Haberler

16 Haziran 2006, Cuma

MoMAMoMA1929 yılında açılan Museum of Modern Art ya da en bilindik adıyla MoMA zaman içinde koleksiyonlarını sergilemek ve eğitim programları için daha büyük ve daha esnek mekanlara ihtiyaç duymaya başlamıştı. Yeni bina yapılmadan önce aynı anda koleksiyonlarının sadece %10’unu sergileme imkanı bulunurken, eserlerin büyük bir kısmı ise sergilenemiyordu. Bilindiği üzere MoMA’nın yeni binası için 1997 yılında Tod Williams, Bernard Tschumi, Rafael Viñoly, Yoshio Taniguchi, Steven Holl, Rem Koolhaas, Pierre de Meuron, Dominique Perrault, Billie Tsien, Toyo Ito, Wiel Arets’in katılımıyla bir charrette yapılmış bu yarışta ipi göğüsleyen isim Japon mimar Yoshio Taniguchi olmuştu. Haberin Devamı
''Türkiye’de Tasarım’ Tartışılıyor!''Türkiye’de Tasarım’ Tartışılıyor!İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleri arasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3. Ulusal Tasarım Kongresi Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşiyor.
E.C.A – Serel Geleceğin Türk Tasarımcılarını ÖdüllendirdiE.C.A – Serel Geleceğin Türk Tasarımcılarını ÖdüllendirdiE.C.A ve Serel’in Mimar Sinan Üniversitesi işbirliği ile düzenlediği ‘Su Dostu Tasarımlar’ yarışmasında heyecan, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.
Teknoloji, Da Vinci Code, MilanoTeknoloji, Da Vinci Code, MilanoEvet konumuz teknoloji, ve onun yardımcı öğe ve ana unsur olarak günümüzde yer alması. Bugünün flaş filmi “Da Vinci Şifresi” oğlumun açıklamasıyla kitabın aynısı imiş. Beni ilgilendiren ise, gayet sürükleyici bir atmosferde filmin devam etmesi.
Tuzla''daki atıklar yabancı değilTuzla''daki atıklar yabancı değilTuzla''da ortaya çıkan zehirli varillerle yeniden gündeme gelen tehlikeli atık konusunu aslında Türkiye 18 yıldır tartışıyor.
Selenium konsepti İstanbul dışına çıkıyorSelenium konsepti İstanbul dışına çıkıyorİstanbul''daki 5 Selenium projesiyle toplam 534 daireye imza atan Aşçıoğlu İnşaat, şimdi Selenium''ları İstanbul dışında farklı illere taşımaya hazırlanıyor.
Ankara''da bir ''simge'' bina yıkılıyorAnkara''da bir ''simge'' bina yıkılıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santralı''nı yıkıyor. Ankara''nın göbeğinde yer alan ve yıllardır göz göre göre çürüyen bina, 1929''dan itibaren 69 yıl boyunca başkente enerji sağlamıştı.
Evde ''tasarruf'' başlıyorEvde ''tasarruf'' başlıyorSon 1 ayda yaşanan gelişmeler konutta yeni bir dönem başlattı. Artık maliyetleri düşürmek için metrekareler küçülecek, yerli malzeme kullanımı artacak ve müteahhitler yüksek kârdan vazgeçecek.
Gezginlere Haydarpaşa çağrısıGezginlere Haydarpaşa çağrısı''Kimlik değiştirmeye'' hazırlanan Haydarpa Garı, İngiliz Daily Telegraph gazetesine konu oldu. İngiliz muhabir Barnaby Rogerson, garın çevresinin birkaç yıl içinde şehir planlamacıları tarafından değiştirileceğini, bu yüzden gezginlerin şimdiden Haydarpaşa''yı tatil planları arasına alması gerektiğini vurguladı.
Göztepe Camii gün sayıyorGöztepe Camii gün sayıyorGöztepe Parkı''na cami kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi''nin, imar planına yapılan itirazları reddetmesiyle yasal sürecini tamamladı. Müracaat gelmesi halinde Göztepe Parkı''nda cami inşaatına hemen başlanabilecek.
"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi Gerçekleştirildi"İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" Söyleşisi GerçekleştirildiOsmanlı Bankası Müzesi’nde düzenlenen, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, 14 Haziran 2006 Perşembe akşamı; Aykut Köksal "İstanbul''un Bizans Dönemi Tarihsel Topografyası Üzerine Birkaç Gözlem" konulu söyleşi gerçekleştirdi.Söyleşi bu dönemki toplantıların sonuncusuydu.
