Haberler

14 Ağustos 2009, Cuma

Yöresel Mimariye TOKİ DokunuşuYöresel Mimariye TOKİ DokunuşuTürkiye''de konut üretim sektörünün teşvik edilerek hızlı artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın, günümüzde bütün illerde ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılarına rastlamak mümkün. Kimi zaman bütün kenti gören bir tepede, kimi zaman şehre giren ana yolların hemen kenarında yükselen, çoğunlukla alt gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen çok katlı apartman blokları, tektipleşmiş görünümleriyle dikkat çekiyor. Haberin Devamı
Tarihi binalara yeşil örtüTarihi binalara yeşil örtüKonak Belediyesi tarihi binaların görsel kimliğini değiştiriyor.
Vali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVan Valisi Münir Karaloğlu, Van merkez Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan Yonca Tepe Kalesi ve Yedi Kilise kilisesinde incelemelerde bulundu.
Trump Towers avukata cazip geldiTrump Towers avukata cazip geldiD-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, "Yeni Adalet Sarayı''na yakın olmak isteyen avukatlar, satışa çıkmadığımız halde kapora yatırmaya başladı" dedi.
TOKİ''den satılık tarihi eser!TOKİ''den satılık tarihi eser!Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz'' diye tapuya şerh koydurdu.
İhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiİhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiSulukule inisiyatifinin STOP projesinde ilk dikkat çekici hamle, hak sahipliği kavramını ev sahipleriyle sınırlamayıp kiracıları da içine alacak şekilde genişletmesi. İkincisi, gayrimenkulde kolektif mülkiyeti gündeme getirmesi. TOKİ ve belediyeler bu zemin üzerinde hareket edebilirlerse, İstanbul''un kentleşme tarihinin en ilginç deneylerinden birine liderlik edilmiş olunur
Son kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekSon kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekMetro, Güzelyalı''yı ''pas'' geçebilir. İzmirlilerin hizmete girmesi için dört gözle beklediği Üçyol-Üçkuyular hattındaki istasyon sayısının 6''dan 5''e indirilmesi gündeme geldi.
Merinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekMerinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekBursa''daki Merinos tesislerinin yerine yapılan Merinos Parkı, 2010''da açılıyor. Projede kongre ve kültür merkezinin yanı sıra parklar da var.
 Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyor Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyorİzmir Limanı''na alternatif olarak planlanan yeni liman Bakırçay Bölgesi''nin kaderini değiştirecek.
Roma lahtini hamur teknesi yaptılarRoma lahtini hamur teknesi yaptılarÇanakkale''nin Biga ilçesinde, Parion Antik Kenti kazılarının sürdürüldüğü Kemer köyündeki bir evde bulunan ve önceleri hamur teknesi olarak kullanıldığı belirtilen lahit, antik kentin nekropolüne taşındı.
Düden şelalesi tanıtımı için yeni projelerDüden şelalesi tanıtımı için yeni projelerAntalya Büyükşehir Belediyesi''nce Düden Şelalesi''nin daha iyi tanıtılması ve ziyaretçi sayısının artırılması için yeni projeler geliştiriliyor.
Kurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorKurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurşunlu-Kumsaz arasındaki sahil bandındaki 500 bin metrekare alana yapılacak rekreasyon çalışmasını başlattıklarının müjdesini verdi.
Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Samsun''a tayini çıkan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan konuştu: Bodrum konut mezarlığına dönüştü, imara uygun bina yok. Gelecek karanlık
Biz Şimdi Neyi Tartışalım?Biz Şimdi Neyi Tartışalım?11 Ağustos tarihinde Mimarlar Odası''nda AKM''nin yenileme projesine gelen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili mesleki kuruluşlar ve STK''lardan oluşan bir grup basın toplantısı düzenledi. Toplantıya pek çok mimar ve sanatçı da katıldı.
Acemler Kavşağı nefes alacakAcemler Kavşağı nefes alacakBelediye Başkanı Recep Altepe, Acemler Kavşağı''nda yapılacak düzenlemeyle trafik yoğunluğunun azaltılacağını söyledi.
212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştı212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştıAkın Holding projesi olan "212 İstanbul Power Outlet" yarın yapılacak açılışı öncesinde yüzde 95 doluluğa ulaştı.
