Haberler

16 Ağustos 2007, Perşembe

Deniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz seviyesi şu anda da makul bir düzeyde yükseliyor. Son on yılda 3 santimetre yükseldi, bu da geçen yüzyıldaki ortalama yükselme oranının iki katı. Denizin 20. yy’daki yükselme hızı ise daha önceki yüzyıllardan fazla ve bunun önemli bir sebebi insan faaliyetleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artışı sebebiyle oluşan su seviyesindeki yükselmenin sebebi %50 oranında küresel ısınma. Bu yükselmeyi eriyen buzul dağları oluşturuyor. "Büyük buzul kütlelerinin oluşumu binlerce yıl sürerken bunlar günümüzdeki sürekli parçalanıyor." Haberin Devamı
Erdoğan: Hatası panik çıkartmakErdoğan: Hatası panik çıkartmakBaşbakan Tayyip Erdoğan, Ankara’daki su kesintisi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hata yaptığını kabul ettiğini, başkentte su sıkıntısı olmadığını söyledi.
Su için son 27 km.Su için son 27 km.İstanbul''un imdadına yetişecek Melen Çayı projesi, 20 Ekim''de tamamlandığında şehrin günlük su tüketiminin üçte birini karşılayacak.
Kültür ve Turizm''i ayırsak mı ayırmasak mı?Kültür ve Turizm''i ayırsak mı ayırmasak mı?Pek çok kez birleşip ayrılan Kültür ve Turizm bakanlıkları, yeniden tartışma konusu oldu. Geçmişteki tartışmalara ideolojiler damgasını vurmuştu. Şimdi yapılması gereken ise iki bakanlığın birleştiği ve ayrıldığı dönemleri incelemek.
İzmir''e kül yağıyorİzmir''e kül yağıyorManisa''da pazar gününden bu yana çıkan 5''inci yangın, hem Manisa''ya hem de İzmir''e kâbus yaşattı. Yangın nedeniyle 4 köy tamamen boşaltıldı. İzmir''de gökyüzünü kaplayan kapkara dumandan saatlerce güneş görünmedi, kente kül yağdı.
Sagalassos''ta Hadrian heykeli bulunduSagalassos''ta Hadrian heykeli bulunduBurdur''un Ağlasun ilçesinde 17 yıldır devam eden Sagalassos antik kenti kazılarında, Roma İmparatoru Hadrian''ın heykeli gün ışığına çıkarıldı.
İnşa Etmeden Önce Düşünİnşa Etmeden Önce DüşünAlçak araziler daha ucuz olduğundan dolayı, bu bölgelerde yeni yeni yaygınlaşan gayrimenkul yatırımları, sel baskınlarının yoğunlaşmasına neden oluyor. Daha iyi seçenekler var.
Edirne Belediye Sarayı, yeni bina yapılması şartıyla satıldıEdirne Belediye Sarayı, yeni bina yapılması şartıyla satıldı15 gün içinde değerlendirilecek olan ihale onaylanırsa Trakyabirlik Kavşağı''ndaki Edirne Belediye Sarayı yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılacak. Alıcı şirket, ihale şartnamesi gereği, 5 milyon YTL keşif bedelli yeni belediye binasını da bedelsiz inşa edecek.
En büyük Bauhaus Başkentte AçılıyorEn büyük Bauhaus Başkentte AçılıyorTürkiye''de ilk yatırımını 1996''da İstanbul''da yapan Bauhaus, Ankara''daki ilk uzmanlık satış merkezini Cepa Alışveriş Merkezi Söğütözü''nde açıyor.
Accor Hotels''tan KKTC''ye YardımAccor Hotels''tan KKTC''ye YardımDünya''da, 100 ülkede 4200 otel otel işleten dev Fransız oteller zinciri ''Accor Hotels'', ambargoyu dinlemedi, 1974''deki harekâttan bu yana Kıbrıs''a gelen ilk Dünya zincirinin bir halkası olan Mercure Hotel''i, Akfen Holding işbirliği ile Girne''de inşaa edip, hizmete açtı.
Tarih "Cazibe" Kurbanı OlduTarih "Cazibe" Kurbanı OlduOsmanlı’nın son dönemi ve cumhuriyetin ilk yıllarına ait kamu binaları birer birer yok oluyor.
Onur Öymen''in oğlunun 1,5 milyar dolarlık projesine özel orman freniOnur Öymen''in oğlunun 1,5 milyar dolarlık projesine özel orman freni''Kaplankaya Projesi''ni gayrimenkul grubu Capital Partners''ın kurucu ortağı Burak Öymen tanıtmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen''in oğlu Burak Öymen''in yürüttüğü ''Kaplankaya Projesi''ne ''özel orman'' sınırlaması geliyor.
Meydan Alışveriş Merkezi AçıldıMeydan Alışveriş Merkezi AçıldıAlışveriş merkezlerine yepyeni bir yorum getiren çarpıcı mimarisi, tematik konsepti, gelişmiş altyapı teknolojileriyle gelecekte kurulacak alışveriş merkezleri için yeni standartlar getiren “Meydan Alışveriş Merkezi” kapılarını 15 Ağustos tarihinde halka açtı.
İran’da Le Corbusier İzleriİran’da Le Corbusier İzleriMimar ve müşterisi, mimari değeri olan bir yapı inşa etmek için Pers ve İslam kültürünün Batı kültürüyle buluştuğu Hazar Denizi’nin kıyılarında biraraya geldiler. Tasarım anlayışı ile belli bir sisteme bağlı olan yeni bir coğrafyada yer alan modernizmin alternatif mekanları bizim için alışılmış olan Dünya’daki varoluş çabasına paralel olanaklar sunuyor. Bu mekanlarda karşılaşılan değişik çağdaş mimarlık örnekleri çekici ve şaşırtıcı. Bu bizim yaşam tarzımıza uzak olan insanlarla tanıştığımız zaman onları nasıl sınıflandıracağımız sorusuna benziyor. Eleştiri mi yapacağız yoksa sadece iletişim halinde mi olacağız.
