Haberler

14 Temmuz 2010, Çarşamba

Geçmişin Modern Mimarlığı - 4: BoğaziçiGeçmişin Modern Mimarlığı - 4: Boğaziçiİstanbul''un modern mimarlık serüveninde sıra Boğaziçi''nde. İstanbul Boğazı''nın karşılıklı iki yakasında bulunan semtler ya da boğaz köyleri sırayla Anadolu Yakası''nda Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Vanikoy, Kandilli, Anadoluhisarı, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahce, Beykoz; Avrupa yakasında, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya ve Sarıyer olarak sıralanıyor. Boğaz''ın iki yakasında Osmanlı Dönemi''nden kalma yalılar olduğu kadar Cumhuriyet''in ilanından sonra yapılmış, kimisi günümüze kadar gelmeyi başarmış, kimisi hakkında da dergi ya da kitapta bulduklarımızdan fazla bir bilgiye sahip olmadığımız pek çok bina var. Haberin Devamı
İstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorİstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorPhilippe Starck ve John Hitchox tarafından geliştirilen "yoo inspired by Starck" Projesi''ni Arjantin, Meksika ve Singapur''un ardından İstanbul''a getiren Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit,Philippe Starck imzalı bir proje kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
 Şirket avcıları ''İlle de Türkiye'' diyor Şirket avcıları ''İlle de Türkiye'' diyorTürkiye''nin yabancı yatırımcı için cazibesi artıyor. Özel sermaye fonu Advent 7 sektörde yatırımı değerlendiriyor. New York tarihi limanın restorasyonu için Türk ortak arıyor.
8 yeni üniversite geliyor!8 yeni üniversite geliyor!Aralarında ''Abdullah Gül Üniversitesi'' de bulunan liste için Meclis''ten onay çıktı.
Paşabahçe - Beykoz" Atıksu Tüneli tamamlandıPaşabahçe - Beykoz" Atıksu Tüneli tamamlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli"nin 1.kısmı olan "Paşabahçe - Beykoz" tüneli tamamlandı. Proje tamamlandığında, Beykoz''dan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ne kadar olan sahil kesiminden atıksu girişi tamamen son bulmuş olacak.
Turistlere, bakanlık tavsiyeli 360 derece İstanbul manzarasıTuristlere, bakanlık tavsiyeli 360 derece İstanbul manzarasıTurizm Bakanlığı, TÜRSAB''a gönderdiği yazıda, Sapphire İstanbul binasını turistlerin tur programına almasını önerdi. Binanın üst katında yer alan ve İstanbul''u 236 metre yüksekten gören teras, yeni cazibe merkezi olacak.
Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"İstanbul''un "Dünya Kültür Mirası"ndaki yerini değerlendirecek olan UNESCO''ya Türkiye''den bazı çevrelerin mahalle baskısı yaptığını açıklayan Başkan Topbaş, "AKM''de ve Muhsin Ertuğrul''da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta" dedi.
Küresel Isınmanın Buharlaştırdığı Bir Dünyada Su HakkıKüresel Isınmanın Buharlaştırdığı Bir Dünyada Su HakkıKüresel ısınmanın insanların günlük yaşamına, hayatın olağan akışına ve geçim kaynaklarına yönelik doğrudan etkilerinin hemen hepsi bir şekilde suyla ilgilidir. Bu nedenle iklim değişikliğini ikincil bir etken olarak alan bir su tartışması yapmak mümkün değildir.
Sarnıçta Venedik ışıltısıSarnıçta Venedik ışıltısıSu Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının su ve ışığı buluşturan cam işleri ve yerleştirme eserlerinden oluşan ''Venedik Rüyası'' sergisi ziyarete açıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından hayata geçirilen proje, Artlifefortheworld''un başkanı Simonetta Gorreri''nin sanat yönetmenliğinde gerçekleştiriliyor. 31 Temmuz''a dek Yerebatan Sarnıcı''nda gezilebilecek olan sergi, İtalya''nın ünlü cam sanatçılarından Maria Grazia Rosin, Candida Ferrari, Heidi Bedenknecht DeFelice ve Cristiana Moldi Ravenna''nın cam materyallerle çalıştığı eserler ve özel video yansımalarını kapsıyor.
