Haberler

15 Nisan 2010, Perşembe

Görsel Medyada MimarlıkGörsel Medyada Mimarlıkİnşaat piyasası ekonominin lokomotiflerinden biri olarak sayılıyor. Ekonomik krize nedeniyle mimari üretim azalsa bile durması söz konusu olmadı. Bu durumun somut kanıtı 2008 ve 2009 yıllarının ARKİV Seçkileri''nde gözlemlenebiliyor. Pazarlama teknikleri açısından mimari projelerin sunumu gün geçtikçe mesleğin içinden olsun ya da olmasın daha fazla göze hitap etmeye başladı. Mimarın projesini üç boyutlu anlatması bile bahsi geçen bu gözler için yeterli olmuyor. Tasarladığı ürünün yaratacağı hayatı da düşünmesi gerekiyor ve bu hayatı sokaktaki insanın gözünden anlatmanın yollarını arıyor. Artık sık sık bir projenin yaşayan halinin perspektif görüntülerine, hatta bu perspektiflerin anlık görüntülerinin oluşturduğu filmlere ihtiyaç duyuluyor. Haberin Devamı
Torul Cezaevi yatırımcı bekliyor Torul Cezaevi yatırımcı bekliyor Yapımının tamamlandığı 1994 yılından 1997 yılına kadar boş kalan, 3 yıl hizmet verdikten sonra 2004 yılında kapatılan Torul Cezaevi, hazineye devredildi.
Tarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiTarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını amaçlayan Tarihi Kentler Birliği''ne üye seçimini gerçekleştirdi.
İstanbul Swissotel''in ihalesi ertelendiİstanbul Swissotel''in ihalesi ertelendiİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan Maçka''daki Swissotel arazisi ihalesi dün gerçekleşmedi. İhale günü 14 Nisan 2010 olarak belirlenmesine rağmen belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre ihale günü olan dün sabah erken saatlerde geri çekildi. Erteleme nedeni açıklanmazken gerekli çalışmaların yeniden yapılacağı ve daha sonra belirlenen tarihte ihalenin gerçekleşeceği öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Swissotel arazi için 460 milyon TL muhammen bedel belirlemişti. Swissotel tarafından işletilen otelin bulunduğu arazinin üst kullanım hakları ise işadamı Hüsnü Özyeğin''e ait Fiba Holding''te bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda otel arazi için aralarında Fiba''ya ait Anadolu Jağon Turizm , Limak grubu , Remax Gayrimenkul Yatırım Turizm, Güzel Oteller Turizm, Bomonti Uluslararası Kongre Yatırım Turizm''in talip olduğu açıklanmıştı.
Tarih: 15 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
3. köprü "yap işlet"le ihaleye çıkacak3. köprü "yap işlet"le ihaleye çıkacakİstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da üçüncü köprü için iki nokta belirlendiğini ve bir ay içinde yerine karar verileceğini belirterek, Ulaştırma Bakanlığı''nın Yap-İşlet (Yİ) modeliyle ihale düzenleyeceğini söyledi.
Tarihi hamamdı; şimdi bir ahırTarihi hamamdı; şimdi bir ahır2. Abdülhamid döneminde yaptırılan ve yaklaşık 10 yıldır ahır olarak kullanılan tarihi hamam turizme kazandırılmayı bekliyor.
İskoçya''nın hedefi "yenilenebilir enerji"İskoçya''nın hedefi "yenilenebilir enerji"İskoçya, rüzgâr, dalga ve akıntılardan yararlanarak yenilenebilir enerji üretimine büyük yatırım yapıyor. Ülke, 2050 yılına kadar Avrupa''nın toplam enerji ihtiyacının yüzde 10''unu tek başına karşılamayı hedefliyor.
