Haberler

16 Nisan 2009, Perşembe

Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik kriz tüm dünyada mimarları yaralıyor. Bu yazı dizisiyle tasarım dünyasındaki global durumu duyurmayı amaçlıyoruz. İlk olarak Japonya''nın durumla nasıl başa çıktığına bakalım: Mimarlar, Birleşik Devletler''in yüksek faiz krizinin etkilerini ve ekonomik durgunluğun soğuğunu hissediyorlar. Gayrisafi milli hasıladaki tahmini %2,2''lik düşüş, konut inşaatındaki azalma, bankaların kredi verme konusundaki gönülsüzlükleri nedeniyle bütün büyük ya da küçük tasarım firmaları fırtınanın dışında kalmayı tercih ediyor. Haberin Devamı
Rusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarRusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarUzun zamandır Ruslar Ekim devriminden sonra inşa edilmiş yapıların yıkılmasından dolayı memnundular. Ama son dönemde yönetimi elinde tutan oligarşistler bu yapılara sahip çıkmaya başladılar.
Peter Zumthor ÜzerinePeter Zumthor Üzerineİsviçreli mimar Peter Zumthor''un Pritzker Ödülü''nü alması üzerine, İhsan Bilgin''in Nisan 2001''de Arredamento Mimarlık''ta yayınlanan "Maddenin Yoğunluğu" ve Mayıs - Haziran 2000''de XXI''de yer alan "Gugalun Evi" başlıklı yazılarını yayınlıyoruz.
Aslanlı Köşk’ü Remzi Gür satın aldıAslanlı Köşk’ü Remzi Gür satın aldıTMSF, Halis Toprak''a ait Aslanlı Köşk''ü açık artırmaya çıkardı. TMSF Binasında yer alan Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen açık artırmada, 21 milyon 368 bin lira muhammen bedele sahip köşk, 16 milyon 150 bin lira üzerinde açık artırmaya sunuldu.
Anayasa Mahkemesi yeni hizmet binasındaAnayasa Mahkemesi yeni hizmet binasındaAnayasa Mahkemesi, İncek''te yapımı tamamlanan yeni hizmet binasına taşındı.
Google, Mimar Sinan''ın doğum gününü unutmadıGoogle, Mimar Sinan''ın doğum gününü unutmadıDünyaca ünlü arama motoru Google, Mimar Sinan''ın 519''uncu doğum yıldönümü dolayısıyla bir jest yaptı.
Büyük İskender Yaptırdı, Büyükşehir OnarıyorBüyük İskender Yaptırdı, Büyükşehir OnarıyorM.Ö. 334''de Büyük İskender''in isteğiyle yaptırılan tarihi Kadifekale surları, yaklaşık "24 asır sonra" İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.
İstasyon''dan Fener''e Mersinİstasyon''dan Fener''e MersinYrd.Doç.Dr. Tolga Ünlü ve Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi''nden Uzman Tülin Selvi Ünlü''nün birlikte hazırladıkları "İstasyon''dan Fenere Mersin / Mersin from Railway Station to the Lighthouse" adlı kitap, Mersin Ticaret Odası tarafından yayınlandı.
A24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıA24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıTürkiye İş Bankası, ECA Serel, Seranit, İstanbul Altın Borsası, Vitra gibi firmalar için tasarımlar yapan A24 Design Studio''nun son dönem işlerinden biri olan Stepevi mağazası, Dubai Mall''da açıldı.
Naziler TatildeNaziler TatildeHitler''in toplum üzerindeki hakimiyetini ve etkisini arttırmak için öncelikli araç olarak yaşam mekanlarını seçmesi ve kentin sosyal gücünün farkında olması, mimarlık disipliniyle diktatörlük tarihi arasında yakın bağlar kurulmasının en önemli sebeplerinden biri. Kısa bir süre önce yayınlanan bazı dökümanlar ise, Hitler''in İngiltere''nin Lancashire bölgesindeki Blackpool''u çok beğendiği için askerlerine kente zarar vermemeleri yönünde talimat verdiğini ortaya çıkardı.
Uzanların yalısı Sabancı''ya gittiUzanların yalısı Sabancı''ya gittiTMSF tarafından satışa sunulan Ahmet Afif Paşa Yalısı''na en yüksek teklifi, 58 milyon lira ile Suzan Sabancı Dinçer verdi. Uzanlara ait olan yalı artık Sabancıların oldu.