Tarih: 14 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Roma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorRoma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorBu bahar aylarında meydana gelen birkaç eski yerleşimin yıkılması ile Roma''nın riskli mimari yapılarını tehdit eden diğer felaketler tekrar arkeologların uyarılarına neden oldu.
2400 yıllık mezarlar koruma altın alınıyor2400 yıllık mezarlar koruma altın alınıyorMuğla''nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki 2 bin 400 yıllık "kaya mezarlarının" koruma altına alınması planlanıyor.
Mardin''de neler oluyor?Mardin''de neler oluyor?Suriye''yle vizelerin kalkması, Irak''la yaşanan olumlu gelişmeler ve kentin teşvik kapsamında yer almasıyla birçok yerli-yabancı şirket, Mardin''de fabrika kurmak için sıraya girdi.
New York Limanı Türk ortak arıyorNew York Limanı Türk ortak arıyorNew York''un tarihi limanı "Brooklyn Navy Yard" restorasyon ve liman hizmetleri yenilenme programı kapsamında yapılacak yeni yatırımlara Türk ortak arıyor.
Leyla Gencer''in heykeli açıldıLeyla Gencer''in heykeli açıldıOpera tarihinin en büyük isimlerinden biri sayılan ve dünyada ''''La diva Turca'''' olarak tanınan soprano Leyla Gencer''in, Beşiktaş Belediyesi tarafından yaptırılan heykeli açıldı.
İzmir, doğru tanıtılmıyorİzmir, doğru tanıtılmıyorTürkiye''de ve 10 ülkede 3 bin 300 kişiyle konuşuldu. Ülkemize gelen yabancı misafirlerin yüzde 94''ünün İzmir''le ilgili hiçbir bilgileri olmadığı ortaya çıktı. İzmir''i yönetenlerin, ileri gelenlerinin, Türkiye''nin üçüncü büyük kentine dair pek çok algısı anketle sarsıldı.
Artvin''de HES''ler protesto edildiArtvin''de HES''ler protesto edildiKaradeniz İsyandadır Platformu üyeleri, Artvin''de yaptıkları basın açıklamasıyla, hidroelektrik santrallerini (HES) protesto etti.
Münih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiMünih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiAlman mimar Gunter Behnisch 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1972 yılında Münih Olimpiyatları için gerçekleştirdiği tasarımı, demokratik mimarinin ve ulusal gururun bir sembolü oldu. 1922 yılında Dresden''de dünyaya gelen Behnisch''in binalara olan aşkı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görev yaptığı sırada İtalya''da ortaya çıktı.
Fabrikev, Suudi Arabistan''a açılacakFabrikev, Suudi Arabistan''a açılacakYeni bir sistemle hazır ev üretmek üzere ADO Grup tarafından Antalya''da kurulan Fabrikev tesislerinin bir yenisi, Suudi Arabistan''da kurulacak.
Bizim Cihangir CNN''de!Bizim Cihangir CNN''de!Cihangir, dünyaca ünlü televizyon kanalı CNN''deki bir programda tanıtıldı. Cihangir''i, New York''un Soho ve Paris''in Montmarte bölgelerine benzeten CNN, sokakları, kafeleri galerileri ve şık butikleriyle semti dünyaca ünlü bir kültürel merkez olarak niteledi.
Venedik ışıkları İstanbul ''su''larındaVenedik ışıkları İstanbul ''su''larındaSu Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının yapıtlarından oluşan, su ve ışığı buluşturacak ‘Venedik Rüyası'' sergisi ziyarete açıldı.
