Haberler

15 Eylül 2008, Pazartesi

11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 111. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 1Venedik Lagünü kenarında eski bir tersane olan Arsenale’in doğu bölümünde yer alan önemli binalardan bir kısmı, eski dok ve antrepolar, 1999 yılında “dAPERTutto” başlığıyla gerçekleştirilen 48. Uluslararası Sanat Sergisi’yle birlikte kapsamlı bir restorasyon programından geçirilerek sergi alanına dönüştürülmüş. Arsenale içindeki Corderia, Artiglierie ve Tese, o tarihten bu yana Venedik Mimarlık Bienali’nin sıra dışı sergilerine ev sahipliği yapıyor. Haberin Devamı
İstanbul’un yeni metro vagonları böyle indirildiİstanbul’un yeni metro vagonları böyle indirildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce yapım çalışmaları sürdürülen Taksim-Şişhane-4. Levent-Darüşşafaka metro hattının vagonlarından üçü, Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın da katıldığı törenle raylara indirildi.
Hukuksuzluğun daniskası!Hukuksuzluğun daniskası!Samsun İdare Mahkemesi, plansız ve imarsız bir şekilde deniz dolgusuyla yapılan Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop 1. Kısım Projesi’ni geçen yıl iptal etmişti. Ancak Karayolları projeyi küçük rötuşlarla yeniden başlattı.
Mardin''de çarpık yapılaşmaya darbeMardin''de çarpık yapılaşmaya darbeKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO''ya dünya kültür mirasına aday kent gösterilen 7 bin yıllık tarihi ve eşsiz mimariye sahip Mardin''de, 50 ile 60 yıl önce yapılan betonarme çarpık binaların yıkılmasına karar verildi. Çarpık binalar arasındaki kamu binalarının yıkılmasına önceki gün Türk Telekom binasıyla başlanırken, diğer binaların yıkımına 46 gün sonra devam edileceği belirtildi.
Yeşil bina mı, değil mi, o karar verecekYeşil bina mı, değil mi, o karar verecekAlarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, yeşil bina sertifikasyon sürecinde koordinasyon ve yol göstericilik görevini yürüten 50 bin kişi arasına Türkiye’den katılan ilk insan oldu
Tarihe darbeTarihe darbeİzmit''te D-100 karayolunu ve şehir içi trafiğini rahatlatmak için yapılan ''battı-çıktı'' inşaatı sırasında Roma dönemine ait 2 bin yıllık bir kemer ve sütunlar iş makinelerinin darbeleriyle parçalandı.
‘Üç Kitaplı Kentler’ burada‘Üç Kitaplı Kentler’ buradaSuna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 19. yüzyıl sonuna tarihlenen ve Kudüs ve Kutsal Topraklar’ı betimleyen, Sadrazam Kıbrıslı Mehmed Kâmil Paşa’ya ait albümdeki fotoğraflardan oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Şanlıurfa''ya isot heykeliŞanlıurfa''ya isot heykeliŞanlıurfa Belediyesi, bazı kavşakları kenti simgeleyen ürünlerle süsleme kararı alarak, yöresel mutfak kültürünün vazgeçilmez tatlarından isotun heykeli, kentin en işlek kavşaklarından birine dikti.
16 bin dolara konut üreten şirket geliyor16 bin dolara konut üreten şirket geliyorÜrettiği konutların yüzde 70''ini 16 bin-32 bin dolar arası fiyatla satan Meksikalı Homex''in Başkanı Eustaquio de Nicolas, TOKİ ile işbirliği yapacak.
