Haberler

15 Haziran 2009, Pazartesi

Türkiye''de Planlama ve Mimarlık Alanının Son On YılıTürkiye''de Planlama ve Mimarlık Alanının Son On YılıKent mekânını biçimlendiren mimarlık ve planlama alanlarında son 10 yıldır yaşanmakta olan değişimin ve bu değişimin arkasında yatan dinamiklerin çözümlenmesi, tartışılması, yeni bilgilerin ve bakış açılarının paylaşılmasını amaçlayan Planlama ve Mimarlık Alanının Son On Yılı Sempozyumu 11-12 Haziran 2009 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Haberin Devamı
Türk zeytinyağı bu şişeler sayesinde marka olacakTürk zeytinyağı bu şişeler sayesinde marka olacakAnadolu Cam, Türk zeytinyağının dünya pazarında markalaşmasına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü dört tasarımcıyla "Türk Zeytinyağı İçin Cam Şişe Tasarım Projesi"ni hayata geçirdi. Ambalajın ürün kadar önemli olduğu düşüncesiyle yola çıktılar. Türk zeytinyağını temsil edecek şişelerde olması gereken özellikler belirlendi.
Akdeniz''in En Lüks Oteli Mardan Palace''ın Aydınlatmasını Tepta YaptıAkdeniz''in En Lüks Oteli Mardan Palace''ın Aydınlatmasını Tepta Yaptı23 Mayıs''ta dünya çapında ünlü davetlilerin katılımıyla açılan ve "Akdeniz''in en lüks oteli" olarak lanse edilen Mardan Palace''ın tüm dış mekan aydınlatmasının projelendirilmesi ve ürün seçimi Tepta Aydınlatma-iGuzzini ve Antrox tarafından yapıldı.
İstanbul''un ''Yüzük taşları'' iştah açıyorİstanbul''un ''Yüzük taşları'' iştah açıyorBoğaz hattındaki Kuleli Askeri ve Haydarpaşa Lisesi ile Sepetçiler Kasrı gibi kamuya ait binaları turizme açmak isteyen Günay''a, turizmcilerden şartlı destek: Şaibe olmasın, tahsis yapılsın.
İstanbul New York olmasınİstanbul New York olmasınİstanbul 2010''a hazırlanırken, azalan zamanı ve 2010 kapsamında yapılan projeleri yorumlayan İstanbul Kültür Tarihi Araştırmaları Merkezi Başkanı tarihçi yazar Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu, yetkilileri uyardı.
Denizkondu''ya ''Sergi Gösteri Gemisi'' ünvanı verildiDenizkondu''ya ''Sergi Gösteri Gemisi'' ünvanı verildiMarmaris Limanı''na bağlı ‘My Fantasy'' adlı ‘denizkondu'', bu kez ‘Sergi Gösteri Gemisi'' yapıldı.
En iyi moda tasarımcı otelleriEn iyi moda tasarımcı otelleriKıyafetleri giyiliyor, kozmetik markaları ve parfümleri kullanılıyor, gözlükleri takılıyor, şimdi de konukseverliklerini test etme zamanı.
Dubai''nin tacını Abu Dabi kaptıDubai''nin tacını Abu Dabi kaptıŞeyh El Maktum''un gözbebeği Dubai''yi kriz vurdu. 5 yıl öncesine kadar uluslararası para fonlarının ve küresel şirketlerin sermaye akınına uğrayan ''Körfez''in incisi Dubai, krizle birlikte unvanını petrolün vatanı Abu Dabi''ye bıraktı.
Türkiye dev dalgaların tehdidi altındaTürkiye dev dalgaların tehdidi altındaRusya ve Arnavutluk ile birlikte Türkiye''nin bölgesel iklim değişikliği tehdidi altında olduğu bildirildi. Limanlardan tarım arazilerine, içme sularından santrallara kadar bir çok bölge ve tesis risklerle karşı karşıya.
"Ejderha" stadyum elektrik üretiyor"Ejderha" stadyum elektrik üretiyorTayvan''daki 55.000 kişilik stadyum aynı zamanda elektrik üretiyor...
