Haberler

16 Nisan 2008, Çarşamba

Meinhard von Gerkan’dan Yalınlık, Geometri ve Sürdürülebilirlik ÜzerineMeinhard von Gerkan’dan Yalınlık, Geometri ve Sürdürülebilirlik ÜzerineArkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ARKIMEET Konferansları’nın 20.’si 15 Nisan Salı akşamı, Almanya’nın köklü mimarlık ofislerinden GMP Mimarlık’ın kurucusu Meinhard von Gerkan’ın katılımıyla gerçekleşti. ECA&Serel''in sponsorluğunda gerçekleşen konferansta, mimarın konuşmasından önce Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kurucularından Ömer Kanıpak, 2008 senesi içerisinde planlanan arkiPARC etkinliği ve geçtiğimiz sene faaliyete geçen Arkitera Eğitim Merkezi hakkında bilgi verdi. Sonrasında ise Elmor AŞ Genel Müdürü Hakan Günderen, firma ve ürünleri hakkında bir konuşma yaptı. Haberin Devamı
Destan yazılan Conkbayırı siperleri onarılıyorDestan yazılan Conkbayırı siperleri onarılıyorÇanakkale Savaşları''nda Mehmetçiğin kahramanca çarpıştığı Conkbayırı''ndaki siperlerin onarılması için çalışma başlatıldı.
"Bacasız sanayi"nin yeni gözdesi Bursa"Bacasız sanayi"nin yeni gözdesi BursaSektörün şehir merkezindeki otel yatırımları hızla artıyor. Grand Plaza''nın inşaatına başlandı, City Baia''nın temeli Mayısta, Termal Baia''nın ise önümüzdeki yıl atılıyor.
Gül''e üçüncü KöşkGül''e üçüncü KöşkCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da geldiği zaman kullandığı tarihi yapılara bir yenisi daha eklendi. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki av sahasına inşa edilen Yıldız Sarayı’nın yanındaki Mabeyin Köşkü’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için ofis hazırlanıyor.
Kurtuluş Savaşı''nda Mehmetçik''e un üreten fabrika sanatevi olduKurtuluş Savaşı''nda Mehmetçik''e un üreten fabrika sanatevi olduDenizli''nin sayılı tarihî eserleri arasında yer alan ve Kurtuluş Savaşı''nda un imal edilen Külahçıoğlu Un Fabrikası, 2004''ün Ekim ayında çıkan yangında kül oldu.
İzmir Turizmine Büyükşehir Damgasıİzmir Turizmine Büyükşehir DamgasıTarihi eserlerin ve meydanların restorasyonundan ören yerlerine katkıya, imar planlarından kazılara kadar kent turizmin gelişmesi için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuarlar ve sanat-kongre merkezleriyle de sektöre “can suyu” olmayı hedefliyor.
“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa Notlar“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa NotlarYapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumu 4 Nisan 2008 Cuma günü Yapı Endüstri Merkezi Binası’nda gerçekleştirildi.
"13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor""13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor"Mimar Sinan''ın ölümünün 420. yıldönümü sebebiyle 09 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında "2008 Mimar Sinan Günleri" etkinliklerine evsahipliği yapan TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu ile Sinan’dan Bugüne Kamu Mimarlığı “Devlet ve Uygarlık” Konulu Afiş Yarışması’nın ödül töreninde, Kayseri’nin değerlerini, yapılan faaliyetleri ve yeni projeleri konuştuk.
KİPTAŞ''ın lüks Maltepe konutları satışa sunulduKİPTAŞ''ın lüks Maltepe konutları satışa sunulduİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Konut İmar Planlama AŞ (KİPTAŞ), Maltepe''de lüks konut projesine başlıyor.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDoğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin, DAÜ Mimarlık Fakültesi ve Queen’s Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Fakültesi (Belfast, K. İrlanda, UK) yüksek lisans öğrencileri ve öğretim üyeleriyle birlikte düzenlediği bir günlük tasarım atölyesi (Inter-University Design Charrette) 11 Nisan 2008 Cuma günü gerçekleştirildi. Geniş bir katılımcı kitlesini barındıran organizasyon farklı disiplinlerden ve farklı uluslardan uzmanların ve kullanıcıların beyin fırtınası ile gelecekteki mekânsal beklentilere dair önerileri içeriyordu.