"Buz" Gibi Yatırım"Buz" Gibi YatırımOlimpik buz pateni salonu ile İzmir''in en büyük anfitiyatrosunu içinde barındıran Aşık Veysel Rekreasyon alanında çalışmaları inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "İzmir''e önemli bir yeşil alan ile sosyal ve sportif etkinliklerin yapılacağı büyük bir kompleks kazandırıyoruz" dedi. Türkiye''nin 5. olimpik salonu olarak açılacak buz pistinin tamamlanmasıyla birlikte, buz hokeyi lig maçları İzmir''de de oynanacak.
50 yıldır beklemedeler50 yıldır beklemedelerYapımı tamamlandığında Boyabat Barajı gölünün suları içinde kalacak olan Samsun''un Vezirköprü ilçesine bağlı sadece yaşlıların kaldığı 72 haneli Susuz köyünde 50 yıldır yeni ev ve başka yatırım yapılmıyor.
Bakan Eroğlu''ndan HES karşıtlarına tepkiBakan Eroğlu''ndan HES karşıtlarına tepkiÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''nin yapımı planlanan hidroelektrik santrallerinin (HES) tamamlanması durumunda yılda 8 milyar dolar kazanacağını belirterek, "HES''lere karşı çıkmak büyük kasıttır" dedi.
Arsa değerlendi, iki kardeş davalık olduArsa değerlendi, iki kardeş davalık olduEn çok pirim yapacak bölgelerden biri olarak görünen Topkapı, Cevizlibağ, Merter hattında pek çok firma proje geliştiriyor. Giderek değerlenen arsalar, sorunlara da neden oluyor. Buradaki 10 bin metrekarelik arsa da iki kardeşin arasını açtı.
Restore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu, Türkiye distribütörü olduğu, dünyanın ve Türkiye''nin önde gelen İtalyan markası "Albatros" ile banyoları sıradanlıktan uzak mekanlara dönüştürüyor. Küvet, jakuzi ve kabinlerindeki özgün tasarımları ve özel sistemleriyle banyoya keyif katıyor.
Abant''ın doğal güzelliği yok oluyorAbant''ın doğal güzelliği yok oluyorAbant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, ''''Abant''ta yapılan çalışmalar ileri boyutta tahribata neden oluyor'''' dedi.
Toyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıToyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıTayvan''ın merkezindeki şehirlerden biri olan Taichung''u kültürüyle tanınan bir bölgeye dönüştüreceği umut edilen yeni bir metropol opera binası için temel attıldı.
Tarihi buluntular müzeye kavuşuyorTarihi buluntular müzeye kavuşuyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya Seyitömer Höyüğü''nde yürütülen kazıda bulunan 4 bin eserin sergilenmesi amacıyla Dumlupınar Üniversitesi''nde (DPÜ) müze kurulması yönündeki talebi onayladı. Müze, Dumlupınar Üniversitesi''nin Merkez Yerleşkesi''nde kurulacak. Seyitömer Höyüğü''nde kazı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989''da Eskişehir Müze Müdürlüğü''nce başlatıldı. Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü''nün 1990-1995 yılları arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006''dan itibaren DPÜ Arkeoloji Bölümü''nce ele alındı. Her yıl altışar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının, bu yıl tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından linyit kömürü çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.
Tarih: 14 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Kapadokya''da 1,5 saatlik masal turu Kapadokya''da 1,5 saatlik masal turu Türkiye''nin peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden biri Kapadokya. Dillere destan güzelliğiyle Ürgüp, Göreme, muhteşem görüntüsüyle Ihlara ve eşsiz manzarasıyla Aşk Vadisi, her yıl yaklaşık 200 bin turisti, balon turuyla kendisine hayran bırakıyor.
Tarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiTarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını amaçlayan Tarihi Kentler Birliği''ne üye seçimini gerçekleştirdi.
