Haberler

16 Nisan 2010, Cuma

Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü, her sene Nisan ayının 18''inde tüm dünya ile birlikte Türkiye''de de kutlanıyor. Bu sene de 18 Nisan 2010 tarihinde "Tarım Mirası" teması ile İzmir''de kutlanacak olan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün önceki senelerdeki temaları şu şekilde sıralanıyor: 2003 yılında Bodrum''da gerçekleşen konferansının teması "Sualtı Kültür Mirası", 2004 yılının "Toprak Mimarisi ve Mirası", 2005 yılının "ICOMOS''un 40. Yıl Dönümü", 2006 yılının "Endüstriyel Miras", 2007 yılının "Kültürel Peyzajlar ve Doğa Anıtları", 2008 yılının "Dini Miras ve Kutsal Yerler", 2009 yılının "Miras ve Bilim" Haberin Devamı
''Emek'' tartışması büyüyor''Emek'' tartışması büyüyorSinemacılar ve sinemaseverler Emek Sineması''nı savunmak için yürüyüş yapacak. Beyoğlu''nun tarihi sinemalarından Emek''in durumunun ne olacağıyla ilgili tartışmalar sürerken sinemanın yıkılmaması için eylemlerini sürdürüyor. Sinemanın durumuyla ilgili olarak 14 Nisan Çarşamba günü İKSV''de yapılan toplantının ardından Emek Sineması''nı Yıktırmıyoruz Platformu da bir toplantı yaptı. Alınan kararlara göre grup 18 Nisan Pazar günü saat 17:00′de Taksim meydanından Emek Sineması''nın önüne kadar bir yürüyüş yapacak. Yürüyüşe bir çok oyuncu, yönetmen ve sinemaseverin destek vermesi bekleniyor.
Tarih: 16 Nisan 2010
Avrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları (CEN) Yol Güvenliği Komitesi,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü''nün davetlisi olarak İstanbul''a geldi.
Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Aliağa-Menderes Projesi''nin en önemli ayaklarından biri sayılan Çiğli''deki Depo ve Atölye Tesisi, sahip olduğu teknik özellikleriyle "Türkiye''de ilk" olacak. Trenlerdeki en küçük hasarlar bile bilgisayar ve kameralar sayesinde anında tespit edilerek kumanda merkezine bildirilecek ve banliyö araçlarında "en yüksek oranda" güvenlik sağlanacak.
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıAtatürk Havalimanı, E-5, TEM ve sahil yolunu birleştiren Basın Ekspres Yolu üzerinde konumlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da kullanıcılara kapılarını açtı.
Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Geçen hafta cuma günü Mimar Sinan''ın 422. ölüm yıldönümüydü. Birçok ilde bu büyük sanatkâr için anma programları yapıldı. Biz de Koca Usta''nın hatırasına mimarlık dehası eserlerinden bir seçme yaptık.
Metro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekMetro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekİZSU, Gazi Bulvarı''nın Basmane Meydanı''ndan Konak''a gidiş yönünü, Büyük Kanal Projesi''ndeki revizyon yüzünden 3 ay kapatma kararı aldı.
Atatürk Maskı müze olacakAtatürk Maskı müze olacakBuca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Yeşildere yolundaki dev maskın içinde Atatürk''ün fotoğrafları ve eşyalarının sergileneceğini söyledi.
Arkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile başlattığı 2010 yılı içinde Anadolu''daki mimarlık fakültelerinde mimarların katılımıyla gerçekleştirdiği konferans serisi Arkitera Kampüste''nin dördüncü durağı, 15 Nisan 2010 tarihinde Can Çinici''nin katılımıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi.
Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Tüm Türkiye gibi İnşaat Sektörünün de 2010 yılında ihracata odaklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ekonomisinin küresel krizin etkilerini hızla geride bıraktığını ve bununla birlikte özel sektör yatırımlarına daha fazla odaklanmak gerektiğini vurguladı.
İMÇ yıkılmayacakİMÇ yıkılmayacakDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul''un ilk alışveriş merkezi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) bloklarının yıkılmasını öngören Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları''nı iptal eden daire kararını onadı.
