Haberler

15 Nisan 2009, Çarşamba

Naziler TatildeNaziler TatildeHitler'in toplum üzerindeki hakimiyetini ve etkisini arttırmak için öncelikli araç olarak yaşam mekanlarını seçmesi ve kentin sosyal gücünün farkında olması, mimarlık disipliniyle diktatörlük tarihi arasında yakın bağlar kurulmasının en önemli sebeplerinden biri. Kısa bir süre önce yayınlanan bazı dökümanlar ise, Hitler'in İngiltere'nin Lancashire bölgesindeki Blackpool'u çok beğendiği için askerlerine kente zarar vermemeleri yönünde talimat verdiğini ortaya çıkardı. Haberin Devamı
Pritzker ödülü ıssızlığın ortasındaPritzker ödülü ıssızlığın ortasında2009 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün sahibi İsviçreli mimar Peter Zumthor oldu. Dünyada en prestijli mimarlık ödülünün resmi töreni 29 Mayıs'ta Buenos Aires, Arjantin'de yapılacak. 65 yaşındaki mimara, 100 bin Dolar'lık ödül ve bir bronz madalya verilecek. Zumthor'un çoğu İsviçre'de olmak üzere Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Norveç, Finlandiya ve Amerika'da da projeleri bulunuyor. En ünlü projesi İsviçre'nin Vals kentindeki kaplıca yapıları. Eleştirmenlerce en son övülen projesi ise Almanya'daki Field Şapeli. Jüri sadece bu binaları değil, ‘hem şaşırtıcı derecede modern, hem de tarihin katmanlarını barındırarak tamamiyle huzura erdiren bir proje' olarak görülen Köln'deki Kolumba Müzesi'ni de belirleyici olarak gördü. Çoğunlukla kent dışındaki ıssız alanlarda, doğayla ilişki kuran, minimalist ama işçiliğiyle öne çıkan yapılara imza atan, kendisini bir ‘zanaatkâr' olarak tanımlayan bir isim Zumthor.
Tarih: 15 Nisan 2009 Kaynak: Radikal
Tabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, Bulding Design’ın her yıl hazırladığı “World Architecture Top 100” listesine 89. sıradan girdi. Tabanlıoğlu, 2008 yılında sıralamada 110.’ydu. Önceki yıllarla kıyaslandığında kayda değer bir sabitliğin gözlenebildiği liste, bu yıl sadece ofislerin çalıştırdığı kayıtlı mimar sayısı kriter alınarak oluşturuldu. 5 yıldan uzun bir süredir birçok ismin yaklaşık aynı sıralamaya sahip olduğu listede örneğin İsveçli White Arkitekter, geçtiğimiz yıl 30., önceki yıllarda ise 36. ve 40. sıralarda yer alırken bu yıl 32. oldu. Listede, 2007 ve 2008 yıllarına göre önemli çıkışlar yapan mimarlık şirketlerinden de söz ediliyor. Avustralyalı firma Woods Bagot, Kanadalı mimarlık şirketi Stantec ve Kuveytli KEO International Consultants bunlardan bazıları. Tabanlıoğlu’nun ise, tutarlı bir şekilde çıkışını sürdürdüğü bilgisine yer veriliyor.
Tarih: 15 Nisan 2009 Derleyen: Burcu Karabaş
Uzanların yalısı Sabancı'ya gittiUzanların yalısı Sabancı'ya gittiTMSF tarafından satışa sunulan Ahmet Afif Paşa Yalısı'na en yüksek teklifi, 58 milyon lira ile Suzan Sabancı Dinçer verdi. Uzanlara ait olan yalı artık Sabancıların oldu.
Foster + Partners'ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı Foster + Partners'ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı 2010 Shanghai Expo'da sergilenmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri için Foster + Partners tarafından tasarlanan pavyonun yapımına başlandı. Kum tepesinden ilham alınarak tasarlanan pavyon, yedi emirlikten her birinin çöl biçimindeki yeryüzü şeklini betimliyor.
VitrA, Rusya'nın En Büyük İnşaat Sektörü Fuarı "Mosbuild"e KatıldıVitrA, Rusya'nın En Büyük İnşaat Sektörü Fuarı "Mosbuild"e KatıldıVitrA, uluslararası tasarımcıların imzasını taşıyan koleksiyonlarını, Rusya'nın en büyük inşaat sektörü fuarı Mosbuild'de, bir kez daha profesyonellerin beğenisine sundu.
Uzungöl duvara çarptıUzungöl duvara çarptıUzungöl'e yapılan duvara neler olacak? Trabzon Uzungöl'de tartışmalara neden olan duvarın geleceği konuşuldu.
