Haberler

15 Ağustos 2006, Salı

İskenderiye...İskenderiye...Bazı kentler, şık muhafazaların kadifeleri içinde, bir camekânın ardından görülebiliyor, Tarihçelerinde kesinlik var, kesin tarihler, kesin isimler, kesin ölçüler. Bazı kentler ise kiriyle pasıyla elinizi tutuveriyor, bu kentlerin tarihçelerinde ise belirsizlikler, uygarlıkların üst üste yığılmasıyla karmaşıklaşan bilgiler var, tarihler yaklaşık, isimler sanılıyor, ölçüler ise tahmin edilen. İşte İskenderiye böyle bir kent, tanıdık bir yer! Üç alfabe birden kullanılıyor. Arap, Latin ve tanrılar, Firavunlar, rölyeflerden oluşan, kutsal yazıların kadim Mısır alfabesi. Haberin Devamı
Yeni Parrish Sanat MüzesiYeni Parrish Sanat MüzesiParrish Sanat Müzesi yeni tesisinin tasarım konseptinin uluslararası üne sahip mimarlık şirketi Herzog & de Meuron tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. Müze, Long Island’ın doğusunda yer alan bir kasaba olan Water Mİll’de yaklaşık 5.900 m² büyüklüğündeki bir arazide 5945 m²’lik bir yapı grubu inşa edecek. Eşsiz tasarım konsepti mimari ve peyzajı bir plan üzerinde; her ikisi de çevrenin doğal güzelliği ve zengin sanatsal mirasına saygı duyacak ve bunlardan etkilenecek şekilde bir araya getiriyor.
İstanbul depreme ancak 10 yılda hazırlanırİstanbul depreme ancak 10 yılda hazırlanırİstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul''da mevcut yapı stokunun depreme hazır olmadığını belirterek, en az 10 senelik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
İstanbul, Olası Depreme Hazırlanıyorİstanbul, Olası Depreme Hazırlanıyor6. Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi Konferansı’nda olası İstanbul depreminin ekonomi, endüstri ve iş çevrelerinde yaratacağı etkiler masaya yatırıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan dört günlük 6. Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi Konferansı dün İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla başladı.
Çini ustalarının eserleri modern dünyaya taşındıÇini ustalarının eserleri modern dünyaya taşındıŞimdi yükselen trend; banyoda Osmanlı keyfi! Çini, gravür ve minyatür sanatından örneklerin işlendiği el emeği göz nuru banyo karoları, modern evlerin dekorasyonunda kullanılıyor.
Fuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüFuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüMayıs ayında, Afrika Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tasarımı ile RIBA’nın düzenlediği uluslararası yarışmayı kazanan İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, Enstitü için ”Mandela felsefesini hatırlayabileceğim birşeyler tasarlamak istedim” diyor. Güney Afrika’nın çöllerinde yeralan İleri Bilim ve Teknoloji Yapıları topluluğu yaklaşık 240 bin m2 ve 360 milyon Dolar''a mal oluyor. Kompleks bilimadamları ve mühendislere eğitim ve araştırma olanakları sağlıyor.
Müşterilerim Dünyanın Her Yanında, Hangi Trendi Takip Edeyim Ki?Müşterilerim Dünyanın Her Yanında, Hangi Trendi Takip Edeyim Ki?Çocukluk yıllarında yaşıtları Red Kit okurken, o mobilya katalogları ve iç mimari dergileri karıştırıyordu. Doktor olmasını isteyen babasına rağmen, o da anne ve babasının gittiği yolu tercih etti ve sanatı seçti.
Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuş ve Cemil Finci ve Faruk Çeçen ile bir mimarlık bürosu kurmuştur. 1931’de Zeki Sayar ve Abdullah Ziya Kozanoğlu ile birlikte Türkiye’nin ilk mimarlık dergisi olan ve 1939’dan sonra Arkitekt adını alan Mimar’ı yayınlamaya başlamıştır.Meslek yaşamı boyunca bir çok yarışmaya katılmış ve jüri üyeliği yapmış, küçük ve büyük ölçekli bir çok projeye imza atmış olan Abidin Mortaş hakkında daha fazla bilgiye AMV’deki sayfalarından ulaşabilirsiniz.
