Haberler

16 Ağustos 2006, Çarşamba

Bodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıBodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıHavaalanı işletmeciliği son yıllarda büyük şirketler tarafından cazip bir alan olmaya başladı. Havacılık sektörü dışındaki firmalar tarafından da teklif alan ihalelerden biri Bodrum / Milas Havaalanı ihalesi oldu. IC-İçtaş Holding, TAV Holding, Çelebi gibi daha önceleri de havalimanı tecrübesi olan firmaların da katıldığı ihalede şaşırtıcı bir sonuç yaşandı ve Teknotes Firması en düşük teklifi vererek birinci oldu. Teknotes Şirketi, Belgrad Havalimanı’nı işleten firmalarla ortak olarak katıldığı ihaleyi, 3 yıl 9 ay gibi rekor bir işletme süresi vererek kazandı. Haberin Devamı
Kentlerimizde Yeşil Alan SorunuKentlerimizde Yeşil Alan SorunuKentin pek çok özelliği ile varolan pek çok hizmet alanı, bir kentin yaşam kalitesi açısından durumunun tartışılmasında ölçüt olarak kullanılır.Bu ölçütlerden önemli bir tanesi de kentlerdeki yeşil alanlar.
Sokağın aydınlatmasını da vatandaş ödeyecekSokağın aydınlatmasını da vatandaş ödeyecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, genel aydınlatma harcamalarını abonelerin faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor.
Simav''da 60 hektar orman kül olduSimav''da 60 hektar orman kül olduKütahya''nın Simav ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 60 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Çınarlık Üstü mevkiinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.
Başkentte doğalgaz alarmıBaşkentte doğalgaz alarmıYılbaşında yaşanan doğalgaz krizinin yeniden kapıda olduğunu gören hükümet teyakkuza geçti. İran''dan ''gazı kesmemesi için garanti istenirken, Rus Gazprom''dan bir heyet de pazarlık için geliyor.
Arap Deresi''ndeki Çalışmalar TamamlanıyorArap Deresi''ndeki Çalışmalar Tamamlanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Arap Deresi’ni kirlilikten korumak için başlattığı dere tabanı ıslah çalışmaları tamamlandı.
Anıtlar Kurulu''nu tanımıyorumAnıtlar Kurulu''nu tanımıyorumTopkapı Sarayı içinde 18 bin eşsiz kitap bulunan binayı onarmak istedi. Anıtlar Kurulu cevap verdi: Ancak cami olursa onarabilirsiniz.
Yeni Parrish Sanat MüzesiYeni Parrish Sanat MüzesiParrish Sanat Müzesi yeni tesisinin tasarım konseptinin uluslararası üne sahip mimarlık şirketi Herzog & de Meuron tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. Müze, Long Island’ın doğusunda yer alan bir kasaba olan Water Mİll’de yaklaşık 5.900 m² büyüklüğündeki bir arazide 5945 m²’lik bir yapı grubu inşa edecek. Eşsiz tasarım konsepti mimari ve peyzajı bir plan üzerinde; her ikisi de çevrenin doğal güzelliği ve zengin sanatsal mirasına saygı duyacak ve bunlardan etkilenecek şekilde bir araya getiriyor.
İskenderiye...İskenderiye...Bazı kentler, şık muhafazaların kadifeleri içinde, bir camekânın ardından görülebiliyor, Tarihçelerinde kesinlik var, kesin tarihler, kesin isimler, kesin ölçüler. Bazı kentler ise kiriyle pasıyla elinizi tutuveriyor, bu kentlerin tarihçelerinde ise belirsizlikler, uygarlıkların üst üste yığılmasıyla karmaşıklaşan bilgiler var, tarihler yaklaşık, isimler sanılıyor, ölçüler ise tahmin edilen. İşte İskenderiye böyle bir kent, tanıdık bir yer! Üç alfabe birden kullanılıyor. Arap, Latin ve tanrılar, Firavunlar, rölyeflerden oluşan, kutsal yazıların kadim Mısır alfabesi.