Sinan Kafadar’la Oteller, Yeni Projeler ve EskizlerSinan Kafadar’la Oteller, Yeni Projeler ve EskizlerÖzellikle otel iç mimari projeleriyle tanınan mimar Sinan Kafadar, 13 Nisan 2009 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası''nda mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir konferans gerçekleştirdi.
"KSV İnşaat Sektörüne Kalifiye İşgücü Kazandırıyor""KSV İnşaat Sektörüne Kalifiye İşgücü Kazandırıyor"Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) Türkiye''nin dört bir yanında geliştirme ve uyum kursları yaparak inşaat sektörüne kalifiye eleman yetiştiriyor.
Tasarım dünyası yeni bir merkeze kavuşuyor: TerminalTasarım dünyası yeni bir merkeze kavuşuyor: TerminalTasarım ve mekân çözüm merkezi olarak kurgulanan, tasarım dünyasına yeni bir soluk getirecek Terminal, Beylerbeyi''nde 15 Nisan''da açılıyor.
Pritzker ödülü ıssızlığın ortasındaPritzker ödülü ıssızlığın ortasında2009 Pritzker Mimarlık Ödülü''nün sahibi İsviçreli mimar Peter Zumthor oldu. Dünyada en prestijli mimarlık ödülünün resmi töreni 29 Mayıs''ta Buenos Aires, Arjantin''de yapılacak. 65 yaşındaki mimara, 100 bin Dolar''lık ödül ve bir bronz madalya verilecek. Zumthor''un çoğu İsviçre''de olmak üzere Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Norveç, Finlandiya ve Amerika''da da projeleri bulunuyor. En ünlü projesi İsviçre''nin Vals kentindeki kaplıca yapıları. Eleştirmenlerce en son övülen projesi ise Almanya''daki Field Şapeli. Jüri sadece bu binaları değil, ‘hem şaşırtıcı derecede modern, hem de tarihin katmanlarını barındırarak tamamiyle huzura erdiren bir proje'' olarak görülen Köln''deki Kolumba Müzesi''ni de belirleyici olarak gördü. Çoğunlukla kent dışındaki ıssız alanlarda, doğayla ilişki kuran, minimalist ama işçiliğiyle öne çıkan yapılara imza atan, kendisini bir ‘zanaatkâr'' olarak tanımlayan bir isim Zumthor.
Tarih: 15 Nisan 2009 Kaynak: Radikal
Tabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, Bulding Design’ın her yıl hazırladığı “World Architecture Top 100” listesine 89. sıradan girdi. Tabanlıoğlu, 2008 yılında sıralamada 110.’ydu. Önceki yıllarla kıyaslandığında kayda değer bir sabitliğin gözlenebildiği liste, bu yıl sadece ofislerin çalıştırdığı kayıtlı mimar sayısı kriter alınarak oluşturuldu. 5 yıldan uzun bir süredir birçok ismin yaklaşık aynı sıralamaya sahip olduğu listede örneğin İsveçli White Arkitekter, geçtiğimiz yıl 30., önceki yıllarda ise 36. ve 40. sıralarda yer alırken bu yıl 32. oldu. Listede, 2007 ve 2008 yıllarına göre önemli çıkışlar yapan mimarlık şirketlerinden de söz ediliyor. Avustralyalı firma Woods Bagot, Kanadalı mimarlık şirketi Stantec ve Kuveytli KEO International Consultants bunlardan bazıları. Tabanlıoğlu’nun ise, tutarlı bir şekilde çıkışını sürdürdüğü bilgisine yer veriliyor.
Tarih: 15 Nisan 2009 Derleyen: Burcu Karabaş
Foster + Partners''ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı Foster + Partners''ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı 2010 Shanghai Expo''da sergilenmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri için Foster + Partners tarafından tasarlanan pavyonun yapımına başlandı. Kum tepesinden ilham alınarak tasarlanan pavyon, yedi emirlikten her birinin çöl biçimindeki yeryüzü şeklini betimliyor.