Başkent Otoparkı''na kalite belgesi verildiBaşkent Otoparkı''na kalite belgesi verildiKadıköy''de 1997 yılında açılan 6 katlı Başkent Otoparkı, Türk Standartları Enstitüsü''nden ''ISO 9001 kalite belgesi'' alan ilk otopark oldu. Duvarları granit kaplı olan, 2 asansörü, kapalı devre kamera sistemi ile her katında birer güvenlik görevlisi bulunan otoparkta bütün araçlar deprem, yangın ve teröre karşı 15 bin YTL''ye kadar sigortalanıyor. Törene Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de katıldı.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Seattle Sanat MüzesiSeattle Sanat MüzesiAllied Works, Washington Mutual Genel Merkezi’nin 42 katlı gökdeleniyle bağlantılı planlanan Seattle Sanat Müzesi’nin yenilenmesi ve büyütülmesi üzerine çalışıyor. Büyütme çalışmaları, 1980 yılında Venturi, Scott Brown tarafından tasarlanan müzenin, karakterini ve bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeni sergileme alanları sağlayacak.
Aerotropolis’in YükselişiAerotropolis’in YükselişiHavaalanları artık sadece uçakların inip kalktığı, yolcular ve kargolar için bir transit noktası olmaktan öte bir anlam taşıyor. Faaliyetlerin çeşitliliği ve erişebilirlik giderek havaalanlarını kentliler için yeni bir odak noktası haline getirmektedir. Günümüzde büyük havalanları yavaş yavaş iş merkezlerini ve kentsel gelişimi de yönlendirmeye başlıyor. Havaalanları, günlük 58 bin çalışanı, kendi alışveriş, yeme-içme ve eğlence etkinlikleriyle bir banliyö alışveriş merkezinin neredeyse iki katı büyüklüğündedirler.
Kamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas MeydanıKamusal ve Özel Alan: Yonge Dundas Meydanı”Kentsel yenileme”, gitgide kritik bir sorun halini alıyor, çünkü birçok seçenek yıkıma uğruyor. Ridley Scott’un “Blade Runner” isimli filmindeki gibi kişiliksizleştirilen kentsel çevreye ait fütüristik peyzaj, etrafa yayılmış yığın, karmaşa ve insancıl şehirciliğin başarız modeli olarak, hiyerarşilenmenin ara yüzünün tabakalarıyla tasvir ediliyor. Yabancılaşmanın son evresinde bulunan ve suç patlamalarının arttığı popülasyonda umutsuzluk yaratılıyor.
"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildi"2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" Paneli Gerçekleştirildiİstanbul Turizm ve Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''a Nasıl Bakmalı?" paneli 7 Haziran 2006 Çarşamba günü, Atatürk Kültür Merkezi''nde gerçekleştirildi.
Gazprom St. Petersburg''da 600 milyon dolarlık gökdelen inşa edecekRus doğalgaz tekeli Gazprom St. Petersburg kentinde 600 milyon dolara ofis binası inşa etmeyi planlıyor. Bu proje modern Rusya''nın en hırslı projelerinden birisi olarak kabul ediliyor.
Konut sektörünün geleceğiSon yılların en gözde sektörlerinden biri inşaat. Birçok sektörü peşinden sürükleyen bu sektör, iki yıldır ekonomideki büyümenin de lokomotifi durumunda. Adeta bir patlama var sektörde.
Kale''den Tasarım KongresiİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 19-22 Haziran 2006 tarihleri arasında ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' başlığıyla düzenlenecek 3''üncü Ulusal Tasarım Kongresi, Kale Grubu sponsorluğunda gerçekleşiyor.
Kapalıçarşı tehlikede!Türkiye''nin tarihi eserlerle ilişkisi hep sorunlu olmuştur. Kendi toprağındaki zenginliği bu kadar hoyratça kullanan başka bir millet var mı doğrusu bilmiyorum.