İstanbul depreme ancak 10 yılda hazırlanırİstanbul depreme ancak 10 yılda hazırlanırİstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul''da mevcut yapı stokunun depreme hazır olmadığını belirterek, en az 10 senelik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
İstanbul, Olası Depreme Hazırlanıyorİstanbul, Olası Depreme Hazırlanıyor6. Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi Konferansı’nda olası İstanbul depreminin ekonomi, endüstri ve iş çevrelerinde yaratacağı etkiler masaya yatırıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan dört günlük 6. Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi Konferansı dün İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla başladı.
Çini ustalarının eserleri modern dünyaya taşındıÇini ustalarının eserleri modern dünyaya taşındıŞimdi yükselen trend; banyoda Osmanlı keyfi! Çini, gravür ve minyatür sanatından örneklerin işlendiği el emeği göz nuru banyo karoları, modern evlerin dekorasyonunda kullanılıyor.
Fuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüFuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüMayıs ayında, Afrika Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tasarımı ile RIBA’nın düzenlediği uluslararası yarışmayı kazanan İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, Enstitü için ”Mandela felsefesini hatırlayabileceğim birşeyler tasarlamak istedim” diyor. Güney Afrika’nın çöllerinde yeralan İleri Bilim ve Teknoloji Yapıları topluluğu yaklaşık 240 bin m2 ve 360 milyon Dolar''a mal oluyor. Kompleks bilimadamları ve mühendislere eğitim ve araştırma olanakları sağlıyor.
Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuş ve Cemil Finci ve Faruk Çeçen ile bir mimarlık bürosu kurmuştur. 1931’de Zeki Sayar ve Abdullah Ziya Kozanoğlu ile birlikte Türkiye’nin ilk mimarlık dergisi olan ve 1939’dan sonra Arkitekt adını alan Mimar’ı yayınlamaya başlamıştır.Meslek yaşamı boyunca bir çok yarışmaya katılmış ve jüri üyeliği yapmış, küçük ve büyük ölçekli bir çok projeye imza atmış olan Abidin Mortaş hakkında daha fazla bilgiye AMV’deki sayfalarından ulaşabilirsiniz.
Müze Yapılacak Binanın Çatısında Elektrik Direği Var1892 yılında yapılan ve bugüne kadar kullanılan binanın restore edilmesi planlandı. Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenecek bina için çalışmalar başladı.
Deprem yakında kendisini hatırlatacakTürkiye''de her üç yılda büyük bir depremin yaşandığını söyleyen deprem hocası Prof. Süleyman Pampal''a göre yakında gerçekleşecek deprem, tüm hataları gözler önüne serecek!
Beykoz''a kardeş şehirBeykoz ile Almanya''nın Mulheim An Der Ruhr kenti arasındaki kardeş şehir çalışmaları kapsamında, Mulheim Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld''in başkanlığındaki heyet, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül''ün davetlisi olarak Beykoz''a geldi. Beykoz Belediye''sinde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Ergül, Almanya''da Türkiye''den çok sayıda insanın yaşadığını, Türkiye''de de Alman işadamlarının yatırımları bulunduğunu belirterek, iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu kaydetti. Mulheim heyeti, görüşmeden sonra Beykoz''un tarihi, turistik ve kültürel yerlerini gezdi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Fatih''te bir dizi tesis için kollar sıvandıBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün Fatih Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi inşaatı, Samatya ve Kocamustafapaşa Meydanları Çevre Düzenleme İnşaatı, Atıksu ve Yağmursuyu Kanalı İnşaatı''nın temel atma törenlerine katıldı.
