Haberler

15 Mayıs 2006, Pazartesi

Arkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıArkitera Platform Sitesi Fotoğraf Yarışması SonuçlandıYeni açılacak olan ve mimarlık-kent planlama alanında profesyonellerden öğrencilere kadar pek çok kesimin kullanabileceği bir kaynak olması hedeflenen Arkitera Platform Sitesi için Arkitera Mimarlık Merkezi’nin üyeleri arasında açtığı yarışma sonuçlandı. İki aşamalı olan bu yarışmada teknik yeterliliğin sınanması bağlamında 9 kentten yarışmaya katılanlardan en az 3’er fotoğraf göndermeleri istenmişti. Haberin Devamı
Bilgili''nin Sıraevler''i rezidansa dönüşüyorBilgili''nin Sıraevler''i rezidansa dönüşüyorSerdar Bilgili, 17 milyon dolara devraldığı Sıraevler''de rezidans ve oteli yeğeni Şebnem Ercantürk''e teslim etti. ''aaa'' adlı proje 2007''de bitecek.
Haliç''e Leonardo da Vinci köprüsüHaliç''e Leonardo da Vinci köprüsüDünyaca ünlü ressam Leonardo da Vinci''nin, 1502''de Sultan II. Bayezit''in isteği üzerine Haliç''in girişine inşa edilmek üzere tasarladığı 240 metre uzunluğundaki köprü hayata geçiriliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın talimatı ile çalışmaları yapılan köprü, Da Vinci''nin tasarımına bire bir benzetilecek. Köprünün 240 metre uzunluğunda 24 metre genişliğinde olması ve denizden 40 metre yükseklikte yapılması planlanıyor. Taksim''den gelen metronun Yenikapı istikametine giderken Haliç''i geçmesi için tasarlanan köprüden otomobillerin de geçmesi hedefleniyor. Çelik ve cam karışımı köprü şeffaf görünümlü olacağı bildirildi.
Tarih: 15 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Sınır KontrolüSınır KontrolüHer alandan eleştirmen, sınır toplumu, göçmenlik siyaseti avukatları, yabancı hükümetler, hümaniter ve çevreci grupların ve Amerika nüfusunun kabaca yarısının ısrarlı protestolarına karşın meclis Meksika-ABD arasında 1200 km uzunluğunda, Kaliforniya, Arizona, New Mexico ve Texas hattı boyunca devam eden, projektörleri, gözetleme kameraları ve hareket dedektörleri ile sınırı yasadışı şekilde geçenleri engellemek amacıyla tasarlanmış bir sınır duvarı inşa etmek için teklif verdi.
Büyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne VefaBüyükşehir’den Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’ne Vefaİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1992 yılından beri onarılmayı bekleyen Vefa’daki Atıf Efendi Kütüphanesi’nin restorasyonuna onay verdi.
Knauf, Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaydıKnauf, Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaydı29. Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda Knauf, geniş ürün yelpazesini ve sistemlerini sergiledi.
20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzen20 değişiklikle İstanbul''a yeni düzenİstanbul''da 2023''e kadar yapılacak yatırım ve yerleşimleri belirleyen Çevre Düzeni Planı tamamlandı. Nüfusunun 16 milyona ulaşması beklenen kente 20 önemli değişiklikle yeni bir çehre kazandırılacak.
Studio Gang’ın Son Projesi AquaStudio Gang’ın Son Projesi AquaStudio Gang, Chicago Nehri’nin güneyinde yer alacak 83 katlı yeni binalarının tasarımını kamuya sundu. Aqua isimli tasarım otel ve konut olarak hizmet verecek. Chicago Nehri ile Loop’un doğu bölgesinde 12 hektarlık alanda kentin yeni gelişim bölgesi olan Doğu Lakeshore kısımında yer alacak.
Beykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme KazandırılıyorBeykoz’daki Ceneviz Kalesi Turizme Kazandırılıyorİstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde Beykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz Kalesi’ni Büyükşehir Belediyesi devralıyor. Bakımsız durumdaki kale, Büyükşehir tarafından aslına uygun olarak restore edilerek İstanbulluların hizmetine ve turizme sunulacak.
Buenos Aires''e 1 km''lik gökdelenBuenos Aires''e 1 km''lik gökdelenArjantin''in başkenti Buenos Aires''te, özel bir konsorsiyum, yüksekliği 1 kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olması planlanıyor. Projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Torcello, gökdelenin, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edileceğini söyledi. İnşaat maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: CNN Türk
Altın madeninin imar iznine iptalAltın madeninin imar iznine iptalİzmir 4. İdare Mahkemesi, altın madeninin imar izinlerini iptal etti. Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, yaptığı açıklamada, İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin, altın madeninin imar izinlerine iptal kararı verdiğini bildirdi.
Venedik Bienali''nde AfrikaVenedik Bienali''nde AfrikaBundan 100 yıllar önce, dünya nüfusunun yüzde onundan azı kentlerde yaşıyordu. Bugün ise dünyada yaşayanların yarısından da fazlası kentsel alanlara taşındı.
Labirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri Standı''na ÖdülLabirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri Standı''na Ödül03-07 Mayıs 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Yapı Fuarı kapsamında düzenlenen “Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Yarışması”nda bu sene birincilik ödülünü standını Tanju Özelgin''in tasarladığı Labirent Bilgisayar Yazılım Donanım ve Eğitim Hizmetleri kazandı.

Üç Ülke Sınırı İçin TasarımÜç Ülke Sınırı İçin TasarımAlmanya’dan RWTH Aachen, FH Aachen, FH Bochum, Universitaet Siegen; Belçika’dan Sint Lucas University - Brüksel; Hollanda’dan Academie van Bouwkunst - Maastricht, Hogeschool Zuyd - Heerlen; Türkiye’den Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu okullardan 100’e yakın öğrencinin katıldığı “Sembolik Mekanlar” konulu çalışma 21-23 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Heerlen kentinde gerçekleştirildi.
Paulo Mendes da Rocha ile…Paulo Mendes da Rocha ile…Geçtiğimiz ay 78 yaşındaki Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha en prestijli mimarlık ödülü olan Pritzker Ödülü’nü kazandığı açıklandı. Yerçekimine karşı duran çıplak beton ya da çelikten döşemeleri, geniş terasları ve koloniyel binalara yaptığı yenilemeler ile tanınan mimar 31 Mayıs 2006 Çarşamba günü ARKIMEET kapsamında Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda bir konferans verecek.
Topbaş: “Levent’teki araziyi İstanbulluların menfaati yönünde değerlendireceğiz…”Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: “İstanbulluların hakkını asla zayi etmeyiz. Levent''teki araziyi birilerine peşkeş çekme söz konusu olamaz. Biz, İstanbulluların menfaati nerede ise o yönde hareket ederiz” dedi.
Villalar ''out'' Rezidans ''in''Alışveriş merkezi, sineması, eğlence mekanları ile her türlü ihtiyaca çaba sarfedilmeden ulaşılabilen rezidanslara her geçen gün yenileri ekleniyor. En üst düzeyde güvenlik olanakları, konfor ve türlü teknolojik olanakları sakinlerine sağlayan rezidanslara, ulaşım avantajları nedeniyle ilgi gün geçtikçe artıyor.
Tarihi yapılarına hayat veren Fatih, turizmden kazanacakFatih Belediyesi, Kariye Müzesi, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları, Zeyrek, Türk Mahallesi derken Ayvansaray’a kadar devam eden tarihÎ zenginliği ortaya çıkaran yatırımlarına devam ediyor.
