Haberler

17 Eylül 2008, Çarşamba

Mükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüMükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüCERN’de Big Bang deneyinin yapılmaya başlandığı şu günlerde, Building Design’da 13 Temmuz 2007’de Charles Jenks tarafından kaleme alınmış yazıya yeniden göz atmakta fayda var. Mimarlar da bilim adamları gibi, kendi alanlarında sonrasında bedellerini ödeyecekleri düşünceler geliştiriyorlar. Bu eğilim birkaç nefes kesen düşünce ve iddialı kelime olarak başlıyor, fakat esasında meslek için konsepti keskinleştiriyor ve risk aldırıyor. Haberin Devamı
"Tarihe Saygı" için Nefes Nefese"Tarihe Saygı" için Nefes NefeseTarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı Ödülleri” için bu yıl 30 eser yarışıyor.
Mimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıMimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıDünyanın önde gelen tasarım şirketlerinden Birleşik Krallık merkezli RMJM Mimarlık Ofisi, Stephen Lawrence Centre ile mimarlığın, siyahi ve etnik azınlık kökenli gençler tarafından gerçekçi bir kariyer hedefi olarak algılanması amacıyla ortak bir program yürütüyor.
4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” Olacak4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” OlacakUluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin dördüncüsü, 24 Eylül 2009 - 10 Ocak 2010 tarihleri arasında “Açık Kent - Bir Arada Varoluşu Tasarlamak” (Open City - Designing Coexistence) temasıyla düzenlenecek.
11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Venedik Mimarlık Bienali’nin resmi açılışının yapıldığı 13 Eylül 2008 tarihinde Teatro Piccola''da yapılan törenle 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri de sahiplerini buldu.
Nükleer santral için geri sayımNükleer santral için geri sayımEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından çıkılan nükleer santral ihalesine ilgi gösterenler arasında, Türk firmalarının yanı sıra Kanada, Japonya, Fransa, Belçika, Rusya, Güney Kore, Çin ve Almanya firmalar yer alıyor.
Marmaris köstebek yuvasına dönebilirMarmaris köstebek yuvasına dönebilirMarmaris Kent Konseyi tarafından yapılan inceleme sonucunda 86 bin 600 hektar yüzölçümüne sahip olan ilçede 45 bin 173.87 hektarın maden arama ruhsatlı olduğu belirlendi.
Türkiye''de kuraklık kritik noktadaTürkiye''de kuraklık kritik noktadaÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Türkeş’in hazırladığı “Kuraklık ve Çölleşme Raporu” Türkiye’nin çölleştiğini ve su kaynakları yönetiminin kritik noktaya ulaştığını gözler önüne serdi.
Beton sıvayla restorasyon!Beton sıvayla restorasyon!İznik’teki tarihi Ayasofya Müzesi restorasyonu, görenleri hayrete düşürüyor. Kubbeleri betonla kaplanan müzenin minaresi de betonla sıvanmış halde.
New York’ta camdan Rübik KüpNew York’ta camdan Rübik KüpJacques Herzog ve Pierre de Meuron, Manhattan’ın ünlü Tribeca bölgesine inşa edilecek 57 katlı binanın tasarımının açılışı dün yapıldı.
Corner Otel’e Hayır Platformu KurulduCorner Otel’e Hayır Platformu Kurulduİstanbul’da son dönemde hızla devam eden imar plan değişiklikleri sonucu oluşan rantın en belirgin örneklerden biri olan, İstanbul Anadolu yakasında Taşyapı tarafından inşa edilen Corner Otel''in, inşaatının durdurulması amacıyla bir platform kuruldu.
Bodrum’da yine tapu skandalı Bodrum’da yine tapu skandalı Bodrum’un Bitez beldesinde yaşanan tapu skandalına bir yenisi daha eklendi. Yapı Endüstrisi Ltd. adlı şirketin Gümbet, Göltürkbükü ve Derekıyısı mevkiinde yaptığı 100 villanın sahiplerinin 3 yıldır tapu alamadığı ortaya çıktı.
