Haberler

16 Mayıs 2009, Cumartesi

Modern Dünyanın 7 Mühendislik HarikasıModern Dünyanın 7 Mühendislik HarikasıFransa''nın en uzun köprüsünün Eyfel Kulesi''nden daha yükseğe ulaştığına ya da Çin''de tek bir barajın 40 milyar metreküp suyu zaptedebildiğine inanabiliyor musunuz? Burada tanımlanan projelerden her biri yüksekliği, büyüklüğü, cüretkarlığı ya da ustaca yapılmış olmasından dolayı en az bir dünya rekoruna sahip. Bunlar, Venedik''ten Boston''a, Mısır''dan İngiltere''ye, modern dünyanın yedi olağanüstü mühendislik harikası. Haberin Devamı
Deniz taksilerin sayısı 6 kat artırılacakDeniz taksilerin sayısı 6 kat artırılacakİstanbul''da geçen temmuzda hizmete başlayan ''deniz taksiler'' halktan büyük rağbet gördü. Taleplerin çokluğunu göz önüne alan İDO, deniz taksilerin sayısını 6 kat artırma kararı aldı. Şu an 6 olan araç sayısı 2 sene içinde 35''e çıkarılacak.
Tarihi rum konakları turizme kazandırılacakTarihi rum konakları turizme kazandırılacakNevşehir''in Kapadokya Bölgesi''ndeki Mustapaşa beldesinde bulunan tarihi Rum evleri ve konakları, restore edilerek turizme kazandırılacak.
Olsun da nasıl olursa olsun müteahhitliğiOlsun da nasıl olursa olsun müteahhitliğiTrabzon''un Akçaabat ilçesinde altı katlı bir apartmanda bulunan yangın merdiveni bakanlara ''İyi de bu ne işe yarar'' dedirtiyor.
''Slumdog Millionaire'' çocuğunun evini yıktılar''Slumdog Millionaire'' çocuğunun evini yıktılarFilmin kazandığı büyük başarının ardından Hint yetkililerden ev sözü alan minik yıldız İsmail, tam tersine evinden oldu.
Avrupa''nın 100 Genç Yeteneği Arasında Bir Türk Tasarımcı: Tamer NakışçıAvrupa''nın 100 Genç Yeteneği Arasında Bir Türk Tasarımcı: Tamer Nakışçı2009 Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı etkinlikleri çerçevesinde Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu ortaklığı ile 20-21 Nisan 2009 tarihlerinde Brüksel''de Yaratıcılık Forumu düzenlendi.
Fransa''nın "Modernleştirdiği" Kuzey Afrika KentleriFransa''nın "Modernleştirdiği" Kuzey Afrika Kentleriİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı''nın düzenlediği "Modern Mimarlık Seminerleri I" başlıklı etkinlik dizisinin son toplantısı, 13 Mayıs''ta gerçekleştirildi. Prof. Zeynep Çelik, sunumunda bu kez Fransa hakimiyetindeki kolonyal Kuzey Afrika kentlerini ve Osmanlı Orta Doğu''sunu ele aldı. Konuşmasında, konu hakkında araştırma yapmaya başladığında, 19. yüzyılda dikkatini çeken en önemli faktörlerden birinin "farklı imparatorlukların, birbirine bağımlı şekilde aşama kaydeden dünyaları" olduğunu belirtti.
"Project Qatar" da En İyi Tasarım Ödülünü 2D Yapı Aldı!"Project Qatar" da En İyi Tasarım Ödülünü 2D Yapı Aldı!Sekiz metre yüksekliğindeki gösterişli aydınlatma anıtını fuar süresince sergileyen 2D Yapı, bu gösterişli standıyla yüzlerce firma arasından en iyi tasarım ödülünü aldı.
ALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''nda Yangına Karşı Alçı Kullanımını ÖnerdiALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''nda Yangına Karşı Alçı Kullanımını ÖnerdiALÇIDER, 06-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirilen 32''nci Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda ziyaretçilerle buluşarak, yapı alçıları ve alçı levhaların yangına dayanım konusunda yüzyıllardır büyük avantajlar yarattığını anlattı.
Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında DiyalogGeçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesi, düzenlenen uluslararası atölye çalışmaları ile üç kentin öğrencilerini biraraya getiriyor.
‘Ağır vasıtalar Marmaray''dan geçsin''Koç Üniversitesi ve IBM''in işbirliği halinde gerçekleştirdiği İleri Araştırmalar Merkezi birinci yılında bir dizi önemli projeye imza attı.
İngiliz mimarlık devi 16. ofisini İstanbul''da açıyor15 ülkede bulunan ofislerinde 1000 kişiye istihdam sağlayan ve 10 milyar dolarlık inşaat projesi yürüten, İstanbul''da ise Varyap''la birlikte Ataşehir İstanbul Finans Merkezi projesinde çalışan ünlü İngiliz mimarlık şirketi RMJM, 16''ıncı ofisini Türkiye''de açacağını açıkladı.
