Haberler

15 Nisan 2008, Salı

"13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor""13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor"Mimar Sinan''ın ölümünün 420. yıldönümü sebebiyle 09 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında "2008 Mimar Sinan Günleri" etkinliklerine evsahipliği yapan TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu ile Sinan’dan Bugüne Kamu Mimarlığı “Devlet ve Uygarlık” Konulu Afiş Yarışması’nın ödül töreninde, Kayseri’nin değerlerini, yapılan faaliyetleri ve yeni projeleri konuştuk. Haberin Devamı
“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa Notlar“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa NotlarYapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumu 4 Nisan 2008 Cuma günü Yapı Endüstri Merkezi Binası’nda gerçekleştirildi.
KİPTAŞ''ın lüks Maltepe konutları satışa sunulduKİPTAŞ''ın lüks Maltepe konutları satışa sunulduİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Konut İmar Planlama AŞ (KİPTAŞ), Maltepe''de lüks konut projesine başlıyor.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDoğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin, DAÜ Mimarlık Fakültesi ve Queen’s Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Fakültesi (Belfast, K. İrlanda, UK) yüksek lisans öğrencileri ve öğretim üyeleriyle birlikte düzenlediği bir günlük tasarım atölyesi (Inter-University Design Charrette) 11 Nisan 2008 Cuma günü gerçekleştirildi. Geniş bir katılımcı kitlesini barındıran organizasyon farklı disiplinlerden ve farklı uluslardan uzmanların ve kullanıcıların beyin fırtınası ile gelecekteki mekânsal beklentilere dair önerileri içeriyordu.
Malabadi Köprüsü ilgi bekliyorMalabadi Köprüsü ilgi bekliyorSilvanlılar, köprüye sahip çıkılmasını istediler.150 metre uzunluğu ve 7 metre genişliği ile mimari yapısıyla birçok tarihçi tarafından hayranlıkla karşılanan Malabadi Köprüsü her yıl binlerce turistlerin uğradığı bir yer. Milli Eğitim Bakanlığı''nın ders kitaplarına konu olan tarihi köprü ilgi bekliyor. Bakımsızlıktan zaman zaman köprüden taşların düştüğünü belirten Silvanlılar, köprünün biran önce restore edilip, turistik hale getirilmesini istiyor. Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, "Şarkılara ve Türkülere konu olan tarihi Malabadi Köprüsü için ek bir ödeneğin çıkarılması gerekir. Köprünün hem restoresi hem de etrafında ışıklandırma yapılması gerekmektedir" dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Ferhat Parlak
İzmirlilerin teleferik keyfi 2010''a ertelendiİzmirlilerin teleferik keyfi 2010''a ertelendiCan güvenliği nedeniyle kapatılan tesisin, yenilenip yeniden devreye sokulması en az 2 yıl sürecek. İzmirlilerin özellikle hafta sonları stres attığı Teleferik Tesisleri''nin can güvenliği gerekçe gösterilerek kapatılmasının ardından, ihalesinde sarkma oldu.
Binlerce yıllık maya tapınağı bulunduBinlerce yıllık maya tapınağı bulundu1,20 metre genişliğinde 1,50 metre boyunda ve 40 santimetre kalınlığındaki tapınağın ön yüzünde bir kaplumbağa heykeli ile bağdaş kurmuş olarak bir tahtta oturan bir insan bulunuyor.
Kehaneti bile yetiyorKehaneti bile yetiyorTasarım dünyasının ''yıldız'' ismi Philippe Starck, "Tasarladığım her şey gereksizdi. İki yıl içinde mesleği bırakıyorum," diyerek günah çıkardı ve tasarım mesleğinin sona ereceğini iddia etti.
Sakarya marka oluyorSakarya marka oluyorTarım alanları, ticari konumu ve turizm potansiyeliyle Türkiye’nin sayılı kentleri arasında yer alan Sakarya, son yıllarda baş döndürücü bir değişim havasına girmiş...
Değişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıDeğişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıAdaylar oyun parkları ve bisiklet yollarından bahsediyor. Peki ama, çöken altyapıyla kim ilgilenecek? Görüşlerin cesurca tartışılmasının zamanı geldi. Amerika’da kentlilerin yaklaşık üç katı kadar köylü nüfus var, ancak bu insanların üç başkanlık adayını dikkatle dinlediklerini ya da sitelerini incelediklerini henüz bilmiyor olabilirsiniz. Hatta Birleşik Devletler’in, Norman Rockwell’in resimli kitaplarındaki küçük kasabalarla çevrili çiftliklerle kaplı olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz.
Kavaflar Çarşısı eskisi gibi olacakKavaflar Çarşısı eskisi gibi olacakKonak Belediyesi’nin 79 yıllık görkemli yapı için hazırladığı restorasyon projesi onaylandı. Çalışmalarla tarihi bir miras daha gelecek kuşaklara taşınacak.
Halı dediğin tasarımıyla uçururHalı dediğin tasarımıyla uçururTürkiye bir halı ülkesidir. TV belgesellerinde halı dokuyan köylü kız görüntülerinden Kapalıçarşı''daki binbir maharetli esnafa, minyatür tezgáhlı hatıra halılardan aile hediyesi klasik modellere kadar aşinayızdır halı sanatına.
Türkiye''nin en yüksek binası ''Gökdelen'', görkemli günlerini arıyorTürkiye''nin en yüksek binası ''Gökdelen'', görkemli günlerini arıyorİnşa edildiğinde Türkiye''nin en yüksek binası olduğu için "Gökdelen" olarak nitelendirilen Ankara''nın sembol binalarından Emek İşhanı''nda, özelleştirmeden sonra bir türlü bitmeyen tadilat çalışmaları ve mal sahibinin açtığı tahliye davaları nedeniyle sadece 10 kiracı kaldı.
Doğu''da kalkınmanın motoru kültür turizmiDoğu''da kalkınmanın motoru kültür turizmiTürkiye Seyahat Acentaları Birliği''nin (TÜRSAB), kültür turizmi atağına kalktığı Güneydoğu''da harekat merkezi olarak, inanç turizmiyle öne çıkan Şanlıurfa seçildi.
Heyelana sıfır manzaraHeyelana sıfır manzaraBüyükçekmece Gölü çevresindeki heyelan alanlarını havadan ve karadan inceleyen Yıldız Teknik Üniversitesi uzmanları, çok sayıda fabrika ve konutun heyelan alanlarının hemen bitişiğinde inşa edilmesinin “büyük bir risk” olduğunu söyledi.
Beko’nun süpürgesi ‘Red Dot’ ödülünü aldıBeko’nun süpürgesi ‘Red Dot’ ödülünü aldıBeko markalı ‘Kanguru Süpürge’, “Red Dot” tasarım ödülüne layık görüldü. Kanguru Süpürge, diğer ödül alan ürünlerle birlikte 1 yıl boyunca Enstitü merkezindeki çağdaş tasarım müzesi “Red Dot Design Museum”da sergilenecek.
ARKIMEET’e Özel Arkitera Mimarlık Almanağı KampanyasıARKIMEET’e Özel Arkitera Mimarlık Almanağı KampanyasıArkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı, 15 Nisan 2008 Salı günü düzenlenecek ARKIMEET Konferansı’na özel bir fiyatla satışa sunuluyor. Piyasadaki fiyatı 20 YTL olan Almanak konferans öncesinde 10 YTL’ye satılacak.
Expo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerExpo’yu Milano’ya Taşıyan Uzun Soluklu ProjelerUluslararası Sergiler Bürosu''nun (BIE), EXPO 2015''in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir''i geride bırakmış oldu. İzmir''in "Herkes için Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam için Yeni Yollar" başlıklı temasına karşılık yarışa "Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji" temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar.
Olasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriOlasılıklar Dünyası İstanbul’da Barınma AlternatifleriİTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü Boğaçhan Dündaralp''ın konuşmacı olarak katıldığı "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı bir konferans düzenledi.
IPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini BulduIPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 yılı Ulusal Proje Yönetim Ödülleri, 4 Nisan 2008’de 9. Dinamikler Kongresi bünyesinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. İnşaat ve Teknoji Dalında 2 kategoriye ayrılan ödüller, İnşaat sektöründe “Portville” projesi ile Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörülüğü’ne, Teknoloji Sektöründe ise “İztanbul” projesi ile Tetaş Firması’na verildi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kocaeli''nin çehresi değiştiKocaeli Büyükşehir belediyesi yaptığı çalışmalarla kentin çehresini tamamen değişirken, mezbelelik görüntülerin yerini, insanın gözüne hoş gelen, oturup dinlenebileceği yeşil mekânlar aldı.