Uzundere, cazibe merkezi oluyorUzundere, cazibe merkezi oluyorKarabağlar İlçesi''nin prestij projelerinden Uzundere Rekreasyon Alanı''nda çalışmalar sürüyor. 230 hektar alan üzerinde devam eden projenin 2011 yılının Eylül ayında tamamlanıp hizmete açılması hedefleniyor.
Sel 17 milyon kişiyi etkilediSel 17 milyon kişiyi etkilediSellerle boğuşan Çin''de 50''den fazla kişi öldü. Onbinlerce ev yıkıldığı ve hasar gördüğü için selden etkilenenlerin sayısı 17 milyonu buldu.
Karabağlar''ın parkları güneşle aydınlatılacakKarabağlar''ın parkları güneşle aydınlatılacakBelediye, dört pilot bölgede başlatacağı projeyle, park ve yeşil alanların aydınlatılmasında elektrik yerine güneş enerjisini kullanacak.
İstanbul''un otopark sorunu çözülecekİstanbul''un otopark sorunu çözülecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPARK’la işbirliği yapan İtalyan inşaat şirketi Trevi Group, İstanbul’da otopark yatırımı yapacak. İtalya’nın eski İstanbul Konsolosu Massimo Rustico aracılığıyla İstanbul’da yeraltına 200 araç kapasiteli 25 ayrı teknolojik otopark için İSPARK’la el sıkışan İtalyanlar, bunun için 50 milyon Euro ayırdı. Yatırım için yer belirleme çalışmaları yapılırken, davet usulü ihale yapılacağı öğrenildi. Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye yaptığı “Türkiye’de yatırım yapın”çağrısı meyvelerini vermeye başladı. İstanbul’da sahip olduğu 10 bin araçlık kapalı otopark kapasitesiyle şehrin en büyük otopark yükünü elinde tutan İSPARK, sahip olduğu kapalı otopark toplamının yarısı kadar bir yatırıma hazırlanıyor. Bu kapsamda, İtalyan Trevi Group, 50 milyon Euro’luk bir projeye imza atacak.
Tarih: 13 Temmuz 2010
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiBu yıl sekizincisi düzenlenmiş olan ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi ve Jürisi 8-9 Haziran 2010 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirildi.
New York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNew York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNORC kulağa komik gelen bir kelime, ama bunu biz uydurmadık. Aksine bu kelime halk, devlet ve federal yönetim tarafından kabul ediliyor ve 1986''dan beri kullanımda. Aslında NORC, "Naturally Occurring Retirement Community (Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu)" için kullanılan bir kısaltma. NORC esasen bir yaşlı topluluğu olma amacıyla kurulmamış olan, ama büyük bir yaşlı nüfusa sahip bir yer (bir bina, bir gelişim, bir çevre). Neyin "büyük bir yaşlı nüfus" sayılacağı yerden yere değişiyor, ancak NORC''lar önemli çünkü bir topluluk kendi kriterini karşıladığı zaman, o topluluğa yaşlıların ihtiyacı olabilecek destek hizmetlerini sağlayacak olan halk, devlet ve federal fonlar için uygun hale geliyor.
Stéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''nın bahsedeceğimiz iki önerisinden ilkinde Malka''nın "alternatif bir sanat galerisi" olarak bahsettiği şeyi görüyoruz: Paris''te Barbès-Rochechouart metro durağı hattının altına dikey olarak parazitler gibi yerleştirilmiş olan birimler.
Her köşesi başka güzel KuşadasıHer köşesi başka güzel KuşadasıMasmavi denizi, parlak güneşi, kitaplara konu olan tarihi, doğal güzellikleri ve sabahlara kadar süren eğlenceleriyle İzmir''e sadece 90 kilometre mesafede bulunan Kuşadası, her yıl onbinlerce turisti ağırlıyor.
