Haberler

16 Temmuz 2008, Çarşamba

Yapay İklimli Modern Kentler ve MimarlıkYapay İklimli Modern Kentler ve Mimarlık“İnsanlar kışın evlerini ısıtabiliyorsa, neden yazın soğutamasınlar?” 1918 yılında Alexander Graham Bell’in sorduğu bu sorunun cevabı niteliğindeki klima sistemleri, 20. yy’da modern yaşamın bir parçası haline geldi ve başta ABD olmak üzere tüm dünyada yeni mimari formların oluşmasına yol açtı. İklimleme teknolojileri, dışarıya kapalı yapay iklimler yaratarak ve coğrafi değişiklikleri çevresel bağlamda “anlamsız” hale getirerek insanın doğayla olan ilişkisini köklü biçimde değiştirdi. Haberin Devamı
 Deniz üssünde orman yangını Deniz üssünde orman yangınıMuğla''nın Marmaris ilçesinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı''nın sorumluluk bölgesinde bulunan ormanlık alanda, dün saat 11.00 sıralarında orman yangını çıktı.
Yarım saatlik arıza hava kirliliği yaptıYarım saatlik arıza hava kirliliği yaptıİz­mir’in Ali­ağa İl­çe­si’nde bu­lu­nan Pet­kim Pet­ro­kim­ya A.Ş. te­sis­le­rin­de­ki yak­ma üni­te­sin­de, bu­har üre­tim sis­te­min­de mey­da­na ge­len arı­za ha­va kir­li­li­ği­ne ne­den ol­du.
Fransa’nın ‘dünya mirası’ endişesiFransa’nın ‘dünya mirası’ endişesiUNESCO, Türkiye gibi Fransa’yı da sıkıştırıyor. Dünyanın en ünlü mağara resimlerinin olduğu Lascoux tehdit altında. Fransızların da başı UNESCO Dünya Mirası Komitesi’yle dertte.
Paterson Köşkü KurtarılıyorPaterson Köşkü KurtarılıyorYıllardır atıl durumda olan Bornova’daki tarihi Paterson Köşkü için kurtuluş kararı… İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da atıl durumda kalan 149 yıllık Paterson Köşkü için Bakanlık’la protokol imzaladı.
Büyükşehirlerde iki binadan biri kaçakBüyükşehirlerde iki binadan biri kaçakSayıştay, düzensiz ve kaçak yapılaşmanın olduğu kentlerde altyapı planlaması ve koordinasyonundan bahsedilemeyeceğini belirterek, büyükşehirlerin çoğunda yüzde 50’yi aşan oranlarda kaçak yapılaşma bulunduğunu bildirdi.
Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®DuPont, masif yüzey çözümü DuPont™ Corian®’ı sektörle buluşturmasının ardından her geçen gün kendini geliştirerek yaratıcı renk seçenekleri ile tasarım dünyasındaki heyecan verici gelişmelere ayak uyduruyor.
Burası ArdaBurası ArdaHürriyet''in geçen yıl 2 Ağustos’ta "Ya nehirler kurursa" başlıklı haberiyle yaptığı uyarı gerçek oldu. Tarımda aşırı su kullanımı ve kuraklık birleşince Türkiye kuru nehirler ülkesi haline geldi.
Nemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüNemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüMimari, yapı tasarımı, iç mimari, peyzaj planlama, bölge planlama ve bu alanlara ek olarak yapı modelinin strüktürel analizi, hesaplamalar ve mühendislik çizimlerinde de kullanılan Allplan, disiplinlerarası iş birliğini geliştirmeyi ve buna bağlı olarak tasarım ekiplerinin daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle proje hazırlayabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Allplan’ın yeni versiyonu Allplan BIM 2008''de kullanıcılar, programın arayüzünü kendi çalışma yöntemlerine, projenin tipine veya aşamasına göre uyarlayabiliyor. Eskiz, iki boyutlu çizimler, 3 boyutlu görsellerin yanı sıra metraj ve maliyet verileriyle obje tabanlı bina modelleme araçları da sunan Allplan BIM 2008 kullanıcıları, tüm bu fonksiyonları barındıran tek bir tasarım sisteminde çalışabiliyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Bu sporcular tekneyi yürütecekBu sporcular tekneyi yürütecekYaratıcı bir proje... Spor salonlarında idman yapanların üreteceği enerji ile çalışan tekne... Proje New York’tan çıktı. Hayata geçtiğinde spor salonlarında idman yapanlar New York’taki tekneler için enerji üretiyor olacak.