Samsun''a otel ve alışveriş merkeziAlışveriş merkezi proje geliştiricisi Acteeum Group''un İstanbul, Adana, Şanlıurfa, Tokat, Kahramanmaraş ve Samsun''da kurmayı düşündüğü otel projesinin ilkinin temelini 13 Nisan''da Samsun''da attı. Mavi Akım Petrol Boru Hattı''nın getirilmesinden sonra stratejik önemi artan Karadeniz''in merkezi Samsun, yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.
"Kredi ''yol''a çıktı"Osmangazi Belediye Başkanı Altepe, 30 metrelik yolun ilk etabı için İller Bankası ile anlaşmaya vardıklarını kaydetti.
BJK İnönü Stadı Erken YıkılabilirYeni stadın yapımı için yıkımı 19 Mayıs''ta plananan İnönü Stadı''nda çalışmaların taraftarın protestosunu engellemek için daha erken bir tarihe alınabileceği öğrenildi.
Uzay yaşamıGüney Amerika kıtasının ünlü lifestyle dergilerinden ''Le Fourquet'' son sayısında İstanbul Levent''te inşaatı hızla yükselen İstanbul Sapphire projesini ''Uzaydaki yaşamın dünyadaki temsilcisi'' olarak tanıttı. Gelecek birkaç yılda teknoloji, otomobil, yemek, ev, otel ve moda dünyasının geçireceği evrimi gösteren ''Le Fourquet'', ''Gelecek, artık bugünde'' diyerek İstanbul Sapphire hakkında okuyucularına çarpıcı bilgiler verdi. Uzayda tatile gitmek isteyen meraklılar için projeleri tanıtan Le Fourquet, bu bütçeye sahip olmayanlara İstanbul Sapphire''yi gösterdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kapatma davası Uşak Seramik''e yatırım ertelettiTek parti iktidarıyla ekonomide sağlanan istikrar ve güvenin bozulmasından büyük endişe duyulurken, bu endişeyi bire bir yaşayanlar ise iş adamları oldu.
Kaz Dağları için Yunanlılar da endişeliKaz Dağları''nda altın arama çalışmaları, komşu Midilli Adası''ndaki Yunanlıları da tedirgin etti. Su kaynakları ve havalarının kirleneceğini düşünen adalılar, bazı Türk yerel yöneticileri bilgi almak amacıyla Midilli''ye çağırdı.
Kapadokya için fon önerisiKapadokya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Kapadokya''nın korunması için bölgedeki turizmcilerin de katkı sağlayabileceği bir fon oluşturulmasını önerdi. Son 20 yılda Kapadokya''da ciddi bir yıkım tehlikesinin yaşandığına dikkat çeken Durmaz, "Bu temel değerlerin bugünkü durumlarını ifade etmek için, Göreme''yi görmemek için adeta çırpınanlara ''Gör emi'' demekten başka bir çaremiz kalmadı" dedi. Durmaz, bölgede bilimsel bir inceleme yapılması gerektiğini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın gerekli incelemeler için bir fon oluşturması gerektiğini vurgulayan Durmaz, katkı için yeraltı kenti, kilise, kent ve ilçe müzeleri ile açık hava müzelerine bağış kutuları konulmasını önerdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Selahattin Şahin
Büyükşehir’den 125 bin YTL’ye beyaz eşyalı lüks konut!...İstanbul’da gerçekleştirdiği 45 bin konut projeleriyle tüm gelir gruplarına hitap eden Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, Eylül 2007’de temelini attığı Maltepe Konutlarının 1276 dairelik 2. etabını satışa sundu.
Bilirkişi raporu değişti Maktum parayı ödüyorGeçtiğimiz yıl Mart ayında yapılan ve Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi Sama Dubai tarafından, satın alınan Levent''teki İETT arazisi ile ilgili ödeme, Mayıs ayında yapılacağı bildirildi.
Göbeklitepe''de kazılar yenidenMilattan önce 11 bin 500''lü yıllara ait kalıntıların bulunduğu Göbeklitepe''de arkeolojik kazılar yeniden başladı. Kazı ekibi başkanı Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü''nden Prof. Dr. Klaus Schmidt, 1995 yılından bu yana devam eden kazının bu yılki bölümünün bir hafta önce Türk ve Alman arkeologlardan oluşan 15 kişilik bilimsel ekiple başladığını bildirdi. Schmidt, kazının ilk bölümünün mayıs ayında sona ereceğini, ikinci bölümünün de eylülde başlayarak kasım sonuna kadar devam edeceğini ifade etti. Örencik köyünden 60 kişinin de katıldığı kazı çalışmalarında Kültür Bakanlığı''nı Ankara Etnografya Müzesi''nden arkeolog Nejat Atar temsil etti.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Arif Faraç
Büyükşehir, AKP’nin kalelerini kuşatıyorİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si’nin bu­gü­ne ka­dar az hiz­met alan ma­hal­ler­de baş­lat­tı­ğı ya­tı­rım ata­ğı­nın, ay­nı za­man­da ye­rel se­çim­le­re yö­ne­lik önem­li bir ham­le ol­du­ğu or­ta­ya çık­tı.
Yanlış anlaşılmasın!CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açılışları için geldiği İzmir’de Başkan Kocaoğlu’na övgüler yağdırması, “Ağustos böceği gibi ötmüyor, karınca gibi çalışıyor” demesi, örgütte Kocaoğlu’nu yeniden aday göstereceği yönünde algılanmadı.
Başkan Topbaş; “Şirketlerimizi satarak metro yatırımlarını tamamlayacağız”Başkan Topbaş; “İGDAŞ ve İDO’nun satışı için hazırlıklarımız var. Satıştan en az 10 milyar dolar almak istiyorum. Bununla 150 kilometrelik metro hattının yapımına başlayabiliriz.
Dekorasyon hata kaldırmaz!Evinizi dekore etmeden önce ne yapmamanız gerektiğini bilmek, ne yapmanız gerektiğini anlamanın ilk adımıdır. Örneğin küçük mutfağınızı daha da küçük göstermek istemiyorsanız, koyu renk dolap kullanmayın.
Yıldız Sarayı’na Abdullah Gül restorasyonuBundan 40 yıl önce kapısına kilit vurulan Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü’nde hummalı bir restorasyon çalışması sürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “ağırlama” konutu olarak kullanılacak olan Yıldız Sarayı’nın restorasyon çalışmasının 15 Haziran’da bitmesi planlanıyor.
Kemer Country’nin geleceğiEsat Edin, bugün değeri birkaç milyar doları aşan, İstanbul Kemer Country projesini yarattı. Ancak, Edin, bugünlerde 50 milyon doların üzerindeki bir borç batağıyla mücadele ediyor. Kemer Country’de halen, üst ve üst orta düzeyde gelir seviyesi olan 4 binden fazla kişi yaşıyor. Bunlar arasında, büyük bankaların genel müdürleri, saygın işadamları, önemli sanatçılar var.
Vatandaş sürdürülebilir kalkınmadan bihaberBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Devlet Planlama Teşkilatı''nın (DPT) "sürdürülebilir kalkınma" konusunda yaptığı bir anket, kavramın Türkiye''de yaygın biçimde bilinmediğini ortaya koydu.
Jeopark Projesi Hayata GeçecekYatağan Gökbel vadisindeki tarihi jeopark projesinin ön çalışmalarını tamamlayan Muğla İl Genel Meclisi Plan Bütçe Turizm Gençlik Komisyonu üyeleri önceki gün oy birliği ile aldığı komisyon kararını...
Sinan...9 Nisan Sinan günüdür. O gün Sinan anılır. Benim anımsayabildiğim 1960’lardan beri bu anmalara orada burada konuşmacı olarak katılırım, radyoda TV’de konuşurum.
Toplu Ulaşımda İzmir BaşarısıArka arkaya yaptığı ulaşım düzenlemeleri ile vatandaşları rahatlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT Genel Müdürlüğü ve İZULAŞ AŞ’ye bağlı 1709 otobüs ile bir yılda 107 milyon 612 bin 68 km, günde ise 294 bin 828 km yol yaparak ulaşılması güç bir başarı elde etti.
Fransız Egis''in gözü otoyol ve köprü özelleştirmesindeFransız alt yapı firması Egis Projects, mayıs ayında ihaleye çıkması beklenen otoyol ve köprüler için Fransa ile Türkiye arasında mekik dokuyor.
TOKİ''den Tuzla''ya 984 Yeni KonutToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından alt gelir grupları için İstanbul’un Tuzla ilçesinde yaptırılan 2. Etap 984 konutun sahipleri çekilen kurayla belirlendi.