Malabadi Köprüsü ilgi bekliyorMalabadi Köprüsü ilgi bekliyorSilvanlılar, köprüye sahip çıkılmasını istediler.150 metre uzunluğu ve 7 metre genişliği ile mimari yapısıyla birçok tarihçi tarafından hayranlıkla karşılanan Malabadi Köprüsü her yıl binlerce turistlerin uğradığı bir yer. Milli Eğitim Bakanlığı''nın ders kitaplarına konu olan tarihi köprü ilgi bekliyor. Bakımsızlıktan zaman zaman köprüden taşların düştüğünü belirten Silvanlılar, köprünün biran önce restore edilip, turistik hale getirilmesini istiyor. Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, "Şarkılara ve Türkülere konu olan tarihi Malabadi Köprüsü için ek bir ödeneğin çıkarılması gerekir. Köprünün hem restoresi hem de etrafında ışıklandırma yapılması gerekmektedir" dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Ferhat Parlak
Değişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıDeğişen Ufuklar: Kentsel Sorunları Yoksayan Seçim KampanyalarıAdaylar oyun parkları ve bisiklet yollarından bahsediyor. Peki ama, çöken altyapıyla kim ilgilenecek? Görüşlerin cesurca tartışılmasının zamanı geldi. Amerika’da kentlilerin yaklaşık üç katı kadar köylü nüfus var, ancak bu insanların üç başkanlık adayını dikkatle dinlediklerini ya da sitelerini incelediklerini henüz bilmiyor olabilirsiniz. Hatta Birleşik Devletler’in, Norman Rockwell’in resimli kitaplarındaki küçük kasabalarla çevrili çiftliklerle kaplı olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz.
Trump Towers Avrupa’ya ilk adımı İstanbul’dan atıyorTrump Towers Avrupa’ya ilk adımı İstanbul’dan atıyorABD başta olmak üzere, Honolulu, Dubai, Panama City gibi dünyanın önemli merkezlerinde lüks yatırımlara imza atan Trump, Avrupa’ya ilk adımını, Doğan Ailesi, Taşyapı, Trump Organization ve Yeşil İnşaat ortak projesi ile İstanbul Şişli ’de inşa edilecek Trump Towers ile atıyor. Başta Amerika’da New York olmak üzere, Las Vegas, Chicago, New Orleans ile Dubai, Honolulu ve Panama City gibi şehirlerde kendine özgü lüks konseptiyle farklı bir yaşam tarzı sunan Trump Towers, Avrupada ilk olarak, Doğan Ailesi, Taşyapı, Trump Organization ve Yeşil İnşaat ortak projesi ile İstanbul Şişli’de yükselecek.
Lüleburgaz’ın Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi KullanıldıLüleburgaz’ın Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi KullanıldıLüleburgaz’da belediye tarafından hizmete sunulan çok amaçlı Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi kullanıldı. Yapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş. tarafından uygulanan kendinden taşıyıcılı Peneder Çatı Sistemi ile oluşturulan çok amaçlı Pazar Yeri Projesi kapsamında konserler, fuarlar, törenler ve spor müsabakaları aynı çatı altında yapılabilecek.
IPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini BulduIPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 yılı Ulusal Proje Yönetim Ödülleri, 4 Nisan 2008’de 9. Dinamikler Kongresi bünyesinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. İnşaat ve Teknoji Dalında 2 kategoriye ayrılan ödüller, İnşaat sektöründe “Portville” projesi ile Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörülüğü’ne, Teknoloji Sektöründe ise “İztanbul” projesi ile Tetaş Firması’na verildi.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
YEM Ödülleri Sahiplerini BulduYapı-Endüstri Merkezi, 10 Nisan 2008 Perşembe günü yeni hizmet binasında 40. yıldönümünü kutladı. Gecede ayrıca, YEM Ödülleri 2008 Ödül Töreni de gerçekleştirildi.
''Deniz seviyesi hızla yükselebilir''Yapılan yeni bir bilimsel çalışmada dünyada yüzyıl sonuna dek deniz seviyesinin bir buçuk metre yükselebileceği belirlendi. Bu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin (IPCC) geçen yıl iklim değişiminin etkileri konusunda yaptığı tahminlerin önemli ölçüde üzerinde bir oran.
Kremlin çıkmazında ilginç açıklamaRusya’nın Ankara Büyükelçisi "Yol konusunda tüm engeller kalktı, sadece hukuki açıdan birkaç problem var" dedi. Aylardır Atatürk Bulvarı’nın ortasında çıkmaza dönen Kremlin Çıkmazı’na ilişkin bu sözler, kafaları daha da karıştırdı. Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzey bir yetkili "Yine söz verdiler ama sonuç yok" dedi.
