Haberler

14 Ağustos 2007, Salı

“Sinan Üzerine Saçmasapan”a Naçizâne bir Cevap“Sinan Üzerine Saçmasapan”a Naçizâne bir CevapEskiden Uğur Tanyeli’nin yazılarını okuduğumda güzel bir tokat yemiş gibi olurdum. Bir süredir belki de artık başlamak üzere olan erişkinliğin (geçkinlik de olabilir) can sıkıcı deneyimi yüzünden bir derin düşünme ardından büyüyen karşı düşünceler oluyor kafamda dolanan. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan, okumaktan yine çok zevk aldığım köşe yazısında kendisini ters yolda giden birisi olarak anlatırken karşısında gördüğü diğer herkesi “aynı yönde gidenler” olarak tanımlamış. Oysa onlar kendi aralarında oldukça ayrılardır sanırım. Hatta belki de bazılarının - örneğin benim - o yolun yakınında bile olmadığım söylenebilir. Haberin Devamı
TatilyaTatilyaBir gün, her yaz yaptığım gibi, yine Türkiye’deki Çelik Dünyası’nın Akademik Gurusu Prof.Dr. Tevfik Seno Arda’yı, İTÜ Ayazağa Kampüsü''ndeki odasında ziyaret etmiştim...
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması”Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Haziran - Temmuz sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Şehirlerimizde yeşil alan her gün biraz daha azalıyor. Azalan alanlara karşı, duyulan ihtiyaç ve bu mekanların gece kullanımı ise ise artış gösteriyor.
İzmir Metrosu Zamanla Yarışıyorİzmir Metrosu Zamanla Yarışıyor3 vardiya halinde aralıksız çalışılan Üçyol-Üçkuyular metro hattında 1600 metrelik bölüm tamamlandı. Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hattındaki çalışmalar ise Evka-3 ve Ege Üniversitesi Kampus istasyonlarında gece-gündüz devam ediyor.
Masum Bir Eylem – StudioKAHEMMasum Bir Eylem – StudioKAHEMBoğaçhan Dündaralp, Mert Eyiler, Funda Uz Sönmez, Hakan T.Şengün, Pelin Tan, Ertuğ Uçar, Özlem Ünsal, Şevin Yıldız’ın yer aldığı studioKAHEM 10.Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında 8 Eylül 2007 - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında Masum Bir Eylem başlıklı bir etkinlik gerçekleştirecek.
Meclis 6 yıl önce uyarmış: Önlem alınmazsa susuzluk tehlikesi kapıdaMeclis 6 yıl önce uyarmış: Önlem alınmazsa susuzluk tehlikesi kapıdaTürkiye''nin son zamanlarda yaşadığı kuraklık ve su sorununun 2001 yılında TBMM Araştırma Komisyonu tarafından gündeme getirildiği ortaya çıktı.
İzmir''in En "Cici" Yeri Olacakİzmir''in En "Cici" Yeri OlacakBüyükşehir Belediyesi, Eşrefpaşa’daki Cici Park’ın bulunduğu bölgeyi rekreasyon alanı olarak yeniden düzenliyor. Tarihi Roma Yolu ile bütünleşecek proje sayesinde kent yeni bir prestij mekanına daha kavuşmuş olacak.
Demirden İpek Yolu''na ilk kazma 20 Eylül''de vuruluyorDemirden İpek Yolu''na ilk kazma 20 Eylül''de vuruluyorTürkiye''nin Azerbaycan ve Orta Asya ile kesintisiz olarak karadan bağlantısını sağlayacak Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesi 20 Eylül''de Tiflis''te törenle başlatılacak.
Havza bazında yönetimHavza bazında yönetimArtan nüfusa karşılık sabit kalan su potansiyeli planlı ve özenli çalışmayı gerektiriyor. Bu çerçevede, dünyadaki su politikalarının ana argümanı havza bazında yönetim olarak belirmektedir. Ülkemizde nüfusun sürekli artmasına karşılık su potansiyelinin sabit kalması, bu konuda bilimsel, planlı ve korumacı bir şekilde davranılması ve yeni teknoloji ve yöntemlerin kullanılmasına özen gösterilmesini zorunlu kılmaktadır.
Marmara''daki deprem 7 büyüklüğünde olacakMarmara''daki deprem 7 büyüklüğünde olacakİTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 17 Ağustos 1999 depreminin 8. yıldönümünde, bugüne kadar yapılan yerli ve yabancı tüm çalışmaları toplayıp değerlendirdi. Sonuç: "Marmara Denizi''nde olası bir depremin büyüklüğünün en az 7 olacağı konusunda herkes hemfikir. Son çalışmalara göre de 2034''e kadar bu depremin olma olasılığı en az yüzde 35, en fazla yüzde 70 civarında."
İBB, çöpten yılda 10 milyon YTL çıkarıyorİBB, çöpten yılda 10 milyon YTL çıkarıyorYılda yaklaşık 4 milyon ton çöp toplayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), geri dönüşüm çalışması ''Katı Atık Projesi''yle, atığın yaklaşık 100 bin tonunu geri kazanarak çöpten kasasına 10 milyon YTL değerinde gelir sağlıyor.
Harabeye dönen Seyyid Usul Tekkesi yeniden inşa ediliyorHarabeye dönen Seyyid Usul Tekkesi yeniden inşa ediliyor13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve günümüze gelinceye kadar semahane ve diğer aksamları yıkılan tarihî yapı, restore edildikten sonra "sosyal ve kültürel amaçlı tesis" olarak kullanılacak. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursa yeni bir değerine daha kavuşacak." dedi.
Tarihî Taraklı evleri yeniden keşfedildiTarihî Taraklı evleri yeniden keşfedildiSakarya''nın en uzak ilçesi olan ve tarihî Osmanlı evlerinin bulunduğu Taraklı, yeniden keşfedildi. Birbirinden güzel tarihî ahşap evleriyle dikkat çeken Taraklı''ya ziyaretçi sayısı her yıl daha fazla artıyor.