VitrA, Rusya''nın En Büyük İnşaat Sektörü Fuarı "Mosbuild"e KatıldıVitrA, Rusya''nın En Büyük İnşaat Sektörü Fuarı "Mosbuild"e KatıldıVitrA, uluslararası tasarımcıların imzasını taşıyan koleksiyonlarını, Rusya''nın en büyük inşaat sektörü fuarı Mosbuild''de, bir kez daha profesyonellerin beğenisine sundu.
Ürün Paniği 2009Ürün Paniği 2009Modern ürün tasarımına dair bu makalemi teknoloji şaheseri yepyeni dizüstü bilgisayarımla yazıyorum! Tamam gerçeği çarpıttım: Bu uzun metni yıllanmış MacBook''umda, Steve Jobs''u sıhhat ikonuna dönüştürmüş paslanmış cihazımda yazıyorum.
Muammer Onat: "Öğrenci Öğretmenin Öğretmenidir!"Muammer Onat: "Öğrenci Öğretmenin Öğretmenidir!"Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Bilim Dalı yeni bir toplantı dizisi düzenliyor. İlki 10 Nisan 2009 Cuma günü MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen "Mimarlık Eğitimine Yön Verenler" başlıklı toplantının konusu Prof. Muammer Onat''tı. "Muammer Onat, Kayıtlar" başlıklı, Nuray Saatçioğlu Uygur ve Alper Uygur tarafından 2005 yılında hazırlanan belgeselden kısa bir bölümle başlayan program, MSGSÜ Rektörü Prof. Rahmi Aksungur ve Prof. Mete Ünal''ın açılış konuşmalarıyla devam etti.
AKM''nin onarımı için 25 milyon Euro ayrıldıİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti konusunda tam bir sessizliği ve bilgisizliği yaşıyorduk. Dünden itibaren 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanlığı''na Şekib Avdagiç getirildi. Zor bir mevki, dileriz ki iyi kişilerin seçimiyle bunu başarsın.
İstanbul''da 3. köprü için belediyenin kararı bekleniyorEvlerin yıkılmasına neden olacak olan ve uzmanlar tarafından trafik sorununu çözmeyeceğine dikkat çekilen 3. Boğaz Köprüsü için belediyenin kararı bekleniyor.
''Yeni dönemde Bursa, daha yeşil olacak''Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni dönem projelerini açıklarken,"Yeni dönemde daha yeşil Bursa olacak ve betonlaşmayacak." dedi.
Çandarlı Limanı''nın ihalesi Ağustos''taUlaştırma Bakanlığı, Çandarlı Limanı için Ağustos ayında ihaleye çıkıyor. 15 bin kişiye istihdam sağlayacak, Türkiye''nin en büyük, dünyanın da en büyük 10 konteynır limanından biri olacak Çandarlı Limanı, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.
Tarihi kentin arka sokaklarıİznik ilçe merkezini sınırlayan surların içinde bambaşka bir hayat var. Bir kent tarihinin geniş öyküsünü yazmak belki çok kolay olabilir. Tarihsel dokümanları olgunlaştırır çok güzel bir yazı dizisi ortaya çıkarmış olabilirsiniz.
Şırnak Valiliği dar gelirlilere toplu konut çalışması başlattıŞırnak Valiliği dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için ön hazırlık çalışması başlattı. Valilik, yeterli talep olması halinde toplu konut için tespit edilecek yerin TOKİ''ye bildirileceğini açıkladı.
Belediye başkanlarımıza acil hatırlatmalar...Mahalli idare seçimleri, her partiye mesaj verecek tarzda sonuçlandı. Dilerim ki, parti genel başkanları, samimi ve dürüst olarak tahlil yapabilme faziletini göstersinler.
2010''a Ticaret Odası''ndan başkan geldiNuri Çolakoğlu''nun istifasıyla boşalan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu başkanlığına, işadamı Şekib Avdagiç atandı.
TSMD 2009-2010 Dönemi Çalışma PlanıTürk Serbest Mimarlar Derneği 2009-2010 Dönemi Çalışma Planı''nı açıkladı.
AVM''ler için yeni vitrin nostalji köşesiKrizin etkisiyle sarsılan alışveriş merkezlerinin (AVM) sorunlarına zaman zaman değiniyorum. Bu kez AVM''ler için bir yenilikten söz edeceğim.