Rant tartışmasıBüyükşehir Belediye Meclisi’nde EXPO 2015’in kaybedilmesiyle ilgili yapılan değerlendirmelerde CHP ve AKP arasında rant anlayışı tartışması çıktı. AKP Grup Başkan Vekili Selim Gökdemir’in "Rant olumsuz bir şey midir" diye sordu. Kocaoğlu ve Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan yanıt verdi. Gökdemir’e yanıt veren Başkan Kocaoğlu, bir vatandaşın yasal işini görmenin rant olmadığını belirterek, "Vatandaş, olmayacak, planlanmamış bir yerde imar isteğiyle gelirse, birileri de Nazım İmar Planı, stratejik plana uymayan bu isteğe onay verirse rant olur" dedi. Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ise "Birisi Allah’ın dağında bedavaya bir yeri aldıktan sonra, buraya site yapmak isterse bu ranttır" dedi. Başkan Kocaoğlu, Konak’ta resmi binalar yıkılırsa belediye binasını da seve seve yıkabileceklerini söyledi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yılın en başarılı ekibiSu ve ısı yalıtım sektörünün öncü kuruluşun BTM’ye, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) İzmir Şubesi tarafından "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" ödülü verildi. Bünyesindeki teknik elemanların oluşturduğu Grup DAMKİNA ile 2007 yılında, shingle çatı kaplama malzemesinde yeni ürün dizaynıyla verimliliği artırma ve maliyet düşürmeye yönelik proje çalışması başlatan BTM A.Ş, kalite odaklı çalışmalarının meyvesini topladı. DAMKİNA ekibi, proje konusu, çalışma yöntemi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda ödül aldı.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldı70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldıMilli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’nda henüz ihaleye çıkmadığı paha biçilmez 6 bin 500 dönümlük arazi için bazı kooperatifler haftalar öncesinden ’projelendirilmiş’ konutlar satmaya başladı.
Gazipaşa Havaalanı birilerinin çıkarı için engelleniyorGazipaşa (Antalya) Havaalanı’nın işletmeye açılışını, 31 Ağustos 2007’de gerçekleştirilen ve TAV Havalimanları Holding’in kazandığı ihaleden bugüne heyecanla beklerken, son günlerdeki yeni gelişmeler aklımıza "Acaba bizimle alay mı ediliyor?" sorusunu getirmektedir. Çok kaygılandırıcı bulduğum bu gelişmeleri kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyorum.
Tarabya ofisi yetiyor Yıldız’ı istemiyoruzCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Yıldız Sarayı’nda kendisine çalışma ofisi yaptırdığı şeklindeki iddialara yanıt verildi. Bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün yeni bir çalışma ofisi kullanmak gibi bir düşüncesi ve niyeti bulunmadığı vurgulanarak, Tarabya Yerleşkesi’ndeki çalışma ofislerinin ihtiyacı karşıladığı ve kullanıldığı belirtildi. Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Yıldız Sarayı’nı gezmesi ve ilgi göstermesinin farklı anlamlara çekilmesi ve kendisine ofis yaptırma arzusuna indirgenmesi üzüntü vericidir."
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Şehirler plansız ve projesizMeram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, ülkemizde şehirlerin en önemli ve ortak problemlerinin plansızlık olduğunu söyledi.
Müteahhitlere ''proje dışına çıkmayın'' uyarısıManisa Belediye Başkanı Bülent Kar, şehirde çarpık yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Başkan Kar, bundan sonra proje dışına çıkan müteahhitlere ağır para cezaları vereceklerini ifade etti.
Yıldırım''a 5 yıldızlı Huzur SarayıYıldırım Belediyesi 2 metrekarelik bir alana Huzur Sarayı yaptırıyor. Toplumun her kesiminin ücretli kalabileceği sarayda, sosyal ve kültürel faliyetlerin yapılabileceği birçok alan yer alıyor.
Çağlayan Kavşağı Trafiğe Açılıyor…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Yolu’nu baştan sona yenilemek amacıyla başlattığı çalışmaların son halkası olan Çağlayan Köprülü Kavşağı, yarın gece araç trafiğine açılacak.
Philips''in afiş yarışması sonuçlandıPhilips''in ''''Hedef Küresel Aydınlanma'''' isimli bilinçlendirme projesi kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği afiş yarışmasında, İzmir Özel Çakabey İlköğretim Okulu Öğrencisi Yakuphan Kılıç''ın afişi, 5 bin 500 afiş arasından birinci seçildi.
2-B arazilerinde kimin gözü var?Mevcut hükümet iktidara geldiğinden bu yana güya orman olma vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla ilgili kanun tasarısını ikide bir temcit plavı gibi ısıtarak, TBMM’nin gündemine taşıyıp duruyor.