Çeşme Alaçatı İhalesiKültür ve Turizm Bakanlığı''nın ”Turizm Kentleri projesi” kapsamında 75 yıllığına tahsis edeceği İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı, dün ilana çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü''nden edinilen bilgiye göre, Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı turizm kentinde, golf alanları, turizm konaklama tesisleri, termal köy, tedavi, sağlık-güzellik merkezi, butik tatil villaları, kür (tedavi) merkezi, gastronomi alanları, kıyının günübirlik kullanıma yönelik tesisler ile sosyal tesisler ve kongre merkezleri yer alacak. Yetkililer, yabancı yatırımcının ilgisini çekmek amacıyla yurt dışında müşavirlikler kanalıyla tanıtılan projeye, İspanyol, Japon ve Rus turizmcilerin büyük ilgi gösterdiğini bildirdiler.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Haydarpaşa''da kaçak tadilat kriziTCDD tarafından, kentsel tasarım konusunda çalışacak Alman firması Drees&Sommer''e ofis hazırlamak için, 1''inci derecede SİT yapı olan Haydarpaşa Garı''nın 3''üncü katında yapılan tadilatla, tarihi kapıların kırıldığı ve çerçevelerin değiştirildiği tespit edildi. Kadıköy Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespit sonucu inşaat durdurulurdu. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD 1''inci Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, TCDD 1''inci Bölge Taşınmaz Varlıklar Müdürü Ufuk Kınık, TCDD 1''inci Bölge Yol Müdürü Halil Kösoğlu ve yapımcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, Anıtlar Kurulu''nun izni olmadan tadilatın başladığını belirtirken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, Alman firmanın oda isteği nedeniyle çalışma yapıldığını belirterek, "İzin almak istedik ama Anıtlar Kurulu''ndan 3 yılda izin çıkmıyor. Tarihi dokuya zarar verilmedi" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Yabancıların gözü bizim otoparklardaBir milyar dolarlık otopark pazarı yabancıların iştahını kabartıyor. İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş''nin projesi için Fransa, Almanya ve İsrail firmaları şimdiden sıraya girdi.
Çeşme Arazileri de Tahsise AçılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, turizmin en önemli noktalarından biri olan Çeşme''yi turizm yatırımcılarına tahsis etmeye hazırlanıyor. Arazilerin tespiti aşamasında dahi çevrecilerin ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken bakanlık, Çeşme''de arazi alacak yatırımcılara konut sınırlandırması ve bu arazilerin turizm kenti olarak değerlendirilmesi şartı getiriyor. Çeşme''nin 4 bin 990 hektarlık alanının tahsis edileceği öğrenilirken tüm arazilerin tahsis edilmesi halinde, bölgeye yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırım yapılması ve 40 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Bordum''un tahsisi sırasında çeşitli kuruluşlarla mahkemelik olan bakanlığın, benzer sorunları Çeşme''nin tahsisi sırasında da yaşayacağı düşünülüyor.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Başkentte İthal Ağaç SavurganlığıNe yazık ki Ankara Büyükşehir Belediye-si''nin (ABB) kent içi ağaçlandırma ile gerilimli ilişkisi bir türlü bitmiyor.
‘Mavi bayrak’lar katlanarak artıyorTürkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör, Vakfın 1993’te Turizm Bakanlığı önderliğinde, Türkiye’de mavi bayrak uygulaması başlatılması amacıyla kurulduğunu söyledi.
TOKİ: Lüks konutta fiyat düşecekCNBC-e’nin canlı yayınına konuk olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, piyasadaki dalgalanmadan dolayı üst gelir grubuna yönelik projelerin satışlarında durgunluk yaşandığını kaydetti.
