Haberler

16 Ağustos 2009, Pazar

Yöresel Mimariye TOKİ DokunuşuYöresel Mimariye TOKİ DokunuşuTürkiye''de konut üretim sektörünün teşvik edilerek hızlı artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın, günümüzde bütün illerde ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılarına rastlamak mümkün. Kimi zaman bütün kenti gören bir tepede, kimi zaman şehre giren ana yolların hemen kenarında yükselen, çoğunlukla alt gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen çok katlı apartman blokları, tektipleşmiş görünümleriyle dikkat çekiyor. Haberin Devamı
Tarihi binalara yeşil örtüTarihi binalara yeşil örtüKonak Belediyesi tarihi binaların görsel kimliğini değiştiriyor.
Vali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVan Valisi Münir Karaloğlu, Van merkez Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan Yonca Tepe Kalesi ve Yedi Kilise kilisesinde incelemelerde bulundu.
Trump Towers avukata cazip geldiTrump Towers avukata cazip geldiD-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, "Yeni Adalet Sarayı''na yakın olmak isteyen avukatlar, satışa çıkmadığımız halde kapora yatırmaya başladı" dedi.
TOKİ''den satılık tarihi eser!TOKİ''den satılık tarihi eser!Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz'' diye tapuya şerh koydurdu.
İhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiİhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiSulukule inisiyatifinin STOP projesinde ilk dikkat çekici hamle, hak sahipliği kavramını ev sahipleriyle sınırlamayıp kiracıları da içine alacak şekilde genişletmesi. İkincisi, gayrimenkulde kolektif mülkiyeti gündeme getirmesi. TOKİ ve belediyeler bu zemin üzerinde hareket edebilirlerse, İstanbul''un kentleşme tarihinin en ilginç deneylerinden birine liderlik edilmiş olunur
Son kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekSon kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekMetro, Güzelyalı''yı ''pas'' geçebilir. İzmirlilerin hizmete girmesi için dört gözle beklediği Üçyol-Üçkuyular hattındaki istasyon sayısının 6''dan 5''e indirilmesi gündeme geldi.
Merinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekMerinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekBursa''daki Merinos tesislerinin yerine yapılan Merinos Parkı, 2010''da açılıyor. Projede kongre ve kültür merkezinin yanı sıra parklar da var.
 Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyor Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyorİzmir Limanı''na alternatif olarak planlanan yeni liman Bakırçay Bölgesi''nin kaderini değiştirecek.
Roma lahtini hamur teknesi yaptılarRoma lahtini hamur teknesi yaptılarÇanakkale''nin Biga ilçesinde, Parion Antik Kenti kazılarının sürdürüldüğü Kemer köyündeki bir evde bulunan ve önceleri hamur teknesi olarak kullanıldığı belirtilen lahit, antik kentin nekropolüne taşındı.
Düden şelalesi tanıtımı için yeni projelerDüden şelalesi tanıtımı için yeni projelerAntalya Büyükşehir Belediyesi''nce Düden Şelalesi''nin daha iyi tanıtılması ve ziyaretçi sayısının artırılması için yeni projeler geliştiriliyor.
Kurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorKurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurşunlu-Kumsaz arasındaki sahil bandındaki 500 bin metrekare alana yapılacak rekreasyon çalışmasını başlattıklarının müjdesini verdi.
Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Samsun''a tayini çıkan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan konuştu: Bodrum konut mezarlığına dönüştü, imara uygun bina yok. Gelecek karanlık
Biz Şimdi Neyi Tartışalım?Biz Şimdi Neyi Tartışalım?11 Ağustos tarihinde Mimarlar Odası''nda AKM''nin yenileme projesine gelen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili mesleki kuruluşlar ve STK''lardan oluşan bir grup basın toplantısı düzenledi. Toplantıya pek çok mimar ve sanatçı da katıldı.
Acemler Kavşağı nefes alacakAcemler Kavşağı nefes alacakBelediye Başkanı Recep Altepe, Acemler Kavşağı''nda yapılacak düzenlemeyle trafik yoğunluğunun azaltılacağını söyledi.
212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştı212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştıAkın Holding projesi olan "212 İstanbul Power Outlet" yarın yapılacak açılışı öncesinde yüzde 95 doluluğa ulaştı.
Metalin MetamorfozuMetalin MetamorfozuMetal, mimari anlamda genç bir malzeme olup, mimari tasarımda sadece endüstriyel devrim sonrası önemli rol oynamaya başladı. Avrupa''da bina yapımında yüz yıllardır kullanılan ahşap, taş ve tuğlanın aksine çelik ve alüminyum, Avrupa bina geleneğinde çok yer almamış. Metalin mimari kökeni endüstri ve rasyonel üretimde yatıyor: standart boyutlardaki yuvarlanmış H, I ve U kesitler, prefabrike paneller ve oluklu demir çatı.
