Haberler

16 Haziran 2010, Çarşamba

Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Akrotiri, Angkor, Babil, Kuelap, Machu Picchu, Petra, Pi-Ramses, Tikal, Truva ve Tucume... Hepsi eski dünyanın mega kentleri. Başka bir ortak özellikleri ise artık fiilen yaşamasalar da efsanelerinin yaşıyor olması. Filmlere, şiirlere konu olan bu kentlerden kalanlar yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. Ancak sanki hala çözülememiş binlerce sırlarıyla uykudan uyandırılmayı bekliyorlar... Haberin Devamı
Hayatın operası ViyanaHayatın operası ViyanaViyana, mimarisi, tarihi, valsleri ile göz kamaştıran, içinde ünlü bestecileri, yazarları, filozofları barındırmış ve çeşitli imparatorlukların, ulusların gelip geçtiği bir kent. Mistik, biraz da kasvetli havası tüm benliğinizi saran Viyana''da Arnavut kaldırımlı taşlardan yürürken, her an karşınıza soylu dükler, baronlar, kabarık etekli baronesler çıkacak sanırsınız.
Yabancıya 5 milyar dolarlık satış yaparızYabancıya 5 milyar dolarlık satış yaparızGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Turgay Tanes, ‘mütekabiliyet'' (karşılıklılık) esası yüzünden, İran, Suriye, Körfez ülkeleri ve Türk cumhuriyetleri vatandaşlarının Türkiye''den gayrimenkul alamadığını ifade ederek, "Türk vatandaşlarının mülk alamadığı ülkelerin vatandaşları da Türkiye''den mülk alamıyor. Bu durumda Türkiye''den alamayınca dört-beş katına İngiltere ve İspanya''dan alıyorlar. Oysa üç-dört yıl içinde 5 milyar dolar satış rakamına rahat ulaşırız" dedi.
İstanbul''un sarayları İstanbul''un sarayları İstanbul''da yaşayan biri olarak sizleri İstanbul''u keşfe çağırıyorum bugün. Hep biz İstanbul''dan İzmir''e, Çeşme''ye veya Bodrum, Marmaris''e gelecek değiliz. Siz de iş gereği veya gezme amaçlı İstanbul''a geliyorsunuzdur mutlaka.
 Geleceğin kentleri Geleceğin kentleri Türkiye ve dünya çapındaki gayrimenkul sektörüne dair makro konuların ele alındığı Gayrimenkul Zirvesi 10, yeni dış politikanın yarattığı fırsatları ve geleceğin kentlerine yön verecek akımları uzman görüşleri eşliğinde tartışmaya açtı.
Rami Kışlası, şehir müzesi ve kütüphane olacakRami Kışlası, şehir müzesi ve kütüphane olacakSultan 3. Mustafa döneminde yaptırılan tarihi Rami Kışlası, içinde İstanbul Kütüphanesi''ni de barındıracak Rami Şehir Müzesi''ne dönüştürülecek.
Adnan Saygun''daki otopark bakım istiyor Adnan Saygun''daki otopark bakım istiyor Otomobili Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi''ndeki çukura düşen Aylin Çobanoğlu, "Dava ama başkalarının canı yanmasın" dedi.
Konutta en değerli kent İstanbulKonutta en değerli kent İstanbulİstanbul''da, metre kare başına konut satış fiyatları mayıs ayında yüzde 0,52 oranında değer kazandı ve İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği kent oldu.
Her Yer "Kentsel Dönüş"ebilirHer Yer "Kentsel Dönüş"ebilirİsrail- Türkiye ilişkileri ve ‘eksen kayması'' tartışmaları sürerken jet hızıyla geçen ‘maden arama yasası değişikliği'' henüz tartışılırken, TBMM bu kez de büyükşehir belediye başkanlarının yetkilerini artırmayı konuşmaya hazırlanıyor.
Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Avrupa''nın ikinci büyük beyaz eşya üreticisi Indesit Company, inovasyon alanında iki prestijli ödüle layık görüldü. Düzenlenen törende Indesit Company CEO''su Andrea Merloni ödülleri İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano''dan aldı.
