Haberler

15 Mayıs 2011, Pazar

13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü Kutlu Olsun1994 yılı 13 Mayıs''ta TMMOB 33. Genel Kurulu''nda Odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kuruldu. Bu yüzden her sene 13 Mayıs, Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü olarak kutlanıyor. Herkesin peyzaja bakış açısı ve algısı kültürüne göre değişebilir, hatta değişik meslek grupları peyzajı kendine göre yorumlayabilir. Bu amaçla Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Türkiye''deki Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları''na, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve Şubeleri''ne ve peyzaj mimarlarına sorduk: Peyzaj mimarlığı nedir? Mesleğin görevleri nelerdir? Mesleğin algısı ne yöndedir? Türkiye''de peyzaj mimarlığının yeri nedir? Haberin Devamı
İşte Yeni İstanbul !İşte Yeni İstanbul !İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlıkları devam eden 1/25 bin ölçekli plana çalışmalar kapsamında İstanbul''da kurulacak iki yeni şehrin yol haritası işlendi.
Turkeybuild İstanbul ziyaretçilerle doldu taştıTurkeybuild İstanbul ziyaretçilerle doldu taştı34. Uluslararası Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul''u 111 bin 320 kişi ziyaret etti. Yapı sektörünün zirvesi olan fuar bu yıl pek çok yeniliğe ve sektöre ticari fayda sağlayan etkinliklere sahne oldu.
İstanbul Viyana ile ekonomik ve kültürel işbirliğine gidiyorİstanbul Viyana ile ekonomik ve kültürel işbirliğine gidiyorBaşkan Kadir Topbaş ve Viyana Belediye Başkanı Michael Haupl; ulaşım çevre, sosyal ve kültürel alanlarda bilgi ve deneyim paylaşımını kapsayan işbirliği protokolüne imza attı.
''Amacımız her şehre günde iki sefer''''Amacımız her şehre günde iki sefer''THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul''u dünyanın en kolay ulaşılan şehri, Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istediklerini bildirdi.
TEMA:Maden yasası yeniden düzenlensinTEMA:Maden yasası yeniden düzenlensinTEMA Vakfı, Maden Yasası ve ilgili yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesi; çevrenin ve insanın yaşam hakkını elinden alacak nitelikte madencilik faaliyetlerine izin veren maddelerin kaldırılması gerektiğini belirtti.
İstanbul''un tarihini yeniden yazdıracak ‘Antik Kentler'' koruma altındaİstanbul''un tarihini yeniden yazdıracak ‘Antik Kentler'' koruma altındaİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi; Avcılar, Küçükçekmece ve Silivri''deki 3 Antik Kent ile Yarımburgaz Mağarası ve Selimpaşa Höyüğü''nün koruma amaçlı planlarını onayladı. Arkeolojik kazıların ve envanter çalışmalarının yapıldığı tarihi alanlar İstanbul''un tarihini derinlere taşıyacak.
''Siyanür havuzuna düştü''ye yalanlama''Siyanür havuzuna düştü''ye yalanlamaKütahya''da bir setinde çökme yaşanan siyanürlü su barajında güçlendirme çalışması yapan bir işçinin suya düştüğü iddiasına işletmeden yalanlama geldi.
Siyanür barajı yakınında patlayıcı deposu varmışSiyanür barajı yakınında patlayıcı deposu varmışKütahya kent merkezine 34 kilometre mesafedeki Eti Gümüş A.Ş.''de geçen cumartesi çöken siyanür baraj setinin onarımı ve yeni yapımına başlanan 5 numaralı havuz inşaatı sürerken, çevrecilerin ve köylülerin tepkileri devam ediyor.
Rize otoyol Artvin turist peşindeRize otoyol Artvin turist peşindeDoğu Karadeniz''in sarp yamacındaki Artvin, alternatif turizmle turist sayısını artırmayı planlıyor. Rizelilerin gözü ise Kaçkarlar''ın ardına ulaşacakları Mardin otoyolunda...
"Türkiye örnek alsın""Türkiye örnek alsın"Greenpeace: "Japonya''nın yeni nükleer enerji santrallerini iptal etme konusundaki girişimi Türkiye Hükümeti''ne ve tüm dünyaya örnek olmalı."
Kütahya''dan sonra sıra nerede?Kütahya''dan sonra sıra nerede?TEMA Vakfı, Kütahya Tavşanlı Gümüşköy''deki maden işletmesinde atık havuzunun çökmesinin altındaki nedenlerin 2005 yılından bu yana Maden Yasası ve ilgili yönetmeliklerde yapılan değişikliklerde aranması gerektiğine dikkat çekti.