Başkan Acar’ı kızdıran logoBaşkan Acar’ı kızdıran logoMuğla''nın Marmaris İlçesi''nde, aralarında bar ve disko gibi eğlence mekanlarının da bulunduğu restoran, apart, otel ve turistik tesislerin imara aykırı olduğu gerekçesiyle belediyece mühürlenmesi, ilginç bir karşılık buldu.
Ekoloji İkonlarıEkoloji İkonlarıGiderek artan ekoloji araştırmaları, karbon emisyonu incelemeleri, toplu "yeşilleşme" girişimleri, Dünya Çevre Günü aktiviteleri... Tüm bunlar, dünyanın şu anda ulaşmaya çalıştığı en önemli amaçlara hizmet ediyor: Çevreyi kirleten ve atık üreten ekonomilerden sürdürülebilir olanlara doğru yol alabilmek. Ancak ekoloji farkındalığı, artık sadece çevreci gruplar ve onları destekleyen ünlülerle sınırlı değil. Hatırı sayılır bir kalabalık oluşturan küresel orta sınıfın tüketicileri, eskiden hiç de göze hitap etmeyen çevreci ürünleri değil, "eko-şık" tasarımları tercih etmeye başladı. Bir sonraki adım ise ekolojik ikonlar.
Kıbrıs''ın Antalya''sı emlakta tavan yaptıKıbrıs''ın Antalya''sı emlakta tavan yaptıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nin (KKTC) yeşil ve mavinin buluştuğu bölgesi Karpaz''da bulunan Bafra, emlak piyasasında tavan yaptı.
İnşaattan 100. yılda ''üç 100'' hedefiİnşaattan 100. yılda ''üç 100'' hedefiİMSAD Başkanı Turan inşaatın lokomotif sektör olduğunu belirterek, "2023 yılında 100 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatı yapacağız, 100 milyar dolar yurtdışı müteahhitlik geliri sağlayacağız ve iç pazarı 100 milyar dolara çıkaracağız" dedi.
Fortis''ten tarihi binalara kredi imkanıFortis''ten tarihi binalara kredi imkanıFortis Bank Türkiye, sadece tarihi binaların yenilenerek korunması amacıyla kullanılmak üzere yeni bir nakit kredi sunuyor. Türkiye''de ilk olan Tarihi Bina Restorasyon Kredisi ile tarihi binalar yenilenerek geleceğe kazandırılacak. Krediyi 60 aya varan vadeler, düşük komisyon ve avantajlı faiz oranlarıyla sağlayan banka 1.47 faiz oranı uyguluyor. Banka aynı zamanda kredi kullananlara kullanıcı ücreti almadan, sadece depozito ücreti alarak 1 yıllığına kiralık kasa da hediye ediyor.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Başakşehir''in ilk AVM''sini Fuzul Grup 2010''da açacakBaşakşehir''in ilk AVM''sini Fuzul Grup 2010''da açacakİstanbul''un en modern uydu kentlerinden Başakşehir, ilk büyük alışveriş merkezine 2010''da kavuşacak. Fuzul Grup tarafından Onurkent''in ortasında projelendirilen Olimpa AVM, 40 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
Mahkeme''den tarihi Salı Pazarı kararıMahkeme''den tarihi Salı Pazarı kararıKuşdili Çayırı''na çok katlı alışveriş merkezi yapılmasını amaçlayan projeye ilişkin İstanbul İdare Mahkemesi''nin "yürütmeyi durdurma" kararı verdiği belirtildi.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorÇanakkale Seramik&Kalebodur Mimarlık Kültürüne ARKİV''e Sponsor Olarak Destek VeriyorMimarlık ve tasarım kültürüne verdiği destek ile adından sıkça söz ettiren Türkiye''nin öncü markalarından Çanakkale Seramik&Kalebodur, Türkiye''nin Mimarlık Arşivi ARKİV''in 3 sene boyunca sponsoru oldu. Türkiye''nin Mimarlık Arşivi, eskisi gibi sürekli güncellenmeye, genişlemeye devam edecek ve Türkiye''deki mimari üretimin bir aynası olacak.
Yıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar Süren Mücadelenin Ardından High Line Sonunda AçıldıYıllar önce büyükbaş hayvan taşımacılığında kullanılan bir demiryolu üzerinde yer alan yükseltilmiş gezinti yolu High Line''in ilk etabının inşaatı, Friends of the High Line grubunun yürüttüğü mücadele sonunda tamamlandı ve projenin açılışı yapıldı. Törenden hemen sonra Friends of the High Line üyelerine birer mesaj gönderdi: "Başardık."
% 5 Büyüme için, İnşaat Sektörünün %10 Büyümesi Şart!İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından bu yıl 9-10 Haziran tarihlerinde ilki düzenlenen "I. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi"nde konuşmacılar inşaat sektörüne çarpıcı mesajlarla seslendi.
Kaledekor Ödüle Doymuyor...Bu sene yedincisi düzenlenen Altın Örümcek 2008 Web Ödül Töreni''nde Kaledekor ödülleri topladı.
Vergili: Yeni Belediye Binasına Taşınma Konusu KapanmıştırKarabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılmaz''ın Gündem Dışı Söz alarak Yeni Belediye Binası konusu ile ilgili Belediye''nin başı bir tarafta, gövdesi bir tarafta, Sayın Başkan Vergili Yeni Binaya Gitmeli" sözüne karşılık...
Philips 2010''un başkenti İstanbul''u aydınlatmaya talipAydınlatmada dünya lideri olan Philips, İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında İstanbul''un aydınlatmasına talip.
Marmaray''ın bitişi 2012’ye uzadıMarmaray inşaatı İstanbul''un Avrupa ve Asya kıtalarını deniz altından birleştirdi. Şimdi ise sıra Tarihi Yarımada''nın altının kazılmasına geldi. Sirkeci İstasyonu''na dönüştürülecek Hocapaşa Camii''nin yanındaki Batı Havalandırma Şaftı''nda 55 metre derinliğe ulaşıldı ve tünel kazılmaya başlandı ama tarihi kalıntılar da hassaslaştığı için projenin bitişi 2012''ye uzadı.
Dünya ısınacak Türkiye kazanacakKüresel ısınmanın etkisiyle karbondioksit ve su döngüsünün artacağı, bu durumun Türkiye''de yeşil miktarını da artıracağı bildirildi.
Yatırımcıların yeni gözdesi TOKİ''nin ''İspanya modeli''Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı A. Haluk Karabel, "Ege ve Akdeniz sahillerinde ''İspanya modeli'' denilen sistemle yapmayı planladığımız villa kentler ile yatırımcılara cazip bir ortam sunulacaktır" dedi. Türk-Arap Ekonomi Forumunda konuşan Karabel, Türkiye''de bugünlerde piyasalarda kıpırdanmaların başladığını söyledi. Türkiye''nin gayrimenkul yatırımcıları için önemli bakir fırsatlar sunduğunu ifade eden Karabel, "Turizm açısından cazip Ege ve Akdeniz sahillerinde ''İspanya modeli'' denilen sistemle yapmayı planladığımız villa kentler ile yatırımcılara cazip bir ortam sunulacaktır. Halen çalışmaları devam eden bu projelerimize İspanyol firmaları dahil çok sayıda yabancı firma ilgi göstermektedir" dedi.
Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Trafik yeraltına inince emlak fiyatları katlanacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin Kadıköy, Aksaray, Beşiktaş gibi işlek meydanlarında trafik akışını yeraltına almak için proje çalışmaları yapıyor.
Sinpaş ve Ülker grubu Katarlı ortakla ''yeşil bina'' yapacakSinpaş GYO, Sağlam GYO ve Katarlı Barwa International, Zeytinburnu''nda 60 milyon dolarlık yatırımla otel ve rezidans projesi gerçekleştirecek. Proje yeşil bina konseptinde olacak.