Ihlara Vadisi''ne asansörIhlara Vadisi''ne asansörAksaray''daki Ihlara Vadisi''ne, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu''ndan onay çıkması halinde 65 metre yüksekten yaklaşık 25-30 kişi taşıyabilen bir asansör inşa edilecek.
Türkiye’nin her santimetrekaresi için afet haritası hazırlanıyorTürkiye’nin her santimetrekaresi için afet haritası hazırlanıyorBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Türkiye genelinde yerel afet bölgelerini belirlemek için harekete geçti. Dünya Bankası’ndan 1999 depreminden sonra alınan kredinin bir kısmı yapılaşma standartlarının belirlenmesinde kullanılacak.
8.5 Milyar Dolar Çöktü8.5 Milyar Dolar Çöktü17 Ağustos Marmara depreminin parasal hasarı hesaplandı. Deprem yedi yılda Türkiye''ye 8.5 milyar dolara maloldu. 1976''dan beri olan depremlerin faturası ise 16 milyar dolar. Türkiye deprem hasarı açısından dünya dördüncüsü.
Ayasofya’nın orijinal rengi araştırılıyorAyasofya’nın orijinal rengi araştırılıyorKültür Bakanlığı, Ayasofya Müzesi’nin dış cephe renginin orijinalini bulmak için harekete geçti.Bir süre önce ortaya atılan “Müzenin dış cephesi, Ortodoks ibadethanelerinin ortak rengi olan ‘gülkurusu’ renginde boyandı.” şeklindeki iddialar, konunun Meclis gündemine getirilmesine sebep olmuştu.
Afete Maruz Bölgede YıkımAfete Maruz Bölgede YıkımAvcılar İlçesi, Ambarlı Mahallesinde bulunan ‘Afete Maruz Bölge’ içerisinde kalan ve yıkımı ile ilgili hukuki süreci tamamlanan 8 katlı apartmanın yıkım işlemi Belediye Zabıta Tedbir Şube Müdürlüğü ekiplerince bugün gerçekleştirildi.
Harvard''da Bir Türk MimarHarvard''da Bir Türk MimarAğahan Vakfı ödüllü mimarımız Han Tümertekin, eylül ayında Amerika''nın en prestijli üniversitelerinden Harvard''ın tasarım bölümünde proje çalışması yapacak. Mimar Han Tümertekin, üzerinde iki yıldır çalıştığı ve Beyoğlu''na yeni bir yaklaşım getirecek alışveriş merkezi projesini Harvard''lı öğrencilerle paylaşıp fikirlerini soracak.
Santral''da tasarım kültürüSantral İstanbul''un çağdaş sanat müzesi, enerji müzesi ve kültür mekânı ayakları kadar eğitim merkezi ayağı da adım adım oluşturuluyor.
Devlerin yarıştığı trilyonluk arazi satışı iptalİstanbul Ortaköy’de Boğaz manzaralı ve E-5 Karayolu’nun kenarında yer alan 96 dönümlük işgalsiz arazinin 18 Ağustos’ta İstanbul Defterdarlığı’nda yapılacak satış ihalesi iptal edildi.
10 noktada birden yangınDenizli''de Merkeze bağlı Uzunpınar beldesi yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangında 1 hektar kızılçam ormanı yandı. Yangının, 10 ayrı yerde kasıtlı olarak çıkarıldığı ileri sürüldü. Ekiplerin zamanında müdahalesiyle yangın büyümeden söndürüldü. Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, yangınların kasıtlı çıkarıldığını belirterek, "Nasıl 10 ayrı yerde aynı anda yangın çıkar. Zamanında müdahalemizle yangınları söndürdük. Bir insan nasıl böyle vicdansız olur. Jandarma bu vicdansız kişiyi yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı" dedi.
Tarih: 15 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
MNG yeniden inşaata giriştiPetrol fiyatları arttıkça servetlerine servet katan ve ellerinde büyük bir sermaye gücü oluşan Körfez ülkeleri, MNG Holding''in patronu Mehmet Nazif Günal''ın ''inşaat mühendisliği'' tarafını kabarttı.
Konuklu’da ‘İmar’ TartışmasıGAP’la birlikte tarım alanı olan Konuklu Beldesi, il genel meclisi kararıyla imara açıldı. CHP’li üyeler karara itiraz ederken; Ak Parti’li Belediye Başkanı Halef Yıldız, tarım arazilerinin imara açılmadığını savunuyor.