Gecekonduya borcumuzu nasıl ödeyelim... Ya da ödeyebilir miyiz?Gecekonduları yıkmanın haklı gerekçeleri vardır. Bir yaşam alanı olan gecekondu bölgelerinde sorunlar vardır ve bu sorunlara müdahale etmek gereklidir. Ama öncesinde kritik bir karar alarak: bu müdahalenin amacı nedir?
Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi geçtiğimiz sezonda yıkılarak, yerine 340 kişilik salonlu modern bir sahne yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi geçtiğimiz sezonda yıkılarak yerine gerek seyirci gerekse oyuncu açısından her türlü rahat ve konforu barındıran sanatseverlerin tiyatro ilgisini diri tutacak 340 kişilik salonun iç dizaynı ile oyuncu seyirci ilişkisini sıcak tutacak modern bir sahne yapıldı. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapacak. 15 Nisan 2008 Salı saat 19.00’da gerçekleştirilecek açılış programının ardından 20.30’da Lüküs Hayat adlı oyun sahnelenecek.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
‘Doğanın kirlendiğini fark etmedik’Bodrum’un Yalıkavak beldesinde birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Küdür Yarımadası’nda, Akdeniz foklarının yaşadığı bölgeye vidanjörlerle kanalizasyon suyu döküldüğünü öğrenen jandarma baskın yaptı.
Santral kilitlendi!Vatandaşlara bedava su verdiği gerekçesiyle hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açılan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e gelen tebrik ve destek telefonları nedeniyle belediyenin santrali kilitlendi.
İSMEK Abu Dhabi''de ”Yeni Dünya Tasarımları” fuarına katıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), Abu Dhabi’de düzenlenen “Yeni Dünya Tasarımları” başlıklı Uluslararası İç Dekorasyon Fuarı’na katıldı.
Yabancılara gayrimenkul satışı kalkıyorYabancılara gayrimenkul satışı, bugünden itibaren durduruluyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle, Anayasa Mahkemesi''nin kararı gereği, yabancılara gayrimenkul satışının durdurulduğunu açıkladı. Anayasa Mahkemesi''nin konuyla ilgili iptal kararı bugün yürürlüğe girecek. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tapu Müdürlükleri''ne önceki gün bir genelge gönderilerek bugünden itibaren yabancılara gayrimenkul satışının yapılamayacağı belirtildi. Ancak yabancılar taşınmazlarını Türk vatandaşlarına satabilecekler.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Büyükşehir''den açıklamaİstanbul Büyükşehir Belediyesi Suadiye Oteli emsal artışı ile Gümüşsoy Sevim Vakfı''na ait yurt inşaatı konusunda açıklama yaptı. Açıklamada Belediye Meclisi''nin, "pazarlıklarla yahut dosya anlaşması ile" değil, İmar Mevzuatı çerçevesinde, planlama esasları ve kamu yararına uygun olarak karar aldığı bildirildi. Söz konusu plan değişikliğinin net yoğunluk artışı getirmeyen, sosyal donatı niteliğinde olduğu vurgulandı.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği: Kentler ve insan yaşamları rant uğruna harcanıyor!Kentsel Dönüşüm adı altında yıkılması planlanan Maltepe Başıbüyük ve Sulukule semtlerini ziyaret eden Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası yönetim kurulu heyetleri, rant uğruna kenti ve insanları ablukaya altına alan hükümet ve sermaye patronlarına karşı pasif kalmayacaklarını ve mağdur edilen halkın yanında yer alacaklarını belirti.
TOKİ''den Aygün''e: İnşaat can çekişiyorduToplu Konut İdaresi (TOKİ) haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle aleyhine dava açacağını ifade eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün''e yanıt verdi. TOKİ''nin açıklamasında İdare''nin iddia edildiğinin aksine, inşaat sektörüne olumlu etkisi bulunduğu belirtilerek, "TOKİ, konut seferberliği çalışmalarına başladığı dönemde, inşaat sektörünün can çekişmekte olduğu açık bir gerçektir" denildi. Açıklamada, söz konusu açıklama ve yorumların ''eksik ve yanlış bilgilere dayandığı'' ifade edilerek, TOKİ''nin çalışma esasları hakkında bilgi verildi. TOKİ''nin açıklamasında, sektörün 2005 yılından itibaren yüzde 20''lik büyümeler gösterdiği, sektöre girdi sağlayan yaklaşık 30 sektörün de bu büyümeden olumlu etkilendiği ifade edildi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Eğitimin yolu TOKİ''den geçerTürkiye''nin çeşidi illerinde kentsel dönüşüm projesi adı altında milyonlarca insanı evsiz bırakan başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu kez eğitim sektöründe bir ilke imza attı. Bir eğitim vakfının başlattığı okul projesini, kendi projesiyle ''birleştiren'' TOKİ, okulun içinden yol geçirdi.