Avrupa''nın en büyük hayvanat bahçesi geliyorSultangazi''nin çiçeği burnunda Belediye Başkanı Cahit Altunay, Avrupa''nın en büyük hayvanat bahçesinin Sultangazi''ye inşa edileceğinin müjdesini verdi.
Bakan Demir; "İstanbul yatırımlarımızda önemli yer tutacak..."Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret eden Bayındırlık ve İmar Bakanı Mustafa Demir, İstanbul''un Asya, Avrupa ve Ortadoğu''yu birbirine bağlayan çok önemli bir şehir olduğunu belirterek, "Bakanlığımızın çalışmalarında İstanbul çok önemli bir yer tutacak" dedi.
İzmir, Cenova''nın izinde yürümeliİTO Başkanı Demirtaş: "Bugüne kadar hazırladığımız bütün projelerin hayata geçirilmesi halinde bir kente ne kadar büyük canlılık getireceğini canlı olarak Cenova''da gördük."
İzmir''in suyunda "güneş enerjisi" dönemi başlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda önemli bir adım atarak köylerdeki su depolarına, güneş enerjili klorlama sistemi kurmaya başladı.
"Fransawood" için geri sayımFransa, Paris''in dışında yer alan ve kullanılmayan eski elektrik santralını dev bir sinema şehrine dönüştürmeye hazırlanıyor. Film endüstrisinin dev isimlerinden olan ve Fransa''nın Steven Spielberg''ü olarak anılan Luc Besson''un açıklamasına göre, tüm inşaatlar 2012 yılında, Cannes Film Festivali''nden hemen önce tamamlanmış olacak. ‘La Cite du Cinema'' (Sinema Şehri) adı verilecek olan dev komplekste film setleri, kurgu ve ışık stüdyoları, ofisler, sinemalar ve bir de film okulu bulunacak. 1929''da inşa edilen ve şu anda terk edilmiş bir halde bulunan 62 bin metrekarelik santralın yeni bir yüze kavuşması ise 197 milyon dolara (yaklaşık 300 milyon TL) mal olacak. Yeni sinema şehrinde yapımcılar, film çekimleri için kendilerine yer de kiralayabilecek.
Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet
UNESCO Uzmanı Bursa''ya hayran kaldıUNESCO Kültür Mirası Komitesi Uzmanı Junaid Sorosh-Wali, Bursa''nın tarih kokan atmosferine hayran oldu.
Kiska, New York''ta atıl demiryolunu geleceğin parkı yaptı, Bloomberg''ten övgü aldıABD''de otoyol, köprü, gökdelen ve metro ihaleleri alan Türk İnşaat firması Kiska, New York''un Manhattan adasında yaklaşık 50 yıldır kullanılmayan, atıl durumdaki tren yolu olan High Line Park''ı 21''inci yüzyıla yakışır modern bir park haline dönüştürdü.
Otel tartışması tam gaz devamBüyükşehir Belediye Meclisi''nin Haziran ayı toplantısının ilk gününde Kızılay''daki gökdelenin otele dönüştürülmesini engelleme talebi ile başlayan tartışma yeni bir boyut kazandı. Meclis''in son gününde Gökçek''le Tanık''ı ilk ayrılığa sürükleyen "Gökdelen" tartışması bir daire başkanının da görevden alınmasına neden oldu.
Kadastro işlemleri 5 ilçede artık onlineBakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören ve Esenler ilçelerine hizmet veren Bakırköy Kadastro Müdürlüğü artık www.bakirkoykadastro.gov.tr internet sitesi üzerinden hizmet vermeye başladı.
Büyükşehir''den rövanş gibi kararÖzelleştirme İdaresi''nin hazırladığı, ancak reddedilen imar plan değişikliği, Konak İskele Alanı''nı yeniden düzenlemeyi öngörüyor.
Yavaş şehir"Yavaş şehir" diye bir şey duymuş muydunuz? İtalyanca-İngilizce ortak adıyla "Citte Slow", uluslararası bir kentler ağı...
Boğazlardaki akıntıdan elektrik üretilecekTBMM Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında akıntıya dayalı enerjiden elektrik üretimi için yatırım yapmayı bekleyen girişimciler olduğunu kaydetti.