2. Ramses’in tapınağı bulundu 2. Ramses’in tapınağı bulundu Mısır’da Firavun 2. Ramses’e ait bir tapınak bulundu. Tapınakta 2. Ramses’in dev heykelinden parçalar ve tapınağın yapımında kullanılan taşlar da bulundu. Mısır haber ajansı Mena, Mısırlı arkeologların, eski Mısır’da 19. hanedanın 3 firavunu 2. Ramses için yapılan tapınağı başkent Kahire’nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulduğunu duyurdu. Tapınakta 2. Ramses’in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20’li yaşlarının başında tahta geçen 2. Ramses Mısır’ı M.Ö. 1304’den MÖ 1237’ye kadar yönetmişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... Gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinden önde gelen isimleri bir araya getirecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için belirlenmiş olan indirimli kayıt dönemi sona erdi.
72 saat süren yangında 1 milyon ağaç kül oldu72 saat süren yangında 1 milyon ağaç kül olduMuğla Özlüce’de, 24 Ağustos’ta çıkan ve 72 saatte kontrol altına alınabilen yangında 1 milyon ağacın kül olduğu bildirildi. ‘Kara leke’ olarak görülen alanda temizleme çalışmaları sürüyor
Louisiana ManifestosuLouisiana ManifestosuMimar Jean Nouvel''in 2005 yılında yazdığı Louisiana Manifestosu, Louisiana Müzesi tarafından, pek çok dildeki çevirilerini de kapsayan bir kitap halinde basıldı.
Marmaray’a Bizans freniMarmaray’a Bizans freniYenikapı’da binlerce yıllık tarihe takılan Marmaray projesi için konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü, “Son eser çıkana kadar Marmaray ve metro geçemez” dedi.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 211. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 21895 yılından bu yana Venedik Bienali’nin tarihi sergi mekanı olarak kullanılan Giardini, İtalyan Pavyonu’nun yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış 30 ülke pavyonuna daha ev sahipliği yapıyor. 60’ın üzerinde projenin sergilendiği İtalyan Pavyonu, Giardini’nin diğer ülke pavyonlarıyla kıyaslandığında daha önceki bienallerde de olduğu gibi gerek içeriği gerekse de mimarisiyle göz dolduruyor. Pavyon, “Deneyim Masterları”, “Deneysel Mimarlık” ve “Kenti Yüklemek” başlığını taşıyan üç ayrı bölüm halinde kurgulanmış.
İzmir''de Tarih İşte Böyle Ayağa Kalkacakİzmir''de Tarih İşte Böyle Ayağa KalkacakKemeraltı, Kadifekale, Agora, Antik Tiyatro ve çevresini kentle ve kentliyle bütünleştirecek çalışmalar için omuz omuza veren İzmir Büyükşehir ve Konak belediyeleri, tarihi bölgenin çehresini değiştirecek projede yapılacak işleri etap etap belirleyerek yol haritasını çizdi.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi, 15 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Tanışma günleri aktiviteleri, fakültede tüm hafta boyunca devam edecek.
Menemen’e çifte yatırımMenemen’e çifte yatırımBüyükşehir Belediyesi, bir yandan ilçedeki 100 bin kişinin atık suyunu toplayacak ve buradan Körfez’e kirlilik akışını durduracak 9.4 milyon YTL’lik arıtma tesisinin yapımını sürdürüyor. Bir yandan da foseptikle toplanan evsel atıklar için 6.5 kilometrelik yeni kanal şebekesi döşüyor. 464 bin YTL’lik yatırımla, başta Ahı Hıdır, Uğur Mumcu ve Esat Paşa mahalleleri olmak üzere yeni yerleşime açılan alanlar sağlıklı kanal sistemine kavuşturulacak. Çalışmalar ekim ayı sonunda tamamlanacak.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Mimarlar İstanbul''da toplanacakMimarlar İstanbul''da toplanacak15-17 Ekim tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi''nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği tüm dünyadan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. Etkinlikler kapsamında gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerindeki en büyük ödül projesi de gerçekleşecek.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 111. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 1Venedik Lagünü kenarında eski bir tersane olan Arsenale’in doğu bölümünde yer alan önemli binalardan bir kısmı, eski dok ve antrepolar, 1999 yılında “dAPERTutto” başlığıyla gerçekleştirilen 48. Uluslararası Sanat Sergisi’yle birlikte kapsamlı bir restorasyon programından geçirilerek sergi alanına dönüştürülmüş. Arsenale içindeki Corderia, Artiglierie ve Tese, o tarihten bu yana Venedik Mimarlık Bienali’nin sıra dışı sergilerine ev sahipliği yapıyor.
