Haberler

17 Nisan 2007, Salı

Herkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMHerkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMArkitera Mimarlık Merkezi’nin 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlediği, mimarlardan, sanatçılardan ve sivil toplum örgütlerinden 250’nin üzerinde katılımcı ile gerçekleşen İstanbul Forumu Toplantıları “AKM ve Kongre Vadisi” panelinde uzmanlar ortak olarak; Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması ve Harbiye’nin örtülerek Kongre Vadisi’ne dönüştürülmesi yerine, bu bölgelerin halkın kullanımına açılması gerektiğini belirttiler. Prof.Dr. İhsan Bilgin, Taksim Bölgesi’nin İstanbul’da son 50 yılın en iyi tasarlanmış bölgelerinden biri olduğunu ve bu bölge ile sürekli uğraşıldığını belirterek panelin açılışını yaptı. Özellikle Taksim Meydanı’ndaki metro çalışmaları gibi, bütünlük içinde ele alınmayan işler nedeniyle, döneminin ilginç özelliklerini yansıtan bölgelerin, küçük planlarla ve hamlelerle değiştirildiğini söyledi. Haberin Devamı
İstanbul''daki ormanlık alanlar artacakİstanbul''daki ormanlık alanlar artacakİstanbul''da ormanlık alanlar 5 yıl içinde yarım puan artacak. Çevre Orman İl Müdürlüğü ekipleri 60''lı yıllarda kömür ocağı olarak işletilen 25 maden sahasına 5 milyon fidan dikti.
Jean Nouvel AtölyesiJean Nouvel AtölyesiCraig Wood projeyi şöyle tanımlıyor: “Tasarım inanılmaz ışığını, Manhattan endüstriyel liman bölgesindeki atmosferden ve şehrin yapısından alıyor”. 19. Street ve West Side Highway kavşağındaki Manhattan Hudson Nehri boyunca devam eden Nouvel’in “bir vizyon makinası” olarak tanımladığı proje 23 katlı olarak başlamış.
Kariye''yi kurtarma sergisiKariye''yi kurtarma sergisiEdirnekapı''daki Kariye Müzesi, bir başka müze için sergi konusu oldu son günlerde. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Kariye''deki tasvirleri ve büyük bölümü yurtdışından getirilen obje ve belgeleri sergiliyor.
İzmir''de tarih ayağa kalkacakİzmir''de tarih ayağa kalkacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’den Kemeraltı’na kadar uzanan bölgenin “Yenileme alanı” ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’na başvurdu. Başvurunun kabulü, Kemeraltı-Kadifekale aksını yeniden canlandıracak projelere hız kazandıracak.
İstanbul''u taradık, 4,5 milyar YTL''lik Hazine arazisinden yeni haberdar oldukİstanbul''u taradık, 4,5 milyar YTL''lik Hazine arazisinden yeni haberdar oldukYabancı gayrimenkul şirketlerinin büyük ilgi gösterdiği İstanbul''daki arazilere biçilen fiyatlar gün geçtikçe artarken, Maliye de elindeki Hazine arazilerinin envanterini çıkarmayı sürdürüyor.
Mimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorMimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorTürkiye''de ve KKTC''de mimarlık tasarım sanat bölümlerinde okuyan öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan "Eskişehir Mimarlık Tasarım Sanat Öğrencileri Buluşması" bu yıl Anadolu Üniversitesi''nde gerçekleştiriliyor.
Linea’nın açılışı için kristal çadır kurulduLinea’nın açılışı için kristal çadır kurulduLinea’nın dünya tanıtımı için İstanbul Buz Ada’da 1.440 metrekarelik Türkiye’nin en büyük kristal cam çadırı kuruldu.
Bilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık 2006 - 2007 akademik yılı atölye etkinlikleri kapsamında ve Bilgi - Mimarlık programına kayıtlı öğrenciler arasında, Galata A.Ş.’nin desteğiyle, geçtiğimiz ay bir fikir projesi yarışması düzenlendi.
Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yerine yapılması düşünülen, “aynı işlevli, İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun kültür merkezi” olarak açıklanan bir yapının, yapım maaliyeti ne kadardır? Böyle bir yapının inşa edilmesi ne kadar zaman alır? Dünyada bu tür yapıların yaşatılması için harcanan işletme maaliyeti ne kadardır? Bugün gerçekleştirilecek “İstanbul Forumu Toplantıları: AKM ve Kongre Vadisi” paneli öncesinde, bu soruların cevaplarını, dünyadaki örneklerin yayınlanan bütçelerine ulaşarak derledik. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AKM’nin yıkımı ile ilgili 13 Nisan’da yaptığı "Hesabını kitabını yaptık, binanın onarımı için 120 (milyon) YTL gerekiyor, yenisi ise 200 (milyon) YTL. İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun, uluslararası büyük organizasyonların yapılacağı bir kültür merkezi yaptıracağız..."