Koç, Magirus arazisini iş merkezi; belediye yeşil alan yapmak istiyorKoç, Magirus arazisini iş merkezi; belediye yeşil alan yapmak istiyorKoç Grubu, holdingin Güngören''deki metruk Magirus Fabrikası''nın çarşı yapılması için imara açılmasını, Güngören Belediyesi ise fabrika sahasını yeşil alan ve kültür merkezi haline getirmek istiyor.
Ölüm HavzasıÖlüm HavzasıTrakya''nın en önemli nehri olan Ergene Nehri ve havzası, aşırı sanayileşme ve bunun yarattığı kirlilik nedeniyle "ölüm havzası"na dönüşürken, verimli tarım arazileri de susuzluktan kırılıyor.
20 bin yıllık Cilo buzulları eriyor20 bin yıllık Cilo buzulları eriyorHakkári’nin zirveleri 4 bin metreleri aşan Cilo Dağları’ndaki yaklaşık 20 bin yıllık buzulların küresel ısınma nedeniyle erimeye başladığı belirlendi. Kalınlığı yer yer 30 metreyi bulan buzulların erimeye başlaması çevrecileri endişelendiriyor.
10. Uluslararası İstanbul Bienali Kalecolor ile Renkleniyor10. Uluslararası İstanbul Bienali Kalecolor ile Renkleniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 8 Eylül - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali’ni boya sektörünün önde gelen firması Kalecolor renklendiriyor. Kalecolor, kültür ve sanata verdiği desteği 10. Uluslararası İstanbul Bienali’yle sürdürüyor.
850 bin nüfuslu Adapazarı depremden korunmak için kuzeye taşınıyor850 bin nüfuslu Adapazarı depremden korunmak için kuzeye taşınıyor17 Ağustos 1999 yılındaki depremde maddi manevi büyük yıkıma uğrayan Adapazarı, depremin ardından geçen 8 yılda yeniden yapılandı. Adapazarı Büyükşehir Belediyesi depremden önce projelerini hazırlattığı ama hayata geçiremediği, kuzeyde yeni bir yerleşim bölgesi oluşturma planını devreye soktu.
Abant ve Gölcük Gölleri, Buz Sporlarının Merkezi OlacakAbant ve Gölcük Gölleri, Buz Sporlarının Merkezi OlacakYılın her döneminde ziyaretçilerin akınına uğrayan Abant ve Gölcük Tabiat Parklarındaki gölleri buz sporlarının merkezi olacak.
TatilyaTatilyaBir gün, her yaz yaptığım gibi, yine Türkiye’deki Çelik Dünyası’nın Akademik Gurusu Prof.Dr. Tevfik Seno Arda’yı, İTÜ Ayazağa Kampüsü''ndeki odasında ziyaret etmiştim...
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması”Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Haziran - Temmuz sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Şehirlerimizde yeşil alan her gün biraz daha azalıyor. Azalan alanlara karşı, duyulan ihtiyaç ve bu mekanların gece kullanımı ise ise artış gösteriyor.
Masum Bir Eylem – StudioKAHEMMasum Bir Eylem – StudioKAHEMBoğaçhan Dündaralp, Mert Eyiler, Funda Uz Sönmez, Hakan T.Şengün, Pelin Tan, Ertuğ Uçar, Özlem Ünsal, Şevin Yıldız’ın yer aldığı studioKAHEM 10.Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında 8 Eylül 2007 - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında Masum Bir Eylem başlıklı bir etkinlik gerçekleştirecek.
“Sinan Üzerine Saçmasapan”a Naçizâne bir Cevap“Sinan Üzerine Saçmasapan”a Naçizâne bir CevapEskiden Uğur Tanyeli’nin yazılarını okuduğumda güzel bir tokat yemiş gibi olurdum. Bir süredir belki de artık başlamak üzere olan erişkinliğin (geçkinlik de olabilir) can sıkıcı deneyimi yüzünden bir derin düşünme ardından büyüyen karşı düşünceler oluyor kafamda dolanan. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan, okumaktan yine çok zevk aldığım köşe yazısında kendisini ters yolda giden birisi olarak anlatırken karşısında gördüğü diğer herkesi “aynı yönde gidenler” olarak tanımlamış. Oysa onlar kendi aralarında oldukça ayrılardır sanırım. Hatta belki de bazılarının - örneğin benim - o yolun yakınında bile olmadığım söylenebilir.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
AKM bu şehrin belleğidirAKM''nin yıkılması odaklı tartışma keskinleşerek sürerken; Nisan 2007''de, bakanlıktan gelen yasa tasarısı gidişatın seyrini değiştirmişti.
''Seyrantepe projesinin bedeli 2.5 milyon dolar''Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Helvacı, Seyrantepe İhalesi''yle ilgili soruları yanıtladı.
Prof. Dr. Görür: İstanbul topun ağzındaProf. Dr. Naci Görür, Gölcük ve Düzce depremleri nedeniyle Marmara Denizi tabanında 240 yılda birikmesi gereken enerjinin 55 saniyede yüklendiğini belirterek, “Bu yükü, Marmara kaldırmaz. En sonuna kadar da dayansa 2029’a kadar bu iş biter” dedi.