Muğla Gökova Körfezi''ndeki Sedir Adası, kamulaştırıldıGeçtiğimiz günlerde Muğla Valiliği''nin Sedir Adası''nın kamulaştırma talebine Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, 244 bin 333 YTL harcayarak 11 bin 840 metre kare alanı kamulaştırdı. Yerli ve yabancı turistlerin Gökova Körfezi''nde bulunan Sedir Adası''na tekne turları ile mavi yolculuğa çıktığını bildiren Muğla Valisi Mustafa Temel Koçaklar, 2005 yılında ada içinde bulunan Cedreae (Kedrai) Antik Kenti 100 bin yerli ve yabancı misafirin ziyaret ettiğini söyledi. Vali Koçaklar, yaptığı yazılı açıklamada, antik kent içinde yüzeysel kazı başladığını ve 2007 yılı içinde de bilimsel kazılara başlanılacağını ifade etti. Koçaklar, "Muğla yöresinde doğa kültür turizmini yaygınlaştırmak için uğraş veriyoruz. Sedir Adası''nın kamulaştırılması teklifimize Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Sedir Adası, Kleopatro Plajı''nın kumları küresel olmasından ötürü yabancı konuklar burada denize girmeyi tercih ediyor. Adanın yüzeysel kazı çalışmasını Muğla Üniversitesi''nden Prof. Dr. Adnan Diler yapacak. Apollon Tapınağı da ada içinde bulunuyor." dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006
Yalıtımsız binalar çürüyorHer yeni araştırma sonucu yeni fay hatlarının bulunduğu Türkiye, bundan yedi yıl önce 17 Ağustos gecesi yaşanan deprem felaketi ile büyük yaralar aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 44 bin kişinin yaralandığı deprem, ekonomide de dev bir hasara yol açtı. Deprem dolaylı etkileri ile birlikte yedi yılda Türkiye’ye 8.5 milyar dolara mal oldu.
Lukoil''den Zonguldak Filyos''a rafineriVali Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada, 8-10 milyon ton kapasiteli rafineri kurmak isteyen Lukoil''in yatırımını Filyos beldesine gerçekleştirmek istediğini, resmi müracaatlarının da bu yönde olduğunu söyledi.
''Kuğulu Kavşağı''na karşı insan zinciriBaşkentin önemli dinlenme merkezi ve 1. derece sit alanı Kuğulu Park''ta altgeçit inşa etmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi''ne Ankaralıların yanıtı insan zinciri kurarak parka sahip çıkmak oldu. Dün bir ağacın kesilmesi üzerine saat 20.30''da parka gelen Ankaram Platformu üyeleri bir süre oturma eylemi yaptı. 500 kişilik grup, ''Kuğulu Park Ankaralılar tarafından koruma altına alınmıştır'' yazılı bir pankart açtı. Sık sık "Melih parktan elini çek", "Kuğulu kavşak olmayacak" ve "Ankaralı burada, Koruma Kurulu nerede?" sloganları atan grup, eylemi park etrafında insan zinciri oluşturarak sürdürdü. Eylemci gruba çevreden de destek geldi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Maliye’den konut satışlarına sıkı takipAhmet Ş., Ocak 2004''te Bakırköy ilçesinde 13 bin YTL''ye aldığı dükkanı 11 Mayıs 2005''te 53 bin yeni liraya sattı. Alış ve satış fiyatları arasındaki fark düşüldükten sonra 24 bin yeni lira vergiye tabi tutar çıkarıldı.
Dünyayı Afetler Bekliyorİngiltere''deki Bristol Üniversitesi''nde yürütülen ve sonuçları yeni açıklanan araştırmanın sonuçları ürkütücü: Orman yangınları, kuraklık, seller, dünyayı yakın gelecekte çok daha fazla boyutlarda tehdit edecek.
Delinen metroda asıl suçlu belediye mi?Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Candaş, metro projesinin belediye tarafından kadastro haritalarına işlenmediğini söyledi.