TH & İDİL''in "25. Yıl Mimarlık Sergisi" Erciyes Üniversitesi''nde SergilenecekKasım 2007’de İzmir’de, Şubat 2008’de Adana’da ve Mayıs ayında Ankara’da izlenen "TH & İDİL - 25. Yıl Mimarlık Sergisi”, 19 Eylül’den itibaren Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi’nde sergilenmeye başlayacak.
II. Ramses''e ait tapınak bulunduMısır haber ajansı Mena, Mısırlı arkeologların, eski Mısır''da 19''uncu hanedanın 3 firavunu II. Ramses için yapılan tapınağı başkent Kahire''nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulduğunu duyurdu. Tapınakta II. Ramses''in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20''li yaşlarının başında tahta geçen II. Ramses Mısır''ı M.Ö. 1304''den MÖ 1237''ye kadar yönetmişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Stonehenge''de Hayvan Kalıntıları İngiliz araştırmacılar, ünlü Stonehenge kalıntılarına yakın bir bölgede, Galler ve İskoçya gibi uzak topraklardan getirilmiş büyükbaş hayvanların kalıntılarına rastladı. İngiliz Jeoloji Topluluğu’ndan Jane Evans, Stonehenge yakınlarında bulunan ve İÖ 3000 civarında yapıldığı tahmin edilen Durrington Duvarı"nın çevresinden çıkarılan hayvan diş ve kemiklerinden, bölgenin kutsal ayinler düzenlenmesinden en az 500 yıl öncesinde büyük festivallere ev sahipliği yaptığını belirlediklerini belirtti. Evans, İÖ 2500 yıllarında ilk sıra taşların getirildiği Stonehenge’in bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlerin, büyükbaş hayvanlar getirdiğini ve bu hayvanların kurulan dev ateşlerde pişirildiğini kaydetti. Önceki araştırmalarda Stonehenge’in zengin ve soylu kişilere ayrılmış özel bir mezarlık bölgesi olduğu ortaya çıkarılmıştı.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
‘İstanbul Boğazı akustik cehennem’Gürültü açısından Marmara Denizi’nin okyanusları aratmadığı, hatta okyanuslardan daha gürültülü olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, İstanbul Boğazı’nı akustik bir cehenneme benzetiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın geliştirdiği projeyle boğazın dip sesi dinlendi. İki yıldır devam eden proje çerçevesinde İstinye, Ortaköy, Beykoz çevrelerinden alınan ölçümler analiz edilerek bir rapor hazırlandı. Ölçümlerin sonucunda boğazdaki gürültünün okyanustan yüz ile bin kat daha fazla olduğu tespit edildi. Projenin başında yer alan Prof. Dr. Tayfun Akgül, ölçümlerin sonucunda boğazdaki gürültünün okyanustaki gürültüden 100 kat daha fazla olduğunu söyledi. Deniz altındaki gürültülerin canlı yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyen bilim insanları, gürültülerin sualtı haberleşmelerini maskeleyebileceğini açıkladı. Araştırmacılar, projeyle olası Marmara Depremi’nin sesini de dinlemeyi hedefliyor.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
2009-2011 kamu yatırım politikaları şekillendiDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, 2009-2011 döneminde uygulanacak kamu yatırım politikaları ve öncelikleri hakkında bilgi verirken, yatırımların eğitim, sağlık, teknolojik araştırma ve e-devlet alanlarında giderek yoğunlaştırılacağını açıkladı.
Bakanlığa öneri paketi Uzun süredir tartışılan alan için, "Burası, sağlık turizmi bölgesi olsun. Hastane, otel geriatri ve SPA merkezleri kurulsun" teklifinde bulunuldu.
Yurtdışında rekora koşan müteahhide kredi müjdesi Yurtdışında dikkat çekici projelere imza atan Tekfen, Libya''daki 480 milyon dolarlık Büyük Yapay Nehir Projesi''ni yürütüyor. Proje tamamlandığında içme suyu Al Kufra-Tazerbo şehirleri arasına taşınacak.
