Haberler

15 Temmuz 2010, Perşembe

Yemek ve Kentlerin FormlarıYemek ve Kentlerin FormlarıYemekle ilgili konular son zamanlarda manşet oluyor. Michelle Obama''nın çocuk obezitesine karşı kampanyalarını düşünün, Beyaz Saray''ın sebze bahçesi, şef Jamie Oliver''ın abur-cubur kültürünü önlemekle ilgili çalışmasıyla 2010 TED Ödülü''nü alması ve Michael Pollans''ın Oprah''ın programına çıkıp, "Yemek yiyin, ama fazla değil, çoğunlukla bitki..." olarak nitelendirdiği motosunu tartışması... Fakat ne kadar yiyecek sağlayacılar, üreticiler, süreçlerden, yemek kültürünün şehir çevresindeki etkisinden bahsediyoruz? Haberin Devamı
“Boğaz’a atık su girişini bitireceğiz”“Boğaz’a atık su girişini bitireceğiz”Topbaş, İstanbul''un deniz kirliliği sorununu çözecek yeni projelerini anlattı.
Burası İstanbul''un 8. tepesi!Burası İstanbul''un 8. tepesi!Turizm Bakanlığı, TÜRSAB''a, Sapphire İstanbul binasını turistlerin tur programına almasını önerdi. Binanın üst katında yer alan ve İstanbul''u 236 metre yüksekten gören teras, yeni cazibe merkezi olacak.
Tarihî Hitit yolu, doğa yürüyüşüne açılıyor Tarihî Hitit yolu, doğa yürüyüşüne açılıyor Çorum Valiliği tarafından başlatılan "Hitit Yolu'''' projesi ile asırlar öncesinde Hitit kentleri arasında kullanılan yol güzergahları belirlenecek.
Tarihi kent Parion''un güneşe özlemi bitiyorTarihi kent Parion''un güneşe özlemi bitiyorİÇDAŞ, tarihi kent Parion''u gün yüzüne çıkarmak için kazı yapan ekibe bilimsel çalışma ortamı sunmak için bir ‘Kazı Evi'' açtı. Kazı Evi''nde iki labaratuvar bulunuyor.
Özkardeş, İzmir''e yeni bir otel kazandıracakÖzkardeş, İzmir''e yeni bir otel kazandıracakİşadamı Nail Özkardeş, Tekel tarafından satışa çıkarılan Cumhuriyet Bulvarı''ndaki eski depo ve lojman binasına 6.290 milyon lira ile en yüksek teklifi verdi. Satış kesinleşirse buraya otel yapılacak.
Nükleer santral tasarısına onayNükleer santral tasarısına onayTBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu''da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı, kabul edilerek yasalaştı.
İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyor!İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyor!İstanbul''un ilk çağdaş kent müzesi olan "Adalar Müzesi", geçici sergilerle 31 Temmuzda açılacak.
Liman için Ankara''yı ziyaret ettiLiman için Ankara''yı ziyaret ettiİTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Ankara''da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşerek destek istedi İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ankara''da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu ile görüştü.
Türkiye''nin ilk "Jeopark"ı açılıyorTürkiye''nin ilk "Jeopark"ı açılıyor23 milyon yıl öncesinde oluşan doğa olaylarının gerçekleştiği Kızılcahamam ve Çamlıdere''de jeoparklar açılıyor.
Manhattan Planı''nda pürüz kalmadıManhattan Planı''nda pürüz kalmadıAlsancak Limanı arkasıyla Turan bölgesi arasını Amerika''nın gökdelenlerle ünlü şehri Manhattan''a benzetecek projenin mahkemelik olan eksikleri giderildi ve böylece uygulamanın önündeki engeller kalktı.
Beykoz''da deniz zamanı şimdi başlıyor...Beykoz''da deniz zamanı şimdi başlıyor...Beykoz sahillerini kanalizasyon sularından kurtaran dev atıksu projesinin ilk etabını açan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaz çevresinde İstanbulluları rahatsız etmeden tüneller kazarak dev çevre yatırımları yaptıklarını belirterek, "Gözle görülmeyen teknolojik çalışmalarla 3 yıl içinde Boğaz''a atıksu girişini tamamen engelleyeceğiz" dedi.
Topbaş Bursa`ya hayran kaldı Topbaş Bursa`ya hayran kaldı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe`yi ziyaret etmek için önceki gün Bursa`ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, restore edilerek yeniden gün ışığına çıkarılan tarihi mekanları gezerek kente kazandırılan projeleri inceledi.