İstanbul depreme hazır değilHacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Erçin Kasapoğlu, “Hazırlıklar, İstanbul olası bir büyük depreme yüzde 100 hazır hale gelene dek sürmelidir; bunun için geç kalmış sayılmayız” dedi.
İstanbullu güvende değilAB Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından, "75 Avrupa kentinde yaşam kalitesine ilişkin kamuoyu yoklaması" başlığıyla açıklanan araştırma çerçevesinde Ankara, İstanbul, Antalya ve Diyarbakır''dan 500''er kişinin görüşleri de yansıtıldı.
"Kültür" de "Çevre" de ayrılmalıKuruluş aşamasındaki 60. hükümette "kültür" ile "turizm" bakanlıklarının yeniden "ayrılma" sı isteniyor.
Amacımız yaşam alanlarını "engelsiz" hale getirmekEngelliler ve yaşlılar için kullanım kolaylıkları sağlayan Vitaflex mobilya donanımlarını Türkiye''ye getiren Hafele''nin Genel Müdürü Uytun, "Odak noktamız engelsiz yaşam alanları oluşturmak" diyor.
İsrail Kazısı Aksa''nın Yıkımı OlacakMescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail''in Haremüşşerif''te yaptığı kazı çalışmasının Mescid-i Aksa''nın yıkımıyla sonuçlanacağını söyledi. Başbakan Erdoğan''ın talimatıyla Haremüşşerif''e giden Türk heyetinin raporunu kamuoyuna açıklamamasını eleştiren Sabri, “Büyük bir şaşkınlık içindeyiz” diye konuştu.
"Değirmenin suyu" artık denizden geliyorKüresel ısınma nedeniyle su sorunu yaşanan konutlarda ters osmos sistemiyle deniz suyunun arıtılmasına başlandı Özellikle deniz kenarındaki yazlık konutlar için tercih edilen arıtma sisteminin fiyatı 150 bin Euro civarında.
Bargylia susuz kalmayacakKüresel ısınma nedeniyle birçok sektör yeni projeler geliştirirken, emlak sektörü de susuzluğu yenmenin yollarını arıyor. Opet''in ortaklarından Öztürk Grubu''nun inşaat şirketi Regnum, susuzluğa çareyi deniz suyu arıtma tesisi kurmakta buldu. Regnum''un, Bodrum Güvercinlik''te inşa etttiği Bargylia Evleri''nde 150 bin Avro''luk yatırımla kurulan arıtma tesisi sayesinde, site sakinleri susuzluk sorunu yaşamayacak. Gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine İngiltere''de başlayan Regnum''un, yönetim kurulu üyesi Filiz Gürgöze , Bargylia Evleri''nin 15 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek, satış faaliyetlerinin Bodrum ve Londra''daki ofislerden yürütüldüğünü dile getirdi. Teslimine mayıs ayında başlanan dairelerin yüzde 70''i satıldı. Satılan konutların yüzde 60''ını yabancılar alırken yabancılar arasında ilk sıra yüzde 90''la İngilizlerin oldu.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Gazne sembolünü kaybetmek üzereAfganistan''daki Gazne kentinin tarihi sembolü, 800 yılı aşkın süredir birçok savaşa, işgale karşı ayakta durmayı başaran "Zafer Kuleleri" nin, kötü hava şartları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Sektöre büyük darbeSon yıllarda marketçilerden sarraflara, tekstilcilerden ihracatçılara, tefecilerden kasaplara kadar sektörü tanıyan, tanımayan, gayrimenkul bereketinden nemalanmaya soyununca, sektörde korkulan oldu. Silivri’nin Çanta Beldesi’nde ve Beylikdüzü’nde depreme dayanıklı çelik evler yapacağını vaat eden AKS İnşaat’ın ortakları Nusret Görmüş ve Ailesi, topladıkları 60 milyon YTL’yle kayıplara karıştı.
Türkiye''de suyla ilgili gelişmelerSon yıllarda IMF ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde verilen taahhütler 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı''na da yansımış ve özelleştirme programının içine birçok sektörün yanı sıra su sektörü de alınmıştır.
Sungate, Rusların zincir otellerinin ilk halkası olduTürkiye''nin en lüks otellerinden Sungate Port Royal Oteli''ni 340 milyon dolara satın alan Rusya''nın en büyük emlak ve inşaat firmalarından Mirax Grubu, Sungate''in kurmayı planladıkları zincir otellerin ilk halkası olduğunu açıkladı. Mirax Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kletkso, Sungate Oteli''ni satın alarak çok iyi bir projeye imza attıklarını belirterek, "En büyük yatırımlarımızı İstanbul''da yapmayı düşünüyoruz. Kamboçya''da, Moskova ve Petersburg''la Kiev''de 25 projemiz var. İstanbul''da da bir yer alacağız. Moskova gece kulüpleri dünyaca ünlüdür. Bunu Antalya''da da gerçekleştireceğiz. Otelin arazisi var. Sadece otel zinciri değil, başka alanlarda da yatırım yapmak istiyoruz" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
174 Okul Depreme Karşı Güçlendiriliyorİstanbul, 30 yıl içinde beklenen 7,5 şiddetindeki büyük deprem için hazırlanıyor. Yapılan risk analizlerine göre İstanbul''da 7,5 şiddetinde deprem olduğu taktirde 70 bin ölü, 400 bin yaralı ve 30 milyar dolarlık ekonomik kayıp bekleniyor.
Bodrum âşıklarına müjde Göltürkbükü arınacakTürkiye''nin en ''televole'' tatil beldesi, atık su arıtma tesisine kavuşuyor. Bodrum''un Göltürkbükü beldesindeki 3.5 milyon YTL''lik atık su arıtma tesisi, bu yıl içinde hizmete girecek.
