Haberler

16 Temmuz 2009, Perşembe

Gizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGSM (Global System for Mobile Communications/Mobil İletişim için Küresel Sistem) ağının kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan baz istasyonları, kuruldukları bölgede yaşayan insanların tepkisine neden oluyor. Genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan istasyonların, yaydıkları mikrodalgalar nedeniyle birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğinden şüpheleniliyor. Haberin Devamı
Adanalılar bile bölgede arsa kapatmaya çalışıyorAdanalılar bile bölgede arsa kapatmaya çalışıyorBoğaz''a yapılması planlanan üçüncü köprü yatırımından rant sağlamak isteyenler tahmini güzergâh bölgesinde arsaya koştu.
3. Havalimanı Gazitepe''ye3. Havalimanı Gazitepe''ye1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Plana ilişkin raporda, İstanbul''un 2023 nüfusu 16 milyon olarak belirlenirken 3. Havalimanı''nın Silivri''nin Gazitepe mevkiine inşa edileceği kesinleşti. 3. köprü projesi ise raporda yok sayıldı.
Avrupa''da yılın müzesi olmak için Türkiye''den altı adayAvrupa''da yılın müzesi olmak için Türkiye''den altı adayTürkiye''den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, santralistanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" ödülü için aday oldu.
İşte dünyanın en iyi 100 oteliİşte dünyanın en iyi 100 oteliDünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI''nin 35 milyon müşterisi arasında yaptığı ankette belirlediği "Dünyanın En İyi 100 Oteli" arasına, 20 Türk oteli de girdi.
Yeni Dönüşüm UygulamalarıYeni Dönüşüm UygulamalarıEndüstriyel yapıları, üretim tesislerini, tren depolarını, enerji istasyonlarını ve bu tip benzer yapıları günümüz firmaları için ofis alanına dönüştürmek kolay bir görev değil. On yıl önce ofis olarak tasarlanan binalar bile, gün ışığına önem veren, açık planlı, fikir aktarımını destekleyen, değişen ihtiyaç ve teknolojilere göre esneklik gösterebilen ve çevresi ile güçlü bağlar kurabilen günümüz modern ofis koşullarını sağlamıyor.
Burnham Anıtı Yarışması''nı David Woodhouse Architects KazandıBurnham Anıtı Yarışması''nı David Woodhouse Architects KazandıAIA Şikago Vakfı, Burnham Anıt Yarışma''sını Şikago merkezli David Woodhouse Architects''in kazandığını ilan etti. İkincilik ödülünü Şikago bazlı Hoerr Schaudt, üçüncülük ödülünü ise Boston merkezli Sasaki Associates, Inc. aldı.
SANAA''nın Yaz Pavyonu Parlayan Gün Işığını Serpentine''e GetiriyorSANAA''nın Yaz Pavyonu Parlayan Gün Işığını Serpentine''e GetiriyorSerpentine Galleri''de serin, gri ve ıslak bir sabah, ama önemli değil. Galerinin yaz pavyonunun altındayım şimdi, binadan daha çok bir güneş şemsiyesini -tabii güneş kendini gösterdiği zamanlarda- hatırlatan keyif veren yapının altında.
Emre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awards''da Finale KaldıEmre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awards''da Finale KaldıEAA - Emre Arolat Architects, "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden biri olan "2009 Emirates Glass Leaf Awards"da "Çok Amaçlı Yapılar" kategorisinin üç finalistinden biri oldu.
Duman açık havaya çıkıyorDuman açık havaya çıkıyorSigara yasağının sloganı: Türkiye''nin havası, dumansız hava sahası. Alışveriş merkezleri ve oteller ise tiryaki müşteriler için açık havadaki mekânlarını hızla artırıyorlar.
Woolf''un feneri açık artırmadaWoolf''un feneri açık artırmadaModernist edebiyatın doruklarından sayılan 1927 tarihli To the Lighthouse / Deniz Feneri romanı için Virginia Woolf''a esin kaynağı olan fener satışa çıkarıldı.
Akvaryumlu alışveriş merkezi ekimde açılıyorAkvaryumlu alışveriş merkezi ekimde açılıyorİçinde 8 bin metrekare büyüklüğünde bir akvaryum bulunan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi, ekimde kapılarını açıyor.
RMJM''den Başkent''e Lüks OtelRMJM''den Başkent''e Lüks OtelUluslararası mimarlık ofisi RMJM, Özkar İnşaat tarafından geliştirilen J. W. Marriott Hotel''i tasarladı.