Emek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıEmek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıİKSV tarafından düzenlenen "Emek Sineması''nı Yaşatalım" toplantısı 14 Nisan 2010 tarihinde, Nuri Çolakoğlu''nun moderatörlüğünde İstanbul Film Festivali Koordinatörü Azize Tan, Mimarlar Odası''ndan Mücella Yapıcı, Korhan Gümüş ve yapılması planlanan yeni projenin müellifi Mim Yapı Mimarlık ve İnşaat Ltd.''den Mimar Fatih Kesgün''ün katılımı ile gerçekleşti.
Mimarlardan Emek Sineması açıklamasıMimarlardan Emek Sineması açıklamasıTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Afet Komitesi Sekreteri Mücella Yapıcı, Emek Sineması''nın yıkılmasının da öngörüldüğü ''''Kentsel Gelişim ve Yenileme'''' projesini engellemek için kamuoyu desteği beklediklerini söyledi.
Çeşme Havalimanı yarış pisti olacakÇeşme Havalimanı yarış pisti olacakİzmir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yakup Vatan, Pınarbaşı''ndaki yarış pistini imara açmayı ya da satmayı, atıl durumdaki Çeşme Havalimanı''nı da yarış pisti yaparak otomobil sporlarının hizmetine sunmayı planladıklarını açıkladı.
Barselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" ÖğretilerBarselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" Öğretilerİspanya Büyükelçisi ve 1997-2006 dönemi Barselona Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından düzenlenen konferansta, başarılı kentsel dönüşüm uygulamaları için Barselona''da benimsenen temel politikaları görseller eşliğinde anlattı.
Abant Tabiat Parkı''nda yapılan çalışmalarAbant Tabiat Parkı''nda yapılan çalışmalarAbant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, ''''Abant''ta yapılan çalışmalar ileri boyutta tahribata neden oluyor'''' dedi.
“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”Mısırlı mimar Shahira H. Fahmy''nin konuğu olduğu ARKIMEET konferanslarının 25.''si, 13 Nisan Salı günü Buildist''in desteğiyle Bahçeşehir Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Shahira H. Fahmy Architects (SFA)''in de kurucusu olan Fahmy, doğduğu, eğitim gördüğü ve mesleki pratiğini sürdürdüğü Kahire''den bahsederek konuşmasına başladı. Fahmy kentin genel durumunu şu sözlerle özetledi: “Nüfusu 18 milyona yaklaşan Kahire doğuya ve batıya doğru hızla büyümeye devam ediyor. Doğu ve batıda yer alan uydu kentlerin yanı sıra kentin çeperinde kaçak yapıların da yoğunlaştığını görüyoruz.
İstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul''un Kapalı Kapıları Açık Kapı Festivali ile Halka Açılıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullular''a yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor.
‘Mülkiye''nin mimarlık bilgeleriSBF''nin ‘kentbilim''cileri Cevat Geray ve Ruşen Keleş''e ‘Mimarlığa Katkı'' ödülü verildi
İzmir gücünü tarihten alıyor İşte yine İzmir, tarihin beşiği İzmir. Evler arasında sıkışmış Bayraklı höyüğü.. Eski İzmir deriz, bir çoğumuzun bildiği belki her gün yakınından geçtiği ama görmediği, gelişmelerinden habersiz olduğu antik kent Smyrna ve dünyanın en büyük "Antik Agorası".
Tatı, atıl duran köşk ve malikaneyi istediBuca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ilçesinde yıllardır atıl vaziyette duran De Jongh Malikanesi ile Forbes Köşkü''nü Ankara''dan istedi. Eski Sağlık Meslek Lisesi binası olan De Jongh Köşkü''nü engelli merkezi, yaşlı bakımevi ve ilçe kütüphanesi yapmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı''ndan isteyen Tatı, Buca Devlet Hastanesi bahçesinde bulunan Forbes Köşkü''nü de sağlık lokali ya da kent kütüphanesi yapmak amacıyla Maliye Bakanlığı''ndan talep etti.