Antik kazı talanı dünya gündemindeAntik kazı talanı dünya gündemindeAmerikan Associated Press (AP) haber ajansı Muğla''nın Datça ilçesindeki 2600 yıllık Knidos antik kenti kazı çalışmalarının geçtiğimiz temmuzda ''tarihi eserler çalınıyor'' suçlamasıyla durdurulduğuna dikkat çekti. Dava sürecinin aylarca sürebileceğine dikkat çeken ajans, 1988 yılından bu yana antik kentte kazı çalışması yapan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Özgan''ın izninin iptal edildiği de belirtti. AP, haberinde hükümetin yabancı kazı ekiplerine de dava sürecinde çalışma izni vermediğini belirterek "Özgan, Muğla Valiliği tarafından kazıda ortaya çıkan eserleri envanterlere girmemekle suçlanıyor" diye yazdı. Konuyla ilgili açıklama yapan British Museum sözcüsü "Hükümetin kazıları durdurma kararı hayal kırıklığı yarattı. Ümit ediyoruz bu süreç gecikmez" dedi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Üç semavi din mensupları aynı anda ibadet edecekÜç semavi din mensupları aynı anda ibadet edecekHacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile YÖK''ün kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı''nın, babası Doğramacızade Ali Sami Paşa''nın vasiyeti üzerine yaptırdığı "çok dinli" camii, Kadir Gecesi''nin olduğu 27 Eylül''de Bilkent''te hizmete açılacak. Türkiye''de ilk kez üç semavi dinin mensuplarının ibadet etmesine olanak sağlayacak olan Doğramacızade Ali Sami Paşa Camisi''nde, sinagog ve kilise de yer alacak. 12 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen ve kullanım alanı 4 bin 500 metrekareyi geçen camide 5 bin metrekare de yeşil alan ve çevre düzenlemesi bulunacak. Camide konferans ve sergi salonları da olacak. Prof. Doğramacı, camiyi Kadir Gecesi günü hizmete açmayı planladıklarını belirterek, "Açılış töreni yapmayacağız. Bizim dinimizde bir elin verdiğini diğerinin bilmemesi lazım. Babam yaptığın işin reklamını yapma, diye vasiyet etmişti" dedi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Esra Kaya
Butik otel yapmak için mağara arıyorlarButik otel yapmak için mağara arıyorlarLüks trendi butik otelleri moda yaptı. 150''si İstanbul''da olmak üzere butik otel sayısı 600''e ulaştı, yenileri için yer aranıyor.
Termikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam EdiyorTermikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam EdiyorElektronik sektörünün dev markalarının buluştuğu sektörün en kapsamlı fuarlarından IFA, bu sene içeriğini geliştirerek, elektronik markalarının yanı sıra global platformda faaliyet gösteren beyaz eşya üreticilerini de çatısı altına aldı.
Surkondular yıkılıyorSurkondular yıkılıyorGaskalılar döneminden kalma 4 bin yıllık tarihi Sinop Kalesinin surları üzerine inşa edilen kaçak yapılar yıkılarak kale restore edilecek. 4 bin yıllık bir geçmişe sahip ve 3 bin 200 metre uzunluğundaki kenti çevreleyen tarihi kale üzerindeki kaçak yapılaşmaların kaldırılması için harekete geçen Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, tapu mülkiyetinde olan iki binanın kamulaştırma işlemlerini başlatırken, hazine arazisine müdahale kapsamında olan kaçak yapıların ise en kısa sürede yıkılacağını duyurdu.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Serhat Özşahin
Hoffmann ve Ramada''dan kira garantili otel odasıHoffmann ve Ramada''dan kira garantili otel odası1994 yılında Türkiye''de kurulan ve 14 yıldan bu yana Türkiye''de yüzlerce konut projesine imza atan Alman firması Hoffmann İnşaat, yeni projesi Ramada İstanbul Maslak ile yatırımcıları için yeni bir fırsat sunuyor.
AKP’nin Park Otel’i Yanlış Yere Park EttiAKP’nin Park Otel’i Yanlış Yere Park Ettiİstanbul Taksim"de bir hayalet gibi boş duran Park Otel için geri sayım başladı. İstanbul Park Oteli"nin temeli 1989 yılında Bedrettin Dalan"ın başkanlığı döneminde atılmış, Nurettin Sözen"in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra...
Marmaray''a kurul kararıyla durdurmaMarmaray''a kurul kararıyla durdurmaMarmaray Projesi''ne ait Yenikapı-Yedikule arasındaki çalışmalar, tahliye edilmek istenen bina sahiplerinin başvurusu üzerine İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun kararıyla durduruldu.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki Kala11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki KalaDünyanın en önemli mimarlık etkinliği Venedik Mimarlık Bienali, iki yıl aranın ardından 12 Eylül Cuma günü Teatro alle Tese’de düzenlenen görkemli basın toplantısıyla açıldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce basın mensubunun Venedik Lagunu kıyısındaki eski Arsenale tersanesine akın ettiği toplantıda, bienalin küratörü Aaron Betsky, bienalin ana teması ve sergilenen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bienalin bu seneki teması “Orada: Binanın Ötesindeki Mimarlık” başlığını taşıyor.