Metalin MetamorfozuMetalin MetamorfozuMetal, mimari anlamda genç bir malzeme olup, mimari tasarımda sadece endüstriyel devrim sonrası önemli rol oynamaya başladı. Avrupa''da bina yapımında yüz yıllardır kullanılan ahşap, taş ve tuğlanın aksine çelik ve alüminyum, Avrupa bina geleneğinde çok yer almamış. Metalin mimari kökeni endüstri ve rasyonel üretimde yatıyor: standart boyutlardaki yuvarlanmış H, I ve U kesitler, prefabrike paneller ve oluklu demir çatı.
Batıktan çıkan dev sütunlar dikildi Batıktan çıkan dev sütunlar dikildi İzmir''in Seferihisar ilçesine bağlı Kızılburun mevkiinde M.Ö. 1''inci yüzyılda batan gemiden çıkarılan dev mermer sütunlar, TIR''a yüklenerek Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi''ne getirildi
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Dış Cephelerine Kalesinterflex İmzasıLütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Dış Cephelerine Kalesinterflex İmzasıTürkiye''nin ilk ve tek Kongre Merkezi olarak 1996 yılından beri hizmet veren İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı''nın yenileme projesinde Çanakkale Seramik & Kalebodur''un Kalesinterflex ürünü seçildi.
Kahveciler seslerini Ankara''da duyuracakKahveciler seslerini Ankara''da duyuracakTürkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, kapalı alanlarda sigara yasağı uygulamasının yumuşatılmaması nedeniyle 18 Ağustosta Ankara''da eylem yapma kararı alındığını bildirdi.
Güllük Körfezi''ni kirleten siteler ''yandı''Güllük Körfezi''ni kirleten siteler ''yandı''Güllük Belediyesi, körfezi kirlettiği tespit edilen işletme ve sitelere 1.2 milyon TL''nin üzerinde cezai işlem uyguladı
Teos, 8 ay sonra yat kabul edecekTeos, 8 ay sonra yat kabul edecekKolin İnşaat''ın inşaatını sürdürdüğü Sığacık''taki liman, önümüzdeki Nisan ayına kadar bitirilecek.
Ataköy sahilindeki araziler 28 yıldır işgal altındaydı, biz halka açıyoruz Ataköy sahilindeki araziler 28 yıldır işgal altındaydı, biz halka açıyoruz İstanbul Ataköy sahilinin halka kapatılacağına ilişkin iddialara Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar''dan itiraz geldi. Bakırköy Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının gündeme getirdiği iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Bayraktar, "Bu arazi aslında 28 yıldır işgal altındaydı. Biz ise yıkılan yerleri temizleyip sahili halka açacağız." dedi.
Ahlat Dünya miras listesine adayAhlat Dünya miras listesine adayKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Koruma Planlaması, Kültür Yatırım ve Girişimleri Teşvik Dairesi Başkanı Melih Hakan Aygün, ''''Dünya miras geçici listesinde bulunan Ahlat''ın, gelecekte dünya miras listesine alınması için alan yönetim planının hazırlanması gerekiyor'''' dedi.
Seyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriSeyyar Yemekçiler/Seyyar Kent HeykelleriGünlük koşuşturma içinde bir lokanta ya da kafede keyifle yemek yemek planlarınıza uymayabiliyor. Açsınız, fakat yemeğe bile ayıracak vaktiniz yok... Böyle zamanlarda midye dolma, kokoreç, köfte, gözleme, balık ekmek, dürüm, tavuk pilav, simit, mısır, kestane, turşu suyu, patlamış mısır, pamuk helva, halka tatlı, macun, meyve, sebze, çay gibi yiyecekleri size hemen her sokak arasında sunan seyyar satıcılar imdadınıza yetişiyor. Herhangi bir yapının içine girmeden, yemek satan bir mekanın ya da bir marketin sokağa bakan açık bölümü, yemek arabaları ya da stantlardan alabileceğiniz sokak yemekleri (street food) genelde yöresel, ucuz, lezzetli ve yenmeye hazır.