Hilton Kurtulduİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihi arazideki inşaat alanını 6 kat artıracak imar planı değişikliğini Şişli''ye iade etti...
Mimar Sinan''ı Ağırnas''a hapis etmeyelimÜnlü Türk ustası Mimar Sinan ölümünün 420''nci yıldönümünde doğum yeri Ağırnas beldesinde anıldı.
Irak''ta arkeoloji savaşlarıİnsanlığın ''ortak mirası'', aslında zenginin, gücü yetenin mirası mı? Kültür varlıkları yaratıldıkları yere mi aittir, yoksa onu daha fazla hak ettiklerini düşünenlere mi?
''Ormana TOKİ girdi''Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Adana''daki toplu konutları, TBMM gündemine taşındı. Yüreğir ilçesi Boynuyoğun Köyü''nde inşa edilip vatandaşa satılan 1200 konutun orman kadastrosu içinde kalan arazide yapıldığını belirten CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 6831 Sayılı Orman Kanunu''nun 17''nci maddesine göre orman alanlarında her çeşit bina ve tesis yapılması, tarla açılması ve yerleşilmesinin yasak olduğunu hatırlatan Seyhan, "Orman alanına yapılan 1200 konutun belediye tarafından projesi onaylanmış mıdır? İmar ve iskân ruhsatları verilmiş midir? TOKİ''nin orman alanına inşaat yaparken yaptığı araştırma var mıdır? Bu yatırımı neye göre yapmıştır? TOKİ hakkında açılmış soruşturma var mıdır?" diye sordu.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Haliç’e korumaKültür Bakanı Ertuğrul Günay, geçtiğimiz günlerde yıkımlarla gündeme gelen ve eleştirilerin odağına oturan Haliç Tersanesiyle ilgili tartışmalar üzerine “Haliç Tersanesi tarihî ve kentsel SİT alanı içerisindedir.
İç pazar daraldı, evleri halıyla döşeli Amerikalıları seramikte yürüteceğizİnşaattaki durgunluktan olumsuz etkilenen seramik üreticileri, yurtdışında mağazalar açarak pazarlarını genişletiyor. Seramik sektörünün önde gelen firmalarından Graniser de gözünü Amerika ve Rusya pazarlarına dikti.
Peru’da 2800 yıllık resim bulunduPeru’da uçucu kuşların en irilerinden biri olan Güney Amerika akbabasının, M.Ö. 600-800 yıllarına ait olduğu belirtilen dev bir resmi bulundu. El Comercio gazetesinin haberine göre, “Akbaba’nın Gözü” adlı keşfi yapan heyetin başkanı Eduardo Herran, 137 metre uzunluğunda, 87 metre genişliğindeki resmin, ülkenin güneyindeki Ica bölgesinde yer alan bir vadideki tepenin yamacında bulunduğunu bildirdi. Güneşe tapan İnka uygarlığından önce, antik Peru’da yaşayanların dev akbaba resmine taptıkları öne sürüldü.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Peribacası evler lüks otel oluyorKapadokya’nın kayadan oyma pansiyon, butik otel ve evleri ile ünlü Uçhisar beldesinin Belediye Başkanı Mustafa Zuhal, turizmin geliştirilmesi için ‘kaya ev’ pansiyonculuğunu desteklediklerini söyledi. Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Mustafapaşa ve Ortahisar belediyelerinin, kaya evleri kullanarak ev pansiyonculuğunun geliştirilmesine katkı sağladıklarını kaydeden Zuhal “Peri bacaları ve tabii yeryüzü oluşumları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Uçhisar Beldesi’nde peri bacası evlerden butik otele dönüştürülen mekanların sayısı hızla artıyor. Bölgeye özgü tüf kayalardan oyulu peri bacası evleri konaklama merkezlerine dönüştüren tesisler, misafirlerine otantik ortamda tatil imkanı sunuyor. Değişik dokusu ile ideal bir konaklama imkanı olabilecek kaya ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi, yöre halkının turizme katılmasını ve döviz akışını sağlayacaktır” dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Binalar çiçek gibi olacakMuğla’nın Marmaris İlçesi’nin en büyük beldesi Armutalan’da belediye, turizm sezonu öncesi görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla, ev ve işyerlerinin dış cephelerini boyama kampanyası başlattı. İnşaat yasağının başlayacağı 1 Mayıs 2008 tarihine kadar sürecek kampanyaya katılacak vatandaşlara, belediye tarafından personel ve araç desteği sağlayacak. Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, "Beldemize gelen misafirlerimizin görüntü kirliliği ile karşılaşmaması için böyle bir kampanya başlattık. Bu kampanyayı her sene uygulamayı, geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz" dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ali Gündoğan
Baraj suyu iki kez kullanılacakAydın’da, geçen yıl yaz ortasında kuruyan Kemer Barajı ve Menderes Nehri’nde suyun iki kez kullanılmasını sağlayacak regülatör projesi tamamlanma aşamasına geldi.
70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldıMilli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’nda henüz ihaleye çıkmadığı paha biçilmez 6 bin 500 dönümlük arazi için bazı kooperatifler haftalar öncesinden ’projelendirilmiş’ konutlar satmaya başladı.
En eski tapınakta kazılar başladıBerlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında devam eden Göbeklitepe kazısının bu yılki bölümü başladı. Schmidt, 1995’ten bu yana devam eden kazının bu yılki bölümüne bir hafta önce Türk ve Alman arkeologlardan oluşan 15 kişilik bilimsel ekiple başladığını bildirdi. Neolitik döneme ait bir yerleşim birimi olan Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 18 km kuzeydoğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. İlk kez 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından itibaren Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, MÖ 11 bin 500 yıllık yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşların yanı sıra, çapları 15 metreye varan daire ve dikdörtgen biçimli dünyanın en eski tapınak kalıntıları bulunmuştu.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Bir mimarlık kurumunun 40 yılıYEM’in (Yapı-Endüstri Merkezi) 40. yılı yeni yerinde kutlandı. Kutlama gecesine gelenlere bir de "1968-2008 Yapının Merkezinde 40 Yıl" adlı, kurumun tarihinin yer aldığı bir kitap armağan edildi.
Cumhuriyet caddesi açılıyor, sevinsek mi dertlensek mi?Hadi gözümüz aydın. Dört aylık kabus nihayet bitiyor ve Cumhuriyet Caddesi yarın trafiğe açılıyor. Ve fakat. Kapalı kaldığı süre boyunca oralardan geçtiyseniz muhakkak fark etmişsinizdir.
Rönesans''ın hedefi 1.5 milyar $ ciroRönesans Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yanıkömeroğlu, Rusya''da ve Türkiye''de yeni alışveriş merkezleri yapacaklarını belirterek, "2008 yılında sadece Rusya''da 1,5 milyar dolar ve Türkiye''de 500 milyon Euro ciro hedefliyoruz'''' dedi. Gaziantep''te 18 milyon dolarlık yatırımla kurdukları Şirehan Alışveriş Merkezi''nin açılış törenine katılan Yanıkömeroğlu, Gaziantep''te ve Adana''da optimum alışveriş merkezleri kuracaklarını belirtti. Yanıkömeroğlu, inşaatı süren 10 tane alışveriş merkezi projesi olduğunu, hedeflerinin 2010 yılında 25 projeyi hizmete açmak olduğunu dile getirdi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
"Karayolları arazisinde fiyat 10 bin dolara kadar çıkacak"Zorlu Center''ın proje yarışmasını düzenleyen mimar Özkan, yapılacak konutların metrekare fiyatlarının 5 bin 500 ile 10 bin dolar arasında değişeceğini söyledi.
İngilizlerden en iyi 10 otel listesiİngiliz Guardian gazetesi, İngilizlerin en gözde tatil yerlerinden İstanbul''da farklı kesimlere hitap eden fiyatları ile 10 konaklama mekanını tavsiye etti. Listenin birinci sırasında Sultanahmet''teki Empress Zoe Hoteli yer alıyor. Otelin sırtını tarihi Bizans surlarına dayadığı ve muhteşem bir Sultanahmet Camisi manzarası sunduğu belirtildi. Listedeki diğer oteller sırasıyla şöyle: 2. Büyük Londra Oteli, 3. Sultanahmet Palace, 4. Lush Hotel, 5. Ayasofya Pansiyonları, 6. Ansen 130, 7. Splendid Palace Hotel, 8. İbrahim Paşa Hoteli, 9. World House Hostel, 10. Nomade
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Ağırnaslılar Sinan''ın evine sahip çıktıDünyanın en iyi beş mimarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan''ın büyüdüğü Ağırnas Köyü''nde yaşayanların çoğu, tıpkı Sinan ve onun torunları gibi taş işçiliği yapıyor.