Bir Kenti Ne Kusursuz Yapar?Bir Kenti Ne Kusursuz Yapar?Koşuşturma, kültür, temiz sokaklar, olimpiyatlar. Design Museum’un direktörü Deyan Sudjic cennet bir metropol için böyle bir menü veriyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Kolokyumu Yapıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması Kolokyumu Yapıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi Kemeraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması''nın üç ana tartışmayı kapsayan kolokyumu, jüri başkanı Cem Açıkkol''un konuşması ile başladı.
Bodrum ‘yükselmeye’ başladıBodrum ‘yükselmeye’ başladıBodrum Yarımadası''nda yerel yönetimlerle Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki yetki kavgası, yarımadanın betonlaşma sürecine ivme kattı.
Garanti Galeri ve DAM İş Birliğiyle "Becoming İstanbul" Sergisi Almanya''da AçıldıGaranti Galeri ve DAM İş Birliğiyle "Becoming İstanbul" Sergisi Almanya''da AçıldıGaranti Galeri''nin Alman Mimarlık Müzesi (DAM) iş birliğiyle gerçekleştirdiği "Becoming Istanbul" başlıklı sergi, 6 Eylül - 9 Kasım 2008 tarihleri arasında DAM''da izlenebilecek. Sergi, Türkiye''nin onur konuğu olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı''na paralel olarak düzenleniyor.
Ahşap şimdi lavaboda seramiğin rakibi olduAhşap şimdi lavaboda seramiğin rakibi olduSeramik ve mermerle rekabete soyunan ahşap lavabolar, banyolarda yeni trend olmaya hazırlanıyor. Kiraz, armut ve zeytin ağacı olmak üzere 3 farklı malzemeden üretilen ahşap lavabolar, banyolardan sonra mutfaklara da girmeye hazırlanıyor.
Antik heykel 101 yıl sonra omuzuna kavuştuAntik heykel 101 yıl sonra omuzuna kavuştuAydın''ın Sultanhisar İlçesi’ndeki Nysa Antik Kenti’nde, 1907 yılında yapılan kazılarda günışığına çıkarılan Roma dönemine ait ‘togalı erkek heykeli’nin omuzu da geçen ay bulundu. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Nysa Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, “Bulduğumuz omuz parçasının heykele ait olduğunu tespit ettik. Hem çok şaşırdık hem sevindik” dedi.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cemal Yıldırım
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri''ne Başvuru Tarihi 15 Eylül''e Kadar Uzatıldı...ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri''ne Başvuru Tarihi 15 Eylül''e Kadar Uzatıldı...Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmek, yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırmak ve benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülü için son başvuru tarihi 15 Eylül 2008’e kadar uzatıldı.
ArkiPARC 2008, Uluslararası Basının İlgisiyle Yayılıyor...ArkiPARC 2008, Uluslararası Basının İlgisiyle Yayılıyor...ArkiPARC 2008’in düzenleneceği 15-17 Ekim tarihine yaklaşılırken Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından etkinliğin tanıtım çalışmalarına hız verildi.
Barok Kilisenin İçinde Işıktan Bir EvBarok Kilisenin İçinde Işıktan Bir Ev14 Eylül 2008 tarihinde dünyanın en büyük mimarlık organizasyonlarından 11. Venedik Mimarlik Bienali ziyaretçilerine kapılarını açacak.
Yeni New YorkYeni New YorkMohammed Atta, Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey Kulesi’ne doğru Boeing 767’yle uçarken, mimarlığın bir şehri tanımlamaktaki gücünü belki de Manhattan’da yaşayan birçok insandan daha iyi biliyordu. Kahire Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Atta, Hamburg’da şehir planlamada öğrenciydi. Onun ve topluluğunun şehrin silüetinde bıraktığı boşluk ve New York ruhu, şehrin bina kültüründe en alışılmadık değişimlerden birini teşvik etti: Dünya şehirlerinin silüetlerini şekillendiren, sürekli olarak dünyanın farklı yerlerinde bulunan, birçok ödüller kazanan uluslararası mimarların katkılarını sağladı.
''İnşaat sektörü marketler gibi sürümden kazanmak zorunda''Avrupa Konutları markasıyla Halkalı''da bin 100 konut daha inşa etmeye hazırlanan Süleyman Çetinsaya''ya göre, artık yapılması gereken şey çok sayıda konut üretip uygun fiyata satmak.
