Haberler

16 Temmuz 2010, Cuma

"Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödülleri "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" ile "The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design" kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara veriliyor. Bu sene 17 farklı Avrupa ülkesinden 40 gelecek vaadeden genç mimara verilen "2010 Europe 40 Under 40" ödüllerini Türkiye''den almaya hak kazanan iki isim Gonca Paşolar ve Kerem Piker oldu. Bu konuyla ilgili EAA 15 Temmuz 2010 Perşembe sabahı Ortaköy Radisson Blue''da bir basın toplantısı düzenledi. Haberin Devamı
İstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorİstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorPhilippe Starck ve John Hitchox tarafından geliştirilen "yoo inspired by Starck" Projesi''ni Arjantin, Meksika ve Singapur''un ardından İstanbul''a getiren Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, Philippe Starck imzalı bir proje kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
Plajlar YerlebilrPlajlar YerlebilrAdalar Belediyesi aralarında Büyükşehir''e ait Yörükali''nin de olduğu 30 plajın kaçak yapıldığını tespit etti. 6 plajı yerlebir eden belediye, Heybeliada''daki plajı yıkınca Büyükşehir ekipleri müdahale etti.
Uzungöl''de artık hiçbir şey eskisi olmayacak Uzungöl''de artık hiçbir şey eskisi olmayacak Trabzon''da deniz seviyesinin 1000 metre yükseklerine tırmandı Yeşil Hafiye. Yukarıda da gördüğünüz üzere Uzungöl''deydim.
Dolmabahçe - Bomonti Tüneli hizmete giriyorDolmabahçe - Bomonti Tüneli hizmete giriyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Dolmabahçe-Bomonti Tüneli ve Tünel Çıkışı Kavşak ve Bağlantı Yolları törenle açılıyor.
Tabakhane''nin üçte biri kamulaştırıldıTabakhane''nin üçte biri kamulaştırıldıTrabzon Belediyesi ile TOKİ''nin ortaklaşa yürüttükleri Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi''nde kamulaştırmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.
Yorgun şehirliler için sığınılacak bir liman: Sığacık Yorgun şehirliler için sığınılacak bir liman: Sığacık Sığacık, İzmir''e 50 km uzaklıkta şirin mi şirin, eski bir balıkçı köyü. Sahilde limanı çevreleyen bir kalenin içine kurulmuş. Kıvrılarak giden daracık sokaklarda dolaşırken özgün mimarisini koruyabilmiş pek çok eve rastlamak mümkün.
Rahmetli de ne şanslıymış Boğaz''a nazır yatıyor! Rahmetli de ne şanslıymış Boğaz''a nazır yatıyor! İstanbul''un sadece Boğaz''ı ve tarihî eserleri değil mezarlıkları da eşsiz. Aşiyan''da veya Kanlıca''da Boğaz''a nazır tepeleri mekan tutan mezarlıklar, serin serviler altında bir huzur iklimi sunuyor ziyaretçilerine.
2 bin 500 yıllık mezarlar eriyor2 bin 500 yıllık mezarlar eriyorFethiye''deki tarihi Amintas Kral Mezarları''nın yok olduğuna dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Altan Türe, eserin Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmasını istedi.
Kadıköy-Kartal arası 2011''de 29 dakika...Kadıköy-Kartal arası 2011''de 29 dakika...Tünel çalışması büyük ölçüde tamamlanan Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu''nda raylara ilk kaynağı atan Başkan Kadir Topbaş, metronun 2011''in sonunda hizmete gireceğini açıkladı ve "Burada her gün 150 metre tünel kazısı yaparak bir dünya rekoru kırdık. Hedefimiz 2013 yılında İstanbul''u 204 kilometrelik raylı sistem ağıyla örmek" dedi.
En tehlikeli kent: İstanbulEn tehlikeli kent: İstanbulAvrupalılar arasında internetten yapılan araştırmadan şok edici sonuç çıktı. Amerikan online seyahat kılavuzu şirketi TripAdvisor''ın yaptığı bir araştırmaya göre, İstanbul Avrupa''nın en tehlikeli kenti seçildi. 2 bin 963 Avrupalı arasında yapılan ankette, İstanbul en tehlikeli, Yunanistan''ın başkenti Atina en kirli, İngiltere''nin başkenti Londra en pahalı ve en kötü yemeklerin bulunduğu, İsviçre''nin Cenevre kenti en güvenli, İtalya''nın başkenti Roma en güzel yemeklerin bulunduğu ve İsviçre''nin Zürih kenti de en temiz şehir seçildi.