Talimhane Kentsel Dönüşümle Turizmin Merkez Üssü OlduTalimhane Kentsel Dönüşümle Turizmin Merkez Üssü OlduYaklaşık 40 otelin yenilendiği Taksim''deki Talimhane bölgesi, bir turizm ve kültür merkezi olarak turizm yatırımcılarının yeni gözdesi oldu.
Dünyanın suyu tükeniyorDünyanın suyu tükeniyorKüresel ısınma sebebiyle kuraklık birçok ülkede büyük sorun haline gelirken, dünya tatlı su kaynakları kirlilik ve fazla kullanım nedeniyle tehlike altına giriyor. Dünyada kirli suların yol açtığı hastalıklardan her yıl 2,2 milyon insan, her 8 saniyede bir bebek ölüyor. Buzulların erimesi ve aşırı yağış nedeniyle çoğu ülke de sellerle boğuşuyor.
İstanbul’da yaz ortasında sonbaharİstanbul’da yaz ortasında sonbaharTürkiye’yi etkisi altına alan kuraklık, ağaçları da bir bir öldürüyor. Yağmura hasret kalan İstanbul’da, yol kenarlarında büyük emek ve paralar harcanarak oluşturulan korular ve fidanlıklar yavaş yavaş kurumaya başladı. Sararıp dökülen yapraklar da yaz ortasında sonbaharı anımsattı.
Ali Sami Yen’in tapusu verilecekAli Sami Yen’in tapusu verilecekİptal edilen Ali Sami Yen’in satış geliri ile Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı ihalesi 27 Ağustos’ta yapılacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Seyrantepe’ye stadyum ve Ali Sami Yen’in arsasına turizm ve ticaret kompleksi inşası için yeni açtıkları ihalede 5 noktada kolaylık sağladıklarını söyledi.
İstanbul''un 8 bin yılıİstanbul''un 8 bin yılı"Gün Işığında Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazılarında İstanbul''un Sekiz Bin Yılı" konulu sergi, aralık ayı sonuna kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi''nde...
Çevre ve SiyasetÇevre ve SiyasetYeşiliz dergisi “Biriniz yoksa eksiğiz, sizinle yeşiliz” diyerek yola çıktı. 21 STK ile işbirliği içerisinde çıkıyor bu dergi; dolayısıyla sadece TEMA vakfının sesi değil 21 STK’nin toplu sesi.
"Konutta talep durmadı, faiz düşüşü dışarıya bağlı""Konutta talep durmadı, faiz düşüşü dışarıya bağlı"Mortgage krizi haftalardır dünya piyasalarını sarsarken bu alana yeni yeni adım atan Türkiye''nin önü açık görünüyor. Türkiye''de konut kredilerinin toplam hacmi 2005''te 12 milyar YTL''yken 2.5 yıllık sürede neredeyse 3 katına çıktı ve bugün 26 milyar YTL''yi aştı.
Ünlü mimarlar Türkiye''ye akın ediyorÜnlü mimarlar Türkiye''ye akın ediyorTürk inşaat sektöründeki büyüme yabancı mimarların dikkatini çekti. Çok sayıda mimar ve mühendis Türkiye''ye akın ediyor. 36 yabancı mimarlık şirketi ofis açmak için başvuruda bulundu.
Tarihî Ertaş Çarşısı ahşap ve cam çatı ile örtülüyorTarihî Ertaş Çarşısı ahşap ve cam çatı ile örtülüyorBursa''nın Osmangazi ilçesindeki tarihî Ertaş Çarşısı''nın üstü, geleneksel mimariyle bütünleşen modern bir ahşap ve cam çatıyla örtülüyor. Hanlar bölgesini yenileme çalışmalarına devam eden Osmangazi Belediyesi, sağlıklaştırma projesi kapsamında, Ertaş Çarşısı''nın yer döşemeleri ve cephesini de yeniliyor.
Efes Antik Kanalı Denizle BuluşuyorEfes Antik Kanalı Denizle BuluşuyorSelçuklular tarafından tatlı su olarak anılan kanal denizle buluşturulduktan sonra gerekli izinler alınarak yapılacak bir planlama ile tatlı su mevki, civarında balık restoranları ve çay bahçelerinin bulunduğu güzel bir dinlenme alanı haline dönüşebilecek.
Le Corbusier’nin Yaşayan Marsilya BaşyapıtıLe Corbusier’nin Yaşayan Marsilya BaşyapıtıProvence’in lavantalarla kaplı tepesinin ve ışıltılı Akdeniz’in üzerinden bakan dev apartmanlar "Unité d''Habitation" (Konut Birimi) adıyla yapılmış ve ilk açılışının üstünden 60 yıl geçmiş olmasına rağmen, hakkında hala ortak bir kanı oluşabilmiş değil. 1952 yılında tamamlanan ve 1600 kişiye ev sahipliği yapan yüksek ve hantal yapı Marsilyalılar tarafından "La Maison du Fada" (Deliler Evi), halk arasında "Crazy House" (Çılgın Ev), hatta "Cuckoo Coop" (Aptal Kafesi) unvanlarına layık görüldü.
İlk Aztek kral mezarı bulunduİlk Aztek kral mezarı bulunduMeksikalı arkeologlar, son Aztek hükümdarı Ahuizotl’un mezarını buldu. Mezar, tarihte bir Aztek kralına ait bulunan ilk gömüt. Arkeologlar, Hükümdar Ahuizotl''un mezarının bu monolitin altında bulunduğunu düşünüyor.