Bugün 17 Ağustos 2009, Olası Depreme 10 Yıl Daha Yaklaştık, Hazır mıyız?Kent Plancısı A. Faruk Göksu Yerel Girişimi Destekleme Platformu (DESTEK) aracılığıyla, yaklaşan 17 Ağustos depreminin onuncu yıl dönümü nedeniyle, 1999 yılında gerçekleşen depremin bilançosu hakkında bir açıklama yaptı.
Ergene Havzası''nda kirlilikTekirdağ''ın Hayrabolu ilçesine bağlı Hedeyli Köyü''nde yaşayan köylüler, Ergene Nehri''den akan kirli suyun yarattığı kirlilik nedeniyle arazilere ektikleri tüm mahsulün kuruduğunu ve hiçbir şekilde verim alamadıklarını belirtiyor.
Üşümezsoy''un deprem tahminiProf. Dr. Şener Üşümezsoy, ''''17 Ağustos''ta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'''' dedi ve son araştırma sonuçlarına göre Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini söyledi.
Deprem güçlendirme çalışmaları yetersizİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 1999 Marmara depremi sonrası değişen pek bir şey olmadığını belirterek, ''''10 yılda deprem konusunda geldiğimiz nokta depremden daha sarsıcı'''' dedi.
Ataköy sahil arazisinin satışına tepkiMimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, Bakırköy sahil arazisinin satış ihalesinin durdurulmasını istedi.
Ayaş Tüneli neden bitmiyor?Meclis Başkanlığı''na soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Ayaş tüneli 33 yıldır neden bitirilemedi?" diye sordu.
İzmir Körfezi''nde bilimsel çalışma yapılacak İzmir Körfezi''nin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ile geçen mayısta imzaladığı protokol çerçevesindeki çalışmalarla körfezin bütün özellikleri, zemin yapısı, su akışı gibi bilgilerin yanısıra aktif fayların yerleri de tespit edilecek. Proje hakkında bilgi veren DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdeniz Özel, körfezin farklı yerlerinden alınacak numunelerin incelenerek hazırlanacak rapor doğrultusunda uygulama yapılacağını söyledi. Özel, "Şu anda dünyadaki teknolojilere paralel olarak en gelişmiş sistemlerle çalışıyoruz. Elde ettiğimiz veriler hem deprem verilerine yardımcı olacak hem de deniz derinliğinin haritalanmasında kullanılacak. Çalışmalar sonucunda ayrıca içle dış körfez arasında yeterli su akıntısının sağlaması amacıyla yapılacak kanalın yeri ve özellikleri de belirlenecek. Kanal, körfezde devamlı temizliği sağlayacak." diye konuştu.Prof.Dr. Başaran, lahdi, kazı ekibi ile birlikte yoğun uğraşlar sonucu, evin kapısını kırıp vinç yardımıyla çıkardıklarını ve Parion Nekropolü''nde (mezarlık) hazırlanan podyumun üzerine koyduklarını kaydetti.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
2 bin yıllık Kaleiçi''nin temel problemi ilgisizlik Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)''nın organize ettiği ''Kaleiçi Buluşmaları'' toplantısının ilki Suna İnan Kıraç Müzesi''nde gerçekleştirildi. Yerel yöneticiler, bürokratlar, işadamları, turizmciler, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve Kaleiçi sakinleri başta olmak üzere yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kaleiçi''nin mevcut sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak''ın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Kent Konseyi Başkanı Osman Aydın, Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz''un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda ön plana çıkan konu, Kaleiçi''nin tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan bir kültür hazinesi olmasına karşın, gerekli değeri bulamaması oldu.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesi bekleniyor Osmaniye''deki Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığı ve kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesinin beklendiği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı ve kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Turgut Hacı Zeyrek, antik kentte yaptığı açıklamada, bu yıl başladıkları ilk etap çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Zeyrek, hemen yanında ''''Bodrum Kale'''' olarak adlandırılan kale bulunan Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığını kaydetti. Zeyrek, çalışmaların bu yıl 2 ay süreceğini, toplam kazı çalışmasının 50 yıl sürebileceğini belirterek, "20 kişilik kazı heyetinin yürüttüğü çalışmanın kısa sürede sonuçlanması için daha çok insan gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz" dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Botanik Parkı yenileniyor Keçiören Belediyesi parklarda revizyona devam ediyor. Yıllardır Keçiörenlilerin sabah ve akşam sporlarını yaptığı akşamları ailesi ile çardaklarında güzel vakit geçirdikleri Botanik Parkı''nın koşu yolunun zemini tamamen çim halı ile değiştiriliyor. Artık, yağmurlu havalarda koşu yolunun toprak zemininde ortaya çıkan çamur ve su birikintisinden oluşan