Ergene Nehri''nin kirliliği tescillendiEdirne''nin Uzunköprü ilçesinde çeltik üreticilerinin, Ergene Neh-ri''ndeki kirlilik nedeniyle zarar gördükleri gerekçesiyle 2001''de Çevre Bakanlığı aleyhine açtıkları dava, üreticilerin lehine sonuçlandı ve tazminatiarı ödenmeye başlandı. Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öner, davanın 7 yıl sonra lehlerine sonuçlanmasında kendilerini sevindiren tarafın tazminatlar değil, kirliliğin tescil edilmesi olduğunu kaydetti. Ergene Nehri''ndeki kirlilikten dolayı çeltik üreticilerinin zarar gördüğü gerekçesiyle 7 çiftçi adına dava açan avukat İdris Çelikçi, 2001''de yaklaşık 150 çeltik üreticisinin avukatiarı aracılığıyla ''Zarar ve rekolte düşüklüğü'' tespiti yaptırdığını belirtti. Edirne İdare Mahkemesi''nin, bu zararın ödenmesi yönünde karar verdiğini hatırlatan Çelikçi, alınan kararın ardından üreticilerin zararının da ödenmesine başlandığını bildirdi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
143 Taşınmazın 38''i SatıldıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) 143 taşınmazın satışa çıkarıldığı müzayedede 38 gayrimenkul toplam 52 milyon YTL''ye alıcı buldu.
Avrupa''da ilk Trump yatırımı İstanbul''aDünyanın en ünlü gayrimenkul geliştirme şirketi Trump, Avrupa''daki ilk projesini Doğan ailesi, Taşyapı ve Yeşil İnşaat ortak projesi olarak Şişli''de gerçekleştirecek.
Ünlü yönetmenin gözüyle Sulukule''Bir aile masada yemek yiyor. Birden mutfak üstlerine çöküyor...'' Roman filmlerinin ünlü yönetmeni Tony Gatlif, Sulukule''yi gezerken, gözünde hüzünlü sahneler canlandı.
''Santral değil, temiz enerji istiyoruz''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yılın ilk 3 ayında Türkiye''ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında arttığını, sayının dünya ortalamasının üzerine çıkmasını beklediklerini açıkladı. Orman alanlarının turizme tahsis edilmesinin "Parayı veren ormanı keser" anlayışıyla yapılmadığını ileri süren Günay, balık çiftlikleri konusunda Mersin''in hassasiyetlerini paylaştığını söylerken bir grup çevreci "Nükleer santral istemiyoruz" diye bağırdı.
12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladıDünyanın ilk yerleşim birimlerinden ve en büyük tapınağının bulunduğu yer olarak bilinen Şanlıurfa''nın Örencik köyündeki Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladı.
Tescilli konak tehlike saçıyorYeğenağa Mahallesi''ndeki tarihi 2 katlı eski konak vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Sahibi, semt sakinleri ve mahalle muhtarının yıkılmasını istediği tarihi konak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nca tescillendiği için yıkılamıyor.
Kocaeli''nin çehresi değiştiKocaeli Büyükşehir belediyesi yaptığı çalışmalarla kentin çehresini tamamen değişirken, mezbelelik görüntülerin yerini, insanın gözüne hoş gelen, oturup dinlenebileceği yeşil mekânlar aldı.
Samsun''a otel ve alışveriş merkeziAlışveriş merkezi proje geliştiricisi Acteeum Group''un İstanbul, Adana, Şanlıurfa, Tokat, Kahramanmaraş ve Samsun''da kurmayı düşündüğü otel projesinin ilkinin temelini 13 Nisan''da Samsun''da attı. Mavi Akım Petrol Boru Hattı''nın getirilmesinden sonra stratejik önemi artan Karadeniz''in merkezi Samsun, yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.
"Kredi ''yol''a çıktı"Osmangazi Belediye Başkanı Altepe, 30 metrelik yolun ilk etabı için İller Bankası ile anlaşmaya vardıklarını kaydetti.
BJK İnönü Stadı Erken YıkılabilirYeni stadın yapımı için yıkımı 19 Mayıs''ta plananan İnönü Stadı''nda çalışmaların taraftarın protestosunu engellemek için daha erken bir tarihe alınabileceği öğrenildi.