HES''lere Karşı Çıkanlar Kalkınma Düşmanı (!)HES''lere Karşı Çıkanlar Kalkınma Düşmanı (!)On yaşına kadar hep çok sevdim büyük su birikintilerini. Yaşadığımız coğrafyada hırçın akan Munzur Nehri''ne ufacık ellerimizle taş atmayı da severdik çoğumuz. Ama Keban Baraj''ı başkaydı.
Gazi Bulvarı''na "Büyük Kanal neşteri" Gazi Bulvarı''na "Büyük Kanal neşteri" Büyük Kanal Projesi''ndeki revizyon çalışmaları nedeniyle, İzmir''de bazı ana arterlerin trafik düzeninde zorunlu değişiklikler yapılacak. Okulların kapanması ile birlikte Gazi Bulvarı''nın bir bölümü trafiğe kapatılırken, Cumhuriyet Bulvarı''nın Gündoğdu Meydanı ile Liman arasında kalan bölümü limana doğru tek yönlü olarak işleyecek. Çalışmalar 3 ayda tamamlanacak.
Dağ başında modern müze Dağ başında modern müze Prof. Dr. Hüsamettin Koçan öncülüğünde Bayburt''un Bayraktar köyünde kurulan ve yıllardır sanatseverlerin dilinde olan Baksı Müzesi, temmuzda nihayet açılıyor. Geleneksel ve modern sanatı bir çatı altında buluşturacak müzenin, İstanbul Modern''de düzenlenen tanıtım toplantısında Baksı''nın hikâyesi anlatıldı, katkıda bulunanlara plaket verildi.
AİHM Türkiye''ye üç ay süre verdiAİHM Türkiye''ye üç ay süre verdiAvrupa İnsan Hakları Mahmekesi (AİHM), Büyükada''daki Rum Yetimhanesi''nin 3 ay içinde Patrikhane''ye iade edilmesine karar verdi.
Yalova raporunda ''müthiş rant''Yalova raporunda ''müthiş rant''Müfettiş raporuna göre Yalova tersaneleri ''taşeron işçi cenneti'' olarak kalmamış: Devlet arazilerini yıllığı 1-1.5 TL''den kiralayan şirketlerin yarıya yakını bu alanları milyon dolarlara devretti...
Avrupa''nın ‘En Akıllı''sı Varyap Meridian olduAvrupa''nın ‘En Akıllı''sı Varyap Meridian olduTürkiye''nin ilk yeşil projesi olarak nitelendirilen Varyap Meridian''a uluslararası alanda bir ödül de İtalya''dan geldi.
Gurbetçiler için dünyanın en pahalı şehri TokyoGurbetçiler için dünyanın en pahalı şehri TokyoTokyo bu yıl, gurbetçi işçiler için dünyanın en pahalı şehri oldu.
TOKİ''nin hastane ihaleleri...TOKİ''nin hastane ihaleleri...Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Denizli Acıpayam''a 100, Gümüşhane Torul''a ise 10 yataklı hastane inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesini yaptırmak üzere ihale açtı.
''Seha Nehri Ülkesi''nin dört kalesi bulundu''Seha Nehri Ülkesi''nin dört kalesi bulunduBoston Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Christopher Roosevelt başkanlığındaki heyet, Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde milattan önce 2 binli yıllara ait olduğu sanılan dört adet kale kalıntısının izine ulaştı. Amerikalı arkeolog, elde ettikleri bulguların, bölgenin milattan önce 2 binli yıllardaki Hitit Devleti bünyesindeki Arzava Krallığı’na bağlı Antik Pisidia Bölgesi şehirlerinden biri olan ‘Seha Nehri Ülkesi’ni işaret ettiğini belirtti. Bu döneme ait olduğunu tahmin ettikleri ve bugüne kadar bilinmeyen dört kale kalıntısına rastladıklarını kaydeden Roosevelt, şu bilgileri verdi: “O yıllarda bu bölgede Hititler’in Seha Nehri Ülkesi olduğu biliniyor. Gölmarmara Gölü’nün kuzey kısmında kalan bu kalelerin bir yerleşim ağı olabileceğini tahmin ediyoruz. Bu kalelerden Kemalpaşa Kalesi dediğimiz kale, o dönem içerisinde Batı Anadolu’da yapılmış en büyük kale olabilir. Bu kalenin ünlü Truva kalesinin dört katı büyüklüğünde olduğunu söyleyebilirim.”