Tarih: 16 Temmuz 2010
6 yıllık hizmet heyecanı İstanbulluları bekliyor6 yıllık hizmet heyecanı İstanbulluları bekliyorİstanbul''da 6 yılda yapılan, devam eden ve planlanan tüm yatırım ve hizmetleri bir arada görme imkanı sunan ‘Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi'', Başkan Kadir Topbaş tarafından Akşam Gazetesi yönetimine tanıtıldı.
Artvinliler HES istemiyorArtvinliler HES istemiyorDoğu Karadeniz''de yapılmakta olan hidroelektrik santralleri (HES), Artvin''in Şavşat ilçesinde düzenlenen mitingle protesto edildi.
Galatasaray''ın çadırına talip!Galatasaray''ın çadırına talip!Ali Sami Yen arazisinin ihalesini kazanan Yaşar Aşçıoğlu, Galatasaray''ın bitişikteki çadır arsasına talip oldu.
Kentsel Dönüşüm Projesi büyük fırsatKentsel Dönüşüm Projesi büyük fırsatBüyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı''na başkanlık yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Kentsel Dönüşüm Projesi''nin büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Başkan Dişli, "Bu fırsatı kaçırmamalıyız. Projeleri engellememeliyiz. Fakat tabiî ki orada esnafta mağdur edilmemeli, proje için zirvede olan bir mutabakat sağlanmalı." dedi.
 Homa Dalyanı zirvesi Homa Dalyanı zirvesi İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Merkezi''nde valilikçe düzenlenen toplantıda, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Osman Avcı, Kuş Cenneti''nde gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.
"Ayvalık, Çeşme, Bodrum Antalya gibi olmayacak""Ayvalık, Çeşme, Bodrum Antalya gibi olmayacak"Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen: Popüler yörelerimizde olduğu gibi bir turizme talip değilim. Ayvalık kültürel turizme uygun. Bu yüzden de bizim konseptimiz çok farklı.
Elindeki arazilerin değerini bilmiyor!Elindeki arazilerin değerini bilmiyor!"Satmayı hiç düşünmedik ki mülklerimizin değerini bilelim"
Nükleer santral yargıya gidiyorNükleer santral yargıya gidiyorMersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, ''Akkuyu Nükleer Santrali''ni Anayasa Mahkemesi''ne taşıyacaklarını söyledi. Mersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesine yapımı gündemde olan ''Akkuyu Nükleer Santrali'' ile ilgili olarak Meclis''te alınan kararın ''talihsiz bir karar'' olduğunu vurgulayarak, konuyu Anayasa Mahkemesi''ne taşıyacaklarını söyledi.
İstanbul''un incisi adalarda ilk projeyi İnanlar yapıyorİstanbul''un incisi adalarda ilk projeyi İnanlar yapıyorİnanlar İnşaat, Büyükada''nın ilk markalı konut projesini eski Lido Otel''in bulunduğu araziye yapıyor. Terrace Lido projesi 28 butik konut ve thalasso merkezinden oluşacak.
 Büyükşehir''den çifte açılış Büyükşehir''den çifte açılış İzmir''de bu hafta sonu iki önemli açılış gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi''nin sahil bölgesinde yaşayan onbinlerce vatandaşı yakından ilgilendiren Seferihisar Arıtma Tesisi ile Özdere Çok Amaçlı Spor Salon yatırımları, Cumartesi günü törenle hizmete girecek.
Rem Koolhaas''a Altın Aslan ÖdülüRem Koolhaas''a Altın Aslan ÖdülüVenedik Mimarlık Bienali kapsamında verilen Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu sene Rem Koolhaas''a verildi. Karar, bu seneki bienalin küratörü Kazuyo Sejima''nın önermesi üzerine jüri başkanı Paolo Baratta tarafından alındı.
Tarih: 16 Temmuz 2010 Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Kaçak binayı kurtarmak için her yolu denedi ama...Kaçak binayı kurtarmak için her yolu denedi ama...Denizli Sümer Mahallesi İzmir Yolu üzerindeki yıkım kararı bulunan biri giriş üç katlı binayı, sahibinin çabası kurtaramadı.
“Boğaz’a atık su girişini bitireceğiz”“Boğaz’a atık su girişini bitireceğiz”Topbaş, İstanbul''un deniz kirliliği sorununu çözecek yeni projelerini anlattı.
