Haberler

15 Mart 2011, Salı

Kentleri Wifi ile BoyamakKentleri Wifi ile BoyamakKent, gündelik yaşamın bir parçası olan görünmeyen ağların manzarası ile dolduruldu. Wifi ağları ve gelişen cep telefonları kentsel çevrenin nasıl düzenleneceğine ve algılanacağına dair etkiler yaratmaya başladı. Peki wifi arazisinin neye benziyor ve kentle arasında nasıl bir bağ kuruyor? Bu proje Wifi ağları üzerindeki araştırmaları ve fikirleri içeriyor. Timo Amall, Jorn Knutsen, Einar Sneve Martinussen tarafından gerçekleştirilen proje, kentlerin ve yapımların her ikisinin nasıl deneyimleneceğinin çıkarım yapılmasını sağlayan manevi keşiflerimizin devamı niteliğinde. Haberin Devamı
Başkan Topbaş: "İstanbul küresel finans merkezi oluyor"Başkan Topbaş: "İstanbul küresel finans merkezi oluyor""Değişim Liderleri Zirvesi"nde konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2011''in yükselen yıldızının İstanbul olduğuna dikkat çekerek, "İstanbul bölgesel ve küresel finans merkezi olabilmenin bütün özelliklerini taşıyor" dedi.
Anadolu''da statlar yenilenecek 500 milyonluk pazar oluşacakAnadolu''da statlar yenilenecek 500 milyonluk pazar oluşacak2013''te Türkiye''de yapılacak 20 Yaş Altı Futbol Şampiyonası için 9 ilde stat yenileme ve renovasyon yatırımları yapılacak. Yatırımların sadece inşaat ayağının 500 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor.
BASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF, yayınladığı 2011 Raporu''nda çalışanları, hissedarları, müşterileri ve içinde bulunduğu toplum için yenilikçi ürün ve çözümleriyle ölçülebilir değerler yarattığını ortaya koydu. Şirket, sera gazı salınımını 2002 yılına oranla yüzde 29 oranında azaltarak 2020 yılı için belirlediği rakama şimdiden ulaşmayı başardı.
Avrupa''nın Gelecekteki Dünya Kentleri İstanbul ve Moskova mı?Avrupa''nın Gelecekteki Dünya Kentleri İstanbul ve Moskova mı?20. yüzyıl, Moskova ve İstanbul dinamizm ve nihai bozulmanın getirdiği bir dramaydı. 21. yüzyılın jeoekonomik ve jeopolitik ortamı her iki kültürel ve politik güç merkezi için kendilerini küresel kentsel sisteme adapte etme konusunda oldukça önemli fırsatlar sundu.
Nükleer santralde korkulan olduNükleer santralde korkulan olduFukuşima''daki nükleer santralde patlama meydana geldi, Japonya Başbakanı radyasyon sızıntısı olduğunu duyurdu. Nükleer santralin 30 km çevresi boşaltıldı, radyoaktif sızıntının Tokyo''ya 10 saat içinde ulaşması bekleniyor.
''Geleceğimiz için 60 dakika karanlık''''Geleceğimiz için 60 dakika karanlık''"Bir kişi tek başına çok şeyi değiştirebilir ama herkes birleşirse dünya değişir." Bu sözleri, dünyanın çöl ya da buzlarla kaplı olacağı yönündeki felaket senaryolarını durdurmak ve yaşayan dünya isteyen Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) gönüllüleri söylüyor.
Deprem dünyanın eksenini kaydırdıDeprem dünyanın eksenini kaydırdıJaponya''daki 9 büyüklüğündeki depremin kaya kütlelerini kaydırarak kütle dağılımını değiştirmesi sonucu Dünya ekseni üzerinde 10 santimetre kaydı.
Deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral mantıklı mı? Deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral mantıklı mı? İngiliz Guardian gazetesi de ''deprem ülkesi Türkiye''de nükleer santral kurmak mantıklı mı'' başlığıyla bir haber yayınladı.