Müzelere yeni düzenlemeKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 15 müzeyi bakanlık bünyesine alarak, diğerlerinin yönetimini il özel idarelerine bırakacaklarını açıkladı. Yeni bir müzecilik anlayışı getireceklerini söyleyen Bakan Koç, müzelerin kayıtlarını alacaklarını, envanterleri sağlamlaştıracaklarını ve eserleri resimleyeceklerini açıkladı. Koç, müzelerin güvenliğini iç ve dış koruma ekipleriyle sağlayacaklarını vurguladı. Türkiye’deki 93 müzeden 15’ini bakanlık bünyesine alacaklarını ifade eden Koç, diğer müzelerin yönetimini ise il özel idarelerine bırakacaklarını açıkladı. Bakan Koç, Bodrum müzesiyle ilgili de Muğla Valiliği’nin başlattığı incelemenin sonucunu beklemek gerektiğini söyledi. .
Tarih: 16 Haziran 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Valencia''yı kurtaran mimar, 1 milyar dolarlık yatırım için Topbaş''ı aradıİspanya''nın Valencia kentini çirkin yapılardan kurtaran ve modern bir görünüm kazandıran ünlü mimar Jose Maria Tomas Llavador, İstanbul''a da el atıyor.
O tren iki yıl sonra gelecekGünde yaklaşık 140 bin kişiye hizmet veren İstanbul banliyö tren hatlarının Marmaray Projesi nedeniyle kapatılacak olması, yolcuların nasıl taşınacağı konusunu gündeme taşıdı.
Yabancıya mülk sorgusu başladıHatay''da yabancıya mülk satışının yasaklanması sonrasında tartışma konusu olan yabancılara emlak satışları, Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alındı.
Topbaş; “İstanbul’da 500 Kilometre Raylı Sistem Projesi Başlattık”İstanbul’da toplam 500 kilometre raylı sistem için proje çalışması başlattıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şu anda 72 kilometre raylı sistem inşaatının devam ettiğini söyledi.
Tarihe Deprem KorumasıKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul İl Özel İdaresi, olası bir depreme hazırlık amacıyla aralarında Ayasofya ve Top-kapı Sarayı''nın da bulunduğu 25 tarihi eserin korunması için bir protokol imzala-dı.
Haydarpaşa Garıİstanbul Mimarlar Odası''nın dün Gar Lokantası''nda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Haydarpaşa''nın geleceği konuşuluyor...
Göztepe''ye cami geliyorUzun süredir İstanbul gündeminden düşmeyen Göztepe Parkı''na cami projesinde yeni bir aşamaya gelindi. Büyükşe-hir Belediye Meclisi Göztepe Parkı''na cami yapılmasını öngören plan tadilatına karşı itirazları reddetti. Böylelikle parka cami yapılmasında bir adım daha atıldı. Son kararı yargı verecek.
Türkiye''nin gündemi ''tasarım''İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen ''''3. Ulusal Tasarım Kongresi'''' 19-22 Haziran tarihleri arasında İTÜ Taşkışla binasında yapılıyor.
Kampanya sahibi camiyle ilgilenmiyor!Açtığı imza kampanyasıyla Göztepe Parkı''na cami izni çıkaran süreci başlatan Ömer Reha Arıkkan, "Benim konuyla ilişkim kalmadı. Cami yapılması için bir başvuruda bulunmayacağım" dedi.
Bahreynli gayrimenkul devi Kıbrıs''a 250 milyon dolarlık yatırım yapıyorBahreyn merkezli gayrimenkul şirketi Real Capita, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nde (KKTC) 2 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor. Real Capita''nın kardeş şirketi olan Riyad merkezli United Medical Group (UMG) Başkan Yardımcısı Erşat Hürmüzlü, Real Capita ortaklarının şahıs olarak, KKTC''de 400 dönüm arsa satın aldığını söyledi.
Sokrat''ın ruhu Cebeci Han''daİlk olarak Barselona''da başlayan Inten-I sity Projesi, bu yıl, Barselona, Lizbon, I Selanik''ten üç üniversitenin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla İstanbul''da gerçekleşti. Katılımcılar, Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Planlama Bölümünde, Eminönü''de bulunan Cebeci Han ve çevresini iyileştirme ve güzelleştirme kapsamında projeler çizdiler.
Haydarpaşa Bozulmadan Mutlaka Gidip Görülmeliİngiliz gazeteci Barnaby Rogerson, İngiliz Daily Telegraph gazetesi için yazdığı haberde, Haydarpaşa''dan yapılan gezilerin, Asya''ya yönelik en muhteşem tren yolculuklarından biri olduğunu belirtti.
