Haberler

15 Mayıs 2007, Salı

Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme ProjesiAyvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesiİstanbul’da hız kazanan “Kentsel Yenileme Projeleri” görücüye çıkıyor. Bu projeler tasarlanırken aynı zamanda bölge halkı için çeşitli yaşam senaryoları da üretmek gerekiyor. Fatih Belediyesi, Fener - Balat, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule), Kürkçübaşı Mahallesi (Bulgur Palas çevresi), Ayvansaray ve Fener - Balat Sahil Kesimi alanlarını kentsel yenileme alanı olarak belirleyerek 2005 yılından itibaren çalışmalara başladı. Bu projelerden biri olan Eğrikapı ve Haliç arasında Anemas Zindanları’na komşu Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi’nin mimari projesini üstlenen Utopia Mimarlık’ın kurucularından Serhan Sarıpınar’dan proje ile ilgili bilgi aldık. Projenin en önemli özelliği bölge sakinlerinin isterlerse bölgede kalabileceği kadar konutu da içinde barındırması. Haberin Devamı
Taksim Meydanı araç trafiğine kapatılıyorTaksim Meydanı araç trafiğine kapatılıyorİstanbul''un ve Türkiye''nin en gözde kültür, eğlence ve alışveriş merkezi olan Taksim, yeni bir hüviyete kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Meydanı''nı, Gezi Parkı ile birleştirmek için proje hazırlıyor. Hazırlıkları halen devam eden yayalaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Türkiye''nin en hızlı rant sağlayan arsası Siirt''te!Türkiye''nin en hızlı rant sağlayan arsası Siirt''te!Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan arazi beş kez el değiştirdi. Arazinin son sahibi olan belediye buraya 2.1 milyon YTL ödedi. Bütün bunlar emlak piyasasının kalbinin attığı büyük şehirlerde değil, Siirt''te oldu.
Küresel ısınma 1 milyar kişiyi göçe zorlayacakKüresel ısınma 1 milyar kişiyi göçe zorlayacakİngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, yayımladığı raporda, 2050 yılına kadar en az 1 milyar insanın yani dünyadaki yedi kişiden birinin, küresel ısınmanın sonuçları yüzünden göç edeceği uyarısında bulundu.
Bilirkişi: Şirinevler''deki bina kötü malzemeden yıkılmışBilirkişi: Şirinevler''deki bina kötü malzemeden yıkılmışBahçelievler''de 26 Nisan 2007 tarihinde çöken 6 katlı binanın yıkılma sebebine ilişkin bilirkişi raporu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştırıldı. Raporu hazırlayan yapı denetçisi inşaat mühendisi Bülent Gönen, binanın yıkılma sebebinin inşaatında kullanılan kötü malzeme olduğunu belirtti.
Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji²Schüco, çevreye duyarlı olan kimsenin duyarsız kalamayacağı enerji kazanımı ve enerji tasarrufu konularında her gün daha da geliştirdiği ürünlerini İstanbul Yapı Fuarı’nda sergiledi. 2000’i aşkın kişinin ziyaret ettiği standı ile Schüco, gerek farkını ortaya koyan kalitesi gerekse geniş ürün yelpazesi ile yine Yapı Fuarı’nın en ilgi çekici markalarından olmayı başardı.
Evlerde engelsiz alanlar yaratılıyorEvlerde engelsiz alanlar yaratılıyorÇocuk ve genç odaları tasarlayan Odda firması, yaklaşık altı aydır, engelli gençler ve çocuklar için de ürün tasarlıyor. Mobilyaların boyları, engellilerin rahat kullanımı için daha alçak üretiliyor ve pratik çözümler sunuluyor. Tasarımlara engellilerle konuşularak karar verilmiş.
Madrid''i yaşatan mekan parçalarıMadrid''i yaşatan mekan parçalarıAnkara''da son yıllardaki kentsel planlama ürünlerinin tersine, Madrid, kent kültürünün gelişimine ve toplumsal ilişkilere imkan veren ve insanı yaşatan mekanlar sunmaktadır.