Küresel kirliliğin içinde temiz bir vaha: VäxjöHerkes küresel ısınmanın yol açabileceği felaketten söz ediyor ama sıra önlem almaya gelince kimsenin acele ettiği yok. Växjö''nün karbondioksit salımı 1993 ile 2006 arasında yüzde 30 düşürülmüş.
Gaziantep’e raylı sistemGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in anlatımına göre, kente kurulacak raylı ulaşım sistemi, yaklaşık 25 milyon YTL’ye (25 trilyon lira) malolacaktır. Belediye bu paranın arayışına geçer.
Tarihin içinden geçen metroİstanbul’daki metro inşaatı sırasındaki durumun benzeri Yunanistan’da yaşandı. Selanik’te yapımı süren yeni metronun kazıları sırasında 1400’den fazla antik mezar ortaya çıkarıldı. Mezar ve mezar taşlarının tarihi MÖ 4. yüzyıldan MS 4. yüzyıldaki Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor. Beş kazı bölgesinden birinde de aralarında Roma döneminden kalma altınlar, altın mücevherler, gümüş ve bakır, kilden tas ve camdan parfümlükler bulundu. MÖ 4. yüzyılda Makedonya kralı Cassander tarafından kurulan Selanik, Helen ve Roma dönemlerinde büyük bir metropoldü. Buranın bir kısmı hâlâ gün ışığına çıkmamış zengin arkeolojik varlıklara sahip olduğu biliniyor.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Artemis üçüncü kez ayağa kalkıyorEski dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, orijinaline uygun olarak yeniden inşa edilecek.
Türkiye''nin 2050 yılına kadar su problemi yokDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker, her şeyin normal gitmesi halinde Türkiye''de 2050 yılına kadar su problemi yaşamayacağını söyledi. Koçaker, bu durumun hem sulama suyu hem de endüstriyel kullanım suyu olarak geçerli olduğunu vurguladı.
Enerji açığını yeni hidroelektrik santraller karşılayacakBu yıl sonuna kadar devreye alınacak 36 HES santrali sayesinde Türkiye mevcut akarsu potansiyelinin yüzde 43,2 oranındaki bölümünü değerlendirmiş olacak.
Süleymaniye düşünceleriİstanbul’a gelen yabancı misafirlerimi gerçekten etkilemek istediğimde götürdüğüm yer neresidir biliyor musunuz? Süleymaniye! Hele mevsimlerden sonbahar, aylardan ramazan ise...
Körfez Geçişi''nde inşaat süresi 7 yıla yükseldiUlaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, 5 milyar dolarlık ''İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyol ihalesini yatırımcılardan gelen talep üzerine önceki gün bir zeyilname ile 7 Ekim''den 18 Aralık''a erteledi.
İşyeri ve konutların kendi enerjisini üretmesi verimlilik oranında düğümlendiEPDK, teşvikten faydalanacak mikro kojenerasyon tesislerinin verimlilik oranını Enerji Bakanlığı''na sordu. Bakanlığın belirlediği yüzde 80''lik oran sektör tarafından tepkiyle karşılandı.
Otoyol ve köprülerden sekiz ayda 350 milyon YTL geldiBoğaziçi ve işletmedeki paralı yollardan bu yıl 8 ayda yaklaşık 350 milyon Yeni Türk Lirası gelir elde edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün en son verilerine göre, bu yıl ağustos ayı sonu itibarıyla İstanbul Boğaziçi köprüleri ile işletmedeki paralı otoyollar 347,5 milyon YTL gelir getirdi. Söz konusu dönemde paralı yollar ile her iki köprüden çift yönlü olarak geçen toplam araç sayısı ise 214 milyon 275 bin 378 oldu. Ağustos sonunda İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçiş yapan 99 milyon 920 bin 522 araç gişelere 113,4 milyon yeni lira gelir bıraktı. Aynı dönemde paralı otoyollardan 234,2 milyon yeni lira gelir elde edilirken, bu sürede otoyollardan çift yönlü olarak geçen araç sayısı 114 milyon 354 bin 856 oldu. Boğaziçi ve paralı otoyolların 2008 yılı toplam gelirinin 500 milyon YTL''ye ulaşması bekleniyor.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Su altındaki köy 23 yıl sonra ortaya çıktıKralkızı Barajı''nın sularına gömülen Söğütalan, kuraklık nedeniyle suların çekilmesi sonucu yeniden gün yüzüne çıktı. Toplama havzası içerisinde kalan köyün okul ve lojmanları 23 yıl sonra gezilebilir hale geldi.