1.2 milyon erkenci lale açtı daha uyanacak 7 milyon lale var1.2 milyon erkenci lale açtı daha uyanacak 7 milyon lale varBüyükşehir Belediyesi bu yıl İstanbul’un parklarına, caddelerine farklı türlerden toplam 8.2 milyon lale dikti. Erken açan türlerle kentte bugünlerde başlayan renk cümbüşü, diğer lalelerin de dalga dalga açmasıyla mayıs ortasına kadar sürecek.
KİPTAŞ''ın Mimar Sinan Evleri kaçak çıktıKİPTAŞ''ın Mimar Sinan Evleri kaçak çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin kuruluşu KİPTAŞ''ın İmar Müdürü Semih Demirci, "Hedefi tutturmak için ruhsat beklemeden inşaata başladık. Fazla söylenecek bir şey yok. Sorumluluk belediyede" dedi.
Safranbolu''daki tarihi iş yerleri restore ediliyorSafranbolu''daki tarihi iş yerleri restore ediliyorKarabük''ün tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesindeki, demirciler ve kalaycıların yer aldığı 18 iş yerinin restorasyon çalışmaları sürüyor. Safranbolu''da demirci ve kalaycıların yer aldığı 18 iş yerinin restorasyon çalışması sürüyor.
Kongre Vadisi tehlikede, Harbiye''ye çivi çakılamayacakKongre Vadisi tehlikede, Harbiye''ye çivi çakılamayacakKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye''nin kongre turizmi açısından önemli bir projeye hazırlanırken, çarşamba günü gelen bir karar, bütün hazırlıkları sekteye uğrattı.
Sanayi sitesine saklanmış cam büyücüleriSanayi sitesine saklanmış cam büyücüleriEğer siz "kardeşim ben değişik bir ürün istiyorum, kendi dizaynımı yaptım" diyor ve bunu somutlaştırıp çoğaltmak istiyorsanız buraya geliyorsunuz. Çizimleri ustalara verip dizaynınızı elle tutulur, gözle görülür hale getirebiliyorsunuz.
AKM yıkılırsa yerine ne gelecek?AKM yıkılırsa yerine ne gelecek?"AKM yıkılmalı mı, yıkılmamalı mı?" tartışmaları sürerken, dünyanın önde gelen kültür merkezlerine göz attık. Bulundukları şehrin sembolü haline gelen bu yapılar, modern görünümleriyle dikkat çekiyor.
Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Ocak - Mart sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Doğal ışık, yani gün ışığının mimari yapılarda kullanımı önemini koruyan ve tartışılması gereken bir konu.
AKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya YatırıyoruzAKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya Yatırıyoruz16 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek İstanbul Forumu: AKM ve Kongre Vadisi paneli öncesinde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol’dan, İnsan Yerleşimleri Derneği kurucusu Korhan Gümüş’ten ve panel katılımcılarından İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) Başkanı Doğan Tekeli’den konuyla ilgili görüşlerini aldık. Doğan Tekeli, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı; "AKM’nin yıkılması hakkında son olarak, özel bir kanun çıkarılacağı haberi, Kültür Bakanı tarafından kamuoyuna açıklandı. Kültür Bakanlığı''nın şimdiye kadar yapılan, söylenen tüm karşı düşüncelerden etkilenmediği anlaşılıyor..."
Doğada Yetişmiş TasarımlarDoğada Yetişmiş TasarımlarGökdelenlerin ve Modernizmin Brütalizm kanadından çıkan evlerin sert bir eleştirmeni olan Finlandiyalı mimar ve tasarımcı Aalto, daha ilerlemeci, hassas ve içeriğe yönelen, insanı ilk sıraya koyan bir tasrarım anlayışını tercih ediyor.