Malzemesi soğuk tasarımları sıcakMalzemesi soğuk tasarımları sıcakSevgi Karay bir heykeltraş. Malzemesi demir. Demirden heykeller, dekoratif objeler tasarlıyor. Demir parmaklıklar, kapılar üreterek ev ve işyerlerinin dekorasyonuna katkı sağlıyor.
Hammam Design Radiator ISH Frankfurt Fuarı’ndaydıHammam Design Radiator ISH Frankfurt Fuarı’ndaydıHammam Design Radiator, ısıtma sektörünün en büyük ve kapsamlı fuarı olan ISH Frankfurt Fuarı’nda yeni piyasaya çıkardığı çelik ve paslanmaz çelik dekoratif radyatörleri ile büyük ilgi gördü.
Arkitera Forum YenilendiArkitera Forum Yenilendi2000 yılından beri yayında olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin standartları belirleyen projelerinden Arkitera Forum 2 ayı aşkın bir süredir devam eden yenileme çalışmalarının ardından yeni yüzüyle açıldı. Arkitera Forum’un tasarımının yenilenmesi kapsamında sitenin renkleri değişti, site internet tarayıcılarının pencerelerinde sola hizalanırken sağ tarafa da büyük bir banner alanı yerleştirildi. Tasarım yenileme çalışmaları kapsamında en kısa zamanda http://forum.arkitera.com/ adresi de değişerek çok daha farklı bir görüntüye kavuşacak.
Yapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapı Fuarı’nda İnterax FarkıYapıların dış cephe kaplamaları ve iç donanımlarında geliştirdiği alüminyum sistemleriyle dünya markası olan Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ, 52 yıllık tecrübesini Uluslararası Yapı 2007 İstanbul Fuarı’nda da ispatladı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 2. holde yer alan 2300 nolu standıyla dikkat çeken Çuhadaroğlu, Dorma ile yollarını ayırdıktan sonra pazara sunduğu İnterax markalı ürünleriyle büyük ilgi gördü.
Çocuklar hayal etti üniversiteliler yaptıÇocuklar hayal etti üniversiteliler yaptıYaşları 5-6 civarında. İç dünyalarında yaşadıkları ve hayalini kurdukları herşeyi İTÜ’lü mimarlık ve tasarım öğrencilerine anlattılar, onlarla birlikte hayallerini kağıda döküp, maketini hazırladılar.
Çırağan 6.5 milyon dolara yenilendiÇırağan 6.5 milyon dolara yenilendiÇırağan Palace Kempinski’nin davetler için kullanılan bölümü, otelin açılışından 15 yıl sonra yenilendi. Salonlar, halısından zemin döşemesine, perdesinden mobilyasına kadar farklı görünüme büründü. Tablolar bile değişiklikten nasibini aldı.
Barajlar boşaldı, susuz yaz kapıdaBarajlar boşaldı, susuz yaz kapıdaİstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz kurak geçmesi beklenen bir yaza hazırlanırken barajlardaki su miktarının giderek azalması "Susuzluk sıkıntısı geri mi geliyor?" sorusunu akla getiriyor.
VitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü AldıVitrA’nın, Ross Lovegrove tarafından tasarlanan İstanbul Koleksiyonu, 2006 Elle Decor Uluslararası Tasarım Yarışması’nda (EDIDA) “En İyi Banyo” ödülünün sahibi oldu.
Bir Mimarın Gözden Uzak FikirleriBir Mimarın Gözden Uzak FikirleriMimarların, çalışma taslaklarını ille de sergilemek durumunda olmadıkları belirli mimari maketler çoğunlukla arka odalara tıkılırlar ya da süprüntü yığınlarına indirgenirler. Ancak, önemli bir romanın ilk versiyonları ya da klasik bir filmden outtake’ler (çekilmiş ancak filmde kullanılmamış bir sahne) gibi maketler, öğrenciler ve mimari hayranları için, yaratıcı süreçler üstüne bir pencere sunmalarından dolayı sonuç üründen çok daha ilgi çekici olabilirler. Onlar aynı zamanda, bilgisayarla üretim yapılan bir çağda, bir yapının nasıl göründüğü ve nasıl bir his yarattığı hakkında da fikir verirler. Bu yüzden 72 yaşındaki Mimar Richard Meier,ziyaretçiler için 40 yıllık kariyeri boyunca uzanan projelerinden bir maketler dizisi örneği görme şansı vererek, dış dünyayı içeri davet etme kararı aldı.
Anemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorAnemon Hotelleri Colormix Line ile RenkleniyorTürkiye''de hızlı bir şekilde gelişme gösteren turizm sektörünün öncü isimlerinden Anemon Hotels Grubu''na bağlı Anemon Fuar İzmir ve henüz hizmete başlayan Anemon Denizli Hotel, Canesol''un beğenilen ürünü Colormix Line ile dış cephelerini renklendirme kararı aldı.
Fenerler turizme açılıyorKıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, 6 ve 8 Haziran’da 9 deniz feneri, 1 dalgakıranı ve 2 tarihi binayı kiralamak için ihale açtı.
1 milyar $''lık enerji yatırımıGayrimenkul projeleriyle gündeme gelen Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, enerji sektöründe adından söz ettirmeye hazırlanıyor.
Koç: AKM daha ihtişamlı olacakAtatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması kararını savunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, asıl niyetin “bir kültür merkezini yok etmek değil, daha ihtişamlı bir projeyi ülkeye kazandırmak” olduğunu söyledi.
Türkiye''nin konut enerji haritasıDar gelirli kesim için yapılan toplu konutlarda, ısıtmanın doğalgazla yani yenilenmeyen fosil kaynaklarıyla sağlanması ve arıtılmış su kullanımı, ne yazık ki enerji kulanımını azaltmak için yeterli değil.
Doğa alarm veriyorKüresel ısınmanın ve kuraklığın ilk etkileri ormanlar üzerinde görünmeye başladı. Kar yağışının azlığı ve ılıman geçen kışın ardından ağaçlara zarar veren böceklerde ciddi oranlarda artışlar gözleniyor. İlkbaharla birlikte her zamankinden erken ve çok üreyen böcekler genç çam ağaçları ile meşelerde tahribata yol açıyor. Özellikle Eskişehir''in Sarıcakaya bölgesindeki 20 yaşındaki çam ağaçlarında görülen ve ibrelerini yiyerek ağaçların kurumasına neden olan Yaprak Arısı ( Neo diprion sertifer ) isimli böcek ile kimyasal mücadele başladı. Böceklerin yaptığı zararı yerinde görmek ve yapılan mücadele çalışmalarını izlemek üzere Orman Genel Müdürlüğü''nden gelen şube müdürü ve konunun uzmanı Mehmet Yamantaş , yaptığı açıklamada, Türkiye''de ağaçlara zarar veren böceklerin sayısında ciddi bir artış olduğuna belirterek şu bilgileri verdi: "Yangının verdiği zararın birkaç katını bu böcekler veriyor. Kış aylarının yeteri kadar soğuk geçmemesi nedeniyle böcekler ölmedi. Bu yıl daha erken mevsimde çıktılar. Bunlarla mücadele etmenin 3 yolu var. Birincisi biyolojik mücadele yani bu böcekleri yiyen kuşları ve karıncaları ormanda çoğaltmak, ikincisi mekanik mücadeleyle hastalıklı ağaçları ve dalları keserek yok etmek, üçüncüsü ise ilaçlamak. Biz ilaçlama seçeneğini pek kullanmak istemiyorduk ama bu yıl mecbur kaldık."
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Binaları koruma(ma) kriteri arsa değeri mi?Antalya''da okulları ve Doğumevi''ni yok ederek, yerin altına yapılacak dört katlı ticari bir bina mı bölgenin kültürel merkez olmasına katkı yapacak?