Burası İstanbul''un 8. tepesi!Burası İstanbul''un 8. tepesi!Turizm Bakanlığı, TÜRSAB''a, Sapphire İstanbul binasını turistlerin tur programına almasını önerdi. Binanın üst katında yer alan ve İstanbul''u 236 metre yüksekten gören teras, yeni cazibe merkezi olacak.
Tarihî Hitit yolu, doğa yürüyüşüne açılıyor Tarihî Hitit yolu, doğa yürüyüşüne açılıyor Çorum Valiliği tarafından başlatılan "Hitit Yolu'''' projesi ile asırlar öncesinde Hitit kentleri arasında kullanılan yol güzergahları belirlenecek.
Tarihi kent Parion''un güneşe özlemi bitiyorTarihi kent Parion''un güneşe özlemi bitiyorİÇDAŞ, tarihi kent Parion''u gün yüzüne çıkarmak için kazı yapan ekibe bilimsel çalışma ortamı sunmak için bir ‘Kazı Evi'' açtı. Kazı Evi''nde iki labaratuvar bulunuyor.
Özkardeş, İzmir''e yeni bir otel kazandıracakÖzkardeş, İzmir''e yeni bir otel kazandıracakİşadamı Nail Özkardeş, Tekel tarafından satışa çıkarılan Cumhuriyet Bulvarı''ndaki eski depo ve lojman binasına 6.290 milyon lira ile en yüksek teklifi verdi. Satış kesinleşirse buraya otel yapılacak.
Nükleer santral tasarısına onayNükleer santral tasarısına onayTBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile Rusya Arasında Akkuyu''da Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı, kabul edilerek yasalaştı.
İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyor!İstanbul''un ilk kent müzesi açılıyor!İstanbul''un ilk çağdaş kent müzesi olan "Adalar Müzesi", geçici sergilerle 31 Temmuzda açılacak.
Yemek ve Kentlerin FormlarıYemek ve Kentlerin FormlarıYemekle ilgili konular son zamanlarda manşet oluyor. Michelle Obama''nın çocuk obezitesine karşı kampanyalarını düşünün, Beyaz Saray''ın sebze bahçesi, şef Jamie Oliver''ın abur-cubur kültürünü önlemekle ilgili çalışmasıyla 2010 TED Ödülü''nü alması ve Michael Pollans''ın Oprah''ın programına çıkıp, "Yemek yiyin, ama fazla değil, çoğunlukla bitki..." olarak nitelendirdiği motosunu tartışması... Fakat ne kadar yiyecek sağlayacılar, üreticiler, süreçlerden, yemek kültürünün şehir çevresindeki etkisinden bahsediyoruz?
Liman için Ankara''yı ziyaret ettiLiman için Ankara''yı ziyaret ettiİTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Ankara''da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşerek destek istedi İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ankara''da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu ile görüştü.
Türkiye''nin ilk "Jeopark"ı açılıyorTürkiye''nin ilk "Jeopark"ı açılıyor23 milyon yıl öncesinde oluşan doğa olaylarının gerçekleştiği Kızılcahamam ve Çamlıdere''de jeoparklar açılıyor.
Manhattan Planı''nda pürüz kalmadıManhattan Planı''nda pürüz kalmadıAlsancak Limanı arkasıyla Turan bölgesi arasını Amerika''nın gökdelenlerle ünlü şehri Manhattan''a benzetecek projenin mahkemelik olan eksikleri giderildi ve böylece uygulamanın önündeki engeller kalktı.
Beykoz''da deniz zamanı şimdi başlıyor...Beykoz''da deniz zamanı şimdi başlıyor...Beykoz sahillerini kanalizasyon sularından kurtaran dev atıksu projesinin ilk etabını açan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaz çevresinde İstanbulluları rahatsız etmeden tüneller kazarak dev çevre yatırımları yaptıklarını belirterek, "Gözle görülmeyen teknolojik çalışmalarla 3 yıl içinde Boğaz''a atıksu girişini tamamen engelleyeceğiz" dedi.
Topbaş Bursa`ya hayran kaldı Topbaş Bursa`ya hayran kaldı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe`yi ziyaret etmek için önceki gün Bursa`ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, restore edilerek yeniden gün ışığına çıkarılan tarihi mekanları gezerek kente kazandırılan projeleri inceledi.