Ürün Paniği 2009Ürün Paniği 2009Modern ürün tasarımına dair bu makalemi teknoloji şaheseri yepyeni dizüstü bilgisayarımla yazıyorum! Tamam gerçeği çarpıttım: Bu uzun metni yıllanmış MacBook'umda, Steve Jobs'u sıhhat ikonuna dönüştürmüş paslanmış cihazımda yazıyorum.
Tasarım dünyası yeni bir merkeze kavuşuyor: TerminalTasarım dünyası yeni bir merkeze kavuşuyor: TerminalTasarım ve mekân çözüm merkezi olarak kurgulanan, tasarım dünyasına yeni bir soluk getirecek Terminal, Beylerbeyi'nde 15 Nisan'da açılıyor.
Geri dönüşümün böylesiGeri dönüşümün böylesiKosta Rika'da Manuel Antonio Ulusal Parkı'nın hemen yanıbaşında inanılmaz bir otel var... Bir zamanlar 1965 model Boeing 727 idi... Artık iki yatakodası olan bir otel...
Muammer Onat: "Öğrenci Öğretmenin Öğretmenidir!"Muammer Onat: "Öğrenci Öğretmenin Öğretmenidir!"Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Bilim Dalı yeni bir toplantı dizisi düzenliyor. İlki 10 Nisan 2009 Cuma günü MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda düzenlenen "Mimarlık Eğitimine Yön Verenler" başlıklı toplantının konusu Prof. Muammer Onat'tı. "Muammer Onat, Kayıtlar" başlıklı, Nuray Saatçioğlu Uygur ve Alper Uygur tarafından 2005 yılında hazırlanan belgeselden kısa bir bölümle başlayan program, MSGSÜ Rektörü Prof. Rahmi Aksungur ve Prof. Mete Ünal'ın açılış konuşmalarıyla devam etti.
Nevşehir Devlet Hastanesi, 2010'da hizmetteNevşehir Devlet Hastanesi, 2010'da hizmetteNevşehir Devlet Hastanesi'nin yapımı tüm hızıyla sürüyor. 324 yatak kapasiteli ve modern donatılı inşa edilen hastanede 75 değişik branşlarda poliklinik hizmetinin sunulacak. Belediye Başkanı Hasan Ünver, hastanenin 2010 yılı içerisinde hizmete kazandırılacağını söyledi.
"KSV İnşaat Sektörüne Kalifiye İşgücü Kazandırıyor""KSV İnşaat Sektörüne Kalifiye İşgücü Kazandırıyor"Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) Türkiye'nin dört bir yanında geliştirme ve uyum kursları yaparak inşaat sektörüne kalifiye eleman yetiştiriyor.
Kalehöyük eserlerine 'Japon usulü' korumaKalehöyük eserlerine 'Japon usulü' korumaTarihi Tunç Çağı'na kadar dayanan Kırşehir Kalehöyük eserleri, Kaman'da inşa edilen Japon yapımı müzede sergilenecek.
Sinan Kafadar’la Oteller, Yeni Projeler ve EskizlerSinan Kafadar’la Oteller, Yeni Projeler ve EskizlerÖzellikle otel iç mimari projeleriyle tanınan mimar Sinan Kafadar, 13 Nisan 2009 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası'nda mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir konferans gerçekleştirdi.
Heykellerin sahibi kim?Heykellerin sahibi kim?Demek ki yerel seçim sonuçları ile heykelleri meydanlardan kaldırma arasında mevsimsel bir ilişki varmış. Kamusal alanın ne olduğuna dair o kadar tuhaf algılarımız var ki, bu kavrama gerçekten temellük edebildiğimizi hiç sanmıyorum.
Eldem Osmanlı Bankası Müzesi'ndeEldem Osmanlı Bankası Müzesi'ndeÖmrünü Türk Evi plan tipleri üzerine çalışmalara adayan Sedat Hakkı Eldem'in arşivi, Osmanlı Bankası Müzesi'nde gün ışığına çıkıyor.
Antalya Nekropolü'ne kepçe!Antalya Nekropolü'ne kepçe!Antalya Nekropolü alanında yapılması planlanan AVM'nin temel inşaatı sırasında, kepçeli iş makineleri onlarca mezarı parçaladı.
Mimarlığın Münzevi Starı Peter Zumthor'a PritzkerMimarlığın Münzevi Starı Peter Zumthor'a Pritzker2009 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün sahibi İsviçreli mimar Peter Zumthor oldu. Dünyada en prestijli mimarlık ödülünün resmi töreni 29 Mayıs'ta Buenos Aires, Arjantin'de yapılacak. 65 yaşındaki mimara, 100.000 Dolar'lık ödül ve bir bronz madalya verilecek. Zumthor'un tasarımlarının çoğu İsviçre'de olmasına rağmen, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Norveç, Finlandiya ve Amerika'da da projeleri bulunuyor. En ünlü projesi İsviçre'nin Vals kentinde, mimarın baş yapıtı olarak görülen kaplıcalar.