İmarsız araziye yatırım yapan kazanacakİmarsız araziye yatırım yapan kazanacakEv almayı düşünenler ve gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için durgun olan emlak piyasasının fırsat sunduğunu belirten İstanbul Emlak Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, "Emlak fiyatları dip yaptı. Daha fazla düşmez. Ev alacaksanız tam zamanı" diyor
İklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriİklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriMimarlar iklim şartlarının şekil verdiği bazı projelerde alan kullanımına özen gösteriyor. Katar''da çöl gülünü olabildiğince geniş alan üzerine yayıyor, Norveç''te ise kayalıklar arasında butik oteli de olan bir kütüphane inşa ediyor.
Emre Arolat Barcelona''daEmre Arolat Barcelona''daEvidea projesini anlatacak Emre Arolat, Evidea Konutları hakkında sunuş yapması için Fundació Mies van der Rohe Faundation ve Docomomo International tarafından 16-17 Nisan tarihlerinde Barcelona''da organize edilecek olan Coup de Dés 2010 Konferansı''na konuşmacı olarak davet edildi. Arolat, "Modernizm''in Doğu Akdeniz Şehirlerindeki Mimari ve Kentsel Yansımaları ile Çağdaş Aracıları" temasının ele alınacağı Barcelona''daki konferansta Evidea Konutları hakkında bir sunuş gerçekleştirecek ve projeyi World Architecture Community''nin kurucusu ve mimarlık eleştirmeni Süha Özkan ile tartışacak.
Tarih: 16 Nisan 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Bursa''da konut fiyatları tavan yaptıBursa''da konut fiyatları tavan yaptıGaranti ve Reidin.com tarafından hazırlanan, ''''EmlakEndeks Türkiye Mart 2010" raporuna göre, konut satış fiyatlarının mart ayında en çok arttığı il Bursa oldu.
Meğer otel içinmişMeğer otel içinmişAbant''ta suyun yükselmesine, doğal dengenin ve görünümün bozulmasına neden olan yol çalışmalarının altından otel planları çıktı. Ağaçların kesildiği bölgede otel yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Çevre Orman Müdürlüğü yazışıyor.
Torul Cezaevi yatırımcı bekliyor Torul Cezaevi yatırımcı bekliyor Yapımının tamamlandığı 1994 yılından 1997 yılına kadar boş kalan, 3 yıl hizmet verdikten sonra 2004 yılında kapatılan Torul Cezaevi, hazineye devredildi.
Tarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiTarihi Kentler Birliği üyeleri seçildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını amaçlayan Tarihi Kentler Birliği''ne üye seçimini gerçekleştirdi.
İstanbul Swissotel''in ihalesi ertelendiİstanbul Swissotel''in ihalesi ertelendiİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan Maçka''daki Swissotel arazisi ihalesi dün gerçekleşmedi. İhale günü 14 Nisan 2010 olarak belirlenmesine rağmen belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre ihale günü olan dün sabah erken saatlerde geri çekildi. Erteleme nedeni açıklanmazken gerekli çalışmaların yeniden yapılacağı ve daha sonra belirlenen tarihte ihalenin gerçekleşeceği öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Swissotel arazi için 460 milyon TL muhammen bedel belirlemişti. Swissotel tarafından işletilen otelin bulunduğu arazinin üst kullanım hakları ise işadamı Hüsnü Özyeğin''e ait Fiba Holding''te bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda otel arazi için aralarında Fiba''ya ait Anadolu Jağon Turizm , Limak grubu , Remax Gayrimenkul Yatırım Turizm, Güzel Oteller Turizm, Bomonti Uluslararası Kongre Yatırım Turizm''in talip olduğu açıklanmıştı.
Tarih: 15 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Görsel Medyada MimarlıkGörsel Medyada Mimarlıkİnşaat piyasası ekonominin lokomotiflerinden biri olarak sayılıyor. Ekonomik krize nedeniyle mimari üretim azalsa bile durması söz konusu olmadı. Bu durumun somut kanıtı 2008 ve 2009 yıllarının ARKİV Seçkileri''nde gözlemlenebiliyor. Pazarlama teknikleri açısından mimari projelerin sunumu gün geçtikçe mesleğin içinden olsun ya da olmasın daha fazla göze hitap etmeye başladı. Mimarın projesini üç boyutlu anlatması bile bahsi geçen bu gözler için yeterli olmuyor. Tasarladığı ürünün yaratacağı hayatı da düşünmesi gerekiyor ve bu hayatı sokaktaki insanın gözünden anlatmanın yollarını arıyor. Artık sık sık bir projenin yaşayan halinin perspektif görüntülerine, hatta bu perspektiflerin anlık görüntülerinin oluşturduğu filmlere ihtiyaç duyuluyor.