Haliç’te değişenlerPazar günü Zeyrek’teki sarnıçtan söze başlamıştım. Bugün de bu restorasyon çalışmalarından edindiğim izlenimlere devam edeceğim. Bugünün yazısına Anemas’tan başlayayım.
Corio, 1 milyar dolarlık AVM yatırımından vazgeçtiCorio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, perakende markalarının ‘ölçüsüz taleplerde bulunduklarını’ belirterek, 1 milyar dolarlık alışveriş merkezi yatırımından vazgeçtiklerini açıkladı.
Nükleerde geri sayım başladı Türkiye, nükleer santral yapımı konusunda son virajı dönmek üzere. Nükleer santral ihaleleri 3 kez başarısızlıkla sonuçlanan Türkiye, yarışma şeklindeki dördüncü ihaleye 24 Eylül’de çıkacak.
Türkiye’nin 2050’ye kadar suyu var mı? Devlet Su İşleri Genel Müdürü Haydar Koçaker’in “Türkiye’nin 2050 yılına kadar su sorunu yok” açıklamasını uzmanlar gerçekçi bulmadı. “Bu tür planlar 5 yıllık yapılır, ’42 yıl su sorunu yaşanmaz’ demek inandırıcı değildir” dedi.
Mahkeme, Hızlı Tren Garı İnşaatında Yürütmeyi DurdurduAnkara 16. İdare Mahkemesi, Ankara Hızlı Tren Garı projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) onayladığı nazım imar planı ve uygulama plan değişikliklerinin yürütmesini “kentsel ulaşım sistemini zedelediği, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına aykırı olduğu” gerekçesiyle durdurdu.
Orman talanına devamAcaristanbul villarının yıkımıyla ilgili Danıştay kararının gereğini yerine getirmeyen Beykoz Belediyesi’nin, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 26 Aralık 2007’deki kararını esas olarak ruhsat verdi.
110 yıl sonra yeniden vilayet binası olacakElazığ Kültür ve Sanat Merkezi olarak planlanan fakat yeniden valilik binası olarak hizmet verecek tarihi yapı, Elazığ Valiliği tarafından, TOKİ''ye restore ettirildi.
Engellilerin metrobüs sıkıntısı için çözümTopkapı-Zincirlikuyu hattında okulların açıldığı 8 Eylül''de devreye giren metrobüs hattında engellilere yönelik iyileştirme yapılacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş, engellilerin metrobüse erişimi için şu an yurt dışından özel aparatların ithal edildiğini belirtti. 8 Eylül''den bu yana sorunsuz işleyen hattın durak örtüleri, geçitler ve montaj çalışmalarının henüz tamamlanmaması, en çok engellileri etkilemişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Sapanca''ya uydu takibiADASU, Sapanca Gölü ve havzasını kaçak yapılaşma ve diğer etkenlerden korumak için uydu takibi yapacak. Genel Müdür Keleş, bunun için AB fonlarından yararlanmak için girişimde bulunduklarını söyledi.
Marmaray''da son tüp son uyarıİstanbul Boğazı''nın iki yakasını birleştirecek olan Marmaray Projesi''nde son tüp tünelin batırılması için hazırlıklar sürerken, istimlak sorunu yaşanıyor.
İstanbul''u Ortadoğu''ya bağlayan otoyol tamamTürkiye''nin kuzey ve batısını güney ve güneydoğu ile Orta Doğu ülkelerine bağlayan, yoğun ağır vasıta araç trafiğinin olduğu Pozantı-Ereğli sapağı arasındaki 66,4 kilometre, Nizip-Birecik arasındaki 19,4 kilometrelik otoyol inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanmasıyla Kapıkule-Şanlıurfa arasında tek şerit yol kalmayacak. Bu çalışmalarla Kapıkule''den giren bir araç, Şanlıurfa''ya kadar 1200 kilometreyi 300 kilometresi bölünmüş, 900 kilometresi otoyol konforunda kat edecek. Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çelikcan, Türkiye''nin kuzey batı ve güney doğu kesimlerini birleştiren otoyolun tamamlanması için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
''Sulukule''yi yıkmayın''Helsinki Komisyonu''nun eş başkanı Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings, Helsinki Komisyonu''nun diğer eş başkanı Demokrat Parti Maryland Senatörü Ben Cardin, Helsinki Komisyonu temsilcileri Joseph R. Pitts ve G. K. Butterfield ile, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a nisan ayında bir mektup göndererek, İstanbul Sulukule''nin yıkılmamasını talep etmişti.