BSH, ''bulaşık''ta kapasiteyi 2 kat artıracakBSH Ev Aletleri''nin Çerkezköy tesislerinde faaliyet gösteren bulaşık makinesi fabrikasının 2. üretim hattı hizmete alındı.
Tarihî binalar yine eğitime verilecekBursa''nın Gemlik ilçesindeki iki tarihi bina restore edilerek yeniden kullanılır hale getirilecek. Belediye Başkanı Mehmet Turgut, birçok siyasetçi, doktor, sanatçı ve sanayicinin yetiştiği Atatürk İlköğretim Okulu binasının restorasyonu için Anıtlar Kurulu''ndan onay alındığını açıkladı.
İnşaat sektörünün umudu ''sulama'' yatırımlarındaİnşaat sektörü, sektördeki daralmanın 2009 yılında "tarımsal sulama projeleri" ile aşılabileceğini tahmin ediyor.
En yüksek binayı biz inşa edeceğiz!Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası ihalesini Kiler Holding ile yarışarak kazanan Aşçıoğlu, burada başlayacağı rezidans ve ofis projesinde de Kiler’e rakip geldi.
''Kemeraltı''nı yıkacağım''Çarşıyı yeniden yapacağını belirten Şeboy, 250 metre yükseğe saat kulesi biçiminde gökdelen dikeceğini açıkladı.
Hititlerin kutsal kenti aranıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki höyükte geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümü devam ediyor.
Belediye’den Acaristanbul’a yeni ruhsatEski Çevre Bakanı Osman Pepe ile Acarlar firmasını karşı karşıya getiren Acaristanbul villarına Beykoz Belediyesi’nden yeniden ruhsat verildiği ortaya çıktı.
Marmaray’da son tüp inecekİstanbul’un ulaşım sorununa çözüm olması öngörülen Marmaray Projesi’nde 135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığındaki son tüp tünelin iki hafta sonra batırılması planlandığı bildirildi.
Şeyh Maktum’dan Acacia ile yeni gayrimenkul atağıBir dönem Levent’teki İETT arazisi üzerine burgu kule yapmak istediği için adından sıkça söz ettiren Dubai Şeyhi El Maktum’un Türkiye aşkı sürüyor.
Zeyrek’te restorasyonUnkapanı köprüsünü geçip Valens kemerine yaklaşırken, sağda, yamacın üstünde, Pantokrator (veya Zeyrek camii) görünür.
Sulukule''ye Latin Amerika''dan Mesaj Var: Direnin, Mahallenizi Terk Etmeyin!Fatih Belediyesi ve hükümete seslenen Latin Amerikalı dayanışmacılar, zorla yerlerinden edilen Sulukulelilerin yoksulluk girdabına sürükleneceklerini, ailelerin uluslararası sözleşmelerde belirtildiği gibi, onurlu yaşama haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti…
Marmaray inşaatı durdurulduCumhuriyet tarihinin en pahalı ve en çok tartışılan ulaşım projelerinden Marmaray, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ‘ruhsatı olmadığı’ gerekçesi ile durduruldu. 550 konutun 5 ila 15 metre altından geçmesi planlanan tünelin güzergahı, kağıt üzerinde yapılan bir plan değişikliğiyle 25 metre kuzeye kaydırıldı. Tarihi yarımadada çakılacak bir çivi için bile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ya da bilinen adıyla Anıtlar Kurulundan izin alınması gerekirken, tünelin adanın yer yer binaların 5 ile 10 metre altından geçmesi planlanıyor. Ancak bu plan için ruhsat alınmadığı bildirildi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Evrensel
Bursa Büyükşehir engelleri kaldırıyorBursa Büyükşehir Belediyesi''nin partili-partisiz, engelli- engelsiz ayrımı yapmadan yoluna devam ettiğini dile getiren Başkan Şahin, Bursa''nın her noktasında engelli vatandaşlar düşünülerek düzenlemeler yapıldığını ifade etti.
Biz Artık Turistik Olduk!Sulukule yıkılıyor… Yüzyıllardır Romanların oturduğu Sulukule’de “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında bir süredir süregelen yıkımlar geçtiğimiz hafta da devam etti.