3. köprü "yap işlet"le ihaleye çıkacak3. köprü "yap işlet"le ihaleye çıkacakİstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da üçüncü köprü için iki nokta belirlendiğini ve bir ay içinde yerine karar verileceğini belirterek, Ulaştırma Bakanlığı''nın Yap-İşlet (Yİ) modeliyle ihale düzenleyeceğini söyledi.
Tarihi hamamdı; şimdi bir ahırTarihi hamamdı; şimdi bir ahır2. Abdülhamid döneminde yaptırılan ve yaklaşık 10 yıldır ahır olarak kullanılan tarihi hamam turizme kazandırılmayı bekliyor.
İskoçya''nın hedefi "yenilenebilir enerji"İskoçya''nın hedefi "yenilenebilir enerji"İskoçya, rüzgâr, dalga ve akıntılardan yararlanarak yenilenebilir enerji üretimine büyük yatırım yapıyor. Ülke, 2050 yılına kadar Avrupa''nın toplam enerji ihtiyacının yüzde 10''unu tek başına karşılamayı hedefliyor.
"Buz" Gibi Yatırım"Buz" Gibi YatırımOlimpik buz pateni salonu ile İzmir''in en büyük anfitiyatrosunu içinde barındıran Aşık Veysel Rekreasyon alanında çalışmaları inceleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "İzmir''e önemli bir yeşil alan ile sosyal ve sportif etkinliklerin yapılacağı büyük bir kompleks kazandırıyoruz" dedi. Türkiye''nin 5. olimpik salonu olarak açılacak buz pistinin tamamlanmasıyla birlikte, buz hokeyi lig maçları İzmir''de de oynanacak.
50 yıldır beklemedeler50 yıldır beklemedelerYapımı tamamlandığında Boyabat Barajı gölünün suları içinde kalacak olan Samsun''un Vezirköprü ilçesine bağlı sadece yaşlıların kaldığı 72 haneli Susuz köyünde 50 yıldır yeni ev ve başka yatırım yapılmıyor.
Bakan Eroğlu''ndan HES karşıtlarına tepkiBakan Eroğlu''ndan HES karşıtlarına tepkiÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''nin yapımı planlanan hidroelektrik santrallerinin (HES) tamamlanması durumunda yılda 8 milyar dolar kazanacağını belirterek, "HES''lere karşı çıkmak büyük kasıttır" dedi.
Arsa değerlendi, iki kardeş davalık olduArsa değerlendi, iki kardeş davalık olduEn çok pirim yapacak bölgelerden biri olarak görünen Topkapı, Cevizlibağ, Merter hattında pek çok firma proje geliştiriyor. Giderek değerlenen arsalar, sorunlara da neden oluyor. Buradaki 10 bin metrekarelik arsa da iki kardeşin arasını açtı.
Restore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu, Türkiye distribütörü olduğu, dünyanın ve Türkiye''nin önde gelen İtalyan markası "Albatros" ile banyoları sıradanlıktan uzak mekanlara dönüştürüyor. Küvet, jakuzi ve kabinlerindeki özgün tasarımları ve özel sistemleriyle banyoya keyif katıyor.
Abant''ın doğal güzelliği yok oluyorAbant''ın doğal güzelliği yok oluyorAbant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, ''''Abant''ta yapılan çalışmalar ileri boyutta tahribata neden oluyor'''' dedi.
Toyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıToyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıTayvan''ın merkezindeki şehirlerden biri olan Taichung''u kültürüyle tanınan bir bölgeye dönüştüreceği umut edilen yeni bir metropol opera binası için temel attıldı.
Emek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıEmek Sineması''nın Yıkılmasına Halkın İsyanıİKSV tarafından düzenlenen "Emek Sineması''nı Yaşatalım" toplantısı 14 Nisan 2010 tarihinde, Nuri Çolakoğlu''nun moderatörlüğünde İstanbul Film Festivali Koordinatörü Azize Tan, Mimarlar Odası''ndan Mücella Yapıcı, Korhan Gümüş ve yapılması planlanan yeni projenin müellifi Mim Yapı Mimarlık ve İnşaat Ltd.''den Mimar Fatih Kesgün''ün katılımı ile gerçekleşti.
Barselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" ÖğretilerBarselona Deneyimi Üzerinden "İmalarla Yüklü" Öğretilerİspanya Büyükelçisi ve 1997-2006 dönemi Barselona Belediye Başkanı Joan Clos i Matheu, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından düzenlenen konferansta, başarılı kentsel dönüşüm uygulamaları için Barselona''da benimsenen temel politikaları görseller eşliğinde anlattı.
“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”“Mimar İyi Bir Mimar Olabilir ama Reklam Olmaksızın Bunu Duyurması Çok Zor”Mısırlı mimar Shahira H. Fahmy''nin konuğu olduğu ARKIMEET konferanslarının 25.''si, 13 Nisan Salı günü Buildist''in desteğiyle Bahçeşehir Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Shahira H. Fahmy Architects (SFA)''in de kurucusu olan Fahmy, doğduğu, eğitim gördüğü ve mesleki pratiğini sürdürdüğü Kahire''den bahsederek konuşmasına başladı. Fahmy kentin genel durumunu şu sözlerle özetledi: “Nüfusu 18 milyona yaklaşan Kahire doğuya ve batıya doğru hızla büyümeye devam ediyor. Doğu ve batıda yer alan uydu kentlerin yanı sıra kentin çeperinde kaçak yapıların da yoğunlaştığını görüyoruz.
Yine aynı tartışmaHer 4 yılda bir belirlenen emlak vergisi değerleri 2005 yılında olduğu gibi bu yıl da büyük tartışmaları beraberinde getirecek. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu yılda yine iller arasında, hatta aynı ilin mahalleleri, sokakları arasında bile hiç bir mantığı olmayan fahiş değerler tespit edilmeye devam ediyor.
Ali Sami Yen Stadı''nın 3''te birine park yapılacak Ali Sami Yen Stadı''nın arsasının satış ihalesi yarın yapılacak. Şimdiye kadar bir ortak girişim grubunun şartname aldığı ihaleyle ilgili açıklamalar yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, stadın arsasının üçte birinde park yapılacağını, Mecidiyeköy''ün rahatlatılacağını söyledi.
Paris''in yeni ‘ikiz kuleleri ''Eyfel''e saygıdan kısa tutuldu2012 yılında Londra''da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları''nın sembolü olacağı iddia edilen bir ‘sanat kulesi'' hem mimari çevreler hem de Londralılar tarafından tartışılıyor. Hintli sanatçı Anish Kapoor''a sipariş edilen ‘sanat eseri'' 115 metrelik bir çelik kule.
A Tasarım Tarafından Tasarlanan Viaport City Scape Abu Dabi Ödülleri''nde Finale Kaldı Cityscape Abu Dabi bu sene 18-21 Nisan 2010 tarihleri arasında Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi''nde düzenleniyor.
Emek Sineması, AKM ve diğerleriKamusal işlevler piyasaya terk ediliyor, yaratıcı işler sermayenin patronajı altında biçimleniyor. Belki de özel sektöre devredilen konuların tekrar kamuya çekilmesi gerekiyor. Dünyada 90''lardan beri kamu modelinde bir değişim yaşanıyor. Kamunun bir 3. taraf gibi gözüktüğü müzarekere alanı daralıyor ve kamusal işlevler piyasa mekanizmalarına terk ediliyor.
Güneşlenme terası için falezleri kırdılarAntalya kent merkezinde inşaatı tamamlanma aşamasına gelen otelin, müşterilerinin denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak amacıyla merdiven ve güneşlenme terası yapımı için falezlerde iş makineleriyle çalışma yapması üzerine belediye işlem başlattı.
‘Mülkiye''nin mimarlık bilgeleriSBF''nin ‘kentbilim''cileri Cevat Geray ve Ruşen Keleş''e ‘Mimarlığa Katkı'' ödülü verildi
İzmir gücünü tarihten alıyor İşte yine İzmir, tarihin beşiği İzmir. Evler arasında sıkışmış Bayraklı höyüğü.. Eski İzmir deriz, bir çoğumuzun bildiği belki her gün yakınından geçtiği ama görmediği, gelişmelerinden habersiz olduğu antik kent Smyrna ve dünyanın en büyük "Antik Agorası".