Uzay yaşamıGüney Amerika kıtasının ünlü lifestyle dergilerinden ''Le Fourquet'' son sayısında İstanbul Levent''te inşaatı hızla yükselen İstanbul Sapphire projesini ''Uzaydaki yaşamın dünyadaki temsilcisi'' olarak tanıttı. Gelecek birkaç yılda teknoloji, otomobil, yemek, ev, otel ve moda dünyasının geçireceği evrimi gösteren ''Le Fourquet'', ''Gelecek, artık bugünde'' diyerek İstanbul Sapphire hakkında okuyucularına çarpıcı bilgiler verdi. Uzayda tatile gitmek isteyen meraklılar için projeleri tanıtan Le Fourquet, bu bütçeye sahip olmayanlara İstanbul Sapphire''yi gösterdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kapatma davası Uşak Seramik''e yatırım ertelettiTek parti iktidarıyla ekonomide sağlanan istikrar ve güvenin bozulmasından büyük endişe duyulurken, bu endişeyi bire bir yaşayanlar ise iş adamları oldu.
Kaz Dağları için Yunanlılar da endişeliKaz Dağları''nda altın arama çalışmaları, komşu Midilli Adası''ndaki Yunanlıları da tedirgin etti. Su kaynakları ve havalarının kirleneceğini düşünen adalılar, bazı Türk yerel yöneticileri bilgi almak amacıyla Midilli''ye çağırdı.
Kapadokya için fon önerisiKapadokya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Kapadokya''nın korunması için bölgedeki turizmcilerin de katkı sağlayabileceği bir fon oluşturulmasını önerdi. Son 20 yılda Kapadokya''da ciddi bir yıkım tehlikesinin yaşandığına dikkat çeken Durmaz, "Bu temel değerlerin bugünkü durumlarını ifade etmek için, Göreme''yi görmemek için adeta çırpınanlara ''Gör emi'' demekten başka bir çaremiz kalmadı" dedi. Durmaz, bölgede bilimsel bir inceleme yapılması gerektiğini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın gerekli incelemeler için bir fon oluşturması gerektiğini vurgulayan Durmaz, katkı için yeraltı kenti, kilise, kent ve ilçe müzeleri ile açık hava müzelerine bağış kutuları konulmasını önerdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Selahattin Şahin
Büyükşehir’den 125 bin YTL’ye beyaz eşyalı lüks konut!...İstanbul’da gerçekleştirdiği 45 bin konut projeleriyle tüm gelir gruplarına hitap eden Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, Eylül 2007’de temelini attığı Maltepe Konutlarının 1276 dairelik 2. etabını satışa sundu.
Bilirkişi raporu değişti Maktum parayı ödüyorGeçtiğimiz yıl Mart ayında yapılan ve Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi Sama Dubai tarafından, satın alınan Levent''teki İETT arazisi ile ilgili ödeme, Mayıs ayında yapılacağı bildirildi.
Göbeklitepe''de kazılar yenidenMilattan önce 11 bin 500''lü yıllara ait kalıntıların bulunduğu Göbeklitepe''de arkeolojik kazılar yeniden başladı. Kazı ekibi başkanı Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü''nden Prof. Dr. Klaus Schmidt, 1995 yılından bu yana devam eden kazının bu yılki bölümünün bir hafta önce Türk ve Alman arkeologlardan oluşan 15 kişilik bilimsel ekiple başladığını bildirdi. Schmidt, kazının ilk bölümünün mayıs ayında sona ereceğini, ikinci bölümünün de eylülde başlayarak kasım sonuna kadar devam edeceğini ifade etti. Örencik köyünden 60 kişinin de katıldığı kazı çalışmalarında Kültür Bakanlığı''nı Ankara Etnografya Müzesi''nden arkeolog Nejat Atar temsil etti.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Arif Faraç
Büyükşehir, AKP’nin kalelerini kuşatıyorİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si’nin bu­gü­ne ka­dar az hiz­met alan ma­hal­ler­de baş­lat­tı­ğı ya­tı­rım ata­ğı­nın, ay­nı za­man­da ye­rel se­çim­le­re yö­ne­lik önem­li bir ham­le ol­du­ğu or­ta­ya çık­tı.
Yanlış anlaşılmasın!CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açılışları için geldiği İzmir’de Başkan Kocaoğlu’na övgüler yağdırması, “Ağustos böceği gibi ötmüyor, karınca gibi çalışıyor” demesi, örgütte Kocaoğlu’nu yeniden aday göstereceği yönünde algılanmadı.
Başkan Topbaş; “Şirketlerimizi satarak metro yatırımlarını tamamlayacağız”Başkan Topbaş; “İGDAŞ ve İDO’nun satışı için hazırlıklarımız var. Satıştan en az 10 milyar dolar almak istiyorum. Bununla 150 kilometrelik metro hattının yapımına başlayabiliriz.