''Hasankeyf''te ölüm tehdidiHasankeyf kazı başkanı Prof. Dr. Abdusselam Uluçam, ölüm tehditleri aldığını, ancak aldırmadığını söyledi. Uluçam, Batman Çağdaş gazetesine "Birileri ''O profesör buraya gelmesin, öldürürüz'' diye haber gönderiyor. Hasankeyf''teki iç kalede hayvanlar cirit atıyor. Kalede ev ve işletmeleri olanlar birbirini şikâyet ediyor, onlar da bunu benden bilerek olmadık dedikodu çıkarıyor. Bıktım. Zaman zaman istifa etmeyi düşünüyorum" dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Rogers ve Maki de Ground Zero Takımına KatıldıDünya Ticaret Merkezi’nin inşasının başlamasından sadece birkaç gün sonra Larry Silverstein Richard Rogers ve Fuhimiko Maki’nin de proje ekibine katıldığını açıkladı.
Müteahhitlerin teminat sancısı dinmiyorYurt dışında aldıkları işlerle Türkiye''nin göğsünü kabartan müteahhitler, teminat mektubu sıkıntısını aşmaya çalışıyor.
Boğaziçi’nin tarihî ve tabii güzellikleri fişleniyorDoğu ile Batı''nın buluşma noktası İstanbul, binlerce yıldır göz kamaştıran tarihî ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi, Asya ile Avrupa''yı birleştiren Boğaziçi ve doğal bir iç liman olan Haliç''i ile İstanbul; dünyanın sayılı kentlerinden biri durumunda.
Topbaş: İstanbul''u peşkeş çekmemİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Kuleleri''nin yapılacağı arazinin mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi''nde olduğunu, Dubaililere peşkeş çekme gibi bir niyetlerinin olamayacağını söyledi.
Atatürk Havalimanı''na yeni CIP salonuTürk Hava Yolları 2 milyon dolar harcayarak İstanbul Atatürk Havalimanı''na CIP salonu yaptırdı. Osmanlı mimarisi ve günümüz konsepti harmanlanarak dizayn edilen salonun dünkü açılışına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, "AB sürecinde önümüzdeki 5 yılda bu ülkede 250 milyon yolcuya ulaşmak işten bile değil" dedi. TAV CEO''su Sani Şener ise dünyada örneği olmayan böylesi güzel bir salonu açmaktan gurur duyduklarını söyledi.
Tarih: 14 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Sinan Toros
Kültür Bakanı Koç: Yeni Sahne''yi kurtaramadıkKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kızılay''da uzun yıllar tiyatroseverlere hizmet veren Yeni Sahne''yle ilgili tüm hukuk yollarına başvurulmasına karşın, binanın tahliye kararının kesinleştiğini söyledi.
Eski eserler biner biner ihya oluyorVakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, üç yılda 1111 eski vakıf eserinin onarım ve restorasyonunu yapmalarının ardından 2007 yılı sonuna kadar 1111 eseri daha ihya edeceklerini söylüyor. Beyazıt ayrıca yurtdışındaki binlerce vakıf eseri için de kollarını sıvadıkları müjdesini veriyor. Anlaşılan üç kıtada birden gökkubenin altında hoş sedalar yükselecek.
Topbaş''tan Cevahir''e: 100 milyon dolarlık ''sulh''İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geç arazi tahsisi için mahkemelik olduğu Cevahir Grubu''yla, yüzde 9 hissesini vererek uzlaştı. CHP''li Hatice Bayram: Bu devir yasadışı.
9 bin yıllık Çatalhöyük İstanbul’a geliyorYapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, 26 Mayıs-31 Ağustos 2006 tarihleri arasında “Topraktan Sonsuzluğa Çatalhöyük” sergisine ev sahipliği yapacak. Uzun yıllardır Çatalhöyük’teki arkeolojik kazıları destekleyen Koçbank’ın ve bu sene Yapı Kredi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek sergi, 9000 yıllık buluntuları İstanbul’a taşıyacak. Böylece, büyüklüğü ve içerdiği yoğun yapılaşma nedeniyle ortaya çıktığı ilk günlerden bu yana dünya arkeoloji çevrelerinin ilgi odağı olan Çatalhöyük, ilk defa Türkiye’de kapsamlı bir sergiye konu olacak.