Antalya''nın EXPO hazırlığıAntalya, dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından olan 2014 veya 2016 yıllarında yapılacak EXPO''ya ev sahipliği yapmak için hazırlıklara başladı.
2 bin 100 yıllık aşkDenizli''deki Laodikya Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarında yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.
Sulukule sakinleri yeni evlerindeFatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule projesi kapsamında yapılan evlere kiracıların taşınmaya başladığını söyledi. Yenileme alanı ilan ettikleri bölgelerde tarihi eserler bulunduğuna da dikkati çeken Demir, bu eserlerin bir kısmının dünya çapında önem taşıdığına işaret etti. Demir “Kiracılar, Taşoluk’taki evlerine gitmek için toplanmaya başladılar. Bugün kiracılarımıza evlerini teslim ediyor ve grup grup yeni evlerine taşıyoruz. Hedefimiz, burada yaşayan insanlara 21. yüzyılda İstanbul’da yaşıyor olmanın avantajlarını sağlamak” dedi. Demir, daha sonra ailelere anahtarlarını teslim etti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Yedikule''de tünel inşaatı tedirginliğiUlaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından mayıs ayında Yedikule-Yenikapı arasında oturan 600 haneye tebligat gönderildi.
Prof. Şimşek’ten sürpriz istifaPamukkale’de antik havuz çevresinde yapılan düzenlemelerde kepçe kullanılmış, konunun basına yansımasının ardından kurulun gönderdiği heyetin yaptığı inceleme sonunda, Denizli eski Valisi Hasan Canpolat, çalışmada görev yapanlar ve sorumlular hakkında dava açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmıştı.
Zeybekci projede neden ısrarlıCHP Denizli İl Başkanı Ali Kavak, Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal ve Belediye Meclisi Üyesi Tuncer Savru, belediyenin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi’yle ilgili uygulamalarının baştan sona yanlış olduğunu iddia etti, AKP’li Başkan Nihat Zeybekci’nin bu konudaki ısrarının nedenini sordu.
Bilin bakalım, bu otel neredeVerileri önüme koydular, "Hadi bil bakalım bu otel nerede" diye sordular.
Kriz, gayrimenkule yatırımı artıracakAmerikanın dev yatırım bankası Lehman Brothers''ın iflasını istemesi ve Merrill Lynch ile sigortacılık devi AIG''nin zor duruma düşmesiyle artan küresel mali kriz, konut başta olmak üzere gayrimenkul sektörüne yatırımları artıracak. Uluslararası danışmanlık firmalarının analistleri ve yatırım uzmanları, yatırımcıların, mali sektörden çıkarken, ABD doları ve altın gibi alanlara yöneldiklerini ancak orta vadede konut sektörünün daha önem kazanacağını vurguluyor. Küresel mali kriz nedeniyle, hemen hemen tüm varlık değerlerinin gerilediğinin altını çizen uzmanlar, mali sektördeki varlık değerlerinin azalmasıyla, gayrimenkul sektörüne daha çok yatırım gideceğini, yatırımcıların, orta vadedeki kayıplarını bu şekilde koruyabilecekleri kaydediliyor.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Ekonomiye güveni artan tüketici konut yatırımına yöneliyorTüketici güven endeksinde 7 ay aradan sonra ilk kez temmuzda görülen yükseliş ağustosta da devam etti.
