Haberler

15 Haziran 2006, Perşembe

Aerotropolis’in YükselişiAerotropolis’in YükselişiHavaalanları artık sadece uçakların inip kalktığı, yolcular ve kargolar için bir transit noktası olmaktan öte bir anlam taşıyor. Faaliyetlerin çeşitliliği ve erişebilirlik giderek havaalanlarını kentliler için yeni bir odak noktası haline getirmektedir. Günümüzde büyük havalanları yavaş yavaş iş merkezlerini ve kentsel gelişimi de yönlendirmeye başlıyor. Havaalanları, günlük 58 bin çalışanı, kendi alışveriş, yeme-içme ve eğlence etkinlikleriyle bir banliyö alışveriş merkezinin neredeyse iki katı büyüklüğündedirler. Haberin Devamı
Tuzla''daki atıklar yabancı değilTuzla''daki atıklar yabancı değilTuzla''da ortaya çıkan zehirli varillerle yeniden gündeme gelen tehlikeli atık konusunu aslında Türkiye 18 yıldır tartışıyor.
Selenium konsepti İstanbul dışına çıkıyorSelenium konsepti İstanbul dışına çıkıyorİstanbul''daki 5 Selenium projesiyle toplam 534 daireye imza atan Aşçıoğlu İnşaat, şimdi Selenium''ları İstanbul dışında farklı illere taşımaya hazırlanıyor.
Ankara''da bir ''simge'' bina yıkılıyorAnkara''da bir ''simge'' bina yıkılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santralı''nı yıkıyor. Ankara''nın göbeğinde yer alan ve yıllardır göz göre göre çürüyen bina, 1929''dan itibaren 69 yıl boyunca başkente enerji sağlamıştı.
Evde ''tasarruf'' başlıyorEvde ''tasarruf'' başlıyorSon 1 ayda yaşanan gelişmeler konutta yeni bir dönem başlattı. Artık maliyetleri düşürmek için metrekareler küçülecek, yerli malzeme kullanımı artacak ve müteahhitler yüksek kârdan vazgeçecek.
Gezginlere Haydarpaşa çağrısıGezginlere Haydarpaşa çağrısı''Kimlik değiştirmeye'' hazırlanan Haydarpa Garı, İngiliz Daily Telegraph gazetesine konu oldu. İngiliz muhabir Barnaby Rogerson, garın çevresinin birkaç yıl içinde şehir planlamacıları tarafından değiştirileceğini, bu yüzden gezginlerin şimdiden Haydarpaşa''yı tatil planları arasına alması gerektiğini vurguladı.
Göztepe Camii gün sayıyorGöztepe Camii gün sayıyorGöztepe Parkı''na cami kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi''nin, imar planına yapılan itirazları reddetmesiyle yasal sürecini tamamladı. Müracaat gelmesi halinde Göztepe Parkı''nda cami inşaatına hemen başlanabilecek.
"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi Gerçekleştirildi"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi GerçekleştirildiOsmanlı Bankası Müzesi’nde düzenlenen, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, 14 Haziran 2006 Perşembe akşamı; Aykut Köksal "İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" konulu söyleşi gerçekleştirdi.Söyleşi bu dönemki toplantıların sonuncusuydu.
Başkent Otoparkı''na kalite belgesi verildiBaşkent Otoparkı''na kalite belgesi verildiKadıköy''de 1997 yılında açılan 6 katlı Başkent Otoparkı, Türk Standartları Enstitüsü''nden ''ISO 9001 kalite belgesi'' alan ilk otopark oldu. Duvarları granit kaplı olan, 2 asansörü, kapalı devre kamera sistemi ile her katında birer güvenlik görevlisi bulunan otoparkta bütün araçlar deprem, yangın ve teröre karşı 15 bin YTL''ye kadar sigortalanıyor. Törene Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de katıldı.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Seattle Sanat MüzesiSeattle Sanat MüzesiAllied Works, Washington Mutual Genel Merkezi’nin 42 katlı gökdeleniyle bağlantılı planlanan Seattle Sanat Müzesi’nin yenilenmesi ve büyütülmesi üzerine çalışıyor. Büyütme çalışmaları, 1980 yılında Venturi, Scott Brown tarafından tasarlanan müzenin, karakterini ve bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeni sergileme alanları sağlayacak.
Orman tahribatı ürkütücü boyutlardaOrman tahribatı ürkütücü boyutlardaDakikada 14 hektar ormanlık alan yok oluyor. Sadece Amazon bölgesindeki yıllık ormansızlaşma yüzde 4 seviyesine ulaştı...
Yolgeçen Han butik otel yapılacakYolgeçen Han butik otel yapılacakKapalıçarşı''da altı hanın butik otel yapılması amacıyla çalışma başlatıldı. Kuyumcular, ''Ya güvenlik'' diyor.
Kamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas MeydanıKamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas Meydanı”Kentsel yenileme”, gitgide kritik bir sorun halini alıyor, çünkü birçok seçenek yıkıma uğruyor. Ridley Scott’un “Blade Runner” isimli filmindeki gibi kişiliksizleştirilen kentsel çevreye ait fütüristik peyzaj, etrafa yayılmış yığın, karmaşa ve insancıl şehirciliğin başarız modeli olarak, hiyerarşilenmenin ara yüzünün tabakalarıyla tasvir ediliyor. Yabancılaşmanın son evresinde bulunan ve suç patlamalarının arttığı popülasyonda umutsuzluk yaratılıyor.
"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildi"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildiİstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" paneli 7 Haziran 2006 Çarşamba günü, Atatürk Kültür Merkezi''nde gerçekleştirildi.
Ulusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduUlusal Beton Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli OlduAraştırma ve tasarım yoluyla beton içinde veya betonla birlikte her tülü “plastic – OPACITY” fikrini keşfetmeye çalışmaları istenen ulusal yarışmaya, üniversitelerin mimarlık, mühendislik, tasarım fakülteleri ve ilgili disiplinlere kayıtlı öğrencileri tarafından hazırlanan toplam 37 proje katıldı.
Bahreynli gayrimenkul devi Kıbrıs''a 250 milyon dolarlık yatırım yapıyorBahreyn merkezli gayrimenkul şirketi Real Capita, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nde (KKTC) 2 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor. Real Capita''nın kardeş şirketi olan Riyad merkezli United Medical Group (UMG) Başkan Yardımcısı Erşat Hürmüzlü, Real Capita ortaklarının şahıs olarak, KKTC''de 400 dönüm arsa satın aldığını söyledi.
Sokrat''ın ruhu Cebeci Han''daİlk olarak Barselona''da başlayan Inten-I sity Projesi, bu yıl, Barselona, Lizbon, I Selanik''ten üç üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla İstanbul''da gerçekleşti. Katılımcılar, Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Planlama Bölümünde, Eminönü''de bulunan Cebeci Han ve çevresini iyileştirme ve güzelleştirme kapsamında projeler çizdiler.
Haydarpaşa Bozulmadan Mutlaka Gidip Görülmeliİngiliz gazeteci Barnaby Rogerson, İngiliz Daily Telegraph gazetesi için yazdığı haberde, Haydarpaşa''dan yapılan gezilerin, Asya''ya yönelik en muhteşem tren yolculuklarından biri olduğunu belirtti.
12 yüzen ada daha bulunduArtvin''in Şavşat ilçesi Arsiyan Yaylası''nda üç göl üzerinde 12 yeni yüzen ada ortaya çıkarıldı. Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, Gürcistan sınırına yakın, 3 bin metre yüksekliğindeki bölgede bulunan göller üzerinde, literatürde yer almayan 12 yüzen adayı bilim dünyasına tanıtmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Arsiyan Yaylası''nda heyelan veya buzul işlemesi sonucu oluşan irili ufaklı 20 kadar göl bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Bulut, "Sedava Gölü üzerinde 8, Muasıl Gö-lü''nde 2 yüzen ada bulunduğunu belirledik. Ayrıca Posta Gölü''nün yanında bulunan küçük bir gölde de 2 adet yüzen ada olduğunu ortaya çıkardık" dedi.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Göztepe Parkı''na camiye son söz yargıdaİstanbul Büyükşehir ile Kadıköy Belediyesi''ni karşı karşıya getiren Göztepe Parkı''na cami kararı dün masaya yatırıldı; itirazlar raddedildi. Gözler, bölge idare mahkemelerine açılan davalarda...