Ben bir baz istasyonuyum çocuk parkında ne belediye ne de kaymakam bunun farkında!Gece yarısı saat 02.00''de, inanılmaz bir şekilde, mahallemizin çocuk bahçesine baz istasyonu konduruldu.
"AKP kıyılardan intikam alıyor"Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, AKP''nin imar ve ruhsat yetkisini belediyelerden almak için Meclis''e sunduğu kanun teklifinin, seçimde kazanılamayan kıyı belediyelerini cezalandırma amacı taşıdığını bildirdi.
Rüzgardan gelen enerjiEve yerleştirilen rüzgar türbinleri sayesinde artık elektrik faturaları o kadar da kabarık olmayacak.
Sadece kötü koksa...Kurbağalıdere yalnızca kötü kokular yaymıyor. İçinden geçtiği mahallelerde çevre ve halk sağlığını da tehdit ediyor.
Krizde 20 ülke gezdi, yeni projeler yarattıSerdar İnan, İstanbul''a kademeli olarak ve 25 milyon nüfusa göre imar planı yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Konutlara karne geliyorEnerji verimliliğini sağlamak amacıyla iki yıl önce çıkarılan Enerji Verimliliği Yasası''nın uygulamasında sorunlar yaşandığını belirten Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın, yasaya göre her konuta enerji kimlik belgesi verileceğini söyledi.
Metro AVM''lere yeni bir soluk getiriyorMetro Group, Merter''de tavanı açılır alışveriş merkezini ağustos ayında hizmete açacak Metro AVM''lere yeni bir soluk getiriyor.
Konut kredisine talep azaldıTürkiye Bankalar Birliği''nin "Tüketici Kredileri Mart 2009" raporunu yayınladı. Rapora göre 2008 yılı ocak-mart dönemine göre konut kredileri yüzde 54 oranında azaldı.
Milli Park sınırı eski haline döndüBakanlar Kurulu''nun 2006 yılında Uludağ''da 347 hektarlık alanı Milli Park sınırlarından çıkarmasıyla ilgili yaptığı düzenleme Danıştay 10. Dairesi tarafından iptal edildi.
Muradiye Külliyesi restore ediliyorOsmanlı padişahlarından 2. Murat ile Cem Sultan ve çok sayıda şehzadenin kabirlerinin bulunduğu ''Muradiye Külliyesi''nin restore edilmesi için çalışma başlatılacak.
Sagalassos kazısı Temmuz''da başlıyorBurdur''un Ağlasun ilçesinde, 1990 yılında kurtarma çalışmaları başlanan Sagalassos Antik Kenti''nde yeni dönem kazı çalışmaları Temmuz ayında başlayacak.
Türkiye''nin 9 harikasıUNESCO''nun dünya mirası listesinde Türkiye''den 9 eser yer alıyor.
2.5 milyonluk metrobüse bak!İstanbul’da Phileas marka metrobüslerden biri yine arıza yaptı. Şoför dakikalarca uğraşmasına rağmen aracı çalıştıramadı. Metrobüs yolunun her iki tarafından uzun araç kuyrukları yaşanırken, vatandaşlar sık yaşanan arızalar nedeniyle belediyeye tepki gösterdi. Söğütlüçeşme-Edirnekapı arasında sefer yapan Phileas marka metrobüslerden bir tanesi Çağlayan’da arızalandı. Duran ve bir daha da çalıştırılamayan 34 TN 2982 plakalı araç nedeniyle metrobüs yolunun her iki yönünde onlarca araç birikti. Durak görevlileri duran metrobüs trafiğinin normale dönmesi için uzun süre çaba sarfetti. Bu doğrultuda Söğütlüçeşme-Edirnekapı istikametinde biriken araçların, ters istikamete sokularak arıza yapan aracın önüne geçmesi sağlandı. Diğer istikametten gelen metrobüsler de dönüşümlü olarak yoluna devam etti. Şoförler basın mensuplarının meydana gelen arıza ile ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. Olay yerine gelen “Metrobüs Hattı Acil Müdahale Aracı” ve ekipleri araçtaki sorunu gidermeye çalıştı. Sık meydana gelen arızalara halk da tepki gösterdi.
Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Evrensel
Hurdabüs demek edepsizlik mi?Siciline rağmen bu otobüslerin satın alınışı, sonra garaja sıra sıra dizilişi sadece İstanbul''un meselesi değil.
Mimarlık arşivi Arkiv''e Kale gibi sponsorTürkiye''nin en kapsamlı dijital mimarlık arşivi Arkiv''e Çanakkale Seramik&Kalebodur sahip çıktı.
Depremde duvarların yıkılmasını önleyen sistem 4 bin avrodan satılacakDeprem ya da ani bir patlama anında duvarların parçalanıp insanların üzerine düşmesini önleyen DDS Deprem Kumaşı, metrekaresi 25 avrodan satışa sunuldu.
MHP binasında kaçak sundurmaMHP''nin Ankara Balgat''ta bulunan Genel Merkezi''nde kaçak bölüm olduğu ortaya çıktı. Binaya bu nedenle iskân izni alınamıyor.
''2 bin belediye borç batağında''İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy: Belediyelerin borcu 5 milyar TL''yi aştı. Biz de artık garanti göstermeyen belediyeye kredi açmıyoruz.
ÇEDBİK Yeşil Bina Seminerleri''nin Üçüncüsünü GerçekleştirdiÇEDBİK "Yeşil Bina" Seminerlerinin üçüncüsünü, Yeditepe Üniversitesi işbirliğiyle 6 Haziran Cumartesi günü Yeditepe Üniversitesi Konferans Salonu''nda gerçekleştirdi.
Sahillerden intikam alma teklifi mi?AKP, sahil bölgelerindeki belediyelerin ruhsat ve imar yetkisinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na devrini öngören bir yasa teklifi hazırladı.
''Kaçak yapı kavramını sözlükten çıkartacağız''Lafla peynir gemisi yürütülme döneminin artık sona erdiğini belirten Bayındırlık Bakanı Demir, kanunlarda yapılacak değişikliklerle kaçak yapı kavramını sözlükten kaldıracaklarını söyledi.
İSPARK 2010''a hazırlanıyorİstanbul''da otopark yönetimini 4 yıldır sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSPARK A.Ş, 2 milyon 700 bini aşkın aracın bulunduğu kentte yeni otopark projeleriyle 2010 için kolları sıvadı. İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, "Dünyanın bütün metropollerinde trafik sıkışıklığı vardır. İSPARK olarak sürdürülebilir, katlanılabilir ve akıcılığı her gün artan bir trafik için uğraşıyoruz" dedi. İstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle kendi alanlarında çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Gurbetçi, 2010 sonuna kadar 9''a yakın yer altı otoparkını bitirmek istediklerini belirtti.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Tuz Gölü öldü Meke can çekişiyorBir yandan iklim değişikliği diğer yandan da kaçak kuyularla zor duruma gelen Konya Kapalı Havzası, günden güne kurumaya devam ediyor.
Mimarlık arşivi Arkiv yine yayındaArşivleme alışkanlığımız yok diye söylenir dururuz. Hele konu mimarlık olunca bu alanda belgeler, bilgiler hiçbir yerde derli toplu bulunamaz. Pek çok önemli binanın orijinal projeleri iş bittikten sonra ya rafa kaldırılır ya da ofisin bir yerinde unutulur kalır.
İklim değişikliği milyonlarca mülteci yaratacakİklim değişikliğinin önümüzdeki on yıllar boyunca neden olacağı kuraklık ve deniz seviyesinde yükselme gibi doğa olaylarının, milyonlarca kişiyi evlerini terk ederek göç etmek zorunda bırakacağı ve kitlesel göçler için yeni bir plana gerek duyulduğu belirtildi.
Gezegenimizin bize ihtiyacı varBu başlık da nereden çıktı mı diyeceksiniz? Belki de gazetelerde okudunuz, her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor, bu seneki Çevre Günü ve onu izleyen Çevre Haftası''nın ana teması da "gezegeninizin size ihtiyacı var".