Kuş ölümlerinin nedeni ''siyanür''lü suİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kurbağalıdere''deki kuş ölümlerinin dereye akan sudaki "siyanür" den kaynaklandığını bildirdi. İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ümraniye Yeni Çamlıca Mahallesi İmar İskân Blokları mevkiinde bulunan Kurbağalıdere''de tespitte bulunulduğu ve zaman zaman bazı vidanjörlerin TEM Otoyolu kenarında bulunan bir menfeze yasadışı olarak atıklarını boşalttığının anlaşıldığı kaydedildi. Dereden alınan numunenin İSKİ laboratuvarında incelendiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Analiz sonuçları, dereye akan suyun siyanür içerdiğini göstermektedir. Bölgede ''kaplama'' faaliyeti gösteren ve siyanür kullanan imalatçıların atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu imalatçıların dereye zaman zaman atık bırakmaları hususu da incelenmektedir. Bu imalathanelerin arıtma çıkış suları İSKİ tarafından takip edilmektedir. Bölgede son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathanenin olup olmadığı da araştırılmaktadır."
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
480 Dairede Ölüm Bekleyişi17 Ağustos Depremi''nin üzerinden tam 7 yıl geçti. 27 binanın yıkıldığı Avcılar''da değişen deprem sonrası ilçedeki tüm binalar tek tek tarandı ve ağır hasarlı binaların yıkılmasına karar verildi. Üç yıl önce de Ambarlı sahilindeki bazı binaların denize doğru kaydığı kamuoyunun gündemine taşıdı.
Midas''ın tahtında tencere izleri!Midas''ın mezarını bulan Prof. Young''un çizimlerinde hata olduğunu keşfeden genç akademisyen, tam 27 yıl sürecek bir bilmecenin içine düştü. Ortaya Midas''ın üç masası çıktı.
Sonbahar da yağışsızKuraklık ve susuzlukla savaşım veren Türkiye''nin umut bağladığı sonbahar yağmurları da bekleneni vermeyecek.
Yüzyılın felaketinin içinden yeni kentler doğduTüm Marmara Bölgesi''ni sarsan 17 Ağustos Marmara depreminin sekizinci yıldönümü için depremin merkez üssü Gölcük başta Kocaeli''nin yerleşim birimleri ile Adapazarı''nda da birçok anma etkinliği gerçekleştirilecek.
Yeniden cennetBalık çiftlikleriyle kirlenen Bodrum''daki Cennet Koyu, çiftlikler 1. derece doğal sit alanı koyu terk edince 14 yıl sonra yeniden eski haline döndü. Çomça ile Gökburun arasında kalan etrafı asırlık çamlarla çevrili koy, berrak deniziyle yine Türkiye''nin en güzel koylarından biri. Mavi Yolculuk durağı koya 14 yıl önce balık çiftlikleri kurulmuştu. Çevreci grupların altı yıllık mücadelesi sonuç verdi, çiftlikler dört yıl önce mahkeme kararıyla birinci derece doğal sit alanı koydan adalara taşındı. Bu kez de çiftliklerden geride kalan ağlar, çöpler, bidonlar sorun yarattı. Temizlik için hummalı bir faaliyet yürüten Göltürkbükü Belediyesi gelinen noktadan memnun.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Susuzluğa deniz suyu çare olur mu?Küresel iklim değişikliğinden aynı kuşakta bulunduğumuz ülkelerle birlikte bizim payımıza düşen ısınma, olumsuz senaryolara göre bundan sonra hep devam edecek.
Çöl mü, göl mü?Nasreddin Hoca''nın "Ya tutarsa" diyerek yoğurt mayaladığı Akşehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kurudu. Kuruyan gölün bir ucundan diğer ucuna traktörle geçilebiliyor.
3 bin yıllık Kibyra''da kazılar sürüyorBurdur''un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentini gün yüzüne çıkarma çalışmaları bu yıl da başladı. İkinci sezonununa giren Kibyra antik kenti kazı ve temizlik çalışmaları, Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci''nin başkanlığında yapılıyor.
Edirne, parke yollar ve havuzlarla süsleniyorEdirne Belediyesi, 2007 yılının ilk 7 ayında 260 bin metrekarelik parke taşı döşedi. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, parke taşı döşeme çalışması ile Edirne''nin daha güzel ve modern bir hale geleceğini söyledi. Yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 37 kilometrelik yol kat edecek kadar parke taşı döşediklerini ifade eden Sedefçi, "7 ayda 260 bin metrekarelik parke taşı döşeme işini gerçekleştirdik. Yeni yerleşim merkezleri dahil olmak üzere tüm semtlerde parke taşı döşeme işi yapıyoruz. Asfaltlama yapılmayan yerlerde yollara parke taşı döşüyoruz. Altyapıyla birlikte çevre düzenlemesine de başlayacağız. Kentin değişik noktalarına süs havuzları da yapacağız." dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Muhammed Çakan
Deprem 2029''a kadar olurMerkezi ve yerel yöneticilerin bilimsel çalışmalara destek vermemesi ve kayıtsızlığından yakınan Deprem uzmanı ve İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Ben bir bilim adamı olarak pes ettim. Teslim bayrağını çekiyorum" dedi.