Tarih: 14 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Üç büyük şehirde kira artışı Türkiye ortalamasından azKonut inşasında son dönemde büyük artışın yaşandığı İstanbul, Ankara ve İzmir’de kiralardaki artış, Türkiye ortalamasının altında kaldı.
Vakıflar Kanunu’nda Ayasofya tartışmasıVakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye genelindeki Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. Meryem adına kayıtlı taşınmazların neler olduğunu öğrenmek için harekete geçti.
Çocukken Misket Toplardım Şimdi Cam Tasarımı YapıyorumCam tutkusu çocukluğuna dayanan güzel sanatçı, ''çocukken de bu işe meraklıydım, misket toplardım; nazar boncuklarını incelerdim'' diyor. Çağdaş''la Bahariye Caddesi''ndeki Akyıldız Pasajı''nda, içine birçok düşü sığdırdığı ve kendi adını verdiği küçük mekanında konuştuk.
Artık çevre yasası varCumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeni Çevre Kanunu''nu onaylayarak, Resmi Gazete''de yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi. 10 yıl TBMM raflarında bekledikten sonra çıkarılan yasa arıtma tesisi kurmayanlara 60 bin YTL ceza verilmesini öngörüyor. Tehlikeli atıkları ülkeye sokanlar 2 milyon YTL''ye kadar para cezasına çırptırılabilecek. Ömrü dolan bertaraf tesislerini kapatmayanlar da 1 milyon YTL''ye kadar para cezası alabilecek.
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Güler: Yeraltında altın kalmayacakBergamada incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler dün, İzmir 4. İdare Mahkemesi''nin, imar izninin yürütmesini durdurduğu Koza Altın tarafından işletilen Ovacık Altın Madeni''ni ziyaret etti. Maden kurulduğundan bu yana 21 ton altın çıkarıldığını anımsatan Güler, şunları kaydetti: "Bunun 6.5 tonunu Koza çıkardı. 6.5 ton altının değeri 150 milyar dolar. KDV ve yan gelirlerle birlikte ekonomiye 600 milyar dolar katkı sağlayacak. Biz bu tip yatırımları sonuna kadar destekliyoruz. Altını son gramına kadar çıkaracağız, bu bizim sloganımız. Bu kadar altını toprak altında bırakmaya niyetimiz yok."
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Büyükdere''de büyük primİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB), Levent''teki İETT garajında genel uygulamada ''3'' olan emsali (inşaat alanı büyüklüğünün arsaya oranı) 5.8''e çıkarması, İstanbul''un en önemli merkezi iş alanı olan Büyükdere Caddesi üzerinde projesi olanlara yarayacak.
Dubai Towers kavgası: İstanbulluya çifte kazık!İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin son kararıyla Dubai sermayesinin kârı arttırıldı. İstanbullularsa altyapı masrafı yüzünden borçlu bile çıkabilir!
Türkiye''nin En Zengin Doğa Müzesi ÇürüyorBinlerce yıl önce Anadolu''da yaşamın mamutlar dahil olmak üzere dünyanın geçmişine ışık tutan yüzlerce canlıya ait fosillerin, maden ve mineral örneklerinin ve daha pek çok nesnenin sergilendiği, Türkiye''nin en zengin doğa müzesi olan "MTA Tarihi Tabiat Varlıkları Müzesi" çürümeye bırakıldı.
192 plaja mavi bayrakTürkiye, mavi bayraklı plaj ve marina sayısını artırdı. Danimarka''nın başkenti Kopenhag''da Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda toplanan uluslararası jüri, 35 ülkenin önerdiği plaj ve marinalar içinden mavi bayrak kriterlerine uygun olanları açıkladı. Geçen yıl 174 plajı ve 12 marinası bu ödülü alan Türkiye''den, bu yıl 192 plaj ve 14 marina mavi bayrak almaya hak kazandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör, Mavi Bayrak Ödülü''ne aday plajlardan 15 gün arayla deniz suyu numunesi alındı, mikrobiyolojik analizler yapıldı" dedi. Ödüllü plajların listesi, Radikal''in www.radikal.com.tr adresli internet sitesinden görülebilir.