Çeşme''ye 75 yıllığına bir talip aranıyorKültür ve Turizm Bakanlığı''nın ''Turizm Kentleri Projesi'' kapsamında 75 yıllığına tahsis edeceği İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı bugün ilana çıkıyor.
Belediye Kuğulu Park''a ''tecavüz'' edecekAnkara''nın önemli dinlenme yerlerinden Kuğulu Park, Kavaklıdere Kavşağı''na yapılacak altgeçit nedeniyle tehdit altında. Koruma Kurulu Büyükşehir Belediyesi''ne ''sit alanına tecavüz'' izni verdi.
Mehter adımıyla ''dev'' projeHükümetin ''dev'' Hasankeyf''i kurtarma projesi, dört öğretim üyesiyle 18 stajyer öğrenciye emanet. ''Kurtarmak'' bir yana toprak altında tam olarak ne olduğu bile henüz net değil...
Dünyanın en büyük kapalı kayak merkezi 400 milyon Euro yatırımla Afyon''a kurulacak400 milyon Euro''luk yatırıma 15 Eylül''de başlanacak. Belçika sermayeli Snow Mauntain adlı şirkete 1 milyon metrekarelik arazinin tahsisi Ağustos sonuna yetiştirilecek. Kar Vadisi isimli projede yapay göl, 4 bin yataklı otel, çok sayıda villa, kayak okulu ve spor kompleksi bulunuyor.
Fırtına Vadisi''nde santral hortladıEnerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), tarihiyle, kültürüyle, flora ve faunasıyla dünyada koruma altına alınmış 200 merkezden biri olan, doğal sit kapsamındaki Fırtına Vadisi''ne hidroelektrik santralı (HES) kurmak isteyen ARK Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret''e onay verdi.
Vali Güler: İstanbul Depreme Hazır Değilİstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul''un mevcut yapı stokunun depreme hazır olmadığını bildirdi.
Bodrum İnişe GeçiyorSadece kıyılar değil, abuk sabuk, dağ taş yarım kalmış yapılarla dolu. Bir bölümü satamadığı için iflas eden kooperatif evleri, bir bölümü, nasıl olduysa izin almış, ancak mevsimden dolayı ara verilen inşaat kalıntıları. Manzara çirkin.
‘Risk planlaması yapılıp, binalar bir an önce güçlendirilmeli’Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 1900-2005 yılları arasında büyüklüğü 5,0-6,0 arasında bin 170, büyüklüğü 6,0-6,9 arasında 155 ve büyüklüğü 7,0-8,0 arasında değişen 34 deprem meydana geldi.
‘6 şiddetindeki depremde binaların yarısı yıkılır’Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 5 ildeki 2 bin 255 köy ve 863 mezrada inşa edilen 240 bin yapının, depreme dayanıklılığını araştırdı. İnceleme sonucuna göre 6 büyüklüğünde bir deprem olması halinde mevcut konutların yüzde 58''inin yıkılacağı belirlendi.
Büyük Depremlerden Alınan DerslerHer zeminde, zemine uygun bina yapılabildiğini Japonya’da gördüm ve yaşadım. Bizde sürekli olarak sağlam zemin edebiyatı yapanlara veya çürük binalar yapabilmek için sağlam zemin diye kıyılara, ormanlara ve tarım alanlarına göz koyanlara Allah akıl ve fikir versin!
Doğuya bir yıldan önce lojman yokToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, bir astsubayın lojmansızlık nedeniyle yaşadığı Şırnak''ın Beytüşşebap ilçesindeki evinde şehit edilmesiyle tartışılmaya başlanan Doğu ve Güneydoğu''daki lojman ihtiyacının bir yıldan önce karşılanamayacağını söyledi.
İmar yetkisi devrine öfkeBodrum''da imar yetkisinin yerel yönetimden alınacağını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''a, belediye başkanlarının ardından 25 sivil toplum örgütü, çevreciler ve siyasi partiler tepki gösterdi. Protestoculardan kaptan Mehmet Baş, Bodrumluların bazı koyların bakanlık tarafından turizme tahsis edilmesine karşı çıktığını, imar yetkisinin yerelden Ankara''ya devri planının da tam bu sırada gündeme geldiğini vurguladı.