Bugün 17 Ağustos 2009, Olası Depreme 10 Yıl Daha Yaklaştık, Hazır mıyız?Kent Plancısı A. Faruk Göksu Yerel Girişimi Destekleme Platformu (DESTEK) aracılığıyla, yaklaşan 17 Ağustos depreminin onuncu yıl dönümü nedeniyle, 1999 yılında gerçekleşen depremin bilançosu hakkında bir açıklama yaptı.
Ergene Havzası''nda kirlilikTekirdağ''ın Hayrabolu ilçesine bağlı Hedeyli Köyü''nde yaşayan köylüler, Ergene Nehri''den akan kirli suyun yarattığı kirlilik nedeniyle arazilere ektikleri tüm mahsulün kuruduğunu ve hiçbir şekilde verim alamadıklarını belirtiyor.
Üşümezsoy''un deprem tahminiProf. Dr. Şener Üşümezsoy, ''''17 Ağustos''ta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'''' dedi ve son araştırma sonuçlarına göre Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini söyledi.
Deprem güçlendirme çalışmaları yetersizİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 1999 Marmara depremi sonrası değişen pek bir şey olmadığını belirterek, ''''10 yılda deprem konusunda geldiğimiz nokta depremden daha sarsıcı'''' dedi.
Ataköy sahil arazisinin satışına tepkiMimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, Bakırköy sahil arazisinin satış ihalesinin durdurulmasını istedi.
Ayaş Tüneli neden bitmiyor?Meclis Başkanlığı''na soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Ayaş tüneli 33 yıldır neden bitirilemedi?" diye sordu.
İzmir Körfezi''nde bilimsel çalışma yapılacak İzmir Körfezi''nin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ile geçen mayısta imzaladığı protokol çerçevesindeki çalışmalarla körfezin bütün özellikleri, zemin yapısı, su akışı gibi bilgilerin yanısıra aktif fayların yerleri de tespit edilecek. Proje hakkında bilgi veren DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdeniz Özel, körfezin farklı yerlerinden alınacak numunelerin incelenerek hazırlanacak rapor doğrultusunda uygulama yapılacağını söyledi. Özel, "Şu anda dünyadaki teknolojilere paralel olarak en gelişmiş sistemlerle çalışıyoruz. Elde ettiğimiz veriler hem deprem verilerine yardımcı olacak hem de deniz derinliğinin haritalanmasında kullanılacak. Çalışmalar sonucunda ayrıca içle dış körfez arasında yeterli su akıntısının sağlaması amacıyla yapılacak kanalın yeri ve özellikleri de belirlenecek. Kanal, körfezde devamlı temizliği sağlayacak." diye konuştu.Prof.Dr. Başaran, lahdi, kazı ekibi ile birlikte yoğun uğraşlar sonucu, evin kapısını kırıp vinç yardımıyla çıkardıklarını ve Parion Nekropolü''nde (mezarlık) hazırlanan podyumun üzerine koyduklarını kaydetti.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
2 bin yıllık Kaleiçi''nin temel problemi ilgisizlik Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)''nın organize ettiği ''Kaleiçi Buluşmaları'' toplantısının ilki Suna İnan Kıraç Müzesi''nde gerçekleştirildi. Yerel yöneticiler, bürokratlar, işadamları, turizmciler, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve Kaleiçi sakinleri başta olmak üzere yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kaleiçi''nin mevcut sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak''ın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Kent Konseyi Başkanı Osman Aydın, Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz''un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda ön plana çıkan konu, Kaleiçi''nin tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan bir kültür hazinesi olmasına karşın, gerekli değeri bulamaması oldu.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesi bekleniyor Osmaniye''deki Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığı ve kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesinin beklendiği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı ve kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Turgut Hacı Zeyrek, antik kentte yaptığı açıklamada, bu yıl başladıkları ilk etap çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Zeyrek, hemen yanında ''''Bodrum Kale'''' olarak adlandırılan kale bulunan Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığını kaydetti. Zeyrek, çalışmaların bu yıl 2 ay süreceğini, toplam kazı çalışmasının 50 yıl sürebileceğini belirterek, "20 kişilik kazı heyetinin yürüttüğü çalışmanın kısa sürede