İKÜ''den birincilikİstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi''nin düzenlediği " Üniversitelerarası Design & Construct 2007 Öğrenci Çelik Köprü Yarışması "nda birinci oldular. Yarışmanın ikinciliğini Kocaeli Üniversitesi, üçüncülüğünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri kazandılar. Öğrencilerin ekip olarak çalışarak tasarım, üretim, işçilik, planlama, organizasyon gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerine fırsat tanınmasını hedefleyen Design&Construct 2007 Çelik Köprü Yarışması''nda, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri sadece yapısal çelikten oluşan bir köprüyü tasarladılar, projelendirdiler, ürettiler ve yarışma sırasında kurdular. Köprüler, kurulum hızı, hafiflik, rijitlik, yapım maliyeti, yapısal verimlilik ve estetik alanlarında değerlendirildi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kremna Antik Kenti bakımsızlık nedeniyle yıkılıyorBurdur''un Bucak ilçesine bağlı Çamlık beldesinde bulunan Lidyalılar dönemine ait Kremna Antik Kenti''ndeki işlemeli taşların bakımsızlık nedeniyle kırıldığı, tiyatro kısmının da yıkılmaya başladığı bildirildi.
Büyükşehir bir adliye, bir cezaevi sahibi olduAdalet Bakanlığı, Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi binalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne devir protokolüne onay verdi.
''Su sorunu olmayacak''Topbaş, su sıkıntısı yaşanmaması için tasarruf yapılması gerektiğini söylerken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul''un su havzalarında yoğun bir azalma olduğuna dikkat çekerek "İstanbul tarihinin en büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya" dedi.
Küresel ısınmaya 1 milyar insan göçüİngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, 2050 yılına kadar en az 1 milyar insanın küresel ısınmanın sonuçları yüzünden göç edeceği uyarısında bulundu.
Kurnadan sonra sarnıç önerdiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz suyunu arıtmaya bile gerek duymadan İstanbulluları susuz bırakmayacaklarını ve bu konuda hiçbir sorun yaşanmayacağını söyledi. İstanbullulara "Tasarrufa devam" diyen Topbaş, kurnadan sonra şimdi de bahçesi olan İstanbullular’a bahçe sulaması için yağmur sularını doldurmak amacıyla sarnıç önerdi, "Kendi bahçemde sulamayı yıllardır öyle yapıyorum" dedi. Yapılan çağrılar sonrasında, günde 200 bin metreküp su tasarrufu sağlandığını belirten Topbaş, bunun 1.5 Sazlıdere Barajı anlamına geldiğini anlattı. Günlük 2 milyon 100 bin ton su kullanımından yapılacak yüzde 25 tasarrufun günlük 525 bin metreküp olduğunu belirten Topbaş, "İstanbullular bunu başarır. Tasarruf yapmayanları uyarmak zorundayız" dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Sultanahmet Adliyesi müze ya da otel olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adalet Bakanlığı ile yapılan protokolle belediyeye devredilen Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi ile ilgili özel projeler hazırladıklarını söyledi. Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin, Bayrampaşa Cezaevi’nin bulunduğu 110 bin metrekarelik alanın, kentsel dönüşüm alanı olarak kullanılmasını istediğini belirtti. Kadir Topbaş, "Benim çok daha farklı bir projem var. Çevreyi uçuracak şeyler bunlar. Çok etkileyeceği için açıklamıyorum. Bayrampaşa Cezaevi Silivri’ye taşınınca uygulama yapacağız" dedi. Topbaş, Sultanahmet Adliyesi’nin de turizm amaçlı müze ya da otel olarak kullanılmasını planladıklarını söyledi. Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne gelir elde etmek amacıyla İETT arazisi değerinde olmasa bile satmayı planladıkları diğer gayrimenkullerle ilgili çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Başkan Kadir Topbaş; “Yüzde 25 tasarruf 45 gün daha su demek!...”Su kaynaklarının bu yazı çıkartacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların yüzde 25 tasarruf etmesi durumunda su rezervinin 45 gün daha fazla yeteceğini açıkladı.
İtalyan mimarlık ve sanat dergisi Abitare''den İstanbul özel sayısıİtalya''nın önemli mimarlık ve sanat dergisi Abitare, mayıs sayısını İstanbul''a ayırdı. Dergide, kent, Mimar Sinan''dan çağdaş Türk mimarisinin önde gelen ismi Sedat Hakkı Eldem''e, “yazarların İstanbul”undan “bugünkü Türk sineması”na kadar değişik yönlerden ele alındı.