Metin Hepgüler''in Doğan Tekeli''ye CevabıMetin Hepgüler''in Doğan Tekeli''ye CevabıArkitera Mimarlık Merkezi olarak Metin Hepgüler''le gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ardından Doğan Tekeli, Hepgüler''in iddialarına yaptığı bir açıklamayla yanıt vermişti. Metin Hepgüler, söyleşide dile getirdiği geçmişe ilişkin konuların birer iddia değil, belgelerini halen sakladığı gerçekler olduğunu belirtti. Hepgüler''in cevabını ve ekte sunduğu belgeleri aktarıyoruz: "Benimle yapmış olduğunuz mülakatımızdaki tüm veriler hakikattir. Doğan Tekeli Bey’in genç ortaklarının ısrarı ile yazdığını söyledikleri ve size neşriyat için gönderdikleri cevaplarına doğan hukuki hakkımı kullanarak ve ilgili belgeleri ekleyerek bilgileriniz ve yayına açmanız için gönderiyorum."
Doğanın kucağında gizli cennet: KurşunluDoğanın kucağında gizli cennet: KurşunluÖnemli termal sulara Manisa yakınlarındaki Kurşunlu Kaplıcaları, turizme daha çok açılabilmek için yatırımcı bekliyor.
Fethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam  Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''ndan İzlenimlerFethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''ndan İzlenimlerYoğun sayılmayacak bir katılımla gerçekleşen Fethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''nun açılış konuşmasını yapan Mürşit Günday, aynı anda düzenlenen üç ulusal yarışmanın katılımcı sayısında azalmaya neden olacağını düşündüğünü, ancak 109 projenin katılmasıyla bu düşüncesinde yanıldığını söyledi.
Fırtına Vadisi yeniden çöplüğe döndüFırtına Vadisi yeniden çöplüğe döndüFırtına vadisi, üzerinde yetişen 2 bin 460 ayrı bitki türü nedeniyle Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından ''korunması öncelikli'' yer olarak belirlendi.
Apartmanın 3 katı ve terası kaçakmışApartmanın 3 katı ve terası kaçakmışDiyarbakır’ın Bağlar ilçesinde cumartesi gecesi taşıyıcı kolonlarından biri patlayınca çevresindeki üç binayla birlikte boşaltılan Özsubaşı Apartmanı için hazırlanan rapor, insan hayatını hiçe sayan kural tanımazlığı da ortaya koydu.
Afrika’nın Gizli Modernist ŞehriAfrika’nın Gizli Modernist ŞehriDoğu Afrika’daki Eritre’nin başkenti Asmara etrafı dağlar ile çevrili yüksek bir platoda konumlanıyor. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden bu genç ülkenin başkentinin en önemli özelliği Dünya’daki modern mimarlığın en önemli seçkin örneklerini barındıran şehirlerden bir tanesi olması. Şehirde art-deco ve modernizmden etkilenmiş, UNESCO Dünya Mirası statüsüne geçmesi beklenen toplam 400 adet bina bulunuyor. 1861-1945 yılları arasında İtalyan Kolonisi olan Eritre’nin başkenti Benito Mussolini’nin Afrika’da bir İtalyan İmparatorluğu kurma isteği üzerine ülkeye gelen İtalyan mimarlar önemli eserlere imza attılar. Bu sayede 1931-1945 yılları arasında küçük bir şehirden, İtalyan Modernist hareketin örneklerini taşıyan bir Afrikalı metropole dönüştü. İkinci Dünya Savaşı, 40 yıllık Etiyopya işgali ve 30 sene süren iç savaşın ardından günümüzde Asmara''ya bakıldığı zaman 1930’ların İtalyan şehirlerini görmek mümkün.
