Haberler

17 Mart 2011, Perşembe

ARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik LisesiARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi15 Mart 2011 Salı günü Bursa''da yer alan ve M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nde ARKİV Buluşmaları''nın 12.si gerçekleşti. Buluşmaya M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer Kılıç, Metin Kılıç, Damla Duru ve Ece Uyar, Deniz Güner, yarışmanın jüri üyelerinden Murat Taş, Nilüfer Taş, Salih Pançalı, Yusuf Özdamar, Hasan Varhan, Kalebodur''dan Pelin Özgen, Cem Köker ve Bahadır Arıkan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Pınar Koyuncu katıldı. Bugüne kadar kapalı oturumlar halinde gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nda bir ilk yaşandı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri de yapıyı mimarlarıyla bilikte gezme şansını yakaladılar. Haberin Devamı
"En fazla yüzde 10 yıkılır""En fazla yüzde 10 yıkılır"7.5 büyüklüğündeki olası bir İstanbul depreminde, binaların en fazla yüzde 10''unun yıkılacağını savunan Bakan Demir, "Uzmanların ifade ettiği bu" dedi.
Felaketin izlerini silmek yılları bulacakFelaketin izlerini silmek yılları bulacakJaponya''nın kuzeydoğusunu geçtiğimiz hafta cuma günü sadece birkaç dakika içerisinde yerle bir eden 9,00 şiddetindeki deprem ve tsunami felaketinin ardından bölgenin yeniden inşası ise yılları bulacak.
Nihayet vizesiz Rusya!Nihayet vizesiz Rusya!30 gün sonra iki ülke arasında vizesiz seyahat edilebilecek. Rusya ile Türkiye arasında vizelerin 30 gün sonra kaldırılması için görüş birliğine varıldığı bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev''in düzenledikleri ortak basın toplantısının öncesinde yapılan nota teatisine, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imza koymuştu. Buna göre, nota teatisinin yapılmasıyla Türkiye ve Rusya vatandaşlarının karşılıklı olarak vizesiz seyahatleri 30 gün sonra başlayacak.
Tarih: 17 Mart 2011 Kaynak: Haber Türk
Gecekondulardan bıkan Kolombiya TOKİ’ye koştuGecekondulardan bıkan Kolombiya TOKİ’ye koştuGüney Amerika''daki Venezuela''nın petrol karşılığı konut yapımını istediği Toplu Konut İdaresine (TOKİ), aynı kıtadaki Kolombiya''dan da iş birliği teklifi geldi.
2010 yılında tarih onarıldı2010 yılında tarih onarıldı2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 325 milyonluk bütçesinin 160 milyonunu "kültürel mirasın korunması" projelerine ayırdı. Yapılan restorasyonlarla tarih ayağa kalktı.
Türkiye''nin nükleeri dünyaya örnek olacakTürkiye''nin nükleeri dünyaya örnek olacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin''le "Beyaz Ev" olarak bilinen Rusya başbakanlık binasında bir araya geldi.
Piramitler, beyaz kumsallar ve aşıkların buluşma noktası MeksikaPiramitler, beyaz kumsallar ve aşıkların buluşma noktası Meksika10 gün süren Panama kanalı geçişinin ardından artık Orta Amerika''ya gelen Şenol Acar, kurtuluşunun 100. yılını kutlayan Meksika''da, Aztekler''in hala nasıl yapıldıkları sır olan piramitlerini dolaştı. Aşıkların buluşma yeri Acapulco körfezinin güzelliğine tanıklık etti, 30 metrelik kayalıklardan denize atlayan gençlerin gösterisini izledi.
Nükleer tehdit artıyorNükleer tehdit artıyorJaponya''daki deprem ve tsunami felaketinin ardından dünya Fukuşima Santrali''ndeki hareketliliği izliyor. Radyasyon seviyelerindeki artış korkutuyor.
İş dünyasından nükleere destek geldiİş dünyasından nükleere destek geldiİş dünyası, enerji ihtiyacının karşılanmasında tek gerçekçi çözümün nükleer olduğu görüşünde.
Türkiye''nin nükleer aşkı Avrupa''yı şaşırtıyorTürkiye''nin nükleer aşkı Avrupa''yı şaşırtıyorJaponya''da yaşanan nükleer kriz sonrasında nükleer enerjinin güvenilirliğini ve maliyetini yeniden ele alan Avrupa, Türkiye''nin nükleer santral kurma konusundaki ısrarını şaşkınlıkla izliyor.