İngiliz toplu konutlarının armatürleri Elginkan''danİngiliz toplu konutlarının armatürleri Elginkan''danElginkan topluluğunun tüm yurtdışı satışlarını gerçekleştiren Eleks Dış Ticaret AŞ, İngiltere''nin Kuzey Batı Bölgesi''nde yapılacak en büyük sosyal konut projesinde ihale kazandı. Eleks Dış Ticaret AŞ''nin tedarik edeceği armatür ve radyatörlerin dört senelik bütçesinin 55 milyon Türk Lirası olduğu kaydedildi.
Tramvaydan inene bedava bisiklet hizmeti Tramvaydan inene bedava bisiklet hizmeti Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bisikletli Ulaşım (KAYBİS) projesi kapsamında Kayserililer bisikletle yolculuk yapacak.
BETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın yeni çıkan Yaz sayısı, 20. yüzyılın başından bugüne Doğu Akdeniz kentlerinde yaşanan kentsel dönüşüm hareketlerini, müdahaleleri ve aktörlerini tartışıyor. Konuk editörlüğünü Ebru Omay Polat''ın yaptığı dosyada, gerek üst üste yığılan uygarlıkların, gerek ticaret ve göç yoğunluğunun getirdiği hareketliliğin Akdeniz coğrafyasında kentsel mekân üzerindeki etkileri ve dönüştürücü gücü tartışılıyor. Dosyada farklı kentlerin yaşadığı dönüşümler özgün süreçleri üzerinden, birbirleri arasındaki paralellikler göz ardı edilmeden inceleniyor.
Bayburt Bayburt olalı böyle proje görmedi Bayburt Bayburt olalı böyle proje görmedi Bayburt''un Demirözü ilçesindeki Lori deresi üzerinde temeli 1996 yılında atılan ve 2000 yılında tamamlanması öngörülen sulama barajının yerinde yeller esiyor.
Ataköylü yürüdü TOKİ ihaleyi yaptıAtaköylü yürüdü TOKİ ihaleyi yaptıAtaköylüler ile TOKİ arasında uzun zamandır çekişmelere sahne olan sahil şeridinde semt sakinleri yürüyüş yaparken iki ihale birden yapıldı.
Fenerbahçe Ülker Arena, 2011 sonunda bitecekFenerbahçe Ülker Arena, 2011 sonunda bitecekFenerbahçe Kulübü, yapımı süren Fenerbahçe Ülker Arena''nın, 2011 yılı sonuna doğru bitmesinin planlandığını açıkladı.
TV Oyun-Gösteri Mimarisi TV Oyun-Gösteri Mimarisi Binalar peyzaj ile birlikte çalışsa ve daha yavaş bir hızda inşa edilse hala çılgın TV gösterileri olur muydu? Mimarlık hakkında uzun süredir gördüğüm en komik program oldu. Geçen hafta Portmeirion''da tatildeyken tesadüfen karşıma çıktı. National Geographic kanalında yayınlanan bu program Abu Dabi''deki yeni Aldar genel merkezinin yapımıyla ilgiliydi. MZ & Partners tarafından tasarlanmış bu şeffaf gökdelen, dev bir madeni para gibi görünüyor.
Mimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MARKMimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MARKYayınlar, gündelik hayatımızda birçok konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladığı gibi mimarlık alanında da güncel konulara ve yaklaşımlara ulaşmamızı sağlıyor. Online ya da basılı yayınlar ile Dünya''daki mimarlık konularını öğrenebiliyor, belki de tasarıma yönelik yeni trendleri yakalayabiliyoruz. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, dünyaca ünlü mimarlık yayınları (dergi ya da online yayın) hakkında bir araştırma başlattık. Bu yayınların bize aktarılanların dışında görünmeyen kısımlarının işleyişleri, organizasyonları hakkında bilgi edinmek, yani işin mutfağına dikkat çekmek istedik.
İMSAD''ta Çifte KutlamaİMSAD''ta Çifte Kutlamaİnşaat sektörünün önde gelen isimlerini çatısı altında buluşturan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), 7 Temmuz Çarşamba akşamı The Sofa Otel Nişantaşı''nda düzenlenen kokteylde hem derneğin 26. yaşını hem de İMSAD Dergisi''nin yayın hayatına başlamasını kutladı.