Manisa rüzgárda cazibe merkezi olacakManisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Manisa’ya gelecek yıl 2 yeni rüzgar enerjisi santrali kurulacağını belirterek, "Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak" dedi. Solmaz, AKSA Holding’in yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar santrali için yatırım alanı olarak Manisa’yı seçtiğini öğrendiklerinde hemen harekete geçtiklerini belirtti. Tatil olmasına rağmen Ağustos ayında İl Genel Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdıklarını kaydeden Solmaz, 1 günde mevzi imar planını Meclis’ten geçirerek yatırımcının en az 120 gün kazanmasını sağladıklarını anlattı. Manisa’nın Türkiye rüzgar haritasında ön plana çıktığını dile getiren Solmaz, şöyle devam etti: "Manisa’da 2 rüzgar enerjisi santrali elektrik üretmeye başladı. Önümüzdeki yıl 2 tane daha rüzgar enerjisi santrali faaliyete geçecek. Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Önümüzdeki dönemde 2 büyük sürpriz daha var. Birisi jeotermal enerjiyle ilgili yapılan yatırımlarda yine Manisa öncelikli olarak yer alıyor. İkincisi de bundan bir sonraki adımda güneş enerjisiyle elektrik üretimi yapılmasına yönelik çalışmalar. Biz her ikisinde de çok ciddi hazırlık çalışmaları yapıyoruz."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Öztürk Yapı konut sektörüne giriyorKonut projelerine izolasyon, cephe kaplama, bahçe ve peyzaj, çatı kaplama sistemleri konusunda satış ve uygulama hizmeti veren Öztürk İnşaat, kendi konut projesini inşa etmek için kolları sıvadı. Konut sektörüne girmek istediklerini söyleyen Öztürk Yapı’nın sahibi Mehmet Öztürk, "İstanbul’un yakınlarında Şile veya Çınarcık’ta 30 villadan oluşan proje yapmayı planlıyoruz. Orta seviyenin üstüne hitap edeceğiz. Çalışan kesimin, dinlenmek için hafta sonları gidip kalabileceği bir proje hazırlamak istiyoruz. Projeye önümüzdeki yıl başlayacağız" dedi. Koray İnşaat’ın Port Villaları, Tepe İnşaat’ın Salacak Villaları, Keten İnşaat’ın Bostancı Sitesi ve Albayrak İnşaat’ın Kemer Park Evleri gibi projelerine hizmet veren Öztürk Yapı, Tepe İnşaat’ın Irak’taki projesi ile Türkiye dışına çıkacak.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Sapanca Gölü’ne iki milyonluk bütçeAdapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sapanca Gölü’nün dış kirletici kaynaklarının tespiti ve bu kirleticilere karşı alınması gereken önlemleri içeren projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini, projeye iki milyon YTL bütçe ayrıldığını söyledi. Çalışmaya iki hafta içinde başlayacaklarını ifade eden Keleş, şunları söyledi: "Derelerden, evsel atıklardan, otobandan kaynaklanan kirleticiler var. Ama bunların envanterini çıkarmış olacağız. Bu kirleticilere karşı bilimsel olarak, ne tür önlemler alınması gerekiyor bunlar üzerinde durmuş olacağız."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Karadeniz Sahil Yolu ders kitabında yanlış plan örneği20 yıllık mücadelenin sonrasında büyük törenlerle açılan Karadeniz Sahil Yolu ders kitaplarında arazinin yanlış planlanmasına örnek olarak verildi.
Aksaray''ın suyunda yüksek arsenik tespit edildiAksaray Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında yapılan araştırmada, Aksaray merkez, ilçe ve beldelerindeki 62 değişik su kaynağından alınan numunelerde, yüksek oranda arsenik tespit edildi.
Yabancılara mülk satışı esastan görüşülecekAnayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.
Bu kültür kazanı…Azra Erhat’la Antalya’da Termessos’a tırmanıyorduk, bizi uzaktan gören bekçi, (anımsayabildiğimce adı Mustafa idi), koştu, önümüzü kesti.
Emlak piyasasını özel yurtlar vurduÜniversite kayıtlarının başlamasına karşın, öğrencilerin geçen yıllara nazaran kiralık ev arayışı içinde olmaması Manisa emlak piyasasında kiracı sıkıntısına neden oldu.
Kentlerde siyasi irade arayışı…Görünürde herkes bu durumdan şikayetçi. Yapılan imar planı değişiklikleriyle kentsel arsa rantlarıyla oynanmasından, imar rantlarının siyasi yandaşları koruma, kollama, oluşan/oluşturulan ranttan pay alma söylentilerinden, başbakanından bakanına, belediye başkanından müdürüne ve konu ile ilgili sıradan personeline kadar... İş konuşmaya geldiğinde yaşananlardan hiç kimse memnun değil.