Sokak lambalarının enerjisi rüzgardanSokak lambalarının enerjisi rüzgardanÇin genelinde aile başına 1 çocuk hakkı var. İkinci çocuk konusunda resmi bir engelleme olmamakla birlikte belli yaptırımlar devreye sokulabiliyor. Azınlıklarda ise çocuk sayısı konusunda kısıtlama yok.
Deniz çekildi "Kral Yolu" ortaya çıktıDeniz çekildi "Kral Yolu" ortaya çıktıBodrum Gümüşlük''te suların çekilmesiyle yürüyerek ulaşılabilen Tavşan Adası ile Gümüşlük sahili arasında, M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen dalgakıran ortaya çıktı.
Berlin''de ''nükleer santrallere hayır'' mitingiBerlin''de ''nükleer santrallere hayır'' mitingiAlmanya''nın başkenti Berlin''de başbakanlık önünde yüzlerce kişi, nükleer santrallerin kapatılmasını istedi.
BASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF, 2010 yılında küresel olarak 63,9 milyar Avro rekor ciro elde etti. BASF Türk de aynı dönemde Türkiye''deki satışlarını yüzde 42 arttırarak yaklaşık 650 milyon Avroluk rekor gelire ulaştı.
Jeoloji Mühendisleri Odası uyardı: Akkuyu''ya dikkat!Jeoloji Mühendisleri Odası uyardı: Akkuyu''ya dikkat!Japonya depreminde Fukushima Nükleer Santrali''nde yaşanan sızıntı "En güvenli enerji nükleer" söylemini tartışmaya açtı. Enerji Bakanı Taner Yıldız "Bu deprem bir nevi test oldu. Türkiye''de nükleer santral yapımı devam edecek" dedi ama uzmanlar aynı görüşte değil.
İzmir’in Afet Merkezi, son teknoloji ile donatıldı  İzmir’in Afet Merkezi, son teknoloji ile donatıldı İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Toros''ta kurduğu Afet Koordinasyon Merkezi''nde veriler, Türkiye''nin en büyük sivil fiber optik ağı ile taşınıyor.
"Yıldırım cazibe merkezi olacak""Yıldırım cazibe merkezi olacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yıldırım teşkilatıyla biraraya gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, Yıldırım''ı cazibe merkezine dönüştürmeye çalıştıklarını söyledi. 13 Mart 2011 Pazar 21:53 tarihinde eklendi.
Vasat tasarım, orantısız kütleVasat tasarım, orantısız kütleÇağlayan''daki yeni adliye binasının mimarisi için söylenebilecek çok az şey var: Çirkin kütlesinin farkında olan, etrafındaki hiçbir şeyle ilişkiye geçemeyen, boz renkli utangaç bir dev gibi Çağlayan''ın ortasına çöreklenmiş.
Deprem Türkiye''deki fayları etkilemezDeprem Türkiye''deki fayları etkilemezJaponya''da yaşanan 8.9 büyüklüğündeki deprem, Türkiye''de de endişeye neden oldu. Akıllara "Japonya depremi Türkiye''deki fay hatlarını tetikler mi?" sorusu geldi.
Tsunami İstanbul''u 8 dakikada vuracakTsunami İstanbul''u 8 dakikada vuracakOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Japon bilim adamları İstanbul''da olası bir tsunaminin etkilerini araştırdı. Deprem hazırlıkları kapsamındaki bu araştırma ile İstanbul''da oluşacak bir tsunamide dalga boyunun en fazla 5.56 metre olacağı, kıyılarda 10 kilometre boyunca etkili olacağı, karalarda 150 metre ilerleyeceği ve bu etkinin 8 dakika içinde olacağı tespit edildi.
Karlar altında bir açık hava müzesi SlovenyaKarlar altında bir açık hava müzesi SlovenyaSlovenya''nın başkenti Lübyana küçük ve şirin bir kent... O nedenle kimsenin yardımı olmadan gezebilirsiniz. Düzenli yapısı ile dikkat çeken kent, hem tarihi yapılar hem de bu dokuya sadık kalarak inşaa edilen modern binalar ile gözlere hitap ediyor.