"Mayınlar temizlenince bölge kültür ve turizm merkezi olacak"Suriye sınırındaki mayınlar temizlendiğinde Gaziantep ve Kilis''te 2 antik kent ve çok sayıda höyük bilimsel kazılara yasaklı arkeolojik yerleşim alanları olmaktan çıkacak.
Fenerliler de kokudan rahatsızKurbağalıdere kötü kokular yaymaya devam ederken Fenerbahçeliler dahil herkes derenin temizlenmesini istiyor.
Jeoloji Mühendisleri Büyükşehir''i uyardıJeoloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilcisi Engin Er, zemin şartları ve afet durumu hakkında ya hiç bilgi sahibi olmadan ya da yeterince araştırma yapılmadan imar planları hazırlandığını söyledi.
Japonya karbon emisyonunu azaltıyorJaponya, sera etkisi yaratan karbon gazı emisyonunu 2020''ye kadar yüzde 15 azaltacak.
Kaçak kazıda 2 bin yıllık tarih çıktıTokat''ın Turhal ilçesinde izinsiz yapılan kazı, yaklaşık 2 bin yıllık tarihi günışığına çıkardı. Jandarma ekipleri, kazı yapılan Gümüştop Köyü Karşılar Mahallesi''nde 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Zanlılar gözaltına alındı. Bölgede inceleme yapan Tokat Müze Müdürlüğü ekipleri, milattan önce 2 ve 6. yüzyıllar arasına ait zemini mozaikle kaplı mekanlar ve mezar yerleri buldu. Tarihi kalıntıların üzeri naylonla örtüldü. Koruma altına alınan alanda kazı çalışması başlatılacak.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: NTVMSNBC
İstanbul''un finans merkezi için TOKİ''ye olağanüstü yetkiTOKİ, hazırlanan kanun teklifiyle, İstanbul''u finans merkezi yapacak bölgedeki tüm imar, izin planı gibi işlemleri yürütmekle görevlendirilerek, olağanüstü yetkilerle donatıldı.
Belediyeler sahilden çekiliyor mu?Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Milletvekili Recai Berber ile arkadaşlarının Meclis Başkanlığı''na sunduğu yasa teklifine göre sahil şeridindeki belediyeler, imar konusunda devre dışı bırakılıyor ve sahilde tek patron Kültür ve Turizm Bakanlığı oluyor.
Sanat merkeziİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Rekreasyon Alanı içinde 5 bin kişilik bir tiyatro alanı yapacak.
Viyadük planı yenidenÖzelleştirme İdaresi’nin liman özelleştirme süreci devam ettiği için onaylamadığı, Konak ve Büyükşehir Belediyeleri’nin yetki sınırını aştıkları gerekçesiyle iptalini istediği viyadük imar planı yeniden yapıldı. Konak Belediyesi’nin yetki sınırları dorultusunda düzenlediği plan, Büyükşehir Belediyesi’nce onaylandıktan sonra bir kez daha Özelleştirme İdaresi’ne onaya gönderilecek. Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun, imar planı sürecinin yeniden başladığını beliterek, Özelleştirme İdaresi’nin çekince koyduğu konular değiştikten sonra yeniden onaya gönderileceğini söyledi. Altun, Özelleştirme İdaresi’nin kendilerine herhangi bir değişikliğin, özelleştirme süreci tamamlanmadığı için hukuki sorun yaratabileceğinden planı onaylamadığını bildirdiğini belirterek, “Özelleştirme İdaresi ihale sürecini olumsuz etkileyecek bir durum istemiyor. Firmanın beklentileri, alınan teminat ve benzeri faktörlerle ilgili olumsuz bir duruma sebebiyet vermek istemiyorlar” dedi.
Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Ege
Divriği Ulucami mahvoluyorMayıs başında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde -Taşkışla- açılmış ''Divriği Ulucami'' ile ilgili bir sergi gezdim.
Enerji sektörü geleceğini tartışacakHacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2-3 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul''da "Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı" düzenliyor.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.