Deprem ‘uzak değil’Ünlü Fransız yerbilimci Prof. Armijo’nun doktora öğrencisi Uçarkuş, hocasına dayanarak depremin İstanbul’dan uzaklaşmadığını, Silivri ile Yeşilköy arasındaki fayın kırılmasının beklendiğini söyledi.
TOBB’un ticaret merkezini Ruslar 120 milyon $’a aldıTOBB, TİM’le birlikte Moskova’da 56 milyon dolara yaptırdığı ticaret merkezindeki yüzde 78.22 hissesini sattı. İki grubun katıldığı açık artırmada fiyat 120 milyon 250 bin dolara kadar çıktı. İhaleyi
Bankalar faiz artırdı, inşaatçı kendi finansman paketini yarattıKonut satışlarındaki durgunluk inşaat firmalarını birbirinden cazip kampanyalar düzenlemeye itti. Banka faizlerinin yüzde 1.5''ler seviyesinde seyrettiği bir ortamda inşaat firmaları konut almak isteyenlere yüzde 1''in altında faiz oranları ve düşük peşinat gibi olanaklar sunuyor.
Yıldırım''da Kent Konseyi oluşturulduYıldırım Belediyesi bünyesinde Kent Konseyi oluşturuldu. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin başkanlığında Bursa milletvekilleri, üniversite temsilcileri, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütleri temsilcileri, baro yetkilileri, meslek kuruluşları, okullar, sendikalar ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan konsey, ilçedeki dinamikleri harekete geçirip ortak payda oluşturarak hızlı, verimli, akılcı ve çağdaş hizmet vermeyi planlıyor. Kent Konseyi''nin Belediye Meclis Salonu''nda gerçekleştirilen ilk toplantısında, Mustafa Doğanay meclis başkanı, Hasan Ertürk, Zülkef Yeşilbahçe, Ahmet Şener, Mehmet İnkaya, Arif Özdemir, Musa Güroğlu, Ayhan Zembilvi, Arzu Ayyıldız, A.Kadir Zengin ve Ünsal Eser yürütme kurulu, Orhan Şahin, Arzu Ayyıldız, Ahmet Şener, Önder Asa ve Abdulkadir Zengin Danışma Kurulu''na seçildi. Konseyin açılışında konuşan Belediye Başkanı Özgen Keskin, kentteki tüm paydaşları bir araya getirerek kenti kucaklayan "ortak akıl" oluşturulması hedefinde olduklarını ifade ederek, kent konseylerini kentin kalkınma önceliklerinin ve sorunlarının tanımlandığı ve çözümleyici önerilerin tartışıldığı demokratik bir ortam olarak gördüğünü bildirdi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Kongre Merkezi''ne Biytaş imzasıMerinos Fabrikası''nın, kente yeni bir değer katacak kongre ve kültür merkezine dönüşmesinde Biytaş önemli rol üstlendi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi olarak yeniden şekillenmeye başlayan eski Merinos Fabrikası''nda, Biytaş`ın iki aşamalı olarak sürdürdüğü çalışmaların Mayıs ayı sonunda biteceği belirtildi. Biytaş Şirketler Grubu Başkanı Suat Gülçimen, yaklaşık 262 bin metrekarelik alanda projelendirilen Kongre ve Kültür Merkezi içinde toplam 125 bin metrekarelik bina alanı bulunduğunu söyledi. Bu binaların ısıtma soğutma havalandırma, iklimlendirme projelerini, yangın söndürme yangın hava tahliyesi ile tesisteki gösteri ve süs havuzlarının ve göletlerin yapımını üstlendiklerini kaydeden Gülçimen, şunları kaydetti: "5 kişilik teknik kadro ve 75 kişilik ekibimizle tesis içindeki mekanik tesisat işlerini yürütüyoruz. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının restorasyon ve inşaat işlerini yapan Gintaş firması ile anlaşarak yürüttüğümüz çalışmaların yüzde 80''lik bölümünü bitirdik. Ayrıca Öztimurlar firmasıyla ile yaptığımız anlaşma kapsamında gölet, sanayi müzesi gibi işleri kısa zamanda bitireceğiz."
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Assos''un tarihini değiştiren buluntuAssos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Nurettin Aslan, Çanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan antik kentte yürütülen kazılarda, Assos''un MÖ 3 bininci yılda yerleşim gördüğünü gösteren taştan yapılmış ok ucu bulduklarını söyledi.
"Türkiye için en iyisi yenilenebilir enerji kaynakları"Almanya eski Dışişleri Bakanı ve Alman Yeşiller Partisi eski lideri Joschka Fischer, ''''Türkiye''nin yapacağı en iyi şey, güneşi, rüzgarı ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını daha iyi araştırmak olacaktır'''' dedi.
Pendik’te beyaz yıkım...İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğünce, Pendik İlçesi Dolayoba ve Fevzi Çakmak Mahallelerinde bulunan toplam 217 adet gecekondunun yıkım işlemi beyaz yıkımlar kapsamında gerçekleştirildi.
Bursa''nın Çarşıları Dünyaya Örnek OlduTopkapı Müzesi Müdürü Prof.Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.
Kuraklık Pamukkale''yi de Etkiledi"Beyaz Cennet" Pamukkale''nin suyu, son yıllardaki kuraklık sebebiyle azaldı. Travertenlerin oluşumunu sağlayan suyun azalması üzerine, Denizli İl Özel İdaresi, Pamukkale''nin kararmaması için yeni tedbirler almaya başladı.
Yeni tasarım imajını patronlar çizecekTürkiye''de tasarımın gelişmesi ve "Türk tasarımı" imajını yerleştirmek için artık Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve ekonomi yönetiminin en üst isimlerinden oluşan bir konsey çalışacak.
300 Yıllık Konak Kaderine Terk EdildiKastamonu''nun Hanönü İlçesi''ne bağlı Yenice Köyü`nde bulunan 300 yıllık Hüseyin Bey Konağı bakımsızlıktan dolayı kaderine terk edildi. Yapımı Osmanlı`nın Duraklama Dönemi`ne denk gelen konak günümüzde mirasçıları arasındaki anlaşmazlık yüzünden yıkılmakla yüz yüze kaldı.
Projeler umutla müşteri bekliyorSon dönemlerde İzmir''de öyle güzel projelere imza atıldı ki... Folkart''ın Narlıdere projesi, Ege-Koop''un Güzelbahçe evleri, Soyak ve Bozoğlu gruplarının Karşıyaka''daki projeleri...
Taşhan YenilendiErzurum''da onarımına geçtiğimiz yılın sonuna doğru başlanan Rüstempaşa Kervansarayı’nda geri sayım başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde ihale edilen bakım ve onarım işlerinde sona gelindiği bildirildi.
Yeşil Türbe''ye Çini AranıyorTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB) 1.3 milyon YTL''ye restorasyonunu üstlendiği Yeşil Türbe''de, müteahhit firma 1 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Sultan Çelebi Mehmet ve ailesinin çini bezemeli sandukalarının bulunduğu türbenin, kubbe ve bina duvarlarındaki çatlaklıklar giderildi.
Tarihi Canfeda Hatun Çeşmesi OnarıldıKocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı''nın Kocaeli’de yeni kurmuş olduğu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan alınan izin ve onaylanan restorasyon projeleri ile Koruma Kurulu kararlarına uygun olarak Orhan Camii karşısında bulunan Kethüda Canfeda Hatun Çeşmesi''nin onarımını tamamladı.
Palladium, Anadolu Yakası''nın Akmerkez''i olacakİstanbul Anadolu Yakası''nın iddialı projelerinden biri olan Palladium Alışveriş Merkezi''nin Kozyatağı''ndaki inşaatı tamamlandı, kiracılarla da kontratlar imzalandı. İki yılda toplam 7 bin konutun yükseldiği Batı Ataşehir''in karşısındaki Palladium''un yan komşuları da Baytur''un Stargate projesi ile Dündar İnşaat''ın Incity''si. Baştan şanslı bu alışveriş merkezinde kimler olacak, herkesin merak konusu bu şimdi. Palladium''un kiralama ve işletme işini AVM Partners yapacak . Şirket ortaklarından Tarkan Ander anlattı: "Yaklaşık 38 bin metrekarelik kiralanabilir alanı, farklı sektörlerden 175 mağazamız var. Bizim iddiamız Anadolu yakasının moda merkezi olmak. Aynı zamanda içinde yer alacak markaların da cirolarıyla bayrak(flagship) mağazaları haline geleceğini ümit ediyoruz." Sinemalarını Mars Entertainment Grup''un işleteceği Palladium, Anadolu yakasındaki film galalarına ev sahipliği yapacak. Market Makro olacak. Cafe ve restoranlar da iddialı: Kitchenet, Midpoint, Cookbox, Harvard Cafe, Pastarito, Rana gibi markalarla Palladium''un bir buluşma merkezi olması amaçlanıyor. Açılış tarihi Eylül 2008.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Esen Evran
Allianoi Tartışması“İzmir neden kaybetti?” başlıklı 1 Nisan günkü yazımda, Expo’nun İtalyanlara kaptırılmasında (birçok başka nedenin yanı sıra) Allianoi’nin de rol oynadığına değinmiştim. Yazım üzerine Devlet Su İşleri’nden bir açıklama geldi.