sonuçlanması için daha çok insan gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz" dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Botanik Parkı yenileniyor Keçiören Belediyesi parklarda revizyona devam ediyor. Yıllardır Keçiörenlilerin sabah ve akşam sporlarını yaptığı akşamları ailesi ile çardaklarında güzel vakit geçirdikleri Botanik Parkı''nın koşu yolunun zemini tamamen çim halı ile değiştiriliyor. Artık, yağmurlu havalarda koşu yolunun toprak zemininde ortaya çıkan çamur ve su birikintisinden oluşan kötü görüntü bir daha yaşanmayacak. Belediye yetkilileri, diğer mahallelerde bulunan koşu yolu parkurlarının da toprak zeminleri çim halı ile değiştirilecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ilçede sporun yoğun olarak yapıldığını hatırlattı. Herkesin sağlıklı spor yapabilmesi için Keçiören''in her mahallesine koşu yolları ve spor tesisleri yapmak istediklerini belirten Başkan Ak, "Mahalle muhtarları ile yaptığımız görüşmelerde ve Keçiörenlilerle buluşmalarımızda da bu talepleri sık sık duyuyor ve bu talepleri dikkate alıyoruz." dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Çubuk, Ankara''ya 3 şeritle bağlanıyor Sık sık ölümlü trafik kazalarının meydana geldiği Çubuk yolunda sorun çözülüyor. Üç şeride çıkacak yaklaşık 15 kilometrelik yolun yapımının 3 ayda tamamlanması bekleniyor. Çubuk Kavşağı''nda düzenlenen törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kamulaştırmalar nedeniyle, önceden 4''er şerit gidiş-geliş olarak yapma vaadinde bulundukları yolu, 3''er şerit olarak hizmete açacaklarını söyledi. Gökçek, yolun tamamlanmasıyla Çubuk ile Ankara arasındaki ulaşımın rahatlayacağını vurguladı. Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden de, yapılan çalışmalarla Çubuk''un metropolün ''kuzeyde parlayan yıldızı'' olacağını söyledi. Konuşmaların ardından Melih Gökçek, iş makinesine binerek Çubuk yolunun 3''er şerit geliş-gidiş olmasına yönelik çalışmayı başlattı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Osmancık''a 2 milyon liralık lüks otel Çorum''un Osmancık ilçesinde yapımı 2 milyon liraya mal olan 3 yıldızlı otel hizmete açıldı. Osmancık İşadamları Derneği (OSMİAD) başkanı ve otelin sahibi Fikri Sağlam, Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi''ndeki otelin açılışındaki konuşmasında, ilçenin lüks otel eksikliğini gördüklerini belirterek, bu eksikliği gidermek amacıyla otel açmayı düşündüklerini söyledi. Bu kapsamda geçen yıl nisan ayında başladıkları otel inşaatının geçen ay içerisinde tamamlandığını bildiren Sağlam, ilçenin ilk ve tek 3 yıldızlı otelini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Daha sonra Osmancık Kaymakamı Oktay Çağatay, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı ve otel sahibi Sağlam tarafından otelin açılışı yapıldı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Coş: İstimlak parası alanlar göçe hazırlansınAydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İkizdere Köyü''ne vatandaşlarla bir araya geldi. Bura da konut isteyen vatandaşlara, ödeneğin çıktığını belirten Vali Coş, "Köydeki evlerinin karşılığında istimlak parası alan ailelerimiz de bir an önce göçe hazırlansınlar. Boşalan evlerin yıkımı başlayacak'' dedi.
Karbon piyasalarını kimin yönettiği belli değilStratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Karbon Arenası düzenlendi.
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesine durdurmaAnkara 6. İdare Mahkemesi, proje alanına ilişkin imar planını onaylayan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararının yürütmesini durdurdu.
17 Ağustos fayı İmralı''ya uzandıİstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'' dedi. Üşümezsoy, Yalova''da düzenlenen bir panelde, Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini ileri sürdü. Üşümezsoy, Esenköy''den başlayarak İmralı''ya uzanan hattın yaklaşık 50 yılda bir deprem ürettiğini belirterek, şunları söyledi: ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı''nın güneyine doğru uzanan hattır. Bu hat kırılırsa 7 şiddetinde bir deprem yapar. ''Bu hat ne zaman kırılır'' sorusunu sorarsanız 1999 depreminin aynısı 1717''de oldu. Daha sonra 1766 depremi oldu. Dolayısıyla arada 40-50 yıl var.''