Kalekim Rusya Fuarlarında Beğeni TopladıKalekim Rusya Fuarlarında Beğeni TopladıYapı kimyasalları sektörünün liderlerinden Kalekim, 31 Mart - 3 Nisan 2009 tarihleri arasında Rusya'da gerçekleştirilen Mosbuild ile Crocus Fuarları'nda yerini aldı. Yenilikçi çözümlerini ve ürünlerini sektörle buluşturan Kalekim standları ziyaretçilerin beğenisini topladı.
AKG Gazbeton Çevre Dostu Binalar Konseyi'ndeAKG Gazbeton Çevre Dostu Binalar Konseyi'nde"Sürdürülebilir Kalkınma" anlayışı ile üretim yapan AKG Gazbeton, "yapı sektörünün sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlama" misyonu ile kurulan ve bu amaçla faaliyetler sürdüren Çevre Dostu Binalar Konseyi'ne (ÇEDBİK) üye oldu.
İzmir'e turizm yatırımı davetiBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, turizmde kalkınma için tüm altyapı ve planlama çalışmalarını tamamladıklarını dile getirdi, yatırımcıları kente çağırdı.
"Hasankeyf yağmurdan kaçarken doluya tutuldu"Doğa Derneği Hasankeyf ve Allainoi ile ilgili bir açıklama yaptı... Açıklamada Doğa Derneği şu sözlere yerverdi...
Dedeman'ın 22'nci oteli Gaziantep'teDedeman Şirketler Topluluğu, 22. oteli Gaziantep'te açtı.
Oyak çimentoda Avrupa'ya göz diktiOyak Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, bu yıl grubun çimento alanındaki toplam cirosunda yüzde 9, kârında ise yüzde 15 gerileme beklediklerini, buna karşın Avrupa'da satın almalarla ilgilendiklerini söyledi.
Metrekaresi 1500 dolara ultra lüks rezidans satıştaOrkun Group'a bağlı Orkun İnşaat'ın İstanbul Beylikdüzü'nde inşaatını tamamladığı Story 2 Residence'de daireler satışa sunuldu.
Altepe, Emirsultan yenileme projesini yerinde incelediBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emirsultan Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi'nde yapılacak revizyonla eksikliklerin giderileceğini söyledi.
Cennet 'yeniden' koruma sahasındaÇevre ve Orman Bakanlığı'nın İzmir Kuş Cenneti'nin "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsünü kaldıran 2007 tarihli kararının, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
İstanbul 2010'dan bir ayrılık dahaİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın (AKBA) sürdürülmekte olan yeniden yapılanma sürecinde, Genel Sekreterlik makamına yeni bir atama yapılmasının uygun görüldüğü bildirildi.
Suudi Arabistan'da sınavı geçen prense ortak olacakSuudi Prensi Talal Bin Abdülaziz'in şirketi PTA, işbirliği yapacağı firmalara Türkiye'den önce Suudi Arabistan'da ortak yatırımı şart koştu.
Altepe'nin Bursaray'da ilk kararı: Tünel inşaatı durduruldu45 trilyonluk sürpriz avansı ortaya çıkan Bursaray`ın Üniversite Etabı`nda yeni gelişmeler var. Başkan Altepe, maliyeti arttıran tünelin inşaatını durdurdu.
Kocaeli bu işi nasıl çözmüş?Ülkemizi yasa boğan ve binlerce vatandaşımızın canını alan o büyük felaket İzmit'in yerel yönetimlerine büyük bir ders olmuş.
Tarihi kentin arka sokaklarıBir kent tarihinin geniş öyküsünü yazmak belki çok kolay olabilir. Tarihsel dokümanları olgunlaştırır çok güzel bir yazı dizisi ortaya çıkarmış olabilirsiniz.
TOKİ muradına erdiTOKİ, tam 38 yıllık yolun olmadığını iddia ediyor. ‘Olmayan yolu' yıkan TOKİ, Avrupa Konutları arasına istinat duvarı ördü.
Yabancı olsam Türkiye'de her kapıyı çalardımSermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, "Türkiye'ye yatırım yapmak, geçen yıllara göre daha cazip. Sizden ricam bugünü iyi değerlendirin, SPK olarak yanınızdayız" dedi.