Dekorasyon hata kaldırmaz!Evinizi dekore etmeden önce ne yapmamanız gerektiğini bilmek, ne yapmanız gerektiğini anlamanın ilk adımıdır. Örneğin küçük mutfağınızı daha da küçük göstermek istemiyorsanız, koyu renk dolap kullanmayın.
Yıldız Sarayı’na Abdullah Gül restorasyonuBundan 40 yıl önce kapısına kilit vurulan Yıldız Sarayı Büyük Mabeyn Köşkü’nde hummalı bir restorasyon çalışması sürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “ağırlama” konutu olarak kullanılacak olan Yıldız Sarayı’nın restorasyon çalışmasının 15 Haziran’da bitmesi planlanıyor.
Kemer Country’nin geleceğiEsat Edin, bugün değeri birkaç milyar doları aşan, İstanbul Kemer Country projesini yarattı. Ancak, Edin, bugünlerde 50 milyon doların üzerindeki bir borç batağıyla mücadele ediyor. Kemer Country’de halen, üst ve üst orta düzeyde gelir seviyesi olan 4 binden fazla kişi yaşıyor. Bunlar arasında, büyük bankaların genel müdürleri, saygın işadamları, önemli sanatçılar var.
Vatandaş sürdürülebilir kalkınmadan bihaberBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Devlet Planlama Teşkilatı''nın (DPT) "sürdürülebilir kalkınma" konusunda yaptığı bir anket, kavramın Türkiye''de yaygın biçimde bilinmediğini ortaya koydu.
Jeopark Projesi Hayata GeçecekYatağan Gökbel vadisindeki tarihi jeopark projesinin ön çalışmalarını tamamlayan Muğla İl Genel Meclisi Plan Bütçe Turizm Gençlik Komisyonu üyeleri önceki gün oy birliği ile aldığı komisyon kararını...
Sinan...9 Nisan Sinan günüdür. O gün Sinan anılır. Benim anımsayabildiğim 1960’lardan beri bu anmalara orada burada konuşmacı olarak katılırım, radyoda TV’de konuşurum.
Toplu Ulaşımda İzmir BaşarısıArka arkaya yaptığı ulaşım düzenlemeleri ile vatandaşları rahatlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT Genel Müdürlüğü ve İZULAŞ AŞ’ye bağlı 1709 otobüs ile bir yılda 107 milyon 612 bin 68 km, günde ise 294 bin 828 km yol yaparak ulaşılması güç bir başarı elde etti.
Fransız Egis''in gözü otoyol ve köprü özelleştirmesindeFransız alt yapı firması Egis Projects, mayıs ayında ihaleye çıkması beklenen otoyol ve köprüler için Fransa ile Türkiye arasında mekik dokuyor.
TOKİ''den Tuzla''ya 984 Yeni KonutToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından alt gelir grupları için İstanbul’un Tuzla ilçesinde yaptırılan 2. Etap 984 konutun sahipleri çekilen kurayla belirlendi.
Hilton Kurtulduİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihi arazideki inşaat alanını 6 kat artıracak imar planı değişikliğini Şişli''ye iade etti...
Mimar Sinan''ı Ağırnas''a hapis etmeyelimÜnlü Türk ustası Mimar Sinan ölümünün 420''nci yıldönümünde doğum yeri Ağırnas beldesinde anıldı.
Irak''ta arkeoloji savaşlarıİnsanlığın ''ortak mirası'', aslında zenginin, gücü yetenin mirası mı? Kültür varlıkları yaratıldıkları yere mi aittir, yoksa onu daha fazla hak ettiklerini düşünenlere mi?
''Ormana TOKİ girdi''Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Adana''daki toplu konutları, TBMM gündemine taşındı. Yüreğir ilçesi Boynuyoğun Köyü''nde inşa edilip vatandaşa satılan 1200 konutun orman kadastrosu içinde kalan arazide yapıldığını belirten CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 6831 Sayılı Orman Kanunu''nun 17''nci maddesine göre orman alanlarında her çeşit bina ve tesis yapılması, tarla açılması ve yerleşilmesinin yasak olduğunu hatırlatan Seyhan, "Orman alanına yapılan 1200 konutun belediye tarafından projesi onaylanmış mıdır? İmar ve iskân ruhsatları verilmiş midir? TOKİ''nin orman alanına inşaat yaparken yaptığı araştırma var mıdır? Bu yatırımı neye göre yapmıştır? TOKİ hakkında açılmış soruşturma var mıdır?" diye sordu.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Haliç’e korumaKültür Bakanı Ertuğrul Günay, geçtiğimiz günlerde yıkımlarla gündeme gelen ve eleştirilerin odağına oturan Haliç Tersanesiyle ilgili tartışmalar üzerine “Haliç Tersanesi tarihî ve kentsel SİT alanı içerisindedir.