Bu nasıl arıtma?Bu nasıl arıtma?İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi''nin (İSKİ), Terkos Gölü ve Sazlıdere Barajı''nın hamsuyunu arıttığı İkitelli Fatih Sultan Mehmet Han Arıtma Tesisi''nin depolarda yıllardır beklettiği "kimyasal madde içeren atıkları" açık alana hiçbir önlem almadan bırakılmaya başlandı.
Kuraklık afet sayılmıyor!Kuraklık afet sayılmıyor!İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye''nin göz göre göre gelen kuraklığa karşı önlem almadığını belirterek, "Kuraklık dünyadaki 31 doğal afet arasında en tehlikelisi, ama Türkiye''de kuraklık afetler arasında bile yer almıyor" dedi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
TMMOB için ''yol haritası''TMMOB, "Belediyeler ve ''uzman oda'' ittifakı" yazısındaki tespitlerle ilgili olarak, Antalya''daki üyeleri, bazı Odalar hakkında inceleme başlattı.
Günyüzüne çıkacak tarihAnadolu''nun en büyük eskiçağ kentlerinden Nikomedia''da yapılacak arkeolojik kazılar, şehrin sır perdesini aralayacak.
AKP''nin eski binası enstitü oluyor22 Temmuz seçimleri öncesinde Söğütözü''ndeki yeni genel merkezi binasına taşınan ve seçimi yeni binada karşılayan AKP, eski genel merkez binasını enstitüye dönüştürmeyi planlıyor. AKP Siyaset Okulu çalışmalarını sürdürecek hem de araştırmaya ağırlık verilecek. Söğütözü''nde Selçuklu mimarisine uygun yaptırılan yeni genel merkez binasına taşınan AKP, uzun süredir Bal-gat''ta bulunan eski genel merkez binasının hangi amaçla kullanılacağı üzerine çalışmalar yapıyordu. AKP''nin planları arasında, Siyaset Okulu''nun eski genel merkez binasında ve enstitü çatısı altında yürütülmesi de bulunuyor. Siyaset Okulu''nun, daha önce olduğu gibi eğitim çalışmalarını yine eski genel merkez binasında sürdürmesi öngörülürken, enstitü adı altında, araştırmaya da ağırlık verilecek.
Tarih: 14 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
Yaylalar turizme feda edilmesinBayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın Ordu - Artvin arasındaki Karadeniz yaylaları-'' nı birleştirerek yayla turizmi süresini uzatmaya yönelik projesine çevre örgütleri tepki gösterdi.
Bağımsız bir Kültür BakanlığıKültür Bakanlığı''nın yeniden bağımsızlığını kazanması bu alanda atılması gereken olumlu adımlara zemin hazırlayacaktır.
Çelik Palas''a 9 TeklifEmekli Sandığı''na ait Çelik Palas Oteli''nin özelleştirme ihalesine katılmak üzere 9 firma teklif verdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan açıklamaya göre ihaleye katılmak üzere son teklif tarihi olan 10 Ağustos saat 17.00''ye kadar teklif veren firmalar şöyle: Pantur Turizm ve Ticaret A.Ş., Oran Turizm Petrol Yatırımları İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Toray İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., CVK Mineral Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tahincioğlu-Güzel Oteller Ortak Girişim Grubu, Anemon Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş., MSN Yapı Yatırımları İnşaat, Turizm, Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., Harbut Tekstil Sanayi ve Ticaret, İsmail Çelik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ortak Girişim Grubu, Akbaşlar Tekstil Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Tarih: 14 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Van Gölü’ne sahil yolu projesi tartışma yarattıErciş Belediyesi tarafından Doğu Anadolu Kalkınma Projesi (DAKP) kapsamında Van Gölü sahilinde yapılan Karataş Park Yolu Projesi, doğal kumlukları ortadan kaldırdığı gerekçesiyle vatandaşların tepkisine yol açıyor.
Beykozlular yıkım kaygısıyla yaşıyorRüzgarlı Bahçe sakinleri, Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında, Rüzgarlı Bahçe’deki evlerinden olma kaygısını yaşıyorlar.
Su da biter...Bilimsel bir dille açıklarsak gelişmişlikle azgelişmişlik arasındaki en önemli fark, o toplumları oluşturan bireylerin olayları algılayış biçimindedir.
Melen, kafaları karıştırdıİstanbul''daki barajların doluluk oranları yüzde 25.01''e kadar düşerken kentin bütün umutlarını bağladığı Melen de yavaş yavaş kurumaya başladı.
Atakule''ye Rakip ÇıktıKeçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Atakule’ye rakip olacak bir Cumhuriyet Kulesi yapacaklarını belirterek, “Estergon Kalesi yanına inşa edilecek kule, Ankara’nın çehresini değiştirecek” dedi. Cumhuriyet Kulesi’nin 166 metre yüksekliğinde olacağını bildiren Altınok, “Başkentin her tarafından görülebilecek ve Ankara’yı görebilecek kulede, sergi salonu, kafeterya ve restoranların yanı sıra özellikle çocukların ilgisini çekecek uzay görünümünü andıracak uzay terası yer alacak” diye konuştu. Yapımına önümüzdeki aylarda başlanacak projenin 1.5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Tarih: 14 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Aslında kuraklık yoktuYukarıdaki "bilmiş" beyan geçen aralık ayı ortasında yapıldı. Kim yapmış olabilir? Türkiye''de hep olduğu gibi, "İşi en iyi bilen" kimse o: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal.
Metro Zamana Karşı Yarışıyorİzmir’in ulaşım sorununa köklü çözümler getirebilmek için başlattığı projelerde önemli aşamalar kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro şantiyeleri de, vardiya usulü ile 24 saat kesintisiz çalışıyor.