İstanbul''a milyon TL''lik yatırımBüyükşehir Belediyesi, kente 2009''da bütçenin yüzde 54,67''sine denk gelen 3 milyar 377 milyon 971 bin TL''lik yatırım yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kente 2009 yılında bütçenin yüzde 54,67''sine denk gelen 3 milyar 377 milyon 971 bin TL yatırım yaptı, toplam 1 milyar 676 milyon TL iç ve dış borç kullandı.
Dünyanın en büyük adalet sarayıDikkatli okurlarım hatırlayacaklardır. 14 Aralık 2009 tarihinde bu köşede "Avrupa''nın En Büyük Adalet Sarayı" başlıklı bir yazı kaleme almıştım. E-5 yolunda, Çağlayan''dan Mecidiyeköy yönüne giderken, Dolapdere yolunun E-5''e katıldığı noktanın tam karşısında yükselen dev binanın önündeki dev tabelada "Avrupa''nın en büyük adalet sarayı burada yükseliyor" yazmasaydı,
Ünlü mimarlar EKODesign 2010''da buluşuyorDünyaca ünlü mimarlar 3. Ekodesign Konferansı''nda bir araya geliyor. Bugün 09.30''da Yapı-Endüstri Merkezi''nde başlayacak konferans''ta yeşil binalar; geliştirme, tasarım, inovasyon, mühendislik ve planlama boyutlarıyla ele alınacak. Etkinlikte Fransız Mimar Jacques Ferrier, İngiliz mimar Peter Clegg, İngiliz çevre Mühendisi Klaus Bode, Michael U. Hensel, Katalin Zaim, And Akman, Selçuk Avcı, İlkey Aydın, Ayşe Özkaya, Berkay Somalı, BASF proje yöneticisi Horst Fabian gibi yeşil binalar ve su yönetimi gibi konularında uzman isimler, çalışma ve deneyimlerini aktaracak. Konferansın amacıysa kentlerin, bölgelerin, binaların tasarımında ekolojik tasarım ölçütlerinin daha fazla uygulanmasına katkı sağlamak. ÇEDBİR, GYODER ve ULI Türkiye''nin katkılarıyla düzenlenen konferans 17.30''da sona erecek. Ayrıca Yapı dergisi, EKODesing''a paralel olarak, derginin nisan sayısıyla birlikte dağıtılmak üzere üçüncü Yapıda Ekoloji''yi yayımladı.
Tarih: 15 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Pegasus tasarım yarışması düzenlediPegasus Havayolları, üniversiteli genç tasarımcılara yönelik kabin memuru üniforma tasarım yarışması düzenledi.
"Emek"e ne oldu? Beyoğlu''nda sinema alarmıYoğun tepkilere ve medya tarafından sıkça işlenmesine rağmen Beyoğlu''nda belirsizliğini koruyan Emek Sineması''nı, kapanan diğer sinema salonlarını ve bunların sinema sektörü açısından değerlendirmesini İstanbul Film Festivali Genel Direktörü Azize Tan ile konuştuk.
Hadımköy Planlarına Yürütmeyi Durdurma KararıTMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin 13 Nisan 2007 tarih ve 1020 sayılı kararıyla tadilen uygun görülerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nca 17 Nisan 2007 tarihinde onaylanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde 03 Ağustos 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Hadımköy Belediyesi''nde 27Temmuz 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ve Hadımköy Belediye Başkanlığına karşı açtığı dava İstanbul 9. İdari Mahkemesince 28 Ocak 2010 tarihinde oy birliği ile karara bağlandı.
İzmir marka oluyor İzmir''in marka şehir haline getirilmesi çalışmaları uzun süreden beri devam ediyor. Bu amaçla yıllarca arama konferansları yapıldı, beyin fırtınası yöntemi ile yollar arandı. Bakıldı ki, İzmir kendi kendine marka olamıyor, sonunda İZKA bir ihale açarak bu işi profesyonel firmalardan oluşan bir konsorsiyuma havale etti.