Aeroflot''un merkez binasını Türk şirketi ZAO yapacakRus Havayolları şirketi Aeroflot''un başkent Moskova''daki merkez binasının inşaatını Türk ZAO MEBE firması yapacak. Moskova''nın uluslararası hava alanı olan Şeremetyevo 2''nin yakınlarında bulunan bir arsaya inşa edilecek Aeroflot binasının temeli cuma günü düzenlenen törenle atıldı.
Turizmde marka olan Martı gayrimenkule de iddialı giriyorTurizm yatırımlarıyla adını duyuran Martı Grubu, gayrimenkule de iddialı giriyor. Çerkezköy''de 5 yılda yaklaşık 3 bin konut yapacak olan grup, yabancılar için de proje geliştirecek.
Depremde hasar gören tarihi cami restore ediliyorTarihi yarımada içindeki önemli eserlerden biri olan ve 1999 Marmara Depremi''nde hasar gördüğü tespit edilen Yavuz Sultan Selim Camisi restore ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden alınan bilgilere göre, Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan ve 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim için yaptırılan camide, 1999 depreminden sonra yapılan incelemelerde hasar gördüğü tespit edildi. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasının ardından Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu''ndan onay alındı. Camide gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için 14 Eylül 2006 tarihinde ihale yapıldı ve ardından da caminin iç, dış, kubbe ve minarelerinde restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon dolayısıyla ibadete kapatılan camideki çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Osmanlı Devleti''nin dokuzuncu padişahı olan Yavuz Sultan Selim''in adını taşıyan Yavuz Sultan Selim Külliyesi''nde caminin yanı sıra türbeler, mektep, imaret ve hamam bulunuyor.
Tarih: 14 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
KEY: Konut Edindirme YağmasıAKP Hükümeti Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paraları seçim öncesinde ödemeye hazırlanıyor. 2008 için planlanan KEY ödemeleri seçim öncesine çekilmeye çalışılırken, yaklaşık 5-6 milyon işçi ve kamu çalışanını ilgilendiren KEY ödemeleri bir müjde olarak sunuluyor.
Marmara fayı fethedilecek!Marmara fayının sırlarını çözecek ''L''Atalante araştırma gemisi bugün açılıyor. Gemideki mini denizaltı Nautile, iki pilot ve bir araştırmacıyla faya inecek. Denizaltı 6 bin metreye kadar inebiliyor.
''Halı yıkamayın, silin''"Diş fırçalarken musluk açık bırakılmazsa, beyler tıraş olurken hassasiyet gösterirlerse, iki parça çamaşır için makineyi çalıştırılmazsa su kesintilerine gitmeyiz."
Doğu Karadeniz''de mimariden yola çıkarak!Ne zaman Karadeniz konusu olsa nedense yeşil anımsanır. Yeşil, doğanın rengi ve bir coğrafya ile buluşmasının rengi, ahengi olarak anımsanır.
Gökdelen arazisi bitince yabancılar konuta yöneldiTürkiye''de otel, alışveriş merkezi ve rezidans gibi projeler geliştiren yabancı yatırımcılar konut sektörüne de el attı. Ülkede konut açığının fazla olmasını değerlendiren Ortadoğu ve Avrupalı girişimciler, gayrimenkul üreticilerine ortaklık teklif ediyor.
Transfer merkezlerine dava yağacakYeşil alan, çocuk oyun alanı, sağlık ocağı bahçesi, sit alanı dinlemeden transfer merkezleri adı altında İstanbul''un yaklaşık 50 noktasına kuleler dikilmesinin yolunu açan Büyükşehir Belediyesi''nin kararlarına tepki büyüyor.
Doğalgaz çalışmaları sırasında antik mezarlar bulunduGaziantep Müze Müdürlüğü, Roma ve Tunç Çağı''na ait olan mezarlarda inceleme başlattı. Sam Köyü''nden geçen doğalgaz ana borularının toprak altına alınması için yapılan kazı çalışmaları sırasında antik mezarlara rastlandı.