kötü görüntü bir daha yaşanmayacak. Belediye yetkilileri, diğer mahallelerde bulunan koşu yolu parkurlarının da toprak zeminleri çim halı ile değiştirilecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ilçede sporun yoğun olarak yapıldığını hatırlattı. Herkesin sağlıklı spor yapabilmesi için Keçiören''in her mahallesine koşu yolları ve spor tesisleri yapmak istediklerini belirten Başkan Ak, "Mahalle muhtarları ile yaptığımız görüşmelerde ve Keçiörenlilerle buluşmalarımızda da bu talepleri sık sık duyuyor ve bu talepleri dikkate alıyoruz." dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Osmancık''a 2 milyon liralık lüks otel Çorum''un Osmancık ilçesinde yapımı 2 milyon liraya mal olan 3 yıldızlı otel hizmete açıldı. Osmancık İşadamları Derneği (OSMİAD) başkanı ve otelin sahibi Fikri Sağlam, Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi''ndeki otelin açılışındaki konuşmasında, ilçenin lüks otel eksikliğini gördüklerini belirterek, bu eksikliği gidermek amacıyla otel açmayı düşündüklerini söyledi. Bu kapsamda geçen yıl nisan ayında başladıkları otel inşaatının geçen ay içerisinde tamamlandığını bildiren Sağlam, ilçenin ilk ve tek 3 yıldızlı otelini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Daha sonra Osmancık Kaymakamı Oktay Çağatay, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı ve otel sahibi Sağlam tarafından otelin açılışı yapıldı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Coş: İstimlak parası alanlar göçe hazırlansınAydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İkizdere Köyü''ne vatandaşlarla bir araya geldi. Bura da konut isteyen vatandaşlara, ödeneğin çıktığını belirten Vali Coş, "Köydeki evlerinin karşılığında istimlak parası alan ailelerimiz de bir an önce göçe hazırlansınlar. Boşalan evlerin yıkımı başlayacak'' dedi.
Karbon piyasalarını kimin yönettiği belli değilStratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Karbon Arenası düzenlendi.
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesine durdurmaAnkara 6. İdare Mahkemesi, proje alanına ilişkin imar planını onaylayan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararının yürütmesini durdurdu.
17 Ağustos fayı İmralı''ya uzandıİstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'' dedi. Üşümezsoy, Yalova''da düzenlenen bir panelde, Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini ileri sürdü. Üşümezsoy, Esenköy''den başlayarak İmralı''ya uzanan hattın yaklaşık 50 yılda bir deprem ürettiğini belirterek, şunları söyledi: ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı''nın güneyine doğru uzanan hattır. Bu hat kırılırsa 7 şiddetinde bir deprem yapar. ''Bu hat ne zaman kırılır'' sorusunu sorarsanız 1999 depreminin aynısı 1717''de oldu. Daha sonra 1766 depremi oldu. Dolayısıyla arada 40-50 yıl var.''
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Şener Üşümezsoy
Anahtarlar Erdoğan''danTOKİ''nin Rize''deki 534 konutunun anahtarları sahiplerine yarın verilecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından alt gelir grubu ve afet uygulamaları kapsamında Rize''de yaptırılan 534 konutun anahtarları sahiplerine yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katılacağı törenlerle teslim edilecek. TOKİ''den yapılan açıklamaya göre, Ardeşen ve Hemşin ilçesindeki konutlar için Ardeşen Adliye Sarayı''nda, Fındıklı''daki konutların anahtarları için Fındıklı kent meydanında tören yapılacak. Çayeli ve Güneysu ilçeleri için düzenlenecek anahtar dağıtım töreni ise Çayeli Ahmet Hamdi-Nurzan İshakoğlu Anadolu Lisesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
TMSF arsa satıyorTMSF, 9 milyon 59 bin TL''lik 10 taşınmaz için teklif alacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos''a kadar teklif alacak. TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, TMSF 10 taşınmazı kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos mesai bitimine kadar teklif alınacak. Satışa sunulan taşınmazlar Denizli, İstanbul, Kayseri, İzmir, Konya, ve Zonguldak illerinde yer alıyor. 2 milyon 520 bin TL muhammen bedele sahip Denizli Merkez''deki 16 bin 333 metrekare arsa alanına sahip taşınmaz, satışa sunulacak gayrimenkuller arasında en yüksek değere sahip olma özelliği taşıyor. Bu taşınmazı, 2 milyon 340 bin TL ile İstanbul Bahçelievler''de yer alan taşınmaz takip ediyor.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
''Deprem yüzde 100 olacak'' 17 Ağustos depreminin 10. yıldönümü yaklaşırken uzmanların kimi 10 yıl, kimiyse 30-40 yıl içinde deprem olacağını söylüyor. Ama hepsi hemfikir yüzde 100 olacak
İstanbul depremi 40 milyar dolarİTÜ: ''30 yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 68.''
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.