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Şener Üşümezsoy
Anahtarlar Erdoğan''danTOKİ''nin Rize''deki 534 konutunun anahtarları sahiplerine yarın verilecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından alt gelir grubu ve afet uygulamaları kapsamında Rize''de yaptırılan 534 konutun anahtarları sahiplerine yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katılacağı törenlerle teslim edilecek. TOKİ''den yapılan açıklamaya göre, Ardeşen ve Hemşin ilçesindeki konutlar için Ardeşen Adliye Sarayı''nda, Fındıklı''daki konutların anahtarları için Fındıklı kent meydanında tören yapılacak. Çayeli ve Güneysu ilçeleri için düzenlenecek anahtar dağıtım töreni ise Çayeli Ahmet Hamdi-Nurzan İshakoğlu Anadolu Lisesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
TOKİ''den ihale açıklamasıTOKİ''nin açtığı ihalaleri kazanan firmalar belli oldu.
TMSF arsa satıyorTMSF, 9 milyon 59 bin TL''lik 10 taşınmaz için teklif alacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos''a kadar teklif alacak. TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, TMSF 10 taşınmazı kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos mesai bitimine kadar teklif alınacak. Satışa sunulan taşınmazlar Denizli, İstanbul, Kayseri, İzmir, Konya, ve Zonguldak illerinde yer alıyor. 2 milyon 520 bin TL muhammen bedele sahip Denizli Merkez''deki 16 bin 333 metrekare arsa alanına sahip taşınmaz, satışa sunulacak gayrimenkuller arasında en yüksek değere sahip olma özelliği taşıyor. Bu taşınmazı, 2 milyon 340 bin TL ile İstanbul Bahçelievler''de yer alan taşınmaz takip ediyor.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
''Deprem yüzde 100 olacak'' 17 Ağustos depreminin 10. yıldönümü yaklaşırken uzmanların kimi 10 yıl, kimiyse 30-40 yıl içinde deprem olacağını söylüyor. Ama hepsi hemfikir yüzde 100 olacak
İstanbul depremi 40 milyar dolarİTÜ: ''30 yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 68.''
Karabağ''dan odalarla işbirliğiBayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı projeleri ortak çalışmalarla yürüteceğini söyledi.
Değirmenci: Çeşme planları eylülde meclis gündemindeİzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu''nun kendilerine yönelik eleştirilerini yanıtladı.
Bornova''da yeni bir dünya kuruluyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, içinde olimpik buz pateni pisti ile 5 bin kişilik amfitiyatronun da bulunacağı Bornova Rekreasyon Alanı''nın 2010 yılında açılacağını ve kentin "en renkli" mekanlarından birisi olacağını söyledi.
Körfez''de sır kalmayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi''nin birlikte yürüttüğü Körfez çalışması başladı. En gelişmiş sistemlerle yürütülen araştırmalarla hem Körfez''deki su sirkülasyonunu sağlayacak kanalın yeri hem de zemininin tüm özellikleri ve akıntı modeli ortaya çıkarılacak.
17 Ağustos Depreminin 10 Yıllık Envanteri17 Ağustos depreminin 10. yıldönümünde Açık Radyo''da, Gürhan Ertür yönetiminde özel bir programla 10 yılın envanteri tutuluyor.
Türkiye 106 yılda depreme 82 bin canı kurban verdiDünyanın deprem açısından en riskli kentleri sıralamasında İstanbul 2''nci, İzmir ise 20''nci kent olarak gösterildi.
Tarihi ev Malatya Mutfağı olduKültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen tarihi Malatya evleri Beşkonaklar''dan biri Malatya Mutfağı olarak hizmete açıldı. Konakta yıllarca kiracı olarak oturan Yorgancı Süleyman Efendi''nin torunu, bulgurdan 100''ün üstünde köfte yapılan Malatya Mutfağı''nı yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.
Uludağ modern şekliyle hizmet verecekVali Şahabettin Harput, Uludağ konusunda imzalanan protokolü önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. Harput, "Yeni dönemle birlikte hedefimiz Uludağ''ın, yeni bir vizyon ile her insana modern şekilde hizmet vermesidir" dedi.