Medrese aslına uygun restore edilmeliMardin''de Akkoyunlar döneminden günümüze kadar dimdik duran 940 yıllık tarihi Kasım Paşa Medresesi''ndeki bakım onarım çalışmaları sürürken, şehit kanının savrulduğu eyvan kısmındaki duvara dikkat edilmesi istendi.
400 milyar dolarlık proje, Abu Dabi''de görücüye çıktıBirleşik Arap Emirlikleri''nin başkenti Abu Dabi''de devam eden "Cityscape" emlak fuarında görücüye çıkan projelerin toplam değeri 400 milyar doları aşıyor. Organizatör Rohan Marvaha, Cityscape emlak fuarının ilk defa Abu Dabi''de düzenlendiğini anlattı.
Alt gelir grubuna konut yapmaya devam edeceğizToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, 255 binden fazla konutun inşaatına başladıklarını, 140 bin konutu bitirme noktasına getirdiklerini söyledi.
AKP''den ikinci mera affıHükümet seçim öncesi, 2005''te ilk adımını attığı mera affını tamamlamayı amaçlıyor. AKP''nin gündeme getirdiği teklifler hem yaylak ve kışlaklara hem de Hazine''ye tescilli meralara yapılan inşaatların affını öngörüyor.
Başkent te ’küresel’ sıkıyönetimBu ülkenin başkenti alarm veriyor...Su alarmı.. Dün Belediye Başkanı Melih Gökçek aynen şöyle diyor: - En fazla 4-5 aylık suyumuz kaldı.
Akdamar''a AB destekli tekneRestore edilip müze olarak ziyarete açılan Van Gölü''ndeki Akdamar Adası''ndaki Ermeni Kilisesi''ne ulaşım amacıyla Hatay''ın İskenderun ilçesinde 110 kişilik tekne yapıldı. Yerli ve yabancı turistleri adaya çekmek için hazırlanan Doğu Anadolu Kalkınma Projesi, Avrupa Birliği''nden (AB) destek gördü. Akdamar Adası''na gezi amacıyla tekne yapılması da yer alan projeye AB''den 60 bin avro destek geldi. Önümüzdeki günlerde Van Gölü''ne götürülecek tekneyle turistler adaya taşınacak.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Kadir Topbaş C40 yolcusuMexico City Belediye Başkanı küresel ısınmadan kaynaklanan selleri nasıl engelleyebileceğini, Londra Belediye Başkanı enerji kaybını nasıl engelleyebileceğini, New York Belediye Başkanı sera gazı salınımını nasıl azaltabileceğini öğrenmek istiyor. İklim grubu C40''ı oluşturan dünyanın en büyük 40 şehrinin belediye başkanları New York''ta toplanacak. 14-17 Mayıs''taki zirvede başkanlar iklim değişikliğiyle mücadele yollarını tartışıp bilgi alışverişinde bulunacak. Zirveye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılacak. Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone''a iklim değişikliği konusunda danışmanlık yapan Mark Watts, "Pek çok farklı konuda rakip olsak da iklim değişikliği mücadelesinde birlikte çalışmaya söz verdik" diyor. New York, Londra, İstanbul, Tokyo gibi metropoller dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 75''inden sorumlu ve karbon salınımlarının azaltılması konusunda kritik rol oynuyor.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''İstanbul''da 63 bin bina acil yıkılmalı''Bahçelievler''de çöken altı katlı Jale Apartmanı''yla ilgili rapor, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştı. Rapora göre binada C20 (metrekarede 200 kilo basınca dayanıklı beton) yerine C13 (metrekarede 130 kilo basınca dayanıklı) beton kullanıldı, çelik çubukların çekme değerleri minimumun altındaydı. Raporda 6659 parseldeki apartman yapılırken komşu arsaya 50 santimetre tecavüz edildiği, komşu binanın yıkımı sırasında da apartmanın bu parsele sarkan temeline de zarar verildiği vurgulandı.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.