Tarih: 13 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Adapazarı ilk kez tünelli kavşakla tanışıyorAdapazarı şehir merkezinin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Adnan Menderes-Yeni Bosna Caddesi Tünel Geçit Projesi inşaatı devam ediyor.
Kuşadası’nda imar planlarına iptalKuşadası’nda temeli CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılan Uydukent’in imar planının, Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
Çapa Tıp Fakültesi Küçükçekmece''yeİstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa), sağlık meslek yüksekokulları, Diş Hekimliği Fakültesi ve Florance Nightingale Hastanesi''nin Olimpiyat Stadı''nın yanında bulunan Hazine''ye ait bin 300 dönümlük arazide yapılacak komplekse taşınacağını açıkladı.
Arjantin, 1 kilometre yüksekliğinde gökdelen yapacakArjantin''in başkenti Buenos Aires''e dünyanın en yüksek gökdeleni yapılacak. Özel bir konsorsiyum, başkente yüksekliği bir kilometreyi geçecek gökdelen inşa etmeyi tasarlıyor. Proje mühendisi Julio Torcello, gazetecilere bilgi verirken tasarladıkları binanın 200 katlı olacağını söyledi. Gökdelenin, 2008 yılına kadar tamamlanacak Dubai''deki en yüksek kuleden 609 metre daha yüksek olacağını belirten mühendis, projenin 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü anlattı. Mühendisin açıklamasına göre, dünyanın en yüksek gökdeleni, Buenos Aires açıklarında yapay bir adada toplam 850 bin metrekarelik alana inşa edilecek. İnşaat maliyetinin 3 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Gökdelen, enerji ihtiyacını 400 güneş panelinden karşılayacak.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Dünya
Beton değil Göcek kazandıMilliyet''in haberi yetkilileri harekete geçirdi, Göcek betondan kurtuldu. Çevre Bakanı Pepe, belediye hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.
Bu Tarihin İçinden Bir Günde GeçinToplam 14 kilometrelik bir güzergah burası. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in adım adım gezerek ortaya çıkardığı alternatif bir tarih ve kültür rotası. Fatih Camii’nden başlayıp Çarşamba’nın içinden geçerek Kariye’ye ulaşıyor. Sonra surları takip ederek Haliç’e iniyor.
Dubai Towers''a arazi artırımı mahkemeye gidiyor İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, imar planında değişiklik yaparak Dubai Towers''ın yapılacağı arazide inşaat alanını genişletti. Levent''teki eski İETT Garajı''nın bulunduğu arazide inşaat alanına eklenen 97 bin metrekare, Dubai Towers tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Kadir Topbaş ve Ahmet Paksoy için iki öykü Leonardo da Vinci''nin 1502 tarihinde Haliç''in iki yakasını bağlamak üzere hazırladığı ''Altın Boynuz Köprüsü'' projesi, 2001 yılında Norveç''te hayata geçirildi. Vinci''nin İstanbul için hayal ettiği proje 500 yıl sonra Norveç''te hayata geçirilmiş oldu.
İzocam’da Hedef 205 Milyon YTLKoç Holding’in Türkiye yalıtım sektöründeki firması İzocam, 2006 yılının ilk üç aylık dönemine ilişkin sonuçları açıkladı. 2006 yılında 205 milyon YTL ciro hedefi bulunan İzocam 2006’nın ilk çeyreğinde yüzde 100’lük kár artışı sağladı. 2006’nın birinci üç aylık döneminde 42,9 milyon YTL’lik net satış gerçekleştiren İzocam, net dönem kárını da 5,1 milyon YTL olarak açıkladı. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) yaptığı projelerin standartlarına uygun olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, "Türkiye’de standartlara uygun yalıtımlı konut yapıyorlar" dedi. Bulut, 2006 yılı için 205 milyon YTL ciro, 30 milyon dolar ihracat, yüzde 17’lik bir fiziki büyüme hedeflediklerini söyledi.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Kaymaklı kuleBelediye Meclisi''nden AKP oyları ile geçen bir karar en az 200 milyon dolarlık bir rant yarattı.