Belediye, metroda yeni yöntem arıyorBaşkan Aziz Kocaoğlu, fesih aşamasına gelen Üçyol-Üçkuyular hattını en kısa sürede tamamlamak için çalışma yaptıklarını söyledi, "Kent ve kentliler için en iyi yöntemi tercih edeceğiz" dedi.
Depreme karşı 440 milyon dolar geliyorİstanbul Valisi Güler, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Körfez İşbirliği Konseyi''nden 440 milyon dolarlık kredi üzerinde görüşüldüğünü açıkladı. İstanbul Valisi Muammer Güler, depreme karşı binalarının güçlendirilmesinde kullanılmak üzere Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası''ndan 300 milyon dolar, Körfez İşbirliği Konseyi''nden 140 milyon dolar olmak üzere toplam 440 milyon dolarlık kredi üzerinde görüşüldüğünü açıkladı. Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen kredi görüşmelerinin 20 yıla kadar uzayan ve düşük faizli olduğu bilgisini veren Vali Muammer Güler, görüşmelerin 1-2 ay içerisinde sonuçlanmasının beklendiğini söyledi, depreme karşı konutların güçlendirilmesi için bugüne kadar Dünya Bankası ndan 310 milyon euro, Avrupa Yatırım Bankası ndan 300 milyon euroluk kredinin, okullar başta olmak üzere İstanbul daki kamu binalarında kullanıldığı bilgisini verdi. Zorunlu deprem sigortası poliçelerinin 2009''un ilk yarısında yüzde 30 arttığını söyleyen DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar ise, 3.4 milyon adet olan poliçe sayısını 2010 yılında 5 milyona çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Müteahhitlere milyar dolarlık Libya yolu!Devlet Bakanı Çağlayan, Libya ile Serbest Ticaret Anlaşması''nın eylülde olacağını söyledi ve ekledi: Libya''daki 10-12 milyar dolarlık alt ve üst yapı ihalelerinin tamamının Türk müteahhitlerince alınmasını hedefliyoruz.
TOKİ kendi müteahhidini seçebilmeliUmut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönülalan, düşük fiyatlarla alınan işlerin devlete ve müteahhide büyük zararlar verdiğini belirterek; "Çözüm, TOKİ''nin kendi müteahhidini seçebilmesinden geçiyor" dedi.
28 yıllık işgale göz yumanlar şimdi konuşuyorTOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy sahil şeridindeki arazilerin "kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı" yönündeki iddialarla ilgili sert konuştu; ''Bu araziler 28 yıldır işgal altındaydı. Orada kimlerin ne yaptığını uçan kuş bile biliyor".
Müze önündeki verici sökülüyorEtnografya Müzesi''nin önünde bulunan ve müze ile Atatürk Heykeli''nin önünü kapattığı belirlenen TRT Ankara Radyosu''na ait verici, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın talimatı üzerine sökülmeye başlandı.Müze ve çevresinde incelemelerde bulunan Bakan Günay, Etnografya Müzesi ile TRT Ankara Radyosu''nun arasında yer alan ve atıl durumda olan radyo vericisinin kaldırılması için talimat verdi. Vericinin sökülmesi çalışmalarının başlatılması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile TRT Ankara Radyosu yetkililerine teşekkür etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının, alanda silueti bozan diğer yapıların yıkım çalışmaları için de çalışma başlattığı, vericinin kaldırılması için daha önce Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun da bu yönde bir karar verdiği kaydedildi. TRT yetkilileri, vericinin kendilerine ait olduğunu ancak yıllardır kullanılmadığını söyledi. Vericinin sökülerek başka bölgelerde kullanılmasının planlandığını belirten yetkililer, ''Zaten yıllardır kullanılmayan, atıl durumda bir vericiydi. Sayın Bakanımız da görüntü kirliliği yarattığını görmüşler. O nedenle sökmeye karar verdik'' açıklamasında bulundu.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Aşçıoğlu: TOKİ''nin önümüzü açacağına inanıyoruzAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul 10. İdare Mahkemesi''nin Likör Fabrikası arazisi üzerinde inşa edilecek konutlara ilişkin yürütmeyi durdurma kararına ilişkin açıklama yaptı.
''Pekin Adamı'' Ateş KullanıyormuşÇin''de, tahminen 200-500 bin yıl öncesinde yaşamış "Pekin Adamı"nın ateş kullandığına dair kanıtlar bulundu.