Haliç’in Müze İskeleleri’ni Gençler TasarlayacakHaliç’in Müze İskeleleri’ni Gençler TasarlayacakÇuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ tarafından, yaratıcı ve genç fikirlerle alüminyum sektörünün gelişimini desteklemek üzere geleneksel hale getirilen Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması 2008 yılında da devam ediyor.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Davası SonuçlandıYarışmacılardan Kaan Özer, Demet Badem ve Cem Açıkkol, yarışmanın sonuçlandırılması ve ödüllerin belirlenmesi istemiyle Ünye Belediye Başkanlığı’na açtığı davayı kazandı.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Yalıtım Bilincini ArttırıyorYalıtım ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturulması ve yapılarda enerji verimliliğinin artırılması yönünde faaliyet gösteren İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), kamuoyunda yalıtım bilincini geliştirmek amacıyla düzenlediği ödüllü Karikatür Yarışması''nın bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor. Yalıtımın İnsana, Çevreye ve Ekonomiye Katkıları konulu yarışmaya BASF Yapı Kimyasalları platin sponsor olarak destek veriyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Somfy’den İç Dekorasyon Pazarına Yeni Bir ÇözümSomfy Türkiye, ilk kez bu sene Yapı Fuarı’nda tanıttığı WireFree %100 Kablosuz Motorları’nın lansmanını, bu kez de perde piyasasının önde gelen firmaları için gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul The Plaza Hotel’de yapılan toplantıya Somfy Orta Doğu ve Somfy Fransa yetkilileri de katılımcı olurken, Somfy’nin bu özel teknolojisi ile iç dekorasyon pazarına yeni bir çözüm getirileceği belirtildi.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Bostik SA Tekbau AŞ’yi Bünyesine Kattı3 yıl önce sektörün güçlü markası Çekomastik ile Türkiye pazarına giren Total Grubu kuruluşlarından Bostik SA, Tekfen Holding kurucu ortağı Ali Nihat Gökyiğit Holding iştiraklerinden Tekbau AŞ’yi de bünyesine katarak Türkiye’deki faaliyetlerini genişletti.
Güneş enerjili ibadet“BAPS Shree Swaminarayan Mandir” adlı Hindu tapınağı tüm enerjisini güneş panelleriyle elde edecek. Şu anda inşaatı devam eden tapınak tapınak gelecek yaz hizmete açılacak. Shree Swaminarayan Mandir tapınağı 60 KW güneş enerjisi sistemine sahip olacak. Tapınakta ayrıca ampül yerine doğal ışık kullanılacak. Tapınaktaki havanın kalitesi ise dikilen ağaçlarla arttıralacak. Tapınakta külterel merkezin dışında sınıflar, bir jimnastik salonu, yemek salonu ve sergi salonu yeralacak.
Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
İskenderun’a 600 milyon dolarlık termik santralTanıtım dosyası Çevre ve Orman Bakanlığı’na sunulan termik santral ithal kömürle çalışacak, yıllık 3 milyar 917 milyon kilovatsaat enerji üretimi yapacak.
Tarihi yapılar, emlak vergileriyle onarıldıİzmir Valisi Cahit Kıraç, 2 yılda kent genelinde belediyeler tarafından projelendirilen 75 tarihi yapının restorasyonu için 24 milyon YTL''lik kaynak aktardıklarını söyledi.
Meclis''te Çevre SürdürülebilirliğiG8 Zirvesi tamamlandı, ama patlamayan bomba gibi, hiçbir sonuç alındığı söylenemez, hatta alay konusu da olduğu söylenebilir. Peki Türkiye’de nasıl gidiyor çevre sürdürülebilirliği?
Vali Harput''tan Misi''ye destek sözü"Vali Şahabettin Harput, Nilüfer Belediye’sinin Misi Tarihi Dokuyu Koruma ve Yaşatma Projesi kapsamında restorasyon ve cephe sağlıklaştırma çalışmaları yürüttüğü Misi’de (Gümüştepe) incelemelerde bulundu."