İstanbul''a düzenli su verilemiyorİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), iki ana isale hattında meydana gelen arıza ile barajlar, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerindeki elektrik kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediğini açıkladı. İSKİ''den yapılan yazılı açıklamaya göre, Terkos-İkitelli ve Terkos-Kağıthane ana isale hatlarındaki elektrik kesintileri sebebiyle arıza meydana geldi ve bu nedenle iki ana isale hattından şehre su verilemiyor. Açıklamada ayrıca, İstanbul''a su sağlayan içme suyu barajları, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerinde hala devam eden enerji kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediği de ifade edildi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: CNN Türk
Antik Tiyatro 240 bin YTL’ye KamulaştırıldıGökova Körfezi’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile en çok ilgi çeken yeri olan Sedir Adası’ndaki antik tiyatronun bulunduğu 11 bin 840 metrekarelik alan kamulaştırıldı. Muğla Valisi Temel Koçaklar "Bu parsel Muğla Valiliği’nce yapılan teklif sonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 240 bin 333 YTL harcanarak kamulaştırıldı. Kamulaştırma ile birlikte, Muğla Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Adnan Diler’in başkanlığındaki bilim heyetince, Sedir Adası’nda yüzey araştırmalarına başlandı. Önümüzdeki yıldan itibaren antik tiyatroda bilimsel kazılara da başlanılacak. Bakanlık tarafından, Sedir Adası’nda geriye kalan parsellerdeki toplam 11 bin 500 metre karelik alanın da kamulaştırılması yönünde çalışmalar bulunuyor" dedi. Kumlarıyla ünlü adayı her yıl 100 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Yoldan kurtuldu, kum ocağına teslim oluyorKaradeniz sahil yolunda denizini kaybeden Karadenizli, şimdi de elinde kalan son plajları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü, kum ocağı işletmecilerinin talebi doğrultusunda denizden çıkarılan kumlar, elde kalan son kıyıların da denize kaymasına neden oluyor.
Metronun Delinmesinde Büyükşehir’in İhmali VarTMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Ali Candaş, zemin etüdü sondajı sırasında, Taksim-4. Levent metro hattının delinmesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci derece ihmal ve sorumluluğu olduğunu söyledi. Tapu ve Kadastro Mühendisleri İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı yapan Candaş, sondaj yapılan arsaya ilişkin 1/5000’lik planın onaylandığını, 1/1000’lik planın ise Şişli Belediyesi tarafından 28 Ağustos’a kadar askıya çıkarıldığını anlattı. Candaş, metro hattının askı safhasında olan imar planına işlendiğini, ancak bu parselde kısıtlama getiren metro hattına ilişkin Kadastro ve Tapu Sicil Müdürlüğü’nde beyanlar hanesinde hiçbir bilgiye rastlanmadığını söyledi. Arsanın mal sahibinin, altından metro hattı geçtiğini bilmediğini belirten Candaş, "Eğer imar durumunu yasal olarak eline alabilseydi bunu bilecekti" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Kalkınma Planı''nda depremin adı bile yokTürkiye, cumhuriyet tarihinin en büyük afetlerinden biri olan Körfez Depremi''nin 7. yıldönümünde ihmal skandalı yaşıyor. Deprem ülkesi olan Türkiye''nin gelecek 7 yılının A''dan Z''ye planlandığı 9. Kalkınma Planı''nda "deprem" sözcüğünün bir kez bile geçmediği açıklandı.
HeidelbergCement''ten çift haneli büyümeHeidelbergCement, Hindistan, Rusya ve Gürcistan''a yaptığı yatırımların da ivmesiyle, yılın ilk yarısında hemen tüm göstergelerde çift haneli büyüme gerçekleştirdi.
El Maktum, Konya ile ilgileniyorDubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum, İstanbul''dan sonra Konya''da da yatırım yapmak için girişimlere başladı.
Büyükşehir''den Fatih''i İhya Eden YatırımlarBaşkan Kadir Topbaş; aralarında Fatih Belediyesi Hizmet Binası, Şehir Tiyatrosu ve Kültür Merkezi İnşaatı’nın da bulunduğu bir dizi temel attı, bazı cadde ve meydanların çevre düzenlemesi ile aydınlatma işinin açılışını gerçekleştirdi.