Çay kurudu, barajı kaplıca ile mi dolduracaklar?İlya Çayı’nın kuruması ile Allianoi antik kentini yok edecek Yortanlı Barajı’nı dolduracak su bulamayan yetkililerin antik kentin kaplıca sularını kanallarla İlya Çayı’na yönlendirmesi, “barajı kaplıca suları ile mi doldurmayı düşünüyorlar” sorularına neden oldu.
İstanbul’da kaçaklara izinİstanbul’da kaçak yapılaşma ile “mücadele” adı altında kentsel dönüşüm programları ile yoksul vatandaşlar kendilerine yer dahi gösterilmeden evlerinden edilirken, kaçak Acaristanbul villalarına Beykoz Belediyesinden yeniden ruhsat verildiği ortaya çıktı.
Orta hasarlı konutlar fişlendiAdapazarı Emlakçılar Odası, hasarlı konutların öğrencilere kiraya verilmesini önlemek için bina listelerini internet ve emlakçılar yoluyla duyurdu.
Engelliler, metrobüste tadilat istiyorEngellilerin metrobüste yaşadığı sıkıntıları tespit etmek için bir arkadaşımız tekerlekli sandalye ile yola çıktı. Otobüs duraklarına ulaşmakta zorluk çeken arkadaşımız, ancak vatandaşların yardımıyla otobüse binebildi.
Kızıl Kilise''ye restorasyon istemiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz, Dünya Anıtlar Fonu''nun (World Monuments Fund-WMF) 2008 yılı için ''''Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi''''nde Türkiye''den 5 eser bulunduğunu, bunlardan birinin de ''''Kızıl Kilise'''' olduğunu söyledi.
Bakanlık ile Belediye''nin Acaristanbul çıkmazıYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesince yeniden ruhsat verildi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Acarkent’e ruhsat verilmesi ile ilgili daha önceden dava açtıklarını belirterek, yargının kararını bekleyeceklerini söyledi.
Su ve öteki değerlerTürkiye, ‘kalkınma amaçlı yatırım’larla ‘öteki değerler’in korunması arasında ‘uygulanabilir denge’ bulabilir.
2 bin 100 yıllık aşkın kalıntıları bulunduDenizli''deki Laodikya Antik Kenti''ndeki kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.
Ünlü Bulgar arkeolog Kitov hayatını kaybettiÜnlü Bulgar arkeolog Georgi Pavlov Kitov, Hisar kasabasının merkezinde bulunan Stara Selo bölgesinde Trak dönemine ait bir tapınakta kazı çalışması yaparken kalp krizi geçirdi.
Kızılırmak''ta normallerin üzerinde çekilmeTürkiye''nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası''nda bu yıl mevsim normallerinin üzerinde su çekilmesi olduğu bildirildi.
Kuzey Ege Limanı için geri sayımİzmir Bergama’ya bağlı Zeytindağ Beldesi’nin Belediye Başkanı Feridun Ergün, Kuzey Ege Limanı’nın temelinin yıl sonuna doğru atılmasını beklediklerini bildirdi. Ergün, Kazıkbağları Mevkii’nde yapılacak limanın Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacağını ve bölgenin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirtti. Projenin, 1976’dan bu yana Devlet Planlama Teşkilatı’nın gündeminde olduğunu kaydeden Başkan Ergün, şu bilgileri verdi: “Devlet Liman Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce ilk yer seçimi çalışmalarına 1993’te başlandı. 1994’te yer seçimi kesinleşti. 1997’de fizibilite ve ÇED raporu çalışmalarına başlandı. Ancak yönetmeliğin değişmesi nedeniyle onaylanamadı. 2004’te göreve geldim. Sıkı çalışmalar sonucunda fizibilite çalışmaları yeniden hız kazandı. Tüm kurumlardan olumlu görüş gelince ÇED raporu alındı. İmar planları bitirildi. 2004 fiyatlarına göre 192 milyon 540 bin 227 Euro’ya mal olacak.”