3. köprünün yapımına 13 talip çıktı!3. köprünün yapımına 13 talip çıktı!23 Ağustos''ta yapılacak 3. köprü ihalesiyle ilgilenen şirketlere TAV İnşaat da eklendi. Böylece talip sayısı 13''e çıktı. TAV CEO''su Sani Şener, TAV İnşaat''ın Japon ortağıyla İstanbul''a üçüncü köprü ihale şartnamesi aldığını söyledi. Şener ayrıca, TAV İnşaat''ın Kanalistanbul''un yapımında güçlü bir ortakla yer almak istediğini kaydetti.
Tarih: 13 Mayıs 2011
Kale Fulya Showroom ile 360 Derece HizmetKale Fulya Showroom ile 360 Derece HizmetKale Grubu, mağazacılık anlayışı ile perakende sistemini yeniden düzenleyerek, örneğinin ilk mağazası olan Kale Fulya Showroom''un açılışını 12 Mayıs 2011 tarihinde yaptı.
Kale Grubu havacılıkta büyüyecekKale Grubu havacılıkta büyüyecekOkyay, havacılıkta 2015''te 300, 2020''de 700 milyon ciro hedeflediklerini açıkladı.
İSKİ 2010''da 2 milyar lira harcayarak çok önemli çevre projelerine imza attıİSKİ 2010''da 2 milyar lira harcayarak çok önemli çevre projelerine imza attıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ''nin 2010 Yılı Faaliyet Raporu''nu onayladı.
Belediye Meclisi İDO''nun özelleştirilmesini onayladıBelediye Meclisi İDO''nun özelleştirilmesini onayladıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İDO''nun özelleştirilmesine onay verdi.
Heykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenlerHeykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenlerİnsanlık Anıtı''nın yıkımıyla gündeme gelen Kars''ın AKP''li Belediye Başkanı Bozkuş icraatını savundu: Ankara''dan birileri geldiğinde heykeller bulundukları yerden geçici süreyle kaldırılıyormuş.
Hatay''da Fransızlardan sonra ilk kazıHatay''da Fransızlardan sonra ilk kazıFransız işgalinden sonra Hatay''da yapılan ve tamamı Türk arkeologlarından oluşan heyet genç antik dünyanın dört önemli şehrinden biri olarak kabul edilen Antiocheia''ya ait kalıntıları gün yüze çıkardı.
Türkiye''nin zehir haritası Türkiye''nin zehir haritası Kütahya''daki siyanürlü atık barajının yıkılması, Türkiye''nin beş bölgesinde daha faaliyet gösteren maden işletmelerinde yaşanabilecek felaketlerin habercisi sayılıyor.
"Fukuşima''da bir reaktörde daha erime!""Fukuşima''da bir reaktörde daha erime!"Greenpeace: "Japonya Fukuşima Nükleer Santrali''nde yaşanan felaket kontrol altına alınamadan devam ediyor."
Çağdaş Evliya Çelebiler aranıyor!Çağdaş Evliya Çelebiler aranıyor!Hayalimdeki Yolculuk yarışması genç gezginlere benzersiz bir fırsat sunuyor. "Hayalimdeki Yolculuk" ile 400 yıl önce yaşamış Evliya Çelebi''nin izinden yeni kuşakların seyahat hayallerinin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Ergene İnisiyatifleri 2. toplantıyı yapıyorErgene İnisiyatifleri 2. toplantıyı yapıyorErgene İnisiyatifleri, doğanın dilini hak arama mücadelesinde etkin kılmak için başlattıkları eğitim çalışmalarına bugün Çerkezköy''de devam edecek.
Küçük depremin büyük yıkımıKüçük depremin büyük yıkımıİspanya önceki gece tarihi Lorca kasabasını vuran görece küçük depremlerin yarattığı büyük yıkımın şokunu yaşıyor.
Mecanoo Moskova''da Yer Alan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi İçin Yeni Bir Kampüs Tasarlıyor Mecanoo Moskova''da Yer Alan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi İçin Yeni Bir Kampüs Tasarlıyor Mecanoo, Rusya''nın önde gelen üniversitelerinden bir olan Ulusal Fen ve Teknoloji Üniversitesi (MISiS)''nin yeni kampüsü için düzenlenen uluslararası proje yarışmasını kazandı. 100 dönümlük alanda yer alan kampüs, Rusya''nın 20 yıl içerisinde 300.000 yeni sakininin yer alması beklenen yerleşim bölgesinde yer alacak.