Yabancıya mülk satışı yeniden başlayacakAnayasa Mahkemesinin yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararının yürürlüğe girdiği 16 Nisan 2008 tarihinde, yasal boşluk bulunduğu için geçici olarak durdurulan satışlar, yeni yasanın bugün yayımlanması nedeniyle yeniden başlatılıyor.
Finanskent start alıyorKamuya ait finans kuruluşlarının İstanbul''a taşınması için sunulan yasa teklifi Meclis''te beklerken, ilk somut adımı Ziraat Bankası attı.
ANAP’ın Binası İş Merkezi mi Olacak?Turgut Özal tarafından 1983’de kurulan ve yıllarca iktidarda kalarak Türk siyasi yaşamında önemli bir rol oynayan ANAP zor günler geçiriyor.
İngiltere nükleere doymuyorİngiltere, özel sektöre “sınırsız” sayıda nükleer santral kurma hakkı tanıyor. Akdeniz İçin Birlik Toplantısı’nda 42 ülke temsilcisine “petrol-sonrası enerji politikası”nı anlatan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Kyoto Protokolü ve iklim değişimini nükleer enerji politikasına kılıf yaptı.
Kent-Yorum: Paramparça Bir Biz, Mücadeleyiz!Tahribat gücü yüksek bir patlayıcı kalmış elimizde. Kapının önüne mi koysak, evin içinde mi uğraşsak bilemiyoruz. Ama öyle ya da böyle bir şeyler parçalanıyor... Ev bark, konu komşu, mahalle, sokak, bahçe, su, hayat hepsi paramparça.
ABD mortgage için kredi musluklarını açıyorABD Merkez Bankası (FED) ve Hazine’den, mali olarak zor durumdaki ABD’nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac’e destek kararı çıktı.
Fırtına Vadisi’nde çöp fırtınasıDünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisi yeniden çöplük oldu. Çevre örgütlerinin ve bölgede yaşayan vatandaşların tepkileri vadiyi çöplük olmaktan kurtaramıyor.
Kentler kimin?Geçmişten günümüze uzanan hoyratlıklarla tahrip edilen tarih ve kültür değerlerimize nasıl sahip çıkılacak? Kentler ve çevre nasıl korunacak?
İstanbul Avrupa''nın en iyi üçüncü şehriİstanbul, Amerika''nın çok satan ''''Travel and Leisure'''' dergisinin yaptığı ankette, Avrupa''nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana''yı geride bırakarak, bu yıl da Avrupa''nın en iyi üçüncü şehri seçildi.
Zincirli Höyük''te kazı zamanıGaziantep''in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırları içinde yer alan Zincirli Höyük''te, kazı çalışmaları başladı. Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davit Scholen başkanlığındaki ekip tarafından Chicago Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan kazılar 2 ay sürecek.
Hidroelektrik santraller Erzurum''a hayat verirMÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, Türkiye''nin 3 önemli nehri olan Aras, Fırat ve Çoruh''un Erzurum''dan doğduğunu ve bu nehirler üzerine kurulacak hidro elektrik santrallerin bölge ekonomisini canlandıracağını belirtti.
İspanya''daki krizin ilk faturasını "Martinsa" ödediİspanya''da başta inşaat sektörü olmak üzere son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin ilk faturasını emlak acenta firması ''''Martinsa Fadesa'''' öderken, firmanın borsadaki işlemleri durduruldu.
"Dinar bir hazine üzerinde oturuyor"Afyonkarahisar''ın Dinar ilçesinde başlatılan Kelainai-Apameia Kibotos ve çevresinde başlatılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Haluk İmga, ''''Dinar bir hazine sandığının üzerinde oturuyor'''' dedi.
Tarlabaşı’ında ‘Ruh’ ve ‘Beton’“Betonsuz bir karış yer kalmasın!” Bu başlığı görür görmez okuduğum makalenin yazarı Pakize Suda’ydı... Bizim milletin “beton sevgisi”nden yakınırken sözü “Tarlabaşı projesi”ne getirmesi ise “dahiyane”ydi...