Sarıyer''de 23 gecekondu yıkıldıSarıyer''de İl Özel İdaresi''ne ait araziye yapılan 23 gecekondu, polis desteğindeki belediye görevlilerince yıkıldı. Gecekondularda yaşayanlar sokak girişine barikat kurarken, kimileri çocuklarını alarak evlerin damına çıktı. Bu direnişe karşın ekipler gecekonduları yıktı. Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi''ne bağlı yıkım ekipleri, Tarabya Cumhuriyet Mahallesi''nde İl Özel İdaresi''ndeki 23 gecekondunun kaçak olduğu gerekçesiyle polis desteğinde bölgeye geldi. Yıkım yapılacağını öğrenen gecekondu sahipleri sokak girişine barikat kurdu. Bazıları da yıkımı engelleyebilmek için çocuklarını evlerin damlarına çıkardı. Ekipler yıkıma kararlıydı. Polis de müdahaleye hazırlandı. Önce barikat kaldırıldı. Ardından evlerinden çıkmak istemeyenler zorla çıkarıldı. Bazıları evlerinin yıkımını izlerken fenalaştı. Bu sırada yıkım makineleri gecekonduların içine girdi ve 23 gecekondunun yıkımı tamamlandı.
Tarih: 14 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Ankara''ya su yerine prestij!Yaşadığı su sıkıntısıyla dünya gündemine de gelen Ankara''da, "su ve kanalizasyon hizmetleriyle ilgili planlamalar" Büyükşehir Belediyesi''nin 11 stratejik hedefi arasına giremedi.
Açılan Soğanlı-Botanik köprüleri, trafiği rahatlattıBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Batı Yakın Çevre Yolu''ndaki trafik akışını kesintisiz hale getiren köprülerin açılış töreninde yaptığı konuşmada "40 ay öncesine kadar sadece tarihi ve doğasıyla övünen Bursa, artık geleceğine gülümsüyor.
İnsuyu Mağarası’nda Göçük TehlikesiBurdur’da yaklaşık 2 bin 100 metre uzunluğundaki İnsuyu Mağarası’nın 600 metresi ziyarete açıldı. Mağaranın ziyarete açılmasıyla, insan elinin değdiği ve teknolojik ihtiyaçlarla donatılan mağarada tahribatlar başladı.
2''nci büyük baraj inşaatı başlıyorGAP''ın anahtar projelerinden biri olan ''''Ilısu Barajı ve HES'''' için bugün DSİ Genel Müdürlüğü ile Ilısu Konsorsiyumu arasında ticari sözleşme imzalanacak.
İSKİ''nin atıkları doğaya bırakılıyorİstanbul''da İSKİ’ye ait arıtma tesisinin kimyasal içerikli atıkları yerleşim yerlerine yakın bir araziye boşaltılıyor. Atıkların, hiçbir önlem alınmadan doğaya bırakılması İkitelli''deki semt sakinlerini tedirgin ediyor.
Toprak ve suEski yazılarıma baktım, 23 Şubat''ta "Bir Damla Su" diye yazmışım. Ondan sonra da defalarca yazdım. CNN Türk''te kuraklık ve çevre sorunları üzerine bu süre içinde üç program yaptım.
Sasalı''ya Son Rötuşİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sasalı’da kurduğu Doğal Yaşam Parkı’nda sıra çevre ve alt yapı düzenlemelerine geldi. Barınakta ziyaretçilerle hayvanların arasında kafes, tel ve bariyer yerine, su ve hendek gibi doğal engeller konulacak.
İzmir''in En Pahalı Yoluna 800 Fore Kazık ÇakılacakSadece “1.370 metre” uzunlukta olmasına rağmen, coğrafi koşullarının zorluğu nedeniyle maliyetinin 11 milyon YTL’ye ulaşması beklenen Narbel Yolu, bu özelliğiyle “İzmir’in en pahalı yolu” ünvanını taşıyacak. Büyükşehir Belediyesi, zemin sağlamlaştırma çalışmalarının sürdüğü yola 90 fore kazık çaktı. Toplam kazık sayısı ise 800 olacak.
İzmir''e doğal yaşam parkıTutsak fil Pak Bahadur''un göz göre göre ölümü ve İzmir''in akciğerleri sayılan Kültür-park''ın mahkemece durdurulan ''otopark'' yapılması girişimine yönelik tepkiler belediyeyi harekete geçirdi.
Melen Çayı güldür güldür, gel de İstanbul’u güldür“İstanbul’un 150 günlük suyu kaldı” diye başlayan felaket senaryoları sırasında duyduk Melen’in adını. İstanbullular artık Melen’in üstüne ne nehir tanıyor ne ırmak!.. 12 milyonluk İstanbul’un imdadına yetişen Melen Çayı projesi nereden çıktı?
İnşaat sektörünün duayenlerinden Atila Şenol vefat ettiMesa Şirketler Topluluğu''nun kurucusu, Mesa Mesken Sanayii AŞ''nin geçen yıla kadar 17 yıl süreyle Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten İnşaat Yüksek Mühendisi Atila Şenol, perşembe günü vefat etti.
İzmir Kuş Cenneti''nde özelleştirme için koruma kalktı, çevreciler yargıya koştuSatışının önünde engel oluşturduğu için İzmir Kuş Cenneti''nin koruma statüsünün kaldırılmasına neden olan Çamaltı Tuzlası, çevrecileri harekete geçirdi.
Küresel geri sayım: 2030Küresel ısınmanın etkileri 2007 yazında Türkiye''yi ciddi oranda etkiliyor. Oysa bu küresel felaketin sadece ayak sesleri.
İstanbul''un 8 bin yılı gün ışığına çıkıyor''''Gün Işığında Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazılarında İstanbul''un Sekiz Bin Yılı'''' konulu sergi, İstanbul Arkeoloji Müzesi''nde Aralık ayı sonuna kadar sergilenecek.
Siteler de tapusuz ama gecekondular yıkılıyorİstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Ümraniye’nin Kazım Karabekir ve Üsküdar’ın Yavuztürk mahalleleri; bir derenin iki yakasında bulunan gecekondulardan oluşuyor.