Tarihi Havagazı Fabrikası yıkılmasın!Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerince, EGO Genel Müdürlüğü bahçesindeki tarihi Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santralinin yıkımına başlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne ait iş makineleriyle dün gece saatlerinde başlatılan yıkım çalışmaları devam ederken, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Uysal, binanın yıkılması amacıyla önceki yıllarda da girişimlerde bulunulduğunu, ancak bu girişimler üzerine İdare Mah-kemesi''ne dava açıldığını belirtti. İdare Mahkemesi''nin, binanın yıkılmaması yönünde karar verdiğini anımsatan Uysal, "Bu karar, havagazı fabrikası tescilli bir yapı olduğu için değil, tarihi değeri olduğundan alınmıştır. Kamu yararı söz konusudur. 1990''da korunmasına karar verilmiş tarihi binanın 2000''li yıllarda yıkılması hukuka aykırı bir uygulamadır," dedi.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Tekfen, 511 milyon dolarlık ihale kazandıTürkiye''nin köklü firmalarından Tekfen Holding bünyesindeki Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. TML Ortak Girişimi ile Libya''da girdiği 511 milyon dolarlık Al Kufra-Tazerbo Su İletim Sistemi Projesi İhalesi''ni kazandı. Libya Çölü''nün güneydoğusundaki Kufra bölgesinden çıkarılan suyun, dört metre dış çaplı olan borularla, 383 km. uzaklıktaki Tazerbo''ya taşınmasını sağlayacak proje, Türk firmalarının Libya''da kazandığı en büyük ihale.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Koşuyolu Öğretmenevi Atatürk''ün ArmağanıydıÇağdaş Türkiye''yi yaratmada öğretmenlerin alın teri ve emeği vardır. Aydınlanma döneminde Atatürk'' ün ilke ve devrimlerini yurda yayan, tanıtan ve uygulayanlar ''''yıldız öğretmenlerdi''''.
''Haydarpaşa''yı bir an önce görün''İngiliz Daily Telegraph gazetesi muhabiri, "Haydarpaşa Garı''nın tarihi dokusu çok yakında bozulacak. Tatil planlarınıza bu garı da katın" tavsiyesinde bulundu.
Belediye Meclisi, Göztepe Parkı Camii''ne itirazı reddettiKadıköy''deki Göztepe Parkı''na cami yapılması tartışmaları, Büyükşehir Belediye Meclisi''nin dünkü oturumuna yine damgasını vurdu.
Okullara spor salonuİstanbul''daki okulların bahçelerinde geçen hafta bir hareket başlatıldı. ''120 okula 120 spor salonu'' çalışması, daha önce uygulanan ''100 gönüllü 100 tesis'' projesinden esinlenerek yapılmış bir çalışmadır.
Yalova''da ''stratejik planlama!Belediyelerin yeni yasal görevlerinden ''''stratejik planlama'''' çalışmaları, geleceğe sadece ''''imar rantı'''' beklentileriyle bakmanın ''''talihsizliği'''' ni yaşıyor.
Azınlık Arazisine 20 Blokluk SiteCumhuriyet tarihinde ilk kez bir azınlık vakfı, arazisine kat karşılığı inşaat yapıyor. Uyum yasaları çerçevesinde alınan izinle Ulus Dereboyu’ndaki Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait araziye 20 blokluk ’Lotus Sitesi’ kuruluyor.
Büyük Tarabya Oteli satışına onayÖzelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli’nin, en yüksek teklifi veren Bayraktarlar Holding’e satılmasını onayladı.
Müzeleri Hapishane Gibi Koruruz Ama Para YokKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzelerin hapishaneler gibi korunmasını arzu ettiklerini ancak yeterli mali durumun bulunmadığını belirtti. Atilla Koç, müzeleri korumak için eser seven kişilerin yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Koç, "Ancak yaptığımız sınavı aşan çok az insan oluyor. Müzelerde bu sorunların yaşanmaması için bize aynı zamanda eser seven kişiler gerekiyor" dedi. Müzelerin hapishaneler gibi sıkı güvenlik önlemleriyle ve çelik kapılarla korunmasını arzu ettiklerini ifade eden Koç, bakanlığın henüz bunu gerçekleştirecek mali durumunun bulunmadığına işaret etti. Koç, müzelerdeki bazı eserlerin sahte olduğunun ortaya çıkmasının Türkiye’nin yurtdışındaki prestijini etkilemeyeceğini belirterek "Kültürümüzle ve eserlerimizle gurur duyuyorum. Aksini düşünmek kompleks olur. Ayrıca bu olaylar sadece Türkiye’de olmuyor" dedi.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Tarihin Üzerinde Pazar Kurulup, Çeltik EkiliyorMüzelerdeki tarihi eserlerin korunmasına ilişkin tartışmalar sürerken iki önemli tarihi mekân Efes Antik Kenti ve Troya''da da durum parlak değil.
Boğaziçi Köprüsü: "Trafikte sıkışıp kalmak isteyeceğiniz tek yer!"Kültür Bakanlığı''nın Avrupa ve ABD''deki yeni Türkiye tanıtım kampanyasında başta trafikle ilgili olmak üzere birçok espri var... Rusya dahil 36 ülkede, 500 gazete/dergi ve 80 televizyonda devam eden kampanyanın ikinci aşaması sonbaharda başlayacak.
Bir levrek yedirip bu kadar soru sorulmazMüteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, açılışta yaptığı konuşmada, hükümetin inşaat sektörünü canlandırmak amacıyla duble yollar ve TOKİ''nin projelerine öncelik verdiğine işaret ederek, ''''Tüm uyarılarımıza rağmen gerek trafik yoğunluğuna bağlı öncelik belirlenmesi, gerekse yapım yöntemindeki yanlış tercihler nedeniyle duble yolların çok başarılı olmadığını artık hükümetimiz de kabul ediyor.