12 yüzen ada daha bulunduArtvin''in Şavşat ilçesi Arsiyan Yaylası''nda üç göl üzerinde 12 yeni yüzen ada ortaya çıkarıldı. Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, Gürcistan sınırına yakın, 3 bin metre yüksekliğindeki bölgede bulunan göller üzerinde, literatürde yer almayan 12 yüzen adayı bilim dünyasına tanıtmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Arsiyan Yaylası''nda heyelan veya buzul işlemesi sonucu oluşan irili ufaklı 20 kadar göl bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Bulut, "Sedava Gölü üzerinde 8, Muasıl Gö-lü''nde 2 yüzen ada bulunduğunu belirledik. Ayrıca Posta Gölü''nün yanında bulunan küçük bir gölde de 2 adet yüzen ada olduğunu ortaya çıkardık" dedi.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Göztepe Parkı''na camiye son söz yargıdaİstanbul Büyükşehir ile Kadıköy Belediyesi''ni karşı karşıya getiren Göztepe Parkı''na cami kararı dün masaya yatırıldı; itirazlar raddedildi. Gözler, bölge idare mahkemelerine açılan davalarda...
Tarihi Havagazı Fabrikası yıkılmasın!Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerince, EGO Genel Müdürlüğü bahçesindeki tarihi Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santralinin yıkımına başlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne ait iş makineleriyle dün gece saatlerinde başlatılan yıkım çalışmaları devam ederken, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Uysal, binanın yıkılması amacıyla önceki yıllarda da girişimlerde bulunulduğunu, ancak bu girişimler üzerine İdare Mah-kemesi''ne dava açıldığını belirtti. İdare Mahkemesi''nin, binanın yıkılmaması yönünde karar verdiğini anımsatan Uysal, "Bu karar, havagazı fabrikası tescilli bir yapı olduğu için değil, tarihi değeri olduğundan alınmıştır. Kamu yararı söz konusudur. 1990''da korunmasına karar verilmiş tarihi binanın 2000''li yıllarda yıkılması hukuka aykırı bir uygulamadır," dedi.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Tekfen, 511 milyon dolarlık ihale kazandıTürkiye''nin köklü firmalarından Tekfen Holding bünyesindeki Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. TML Ortak Girişimi ile Libya''da girdiği 511 milyon dolarlık Al Kufra-Tazerbo Su İletim Sistemi Projesi İhalesi''ni kazandı. Libya Çölü''nün güneydoğusundaki Kufra bölgesinden çıkarılan suyun, dört metre dış çaplı olan borularla, 383 km. uzaklıktaki Tazerbo''ya taşınmasını sağlayacak proje, Türk firmalarının Libya''da kazandığı en büyük ihale.
Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Koşuyolu Öğretmenevi Atatürk''ün ArmağanıydıÇağdaş Türkiye''yi yaratmada öğretmenlerin alın teri ve emeği vardır. Aydınlanma döneminde Atatürk'' ün ilke ve devrimlerini yurda yayan, tanıtan ve uygulayanlar ''''yıldız öğretmenlerdi''''.
''Haydarpaşa''yı bir an önce görün''İngiliz Daily Telegraph gazetesi muhabiri, "Haydarpaşa Garı''nın tarihi dokusu çok yakında bozulacak. Tatil planlarınıza bu garı da katın" tavsiyesinde bulundu.
Belediye Meclisi, Göztepe Parkı Camii''ne itirazı reddettiKadıköy''deki Göztepe Parkı''na cami yapılması tartışmaları, Büyükşehir Belediye Meclisi''nin dünkü oturumuna yine damgasını vurdu.
Okullara spor salonuİstanbul''daki okulların bahçelerinde geçen hafta bir hareket başlatıldı. ''120 okula 120 spor salonu'' çalışması, daha önce uygulanan ''100 gönüllü 100 tesis'' projesinden esinlenerek yapılmış bir çalışmadır.
Yalova''da ''stratejik planlama!Belediyelerin yeni yasal görevlerinden ''''stratejik planlama'''' çalışmaları, geleceğe sadece ''''imar rantı'''' beklentileriyle bakmanın ''''talihsizliği'''' ni yaşıyor.
Azınlık Arazisine 20 Blokluk SiteCumhuriyet tarihinde ilk kez bir azınlık vakfı, arazisine kat karşılığı inşaat yapıyor. Uyum yasaları çerçevesinde alınan izinle Ulus Dereboyu’ndaki Ortaköy Surp Astvazazin Kilisesi Vakfı’na ait araziye 20 blokluk ’Lotus Sitesi’ kuruluyor.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.