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Moda Sahilinde Dev Otel TartışmasıTürkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) bünyesinde “Moda Sahiline Hançer-İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kuruldu. TÜRÇEK"ten yapılan açıklamada, “İstanbul’da imar plan değişiklikleri sonucu oluşan ranta en güzel örneğin, Moda’da Taş Yapı tarafından inşa edilen Corner Otel olduğu” iddia edildi. Çevredeki konut yüksekliği 18 metreyken otelin 50 metreye kadar yükseleceği ifade edilen açıklamada, “Kadıköy’ün, Moda’nın bütün değerlerini alt üst eden, deniz siluetini karartan, ulaşım, altyapı gibi sorunları şimdiden tetikleyen bu hançerin yapımı tüm hızıyla devam etmektedir” denildi. TÜRÇEK bünyesinde, Kadıköylülerin, otelin yapımına engel olmaya çalışmak üzere “Moda Sahiline Hançer–İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kurduğu bildirilen açıklamada, platformun, otel inşaatının çevreye verdiği zararlara dikkat çekmeye ve konuyu kamuoyuna duyurmaya çalışacağı belirtildi.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
Ayazağa Metrosu’nun modern vagonları raylarda…Yılbaşında hizmete girecek Şişhane-Taksim-Ayazağa Metrosu’nda kullanılacak her biri 1 milyon 400 bin dolar olan 92 vagondan ilki, Başkan Topbaş’ın da katılımıyla raylara indirildi. Kadir Topbaş, “Toplam 3,5 milyar dolarlık metro yatırımızı devam ediyor” dedi.
ODTÜ eyleme hazırlanıyorBüyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta ODTÜ’yle ilgili Çankaya Meclisi’nin imar planını reddetmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’den yol geçireceği açıklaması ODTÜ’lüleri harekete geçirdi. ODTÜ’de yarın üniversitenin açılışıyla birlikte bir protesto eylemi düzenlenecek.
Metrobüs bir hataydı bize ‘monorail’ lazımKent bilimci mimar Prof. Ahmet Vefik Alp, Avcılar ile Zincirlikuyu arasında çalışan metrobüs yerine, ‘havada tek kolon üzerinde giden’ monorail (tek ray) sisteminin İstanbul için daha uygun olduğunu savundu.
Hızlı tren garına yürütmeyi durdurmaAnkara Hızlı Tren Garı projesine, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bilirkişi raporunu dikkate alan Ankara 16. İdare Mahkemesi, uygulama plan değişikliği ile kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı sınırlarının belirlenmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararlarının hukuka uygun olmadığına karar verdi.
Hırant Kalataş, Türkiye''nin ilk ''yeşil bina'' uzmanıAmerikan Yeşil Bina Konseyi''nin, binaları, çevresel etki ve etkin enerji kullanımı açısından değerlendiren sertifikalandırma programının Türkiye''deki ilk yetkili temsilcisi Alarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş oldu.
İnşaat sektörünün umudu ''sulama'' yatırımlarındaİnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası''nın (İNTES) hazırladığı "İnşaat Sektörü Raporunda", sektörün gelişimi, mevcut durumu ve öngörülen geleceği değerlendirildi. İnşaat sektörü, sektördeki daralmanın 2009 yılında "tarımsal sulama projeleri" ile aşılabileceğini tahmin ediyor.
Yabancıya mülke esastan incelemeAnayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek. CHP, kanunun, "1. maddesiyle değiştirilen, 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 35. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci ve üçüncü tümcelerinin, 2. maddesiyle yeniden düzenlenen 2644 sayılı Yasa’nın 36. maddesinin birinci fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin, 3. maddesiyle 2644 sayılı Yasa’ya eklenen geçici 3. maddenin ikinci fıkrasının" iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, davayı esastan görüşmeye karar verdi. Anayasa Mahkemesi heyeti, yürürlüğü durdurma istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Ekolojik diriliş değil hafriyatlı yok edişTuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, İstanbul’da "Tuzla Kamil Abduş Gölü Rehabilitasyon ve Ekolojik Diriliş Projesi" ile birincilik kazandı. Ancak gölün çevresi, inşaat ve asfalt molozları ile dolduruluyor.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.