Rusya''nın enerji kaynaklarıKent State Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Andrew Barnes, Türkiye''nin enerji boru hatları bakımından Hazar bölgesi enerji alanında merkezi bir yere sahip olduğunu söyledi.
Edirne yenileniyorEdirne Valisi Mustafa Büyük, ''''Edirne''de tüm kesimleri, tarihi eserlerimizin bakımı ve korunması için teşvik etmeye çalışıyoruz'''' dedi.
Sağlık Tanrısı Asklepois yurdundan kovuluyorGeçtiğimiz günlerde antik hamamlardaki suyun boşaltılma yöntemiyle başlayan tartışmaları da bahane edip Yaraş’a “Allianoi’de son durum nedir?” diye sordum. Yanıt; “Allianoi’ye veda zamanı yakın” oldu.
Çankaya''nın ODTÜ planına Büyükşehir''den ret çıktı"Gökçek ODTÜ''yü yıkacak mı" tartışmaları son buldu derken, Büyükşehir Belediye Meclisi önce 1992 yılında yapılan planı iptal etti, sonra Çankaya Belediyesi''nin geçen ay tamamlayarak Büyükşehir''e yolladığı ODTÜ planını reddetti.
Beşiktaş’ın meydanları ve heykelleri...Eğer Beşiktaş halkı meydanları seviyorsa, Belediye Başkanı İsmail Ünal’a oy verir.
Mimar Kemalettin Çarşısı esnafı bölgeye AVM istiyorEge bölgesine hizmet veren toptancı tekstil ve konfeksiyon firmalarının bulunduğu Mimar Kemalettin Çarşısı esnafı, bölgenin alışveriş merkezi olmasını istiyor.
Tapu beklerken icra şaşkınlığı yaşadılarBodrum İlçesi’ne bağlı Bitez Beldesi’nde üç yıl önce Yapı Endüstrisi AŞ’den sözleşmeyle lüks villa satın alan, aralarında bir çok ünlü ismin de bulunduğu 98 kişi, tapularını beklerken icra şokuyla sarsıldı.
Metroda geri sayım başladı...“Taksim-Şişhane- 4.Levent-Darüşşafaka arasında kullanılacak yeni vagonları”, Başkan Kadir Topbaş bu gece saat 24:00''te gazetecilerle birlikte hatta indirecek.
İzmir''de arsenik tehdidi giderek büyüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şebekeye verilen sudaki arsenik oranı, halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.
Bakanlığa logo yap, 10 bin YTL kazan Sağlık Bakanlığı, logosunu değiştirme kararı aldı. Bakanlık, temsil gücü ve akılda kalma oranı daha yüksek bir logo için yarışma düzenledi. Logo tasarım yarışmasında yarışacak ürünlerde sağlıkta dönüşüm ve insan odaklı sağlık temaları özellikleri aranacak. Yarışmada birinciye 10, ikinciye 6, üçüncüye de 4 bin YTL ödül verilecek. Yarışma, seçici kurul ve seçici kurulun birinci dereceden yakınları dışında herkese açık olacak. Her katılımcı en fazla 3 adet çalışma ile yarışmaya katılabilecek.
Tarih: 12 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Koç''a "Mavişehir''e marina yap" çağrısıKoçtaş Çiğli açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 300 yat kapasiteli yerin ayrıldığını belirtti.
Van Gölü''ne hafriyat dökülüyorKarayolları 11. Bölge Müdürlüğü''nün Van''ın Gevaş ilçesi sınırlarında yaptığı yol genişletme çalışmalarında çıkan hafriyatın bir kısımı direk göle dökülüyor.
Yeraltına 10 km''lik yollar yapılacak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkent trafiğini daha da rahatlatmak için yer altından geçecek 10 kilometrelik transit yollar yapacaklarını söyledi.
Kaçak Kuran kursunun yerine anıt parkBalcılar Belediyesi, hazırlığını sürdürdüğü proje ile çöken yurdun enkazında yaşamını yitiren öğrencilerin adlarının yazılacağı anıt ve içinde bilgisayar salonu, kütüphanenin de bulunacağı bir anıt park yaptıracak.
‘3. Boğaz Köprüsü’nde spekülatöre ters köşe yapabiliriz’Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Boğaz Köprüsü için dört ayrı yer belirlediklerini, bu sayede arsa spekülasyonunu engelleneceğini söyledi.