Tarih: 14 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Cami için yeni hedef Rumeli Hisarı!İhale aşamasındaki projeye göre, Rumeli Hisarı''nda konserlerin verildiği kısımda minaresinin bir bölümü hâlâ duran Boğazkesen Camii yeniden yapılacak.
Tasarım Okulu Yeni Evine Taşınıyorİstanbul Bilgi Üniversitesi''nin İtalya''nın Milano kentinde faaliyetini sürdüren ünlü Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı, sekizinci eğitim yılında ''santralistanbul'' bünyesinde yürütülecek. Programa başvurular 22 Eylül''e kadar devam edecek.
Katil Benzinlik Aynı Yerde İnsa EdiliyorAnkara''da 2003 yılında yaşanan patlama sonucu 6 kişinin ölümüne neden olan benzin istasyonu aynı yerde yeniden inşa ediliyor. Belediye inşaat için izin verirken, mahalle sakinleri benzinliğe karşı imza kampanyası başlattı.
Arazisi olana bedava fabrikaPaket Finans Sistemi, arazisi olan yatırımcıyı 5 kuruş ödemeden anahtar teslimi fabrika, otel sahibi yapmayı planlıyor. Girişimci, düşük faizli, uzun vadeli dış krediyi para kazanırken ödeyecek.
17 Ağustos 1999''dan Bu Yana Hiçbir Şey Değişmediİnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, tüm Türkiye''yi derinden etkileyen 17 Ağustos depreminin ardından yapılanlara işaret ederek, "17 Ağustos 1999''dan bu yana hiçbir şey değişmedi. Teorik olarak bir takım çalışmalar yapıldı, ama genel çerçevede teorik içerikli oldu, günü kurtaran, kısa erimli çalışmalar oldu" dedi.
Peyzaj Mimarları Yönetmeliği DeğiştiTMMOB Peyzaj Mimarları Odası''nın ana yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Peyzaj Mimarları Odası''nın doğrudan kararı veya temsilcilik kurulacak yere en yakın şube yönetim kurulunun önerisi üzerine, en az üçü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olmak koşuluyla, en az 10 üyenin bulunduğu yerde temsilcilik kurulabilecek. Yönetmeliğe göre, oda yönetim kurulu, kurulan temsilciliğin hangi oda birimine bağlı olarak faaliyet yürüteceğine karar verecek en geç bir ay içinde temsilci atamaları yapılacak.
Tarih: 14 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Günün Doğusu: Bir Kez Daha HasankeyfBölgeden neredeyse tüm sivil toplum örgütlerinin, bir çok farklı siyasal temsiliyeti olan kurumların ve bir dolu etkili şahsiyetin karşı durmalarına rağmen halen bu ülkedeki siyasal otoritenin, halka rağmen ardına devlet politikasını da alarak illa ki; Hasankeyf’i boğacağız, Ilısu Barajını yapacağız, kararı / kararlılığı üzerine bir kez daha ve yeniden elbette Hasankeyf demek için yazıyorum.
Haydarpaşa''da Zaman ve UzamHaydarpaşa Garı, İstanbul''un Anadolu yakasından başlayan ve Anadolu''da farklı noktalara dağılan demiryolu ağının merkez noktasıdır. Aslında Haydarpaşa Garı, Anadolu demiryollarının sıfır noktasıdır.
İstanbul''a 11 inciİstanbul, birkaç yıl içinde 11 önemli yapı daha kazanacak. Avrupa Yakası''na 6 yeni kongre merkezi, otel sıkıntısı çekilen Anadolu Yakası''na ise beş tane beş yıldızlı otel projesi yürütülüyor.
Yıkılmasına izin vermeyizİstanbul Atatürk Havalimanı da dahil birçok havaalanının yapım ve işletmeciliğini üstlenen TAV''ın CEO''su Sani Şener, çökmek üzere olduğu için ziyarete kapatılan Çanakkale Abidesi''nin güçlendirilmesi işini maliyetine yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Arap Deresi''nden 40 Bin Ton Atık Çıkarıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Arap Deresi’ni kirlilikten korumak için başlattığı dere tabanı ıslah çalışmalarının Halkapınar Metro İstasyonu ile Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu arasındaki ilk bölümü tamamlandı.
Ulaşım A.Ş.''den Uluslararası İşbirliğiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş ile Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın toplu taşımacılık işletmecisi GRAS arasında karşılıklı olarak teknik ve idari işbirliğinin arttırılması kararı alındı.