Macaristan''da Topraktan Osmanlı ÇıktıDombovar şehrinde bir inşaat alanındaki kazılarda, Osmanlı-Türk dönemine ait yerleşim birimlerini kalıntıları ve ev eşyaları bulundu. Eserlerin heyecan verici olduğu belirtildi.
Gelibolu''nun ciğerleri yandı Çanakkale''nin Gelibolu ilçesine bağlı Cennet Koyu mevkiinde çıkan yangın korkuttu. Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi, Eceabat ile Gelibolu ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının ''tamamen kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini'' açıkladı. Şiddetli poyraz sebebiyle hızla büyüyen alevlerin söndürülmesi için bölgeye Marmara ve Ege''deki bütün hava araçları sevk edildi. 10 hektar alanda etkili olan yangının söndürme çalışmalarına 6 helikopter, 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 20 arozöz, 4 dozer ile 20 teknik eleman, 200 yangın işçisi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yetkililer, yangının 16.30''da tamamen kontrol altına alındığını bildirdi. Açıklamada ayrıca, gün içerisinde, Muğla, İzmir, Kahramanmaraş, Antakya, Isparta, Adana, Muğla, İzmir, Elazığ, Mersin, Balıkesir''de 12 orman yangını ile 15 otluk alan yangınına müdahale edildiği ve bu yangınların da kontrol altına alındığı kaydedildi.
Tarih: 13 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Muzaffer Altunay
Kentsel dönüşüm Dikmenli''yi mağdur etti Dikmen Deresi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “Yeni ev vereceğiz” vaadiyle evlerinden çıkarılan vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kapısına dayandı.
İstanbul''da Riskli Okulların Ancak Yüzde 23''ü GüçlendirildiAçık Radyo''da Gürhan Ertür bu hafta boyunca 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin ardından gelinen noktayı, yapılması gerekenleri, etkinlikleri ve eleştirileri, uzmanlar, aktivistler ve depremi yaşayanlarla konuşuyor. 10 Ağustos''ta başlayan programın ilk konuklarından biri İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi İstanbul Pproje Koordinasyon Birimi Direktörü Gökhan Elgin''di. Elgin, İstanbul''da beklenen depreme yönelik hazırlıkları anlattı.
Ayar: Kültür şehri olan bir Kocaeli arzuluyoruzAK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, önceki gün Kartepe İlçesi''nde bir dizi incelemelerde bulundu. Ayar, Sanayi yanında yeşil alanları da çok, turizm yanı da ağırlıklı bir kültür şehri olan Kocaeli arzuluyoruz" dedi.
Yumurtalık Gençlik Kampında yangın çıktı Adana''nın Yumurtalık ilçesinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ait gençlik kampında çıkan yangında maddi hasar meydana geldi. Kemalpaşa Mahallesi''ndeki kampta, akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın, kampın idari binasının prefabrike olması nedeniyle hızla yayıldı. Kampta yemek pişirme amacıyla kullanılan büyük sanayi tüpleri olması nedeniyle, yangın kaygıya neden oldu. Yangına müdahale eden Yumurtalık Belediyesine ait itfaiye aracının yetersiz kalması üzerine, İSKEN Termik Santrali ve BOTAŞ''a ait itfaiye ekipleri de yardıma geldi. Bu arada yangın nedeniyle kamp boşaltılırken, çocuklar yöredeki çadırlara nakledildi. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangın maddi zarara yol açtı.
Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Orman yangınlarında birinciyizTürkiye hemen her gün bir başka orman yangınıyla mücadeleye girişirken Avrupa''da geçen yıl orman yangınlarından en ağır hasar gören ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.
Gelibolu ve Balıkesir''de orman yangınıÇanakkale''nin Eceabat ilçesinde ve Balıkesir''de ormanlık alanda yangın çıktı. Yetkililer, Eceabat ve Balıkesir''deki orman yangınlarının kontrol altına alındığını belirtti.
Milas''ta Saylan adına yaptırılan park açıldıÇağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Aysel Çelikel, ''''Hukuk devleti ilkesi ve yargıya güven zedelenmiş durumda. Bu endişe verici bir durum'''' dedi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.