Bahçeşehir Üniversitesi ABD''de kampus açtıBahçeşehir Üniversitesi, işbirliği içinde bulunduğu ABD''deki Kent State Üniversitesi''nin kampusu içinde kendi eğitim ve kültür merkezini kurdu. Vakıf üniversiteleri arasında ülke dışında ilk kampus olma özelliği taşıyan tesis 2.7 milyon dolara mal oldu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin şu anda önceki anlaşmalar kapsamında Kent State Üniversitesi''nde eğitim görmekte olan 20 öğrencisi ve yeni gidecek 50 öğrenci 2.400 metrekarelik Van Campen Binası''nda eğitim alacak. Yeni kampus konaklama ve kültürel aktiviteler gibi imkânlarla birlikte Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri için özel bir merkez olacak.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yaşar Özay
Minber Üzerindeki Boyalar KaldırılıyorTarihi değeri olan ancak bilinçsiz bir şekilde yağlı boya ile boyanan Çorum Ulu Cami minberinin üzerindeki kimyasal boyalar kaldırılıyor. Tarihi minberin kimyasal boyalar nedeniyle çürümeye başlaması üzerine Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz harekete geçti.
TMSF, Kemer Country''de villa satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kamu alacağı nedeniyle haciz uyguladığı çok sayıda taşınmazı 15 Nisan 2008''de İstinye''deki Ahmet Afif Paşa Yalısı''nda satacak. Satışa çıkan yerler içinde Kemer Country''de villa, Büyükçekmece''de Restoran, Ankara''da Gazete Matbaa Tesisi, İstanbul Ataköy, Göztepe, Beşiktaş, Bağdat Caddesi''nde daireler, İstanbul Bebek, Karaköy, Tahtakale''de işyerleri, Çanakkale''de fabrika binası, Tekirdağ, İzmir, İznik, İzmit, Sakarya, Balıkesir, Kayseri, Antalya, Sivas, Adana, Çanakkale, Hatay, Mersin, Aydın, Denizli, Düzce, Edirne, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Konya, Manisa, Ordu, Muğla, Tokat, Van, Zonguldak, Uşak ve Şanlıurfa''da bulunan arsa, dükkan, konut niteliğinde bulunan taşınmazlar yer alıyor.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Gaziantep Kültürü Emin EllerdeGaziantep kültürel varlıklarının korunması ve geliştirilmesi adına büyük önem taşıyan, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Gaziantep’te kurularak faaliyetine başladı. Kurum, geçici olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında hizmet verecek.
Büyük Usta Mimar Sinan AnıldıOsmanlı Devleti''nin en büyük mimarı Mimar Sinan, doğumunun 420''nci yılında unutulmadı. Yaptığı eserlerle herkesi yüzyıllardır kendisine hayran bırakan Mimar Sinan, doğum yıldönümünde memleketi Kayseri''nin Ağırnas Beldesi''nde anıldı. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, törende, Sinan''ın mimari dehasını dünyanın tanıması gerektiğini belirtti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Oğuz Ceylan da Sinan''ın yurt dışındaki tanınılırlığını artırmak için İtalya''nın Floransa kentinde 2009 yılında "Sinan ve Çağdaşları" adlı bir Çalıştay düzenleneceğini bildirdi. Etkinlikte büyük ustanın müzeye dönüştürülen evi sevenleri tarafından gezildi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: TRT Haber
Tarihi Dokuya Zarar VerilmiyorAntalya’nın Manavgat İlçesi''ne bağlı Evrenseki Beldesi’nde yeni yapılan evler tarihi dokuya göre ahşap yada taştan inşa ediliyor. Belediye, Belde’nin tarihi dokusuna zarar verilmesini önlemek için yeni yapılan evlerin ahşap yada taş kaplamalı yapılmasına izin veriyor.
İstanbul''a ek hava yoluTürk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Türkiye''deki Hava Trafik Yönetimi Sistemlerinin Sistematik Modernizasyonu (Smart) Projesi kapsamında İstanbul''un hava yolunun yüzde 30 ek kapasiteye kavuşturulacağını söyledi.
Başkan Arpacıoğlu: Şehrin kimliği netleşiyor120 günde tamamlanacak olan meydan projesinin afişleri şehrin çeşitli yerlerindeki bilbordlara asılıp halkın merakı gideriliyor. Başkan Arpacıoğlu "Şehrin en iyi kimliğini meydanları belirler, bizler de Cumhuriyet meydanı için yarışmalar düzenlememize rağmen kimliğimizi yansıtacak bir eser olmadığından yarışmanın galibi olmamıştı. Yine kendi mühendislerimizin çizdiği meydan projesini şimdi hayata geçiriyoruz. Meydanın aydınlatmasında stadyumlardaki aydınlatmadan olacak ve meydan Ünye''ye ayrı bir görünüm kazandıracaktır" dedi. Şu andaki mevcut ağaçların kesilmeyeceğini belirten Arpacıoğlu "Meydanımız toplam 15 bin metre kare alan üzerine inşaa edilmiş olacak, mevcut ağaçları kesmediğimiz gibi yeni ağaçlarda dikerek Karadeniz bölgesinde iddialı bir meydanımız olmuş olacak" şeklinde konuştu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: M. Kemal Yeni
Tarihi Karanlık Kümbet ve Kamburoğlu Han yıkılmasınErzurum Yeğenağa Mahallesi''ndeki Karanlık Kümbet ile Nazik Çarşı''daki Kamburoğlu Hanı ilgisizlik ve bakımsızlıktan yıkıma terk edilmesi tepkilere neden oluyor. Erzurum''daki tarihi eserler sahipsizliğe terk ediliyor.
Tarihi Ev Yeniden CanlanıyorBolu''nun Aktaş Mahallesi''ndeki Osmanlı dönemine ait tarihi Yeşil Ev''in restorasyonu bitme aşamasına geldi. Yeşil Ev''in sahibi Şerafettin Güler, "Konağın restorasyonu bittikten sonra öğrencilerimiz için lokal, kütüphane veya farklı amaçlar için kullanacağız" diye konuştu.
Tarihi Mekanlarda Görüntü Kirliliğine Son VerilecekBursa Valiliği tarihi mekanlarda faaliyet gösteren esnafın kullandığı tente, şemsiye, reklam panosu, tabela gibi malzemelere standart getirerek, yapılardaki tarihi atmosferin görüntü kirliliğiyle dağılmasını önlemeyi planlıyor.
Tarihi Türbe ve Han İlgisizlikten YıkılıyorErzurum Yeğenağa Mahallesi''ndeki Karanlık Kümbet ile Nazik Çarşı''daki Kamburoğlu Hanı ilgisizlik ve bakımsızlıktan yıkıma terk edilmesi tepkilere neden oluyor.
İzmir Büyükşehir 3 milyon metrekareyi yeşillendirdiİzmir Büyükşehir Belediyesi son dört yılda oluşturduğu 3 milyon metrekare yeşil alana 6.1 milyon bitki ve ağaç dikti.
Tarihi Zabunlar Konağı KiralandıManisa Kula''daki tarihi Zabunlar Konağı "butik otel" olarak, 20 yıllığına Anemon oteller zincirine ihaleyle kiralandı. Kula Kaymakamı Muzaffer Şahiner, tarihi "Zabunlar Konağı"nın, ilçe turizmine önemli katkı yapacağını söyledi.
Darphane Mescidi aslına uygun restore ediliyorMülkiyeti Diyanet Vakfı''na ait olan ve Şehadet Cami Kız Kur''an Kursu olarak kullanılan Saltanat Kapı karşısındaki Darphane Mescidi için köklü çalışma başlatıldı.
Türkiye''deki Dünya Miras Alanları Mercek AltındaUNESCO Türkiye Mili Komisyonu (UTMK) - Kültürel Miras İhtisas Komitesi, Türkiye’nin, UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’nde yer alan tarihi, kültürel ve doğal alanlarının güncel durumlarının saptanması amacıyla, 2006 yılından bu yana yürüttüğü çalışmasını tamamladı.