Sizin de Bir Seranız OlabilirMinyatür seralar ve kış bahçeleri sayesinde, kendi cennetinizi istediğiniz alanda yaratabiliyorsunuz. Bu konudaki önerileri ve dikkat etmeniz gerekenleri mimar Ümit Kulunyar anlatıyor.
Metro krizi şartlı çözüldüİzmir Metrosu Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatını durduran kriz, müteahhit firma Bayındır İnşaat''ın, iş programındaki eksiklikleri 180 günde tamamlayacağını; aksi durumda sözleşmenin fesih edileceğini kabul eden taahütname imzalaması üzerine çözüldü. Büyükşehir Belediyesi, firmaya avans ödeyecek, inşaat yeniden başlayacak.
Marmaray''a ''Bizans oyunu''Alman Der Spiegel, Marmaray projesini yazdı. Dergi "Vurulan her kazmayla Bizans dönemine ait eserler bulunuyor. Arkeolojik cennet, Marmaray için cehennem oluyor" yorumunu yaparak projenin 2010''a kadar yetişmeyeceğini ima etti. Arkeolog Metin Gökçay da BBC''ye konuştu.
Dört buçuk yılda 2 bin 327 mağaraTürkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi kapsamında, Türkiye''deki 2 bin 327 mağaranın envanteri çıkartıldı.
Göz göre göre işgalİstanbul''da işgalcinin sınıfı yok. Neredeyse hepimiz İstanbul''u işgal ve talan etme konusunda hemfikiriz. Belki de tek anlaştığımız nokta bu.
İzocam gözünü TOKİ evlerine diktiİnşaat sektöründeki canlılıkla yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 100 artıran İzocam, bu yıl yapacağı 17 milyon avroluk yatırımla kapasitesini ikiye katlamayı hedefliyor.
Göcek''te ilk ''kıpırdanış''Çevre Bakanı Osman Pepe, Göcek için harekete geçti. Pepe, Göcek''te beş yıldızlı otel, villalar ve ''Venedik atmosferi'' oluşturulmasını içeren projeye olur veren Göcek Belediyesi hakkında İçişleri Bakanlığı''na başvurdu.
Ceneviz Kalesi yeniden hayat bulacakBeykoz sırtlarındaki tarihi Ceneviz (Yoros) Kalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce restore edilip turizme kazandırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, mülkiyeti maliye hazinesi ve Milli Savunma Bakanlığı''na ait olan kalenin 9 bin 260 metrekarelik bölümünün Büyükşehir''e devrine ilişkin Başkan Kadir Topbaş''a protokol yapma yetkisi verdi. Kalenin röleve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacak. Anadolukavağı''nda Karadeniz''e paralel bir şekilde 500 metre uzanan kalenin genişliği 60 ile 130 metre arasında değişiyor. Boğaz''ın girişini kontrol etmek amacıyla yapılan kale, İstanbul''un fethinden sonra tamamen Türk hâkimiyetine geçti.
Tarih: 12 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Planın kârı: 1 milyar DolarBelediye bürokratlarının tüm itirazlarına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş''ın isteğiyle hazırlanan Dubai Towers''a (Dubai Kuleleri) özel imar planı, uzmanlara göre yaklaşık 1 milyar doları aşan ek kazanç sağladı.
Kamusal soslu planlamaKapalı bir planlama modeli ile İstanbul’un ne ulaşım sorunu çözülür, ne güvenli bir yapılaşma sağlanır, ne çevre korunur, ne haksız kazançlar, yolsuzluklar engellenir.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.