Murat Nehri''nin yatağı şimdi çocukların futbol sahasıAğrı''dan geçen Murat Nehri''nin kuruduğu bildirildi. Ağrı''da Aladağ eteklerinde doğan ve Ağrı kent merkezinden geçerek Fırat Nehri''ne karışan Murat Nehri kurudu. Her yıl ilkbaharda karların erimesiyle birlikte debisi artan, yaz mevsiminde ise hava sıcaklığına bağlı olarak su seviyesinde azalma olan Murat Nehri''nde bu yıl sular tamamen çekildi. Suların çekilmesiyle çocukların oyun alanı haline gelen Murat Nehri''nin yatağı, bu görüntüsüyle kent merkezinde şaşkınlık meydana getirdi. Her yıl bu dönemlerde Murat Nehri''nde yüzdüklerini belirten çocuklar, bu yıl ise aynı yerde futbol oynamanın keyfini yaşadıklarını söyledi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tanman, Bodrum''daki sitesini tanıttıGalatasaray ve milli takımın eski futbolcusu Cüneyt Tanman''ın Bodrum''un Ortakent - Yahşi Beldesi''nde, işadamı ortağı Arif Obdan''la birlikte yaptırdığı ''Yarbasan Evleri'' tanıtıldı. Sitedeki 27 villadan 15''inin, tanıtımdan önce satıldığı açıklandı.
Fiyatları 300 - 700 bin YTL arasında değişen, 100 ve 350 metrekare genişliğindeki evler, yaklaşık 22 dönüm arazi üzerine, 7 milyon euro harcanarak yapıldı. Ege ve Akdeniz mimarisi özelliklerini taşıyan Yarbasan Evleri''nin sosyal tesisleri içinde herkesin yararlanabileceği lokanta, sanat atölyeleri, köy kahvesi ve yüzme havuzu yer alıyor. Yarbasan Evleri''nin, yöresel köy dokusuna sadık kalınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın da onayladığı bir projeyle gerçekleştirdiğini anlatan Cüneyt Tanman, yaptıkları evlerin, çevrenin korunması açısından, Bodrum''da bundan sonraki yapılaşmaya örnek oluşturacağına inandığını söyledi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Kuşadası Belediyesi: Tariş arazisine imar yokTARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği''nin 10 yıldır tartışma konusu olan ve belediye meclisi tarafından yeşil alan ilan edilen arsası geçen hafta Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan bir konsorsiyuma satıldı ancak arsa ile ilgili tartışmalar bitmedi. Daha önce bu arsayla ilgili projeler geliştirdiklerini bildiren Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, söz konusu projeyi TARİŞ Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker''e aktardıklarını ve ortak bir karara vardıklarını belirterek "Görünen o ki, sayın Türker bize verdiği sözde durmadı ve buranın satışını yaptı" dedi. TARİŞ arsasını mülkiyeti Kuşadası Belediyesi''ne ait bir arsayla birleştirerek, tesisler yapmak istediklerini kaydeden Akdoğan, Şunları söyledi: "Kuşadası Belediyesi olarak bu arsa üzerinde bizim projelerimizin dışında proje yapılamaz. Hali hazırda burası imarda yeşil alan görünmektedir. Bu arsayı kim alırsa alsın imar durumunu değiştirmek gerekir ki, bu mümkün değildir."
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
En büyük Bauhaus Ankara''da olacakTürkiye''nin en büyük Bauhaus''u 25 Ağustos''ta Ankara''da kapılarını açıyor. Bauhaus''tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye''deki ilk yatırımını 1996 yılında İstanbul''da yapan Bauhaus, Ankara''daki ilk uzmanlık satış merkezini Eskişehir Yolu üzerindeki Cepa Alışveriş Merkezi Söğütözü''nde açacak. Bauhaus, Ankara''da 15 bin metrekare satış alanında, elektronik, hırdavat, ev tekstili, bahçe dünyası, banyo-vitrifiye, seramik, boya, halı, ahşap, resim, çerçeve, ev gereçleri, oto, el aletleri ve makine gibi yaklaşık 26 ayrı uzmanlık bölümünde hizmet verecek.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: CNN Türk
TMSF, İzmir''in en değerli iş merkezi projesini satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) İzmir''de projesi hazırlanan ancak iptal davaları nedeniyle tamamlanamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi''ni satma kararı aldı.
Ünlü Tasarımcı Foster’ın Yeni ProjesiLondralılar’ın Gherkin olarak tanıdığı, kentte simgeleşmiş birçok binanın tasarımcısı ünlü mimar Foster’ın St. Paul Katedrali’nin çağdaş bir versiyonu olarak hazırladığı proje onaylandı.
Tariş arsası ihalesiz satıldıKuşadası Atatürk Bulvarı üzerindeki 9.958 metrekarelik Tariş arsasının % 73''lük bölümü İzmir Tariş Pamuk Birliği yetkilileri tarafından satıldı.
Acil ''Başkent Yasası''...Başkentimiz "susuz" kaldığından beri bu yazıda "tereddüt" ettik... Çünkü sorun sadece yerel yönetimdeki "sorumsuz" luk değildir. Daha "vahim" i, başta "ülkeyi yönetenler" olmak üzere, kimse bu kentin "başkentimiz" olduğunu önemsemiyor...
Kuraklığın sebebi insanTürkiye''deki iklim değişikliğine ilişkin yapılan sunumda kuraklığın en önemli faktörünün insan olduğu vurgulandı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaca, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda yaptığı sunumda...
"Fuarlar ve Kongreler Kenti" için Güçbirliğiİzmir''de kongre turizmi projeleri oluşturmak, kenti ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla, Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İZFAŞ’ın da ortağı olduğu İzmir Kongre ve Ziyaretçi Turizm Tanıtım A.Ş. adlı bir şirket kuruldu.
Seçim bitti yıkım başladıSeçimler öncesinde ara verilen gecekondu yıkımları yeniden başladı. Oy almak için yıkım yapmayacağı sözünü veren AKP bir kez daha sözünden döndü.