Metrobüste günlük yolcu sayısı 600 bine koşuyor…Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs Hattı’nı günde 420 bin İstanbullunun kullandığını açıklayan Başkan Topbaş, “Bu hatta hızlı, rahat, stresten uzak, konforlu, kaliteli ulaşım sağlandı. Yolcu sayısı 600 bini bulacak” dedi.
‘Hasankeyf altı yılda suya gömülecek’Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Hasankeyf bölgesinin su altında kalmasının altı yılı bulacağını belirterek “Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istiyoruz. Bu amaçla, yeni yerleşim yerine ilişkin projeyi iki yılda bitirmeyi planlıyoruz” dedi.
Metrobüste lakerda gibi dizilmiş yolcularBugün saat 18.00’de Zincirlikuyu’ya gitmek için Ömür-İncirli durağında tam yarım saat metrobüs bekledim. Birbiri ardına geçen boş metrobüsler dörtlülerini yakmış, birer itfaiye aracı edasıyla seyrederken, duraklarda durmuyorlardı. 2-3 dakikada bir gelen metrobüsler de ağzına kadar doluydu.
Canalioğlu: Trabzon''un sahilleri temizlenecekAtık Su Bertarafı Projesi''nin tamamlanmasıyla Trabzon sahillerinin artık eskisi kadar temiz olacağını söyleyen Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, "Projeyle şehrin atık suyunun uygun şekilde arıtılması ve kanalizasyon sisteminin geliştirilmesini hedefliyoruz" dedi.
Amaç her semte bir sahnePaleolitik çağa kadar uzanan tarihinde 2700 yılında Bizans’a ve 1453’ten itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan İstanbul, dünya üzerinde kültür ve sanat faaliyetlerinin en yoğun olması gereken yerleşim yerlerinden biri.
Pedesa’da Athena Tapınağı BulunduPedesa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.
Kamu küçüldü özel dengelediİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, inşaat sektöründe büyüme olmadan genel ekonomik büyüme beklenemeyeceğini söyledi.
Üç bakanlıktan ''Ağaçlandırma Çalışmalarına Destek''Adalet Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında "Enerji Verimliliği Kapsamında Yapılacak İşbirliği Protokolü", Çevre ve Orman Bakanlığı ile "Ağaçlandırma Çalışmalarına Destek Protokolü" imzalandı.
Muhsin Ertuğrul 29 Ekim''de açılıyorYapımı hızla devam eden ve 13 milyon YTL’ye mal olacak yeni Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun 29 Ekim 2009 da açılacağını müjdeleyen Başkan Kadir Topbaş, "Muhsin Ertuğrul ile ilgili endişeler ortadan kalktı." dedi.
Kentler ve kudretlilerGeçen hafta yayımlanan yazımızın bir yerinde, “Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok kentimizde yapılacak köklü yatırım ve değişiklikler bilimsel çalışmaların ürünü planlarla değil “kudretlilerin” kararlarıyla belirlendi.
100 ampullü salonda enerji tasarrufu zirvesiAdalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile “Enerji Verimliği”, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile “Ağaçlandırma Projesi” protokollerini imzaladı.
Dikmen’de yeşil alan isyanı varDikmen Harbiye Mahallesi’nde, Karşıyaka ile Şehit Alaattin Saraçyakupoğlu Sokakları arasında kalan ve mahalle sakinlerince ağaçlandırılarak yeşil alan haline getirilen arazi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sosyal tesis yapılmak üzere Haziran ayında ihale edildi.
Ayvalık’a villa yatırımı!Maliye Bakanlığı''nca Sarımsaklı plajında 6 adet süper lüks villa ve sosyal tesislerin yapımına başlanıyor. Bakanlık bütçesinden yaklaşık 2 milyon YTL ödenekle tamamlanacak villalarda bakanlar ve üst düzey bürokratlar tatillerini geçirecek.
Türkiye’nin yeşil bina danışmanıAlarko Carrier’ın Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, Türkiye’de yeşil bina sertifikası danışmanlığına hak kazanan ilk kişi oldu. Karataş, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’nin verdiği Enerji ve Çevre Tasarımı Lideriği Profesyoneli ve ticari binalara odaklanacak.
Artemis yeniden yükseliyorEski ‘dünyanın 7 harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’nın birebir aynısı yeniden inşa edilecek. İzmir’in Selçuk ilçesinde yapılacak Artemis, 5 yıl sonra tüm görkemiyle yükselecek.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.