Tarih: 15 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Raylı sistem 10 Ekim''de hizmete giriyorRaylı sistem 10 Ekim''de hizmete giriyorHafif Raylı Sistem Projesi 1 yıl erken hizmete girecek ve eleştiri konusu olan yaya geçişleriyle ilgili her 250 metrede bir asansörlü üst geçitler yapılarak sorun çözülecek. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, "2010 raylı sistem yılı olacak" dedi.
Mimarlık Savaşa Hizmet EdinceMimarlık Savaşa Hizmet Edinceİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı''nın düzenlediği Modern Mimarlık Seminerleri kapsamında, Jean Louis Cohen, "İkinci Dünya Savaşı''nda Mimarlık" başlıklı bir konferans düzenledi. İkinci Dünya Savaşı, kentlerin gelişiminde çok büyük rol oynadı. Kentlerin yıkımı ve yaşanan felaket dışında, savaş mimarisi adına pek çok yapı, şehir hayatına girdi. Savaş ,için silah yapımında kullanılan çelik ve daha bir çok malzemenin üretilmesi için büyük fabrikalara ihtiyaç vardı. Karagahlar, esir kampları, askeri yerleşmeler... Bunların hepsinin tasarlanması gerekiyordu. Mimarlık savaşa hizmet edecekti.
Uzungöl''deki binalara ahşap makyajUzungöl''deki binalara ahşap makyajBelediye Başkanı Abdullah Aygün, beraberindeki bir heyetle Trabzon Vali Recep Kızılcık''ı ziyaret etti. Kızılcık, beldedeki doğal güzelliğin korunmasını istedi. Aygün de, ''Görüntü kirliliği oluşmaması için Beldedeki evlerin yüzde 35''inin çevresi ahşapla kapladık" dedi.
  Zirveler kenti İstanbul''un kral daireleri 2 ay dolu Zirveler kenti İstanbul''un kral daireleri 2 ay doluİstanbul''daki oteller krizin ardından ilk defa en dolu günlerini yaşıyor. 5 yıldızlı otellerin kral daireleri İstanbul''daki yoğun toplantı trafiği nedeniyle dolarken fiyatları 3 ile 20 bin euro arasında değişen otellerin kral dairelerinde de yer kalmadı.
3. Köprü projesi komisyonda3. Köprü projesi komisyondaGarİpçe ve Poyrazköy arasında İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü ve bağlantı yolları projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''ne geldi.
Taşından toprağından tarih fışkıran şehirTaşından toprağından tarih fışkıran şehirİstanbul''da çoğunluğu Boğaz''da olmak üzere bin 500 tarihi yapı daha bulundu.Kentsel tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan, üzerinde en çok konuşulan, şiir yazılan şehir İstanbul''un köşe bucağından, araştırdıkça tarih fışkırıyor.
HES''lere Karşı Çıkanlar Kalkınma DüşmanıHES''lere Karşı Çıkanlar Kalkınma DüşmanıOn yaşına kadar hep çok sevdim büyük su birikintilerini. Yaşadığımız coğrafyada hırçın akan Munzur Nehri''ne ufacık ellerimizle taş atmayı da severdik çoğumuz. Ama Keban Baraj''ı başkaydı.
Deprem danışma kurulu yol haritasını belirledi Deprem danışma kurulu yol haritasını belirledi Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı''nca "Türkiye''nin depremselliğine ilişkin önceliklerin değerlendirilmesi ve ulusal deprem stratejisinin hazırlanması" konularını ele almak üzere yapılan toplantının ''Sonuç Bildirgesi'' yayımlandı.