Dubaili Deyaar, Türk gayrimenkul pazarına girmeyi hedefliyorDubai İslami Bankası''nın (DIB) gayrimenkul alanında faaliyet gösteren kolu Deyaar, Türkiye''de yatırıma hazırlanıyor. Büyüme planları kapsamında ana şirketi DIB''den 163.4 milyon dolar murabaha kredisi alan Deyaar, Hindistan ve Suudi Arabistan''da ileri safhalara ulaşan projelerinin ardından yeni yurtdışı projeler için harekete geçti. Deyaar, yatırım yapılacak potansiyel ülkeler olarak Suudi Arabistan, Hindistan, Türkiye ve Kazakistan''ı belirledi. Dubai''de Burlington, Hamilton Residency, Churchill Towers ve Windsor Manor gibi dev projelere imza atan şirket, 3 milyar dolarlık portföyüyle bölgenin en büyük gayrimenkul geliştirme ve yönetim şirketleri arasında yer alıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
İklim değişikliği gerçekleriSuyumuza, toprağımıza sahip çıkalım. Ancak kıyamet senaryolarının ardında her zaman iyilik ve iyi niyet bulunmadığını da lütfen gözardı etmeyelim.
İstanbul Boğazı''nda 3 koya yüzer marina yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı''nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını söyledi.
Başkan Kocaoğlu: “Expo''nun arkasındayız”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin Expo 2015 adaylık süreci ile ilgili sıkıntı ve endişelerini aktararak, “Evet, organizasyon yapısında bizi rahatsız eden yanlışlıklar var. Ancak bu durum, Expo projesine bakışımızı değiştirmez. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, herkesten daha istekli bir şekilde bu projenin arkasındayız” dedi.
278 bina onarılarak, Tarlabaşı''na yeni bir çehre kazandırılıyorTarlabaşı''nda 278 eski binanın onarımını gerçekleştirecek olan Gap İnşaat, bölgenin avan projesini üç ayda tamamlayacak.
Galataport’a Uzakdoğu ilgisiİkinci kez ihaleye çıkacak olan Galataport’a Uzakdoğu’dan da ilgi var. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüşen Singapur’un Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zeynel Abidin Raşid, projeyle ilgilendiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanı Gül’ün, Singapurlu bakanla görüşmesinde, Singapur sermayesinin dış yatırımları gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Raşid, Gül’e, Galataport projesine ilgi duyduklarını söyledi. Singapur sermayesinin Türkiye’deki en büyük yatırımı Mersin Limanı. Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesini, 2005 yılında, 755 milyon dolar teklif veren Akfen ile Singapurlu ortağı Singapore Port Authority grubu kazanmıştı.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Mimari ve rejim tartışmasıAnkara''da bahar aylarında iki sıcak tartışma var. İlki Recep Tayyip Erdoğan''ın cumhurbaşkanlığa aday adaylığı. Bu tartışmaya bambaşka açıdan birazdan dönelim. İkinci tartışma ise bir cami ile ilgili.
Milli Emlak, Hazine arazilerini 14 milyon metrekare artırdıİstanbul Defterdarlığı''nın İstanbul''un 19 ilçesinde yürüttüğü çalışmanın sonucunda kentte bugüne kadar Hazine arazisi olduğu bilinmeyen, tapuda bölünmüş, yeni şekil almış 14 milyon metrekare arazinin tapu bilgileri güncellendi.
Göç sürdükçe sıkıntı bitmezİstanbul’da buluşan 91 ülkenin belediye başkanlarına seslenen Başkan Topbaş, “Göç baskısını azaltmadan, işsizliğe çözüm bulmadan, yoksullara yardım yapmadan büyükşehirlerin meselelerine çözüm bulunamaz” dedi.