Avrupa Yakası''nın yeni merkezi Bağcılar olacakİstanbul''un en büyük ilçesi konumuna gelen Bağcılar ''Avrupa Yakası''nın yeni merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.
Zaha HadidÖnce iri gözlerine takılıyorum… Sonra iri gözlü kadının 2004 yılında dünyada Pritzker Ödülünü alan ilk kadın mimar Zaha Hadid olduğunu öğreniyorum.
"Çıldırtan" bir yatırım daha2001''de zemin etüdü yapılmadan yapımına başlanan Hasan İçyer İlköğretim Okulu, hayırseverlerin 350 bin YTL''lik bağışıyla 3 yıl sonra bitirildi. Ancak hesapsız işler yüzünden zeminin kaydığı ortaya çıktı.
Payitaht-ı zemin: Eminönü...Payitaht-ı zemin... yani Dünya Başkenti!.. Eminönü... İstanbul’un kalbi. İstanbul denilince akla ilk gelen yer. Tarihi yarımada... Yeni düzenlemeye göre, Eminönü artık ilçe de değil. Fatih ile birleştirildi. Eminönü Belediyesi de, önümüzdeki yerel seçimler (Mart 2009) itibariyle sona erecek!
Hilton Kars’a otel yapacakKars Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Çiçek, Şeker Fabrikası civarında yeni kurulacak olan Uydu Kent bölgesine Hilton Otel yapılacağını açıkladı. Çiçek, Hilton Otel yetkililerinin Başkan Naif Alibeyoğlu’nu arayarak Kars’ta otel yapmak istediklerini, uygun arsa olup olmadığını sorduklarını söyledi. Başkan Çiçek, “Başkan Alibeyoğlu’nun da en uygun arsanın Şeker Fabrikası civarında yeni kurulacak olan Uydu Kent bölgesinde olduğunu iletmesi üzerine yetkililer, 15 Nisan’da (yarın) Kars’a gelerek ihaleye katılacak. Bu talep kentte arsa fiyatlarını artırdı” diye konuştu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Zonguldak''a Tersane AtağıZonguldak Valiliği tarafından 2 tersane 1 çekek yeri için tercihli ihaleye çıkarılan Alaplı Tersane Bölgesi’ne, 19 firma 25 proje ile başvuru yaptı. Alaplı’da bin dönüm arazide kurulması planlanan tersanelerde 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Girişimcilere bedelsiz tahsisi yapılacak olan söz konusu alanda gemi ve yat tersanesi kurulması amaçlanıyor. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Zonguldak Valiliği’nin koordinasyonunda yer tahsisi yapılırken, yapılacak gemi inşa tersanelerinde en az 80 bin DWT’luk gemilerin inşa edilmesi düşünülüyor. Alaplı’da bin dönüm arazi üzerine kurulması beklenen 2 gemi inşa ve 1 yat ve çekek tersanesinin bölgenin en büyük tersaneleri olması bekleniyor. Tersane başına 400 dönüm arazi tahsisi yapılması düşünülürken bir çekek ve yat tersanesine ise 200 dönüm arazi bedelsiz verilecek. İki tersane için 5 firma 10 proje ile başvurdu.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Recep Canpolat
Tarihi Köşk Vali''nin İmzasını BekliyorYıllar önce prensesler ve paşalara ev sahipliği yapan, sonrasında öğrencileri ağırlayan Kadıköy Kız Lisesi’nin bahçesindeki 135 yıllık tarihi Mahmut Muhtar Paşa köşkü şimdi çürüyor.
Renk İmparatorluğu TekirovaOlur da bugünlerde yolunuz düşerse Antalya’nın batı (güney mi) taraflarına. Bir yol uğrayıverin Tekirova’ya. Kent merkezindeyseniz hele, göstermek için doğanın tüm canlılığını çocuklarınıza küçük mola.
Yeşil Yalanİstanbul Büyükşehir Belediyesi, çevre ve bağlantı yollarındaki üst geçitleri bir reklam panosu olarak kullanıyor... Şehrin en can alıcı noktalarındaki bu panolar, bazen vatandaşa uyarı, bazen de iktidarın propaganda aracı niteliğinde.
Kadifekaleliler yıkımlara karşı Çankaya yolundaİzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı Kadifekale Semti’ndeki bin 968 konut, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında yıkılacak. Kadifekale’deki yıkımlara karşı Büyükşehir Belediyesi’ne dava açan vatandaşların avukatı Mustafa Rollas, zemin etüt çalışmalarının ardından ‘afet bölgesi’ ilan edilen yerlerde önlem alınmasının nedeninin rant olduğunu söyledi.
‘Kıyılar yağmaya açılıyor’CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Maliye Bakanlığı''nın yayınladığı bir tebliğle, denizin doldurulmasıyla kazanılan alanların yatırıma açılmasına imkan verdiğini belirtti. Bu durumun ciddi bir kıyı yağmasına yol açacağını söyleyen Topuz, kıyıların devletin hükmü ve tasarrufu altında olduğunu, özel mülkiyete ayrılamayacağını vurguladı. Verdiği soru önergesinin yanıtlanmadığını ifade eden Topuz “Önergemin yanıtsız bırakılması Anayasal hükümlere karşın kıyıların ve doğal kaynakların kamu yararı dışında kullanıma konu edildiği görüşünü güçlendirmektedir.”
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Sahile İstinat DuvarıAlanya’nın Mahmutlar Belde Belediyesi, yapımı hızla devam eden Barbaros ve Atatürk Caddesi yol, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarının yanı sıra sahil yolunda 1 kilometrelik yolda yapılan pilot düzenlemenin ardından kalan kısmın istinat duvarı yapım işine başladı.
Dubai Şeyhi''ni Sevindiren RaporDubai Şeyhi El Maktum’un Dubai Towers’larına karşı Mimarlar Odası’nın açtığı davada, oda ile Büyükşehir Belediyesi ile kriz çıktı.
Ayazağa’da ulaşım sorunu artıyorAyazağa köyü sakinleri özellikle her gün sabah ve akşam saatlerinde trafikte korkunç bir tıkanıklık ile boğuşuyor. Trafik sorunu yaşayan Ayazağa köyü sakinleri sorunlarını anlattılar.
Kerpiç surlar canlanırkenSadece Hitit mirası diye bakmak, değerini hafife almak olur. Hattuşa kazılarına 12 yıl başkanlık eden Dr. Jürgen Seeher ve ekibinin çalışması, bir deneysel arkeoloji uygulaması olarak da çok önemli.
Kuşadası yine plansız kaldı!Merkezindeki aşırı betonlaşmayla dikkat çeken Kuşadası, bir de imar plansız kaldı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Aydın''ın Kuşadası ilçesinin 1/25 binlik imar planının iptaline ilişkin Danıştay 6''ncı Dairesi''nin kararını onadı. Kuşadası, yeni imar planı çıkıp onanıncaya kadar imar planından mahrum kaldı.
‘Bu yönetmelik suyumuzu korumaz’Ege Çevre ve Kültür Derneği, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’nin bu haliyle suların korunmasını sağlayamayacağı gerekçesi ile bazı maddelerinin iptali için dava açtı. Yüzyılın en önemli sorunlarından birinin, temiz su kaynaklarının azalması, suya erişimin zorlaşması ve su yoksulluğunun giderek artması olduğunun altı çizildi.
Paris''te ''sürdürülebilir'' günlerParis''te 10-13 Nisan Tarihleri arasında devam eden ''Sürdürülebilir Kalkınma Fuarı''nda her türlü çevre dostu ürün mevcut. Sergi salonunun önünde beş adet hibrid sitemle çevre dostu araba var. Bu fuarda turizmden ulaşıma, mutfaktan giyime her alanda çevre dostu ürünler sergileniyor. Fuarın 150 katılımcı firması arasında dünya devi markalar ürünlerini sergilerken geri dönüşümle elde edilen kâğıtları ya da ürettikleri doğal sabunları sergileyen orta ve küçük ölçekli firmalar da var. Sergide, çevre dostu bir ev, özel tasarımlı ekolojik mobilyalar, elektrik gücüyle desteklenen bisiklet, hiçbir yan ürün kullanmadan temizlenen bir havuz, tekrar kullanılabilen bebek bezi ve dans edenlerin enerjisini elektrik gücüne dönüştüren bir dans pisti bile mevcut. Amaçsa sadece çevre dostu ürünler satmak değil, tüketicilere çevre bilinci ve sürdürülebilir kalkınma kavramla-rını tanıtmak.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Manolya, meşe, ıhlamur, erguvan...İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hüseyin Dirik, kent merkezlerine uygun ağaçları anlattı...