Çevre dostu binalarCanlı olarak NTV''de ekrana gelen “Yeşil Rehber”de bugün, çevre dostu binaları ifade eden “Yeşil Mimari” konu alınıyor. Esra Sert’in hazırlayıp sunduğu yapıma, Yrd. Doç. Mehmet Bengü Uluengin ile mimar Eren Yorulmazer konuk oluyor. Programda, Yeşil Mimari’nin insan hayatına katkıları ve farkları üzerine sohbet ediliyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sabancı, 1 milyar euroluk krediyle 10 santral yapacakEnerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, “2015 yılına kadar 5000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. Bunun için de 6.5 milyar dolarlık bir yatırım planlıyoruz” dedi.
Alibeyköy Barajı kuruduTürkiye’nin megakenti İstanbul’un barajları yine alarm veriyor. Barajların doluluk oranları, büyük sıkıntının çekildiği geçen yılın bile altına düştü, Alibeyköy Barajı yine kurudu.
KEY iki hafta içinde ödenecekUzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden KEY ödemelerinde sona gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan, KEY ödemelerinin iki hafta içinde yapılacağını açıkladı.
Belediyeler, 15 yıl dayanacak yola 5 yılda bir asfalt döküyorSayıştay, denetlediği büyükşehir belediyeleri ve diğer belediyelerde 1 milyar 428 milyon YTL asfalt, 420 milyon YTL de kaldırım çalışmaları için harcama yaptıldığını saptadı.
Eko-kasabalarAtmosfere karbon salmıyorlar, kendi enerjilerini kendileri üretiyor, çöplerini doğada çözünen torbalara atıyorlar... Eko-kasabalar gerçekleşmesi zor bir düş olmaktan çıktı.
Gemlik''te kentsel dönüşüm başlıyor Bursa''nın Gemlik ilçesinde kentsel dönüşümün uygulanacağı Çarşı Deresi ve eski hayvan pazarı ''Kentsel Sosyal Yaşam Merkezi ve Rekreasyon Alanı'' adıyla yeni bir çehreye kavuşacak. Belediye Başkanı Mehmet Turgut, Kentsel Sosyal Yaşam Merkezi ve Rekreasyon Alanı''nın 7 Temmuz''da ihalesinin yapıldığını belirterek, projenin yaklaşık 13 milyon YTL''ye çıkacağını ve 7 ayda biteceğini açıkladı.
Tarih: 15 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Haydar Can
Kent Park, Sakarya''ya değer katacakSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, kent merkezinde 160 bin metrekare alanda yapılan Kent Park''ın büyükşehir sakinlerinin soluk alabileceği bir mekan özelliği taşıdığını söyledi.
Türkiye’nin dört bir yanı kazılıyorTürkiye’nin dört bir yanı, kışın soğuğuna, yazın kavurucu sıcaklarına rağmen kazılıyor. 44 yabancı, 93 Türk kazı başkanı, Türkiye’nin tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için toplam 137 önemli merkezde kazı çalışmaları yürütüyor.
Karşıyaka ve Buca yaptı Konak baktıAK Partili Konak Belediye Meclis Üyesi Fevzi Aydın, Konak Belediyesi''nin beş yılda kente bir rekreasyon alanı kazandıramadığını öne sürerek, "Buca Gölet ve Yedigöller ile Karşıyaka Dünya Barış Anıtı, Bornova Belediyesi ise Büyükşehir Belediyesi destekli de olsa Homeros Vadisi''yle insanlara nefes alacak alanlar yarattı.
Munzur yok olurken...Munzur Çayı üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santralleri nedeniyle köyler de su altında kalacak. Tunceli’de kime sorsanız Munzur Vadisi’nin yok edilmesine neden olacak projelere tepki veriyor.
Yabancıya mülk satışına Köşk onayıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, büyük tartışmalara neden olan yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen kanunu onayladı.
Kilis''in 2050 yılına kadar su sorunu yokKilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, gün geçtikçe kirlenmekte olan çevre ve temel yaşam kaynağı olan suyun ıslah edilmesi amacıyla önemli bir çevre yatırımına imza attıklarını söyledi.