Su üzerine küresel politikalarSu yönetimi gelişmiş ülkeler ile küresel şirketler için 1990''lı yılların başlıca gündem maddelerinden biri olmuştur. 20. yüzyılın son çeyreği içerisinde gelişen ve suyu metalaştıran yaklaşım sonucunda dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 5''inin kullandığı suyun yönetimi artık ulusötesi şirketler tarafından yapılmaktadır.
"Dünya Su Vizyonu ve Eylem Planı"İçme, kullanma ve tarımsal sulama amacıyla kullanılan, insan yaşamının vazgeçilmez unsuru olan tatlı su kaynakları ile ilgili küresel politikalar belirleme çabası 1992 Dublin Su ve Çevre Konferansı ile 1992 Rio Kalkınma ve Çevre Konferansı''na kadar uzanmaktadır.
Çevresel muhalefet artıyorKüresel yatırım ve ticaret, bir yandan su kaynaklarının kirlenmesini hızlandırarak, bir yandan da su kullanımını artırarak, su varlığı üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır.
Ağaç katliamıYıllar sonra Üsküdar''daki Fethi Paşa Korusu''na gittik. Geçen yıllar içerisinde sosyal tesisler yapıldığı için asfalt yol yapımı nedeniyle pek çok ağacın kesilmiş olduğunu gördük. Ne yazık ki o ağaçlar için yapılacak bir şey yok. Ancak ilginç olan, koru içerisinde de çok sayıda yaşlı ağacın kesilmiş olmasıydı. Bu konuda danıştığım birinden aldığım yanıt, "Gezmeye gelen çiftlerin yapabilecekleri ahlak dışı davranışları önlemek için bu karar alınmış" şeklindeydi. Üstelik ağaç kesimini de, iki gün önce konunun uzmanı kişilerin bulunmadığı bir taşeron firma gerçekleştirmiş. Merakla, koruda bekçi olup olmadığını sorduk. Meğer geniş kadrolu bir güvenlik ekibi mevcutmuş. Neden ağaçlar kesilerek kuytu köşelerin ortadan kaldırılması kararı uygulanmış? Anlayamadık.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Duygu Seda Tomru
Ümraniye''de talanÜmraniye Çakmak Mahallesi''nin en işlek yerinde, araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu Başak Sokağı''nın hemen başında aylardır süren bir talan yaşanıyor. Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Kaymakamlığı, İBB ve İstanbul Valiliği''ne bildirilmesine rağmen anlaşılmaz bir sessizlik ve vurdumduymazlık örneği sergilenmektedir. Yirmi yıldan fazladır pislik içinde bekleyen otel inşaatına 1.5-2 yıl önce devam etme kararı alan inşaat sahipleri, akıl almaz bir şekilde, insan hayatını tehlikeye atan, hiçbir kurala ve yasaya uymayan çalışmalarıyla devam ediyorlar ve bitirmek üzereler. Araç trafiğinin çok yoğun olduğu yolu 6 aydır belediyenin levhalarıyla trafiğe kapatıp özel şantiyeleri gibi kullanıyorlar. İnşaatlarının bitmesinin yakın olduğu bugünlerde 3 şerit olan bu yolu tek şerit yaptılar. Otel önündeki kaldırımı anormal büyütüp özel kullanımlarına açtılar. Asıl önemlisi ve can alıcı nokta ise trafik akışını değiştirip ters yönde trafik akışı yapıyorlar.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İkinci büyük baraj inşaatı başlıyorGAP''ta yer alan Ilısu Barajı''nın yapımı için 1.2 milyar avroluk kredi anlaşması imzalandı. Kredinin 25 milyonu Hasankeyf''e harcanacak. Güler, ''Hasankeyf''i turizm merkezi yapacağız'' dedi.
Susuzluk ve Su Sağlama Çalışmaları...Dünya''da olduğu gibi, ülkemizde de tatlı su kaynakları oldukça sınırlıdır. Bu olgu, bu kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğuna işaret etmektedir.
Dolmabahçe Sarayı''nın Çatısı 7 Yıl Sonra YenilendiDolmabahçe Sarayı''nın 14 bin 559 metrekare izdüşüm alanına sahip kurşun kaplı çatısı 7 yıl süren çalışmalar sonrasında yenilendi. Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı''na bağlı Dolmabahçe Sarayı Müzesi Kurşun Atölyesi''nde, Dolmabahçe Sarayı''nın çatısından söktükleri 750 ton ağırlığındaki kurşun levhaları atölyede eriterek yeniden plaka haline getiren 20 kişilik ekip, bu plakaları yine kendi imkanlarıyla levha çatıya monte etti.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Suudi Krallığı Cennet Bahçesi''yle çevreciliği öğretecekSuudi Arabistan Krallığı, ''Cennet Bahçesi''ni çölün ortasına taşıyacak. Riyad yönetimi, dünyanın en büyük kapalı botanik bahçesini inşa etmek için kolları sıvadı.
