai Ouroussoff ay sonunda gazeteyle yolunu ayırıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.