Osmangazi Müftülüğü modern binaya kavuşuyorOsmangazi Müftülüğü modern binaya kavuşuyorDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bursa Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerinin katkılarıyla yaptırılan Osmangazi Müftülük Sitesi''nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Abant Gölü''nün çehresi değişiyorAbant Gölü''nün çehresi değişiyorBolu Valiliği, doğal güzelliğiyle ünlü gölün fazla olan su seviyesini 70-80 santim düşürecek, çevredeki yolları daraltacak ve faytoncuları disipline edecek.
Roma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorRoma Modernleşirken Geçmişi ÇöküyorBu bahar aylarında meydana gelen birkaç eski yerleşimin yıkılması ile Roma''nın riskli mimari yapılarını tehdit eden diğer felaketler tekrar arkeologların uyarılarına neden oldu.
Münih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiMünih Olimpiyatı Mimarı Gunter Behnisch Vefat EttiAlman mimar Gunter Behnisch 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1972 yılında Münih Olimpiyatları için gerçekleştirdiği tasarımı, demokratik mimarinin ve ulusal gururun bir sembolü oldu. 1922 yılında Dresden''de dünyaya gelen Behnisch''in binalara olan aşkı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görev yaptığı sırada İtalya''da ortaya çıktı.
TV Oyun-Gösteri Mimarisi TV Oyun-Gösteri Mimarisi Binalar peyzaj ile birlikte çalışsa ve daha yavaş bir hızda inşa edilse hala çılgın TV gösterileri olur muydu? Mimarlık hakkında uzun süredir gördüğüm en komik program oldu. Geçen hafta Portmeirion''da tatildeyken tesadüfen karşıma çıktı. National Geographic kanalında yayınlanan bu program Abu Dabi''deki yeni Aldar genel merkezinin yapımıyla ilgiliydi. MZ & Partners tarafından tasarlanmış bu şeffaf gökdelen, dev bir madeni para gibi görünüyor.
Ev kazaları kader değilHer yıl 5 bin çocuk ölüyor, 24 bin çocuk yaralanıyor...Ve bu korkunç rakamlar daha sadece kayıtlara geçenler. Doktora götürülmeyenleri, medyaya yansımayanları bilmiyoruz. En güvenilir yer olarak bildiğimiz evlerimizde, üzerine titrediğimiz çocuklarımız kaynar suyla haşlanıyor, elektriğe kapılıyor, kovaya düşüp yahut incik boncuk yutup boğuluyor, kibritle oynayıp yanıyor, pencereden düşüp, devrilen eyşaların altında kalıp ölüyor, yaralanıyor...
Çağlayan trafiği yer altına inecek İstanbul, Çağlayan kavşağında trafik yer altına alınarak en büyük yayalaştırılmış meydana ve miting alanına kavuşuyor.
Koruma Kurullarında MimarlıkGiderek artan ‘serzeniş''ler üzerine ‘Koruma Kurulları''ndaki ‘meslek etiği'' tartışmaya açıldı.
Denetim, 35 bin mühendise iş kapısı olacakBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, halen 19 ilde uygulanan yapı denetimi sisteminin 2011 başı itibariyle 81 ilde yaygınlaştırılmasıyla ilgili, "Artık Türkiye''de depreme dayanıksız yapı yapılma kavramından tamamen uzaklaşmış olacağız" dedi. Bakan Demir, sistem sayesinde 30-35 bin mimar-mühendise de iş olanağı sağlanacağına işaret etti.
TOKİ''den İ.Ü. personeline Ispartakule''de 420 dairelik ''Unikonut''Toplu Konut İdaresi iştiraki Emlak Konut GYO ile İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Rektörlüğü, Ispartakule''de öğretim üyeleri ve üniversite personeli için yeni bir konut projesi için anlaştı.
Hayatın dört duvarları arasında nefes aldıran yaratıcı detaylarYaşadığınız ev, arkadaşlarınızla buluştuğunuz cafe ya da restoran, tatilinizi yaptığınız otel pek de hapishaneden farklı değil. Yaşanılan dört duvar mekanları hapishaneden farklı kılan en önemli ayrıntılar dekorasyon ve o dört duvara uygulanan işlemler oluyor. Bazen doğadan bir parça görmek için saksı çiçekleriyle donatıyoruz etrafı bazen sevdiğimiz şeyleri hatırlatan eşyalarla. Ama ille de tasarımcıların yardımına ihtiyacımız var gibi görünüyor.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.