Bilirkişi Heyeti Metro''daTaksim 4. Levent Metrosu’nda meydana gelen “sondaj” kazası ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Hukuk Müşavirliği’nin yaptığı suç duyurusu üzerine mahkeme bilirkişi heyeti inceleme yaptı.
Disneyland Türkiye''ye Geliyorİtalyan Mirabilandia ve Paramount Pictures''ın ardından dünyanın en ünlü ve en büyük eğlence parkı olan Disneyland de Türkiye''ye gelmeye hazırlanıyor.
Anadolu yakasına 5 yeni otelİstanbul''un Anadolu yakası otel yatırımcılarının yeni gözdesi oldu. Hospitality Solutions International''ın yaptığı araştırmaya göre, 7 otelin bulunduğu bölgeye 5 otel daha geliyor.
Dürüst Müteahhit İşini YapıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, dürüst müteahhidin işlerinin ‘tıkır tıkır’ devam ettiğini söyledi.
Metroda Bilirkişi İncelemesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine dün bilirkişi heyeti metroda inceleme yaptı. Şişli 3. Sulh Hukuk Hakimi ve 2. Asliye Hukuk Mahkemesi bilirkişi heyetine Ulaşım AŞ. avukatları ve Büyükşehir Belediyesi avukatları da nezaret etti. Hasar tespit raporuna göre, zararın tazmin edilmesine yönelik hukuki süreç başlayacak.
Tarih: 12 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Titiz Çalışmayana TOKİ''den Para YokToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin ülke genelindeki 520 şantiyesinden sadece 7''sinde kronik sorun yaşandığını belirterek, bunlardan 4''ünde müteahhit firma ile sözleşmenin feshedildiğini bildirdi. Bayraktar, ''520 şantiyeden 3-5''inde sorun çıkması çok normal.
Şehit anıtını onaracak bir müteahhit bulunamadıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan Çanakkale Şehitler Abidesi''ni 18 Mart törenlerinde gördüğünü ve ''dehşete kapıldığını'' söyledi. Temelleri çürüyen, taşıyıcı kolonlarında korozyon oluşan abidenin en küçük depremde çökme tehlikesi bulunduğu için korktuğunu, güçlendirilmesi için aylardır uğraştıklarını kaydeden Koç, "İhaleye 108 birinci sınıf müteahhit çağırdık, hiçbiri gelmedi.
İstanbul''un Kaderi Boston''a BenzemesinTaksim-4. Levent arasında işleyen İstanbul Metrosu''nun zamanla Amerika''nın ilk metrosu olan Boston Metrosu ile aynı kaderi paylaşmasından korkuluyor.
Ilısu Barajı''na İngilizlerden tepkiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın temelini attığı Ilısu Barajı''na İngiliz Independent gazetesinden sert tepki geldi. "Türkiye, 50 bin kişiye evinden edecek tartışmalı baraj projesini yeniden başlattı" başlıklı haberde, Ilısu Barajı ile dünyanın en eski kasabalarından olan Hasankeyf''in eşsiz kalıntılarının da yok edileceği ifade edildi. Justin Huggler imzalı haberde, Independent gazetesinin, dört yıl önce İngiliz Balfour Betty şirketi aleyhine kampanya başlattığı, çevrecilerin ve arkeologların da desteklediği kampanya sonucu İngiliz şirket projeden çekildiği hatırlatıldı. Ilısu Barajı''nı bu kez bir Avusturya şirketinin başkanlık edeceği bir konsorsiyum tarafından yapılacağı belirtilen haberde, proje ile evlerini terk etmek zorunda kalacak kişilerin çoğunun Kürtler olduğu ifade edildi. Barajın GAP kapsamında yapılacağı belirtilen haberde, Ilısu''nun tamamlanması halinde Hasankeyf''in sadece yüzde 20''sinin kurtulabileceği öne sürüldü.
Tarih: 12 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Düzeni Boşverin, Evinizi Alt Üst Edin!Kanepeyi testereyle doğrayın, televizyonu patlatın, kapılara resimler çizin, duvarlara delik açın, tabloları söküp yerine kırık sandalyeler asın... Feng Shui''ye meydan okuyan yeni dekorasyon trendi Punk Shui eve düzen yerine kaos getirmeyi, hayatı olduğu gibi kucaklamayı öneriyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.