Bir kanal projesi daha geliyorBir kanal projesi daha geliyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın kanal projesini açıklamasıyla birlikte Kanal İstanbul, ülke gündemine oturmayı başardı. Türkiye, İstanbul''a yapılacak olan bu dev kanalı konuşurken benzer bir proje de Bursa''dan geldi.
Arjantin''de 30 bin kitapla Babil Kulesi yapıldıArjantin''de 30 bin kitapla Babil Kulesi yapıldıBu sene UNESCO tarafından Dünya Kitap Başkenti seçilen Arjantin''in başkenti "Buenos Aires"te, meşhur Babil Kulesi 30 bin kitap kullanılarak yapıldı.
Altın lobisi siyanürü dayatıyorAltın lobisi siyanürü dayatıyorMetalurji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Savaş, uluslararası altın lobisinin siyanürle altın ve gümüş madeni çıkarılmasını uluslararası altın lobilerinin desteklediğini ve yeni yöntemler bulunmasını engellediklerini söyledi.
"Gazete Solfasol" Çıktı"Gazete Solfasol" ÇıktıKendilerini "Ankara''nın gayriresmi gazetesi" olarak tanımlayan Gazete Solfasol''ün ilk sayısı 1 Mayıs 2011''de çıktı.
MoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıMoMA, American Folk Art Museum''ı Satın AldıNew York Times''ın haberine göre Modern Sanatlar Müzesi, para sıkıntısı içinde olan komşusu American Folk Art Museum''ı satın alıyor.
Pedala Kuvvet!Pedala Kuvvet!Bir yeri keşfetmenin, orayı bisikletle gezmek kadar iyi bir yolu yoktur. Amerika''da Mayıs ayı "Milli Bisiklet Ayı", ama bisikletle ulaşımın dünya çapında kutlanmaması için hiçbir sebep yok! Çok sevgili iki tekerlekli dostumuz onuruna, işte her bisikletçinin listesinde olması gereken, dünyanın farklı yerlerinden 10 rota... Isle of Wight, Britanya''nın en değişken bölgelerinden biri ve bisiklet sürmek için tam bir cennet. Yemyeşil kadife gibi tepeler denize iniyor, dar yollar muntazam çalıların, derin ve gizemli derelerin arasından geçiyor ve adanın en çarpıcı özelliği olan beyaz kireçtaşı uçurum göz alabildiğine uzanıyor.
Dışarıda iktidar deviren tweetler ''Çılgın Proje''yi neyledi?Her zaman olduğu gibi yine Kanal İstanbul projesinde de Twitter iş görmüş. Öyle ki gönderilerin bazıları olumlu, bazıları olumsuz ve hatta dalga geçenleriyle Twitter''ın dünyayı kapsayan "en çok tweetlenenler" listesine girmiş.
Çin''de Yasak Şehir''i soydularÇin''in eski imparatorlarının yaşadığı Yasak Şehir (İmparatorluk Sarayı) müzesinden altın ve mücevherden yapılmış 9 eser çalındı.
"Siyanürle madencilik yasaklanmalı..."WWF Türkiye: "Siyanürle madencilik Avrupa Birliği''nde olduğu gibi Türkiye''de de yasaklanmalıdır."
İklim paneliBahçeşehir Üniversitesi Çevre Kulübü ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, dünyadaki yaşam için giderek büyüyen bir tehdit olan "Küresel İklim Değişikliği" konusunda bir panel düzenliyor.
Erdoğan''ın İstanbul aşkı!Başbakan Tayyip Erdoğan 1994''te Refah Partisi''nden İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçildi. Göreve gelişinin 60. gününde Milliyet gazetesi için kendisiyle bir "Pazar Söyleşisi" yapmıştım.
TOKİ''ye Gana''dan davet varGana Su Kaynakları, Bayındırlık ve İskan Bakanı, TOKİ''yi ülkesinde konut yapımına davet etti.
"İstanbul''u en kolay ulaşılır şehir yapacağız"THY Genel Müdürü Temel Kotil, Sivas''ta yaptığı açıklamada İstanbul''u dünyanın en kolay ulaşılan şehri, Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istediklerini bildirdi. "İstanbul''u, dünyanın en kolay ulaşılan şehri yapmak istiyoruz. Amacımız en azından her şehre günde 2 sefer yapmak, sabahakşam sefer yapmak. Böylece İstanbul''a gidip gelmek daha rahat oluyor. Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istiyoruz'''' dedi. İlk çeyrek bilançosunu açıklayan THY, bu dönemde cirosunu yüzde 27 artırarak 2.1 milyar TL''ye çıkardı.
Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.