Kuzey Ege Limanı bir an önce yapılsınCumhuriyet Halk Partisi Bergama İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, partili belediye meclisi üyeleri ile birlikte yaptığı açıklamada Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi''nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Hasankeyf için direnişe devamUNESCO''nun Dünya Mirası listesinde, Çin Seddi beş kriteri, Mısır Piramitleri üç ve Taç Mahal bir kriteri sağlayarak yer alıyor. Listede, on kriterden dokuzunu sağlayan tek bir yeryüzü köşesi var ve o da Dicle Vadisi ve Hasankeyf.
Torbalı''dan çöp tepkisiAK Parti İzmir İl Başkanı Kabak ve Torbalı Ticaret Odası yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin ilçede yapmayı planladığı çöp depolama alanını istemediklerini söyledi İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Torbalı''da yapmayı planladığı çöp depolama alanına tepki gösteren Torbalı Ticaret Odası yetkilileri, AK Parti''yi ziyaret etti. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak''ı ziyarete gelen Torbalı Ticaret Odası Başkan Vekili Fehmi Özçelik, Meclis Başkanı Abdullah Olgun ve Torbalı Belediye Meclis Üyesi Nurettin Albaş "Güzel Torbalı''mızın çöplük yapılmasını istemiyoruz" dediler.
Kesintisiz elektrik geliyorTürkiye Elektrik Dağıtım A.Ş''nin (TEDAŞ) elektrik kullanıcılarına kesintisiz ve kaliteli elektrik temin etme amacıyla başlattığı rehabilitasyon projesine dönük çalışmalar hızlandı.
Bizans''ın Hipodrom''undan Osmanlı''nın Atmeydanı''naBizans''ta Hi-podrom''un işleviyle Osmanlı''nın Atmeydanı arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri de bu sergide görebilirsiniz. Pera Müzesi''nde açılan sergi ve kitapla ilgili notlarımızı bugün de sürdürüyoruz.
Modern Kent Sadece İnşaatlarla mı OlurYöneticilere göre örnek bir kent olma yönünde hızla ilerleyen bir kent Esenyurt. Yapılan tüm planların ise nüfusunun gelecekte 700 bin olacağı düşünülerek yapıldığı iddia ediliyor. Mevcut yerel yönetim yapılan inşaat yığınlarını modern kentleşme olarak ifade etse de halk bu durumdan çok da memnun değil. Modern kentleşme yönünde yetkililerin söylemlerini halka sorduğumuzda deyim yerindeyse bir dokunup bin ah işitiyoruz.
Ataköy Plus AVM, zengin müşteriyi evinden alıp alışverişe getirecekAtaköy 6. Kısımda Ataköy Konakları''nın hemen önünde yer alan Ataköy Plus Alışveriş ve Yaşam Merkezi, bugün açılıyor. Delta Proje A.Ş. ve Ortakları tarafından 110 milyon avroya inşa edilen merkez, 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ataköy Konaklarını da inşa eden Delta Proje A.Ş ve Ortakları''nın tek alışveriş merkezi olan proje, mimarisi, marka karması, yerel pazarı ve gurme dükkanlarıyla dikkat çekiyor.
Koruyacaklarına Kiraya VerildiMersin''in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde faaliyet gösteren Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı yöneticilerinin, Göksu Deltası''ndaki Paradeniz ve Akgöl lagünlerinin dalyan olarak kiraya verilmesinin doğal tahribata yol açtığı ve aynı zamanda Ramsar Sözleşmesi''ne aykırı olduğu iddiasıyla yasal girişimde bulunacağı bildirildi.
Avanos İzlenimleri (1)Avanos deyince, peribacaları! Kayalar!Otelin vadiye bakan pencerelerinden, o güne kadar sadece fotoğraflarda gördüğüm o görüntüyü seyrederken ürküyorum birden.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.