Şişli 9 şiddetindeki depreme bile hazırŞişli 9 şiddetindeki depreme bile hazırŞişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 8.9''luk Japon depreminin ardından umut verdi. Dünyayı sarsan depremin hemen ardından gittim randevuya... Onun da canı sıkkındı, felaketi naklen izleyen herkes gibi... "Siyaset konuşmayalım olur mu?" dedi.
Şirince''deki Jandarma binası kaçak değilŞirince''deki Jandarma binası kaçak değilİzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyündeki jandarma binasının, 54 yıldır köy tüzel kişiliğine tescilli olduğu bildirildi.
Lüks binalara tablo giydiriyorLüks binalara tablo giydiriyorTürkiye''nin en eski galerilerinden Lebriz''in sahibi Nilgün Beller, sanat piyasasında edindiği tecrübeyi mimari estetikle birleştirerek, binaları baştan aşağı sanat eseriyle donatıyor. Gözünü ''yükseğe'' diken Beller''in hedefinde ise İstanbul''un yeni gökdelenleri var.
İstanbul''un sırrı: Prens Adalarıİstanbul''un sırrı: Prens Adalarıİngiliz Sunday Times Gazetesi, muhabiri Martin Hemming''in "İstanbul''un küçük sevimli sırrı" başlıklı Prens Adaları''nı anlattığı yazısına 4 sayfasını ayırdı.
"Sakin Şehir"de "orkinos" eylemi"Sakin Şehir"de "orkinos" eylemiSığacık Körfezi''ne kurulması planlanan orkinos çiftliğine karşı eylem yapan çevrecilerin arasına sanatçılar da katıldı.
Nilüfer''e kamp ve karavan alanıNilüfer''e kamp ve karavan alanıNilüfer Belediyesi tarafından Gümüştepe Mahallesi''nde yaklaşık 11 dönüm alan üzerinde yapılacak Bursa''nın ilk kamp ve karavan alanı, karavan turizminde Bursa''ya önemli bir hareketlilik kazandıracak.
Müze zengini üniversiteMüze zengini üniversiteBugüne kadar akademisyenlerin, öğrencilerin ve yabancı araştırmacıların yararlandığı İstanbul Üniversitesi''ne bağlı müzeler yakında halka açılacak. Şu anda restorasyon aşamasında olan 16 müze materyal açısından oldukça zengin.
Ölçeği Kaçan YarışmaÖlçeği Kaçan YarışmaKadıköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması''nın sonuçlarının açıklanmasının ardından 11 Mart Cuma günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yoğun bir katılım ile kolokyum gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Deniz İncedayı açılış konuşmasını yaparak, katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra jüri üyeleri tek tek görüşlerini belirterek, yarışmaların öneminden bahsettiler.
Madımak Oteli, kütüphane oluyorMadımak Oteli, kütüphane oluyorSivas''ta bir süre önce tamamen boşaltılan ve anahtarı İl Özel İdaresi''ne teslim edilen eski Madımak Oteli binasında tamir çalışması başlatıldı.
Japonya''da şimdi de volkanJaponya''da şimdi de volkanJaponya''da şimdi de volkan Başbakan Kan''ın "İkinci Dünya Savaşı''ndan sonraki en ciddi kriz" dediği günler yaşayan Japonya''da felaketler zinciri sürüyor.
Bakan Demir: Japonlardan iyisini yaparızBakan Demir: Japonlardan iyisini yaparızBakan Demir, Japonya''da meydana gelen depremi değerlendirdi ve ruhsatlı yapılmış binalarda bir yıkımın olmadığına dikkati çekti. Demir, ''''Japonlar yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. Buna herkesin inansın'''' dedi.
Japonya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıJaponya''dan Uydu Fotoğrafları: Deprem ve Tsunamiden Öncesi ve SonrasıThe New York Times, Japonya''nın çeşitli bölgelerinden 4 Nisan 2010 ve 12 Mart 2011 tarihlerinde alınmış uydu görüntülerini yayınladı. Görüntüler deprem ve tsunaminin kentlere yaptıklarını çarpıcı şekilde anlatıyor.