Saray Muhallebicisi''ne yeni adresİstanbul''da İstiklal caddesinde 57 yıldır tatlıseverlerin değişmez adresi olan Saray Muhallebicisi, taşındı. Beyoğlu''''nda 1949''dan bu yana 104 numarada hizmet veren muhallebici, caddenin karşı tarafında yer alan daha geniş bir mekanda hizmet veriyor. Günde ortalama bin 500-2 bin müşterinin geldiği Saray''ı farklı kılan, günlük taze manda sütünden üretilen tatlılar, eğitimden geçirilerek işe başlatılan garsonlar ve müşterinin misafir olarak algılandığı bir işletme kültürü. Yeni adreste dekor ve menü de aynı. Duvar yazıları ise hep eski adresten. Muhallebicinin müdavimleri, geçerken uğrayanları, tatlı krizine girenleri, turistleri, esnafı, hepsi bir imza bırakmış duvarlara Saray''a dair.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: CNN Türk
Çimentonun bina maliyetindeki payı yüzde 4 değil, 8-9 düzeyindeTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, çimentonun bina maliyeti içindeki payının yüzde 4 olmadığını, yüzde 8-9 düzeyinde seyrettiğini söyledi.
Marmaris Martı''da hedef 10 bin yatakMarmaris Martı ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akçakoca, Martı Turizm Grubu''nun 2 bin 200 olan yatak kapasitesini, 2010''a kadar 10 bine yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Grubun 2010 hedefleri, Engin Akçakoca, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin, Yönetim Kurulu üyeleri Mine ve Oya Narin''in katıldığı toplantıda açıklandı. Eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca, hedeflerine 15 tesisle ulaşmayı amaçladıklarını da belirtti. Akçakoca, şirketin yüzde 94 hissesine sahip Akdeniz Martı''nın mayısta Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na (GYO) dönüştürüldüğünü anımsattı. Oya Narin ise, halka arz yoluyla GYO''nun 70 milyon dolar ilave kaynak yaratacağını söyledi.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Balkanlardaki Osmanlı mirası ihya ediliyorHırvatistan’daki Osmanlı eserlerinin korunması konusunda Zagreb hükümetinden tam destek alan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün geçtiği Makedonya’da da en önemli gündem maddelerinden biri Osmanlı kültür mirası oldu.
Nükleer Santral DosyasıDünya üzerinde halen 32 ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu ülkelerde faaliyette olan 443 nükleer santral yılda toplam 370 bin megavatt elektrik enerjisi üretiliyor.
Kız Kalesi Restore EdilecekMersin İl Özel İdaresi, Erdemli Kız Kalesi’nin mozaik ve sur duvarlarının restorasyon ve çevre düzenleme inşaatı için ihale açtı. İhale, 29 Haziran 2006 tarihinde saat 10.00’da Mersin İl Özel İdaresi’nde “açık ihale usulü” ile yapılacak. Yer tesliminden itibaren toplam 210 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesine sadece yerli firmalar katılabilecek. Restorasyon ve çevre düzenlemesi ihalesine katılmak isteyenler teknik şartnameyi, Mersin İl Özel İdaresi Emlak İstimlak Müdürlüğü’nden görebilecekleri gibi aynı yerden bedeli mukabili temin edebilecekler. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekli ile anahtar teslimi götürü bedel sözleşmesi imzalanacak.
Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Şirinyer Tüneli İnşaatı da BaşlıyorAliağa-Menderes Raylı Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamındaki 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli’nden sonra, Şirinyer Tüneli inşaatı da başlıyor. Tünelin ihalesi sonuçlandırıldı ve sözleşme imzalandı.
Agora''nın İzmir ile Bütünleşmesi için bir Adım Dahaİzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora’yı kentle bütünleştirme amacıyla başlattığı kamulaştırmaları hızlandırdı. Bugüne kadar 14 binayı yıkan belediye ekipleri, kamulaştırma kapsamındaki 46 binadan işlemi tamamlanın 20’sinin daha yıkımına başladı. Çalışmalar tamamlandığında Agora’nın İkiçeşmelik yönünde önü açılmış olacak ve tarihi mekan caddeden görünebilecek.
Arıtma tesisi inşaatı çevreyi katledecekAdana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Antakya, Gaziantep ve Kilis''teki endüstriyel atıkların imha ve depolanması için Tarsus''ta kurulması planlan ''Doğu Akdeniz Bölgesi Endüst-riyel Atık Entegre Bertaraf Tesisi'' yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.