Yabancılar Mardin''de ''sınır''a yaklaştıBayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, illerde yabancıların alabilecekleri arazi için getirilen ''il yüzölçümünün binde beşi sınırı''na en çok Mardin, Kilis ve Gaziantep''te yaklaşıldığını açıkladı.
Santral''da tasarım kültürüSantral İstanbul''un çağdaş sanat müzesi, enerji müzesi ve kültür mekânı ayakları kadar eğitim merkezi ayağı da adım adım oluşturuluyor.
Devlerin yarıştığı trilyonluk arazi satışı iptalİstanbul Ortaköy’de Boğaz manzaralı ve E-5 Karayolu’nun kenarında yer alan 96 dönümlük işgalsiz arazinin 18 Ağustos’ta İstanbul Defterdarlığı’nda yapılacak satış ihalesi iptal edildi.
MNG yeniden inşaata giriştiPetrol fiyatları arttıkça servetlerine servet katan ve ellerinde büyük bir sermaye gücü oluşan Körfez ülkeleri, MNG Holding''in patronu Mehmet Nazif Günal''ın ''inşaat mühendisliği'' tarafını kabarttı.
Konuklu’da ‘İmar’ TartışmasıGAP’la birlikte tarım alanı olan Konuklu Beldesi, il genel meclisi kararıyla imara açıldı. CHP’li üyeler karara itiraz ederken; Ak Parti’li Belediye Başkanı Halef Yıldız, tarım arazilerinin imara açılmadığını savunuyor.
Çeşme''ye 75 yıllığına bir talip aranıyorKültür ve Turizm Bakanlığı''nın ''Turizm Kentleri Projesi'' kapsamında 75 yıllığına tahsis edeceği İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı bugün ilana çıkıyor.
Belediye Kuğulu Park''a ''tecavüz'' edecekAnkara''nın önemli dinlenme yerlerinden Kuğulu Park, Kavaklıdere Kavşağı''na yapılacak altgeçit nedeniyle tehdit altında. Koruma Kurulu Büyükşehir Belediyesi''ne ''sit alanına tecavüz'' izni verdi.
Mehter adımıyla ''dev'' projeHükümetin ''dev'' Hasankeyf''i kurtarma projesi, dört öğretim üyesiyle 18 stajyer öğrenciye emanet. ''Kurtarmak'' bir yana toprak altında tam olarak ne olduğu bile henüz net değil...
Dünyanın en büyük kapalı kayak merkezi 400 milyon Euro yatırımla Afyon''a kurulacak400 milyon Euro''luk yatırıma 15 Eylül''de başlanacak. Belçika sermayeli Snow Mauntain adlı şirkete 1 milyon metrekarelik arazinin tahsisi Ağustos sonuna yetiştirilecek. Kar Vadisi isimli projede yapay göl, 4 bin yataklı otel, çok sayıda villa, kayak okulu ve spor kompleksi bulunuyor.
Fırtına Vadisi''nde santral hortladıEnerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), tarihiyle, kültürüyle, flora ve faunasıyla dünyada koruma altına alınmış 200 merkezden biri olan, doğal sit kapsamındaki Fırtına Vadisi''ne hidroelektrik santralı (HES) kurmak isteyen ARK Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret''e onay verdi.
Vali Güler: İstanbul Depreme Hazır Değilİstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul''un mevcut yapı stokunun depreme hazır olmadığını bildirdi.
Bodrum İnişe GeçiyorSadece kıyılar değil, abuk sabuk, dağ taş yarım kalmış yapılarla dolu. Bir bölümü satamadığı için iflas eden kooperatif evleri, bir bölümü, nasıl olduysa izin almış, ancak mevsimden dolayı ara verilen inşaat kalıntıları. Manzara çirkin.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.