Sıkı inşaat yasası, can kurtardıSıkı inşaat yasası, can kurtardıJaponya''da önceki gün meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde ölü sayısının binleri bulabileceği belirtiliyor.
''İnönü Stadı'' projesi Bakan''a takıldı''İnönü Stadı'' projesi Bakan''a takıldıBakan Günay, "Kendime ‘Dolmabahçe Sarayı''nı denize iten bakan'' dedirtmem" dedi. İşte Günay''ın stat ile ilgili açıklamaları...
Erzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıErzincan ve Hatay Havaalanları AçıldıProje müellifinin Yüksek Mimar Yakup Hazan olduğu Erzincan Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali 5 Mart 2011, Hatay Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali ise 8 Mart 2011 tarihinde açıldı.
Güzel İstanbul''un çirkinleriGüzel İstanbul''un çirkinleriÜnlü mimarlara göre hızlı, plansız ve kimliksiz kentleşme şehirleri çirkinleştiriyor. İBB binası, Bakırköy ve Şişli adliyeleri, Süzer Plaza, Tepebaşı''ndaki TRT, eski İSKİ ve AKM binaları bunlardan bazıları...
Gemlik, İstanbul''un tahtına göz diktiGemlik, İstanbul''un tahtına göz diktiSon yıllarda yapılan liman yatırımlarıyla Gemlik Gümrük Müdürlüğü, Türkiye ihracatı sıralamasında, 9 milyar dolara yaklaşan ihracatla Halkalı ve İzmir Gümrük Müdürlüğü''nün ardından 3. geliyor.
Felaket Japonların cebini vuracakFelaket Japonların cebini vuracakJaponya''da son yüzyılın en büyük depremi ve ardından gelen dev tsunaminin verdiği hasar, uluslararası piyasaların kafasını karıştırıyor.
 İstanbul''un deprem kuşağındaki bölgeleri yeniden yapılandırılıyor İstanbul''un deprem kuşağındaki bölgeleri yeniden yapılandırılıyorİstanbul''un birçok bölgesinde deprem dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Zeytinburnu Sümer Mahallesi''ndeki ilk etap inşaatı 2013''te bitecek. Kat karşılığı anlaşma modeli uygulanan projede hasarlı binalarda oturanların yeni evlere taşınmasıyla 2. etap çalışmaları başlayacak.
500 yıllık Hisar Camii yeniden500 yıllık Hisar Camii yenidenDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sekiz yıllık iktidarları döneminde, bir vakıf medeniyeti olan Türkiye''nin geçmişine yakışır vakıf eserlerine sahip çıkma geleneğini sürdürdüklerini belirterek, bu dönemde 3 bin 500''e yakın tarihi eserin restore edildiğini bildirdi.
Bodrum''a son rötuş!Bodrum''a son rötuş!İşletmeciler yeni sezon hazırlığında ancak yol inşaatları herkesi canından bezdiriyor.
"Milletvekili olursam emekli gibi torunlarımla ilgilenirim""Milletvekili olursam emekli gibi torunlarımla ilgilenirim"İş dünyasının en renkli isimlerinden Erdoğan Bayrak''tar TOKİ''deki görevinden istifa ettikten sonra açıklamalarda bulundu.
Mimar ve mühendisler için yasa çıkıyorMimar ve mühendisler için yasa çıkıyorBakan Demir, lisansını alan, mimar ve mühendis odalarına kaydını yaptıranların en devasa, nitelikli, kritik ve özel projelere imza atabildiğini belirterek, ''''2011 yılında mimarlık ve mühendislik meslek yasalarını çıkartacağız. Buna bir disiplin getireceğiz'''' dedi.