Hakkâri''nin 20 bin yıllık buzulları eriyorHakkari''nin 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat Dağları''nda bulunan ve yaklaşık 20 bin yıllık olduğu tahmin edilen buzullar da erimeye başladı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top''un 20 bin yıllık olduğunu tespit ettiği ve yer yer kalındığı 30 metreyi bulan buzulların da küresel ısınmadan payını aldığı belirtildi. Hakkâri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Cilo Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Yaşar, buzulların bu yıl birkaç metre eridiğine dikkat çekerek küresel ısınmaya ilişkin ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah
Melen su koyuverdi bile!İstanbul''a yılda 1.1 milyar metreküp su sağlaması hedeflenen Melen Çayı''ndaki balık ölümleri ilk tespitlere göre ''oksijen yetersizliği''nden kaynaklanıyor. Çayın Düzce Cumayeri ilçesi geçişinde, geçen hafta balık ölümleri başlamış, "Bu su yakında İstanbul''un içme suyu olacak" diyen Düzce Valiliği derhal önlem alınmasını istemişti. Valilikten dün yapılan açıklamada "İlk belirlemelere göre ölümlerin aşırı su kullanımı sonucu, sudaki oksijen seviyesinin düşmesinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Kesin sonuç laboratuvar sonuçları alınınca açıklanacak" denildi.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kültürel Yozlaşma Dörtnala...Amaç, umutsuzluğun kapılarını aralamak değil. Umut, bireyin ve her toplumun vazgeçilmezi. Bir kır çiçeğinin uyanır uyanmaz güneşi beklemesi gibi.
İki büyük çevre sorununa iki somut hamleTürkiye''nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir için sonunda adım atılıyor. Konya İl Genel Meclisi, su seviyesi azalan ve kirlenen göl için 16 maddelik bir metni kabul etti.
Evi yıkılana yardım sözüSarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün, İl Özel İdaresi''ne ait araziye kaçak olarak yapıldığı gerekçesiyle yıkılan gecekondu sahiplerine yardımda bulunma sözü verdi. Cumhuriyet Mahallesi''nde bulunan 23 gecekondu önceki gün yıkılmıştı. Sarıyer Belediyesi''nin dün yaptığı yazılı açıklamaya göre Belediye Başkanı Tülün kendisini ziyaret eden gecekondu sahiplerine şöyle konuştu: "Sizler için çözüm arıyorum. Kira, eğitim, kömür ve gıda yardımı gibi desteklerle biraz da olsa sizlere yardımcı olacağız."
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
İzmir’in 2050’ye kadar su sorunu olmayacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin Çamlı ve Gördes barajlarına ilişkin projelerde olumlu gelişmeler olduğunu, hayata geçirilmesine yönelik geçen hafta Ankara’da yaptığı temaslarının olumlu geçtiğini söyledi.
"Nehir özelleştirilmesi"ne tepkiTürkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), ''''nehirlerin özelleştirilmesinin Anayasa''ya aykırı olduğu''''nu savundu.
Çin''de köprü inşaatı çöktü: 29 ölü, 22 yaralıÇin''de turistik amaçlı bir köprü inşaatının çökmesiyle 29 kişi öldü. Kurtarılan 86 kişiden 22''si yaralı, beşinin durumu ağır. Ülkenin Hunan eyaletinde Tuo Nehri üzerine kurulu köprünün üstünde yıkıldığı sırada 123 işçi bulunduğu sanılıyor. Yapımı için 1.6 milyon dolar (2.1 milyon YTL) ayrılan 268 metrelik köprünün çökme nedeni araştırılıyor. 1999 yılında da Qi Nehri üstündeki üç yıllık köprü yıkılmış, 40 kişi ölmüştü. Geçen yıl yayımlanan bir rapora göre, ülkedeki 6 bin 300 köprü, temel parçalarında görülen ciddi hasarlardan dolayı ''tehlikeli'' kategorisinde yer alıyor.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Aile başına 39 bin litre su tasarruf eden klozet yaptıkKüresel ısınmaya paralel kendisini iyice hissettiren susuzluk, üreticileri de su tasarrufuna yönelik ürünlere yöneltti. Vitrifiye seramik sektöründe faaliyet gösteren Çorumlu Ece Banyo, 4.5 litre su tüketerek tam temizlik sağlayabilen yeni klozetiyle bir ailenin yıllık su tüketiminde 7 ile 39 bin litre arasında varan su tasarrufu sağlanacak. Ece Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, "Özellikle son aylarda yaşanan su sıkıntısını gözönüne alarak 7-8 aylık bir çalışma sonucu 6 litre yerine 4.5 litre suyla normal temizlenebilen bir klozet ürettik. Bu klozetler diğerleriyle aynı fiyattan satılacak. Şu anda üretimimizin yüzde 60’ını su tasarruflu klozetlerden oluşuyor" dedi. Çenesiz, su tasarruflu yeni nesil klozetlerin, çift kademeli rezervuar iç takımı ile kullanılması durumunda da 2.5 litre ile yarım fonksiyon yaptığını belirtti. Türkiye’de klozet temizliğinde kullanılan su miktarının TSE standartlarında fonksiyon sınırının 9 litre olduğunu belirten Çenesiz, "Bu rakam Avrupa ülkelerinde 6 litre. Şu anda Türkiye’de genel olarak 6 litre ile 9 litre arasında değişen miktarda su ile tam fonksiyon yapan klozetler üretiliyor. Türkiye zaten Avrupa standardı olan 6 litreye inmişti. Artık hedefimiz 4 litre su tüketen klozet" diye konuştu.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Turistler daha çok ''tema''lı otelde tatil yapmayı seviyorAntalya, temalı otel cenneti olma yolunda ilerliyor. Birkaç sene öncesine kadar sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen temalı otellere her yıl yenileri ekleniyor. Turizm yatırımcısının da ilgisini çeken temalı otellerin geleceğinin parlak olduğunu söyleyen ve Türkiye''yi temalı otellerle tanıştıran mimar Hasan Sökmen "Turist temalı otelde tatil yapmayı seviyor." diyor.