İç pazar daraldı, evleri halıyla döşeli Amerikalıları seramikte yürüteceğizİnşaattaki durgunluktan olumsuz etkilenen seramik üreticileri, yurtdışında mağazalar açarak pazarlarını genişletiyor. Seramik sektörünün önde gelen firmalarından Graniser de gözünü Amerika ve Rusya pazarlarına dikti.
Peru’da 2800 yıllık resim bulunduPeru’da uçucu kuşların en irilerinden biri olan Güney Amerika akbabasının, M.Ö. 600-800 yıllarına ait olduğu belirtilen dev bir resmi bulundu. El Comercio gazetesinin haberine göre, “Akbaba’nın Gözü” adlı keşfi yapan heyetin başkanı Eduardo Herran, 137 metre uzunluğunda, 87 metre genişliğindeki resmin, ülkenin güneyindeki Ica bölgesinde yer alan bir vadideki tepenin yamacında bulunduğunu bildirdi. Güneşe tapan İnka uygarlığından önce, antik Peru’da yaşayanların dev akbaba resmine taptıkları öne sürüldü.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Peribacası evler lüks otel oluyorKapadokya’nın kayadan oyma pansiyon, butik otel ve evleri ile ünlü Uçhisar beldesinin Belediye Başkanı Mustafa Zuhal, turizmin geliştirilmesi için ‘kaya ev’ pansiyonculuğunu desteklediklerini söyledi. Göreme, Ürgüp, Avanos, Uçhisar, Mustafapaşa ve Ortahisar belediyelerinin, kaya evleri kullanarak ev pansiyonculuğunun geliştirilmesine katkı sağladıklarını kaydeden Zuhal “Peri bacaları ve tabii yeryüzü oluşumları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden Uçhisar Beldesi’nde peri bacası evlerden butik otele dönüştürülen mekanların sayısı hızla artıyor. Bölgeye özgü tüf kayalardan oyulu peri bacası evleri konaklama merkezlerine dönüştüren tesisler, misafirlerine otantik ortamda tatil imkanı sunuyor. Değişik dokusu ile ideal bir konaklama imkanı olabilecek kaya ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi, yöre halkının turizme katılmasını ve döviz akışını sağlayacaktır” dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Binalar çiçek gibi olacakMuğla’nın Marmaris İlçesi’nin en büyük beldesi Armutalan’da belediye, turizm sezonu öncesi görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla, ev ve işyerlerinin dış cephelerini boyama kampanyası başlattı. İnşaat yasağının başlayacağı 1 Mayıs 2008 tarihine kadar sürecek kampanyaya katılacak vatandaşlara, belediye tarafından personel ve araç desteği sağlayacak. Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, "Beldemize gelen misafirlerimizin görüntü kirliliği ile karşılaşmaması için böyle bir kampanya başlattık. Bu kampanyayı her sene uygulamayı, geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz" dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ali Gündoğan
Baraj suyu iki kez kullanılacakAydın’da, geçen yıl yaz ortasında kuruyan Kemer Barajı ve Menderes Nehri’nde suyun iki kez kullanılmasını sağlayacak regülatör projesi tamamlanma aşamasına geldi.
70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldıMilli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’nda henüz ihaleye çıkmadığı paha biçilmez 6 bin 500 dönümlük arazi için bazı kooperatifler haftalar öncesinden ’projelendirilmiş’ konutlar satmaya başladı.
En eski tapınakta kazılar başladıBerlin Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında devam eden Göbeklitepe kazısının bu yılki bölümü başladı. Schmidt, 1995’ten bu yana devam eden kazının bu yılki bölümüne bir hafta önce Türk ve Alman arkeologlardan oluşan 15 kişilik bilimsel ekiple başladığını bildirdi. Neolitik döneme ait bir yerleşim birimi olan Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 18 km kuzeydoğusundaki Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. İlk kez 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından itibaren Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, MÖ 11 bin 500 yıllık yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşların yanı sıra, çapları 15 metreye varan daire ve dikdörtgen biçimli dünyanın en eski tapınak kalıntıları bulunmuştu.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Bir mimarlık kurumunun 40 yılıYEM’in (Yapı-Endüstri Merkezi) 40. yılı yeni yerinde kutlandı. Kutlama gecesine gelenlere bir de "1968-2008 Yapının Merkezinde 40 Yıl" adlı, kurumun tarihinin yer aldığı bir kitap armağan edildi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.