Mimarlık sanatın yaşayan hali1965 Erzincan doğumlu olan Serdar İnan , İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlik bölümünü bitirdikten sonra aile şirketi İnanlar''da çalışmaya başladı. 1994 yılından beri İnanlar Şirketi''inin Kurucu Başkanı olan Serdar İnan bugüne kadar 100''ün üzerinde proje gerçekleştirdi.
Arkeoloji Müzesi''nde bir İstanbul belgeseliİstanbul Arkeoloji Müzeleri''nde hemen herkesin ilgisini çekecek müthiş bir sergi var. Aslında iki sergi demek daha doğru! İlki, hâlâ kazıların sürdüğü, Marmaray Projesi''nde ortaya çıkan buluntuları kapsayan "Gün Işığı, İstanbul''un 8000 Yılı. Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazıları" ; ikincisi ise "Kalanlar. 12. ve 13. Yüzyıllarda Türkiye''de Bizans".
Enkazdan İmece ÇıktıYıl 1999, 17 Ağustos 03.02… Marmara Bölgesi büyük bir depremle sarsıldı. Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedilen depremde resmî rakamlara göre, 17 bin 480 kişi öldü, 43 bin 953 kişi de yaralandı.
Chantua Evleri’nin de sahipleri dolandırıldıAnadolu Konut Sanayi şimdi de Kınalı I, II ve III ile Chantua Evleri’nde vurgun yaptı. Emlak sektöründeki dolandırıcılık krizi büyüyor. Beylikdüzü’nde inşa ettiği ArtCanadian Çelikevler ve ArtCanadian Residence projesinden konut satın alan 300 kişiyi mağdur eden...
İshakpaşa Sarayı 48 yıldır yanlış restore ediliyorYerden ısıtmalı sistemi ile dünyada bir ‘ilk’ olan İshakpaşa Sarayı, güzelliği ile olduğu kadar makus kaderi ile de gündemde. Kapıları Moskova Müzesi’nde olan saray 48 yıldır yanlış restorasyon kurbanı. Neyse ki, 100 YTL’nin arka yüzünde yer aldıktan sonra kaderi değişti, kültürel mirası koruma projelerinin ön sıralarında yer almaya başladı.
Tripolis''te kazı çalışmaları başladıDenizli''nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent beldesi yakınlarındaki Tripolis antik kentini gün ışığına çıkaracak kazı çalışmalarına başlandı.
Marmaray’la çıkan hazineMetro ve Marmaray kazıları İstanbul’un eşsiz tarihini de gün ışığına çıkardı. Gün Işığında Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazılarında İstanbul’un Sekiz Bin Yılı konulu sergi, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Aralık ayı sonuna kadar sergilenecek.
Louvre''un Abu Dabi şubesiLouvre Müzesi''nin Abu Dabi''de açılacak şubesinin mimari tasarımı tamamlandı. Müzede, bazı ünlü Fransız yapıtlarının da sergileneceği duyuruldu. Fransız Müzeleri Dairesi, Abu Dabi kıyılarının gelişimi tasarısı için katkıda bulunacağı belirtlirken, sadece Louvre''un marka adı için 400 milyon Avro (525 milyon dolar) ödeyecek. Mimar Jean Nouvel''in yapacağı, maliyeti 83 milyon Avro olan 24 bin metre çapındaki galerinin yapımına bu yılın sonunda başlanacak. Müzenin yer alacağı alanın, 2018 yılına kadar 150 bin kişiyi ağırlaması hedefleniyor.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kazlıçeşme''ye kruvaziye limanKamuoyunda tartışma yaratan, açılan davalar sonucu iptal edilen Galataport ve Haydarpaşaport projelerinin bir benzeri Kazlıçeşme''de yapılmak isteniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarfından çizilen proje ile Kazlıçeşme''ye Kruvaziye Liman yapılması öngörülüyor. Projenin 1/5 binlik planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde, 1/binlik planları Zeytinburnu Belediyesi''nde askıya çıktı. Proje kapsamında 470 bin metrakare araziye kruvaziye liman dışında fuar, alışveriş merkezileri, tiyatro ve sinema salonları apart oteller, konge merkezleri ve beş yıldızlı oteller yapılacak. Zeyport Limanı''ndan İstanbul Surları''nın bulunduğu alana kadar yapılacak kruvaziye liman için denizin 500-600 metre doldurulması öngörülüyor. Proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun onayı alınmadan yürütülüyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman , projenin kruvaziye liman etiketi altında yeni bir turizm ve ticaret alanı yaratmak olduğunu belirterek, proje ile ilgili dava açmaya hazırlandıklarını söyledi. Kahraman projenin tarihi yarımadanın siluetini de geri dönüşü imkânsız biçimde bozacağını ifade etti.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Selin Görgüner
Vakfıkebir cezaevi, kütüphane oluyorTrabzon''un Vakfıkebir ilçesinde Adalet Bakanlığı tarafından bir süre önce kapatılan Vakfıkebir Ceza ve Tevkifevi, kütüphaneye dönüşüyor. Vakfıkebir Belediyesi''ne ait binanın son katında kültür hizmeti veren Vakfıkebir Halk Kütüphanesi için uzun zaman yer aranıyordu. Bu sorunu çözmek için harekete geçen İlçe Kaymakamlığı, Adalet Bakanlığı tarafından kapatılan cezaevi binasını uygun gördü. Konumu ve büyüklüğü göz önüne alındığında bu binadan daha iyi bir yer olamayacağı kararının ardından harekete geçen Kaymakamlık, binanın devri için gerekli işlemleri başlattı. Binada gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından cezaevi, kütüphane olarak hizmet vermeye başlayacak.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
450 milyon dolara aldı, otel fiyatları katlandıRusya’nın emlak kralı olarak adlandırılan Mirax Group’un patronu Sergei Polonsky’nin resmi açıklama yapılmasa da kimine göre 425 kimine göre 450 milyon dolara Antalya Beldibi’ndeki 7 yıldızlı Sungate Port Royal’i alması, Akdeniz’deki turistik tesislerin fiyatını bir anda uçurdu.