''Köy'' tipi ağaçlar kente gitmiyor!Belediyelerin gelişigüzel ağaçlandırma çalışmalarına uzmanlardan itiraz var: Her fidan her yere dikilmez. Çam ve sedir gibi ''köy'' tipi ağaçlar hızla büyüyerek kentlerde trafiği etkiler, çevre kirliliğine yol açar, üstelik faydası da olmaz.
TOKİ verdiği sözleri tutmuyor1999’da mahalle olan Eryaman 4. Etap’ta, mahalle sakinleri ulaşımdan altyapıya kadar pek çok sorunla boğuşuyor. TOKİ tarafından inşa edilen ve 10 bin konuttan oluşan 4. Etap Tunahan Mahallesi’nde halk, on yıl önce yapılması gereken sosyal alanların ve altyapı hizmetlerinin bir an önce bitirilmesini bekliyor.
Güney Çin Denizi S.O.S. veriyorDeniz bilimciler Hanoi''de düzenlenen bir konferansta kirliliği ve yoğun deniz trafiğiyle Güney Çin Denizi''nin gelecekteki gıda kaynaklarını tehdit eden bir çevresel tahribata sebep olduğu konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Başıbüyük ve Sulukule yalnız bırakılmadıTMMOB Şehir Plancıları Odası ve TMMOB İstanbul İKK, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dahil olan Başıbüyük ve Sulukule’yi ziyaret etti. Başıbüyük Mahallesi Doğayı, Çevreyi ve Tabiatı Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Lütfü Sel, şehir plancılarına belediye ile birlikte yaptıkları toplantılar hakkında bilgi verdi.
Katı atık anlaşmasıManisa Akhisar’da üç ilçe ve yedi belde belediye başkanı, katı atıkların tek merkezde toplanması için protokol imzaladı. Protokolün, Manisa Valiliği ve İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra çöp toplama yerinin belirlenmesi için çalışmaya başlanacağı belirtildi.
SHP’den planlı değişim modeliİzmir’de konuşan Murat Karayalçın, “Ağrı Dağı’nın doruğundan Karşıyaka’nın sıfır noktasına kadar her kilometre alan mutlaka planlanmalıdır” dedi. Karayalçın, Türkiye’nin planlama sisteminin değiştirilmesi gerektiğini savundu.
Holiday Inn ile ''Airport Vadisi''ne ilk adım atıldıİkitelli bölgesinin ilk beş yıldızlı oteli Denk Turizm''in gerçekleştirdiği 30 milyon Euro''luk bir yatırımla hayata geçti.
İstanbul''u marka kent yapmak Türkiye''nin geleceğine yatırımİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, önümüzdeki 3 yılda İstanbul''u bir "marka kent" haline getireceklerini belirterek, bunun Türkiye''nin geleceğine yatırım olduğunu kaydetti.
Patara Feneri’ni bulduk (...Önemli olan kullanabilmek)Patara Feneri, bundan 2 bin yıl önce yapılan bir fener. Dünya üzerinde 2 bin yıl ayakta kalabilen tek fener. Patara Feneri’nden daha önce yapıldığı söylenen bir tek İskenderiye Feneri var.
Dünyayı ''tasarruflu'' aydınlatalım, 106 milyar Euro kazanalımDünyadaki tüm aydınlatma noktalarının enerji tasarruflu olması halinde 106 milyar Euro''nun elde kalacağını söyleyen Philips Aydınlatma''nın CEO''su Rudy Provoost, kriz dönemlerinde tasarrufun daha önemli hale geldiğine dikkat çekti.
Deniz Baykal, beş yeni yatırımı hizmete açacakBüyükşehir Belediyesi’nce projelendirilen Gaziemir ve Sarnıç karayolu altgeçitleri, Bayraklı karayolu üstgeçidi ve istasyonu ile Alsancak Kent Kütüphanesi tamamlandı. Beş projenin toplam maliyetinin 15.3 milyon YTL olduğu bildirildi.
''TOKİ dünya markası oldu''Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin bir dünya markası haline geldiğini söyledi. TOKİ''nin sadece ev sahibi yapmadığını belirten Bayraktar, çağdaş ve sosyal bir yaşam sunarak vatandaşın devlete bakış açısını da değiştirdiğini ifade etti.
Kuşadası''nın imar planı iptal edildiDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Aydın''ın Kuşadası İlçesi''nin 25 binlik imar planının iptaline ilişkin Danıştay 6''ncı Dairesi''nin kararını onadı. Turizmin gözde merkezlerinden Kuşadası, yeni imar planı çıkıp onanıncaya kadar plansız kaldı. Belediye Başkanı AKP''li Fuat Akdoğan, "Yeni 25 binlik plan yapımı için talimat verdim" dedi. İmar planının iptal edilmesi, Kuşadası''nın üç büyük önemli projesini tehlikeye soktu. 4325 üyeli Uydukent''in yaklaşık 8 yıldır duran inşaat çalışmaları geçtiğimiz günlerde belediyece ruhsat yenilenmesi yapılarak tekrar başlamıştı.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Latif Sansür
Hızlan ve Bayer''e mimarlardan ödülYAPI Endüstri Merkezi''nin (YEM) Fulya''daki yeni binasında kutladığı 40. kuruluş yıldönümü gecesinde, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan''a "kültürel dokulara, mimarlık ve şehircilik ilkelerine aykırı yapılaşma kararları karşısında gösterdiği duyarlılık" nedeniyle YEM Medya Onur Ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü''nü de Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer, Milliyet Gazetesi''nden Melih Aşık''la paylaştı. Ödülünü, YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasoğlu''nun elinden alan Hızlan, "Edebiyatla uğraşan bir kişi olarak bir kentte mimarinin ne kadar önemli olduğunu bilirim" diye konuştu. Bayer de çevre ve mimari konusunda duyarlılık göstermenin kent yaşamını direkt etkilediğini söyledi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Özkan Arslan
Kastamonu''daki bağ evleri turizme açılıyorKastamonu''nun Tosya ilçesinde bulunan yaklaşık 1000 civarındaki bağ evinden 350''sinin restore edilerek turizme kazandırılması için valilik ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) çalışma başlattı.
Osmanlı''nın ilk mescidi günyüzüne çıkıyorOsmanlı Devleti''nin Bursa''da yaptırdığı ilk mescitlerinden Hisar Mahallesi''ndeki (Tophane) Darphane Mescidi, orjinal haline getiriliyor. Orhan Gazi''nin eşi Nilüfer Hatun tarafından 14. yüzyılda yaptırılan mescit yeniden günyüzüne çıkıyor.
Almanya’dan ‘Ilısu’ uyarısıIlısu Barajı Projesi’ne ortak olan Almanya, sert bir mesaj verdi. Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Projesi’ni Alman, Avusturya ve İsviçreli inşaat şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum inşa edecek.
Memurlar için yapıldı, şimdi gecesi 9 bin 500 euro!Sultan Abdülaziz’in emriyle 1870’te Dolmabahçe Sarayı’nda görevli memurlar için inşa edilen ve kısa süre önce restore edilen Akaret Sıraevleri’nin içinde bulunan W Hotels İstanbul açıldı.
Kazılmış asfaltlar geri dönüştürülüyorKarayolları Genel Müdürlüğü (KGM), kazılmış asfaltın tekrar kullanılmasına ilişkin çalışma başlattı. Pilot uygulamada 20 bin ton kazılmış afsfalt geri dönüştürüldü.
Yeşil cennette betona hayırAyvalık''ta belediye, Toplu Konut İdaresi''nin 280 konut yapmak istediği, ilçenin en güzel yerlerinden, seyir terası Cennet Tepesi''ni yeşil alan ilan ederek yapılaşmadan kurtardı.
Arka sokakların umulmadık misafirleriBeyoğlu''nun arka sokakları diye tarif ettiğimiz bölgeler vardır ya. İlk taraf, yani Tarlabaşı''na bakan "arka sokaklar" daha güvenlidir. Hatta iyi restoran/kafeler bile vardır oralarda.
Dekorasyonda 2008''in anafikri: Rengi modernize etmekBir mekána adımınızı attığınızda ilginizi ilk olarak renkler çeker. Çünkü algılarımız, çocukluğumuzdan itibaren renklerle beraber gelişmeye başlar.