Denizde 3. Köprü ProtestosuDenizde 3. Köprü ProtestosuTEMA Vakfı, Doğa Derneği ve Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) ile Atlas Dergisi okurları, İstanbul''a hükümetçe yapılmak istenen 3. Köprü''yü protesto etti. "3. köprüye hayır", "Boğazımı sıkma" dövizleri taşıyan grup, Beşiktaş''taki Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde toplandı.
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmaları: "Buluşma 10"Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmaları: "Buluşma 10"Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmalarının onuncusu Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin organizasyonunda Edirne''de başladı.
Ayrı ama birlikte bir şehir: BudapeşteAyrı ama birlikte bir şehir: BudapeşteMacaristan''ın başkenti Budapeşte coğrafi konumu, tarihi eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa''nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna''nın sağ (Buda) ve sol (Peşte) kıyısı şeklinde iki bölüme ayrılmış...
''Güvenliğiniz için hazır betonu tercih edin''''Güvenliğiniz için hazır betonu tercih edin''Türkiye''nin önde gelen çimento ve hazır beton tedarikçisi ÇİMSA''nın Genel Müdür Yardımcısı Sarıer, inşaatlarda elle karılan betonun kullanılmasının tehlike arz ettiğini belirterek, inşaatçılara çağrıda bulundu.
Europa Nostra Kültürel Miras Ödülleri''nden Biri Türk MimaraEuropa Nostra Kültürel Miras Ödülleri''nden Biri Türk MimaraEuropa Nostra, 1963 yılında kurulan, Avrupa''nın kültürel mirasını korumaya yönelik, 250 sivil toplum kuruluşu, 150 ortak örgütü ve 50 ülkeye yayılan 1500 kişisel üyeyi temsil eden bir kurum. Türkiye de bu kuruma üye olan ülkelerden biri. Her sene belirlenen dönemlerde Europa Nostra zirvesi gerçekleştiriliyor. Bu zirve kapsamında Europa Nostra Kültürel Miras Ödülleri farklı kategorilerde sahiplerini buluyor. Avrupa''dan çok sayıda mimar, arkeolog, müzeci, kültürel miras enstitüsü ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi, kültür ve kültürel miras politikalarının oluşturulmasında etkin rol oynayan uzmanların katılımı ile gerçekleşen bu seneki zirveye, 9 - 12 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul ev sahipliği yaptı.
3. köprünün ismi Mavi Marmara olsun3. köprünün ismi Mavi Marmara olsunSivil Rota Hareketi, Gazze''ye yardım götürürken İsrail''in ''korsan'' saldırısına uğrayan ve 9 şehit veren Mavi Marmara gemisinin isminin İstanbul''a yapılacak 3. köprüye verilmesini istedi.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Finansal piyasalardaki ve gayrimenkul sektöründeki en son gelişmeler Gayrimenkul Zirvesi 10''da tartışıldı!Gayrimenkul sektörünün Türkiye ve dünya çapındaki temsilcileri bir kez daha ISTANBUL REstate çatısı altında bir araya geldi. Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen Gayrimenkul Zirvesi 10''da ise gayrimenkul sektörü ve ekonomi dünyasındaki gelişmeler ışığında sektör sorunları tartışılarak çözüm önerileri arandı.
‘Türk Dünyası''nın Şehircilik ‘Ödül''üMayısın son haftası Türkiye, Zonguldak''ta yitirilen 30 maden işçisinin yasını tutarken, Kazakistan''da "Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı" toplanıyordu... Cumhurbaşkanı Gül''ün de katıldığı kurultayda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''a ev sahibi Astana Valisi tarafından "Türk Dünyası Şehircilik Ödülü" verildi.