Alışveriş merkezleri 60 milyar doları buldu, uzlaşma istendiAlışveriş merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), 6 grup oluşturarak sektöre daha etkili ulaşmayı hedefliyor. 2008''de alışveriş merkezlerinin cirosu 60 milyar doları bulurken, AMPD''nin Başkanı Mehmet Nane, "Devir kavga, çatışma devri değildir. Birlik devridir" diyerek sorunların birlikte çözülmesi için çağrı yaptı.
Çimentocuya Tüzmen''den göz dağıDevlet Bakanı Tüzmen, kalitesiz çimento ihraç edeni kendi yöntemiyle ıslah edeceğini söyledi.
Anadolu Grubu''ndan Gürcistan''a santralAnadolu Grubu, Energon International ile Gürcistan''ın Samtskhe-Javakheti bölgesinde 150 milyon dolar yatırım bedelli hidroelektrik santrali kuracak.
Karadeniz''in derelerini kurtaracak karar geldiRize İdare Mahkemesi, Karadeniz derelerini kurtaran bir karara imza atarak Çayeli''deki Senoz Vadisi''nde yapımı süren Hidroelektrik Santralı projesini iptal etti.
"1 milyar 400 milyon ton toprak kaybediyoruz"Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiye''de her yıl 1 milyar 400 milyon ton üst toprak kaybedildiğini söyledi.
Kocaeli bu işi nasıl çözmüş?Ülkemizi yasa boğan ve binlerce vatandaşımızın canını alan o büyük felaket İzmit''in yerel yönetimlerine büyük bir ders olmuş.
Dedeman''ın 22''nci oteli Gaziantep''teDedeman Şirketler Topluluğu, 22. oteli Gaziantep''te açtı.
"Hasankeyf yağmurdan kaçarken doluya tutuldu"Doğa Derneği Hasankeyf ve Allainoi ile ilgili bir açıklama yaptı... Açıklamada Doğa Derneği şu sözlere yerverdi...
İzmir''e turizm yatırımı davetiBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, turizmde kalkınma için tüm altyapı ve planlama çalışmalarını tamamladıklarını dile getirdi, yatırımcıları kente çağırdı.
Oyak çimentoda Avrupa''ya göz diktiOyak Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar, bu yıl grubun çimento alanındaki toplam cirosunda yüzde 9, kârında ise yüzde 15 gerileme beklediklerini, buna karşın Avrupa''da satın almalarla ilgilendiklerini söyledi.
TOKİ muradına erdiTOKİ, tam 38 yıllık yolun olmadığını iddia ediyor. ‘Olmayan yolu'' yıkan TOKİ, Avrupa Konutları arasına istinat duvarı ördü.
Altepe, Emirsultan yenileme projesini yerinde incelediBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emirsultan Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi''nde yapılacak revizyonla eksikliklerin giderileceğini söyledi.
Cennet ''yeniden'' koruma sahasındaÇevre ve Orman Bakanlığı''nın İzmir Kuş Cenneti''nin "Yaban Hayatı Koruma Sahası" statüsünü kaldıran 2007 tarihli kararının, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği bildirildi.
İstanbul 2010''dan bir ayrılık dahaİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın (AKBA) sürdürülmekte olan yeniden yapılanma sürecinde, Genel Sekreterlik makamına yeni bir atama yapılmasının uygun görüldüğü bildirildi.
Suudi Arabistan''da sınavı geçen prense ortak olacakSuudi Prensi Talal Bin Abdülaziz''in şirketi PTA, işbirliği yapacağı firmalara Türkiye''den önce Suudi Arabistan''da ortak yatırımı şart koştu.
Altepe''nin Bursaray''da ilk kararı: Tünel inşaatı durduruldu45 trilyonluk sürpriz avansı ortaya çıkan Bursaray`ın Üniversite Etabı`nda yeni gelişmeler var. Başkan Altepe, maliyeti arttıran tünelin inşaatını durdurdu.
Tarihi kentin arka sokaklarıBir kent tarihinin geniş öyküsünü yazmak belki çok kolay olabilir. Tarihsel dokümanları olgunlaştırır çok güzel bir yazı dizisi ortaya çıkarmış olabilirsiniz.
Metrekaresi 1500 dolara ultra lüks rezidans satıştaOrkun Group''a bağlı Orkun İnşaat''ın İstanbul Beylikdüzü''nde inşaatını tamamladığı Story 2 Residence''de daireler satışa sunuldu.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.