Kayaköy''deki tarihi evler restore edilecekFethiye Kaymakamı Hasan Karakaş, Kayaköy''ün koruma amaçlı imar planının tamamlandığını, evlerin, restore edildikten sonra turizme açılacağını bildirdi.
“Anadolu''yu 150 yıldır kazıyoruz”Uygarlıkların beşiği olarak nitelendirilen Anadolu''da yaklaşık 150 yıl önce başlayan arkeolojik kazılar, tüm hızıyla sürüyor. 1800''lü yıllarda casus arkeologlar aracılığıyla birçok tarihi kalıntısı yurt dışına kaçırılan ve kimi kaynaklara göre ilk arkeolojik kazıları Troia''da 1854''te Frank Calvert tarafından, kimilerine göre de 1871''de Henrich Schliemann tarafından gerçekleştirilen Anadolu''da, bugün 200''ü aşkın noktada kazı çalışması yapılıyor.
Otomobilsiz hayatı anlatma konferansıArabasız bir hayat hayal edebiliyor musunuz? Sanırım hayır. Hepimiz çoğu zaman gideceğimiz yere arabamızla gidiyoruz. Ve her yola çıkışımızda aynı manzarayla karşılaşıyoruz: Trafikte geçen saatler, artan sinir katsayısı, park sorunu...
Trafiğe "kolaylık" geliyorSirkeci-Harem hattında hizmet vermesi amaçlanan ve yapımı süren dört yeni arabalı vapurun ilki olan Suhulet''i görmek için Tuzla''daki Çeksan Tersanesi''ne gittik. İDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy heyecanla bize gemiyi gezdirdi.
Kırıkkale''den şok haber varBelediye, Kızılırmak Suyu''nu ileri derecede arıtmak için uluslararası ihale açtı. Gökçek, "Kırıkkaleliler Kızılırmak Suyu''nu 20 yıldır içiyor" dese de, Kırıkkale Belediyesi''nin açtığı bu son ihale gerçeğin böyle olmadığını ortaya koydu. Mevcut arıtma sistemi yetersiz kalan belediye standartın üzerindeki sülfat ve sertliği düşürmek üzere modern tesisler kuracak.
Ders konusu olan faya viyadük17 Ağustos depreminde İzmit Körfezi''nin doğu ucundan karaya çıkan ve Yuvacık''a doğru uzanan Kuzey Anadolu Fayı''nın en belirgin noktasının üzerine, her gün binlerce aracın geçtiği viyadük inşa edildi.
Burdur''da 5 metrelik imparator heykeli...Burdur''daki antik Sagalassos kentinde yapılan kazılarda, Roma İmparatoru Hadrian''ın 5 metrelik heykelinin parçaları bulundu.
Mortgage zararı 100 milyar dolarABD''de ortaya çıkan ve tüm dünya borsalarını olumsuz etkileyen yüksek riskli tutsat (mortgage) sektörü, ilk olarak iki yıl önce sorun yaratmaya başladı.
Regnum, Bodrum''da suyu kesilmeyen site yaptıOpet''in ortaklarından Öztürk Grubu''nun inşaat şirketi Regnum, Bodrum''daki konut projesini tamamladı. İngiltere''de Bentley Rewards ödül töreninde ''En İyi Proje'' ve ''En İyi Mimari Çizim'' ödüllerini alan Regnum Bargylia Evleri''nin yüzde 70''i satıldı.
400 yıllık çiniler internetten çıktı!Yeni Cami eksik çinilerine internet sayesinde kavuşacak. Dört yıl önce İstanbul Yeni Cami Hünkâr Kasrı''ndan çalınan iki çini pano, Britanya''nın başkentinde müzayedede satışa çıkmak üzereyken internetteki katalogda bulundu. 17. yüzyıldan kalma çinilerin Türkiye''ye iadesine karar verildi. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt''ın verdiği bilgiye göre Yeni Cami Hünkâr Kasrı''ndan 2003 yılında çok sayıda çini pano çalındı, çiniler ikisi hariç Haliç kıyısında bulundu. Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu, iki çini panonun Londra''daki Sotheby''s Müzayede Evi''nde satışa sunulduğunu tespit etti. Bunun üzerine İnterpol''le yazışılarak çinilerin iadesine karar verildi.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Yabancıların mülk edinimiOsman Oy, Türkiye''de Mortgage Uygulaması isimli kitabında, gayrimenkul alımıyla ilgili her türlü sorunu detaylarıyla incelemiş.
Seyrantepe İhalesi Yeniden YapılıyorTOKİ, teklifleri teknik şartnameye uygun olmadığı için iptal ettiği Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı ihalesini 27 Ağustos''ta yapacak.
Şırıncaktepe''ye Yeni YüzEtimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, heyelan tehlikesiyle karşı karşıya bulunan gecekondu bölgesi Şırıncaktepe''nin, kentsel dönüşüm projesi ile modern konutların bulunduğu yerleşim alanına dönüştürüleceğini söyledi.
Tariş''in arsası otel olacakKuşadası''nda 10 yıldır tartışma konusu olan ve yeşil alan ilan edilen Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği''ne ait arsa Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan konsorsiyuma satıldı. Konsorsiyum ortağı Enginsan Kültürsan Deman Şirketler Grubu Genel Müdürü Erol Koç, 7 dönümlük Tariş arsası yerine 5 yıldızlı, 15-16 katlı ve bin yatak kapasiteli otel yapmak istediklerini söyledi.
Seka Park Bilim Merkezi OlacakKörfez''in çevresinde oluşturduğu sahil düzenlemesi ve parklarla, kent insanını denizle barıştıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Seka Parkı bilim merkezi haline getiriyor.