Melen''de raftingden bugünlere...İstanbul''un içme suyu olarak kullanılacak Melen çayında çok değil bundan 4 yıl önce rafting yapılıyormuş. Yani suları o kadar bolmuş. Ancak geçen hafta aynı Melen çayında toplu balık ölümleri görüldü... Düzce Valiliği''nden yapılan açıklamada, "Yapılan fiziksel ve görsel incelemeye göre, balık ölümlerinin aşırı su kullanımı sonucu, sudaki oksijen seviyesinin düşmesinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Balık ölümlerinin nedeni, laboratuvar sonuçlarının kesinleşmesinden sonra kamuoyunun bilgisine sunulacaktır" denildi.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Ankara Valisi’nin açıklamasıAnkara’daki su sıkıntısı ile ilgili yazdığım yazıda Ankara Valisi Kemal Önal’ın ortalıkta hiç görünmediğinden söz edip "Ankara Valisi’nin tek işi protokol mü" diye sormuştum. Ankara Valisi Kemal Önal aradı. Göreve geldiğinden beri bir "protokol valisi olmamak için" çaba gösterdiğini, yasaların kendisi için tanımladığı tüm görevleri yerine getirmek için çalıştığını söyledi. Su sıkıntısı ile ilgili olarak da Valiliğin görev alanına giren konularda girişimleri olduğunu, kriz merkezi kurulduğunu, yakında açılacak okullarda sıkıntı yaşanmaması için tüm okulların su deposu sorununu çözmek üzere yoğun bir çaba gösterdiklerini anlattı. "Ankara’nın su dağıtım işi belediyenin görev alanına giren bir iştir ve o işin sorumlusunun kim olduğu da bellidir. Bir işi iki kişi yapmaya kalkışırsa o iş yürümez, bu nedenle belediyenin görev alanına giren işlere müdahalem olmuyor" dedi. Açıklama hakkına saygının gereği olarak sizlerle de paylaşayım istedim.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
TEMA: Nehirlerin özelleştirilmesi Anayasa''ya aykırıTürkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), nehirlerin özelleştirilmesinin Anayasa''ya aykırı olduğunu savundu. TEMA Vakfı''ndan yapılan açıklamada, Türk Dil Kurumu''na göre özelleştirmenin "Devlete ait taşınır, taşınmaz malların teklif alma ya da ihale yoluyla satışını yapma" anlamına geldiği ve Anayasa''nın 168. maddesinde "Tabii servetler ve kaynaklar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve işletilmesi hakkı devlete aittir" ifadesinin yer aldığı anımsatıldı. Açıklamada, "Açıkça görülmektedir ki, nehirlerin özelleştirilmesi Anayasa''ya aykırıdır ve gerçekleştirilmesi mümkün değildir" denildi. TEMA Vakfı''nın kuraklıkla mücadele için, suların devletin gözetim ve yönetimi altında olduğu yönünde Anayasa''ya bir hüküm konulmasını talep ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Kentlerde su kullanımında bütün tasarruf önlemleri alınmalı, şebeke su kayıpları engellenmeli, kentsel atık suların tamamı arıtılarak tarımsal su kullanımına geri dönüştürülmelidir."
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Konsey lağvedildi deprem unutulduBaşbakanlık''ın ''yeni yapılanma'' gerekçesiyle Ulusal Deprem Konseyi''ni (UDK) lağvetmesinin ardından yedi ay geçmesine rağmen üst düzeyde koordinasyon ve danışmanlık görevini yerine getirecek bir yapı kurulmadı.
Greenpeace''e ihbar yağıyorKirliliğe karşı denizleri korumak ve olası tehditleri önlemek amacıyla ''Deniz Koruyucu Rehberi'' hazırlayan Greenpeace Türkiye Ofisi''ne, günde ortalama 10 ihbar geliyor.
Enerji masrafı yalıtımla yüzde 50 azalıyorIsı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, Türkiye''de net enerji tüketiminin yaklaşık üçte birinin konutlarda gerçekleştiğini, binalarda enerjinin verimli kullanılmasının küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele açısından önemli rol oynadığını vurguladı.
Kentlerimiz, AB’nin yaşam kalitesi anketinde sonlardaAB Komisyonu İletişim Genel Direktörlüğü’nün Gallup Macaristan’a yaptırdığı "75 Avrupa Kenti Arasında Yaşam Kalitesi Algılamaları" adlı ankette, kentlerimiz sınıfta kaldı. Anketin "kentte yaşamaktan duyulan tatmin" bölümünde Ankara 59, Antalya 60, Diyarbakır 71, İstanbul ise sondan üçüncü sırada yer aldı. İstanbul, "İnsanların kendilerini en güvende hissettikleri kentler" listesinde de sonuncu oldu.
1.2 milyar euro geldi, Ilısu Barajı başlıyorBatman''daki tarihi Hasankeyf kentinin sular altında kalacak olması nedeniyle tepki çeken Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı''nın (HES) ticari anlaşması, DSİ Genel Müdürlüğü ile Almanya, İsviçre ve Avusturya''dan oluşan Ilısu Konsorsiyumu arasında imzalandı.
Hasankeyf için son imza atıldıHasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın yapımı için düğmeye basıldı. Yedi yılda bitirilecek Ilısu Barajı’nın ticari anlaşması, DSİ Genel Müdürlüğü ve 14 firmadan oluşan Ilısu Konsorsiyumu arasında dün imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, su tutulmasıyla antik kentin yok edileceği eleştirilerine, "Tarihi dokuya enerjiden daha fazla önem veriyoruz. Bütün eserleri taşıyarak koruyacağız. Bunun için de 30 milyon dolar kaynak ayrıldı" sözleriyle yanıt verdi.
Proje için 10 bin 995 sayfa sözleşme hazırlandığını belirten Güler, duygularını "Hayatımda bu kadar anlamlı bir çalışmaya imza atmamıştım" diyerek dile getirdi.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.