Osmangazi Müftülüğü modern binaya kavuşuyorOsmangazi Müftülüğü modern binaya kavuşuyorDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bursa Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerinin katkılarıyla yaptırılan Osmangazi Müftülük Sitesi''nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Abant Gölü''nün çehresi değişiyorAbant Gölü''nün çehresi değişiyorBolu Valiliği, doğal güzelliğiyle ünlü gölün fazla olan su seviyesini 70-80 santim düşürecek, çevredeki yolları daraltacak ve faytoncuları disipline edecek.
İstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorİstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorPhilippe Starck ve John Hitchox tarafından geliştirilen "yoo inspired by Starck" Projesi''ni Arjantin, Meksika ve Singapur''un ardından İstanbul''a getiren Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit,Philippe Starck imzalı bir proje kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
 Şirket avcıları ''İlle de Türkiye'' diyor Şirket avcıları ''İlle de Türkiye'' diyorTürkiye''nin yabancı yatırımcı için cazibesi artıyor. Özel sermaye fonu Advent 7 sektörde yatırımı değerlendiriyor. New York tarihi limanın restorasyonu için Türk ortak arıyor.
8 yeni üniversite geliyor!8 yeni üniversite geliyor!Aralarında ''Abdullah Gül Üniversitesi'' de bulunan liste için Meclis''ten onay çıktı.
Paşabahçe - Beykoz" Atıksu Tüneli tamamlandıPaşabahçe - Beykoz" Atıksu Tüneli tamamlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli"nin 1.kısmı olan "Paşabahçe - Beykoz" tüneli tamamlandı. Proje tamamlandığında, Beykoz''dan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ne kadar olan sahil kesiminden atıksu girişi tamamen son bulmuş olacak.
Turistlere, bakanlık tavsiyeli 360 derece İstanbul manzarasıTuristlere, bakanlık tavsiyeli 360 derece İstanbul manzarasıTurizm Bakanlığı, TÜRSAB''a gönderdiği yazıda, Sapphire İstanbul binasını turistlerin tur programına almasını önerdi. Binanın üst katında yer alan ve İstanbul''u 236 metre yüksekten gören teras, yeni cazibe merkezi olacak.
Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"Başkan Topbaş; "UNESCO''ya mahalle baskısı yapılıyor"İstanbul''un "Dünya Kültür Mirası"ndaki yerini değerlendirecek olan UNESCO''ya Türkiye''den bazı çevrelerin mahalle baskısı yaptığını açıklayan Başkan Topbaş, "AKM''de ve Muhsin Ertuğrul''da bize yapılan mahalle baskılarının bir benzeri, maalesef şimdi UNESCO nezdinde yapılmakta" dedi.
Küresel Isınmanın Buharlaştırdığı Bir Dünyada Su HakkıKüresel Isınmanın Buharlaştırdığı Bir Dünyada Su HakkıKüresel ısınmanın insanların günlük yaşamına, hayatın olağan akışına ve geçim kaynaklarına yönelik doğrudan etkilerinin hemen hepsi bir şekilde suyla ilgilidir. Bu nedenle iklim değişikliğini ikincil bir etken olarak alan bir su tartışması yapmak mümkün değildir.
Sarnıçta Venedik ışıltısıSarnıçta Venedik ışıltısıSu Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının su ve ışığı buluşturan cam işleri ve yerleştirme eserlerinden oluşan ''Venedik Rüyası'' sergisi ziyarete açıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından hayata geçirilen proje, Artlifefortheworld''un başkanı Simonetta Gorreri''nin sanat yönetmenliğinde gerçekleştiriliyor. 31 Temmuz''a dek Yerebatan Sarnıcı''nda gezilebilecek olan sergi, İtalya''nın ünlü cam sanatçılarından Maria Grazia Rosin, Candida Ferrari, Heidi Bedenknecht DeFelice ve Cristiana Moldi Ravenna''nın cam materyallerle çalıştığı eserler ve özel video yansımalarını kapsıyor.
Tarih: 14 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Roma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorRoma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorBu bahar aylarında meydana gelen birkaç eski yerleşimin yıkılması ile Roma''nın riskli mimari yapılarını tehdit eden diğer felaketler tekrar arkeologların uyarılarına neden oldu.
2400 yıllık mezarlar koruma altın alınıyor2400 yıllık mezarlar koruma altın alınıyorMuğla''nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki 2 bin 400 yıllık "kaya mezarlarının" koruma altına alınması planlanıyor.
Mardin''de neler oluyor?Mardin''de neler oluyor?Suriye''yle vizelerin kalkması, Irak''la yaşanan olumlu gelişmeler ve kentin teşvik kapsamında yer almasıyla birçok yerli-yabancı şirket, Mardin''de fabrika kurmak için sıraya girdi.