Bu şubenin enerjisi güneştenTEB, İstanbul Ataköy''deki şubesinin ve "Mobil ATM''sinin enerjisini güneşten karşılamaya başladı. "TEB Mobil ATM"nin üzerini ve Ataköy şubesinin çatısını güneş enerjisi panelleriyle donatan TEB, Ataköy şube ATM''lerinde de LED ışıklandırmalar kullanarak yüzde 80 enerji tasarrufu sağladı. Güneş enerjisi ile ilgili ilk uygulamasını, tek katlı ve güneş ışınlarını rahatlıkla alabildiği için Ataköy şubesinde gerçekleştiren TEB, özellikle güney illerindeki şubelerinde bu uygulamayı yaygınlaştırmayı planlıyor. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik, özellikle şubenin aydınlatmasında kullanılıyor. Güneş enerjisi sayesinde "TEB Mobil ATM" jeneratörle çevreye saldığı karbon miktarını da ortadan kaldırmış olacak.
Tarih: 16 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Eyüp''te 27 milyonluk arsaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Eyüp''te bulunan 13 bin 600 metrekare büyüklükteki arsasını satışa çıkardı.
Bir asırlık yapı satılıyorTürk resmini temsil eden büyük eserlerin sahibi Osman Hamdi Bey''in oğlu Mimar Edhem ile Michel Nouridjan'' in ortak imzasıyla yaklaşık bir asır önce hayata geçirilen eski adıyla Büyük Kınacıyan, yeni adıyla Kredi Han satılıyor.
Ege Üniversitesi''nin Tabiat Tarihi Müzesi yenilendiEge Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye''nin ilk ve halen ziyaretçi kabul eden tek Tabiat Tarihi Müzesi olma özelliğini taşıyor.
Emlak GYO halka açılacakTOKİ Başkanı Bayraktar açıklamalarda bulundu.
Büyükşehir belediyelerine ‘Kentsel Dönüşüm’ kıyağı BELEDİYE Kanunu''nda yapılacak değişiklikle birlikte, kentsel dönüşüm ve imar planlarına dair yetkilerin tamamen Büyükşehir belediyelerine verilmek istenmesine ilçe belediyelerinden tepki geldi.
Garaj Yeri SakıncalıMimarlar Odası Denizli Şube başkanı Şenel,'''' Tüm kenti etkileyen, belli tartışma süreçleri yaşaması gereken konuda alınacak kararların vebalinde belediye meclisi yalnız olmamalı''''diyerek anlamlı bir mesaj verdi.
Belediye Şimdi de Otelciliğe mi BaşlayacakDanışma Kurulu üyesi mimar Boz soruyor: Otel gökdelen, garaj projesinin bonusu mu? Bu, ecinniler, gulyabaniler kasabasına dönen Denizli''nin üzerine bir mezar taşı dikmek anlamına gelir.
Kemer altgeçidinin sorunları bitmiyor Yayaların Basmane''den Yenişehir''e rahat geçmesini sağlamak amacıyla yapılan fakat lambaların yanmadığı için karanlık olan geçit, şimdi de pislik yuvasına dönüştü.
Hektor, Boğaz''dan geçen gemilerden de görülecekÇanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, heykelin yeri için rapor hazırladıklarını belirterek, "Bakanlığa, Truva''nın da içinde olduğu alanı önerdik" diye konuştu.
AB''den İstanbul projelerine 1,5 milyon Euro hibe desteği ''Sivil Toplum Diyaloğu- İstanbul 2010 AKB Hibe Programı'' çerçevesinde hibe desteği almaya hak kazanan 11 proje açıklandı. 122 projenin değerlendirildiği hibe programına Türkiye''den ve AB ülkelerinden başvurular yapıldı. İstanbul üzerine odaklanan 11 proje, yaklaşık 1,5 milyon Euro yardım alacak.
Romanlar TOKİ’yi mahkemeye verdi TOKİ tarafından evlerinden atılmak istenen Samsunlu Romanlar, adliye önünde basın açıklaması yaparak AKP''nin "sahte Roman açımlı"nı protesto ettiler.
Tehlikeye rağmen çalışıyorlar İstanbul Üniversitesi''ne bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi''nde pazartesi günü bazı binaların temel...
Sulukule''de arkeologları kızdıran tahribatTarihi yarımada üzerindeki Sulukule''de, kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildiğinden beri tartışmalar bitmiyor.
Büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiBüyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler verilecek. AK Partili vekillerin hazırladığı kanun teklifi, içişleri komisyonunda kabul edildi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.