Galata Mevlevihanesi, yenilenen yüzüyle bu yıl ziyarete açılacakGalata Mevlevihanesi, yenilenen yüzüyle bu yıl ziyarete açılacakTarihî Galata Mevlevihanesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın1 milyon 533 bin 812 TL''lik bütçesiyle yenilendi. Çevre düzenlemesiyle de mevlevihanenin bahçesi ziyaretçilere daha iyi hizmet verecek.
Metro''nun Kapalı 3 Çarşısı Temmuzda Kapılarını AçacakMetro''nun Kapalı 3 Çarşısı Temmuzda Kapılarını AçacakMetro hattının Levent ve Gayrettepe istasyonlarında yer alan üç alışveriş noktası, Turyap işletmeciliğinde hizmete açılacak.
Anıt mezar bakıma alınıyorAnıt mezar bakıma alınıyorTürk demokrasi tarihinde on senelik bir döneme damgasını vuran ve asılarak idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının naaşlarının bulunduğu Topkapı''daki anıt mezar, yıllar sonra onarılacak.
Mega Müze için yeraltı haritası çıkarılacakMega Müze için yeraltı haritası çıkarılacakBüyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde yapılacak Ege Uygarlıklar Müzesi''nin kurulacağı alanda arkeolojik buluntuya rastlanmazsa çalışmalar başlayacak.
Tüm dünya gözünü Japonya''ya diktiTüm dünya gözünü Japonya''ya diktiTarihinin en büyük depremini ve ardından gelen tsunamiyi yaşayan Japonya''da nükleer tehlike artarak devam ediyor, Fukuşima''daki nükleer santralde önce patlama oldu ardından yangın çıktı. Daiichi Nükleer Santralı''nın 2 numaralı reaktöründe meydana gelen patlamanın ardından 4 numaralı reaktörde çıkan yangın saatler süren çalışma sonucu söndürülebildi.
Mühendis ve mimarlara yeni iş kapısıMühendis ve mimarlara yeni iş kapısıSadece mühendislik ve mimarlık fakülteleri mezunu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yapacağı sınavda başarılı olanlar, yapı malzemeleri konusunda piyasa gözetimi ve denetimi yapabilecek.
Fotoğraf mı ters, ev mi?Fotoğraf mı ters, ev mi?Almanya''da ters bir şekilde inşa edilen ev, görenleri şaşkına uğratıyor. Ülkenin kuzeyindeki Bispingen''de yapılan ve ''Çılgın Ev'' adı verilen bina, 26 Mart''ta kapılarını ziyaretçilere açacak.
Seyit Rıza''nın evi restore edilecekSeyit Rıza''nın evi restore edilecek1937 Dersim olaylarından sonra idam edilen Seyit Rıza''nın evi yenilenecek. Dersim Dernekleri Federasyonu, Seyit Rıza''nın Hozat''ın Sin nahiyesine bağlı Ağdat köyündeki evinin restorasyonu için kampanya başlatacak.
Yağan kara rağmen dereler kuruyorYağan kara rağmen dereler kuruyorOrdu''da yapılmak istenen 63 adet hidroelektrik santrali (HES) ile dereler kurutuluyor. İnşaat çalışmalarıyla da ormanlar kırılıyor, hafriyat derelere ve tarım arazilerine boşaltılarak doğa katliamı yaşanıyor.
9 bin metrekarelik dev tekno market İstiklal Caddesi''nde9 bin metrekarelik dev tekno market İstiklal Caddesi''ndeTekno market zinciri Alman Saturn, İstiklal Caddesi üzerindeki Demirören AVM''de 9 bin metrekarelik yeni mağazasını bugün açıyor. Saturn bu büyüklükle Türkiye''de en büyük tekno market mağazasının altına imza atıyor.
Dünya nükleere sırt çeviriyor, Türkiye çevrecileri yargılıyorDünya nükleere sırt çeviriyor, Türkiye çevrecileri yargılıyorJaponya''da yaşanan nükleer felaketin ardından çeşitli ülkelerde nükleer karşıtı eylemler hız kazanır, santral projeleri bir bir durdurulurken, Türkiye''de nükleer karşıtları 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.