New York Limanı Türk ortak arıyorNew York Limanı Türk ortak arıyorNew York''un tarihi limanı "Brooklyn Navy Yard" restorasyon ve liman hizmetleri yenilenme programı kapsamında yapılacak yeni yatırımlara Türk ortak arıyor.
Leyla Gencer''in heykeli açıldıLeyla Gencer''in heykeli açıldıOpera tarihinin en büyük isimlerinden biri sayılan ve dünyada ''''La diva Turca'''' olarak tanınan soprano Leyla Gencer''in, Beşiktaş Belediyesi tarafından yaptırılan heykeli açıldı.
İzmir, doğru tanıtılmıyorİzmir, doğru tanıtılmıyorTürkiye''de ve 10 ülkede 3 bin 300 kişiyle konuşuldu. Ülkemize gelen yabancı misafirlerin yüzde 94''ünün İzmir''le ilgili hiçbir bilgileri olmadığı ortaya çıktı. İzmir''i yönetenlerin, ileri gelenlerinin, Türkiye''nin üçüncü büyük kentine dair pek çok algısı anketle sarsıldı.
Artvin''de HES''ler protesto edildiArtvin''de HES''ler protesto edildiKaradeniz İsyandadır Platformu üyeleri, Artvin''de yaptıkları basın açıklamasıyla, hidroelektrik santrallerini (HES) protesto etti.
Münih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiMünih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiAlman mimar Gunter Behnisch 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1972 yılında Münih Olimpiyatları için gerçekleştirdiği tasarımı, demokratik mimarinin ve ulusal gururun bir sembolü oldu. 1922 yılında Dresden''de dünyaya gelen Behnisch''in binalara olan aşkı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görev yaptığı sırada İtalya''da ortaya çıktı.
Fabrikev, Suudi Arabistan''a açılacakFabrikev, Suudi Arabistan''a açılacakYeni bir sistemle hazır ev üretmek üzere ADO Grup tarafından Antalya''da kurulan Fabrikev tesislerinin bir yenisi, Suudi Arabistan''da kurulacak.
Bizim Cihangir CNN''de!Bizim Cihangir CNN''de!Cihangir, dünyaca ünlü televizyon kanalı CNN''deki bir programda tanıtıldı. Cihangir''i, New York''un Soho ve Paris''in Montmarte bölgelerine benzeten CNN, sokakları, kafeleri galerileri ve şık butikleriyle semti dünyaca ünlü bir kültürel merkez olarak niteledi.
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Jürisi ve Sergisi GerçekleştiBu yıl sekizincisi düzenlenmiş olan ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri Sergisi ve Jürisi 8-9 Haziran 2010 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirildi.
New York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNew York''ta Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu: NORCNORC kulağa komik gelen bir kelime, ama bunu biz uydurmadık. Aksine bu kelime halk, devlet ve federal yönetim tarafından kabul ediliyor ve 1986''dan beri kullanımda. Aslında NORC, "Naturally Occurring Retirement Community (Kendiliğinden Oluşan Emekli Topluluğu)" için kullanılan bir kısaltma. NORC esasen bir yaşlı topluluğu olma amacıyla kurulmamış olan, ama büyük bir yaşlı nüfusa sahip bir yer (bir bina, bir gelişim, bir çevre). Neyin "büyük bir yaşlı nüfus" sayılacağı yerden yere değişiyor, ancak NORC''lar önemli çünkü bir topluluk kendi kriterini karşıladığı zaman, o topluluğa yaşlıların ihtiyacı olabilecek destek hizmetlerini sağlayacak olan halk, devlet ve federal fonlar için uygun hale geliyor.
Stéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''dan Atıl Alanlar Üzerine İki ProjeStéphane Malka''nın bahsedeceğimiz iki önerisinden ilkinde Malka''nın "alternatif bir sanat galerisi" olarak bahsettiği şeyi görüyoruz: Paris''te Barbès-Rochechouart metro durağı hattının altına dikey olarak parazitler gibi yerleştirilmiş olan birimler.
BETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın Son Sayısı Doğu Akdeniz Kentleri''ne OdaklanıyorBETONART''ın yeni çıkan Yaz sayısı, 20. yüzyılın başından bugüne Doğu Akdeniz kentlerinde yaşanan kentsel dönüşüm hareketlerini, müdahaleleri ve aktörlerini tartışıyor. Konuk editörlüğünü Ebru Omay Polat''ın yaptığı dosyada, gerek üst üste yığılan uygarlıkların, gerek ticaret ve göç yoğunluğunun getirdiği hareketliliğin Akdeniz coğrafyasında kentsel mekân üzerindeki etkileri ve dönüştürücü gücü tartışılıyor. Dosyada farklı kentlerin yaşadığı dönüşümler özgün süreçleri üzerinden, birbirleri arasındaki paralellikler göz ardı edilmeden inceleniyor.