Gökçek’in güvendiği gerçekAnkara’daki susuzluğun baş sorumlusu olarak gösterilen Melih Gökçek’in, gelecek seçimlerde nasıl hesap vereceğine ilişkin yazılar okuyorum, sağda solda.
Four Seasons Hotel Avrupa''nın en iyisiFour Seasons Hotel Istanbul, dünyanın en prestijli seyahat dergisi Travel & Leisure tarafından ''Avrupa''nın En İyi Oteli'' ve ''Dünyanın En İyi 4''üncü Oteli'' seçildi. Okuyucuların oylarıyla hazırlanan ödüllerde her otel fiziksel özelliğinin yanı sıra esas olarak servis ve yiyecek/içecek kalitesi ve lokasyon kriterleri açısından detaylı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Four Seasons Hotel Istanbul, 93.55 puan alarak en yüksek skorlardan birine sahip oldu. Bu puanla, "Avrupa''nın En İyi Oteli" olmanın yanı sıra, ''Dünyanın En İyi 4''üncü Oteli'' seçildi. Anket sonuçlarında İstanbul ise, Avrupa''nın En İyi 3''üncü şehri seçildi. Four Seasons, Sultanahmet''deki otelin yanı sıra, Istanbul''da ikinci otelini, bu yılın sonunda Beşiktaş''ta Boğaz kenarında açmayı planlıyor.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Atatürk’ün başkentinde Gökçek felaketi...Melih Gökçek yeryüzünde az rastlanır, ilginç bir insan.Doğruları söylememe gibi bir özrü var.
Dev imparator heykeli bulunduSagalassos kazılarında devasa boyutlarda bir Hadrian heykeli bulundu. Burdur''un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde süren kazılarda Roma İmparatoru Hadrian''ı askeri giysileri içinde gösteren 4-5 metre boyutlarındaki bir heykele ait parçalar bulundu. Bulunan parçalar arasında yer alan 70 cm. büyüklüğündeki baş, imparator Hadrian''ın en güzel heykellerinden birine ulaşıldığına dair ipuçları veriyor. Antik hamam bölümünde yerin 5 metre altında bulunan heykelin eksik parçalarının da çıkarılması umuluyor.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Şehirlerin yok olduğu çağda su aramakTürkiye''nin şu anda yüz yüze kaldığı asıl mesele, ''basit bir susuz kalma hali'' değil, aksine karmaşık bir şehirleşme problemidir ve nedenleri salt doğa olaylarına indirgenemez.
Müsteşar Prof. İsen ayrılmamayı savunuyorÖnce olayı bir özetlemeliyim.Konu: Yeni kurulacak kabinede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ayrılması.
Uzay oteli 5 yıl sonra açılıyorMerkezi İspanya''da bulunan uzay turizmi şirketi Galactic Suite, 2012 yılında uzayda bir otel açmayı planlıyor. Dünyanın yörüngesinde kurulması planlanan 3 odalı otelde, 3 gecelik konaklama bedeli 5.2 milyon YTL olacak. Bu fiyata, uzay oteline gitmeden önce müşterilere verilecek uzay eğitimi de dahil olacak. Otel müşterileri, her 80 dakikada bir Dünya''nın yörügesinde dönecek ve 24 saat içinde 18 kez güneşin doğuş ve batışını görecekler. Galactic Suite şirketinin müdürü Xavier Claramunt, 7.8 milyar YTL''ye mal olacak proje için zengin bir işadamından ve birçok şirketten mali destek sağladıklarını söyledi.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Çevre örgütleri: ''Su yasası'' acil çıkartılmalıYıllardır uyarısı yapılan kuraklık ''çevrecilerin hassasiyeti'' olmaktan çıkıp çoluk çocuk herkesin konuştuğu, çiftçiden kentliye herkesi ilgilendiren bir tehlikeye dönüştü.
"Ezbere İş Yapıyorlar"Ünlü mimarlardan Emre Arolat, son yıllarda dünya ortalamasının çok üstünde yapılaşmanın yaşandığı Türkiye’nin yabancı mimarlar için de müthiş bir pazar olduğunu Avrupa, Amerikalı hatta Uzakdoğu’dan çok sayıda mimarın Türkiye’den iş almak için çabaladığını belirtiyor.
Laodikya’da filozof Epiküros heykeliDenizli’de Eskihisar Köyü yakınlarındaki Laodikya antik kentindeki kazılarda Filozof Epiküros, kraliçe ve Knidos Aphroditi heykelleri ile topraktan yapılmış çok sayıda tarihi eser çıkarıldı.
Seyrantepe İçin G.Saray''sız İlanToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Seyrantepe arazisi üzerine inşa edilecek 52 bin kişi kapasiteli çok amaçlı stadın ihalesi için gazetelere ilan verdi. İlanda yapılacak işi, “İstanbul’a dev spor kompleksi yapılması” olarak belirleyen TOKİ, işin, “Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulü” ile ihale edileceğini kaydetti. İlanda, stadın yapılmasının ardından 49 yıllığına verilecek olan Galatasaray Kulübü’nün adının geçmemesi dikkat çekerken, tekliflerin 27 Ağustos Pazartesi günü saat 15.00’de istekliler huzurunda İhale Komisyonu tarafından açılacağı vurgulandı. Tekliflerin, Teklif Alma Şartnamesi’nin ilgili maddeleri esasına göre değerlendirileceği, herhangi bir şartlı teklifin kabul edilmeyeceği açıklandı.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Eyüp Sultan’daki gölgeliğe kurul engeliİTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Eyüp Sultan Camii avlusunda yapılmak üzere olan gölgelikleri Anıtlar Kurulu’na şikayet etti.