''''Marmara''da tsunami olmaz"''''Marmara''da tsunami olmaz"Ahmet Mete Işıkara, Japonya''da meydana gelen depremin, Türkiye''deki etkileri hakkında konuştu.
Taraf yazdı, yalı işgali kalktıTaraf yazdı, yalı işgali kalktıKuzguncuk''ta Çarşı Caddesi üzerinde 578 ada 1 parsel ile 689 ada 7 parsel üzerinde kurulu iki yalı arasındaki kamuya ait 60-70 metrekarelik arsa üzerindeki işgal son buldu.
Almanya''daki "Çılgın Ev" ziyaretçilerini bekliyorAlmanya''daki "Çılgın Ev" ziyaretçilerini bekliyorAlmanya''da yapımı tamamlanan ve "Çılgın Ev" olarak isim verilen bir bina, 26 Mart''ta ziyaretçilerini ağırlayacak.
ABD, Libya''da da aslan payı peşindeABD, Libya''da da aslan payı peşindeAnkara Sohbetlerinin konuğu Şükrü Koçoğlu Ortadoğu''daki olayları BOP''un parçası olarak niteledi.
Radyasyon seviyesini kabul etmedilerRadyasyon seviyesini kabul etmedilerJapon Nükleer Güvenlik Ajansı, Fukuşima santralindeki kazadan sonra Fransızların, radyasyon seviyesinin arttığı açıklamasını teyit etmedi.
Nükleerin alternatifi var mı?Nükleerin alternatifi var mı?Japonya''daki felaketle birlikte pek çok ülke "nükleer enerji"den vazgeçmenin yollarını aramaya başladı... Peki nükleer enerjiden vazgeçerken yeni enerji kaynakları yaratmak mümkün mü? Sürdürülebilir Enerji Uzmanı Haluk Sayar yanıtlıyor...
Avrupa, nükleer santrallerini ''stres testinden'' geçirecekAvrupa, nükleer santrallerini ''stres testinden'' geçirecekJaponya''daki felaketin ardından nükleer santrallerin güvenliği yeniden sorgulanmaya başlandı. Almanya, 7 santralini inceleme için geçici olarak kapatma kararı aldı.
Kıyamet bile ders olmadıKıyamet bile ders olmadıÇernobil''den sonra Japonya''da da yaşanan nükleer santral facialarına karşın hükümet yetkilileri, bu ‘ölüm teknolojisi''ne dört elle sarılma inadını devam ettiriyor.
Beylikdüzü-Kadıköy arası 82 dakikaBeylikdüzü-Kadıköy arası 82 dakikaİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 10 kilometrelik Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı hizmete alındığında Beylikdüzü''nden Kadıköy''e 82 dakikada ulaşılacağını belirterek, ''Günde bir milyon yolcunun taşınacağı bu hattın bize maliyeti 79 milyon TL'' dedi.
Mesudiye’yi susuz bırakacaklarMesudiye’yi susuz bırakacaklarOrdu''da yapılmak istenen hidroelektrik santrallerinin ilk uygulandığı bölge olan Mesudiye ilçesinde derelerin kuruduğu tespiti yapan Ordu Temiz Enerji Platformu üyeleri, tehlikenin boyutunu Mesudiye muhtarlarına anlatmak ve son gelişmeleri yerinde görmek için Mesudiye''ye gitti.
Müze gibi köy!Müze gibi köy!UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Fransız Konsolosluğu kültür merkezi oluyorFransız Konsolosluğu kültür merkezi oluyorKordon''daki asırlık binanın restorasyonunu gerçekleştirecek olan işadamı Lucien Arkas, "Böyle bir projenin içinde yer almak beni çok mutlu ediyor" diye konuştu.
Kırklareli, turizm ve tarımda gelişecekKırklareli, turizm ve tarımda gelişecekKırklareli, artık İğneada''daki longoz ormanlarıyla eko turizmde öne çıkmak, Dupnisa Mağarası, Vize Antik Tiyatrosu gibi antik değerleriyle de kültür turizmine açılmak istiyor.
Türkiye''de kimliksiz bina kalmayacakTürkiye''de kimliksiz bina kalmayacakTTMD Başkanı Ünlü, inşaat ruhsatı alabilmek için projeyle birlikte bina enerji kimlik belgesinin de zorunlulu tutulmasına dikkat çekti.