TV Oyun-Gösteri Mimarisi TV Oyun-Gösteri Mimarisi Binalar peyzaj ile birlikte çalışsa ve daha yavaş bir hızda inşa edilse hala çılgın TV gösterileri olur muydu? Mimarlık hakkında uzun süredir gördüğüm en komik program oldu. Geçen hafta Portmeirion''da tatildeyken tesadüfen karşıma çıktı. National Geographic kanalında yayınlanan bu program Abu Dabi''deki yeni Aldar genel merkezinin yapımıyla ilgiliydi. MZ & Partners tarafından tasarlanmış bu şeffaf gökdelen, dev bir madeni para gibi görünüyor.
Koruma Kurullarında MimarlıkGiderek artan ‘serzeniş''ler üzerine ‘Koruma Kurulları''ndaki ‘meslek etiği'' tartışmaya açıldı.
Denetim, 35 bin mühendise iş kapısı olacakBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, halen 19 ilde uygulanan yapı denetimi sisteminin 2011 başı itibariyle 81 ilde yaygınlaştırılmasıyla ilgili, "Artık Türkiye''de depreme dayanıksız yapı yapılma kavramından tamamen uzaklaşmış olacağız" dedi. Bakan Demir, sistem sayesinde 30-35 bin mimar-mühendise de iş olanağı sağlanacağına işaret etti.
TOKİ''den İ.Ü. personeline Ispartakule''de 420 dairelik ''Unikonut''Toplu Konut İdaresi iştiraki Emlak Konut GYO ile İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Rektörlüğü, Ispartakule''de öğretim üyeleri ve üniversite personeli için yeni bir konut projesi için anlaştı.
Hayatın dört duvarları arasında nefes aldıran yaratıcı detaylarYaşadığınız ev, arkadaşlarınızla buluştuğunuz cafe ya da restoran, tatilinizi yaptığınız otel pek de hapishaneden farklı değil. Yaşanılan dört duvar mekanları hapishaneden farklı kılan en önemli ayrıntılar dekorasyon ve o dört duvara uygulanan işlemler oluyor. Bazen doğadan bir parça görmek için saksı çiçekleriyle donatıyoruz etrafı bazen sevdiğimiz şeyleri hatırlatan eşyalarla. Ama ille de tasarımcıların yardımına ihtiyacımız var gibi görünüyor.
Yapı denetimi 81 şehre yayılacak Yapı denetimi, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye genelindeki 81 vilayette de uygulanacak. Bakanlar Kurulu''nun, yapı denetiminin Türkiye''nin bütün illerinde uygulanmasına dair kararı dünkü Resmi Gazete''de yayımlandı.
Maden tünelleri, evleri birer birer çökertiyor Zonguldak''ın Dilaver Mahallesi''nde yaklaşık 80 evde oluşan çatlama ve kayma, mahalle sakinlerini endişelendiriyor. Mahalleliler sorunu yargıya taşıdı. Bilirkişi heyeti, mahalledeki çöküntülerin 2007 yılından bu yana yeraltı maden faaliyetlerine bağlı ''tasman''dan kaynaklandığını belirledi.
Mahalleliler tapu istiyor BAŞIBÜYÜK, Gülsuyu, ve Gülensu halkı tapularının verilmesi için Maltepe Belediyesi''ne başvurdu.
İzmir, EXPO 2020''ye aday olmaya hazırlanıyorİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, kentin EXPO 2020 organizasyonuna aday gösterilmesi yönünde oy birliğiyle temenni kararı alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''deki tüm kurum ve kuruluşların 2015 EXPO organizasyonunun kente kazandırılması için büyük gayret gösterdiklerini, kentin bu süreçte büyük deneyimler kazandığını belirtti.
Başbakan''a Avrupa''dan Ataköy için mektupTOKİ''nin Ataköy''deki arazi satışı, kültürel ve tarihi mirasın korunması konusunda çalışan uluslararası sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Avrupa merkezli 400 STK''nın çatı örgütü Europa Nostra yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bir mektup yazarak, söz konusu arazide Osmanlı öncesi dönemden arkeolojik kalıntıların bulunduğu, bölgenin Türkiye''nin erken modern döneme ait nadir konut projelerine ev sahipliği yaptığını belirtti ve satışın gerçekleştirilmemesini talep etti. Mektupta, "Birleşmiş Milletler kuruluşu UNESCO''nun İstanbul''u ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası'' listesine alıp almayacağının görüşüldüğü bir zamanda kamuya ait bu arazinin satılması ya da kiralanması çok talihsiz olacaktır" denildi.
Tarih: 14 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.