Bayraklı''ya modern pazaryeri kuruluyorBayraklı''ya modern pazaryeri kuruluyorBayraklı Belediyesi, ilçe sınırlarında düzensiz şekilde yer alan pazarlara düzen getirmek için çalışma başlattı. Belediye, Gümüşpala''da sokak aralarında kurulan pazaryerini kaldırmaya karar verdi.
Terminal Planner ile Kristal Elma Sahnesi''ndeTerminal Planner ile Kristal Elma Sahnesi''nde16 Haziran 2009 tarihinde reklam ajanslarının ve çalışanlarının ortaya koydukları çalışmaların ödüllendirildiği 21. Kristal Elma Ödül Töreni''nde, reklamcılar, Terminal ekibi tarafından tasarlanan Planner sistemiyle gerçekleştirilen sahne üzerinde boy gösterdiler.
Otel Mimarisinde Yeni Trend Ne Olacak?Otel Mimarisinde Yeni Trend Ne Olacak?Havalar ısındı ve tatil planları yapılmaya başlandı. Peki tatilinizi nerede geçirmek istersiniz? Bir uçakta, bir şarap fıçısının içinde ya da suyun altında olabilir mi? Klasik tatil önerilerinden sıkılan tatilciler yeni alternatifler arıyor. Otel sahipleri ve tasarımcılar da, müşterilerden gelen talepler doğrultusunda yerine göre ekonomik, eğlenceli ve alışılmadık otel tasarımlarına yöneliyorlar.
Aşçıoğlu, Seyrantepe''ye girecekMecidiyeköy''deki Ali Sami Yen Stadı''nın bitişiğinde bulunan Likör Fabrikası arsasını geçen yıl alan Aşçıoğlu, stadın arsasını da projeye dahil etmek istediğini söyledi.
Kuzu, Seyrantepe''de şansını tekrar deneyecekSeyrantepe Spor Kompleksi için 27 Ağustos''ta TOKİ''nin gerçekleştirdiği ihalede 128 milyon TL arsa payı ve yüzde 20.44 idare payı ile en iyi teklifi veren, ancak ihaleyi kazanamayan Kuzu İnşaat, 27 Temmuz''da yenilenecek ihaleye de katılma kararı aldı.
Sabıkalı pistin boyu uzuyorİstanbul Atatürk Havalimanı''nda birçok kazanın yaşandığı 06-24 pistinin 250 metre uzatılarak 2 bin 650 metreye çıkarılması ve pistteki çatlakların onarımı işi ihalesi yapıldı.
2010''a doğru çalışmalarİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın bilgilendirme toplantısına katıldım. İstiklâl Caddesi''nde, Atlas Pasajı''ndaki çalışma mekânlarında gerçekleştirildi görüşme.
Metrobüste skandallar bitmiyorPhileas marka otobüslerin teknik şartname ve sözleşmelerini inceleyen İBB Meclisi''nin CHP''li üyeleri Serdar Bayraktar, Hakkı Sağlam ve Bülent Soylan, Phileas ve CapaCity araçlarıyla ilgili soru önergesi verdi.
Kentin gündemi Akay kavşağıAkay Kavşağı''nın en geç 1 Ağustos''a kadar mahkeme kararıyla kapatılacağının duyurulması Ankara''ya bomba gibi düştü. Gökçek''in "Davayı çeksin" dediği Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık Gökçek''e yeniden çağrı yaptı.
Hünkar Köşkü törenle açıldıBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri''nin açılışında, Bursa''nın her sokağında ayrı bir hazine olduğunu, bu değerleri ayağa kaldırmayı en önemli görev olarak kabul ettiklerini söyledi.
Cantek, Antalya''da 45 derece sıcakta kurda kızak çektirip penguen sevdirecekTürkiye''nin en büyük soğuk hava deposu üreticisi Cantek, dünyanın ilk dağ havasına sahip ‘kar adası''nı Antalya''da kurmayı planlıyor. Denize çok yakın bir noktada 1500 metrekarelik yarım küre şeklinde kapalı alan oluşturulacak.
Geleceğin dünyası tasarım dünyasıİnsanlar, toplumlar ve kültürler arasındaki ilişki ve iletişimde sanat ve tasarım ana rolü oynuyor.
İlginç şekiller fonksiyonel yaşamlarMimari tasarımın artık sadece göze hitap etmesi yetmiyor. Yaratıcı bir görsellikle birlikte en fazla fonksiyonel özelliği bir arada barındıran tasarımla günümüzün en çok kazandıran tasarımları haline geldi.
Regnum: Bodrum''da hem parası hem statüsü olana ev satacağızRegnum''un Başkanı Ufuk Öztürk ''Escana'' projesini tanıttı. Bodrum''da fiyatları 2.3 milyon euroya varan 25 lüks villalık ''Escana'' projesini tanıtan Regnum''un Başkanı Ufuk Öztürk, "Sadece parası olana değil, ''statüsü de olana'' ev satacağız.