KA inşaat''tan yeni bir ısıtma teknolojisiKA inşaat''tan yeni bir ısıtma teknolojisiKA İnşaat NOBO Isıtma Sistemleri yeni bir teknolojiyi sunuyor. KA İnşaat yetkilileri, "SmartRad, geleneksel radyatör sistemlerinden çok daha az miktarda ve çok daha düşük sıcaklıkta su kullanabilen, akıllı fanlı, normalde yerden ısıtma ile ilişkilendirilen düşük enerjili sıcaklıklarda, mükemmel ısıtma performansı sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir konvektör ısıtıcı. Geleneksel radyatörlerin aksine, ısının odaya yayılmasına yardımcı olmak için; daha kompakt, yüksek verimli ısıtıcı ve akıllı kontrollü fandan faydalanıyor" dediler.
İnönü Stadı İnşaatı Çıkmazda!İnönü Stadı İnşaatı Çıkmazda!Ertuğrul Günay`ın "İzin vermem" dediği Beşiktaş`ın yeni yapılacak stadı için Faruk Özak ılımlı konuştu. Beşiktaş ise mayısta verilecek karardan umutlu.
Tsunami değil; heyelan yıkar!Tsunami değil; heyelan yıkar!Uzmanlara göre depremde İstanbul''u tsunami değil, heyelan tehlikesi bekliyor. Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece heyelan riski altında...
Çevre Bakanlığı''na büyük tepki varÇevre Bakanlığı''na büyük tepki varRize İdare Mahkemesi''nin daha önce biri Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu iptali olmak üzere iki kez yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği Çayeli İlçesi Senoz Vadisi''ndeki Uzundere-2 HES projesi için yeniden ''ÇED Olumlu'' kararı vererek HES projesinin önünü açan Çevre ve Orman Bakanlığı, düzenlenen gösteri ile çevreciler tarafından protesto edildi.
İşte İstanbul''u bekleyen asıl tehlikeİşte İstanbul''u bekleyen asıl tehlikeDepremde İstanbul''da tsunami değil heyelanlar can alabilir! Uzmanlara göre depremde İstanbul''u tsunami değil, heyelan tehlikesi bekliyor. Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece heyelan riski altında...
"En tehlikeli nükleer yanıbaşımızda""En tehlikeli nükleer yanıbaşımızda"AB ve ABD''nin "En Tehlikeli Nükleer Santral" ilan ettiği Metsamor, Iğdır''a 16 km uzaklıkta... İstanbul''a denk bir deprem riskine sahip Metsamor''un nükleer yakıtını koruyacak bir koruma havzası yok... Tıpkı Çernobil''deki gibi...
Sokakta engeller kalkıyorSokakta engeller kalkıyor3 kurum protokol imzalıyor. 2012 Temmuz''a kadar belediye ve kamu binaları, kaldırımlar ve parklar, engellilerin rahat haraket etmelerine imkan sağlayacak şekilde tadil edilmezse, "dava" konusu olacak.
Depreme karşı bu detayın önemi büyük!Depreme karşı bu detayın önemi büyük!Marmara Depremi''nde yıkımın büyük nedeni buydu...
Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın...Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın...Depremin yaralarını sarmaya çalışan Japonya, bir taraftan da deprem sırasında hasar gören nükleer santrallarda arka arkaya meydana gelen hasar ve patlamalarla boğuşuyor.
''Ber-Rock'' ile yüzde 60 enerji tasarrufu ''Ber-Rock'' ile yüzde 60 enerji tasarrufu "Faydalı Model Belgesi" alan ve patent için gün sayan yalıtım malzemesi, binalarda yüzde 60''ın üzerinde enerji tasarrufu sağlayacak.
Suda Ararken Çamurda ÇıktıSuda Ararken Çamurda ÇıktıAmerikalı arkeologlar, ‘Kayıp Kıta Atlantis''i İspanya''nın güneyinde bir bataklığın dibinde bulduklarını öne sürüyor. Uzmanlara göre, tsunami kenti haritadan silmiş.