Mumcu Parkı’na makyajManisa Sarıgöl’e bağlı Dadağlı Köyü’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda yenileme ve ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Muhtar Mehmet Aktürk, 2002’de açılan 3 bin 500 metrekarelik parkın eskiyen bordür taşlarının değiştirildiğini, boya-badanasının yapıldığını, demir korkuluklarının elden geçirildiğini söyledi. “Çay ocağı yapıldı. Çocuklar için oyun alanı, havuz ilave edildi. 250 de çam fidanı dikildi” dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Vehbi Sarıhan
Zeugma''nın üstüne dev cam fanus yapılacakGaziantep İl Özel İdaresi, Zeugma Antik Kenti''nin üstünü, cam fanus benzeri bir yapıyla kapatarak, şehri açık hava müzesine dönüştürecek.
Ankara bu yaz yine şantiyeBüyükşehir Belediyesi, Yeni Ulus Tüneli, Gimat Mezarlık köprülü kavşağı, Yenimahalle 12''nci cadde kesişimi köprülü kavşağı, Etlik-Kasalar, Gülhane köprülü kavşakları, Yenimahalle MİT önü U dönüşü alt geçit köprülü kavşağı, Ayaş yolu - otoyol köprülü kavşağı ile Etimesgut istasyon caddesi 16''ncı cadde kesişimi köprülü kavşağı inşaatlarını yaptırmak üzere ihale açtı.
Efes’te kazılar durmayacakAvusturya tarafından sürdürülen Efes arkeolojik kazılarındaki “kazı başkanı” krizi çözülemedi. Ama bakanlık kazıları sürdürmekte kararlı.
123 yıllık kervansaray, 18 milyon dolara ''modern çarşı''ya dönüştüTürkiye''nin önde gelen inşaat firmalarından Rönesans, Gaziantep başta olmak üzere Ortadoğu''ya hizmet verecek alışveriş merkezini tamamladı. 123 yıllık tarihî Şirehan Kervansarayı, 18 milyon dolarlık yatırımla ekonomiye kazandırıldı.
Amblem neye tutunuyorBüyükşehir''in Hitit Güneşi''nin yerine "atadığı" amblem 13 yıl boyunca tartışma ve uzlaşmazlık konusu oldu. Bu süreçte CHP, DSP, SHP, MHP, DYP, ANAP temsilcileri amblemi eleştirdi, karşı çıktı.
Gezici ağaç...Ormanlar en güven duyulmayan elde; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a teslim. Ya ağaçları da peşinden gezdirmeye kalkarsa.
Bir tarih gözler önünden yok olurken yetkililer habersizErzurum''daki tarihi eserlerin sahipsizliğe terk edilmesi karşısında vatandaşlar yetkilileri tarihi değerlerimize sahip çıkmaya çağırdı.
Yozgat''ta antik dönemden kalma sığınaklar bulunduYozgat Valisi Amir Çiçek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Müze Müdürü Arkeolog Hasan Kerim Şenyurt ile birlikte Yenifakılı ilçesinin Damlalı Vadisi''nde bulunan sığınak girişlerini gezerek bilgi aldı.
Kayseri’ye dev bir çocuk parkı kuruluyorKayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki yatırım programları arasında yer alan ve özellikle çocuklara yönelik eğlence hizmeti vermek için kurulacak olan Disneyland’a, bir hayvanat bahçesi ile dev bir akvaryumun da yapılacağı bildirildi.
Marmaray Projesi, SDÜ''de anlatıldıSüleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından "Marmaray Projesi Tanıtımı" konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde Marmaray Projesi Müdür Yardımcısı Siraç Karayağızı, projenin Türkiye''nin iftihar edebileceği sayılı projelerden biri olduğunu söyledi. Dünya''da ilk defa bu kadar derine inen tüp tünel yapıldığını belirten Karayağızı, "Marmaray Projesi en derine yapılan tüp tüneli içeriyor. Marmaray projesine benzer fikirlerin 150 yıllık bir tarihi var. 1860 yılında Sultan Abdülmecit ve 1902 yılında Sultan 2. Abdülmecit tarafından boğaz geçişi hakkında çeşitli tasarılar yaptırılmış." dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Gökçek’ten yeni amblem sinyaliBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in Hitit Güneşi Kursu ambleminin değiştirilmesine yönelik Belediye Meclis kararının iptal edilmesi konusunda, "Bakalım gerekçe önümüze gelsin temyiz edelim mi, etmeyelim mi, yeni bir amblem mi yapalım onlara karar vereceğiz" dedi.
Kazova''nın gözü, büyük hastane ihalelerindeKazıva İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir, bugüne kadar DSİ, belediyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlara yönelik yaklaşık 1 milyar dolarlık iş yaptıklarını belirterek önümüzdeki süreçte büyük hastane ihaleleri ile özel konut projeleriyle ilgileneceklerini söyledi.
Tarihi İshak Paşa Sarayı yeniden restore edilecekAğrı''nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı 3.5 milyona YTL''ye ihale edilerek Mayıs ayında yapılacak restorasyonla orijinal haline çevrilerek yeniden halkın ziyaretine açılacak.
Güneş Mahallesi''ne spor temalı parkAntalya''nın alt kademe belediyelerinden Kepez Belediyesi, yeni parklarla ilçenin değerini artırmaya devam ediyor. Güneş Mahallesi''nde 3,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımı başladı. 4 yılda 471 bin metrekare yeşil alan yatırımı gerçekleştiren Kepez Belediyesi, Güneş Mahallesi''ni de parka kavuşturuyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Güneş Mahallesi''nde 3,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımına başladı. Birsöz Sitesi''nin önündeki alanda inşa edilen park spor temalı. Parkın içerisinde basketbol sahasının yanı sıra fitness aletleri, çocuk oyun grubu, oturma alanları, yürüyüş yolları da yer alacak. Parkın önümüzdeki günlerde bitirilmesi hedefleniyor.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Yeni İnegöl, şehrin batısına kuruluyorEkonomik potansiyeli ve 210 bin kişilik nüfus gücüyle Türkiye''nin en büyük ilçelerinden birisi olan Bursa İnegöl''de 1/25 binlik planlar hazırlandı.
Topkapı metrosu yıl sonuna kadar açılacakSultançiftliği''ni Topkapı''ya ulaştıracak yeni metro hattı, yıl sonuna kadar bitecek. Edirnekapı-Topkapı raylı sistem hattı, kısa olmasına karşın Havaalanı-Aksaray metrosu, Zeytinburnu-Fındıklı tramvayı ve Cevizlibağ-Avcılar metrobüs hattına entegre sağlaması yönüyle büyük önem taşıyor.
Yozgat''ta yeraltı şehri bulunduYozgat''ın Yenifakılı ilçesinin Damlalı mevkiinde erken Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir yeraltı şehri bulundu. Uzmanlarla birlikte bölgede yeni bulunan mağaralarda inceleme yapan Yozgat Valisi Amir Çiçek, Yenifakılı ilçesinin Kapadokya''ya çok yakın olduğuna dikkat çekti. Ön incelemelerde bulunmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan izin istediklerini anlatan Çiçek, "Bu yörelerde çok değişik medeniyetlere mensup insanlar yaşamış, çok sayıda krallıklar kurulmuştur. Bu nedenle o medeniyetlerin kalıntıları yeraltındadır. Nevşehir''de çok sayıda yeraltı şehri var. Yenifakılı ilçemizde de bu tür yeraltı şehirlerinin olması muhtemeldir" dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Kaynak: Seyfettin Mete
Mobilyacının derdi tasarımTürkiye''nin cari açığına katkıda bulunmayan ender sektörlerinden biri mobilya sektörü. Üstelik ihracatı ciddi bir yükseliş içinde. 2006 yılında 764 milyon dolar olan ihracat, geçen yıl yüzde 34 artışla 1.026 milyon dolar olarak gerçekleşti.
İçinden yol geçen okulTürk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere Halkalı Toplu Konutlar mevkiinde inşa ettirdiği okulun bahçesinden TOKİ''den aldığı çevre düzenlemesi ihalesiyle yol geçiren Tisan İnşaat hakkında yasal işlem başlatıldı. PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy , "Söz konusu yolun, alanın elverişli olmasına rağmen binamızdan en az 5 metre çekilerek yapılmaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu kanunsuz ve usulsüz uygulamayı şiddetle kınıyoruz" dedi.
Tarih: 14 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
''Gökkafes silueti bozmuyor'' kararıGökkafes''in yapıldığı araziye Osmanlı döneminde konulan "inşaat yapılamaz" şerhi, Şişli 5. Asliye Hukuk Mahkemesi''nce ikinci kez kaldırıldı. Mahkeme, Gümüşsuyu''ndaki binanın İstanbul''un silüetini bozmadığına da karar verdi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.