Avrasya Tüneli''nden hangi bölgeler etkilenecek?Avrasya Tüneli''nden hangi bölgeler etkilenecek?İki kıtayı denizin altından karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli için Avrupa yakasındaki kıyı parkının yüzde 20''si kaybedilecek.
Mehmet Âkif''in vefat ettiği daire müze oluyorMehmet Âkif''in vefat ettiği daire müze oluyorİstiklâl Marşı şairi Mehmet Âkif Ersoy''un vefat ettiği İstanbul Beyoğlu''ndaki Mısır Apartmanı''nın iki dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıyor.
Ahmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyorAhmed-i Hani Türbesi ilk defa restore ediliyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Doğubayazıt ilçesinde tarihi İshak Paşa Sarayı''nın üst kısmında bulunan Ahmed-i Hani Türbesi''nin restorasyon çalışmaları için devreye girdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, "Türbeyi Ahmed-i Hani''ye yakışır bir duruma getireceğiz" dedi.
 Dünya tarihinin 5. büyük depremi Dünya tarihinin 5. büyük depremiDeprem, Japonya''da son 140 yılın en büyük sarsıntısı, dünyada da son yüzyılın 5. büyük depremi olarak kayıtlara geçti.
Çare ''ilave düşey imar hakkının tanınması'' değil mi?Gölcük Depremi''nin üzerinden 12 yıla yakın zaman geçmiş ama bu zaman zarfında İstanbul''daki depreme dayanıksız yapıların yenilenebilmesi için tek bir önlem alınmamış.
Beylikdüzü''nün metrobüs rüyası gerçek oluyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve vatandaşlara konforlu bir ulaşım imkânı sunan Söğütlüçeşme - Avcılar Metrobüs hattı, Beylikdüzü''ne kadar uzatılıyor.
Deprem ve Tsunamiyle Sarsılan Japon Evleri Neden Daha Dayanıklı?Japon konutlarında duvar kalınlıklarının 5-6 en fazla 8 cm. olduğu dikkati çekiyor. Bölmeler, kapılar ve pencereler çok ince, hafif, ağaç çıtalar üzerinde ışığı geçiren cam ve kağıtlar ile detaylandırılıyor. Portatif olmasıyla dikkat çeken bu yapılar aynı zamanda kullanışlılık da sağlıyor. Geleneksel ve çağdaş Japon konut mimarisinde rasyonel bir plan anlayışı görülüyor, çıkma ve cumba gibi hareketli plan anlayışı görülmüyor. Türkiye''deki imar anlayışından çok daha farklı bir tarz uygulanan Japonya''da görünümün yanı sıra güvenlik ve kriz yönetimi ön planda tutulmakta.
Eskişehir''e yeni stadı TOKİ yapacakEskişehir AK Parti Milletvekili Murat Mercan, yeni bir stad yapılmasında iradelerinin olduğunu ve bunu da kimsenin değiştiremeyeceğini söyledi. Mercan, "Bu stadı TOKİ yapacak. Bunun karşılığında da çeşitli kamu arazilerini kendilerine tahsis edeceğiz" dedi.
Boğaz''ın en muhteşem binasının restorasyonu 15 gün sonra bitiyorBebek''teki Mısır Konsolosluğu 2002''den bu yana boştu. 2008''de başlayan restorasyonu nihayet bitiyor. Yüksek Mimar Süreyya Saruhan ve ekibi tarafından onarılan eski Hidiva Sarayı, Boğaz''ın en muhteşem binalarından biri olarak biliniyor.
Pendik''te kaçak yapıya geçit yokBelediye Başkanı Kenan Şahin Kaymakam Cafer Odabaş, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Duman ve Jandarma Komutanı Binbaşı İdris Tataroğlu ile birlikte Gözdağı Sosyal Tesisleri''nde ''Kaçak yapılarla mücadele'' konulu ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Boğaziçi''nde lüks konuta kaçak şokuAlarko Holding''e bağlı bir şirketten aldığı Boğaz''daki dairesinin kaçak olduğunu öğrenen işadamı Doğan Kasadolu, 3.5 milyon euro''luk tazminat davası açtı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.