Susuzluk Ankara''yı perişan ettiAnkara''nın bazı yerleri bir haftadır susuz. Geçtiğimiz perşembe günü vanalar açıldı, ancak su başkentin tamamına ulaşmadı. Kentin yüksek noktalarında sıkıntı büyük...
İzmir Metrosu Şantiyeleri 24 saat çalışıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin metro şantiyeleri de, vardiya usulü ile 24 saat kesintisiz çalışıyor. Temeli 2005''te atılan ancak yüklenici firma Bayındır İnşaat''ın içine düştüğü mali darboğaz nedeniyle sözleşmesi iptal edilen 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattında, yeni ihale sonrasında tempo yeniden artırıldı.
Kaçkarlar’daki katliama mahkemeden durdurmaTürkiye’nin akciğerleri Kaçkar Dağları’nda yapılan yol çalışmaları hakkında mahkeme, "yürütmeyi durdurma" kararı verdi. Çamlıhemşin 1. Derece Doğal sit Alanı’nın en ünlü bölümü Kaçkarlar Milli Parkı’nı da kapsayan bölgede, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile başlatılan yol yapım çalışmaları üzerine çevre konusunda duyarlı vatandaşlar "Ağaçlar kesilerek, katliam yapılıyor" gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, yol çalışmaları hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verdi.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Arda Akın
İnönü’nün gölünde kuraklık tehlikesiTürkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün İzmir’in Ödemiş İlçesi ziyareti sırasında göl manzarası karşısında hayranlığını gizleyemeyerek "Aaa" dediği için "A Tepesi" olarak anılan bölgede de kuraklık sorunu yaşanıyor. Gölcük Yaylası’nın simgesi olan 1200 metre yükseklikteki Gölcük Gölü’nü tepeden gören bölgede, kaynak sularının kuruması nedeniyle çoban çeşmelerinin akmadığı bildirildi. Gölcük Belediye Başkanı Mustafa Zeybek, kuraklık nedeniyle kaynak sularını destekleyen Bozdağ’da kar oranının her geçen yıl düştüğünü belirterek "Bu yüzden çoban çeşmesi diye adlandırılan kaynak çeşmeleri kurumaya yüz tuttu. Bunlardan birisi de A Tepesi’ndeki kaynak suyu" dedi.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Hem Eksi Hem Artı 50 Derecede Bina YaptılarHayat tarzı ve modada trendleri, aynı zamanda tasarım ve yaratıcı fikirler konusunda da gündemi belirleyen Wallpaper Dergisi, ağustos sayısında ''Dünyanın En Heyecan Verici 101 Yeni Mimarı'' başlıklı bir dosya hazırladı.
Türkiye elden gidiyor!Türkiye hızla çölleşiyor! Bu seneki kuraklık, önümüzdeki felaket yıllarının sadece küçük bir işaretidir! Dünya yağış haritalarına bakın! Afrika, Türkiye dahil Ortadoğu ve Orta Asya dünyanın az yağış alan bölgeleridir!
Alara’ya kanalizasyonAntalya’nın 4 belde ve 9 köyün içme suyu kaynağı olan Alara Çayı’ndaki kirliliğin insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşması, köylüleri isyan ettirdi. Karakaya, Odaönü, Örenşehir ve Boztepe köylerinin muhtarları bir araya gelerek, Alara Çayı’na kanalizasyonunu bıraktığını ileri sürdükleri Alarahan Dinlenme Tesisleri’ne tepki gösterdi. Köylerin içme suyunun Alara Çayı’ndan karşılandığını belirten muhtarlar, çevre felaketinin bir an önce durdurulmasını istedi. Muhtar Cafer Karadağ, tesisin atıklarını gece çaya pompaladığını iddia etti.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kamil Atalay
Tartışmalı TARİŞ arazisi satıldıKuşadası’nda TARİŞ’e ait Atatürk Bulvarı Derici Otel yanında halen otopark olarak kullanılan 9 bin 958 dönümlük arsa Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan bir konsorsiyum’a satıldı. Kuşadası’nda 10 yıldır büyük tartışmalara yol açan arsanın satışıyla ilgili son açıklama bu kez TARİŞ’ten geldi ve arsanın ilk etapta çoğunluk hisselerinin satıldığı duyuruldu. Edinilen bilgiye göre, TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği’nin yüzde 73 hissesi bulunan Kuşadası Derici Oteli yanındaki 10 dönüm arsanın satışında anlaşma sağlandı. Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan bir konsorsiyum, birliğin yüzde 73 hissesini satın aldı. Arsanın geri kalan hisselerinin yüzde 1’inin TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’ne, yüzde 26’sının Üzüm Birliği’ne ait olduğu belirtildi. Konsorsiyum ortağı Enginsan Kültürsan Demsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Erol Güç, Kuşadası’na 15-16 katlı bir kule şeklinde 5 yıldızlı, bin yatak kapasiteli bir otel yapmak istediklerini söyledi.
Tarih: 13 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Zafer Hacısalihoğlu
Türkbükü''nde tatil gibi tatil yapılır mı?Kim bilir kaç yıl önceydi, Ece''nin Bodrum Gölköy''deki ''Ece Resort''u hâlâ Ece tarafından işletiliyordu. Bir akşam, Ece''ye ''Bu gece dışarıda yiyeceğiz'' demeye korktuğumuz için resmen gizlice otelden ayrıldık bir grup ve hemen Gölköy''ün ilerisindeki Türkbükü köyüne gittik.
Küresel ısınmalar ve yöresel bozulmalar ışığında uzayan yazSeçimlerin tatil planlarını ortadan ikiye bölmesi bu yaza mahsus olabilir, ama bundan sonraki mevsimlerimizi iklim değişikliği şekillendirecek. Küresel ısınmanın hem müsebbibi hem mağduru turizm sektörünü neler bekliyor? Popüler destinasyonlar ve tatil anlayışı nasıl değişecek?
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.