"Akkuyu için yapılan anlaşma iptal edilmeli""Akkuyu için yapılan anlaşma iptal edilmeli"Akdeniz İçin İklim Birliği Sözcüsü Hediye Gündüz, deprem ve tsunami sonrası Japonya''daki nükleer santralların felakete yol açacağını belirterek, Türkiye''de yapılması planlanan nükleer santraller konusunda doğru karar verilmesini istedi.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiÇağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Emre Arolat, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin ve Nevzat Sayın''ı "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine" konulu söyleşi ile bir araya getirdi. Uzun bir aradan sonra yaşanan bu buluşmaya ilgi yoğundu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin konferans salonu mimarlık mesleği ile ilişkili pek çok kişinin (1200 kişi) katılımı ile gerçekleşti.
BASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF Seragazı Salınımı Hedefine UlaştıBASF, yayınladığı 2011 Raporu''nda çalışanları, hissedarları, müşterileri ve içinde bulunduğu toplum için yenilikçi ürün ve çözümleriyle ölçülebilir değerler yarattığını ortaya koydu. Şirket, sera gazı salınımını 2002 yılına oranla yüzde 29 oranında azaltarak 2020 yılı için belirlediği rakama şimdiden ulaşmayı başardı.
Kentleri Wifi ile BoyamakKentleri Wifi ile BoyamakKent, gündelik yaşamın bir parçası olan görünmeyen ağların manzarası ile dolduruldu. Wifi ağları ve gelişen cep telefonları kentsel çevrenin nasıl düzenleneceğine ve algılanacağına dair etkiler yaratmaya başladı. Peki wifi arazisinin neye benziyor ve kentle arasında nasıl bir bağ kuruyor? Bu proje Wifi ağları üzerindeki araştırmaları ve fikirleri içeriyor. Timo Amall, Jorn Knutsen, Einar Sneve Martinussen tarafından gerçekleştirilen proje, kentlerin ve yapımların her ikisinin nasıl deneyimleneceğinin çıkarım yapılmasını sağlayan manevi keşiflerimizin devamı niteliğinde.
BASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF 2010 Yılında Rekor KırdıBASF, 2010 yılında küresel olarak 63,9 milyar Avro rekor ciro elde etti. BASF Türk de aynı dönemde Türkiye''deki satışlarını yüzde 42 arttırarak yaklaşık 650 milyon Avroluk rekor gelire ulaştı.
İkitelli sel felaketinde askerî gölete incelemeİstanbul İkitelli''de can kaybı ve ciddi maddi zarara yol açan sel felaketine askerî göletin patlamasının yol açtığı iddiaları incelemeye alındı.
''Yürüyen Köşk''ün bahçesi için karar çıktıYalova Belediye Başkanı Koçal, "Anıtlar Yüksek Kurulu, böyle bir yapının yürüyen köşk alanı içinde yer alamayacağını bildirerek yıkım kararı verildiğini iletti" dedi.
Japonya sahilleri 4 metre kaydıJaponya''nın GPS istasyonlarından toplanan veriler, depremin ardından coğrafi konumun ilk tahminlerden daha fazla değiştiğini gösteriyor.
İnönü Stadı mirasımızdırCumhuriyetin İstanbul''a armağanı olan stat, korunması gerekli mimarlık eseridir.
Teknoloji devleri deprem mağduruAralarında Sony, Panasonic, Toshiba ve Canon''un da olduğu pek çok elektronik firmasının Japonya''daki fabrikaları depremden zarar gördü.
Bu yapılar için imar planı şart değil!AK Parti''li Bayraktar, İmar Kanunu ile Kültürel Varlıklara ilişkin değişiklik içeren kanunu TBMM''ye sundu. Buna göre; imar planı olmayan köylerde, okul, ibadet yeri, sağlık ve güvenlik tesisi gibi yapılar için imar planı şartı aranmayacak.
Köylüye imar cezası affı geliyorAK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar ve arkadaşlarınca verilen kanun teklifi ile mera, yaylak ve kışlaklar "yöresel" yapı yapılması şartıyla tahsise açılırken, köylüye de imar cezası affı geliyor. Teklifle Bayındırlık Bakanlığı''nın re''sen imar planı yetkisinin kapsamı genişletiliyor.
Ormanlar golf sahası olacakAnayasa Mahkemesi''nden "ormanlar zarar görecek" diye daha önce yürürlüğünü durdurarak iptal ettiği "Turizmi Teşvik Kanunu"nun bazı maddelerine onay çıktı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.