Tatı, atıl duran köşk ve malikaneyi istediBuca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ilçesinde yıllardır atıl vaziyette duran De Jongh Malikanesi ile Forbes Köşkü''nü Ankara''dan istedi. Eski Sağlık Meslek Lisesi binası olan De Jongh Köşkü''nü engelli merkezi, yaşlı bakımevi ve ilçe kütüphanesi yapmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı''ndan isteyen Tatı, Buca Devlet Hastanesi bahçesinde bulunan Forbes Köşkü''nü de sağlık lokali ya da kent kütüphanesi yapmak amacıyla Maliye Bakanlığı''ndan talep etti.
İstanbul''a milyon TL''lik yatırımBüyükşehir Belediyesi, kente 2009''da bütçenin yüzde 54,67''sine denk gelen 3 milyar 377 milyon 971 bin TL''lik yatırım yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kente 2009 yılında bütçenin yüzde 54,67''sine denk gelen 3 milyar 377 milyon 971 bin TL yatırım yaptı, toplam 1 milyar 676 milyon TL iç ve dış borç kullandı.
Dünyanın en büyük adalet sarayıDikkatli okurlarım hatırlayacaklardır. 14 Aralık 2009 tarihinde bu köşede "Avrupa''nın En Büyük Adalet Sarayı" başlıklı bir yazı kaleme almıştım. E-5 yolunda, Çağlayan''dan Mecidiyeköy yönüne giderken, Dolapdere yolunun E-5''e katıldığı noktanın tam karşısında yükselen dev binanın önündeki dev tabelada "Avrupa''nın en büyük adalet sarayı burada yükseliyor" yazmasaydı,
Ünlü mimarlar EKODesign 2010''da buluşuyorDünyaca ünlü mimarlar 3. Ekodesign Konferansı''nda bir araya geliyor. Bugün 09.30''da Yapı-Endüstri Merkezi''nde başlayacak konferans''ta yeşil binalar; geliştirme, tasarım, inovasyon, mühendislik ve planlama boyutlarıyla ele alınacak. Etkinlikte Fransız Mimar Jacques Ferrier, İngiliz mimar Peter Clegg, İngiliz çevre Mühendisi Klaus Bode, Michael U. Hensel, Katalin Zaim, And Akman, Selçuk Avcı, İlkey Aydın, Ayşe Özkaya, Berkay Somalı, BASF proje yöneticisi Horst Fabian gibi yeşil binalar ve su yönetimi gibi konularında uzman isimler, çalışma ve deneyimlerini aktaracak. Konferansın amacıysa kentlerin, bölgelerin, binaların tasarımında ekolojik tasarım ölçütlerinin daha fazla uygulanmasına katkı sağlamak. ÇEDBİR, GYODER ve ULI Türkiye''nin katkılarıyla düzenlenen konferans 17.30''da sona erecek. Ayrıca Yapı dergisi, EKODesing''a paralel olarak, derginin nisan sayısıyla birlikte dağıtılmak üzere üçüncü Yapıda Ekoloji''yi yayımladı.
Tarih: 15 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Pegasus tasarım yarışması düzenlediPegasus Havayolları, üniversiteli genç tasarımcılara yönelik kabin memuru üniforma tasarım yarışması düzenledi.
"Emek"e ne oldu? Beyoğlu''nda sinema alarmıYoğun tepkilere ve medya tarafından sıkça işlenmesine rağmen Beyoğlu''nda belirsizliğini koruyan Emek Sineması''nı, kapanan diğer sinema salonlarını ve bunların sinema sektörü açısından değerlendirmesini İstanbul Film Festivali Genel Direktörü Azize Tan ile konuştuk.
Hadımköy Planlarına Yürütmeyi Durdurma KararıTMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nin 13 Nisan 2007 tarih ve 1020 sayılı kararıyla tadilen uygun görülerek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nca 17 Nisan 2007 tarihinde onaylanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde 03 Ağustos 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Hadımköy Belediyesi''nde 27Temmuz 2007 tarihinde askıya çıkarılan Hadımköy 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ve Hadımköy Belediye Başkanlığına karşı açtığı dava İstanbul 9. İdari Mahkemesince 28 Ocak 2010 tarihinde oy birliği ile karara bağlandı.
Hasankeyf için direnişe devamUNESCO''nun Dünya Mirası listesinde, Çin Seddi beş kriteri, Mısır Piramitleri üç ve Taç Mahal bir kriteri sağlayarak yer alıyor. Listede, on kriterden dokuzunu sağlayan tek bir yeryüzü köşesi var ve o da Dicle Vadisi ve Hasankeyf.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.