Yapı denetimi 81 şehre yayılacak Yapı denetimi, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye genelindeki 81 vilayette de uygulanacak. Bakanlar Kurulu''nun, yapı denetiminin Türkiye''nin bütün illerinde uygulanmasına dair kararı dünkü Resmi Gazete''de yayımlandı.
Maden tünelleri, evleri birer birer çökertiyor Zonguldak''ın Dilaver Mahallesi''nde yaklaşık 80 evde oluşan çatlama ve kayma, mahalle sakinlerini endişelendiriyor. Mahalleliler sorunu yargıya taşıdı. Bilirkişi heyeti, mahalledeki çöküntülerin 2007 yılından bu yana yeraltı maden faaliyetlerine bağlı ''tasman''dan kaynaklandığını belirledi.
Mahalleliler tapu istiyor BAŞIBÜYÜK, Gülsuyu, ve Gülensu halkı tapularının verilmesi için Maltepe Belediyesi''ne başvurdu.
İzmir, EXPO 2020''ye aday olmaya hazırlanıyorİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, kentin EXPO 2020 organizasyonuna aday gösterilmesi yönünde oy birliğiyle temenni kararı alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''deki tüm kurum ve kuruluşların 2015 EXPO organizasyonunun kente kazandırılması için büyük gayret gösterdiklerini, kentin bu süreçte büyük deneyimler kazandığını belirtti.
Başbakan''a Avrupa''dan Ataköy için mektupTOKİ''nin Ataköy''deki arazi satışı, kültürel ve tarihi mirasın korunması konusunda çalışan uluslararası sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Avrupa merkezli 400 STK''nın çatı örgütü Europa Nostra yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bir mektup yazarak, söz konusu arazide Osmanlı öncesi dönemden arkeolojik kalıntıların bulunduğu, bölgenin Türkiye''nin erken modern döneme ait nadir konut projelerine ev sahipliği yaptığını belirtti ve satışın gerçekleştirilmemesini talep etti. Mektupta, "Birleşmiş Milletler kuruluşu UNESCO''nun İstanbul''u ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası'' listesine alıp almayacağının görüşüldüğü bir zamanda kamuya ait bu arazinin satılması ya da kiralanması çok talihsiz olacaktır" denildi.
Tarih: 14 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet
Tarihi gezi dizisi (1)Kimbilir memlekette neler neler oluyordur ama buradan mevzuya girmek oradakinden bile zor.
''Ataköy Sahil'' ihalesi ilk adımda Sinpaş''ınToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), Ataköy sahil şeridindeki arazinin hasılat paylaşımı yöntemiyle satışı için düzenlediği ihalenin ilk oturumunda, dört firma teklif verdi. İlk aşamada, en yüksek teklifi, 343.2 milyon lirayla Sinpaş Yapı verdi. Firma, arsada uygulayacağı projeden toplam 858 milyon liralık gelir elde etmeyi öngörürken, TOKİ’ye bunun 343.2 milyon lirasını arsa payı olarak ödemeyi taahhüt etti. Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ve Nurol İnş ve Tic. AŞ İş ortaklığı ise arsada 1 milyar 90 milyon 219 bin liralık proje uygulanmasını öngörmelerine karşın, önerilen arsa payı 327 milyon 65,8 bin lirada kaldı. İkinci oturum, 16 Temmuz Cuma günü yapılacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, şartname uyarınca arsanın iki yanından sahile kadar iki yol bandı ayrıldığını ayrıca sahil kıyısından da yaklaşık 30 dönüm bölgenin halka açık alan olarak bırakılacağını söyledi.
Tarih: 13 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal
Adana''da bir imar komedisi!Adana''da bugünlerde bir imar krizi yaşanıyor. Sebebiyse 30 yıl öncesinin imar planına göre düzenlenen yaban hayat sahası sınırları.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.