Müzakere özürlü kentBir akşam vakti Cemal Reşit Rey’deki (CRR) bir toplantıya yetişmem gerekiyordu. Elmadağı’nı geçtim, Radyoevi’nin köşesinden Hilton’a yöneldim, her zaman yaptığım gibi.
Güler: Karadeniz petrol ve nükleerin merkezi olacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz''de 9 noktada petrol arayacaklarını belirterek, "Karadeniz''de petrol var mı diye soruyorlar. Bir beklentimiz var ki deliyoruz." dedi.
TOKİ taksitleri yüzde 4.5 artırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), kredi ve konut bedellerinin ödenmesine ilişkin taksitleri, yılın ikinci yarısı için yüzde 4.5 artırdı. Arsa satışlarına ilişkin borç taksitlerine ise yüzde 13.76 artış uygulandı.
Kadınlar Pazarı, kültür merkezi oluyorÇeşitli gıda ürünleri ve farklı lezzetleriyle bilinen ve bir süre önce çevre düzenlemesi yapılan Kadınlar Pazarı, her kesimden vatandaşın uğrak yeri haline geldi. Bölgenin bir kültür ve gastronomi merkezi olması için çalıştıklarını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir; tarihî Bozdoğan Su Kemeri ile ahşap mimarinin en güzide örneklerine sahip Zeyrek semtinin ortasında yer alan Kadınlar Pazarı’nın çekiciliğinin, yeşil alan düzenlenmesiyle ortaya çıktığını belirtti. Başkan Demir şunları söyledi: “Mutfak kültürümüzü turizmin en önemli unsurları arasında görüyoruz. Bunun için kazan yemekleriyle, tatlılarıyla, kebapları ve zeytinyağlılarıyla dünyanın sayılı mutfakları arasında bulunan Türk Mutfağı’nın, bir marka olarak ele alınması gerekiyor. Aynı zamanda bir kültür olarak sunulabilecek markalar çıkarmamız gerekiyor. Farklı tatların buluşma noktası olan Kadınlar Pazarı, tarihî atmosferiyle Anadolu kültürünü yaşatıyor ve sunuyor.”
Tarih: 15 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Su kaynaklarına fidan kalkanıİSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, ağaçlandırma çalışmaları ile su kaynaklarının kirlenmeye karşı korunarak havzalarda buharlaşmanın da önleneceğini belirtti.
Susuz İstanbul bu kez sudan 50 milyon Euro kazanacakTürkiye bu yıl yine ''susuzluğu ve barajlarda azalan suyu'' konuşurken, İstanbul 2009 Mart''ında sudan 50 milyon Euro kazanmaya hazırlanıyor.
Turizmde ‘yeşil’e dönüşOteller, moteller, pansiyonlar ve uçaklar oldukça dolu ve hareketli. Buna rağmen Avrupa’daki otelciler, tur operatörleri ve uçak şirketleri müşterileri kadar mutlu değiller.
Yeşil Gerillalar İşbaşındaBinalarla yollarla işgal edilmiş, betona gömülmüş tüm dünya şehirlerinde gizliden ve derinden bir yeraltı hareketi yayılıyor. Gündüzleri hedef belirleyen gerillalar, akşam karanlığı bastığında sokağa çıkıp, korkusuzca saldırıya geçiyorlar. Ama bildik gerillalardan biraz farklılar. Gerçekleştirmek istedikleri romantik hayalleri var. Silahları da konvansiyonel saldırı makinalarından farklı. Silah niyetine kazma, kürek, çapa, mermi niyetine çiçek tohumu ve fidesi kullanıyor. Onlara bahçıvan gerillalar deniyor.
Mobil tuvalet seferberliğiBirleşmiş Milletler (BM) tarafından 2008 yılının ‘tuvalet yılı’ olarak ilan edilmesi Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Mobil tuvaletlerin ve servis hizmeti vereceklerin taşıması gereken özellikler yayınlandı.