Yabancı sermaye "korkutmadı"Küresel krizin sorunları derinleştirmesine karşın yılın ilk iki ayında üretecek ve istihdam yaratacak yabancı sermaye girişi, 1 milyar doları aştı. Türkiye'den yatırım için giden sermaye ise 552 milyon dolara yükseldi.
Küresel ısınma yavaşlıyor mu?Geçtiğimiz 18 ayda güneşte meydana gelen patlamaların azalmasına paralel olarak küresel ısınma yavaşladı mı?
Batıçim çevreci santral kuracakİnşaat sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle biriken stoklarını Afrika ülkelerine yaptığı ihracatla aşmaya çalışan çimento sektörünün önemli oyuncularından Batıçim, yeni dönemde de enerji yatırımları ile büyümeyi hedefliyor.
Günay: Müzeler tarihi mücevher kutularıdırKültür Ertuğrul Günay, Kocaeli'nde gerçekleştirilen müzecilik toplantısında Başkan Karaosmanoğlu, ile biraraya geldi. Günay, "Nasıl bayanlar en değerli eşyalarını mücevher kutularında saklarsa, müzeler de insanlık tarihinin mücevher kutularıdır' dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde "6. Dönem" başladıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Kadir Topbaş'ın yönettiği toplantıda 6. Dönem için işbaşı yaptı.
Sosyal huzur için işbirliğiBüyükşehir Belediyesi'nin, İzmir'in gelecek 5 yılı için yaptığı arama toplantılarından öncelikle ekonomik krizin yaralarını sarma projeleri çıkması çok önemli.
Belediyenin ilk hedefi krizin yaralarını sarmakİzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni dönemde öncelikle ele alacağı 41 yatırım ve projeyi belirledi.
TOKİ Başkanı Bayraktar: İstanbul'un finans merkezi olması kaçınılmazdırTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul'un finans merkezi olmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, "Bunu öngörenler ve bu doğrultuda yatırımlarını yapanlar mutlaka bundan kazançlı çıkacaklardır" dedi.
1.5 trilyon dolarlık Körfez fonları gayrimenkul için 'açık çek'le geldiİçinde Suudi Arabistan Prensi Talal'ın aile şirketinin de bulunduğu bu şirrketler 40'tan fazla Türk inşaat şirketiyle ikili görüşmelere katıldı.
Yerel yağma yeni zenginler yaratıyorYerel seçimler neden bu kadar sert geçti? Nedeni çok açık, Türkiye'de en büyük rant kavgası arazi yağmasına dayanıyor.
Öymen'in 1,5 milyar dolarlık villakent projesi ikinci kez mahkemeden döndüCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in kurucu ortağı olduğu Bodrum Gayrimenkul İnşaat'ın Muğla Milas'ta ormana yapacağı turizm tesisine Aydın Bölge İdare Mahkemesi de geçit vermedi.
Kentlerimiz kültür ve medeniyet değerleriyle gelişirÜnlü kentbilimci Lewis Mumford, "Kentlerin Kültürü"adlı yapıtında, "Kent, bir topluluğun kültürünün ve erkinin yoğunlaştığı yer, zamanın bir ürünü, birikimidir" der.
Altepe harekete geçti, Bursaray Üniversite etabına gözaltıBursaray`ın Üniversite etabında 45 trilyon avans ve müteahhitin işe başlaması üzerine Başkan Altepe ekibiyle şantiyeye çıkarma yaptı.
HSBC üç gökdelenini üç milyar euroya satacakAvrupa'nın en büyük bankası HSBC, 3 gayrimenkulünü satmayı planlıyor. Fransa'da yayımlanan Le Monde Gazetesi'nin Reuters'a dayandırdığı habere göre banka, New York, Paris ve Londra'daki en önemli 3 gayrimenkulünü satmayı planlıyor. İngiltere'de yayımlanan Sunday Telegraph gazetesinin, bankanın gayrimenkullerini 3 milyar euroya satmayı planladığına ilişkin haberinin ardından Banka Sözcüsü David Hall, yaptığı açıklamada, şu anda piyasa incelemesi yaptıklarını söyledi. Hall, istedikleri fiyata yakın alıcılar olduğunu kaydederek, konuyla ilgili açıklamasında başka bir detaya yer vermedi.
Tarih: 14 Nisan 2009 Kaynak: Sabah
Gurbetçi krizden ürktü, TOKİ'nin Ispartakule'si başka bahara kaldıTOKİ Başkanı Bayraktar, küresel krizin dev yatırımları olumsuz etkilediğini söyledi.
VitrA, UNICERA'da...Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu kuruluşu VitrA Karo, 1-5 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen 21. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı UNICERA'da, 900 metrekarelik standıyla yer aldı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.