Gureyr Çimento enerjiye giriyorDubai''li İşadamı Abdullah El-Gureyr''in oğlu ve Gureyr şirketi Çimento Grubu Başkanı Sultan Gureyr, şirket olarak enerji alanında yatırımlar yapmayı hedeflediklerini söyledi.
İMSAD: İnşaata teşvik gelmeliİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan haziran ayı başında açıklanan Yeni Teşvik Paketinde inşaat sektörünün en önemli stratejik sektörler arasında yer alması gerektiğini açıkladı.
Atık lastiklerden yol yapıldıAtık Lastiklerden Yol Yapım Projesi çerçevesinde yapımına başlanan 150 metrelik yol, tamamlandı.
Augustus Tapınağı’na Brüksel modeliYerel seçimlerde Ulus projesiyle dikkat çeken Beypazarı eski Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Brüksel''de böyle bir eser koruma altına alınırken bizde kaderine terkedilmesi üzüntü verici" dedi.
İstanbul Kültür Forumu logosunu arıyorİstanbul Kültür Forumu''nun logosu, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen bir yarışma ile belirlenecek.
On dört yıllık inadın bedeli yine kentliyeAkay Kavşağı''nın alt geçitlerinin mahkeme kararıyla 1 Ağustos''a kadar beton bariyerle kapatılacağının önceki günkü Belediye Meclisi''nde duyurulmasının ardından Başkent''te kılıçlar çekildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık birer basın toplantısı düzenledi.
Yeni Coğrafyalar No.1: Sıfırdan Sonra"Yeni Coğrafyalar No.1: Sıfırdan Sonra" adlı kitap Harvard University Press tarafından 31 Mart 2009 tarihinde piyasaya sunuldu.
Bursa''ya ''İspark'' modeliBursa''nın ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak olan otopark yapımı için Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı.
İzmir yanıyor.. Peki çözüm?..İzmir artık liman kenti değil.. İzmir artık sanayi kenti de değil.. Buna karşılık İzmir bu ülkenin hâlâ en büyük göç alan kentlerinden biri..
Bandırma''ya ilk alışveriş merkeziBazı bölgeler yaz turizmiyle anılmasına rağmen alışveriş merkezi yatırımcılarının bir türlü ilgisini çekmiyordu. Bu merkezlerden biri olan Bandırma da alışveriş merkezi modasına artık ayak uyduracak.
Müze ve ören yerleri artık ücretsizKültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı müze ve örenyerleri bugünden itibaren ücretsiz hale geliyor.
Zararlı mı zararsız mı?Cep telefonları çağın vazgeçilmezi... Baz istasyonları cep telefonlarıyla iletişim kurmanın en önemli şartı.
İstanbul 2010''da 281 projeye ''onay''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA), Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç imzasıyla dün bir açıklama yaptı. Avdagiç, ''2010'' için ayrıldığı varsayılan 800 milyon TL''lik bütçenin gerçeği yansıtmadığını, aksine yaşanan krizden ötürü bunun yalnız 200 milyon TL''lik kısmının garanti altına alındığını bildirdi. Avdagiç ayrıca, kamuoyu ve sanat camiasında merakla beklenen bir konuya da açıklık getirerek, AKBA''ya bugüne dek 1990 ayrı proje başvurusunun yapıldığını, 1211 projenin Yürütme Kurulu''nda değerlendirildiğini ve bunların 281 tanesinin ise kabul gördüğünü belirtti.
Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
Bursa''ya butik kültür merkeziÖyle Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi''nde olduğu gibi, sadece sahnesi 18 milyon TL''ye mal olacak bir kültür merkezi değil burası.
Yarının akıllı evleriKüçük bir oyuncak ev üzerinden yapılan araştırmalar, geleceğin tutumlu ve güvenli ev teknolojilerinin önünü açıyor.
Köprüde bakım 17 gün erken bitirildiKarayolları Genel Müdürlüğü İstanbul''da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''nde başlattığı sismik güçlendirme çalışmasını öngörülen tarihten 17 gün önce tamamladı. 40 günde bitirilmesi planlanan çalışma 50''şer kişilik 3 vardiya halinde 23 günde bitirildi. Köprüde 20 Haziran''da başlatılan güçlendirme çalışmasının ilk günü, İstanbullular için trafik çilesine dönüşmürilmişti. Nitekim 31 Temmuz''da bitirilmesi planlanan çalışmalar dün sabah saatlerinde tamamlandı. Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost "Maksimum performans da göstererek belirlenen takvimden önce çalışmayı tamamladık" dedi.
Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.