İnsaf! Kapalıçarşı''ya yakışır WC için 8 ay niye beklenmeli?Bu ülkede taş üstüne taş koymak isteyenlerin işinin kolay olmadığını biliyorum da bu kadarını tahmin etmiyorum.
Eyüp''te vakıf arazilerinin tapuları dağıtılmaya başlandıEyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, vakıf arazilerindeki taşınmazların tapularını vatandaşlara teslim etmeye başladı.
Ayasofya civarında otopark rezilliği!İstanbul''u yönetenlere soruyorum. Valiliğe, Büyükşehir ve Eminönü belediyelerine ve Emniyet Trafik Dairesi''ne soruyorum. Bu manzaradan haberiniz var mı?
Büyükşehir''in ''2008 Yılı Kesin Hesabı'' Belediye Meclisi''nde onaylandıBüyükşehir''in 2008 yılı gider bütçesi 5 milyar 442 milyon TL, gelir bütçesi 4 milyar 176 milyon TL olarak gerçekleşti.
İstanbul''un yeni spor ve kongre merkezleri isimlerine kavuştuYapımı tamamlanan Haliç Kongre Merkezi, 1923 tarihinde inşa edilen Sütlüce Mezbahası binasının yeniden yapılmış ve genişletilmiş bir projesi.
İzmir''e ''Sağlık Kenti'' kurulacakDr. Selim Amato, Menderes bölgesindeki 500 dönümlük alan üzerinde kuracakları tesiste akıl sağlığı hastalarının, alzheimer gibi bakıma muhtaç yaşlıların ve terör kurbanlarının tedavi edileceğini söyledi.
Hasankeyf için zor kararBinlerce yıllık tarihe şahitlik eden Hasankeyf, sular altında kalacak mı?
İzmir''in Olimpik Buz Pateni Salonu 2010''da Tamamİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uluslararası yarışmaların yapılacağı Olimpik Buz Pateni Salonu''nun temelini attı.
Yerel seçimlere 5 yıl var. Bu halk, o zamana kadar nasıl olsa unutur. Yıkın!Bizde âdettir; her yerel seçim öncesi, büyük şehirlerin varoşlarında gecekondu patlaması yaşanır.
İlk beş yıldızlı yeniden Başkent''teBaşkent''in ilk ve 20 yıl boyunca tek beş yıldızlı oteli olan Büyük Ankara Oteli, Grand Rixos Ankara adıyla yeniden hayata döndü. TBMM''nin karşısındaki otel, sadece politikacıların değil bir dönem en ünlü sanatçıların da Ankara''daki adresiydi.
Belediye Dubai Towers''ta düzeltme isteyecekBüyükşehir Belediyesi''nden, bugünkü bazı gazetelerde yer alan Şişli Dubai Kuleleri Projesi ve Danıştay kararıyla ilgili haberler dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.
El Maktum''un parası gelmedi, belediye borç arıyorSatışı iptal edilen Levent''teki İETT arazisinden beklediği 1 milyar 156 milyon dolar gelirden mahrum kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen açığı gidermek için yurtdışından 500 milyon dolarlık borçlanmaya gidiyor.
Sanayi sitesine ''akademik'' tepki"Böylesi ''hayalci'' bir yatırıma girişilmesi, ülke ve kişi kaynaklarının heba edilmesidir"
TOKİ, sahtesiyle mücadele için uluslararası tescil aldıToplu Konut İdaresi (TOKİ), ‘TOKİ'' adını marka olarak ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altına aldırdı.
Hanlar Bölgesi nefes alacakBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin atar damarları olan Hanlar Bölgesi''nin ayağa kaldırılması adına yapılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Metrobüs Haliç yokuşunda kaldı!İTÜ''nün ‘İstanbul''a uygun değil'' diyerek olumsuz rapor verdiği, Phileas marka metrobüs aracı Haliç çıkışında yolda kaldı.
Schneider''den 15 milyon avroluk fabrika yatırımıTamamıyla çevre dostu olarak inşa edilecek fabrikada, hem idari bölümler hem de üretim binasının benzerlerine göre yüzde 50 daha az enerji tüketeceği ifade edildi.
Çevreyi en çok Kanada ve ABD''liler kirletiyorNational Geographic Society''nin araştırmasına göre, çevreye en çok zararı Amerikalılar ve Kanadalılar veriyor.
Termikel Yeni Ürünleri ve Fuar Etkinlikleri ile Focus Mutfak Banyo Fuarı''na Damgasını VurduTürkiye''nin önde gelen fırın üreticisi Termikel, mutfak mobilyaları ve mutfak cihazları üreticilerinin buluştuğu Focus Mutfak Banyo Fuarı''nda, yeni ürünlerini sürpriz etkinliklerle sektör profesyonellerinin ve tüketicinin beğenisine sundu.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.