KerpiçBir küçük çocuk ile babası birlikte kolayca kerpiçten bir evi yapabilir. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişi, dünya nüfusunun da yaklaşık üçte biri kerpiçten evlerde oturuyor…
Yabancıya mülk satışına onayCumhurbaşkanı Abdullah Gül, yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen ve belediye gelirlerini arttıran yasaların da aralarında bulunduğu 3 yasayı onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, söz konusu yasalar yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.
Tarih: 15 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul’un Gökdelen Çilesi!Osmanlı Sultanı II. Mehmet, kısaca Fatih (1432-1481), 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u aldığında nüfusu 30 bin dolayındaydı. (1) Aradan geçen 554 yılda bu sayı, onlarca, yüzlerce katlandı ve son sayıma göre, 10.5 milyonu aştı, şimdilerde 14 milyona ulaştı.
KEY ödemeleri, Genel Kurul''u bekliyorMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleriyle ilgili kanun zannediyorum önümüzdeki hafta Genel Kuruldan geçecek. Ondan sonra da ödemeler başlar" dedi.
Esra Teknesi, Haliç seferlerine başladıRahmi M. Koç Müzesi, ’Nostaljik Haliç Gezileri’ ve ’Hareket Günleri’ aktivitelerini 21 Haziran’dan bu yana her hafta sonu yapmayı sürdürüyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nin atmosferinde objelerin geçmişle günümüz arasında keyifli yolculuğa çıkan ziyaretçiler, hafta sonları da restorasyondan geçmiş 1888 buharlı Esra Teknesi ile özel bir sefere çıkarılıyor. Müzenin avlusunda gerçekleşen Hareket Günleri etkinliği ile de cumartesi ve pazar günleri saat 15.30’ta Penny Farthing bisikletinin ve Ginger’ın gösterilerine, klasik otomobillerin müthiş motor sesine, buhar makineleri ve dizel motorların nasıl çalıştığına tanık oluyor. 1926 Ford Model TT Bus ile müzenin avlusunda heyecan verici bir tura katılabiliyor. Çocuklar, ayrıca müzenin hemen yanında bulunan açık sergileme alanındaki Atlı Karınca’da eğlenebiliyor.
Tarih: 15 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Deniz ormanları ’plaj’ kurbanıEGE Üniversitesi (EÜ) Su Altı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin, halk arasında "deniz eriştesi" olarak da bilinen "Posidonia Oceanica" çayırlarının hızla azaldığını belirtti. Metin, "Posidonia çayırlarını ülkemizde en fazla plaj açma çalışmaları, kıyı dolguları ve sürükleme yöntemiyle yapılan balıkçılık faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Sahil bölgelerindeki turizm işletmeleri müşterilerinin daha rahat yüzmeleri için bunları köklemeye çalışıyor. Ancak bu büyük bir bilinçsizliğin göstergesi. Çünkü bu çayırlar sudaki oksijenin kaynağı" dedi.
Tarih: 15 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Santander Alliance & Leicester''i alıyorİspanya''nın bankacılık devi Banco Santander, İngiltere''nin mortgage kredi kuruluşu Alliance & Leicester''ı alıyor.
Fannie ve Freddie''ye FED ve Hazine desteği piyasaları rahatlattıKredi krizinin birinci yılını doldurduğu bu günlerde ABD''de mortgage şirketlerinden gelen kötü haberlere son vermese bile piyasalara nefes aldıracak bir gelişme yaşandı.
Evi önce dene sonra al dönemiMortgage krizi ile birlikte arzın çok, talebin az olduğu emlak piyasasında müşterilerin talepleri bitmek bilmiyor. Son trend satın almadan önce evi denemek.
İzmir''e Petkim''in barajından su takviyesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Petkim Güzelhisar Barajı''ndan kente getirecekleri 4.5 milyon metreküplük ek suyu, bugün şebekeye vereceklerini açıkladı.
Nuh Grubu, Bostancı''daki arazisine 4 yıldızlı otel yapıyorŞehir içinde kalan kıymetli arazilerini konut ya da ticari yatırımlarla değerlendiren sanayicilere, bünyesinde Nuh Çimento ve Nuh Beton şirketlerini bulunduran Nuh Grubu da eklendi
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.