Denizli Çimento''nun yüzde 50''si CRH''ninİrlandalı inşaat malzemeleri grubu CRH Denizli Çimento''nun yüzde 50''sini aldığını açıkladı. Şirket bu konuda yapılan yazılı açıklamada, Türkiye''deki bu yatırımı ve ABD''de bir şirketten aldığı hisse için toplam 293 milyon dolar harcadığını açıkladı. CRH söz konusu açıklamasında, ABD''nin Florida eyaletinde Paver Systems''ta 2004''te aldığı yüzde 50 hissenin ardından kalan yüzde 50''lik hisseyi de satın aldığını duyurdu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Dünya tasarım şampiyonu TürkiyeAvrupa''nın tasarım enstitülerinden Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından 1955''ten bu yana verilen Red Dot Design Ödülleri sahiplerini buldu. Tasarım kalite damgasını bu yıl bir Türk markası olan Nurus kazandı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da uluslararası alanda tanınan tasarım uzmanlarından oluşan jüri, yenilik, işlev, kalite gibi kriterler doğrultusunda katılımları değerlendirdi. Bugüne kadar LG Electronics, Adidas, Apple, Mercedes-Benz, Nokia, Philips, Siemens, Sony gibi dünyaca ünlü markaların sahip olduğu bu tasarım kalite damgasını, 43 ülkeden farklı kategorilerde 2548 tasarımı geride bırakan ve merkezi İstanbul''da bulunan Nurus Türkiye''ye kazandırdı.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Sinpaş GYO konut sektöründe büyüyecekKurulduğu 1974 yılından buyana binlerce lüks konut yapan Sinpaş Grubu, bundan böyle konut alanında faaliyetlerine Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), ticari gayrimenkul alanındaysa Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş. olarak devam edecek. Kuruluşunu tamamlayan Sinpaş GYO''nun yüzde 49''unun SPK onayı almasından sonra yılın ikinci yarısında halka arz edileceğini belirten Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, kuruluşun aktif büyüklüğünün 280-300 milyon dolar olduğunu söyledi. Çelik, "Sinpaş GYO yeni kurulmuş şirket değil. Şu anda devam eden üç projesi var. Bunlar Ümraniye-Avangarden, Samandıra Lagün ve Zekeriyaköy-Rumeli Konakları" dedi. TOKİ ve Kiptaş''ın inşaat sektörüne ''saldırısı'' olduğunu öne süren Avni Çelik, "Bu iki kuruluşa sağlanan kolaylık bize de sağlanırsa ayda 450 YTL taksitle konut satarız" diye konuştu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
38 plaja daha mavi bayrakTürkiye, uluslararası platformda yat sahiplerine verilen ''kişisel mavi bayrak''ın Türkiye''de de uygulanması için harekete geçti. Mavi bayraklı plajlaraysa bu yıl 39 plajın daha eklenmesi bekleniyor. Türkiye''de halen 192 plaj ve 14 marina mavi bayraklı. Uluslararası bir kalite belgesi olan uygulama, 1985''te Fransa''da bir çevre ödülü olarak belediyeler bünyesinde başlatıldı. Avrupa Çevre Eğitim Vakfı''nın 1987''de kurulmasıyla kampanya kurumsal kimlik kazandı. Mavi bayrak uygulaması 36 ülkede, 3 bin 200 noktada uygulanıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Ecdat eserleri korunacakBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Tarihi ve kültürel mirasları yok edenleri, daha yaşanabilir bir dünya için yeniden düşünmeye davet ediyorum” dedi.
AOÇ''yi Çöplük Yaptılar Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), aralarında AKP''nin de bulunduğu kişi ve kurumların, Atatürk Orman Çiftliği''ne (AOÇ) "kaçak moloz, toprak, hafriyat, çöp" döktüğünü belirterek idareye bu konuda "radikal önlemler" alması uyarısında bulundu. AOÇ alanının 1. derecede SİT alanı olmasına rağmen, kaçak dökümlerin engellenemediğine işaret edilen YDK raporunda, AKP''nin yeni genel merkez binasından çıkarılan hafriyatın, sadece "Ankara Büyükşehir Belediyesi izni" ile AOÇ alanına döküldüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan izin alınmadığı belirtilerek, "Kişi ve kuruluşlara farklı uygulama yapılmasından kaçınılmasını" istendi. YDK''nin AOÇ ile ilgili raporunun bugün KİT Komisyonu''nda görüşülmesi bekleniyor. AKP''nin genel merkez inşaatından çıkarılan toprağın, usulsüz olarak AOÇ arazisine döküldüğü belirlemesine yer verilen raporla ilgili CHP''li Kemal Sağ ''ın AOÇ alanına dökülen hafriyatın belgesini de komisyona sunacağı bildirildi.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ayşe Sayın
Marmaray kazıları arkeolojiye yaradıMarmaray kazıları sırasında Yenikapı''da 20 civarında gemi kalıntısının bulunması arkeoloji çevrelerinde heyecan yarattı. Aynı yerde bu kadar çok kalıntının gün ışığına çıkması dünyanın önemli arkeologlarının dikkatini buraya çekerken, uzmanlar eserlerin uygun ortamda sergilenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Arkeologlar ve Arkeoloji Derneği yöneticilerinden Arkeolog Prof. Dr. Sevil Gülçur, kazıların gizli saklı yapılmasını eleştirerek "tarihi de göz ardı etmemek lazım" dedi. Arkeolog Aksel Tibet de "Kazılar İstanbul için facia da olabilir. Önemli bir buluntu ortaya çıkarsa projenin yeri değiştirilmeli" dedi. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Marmaray Projeleri Kazıları Başkanı Arkeolog Dr. İsmail Karamut ise "Proje bitiminin ardından bazı alanlar yeniden kazılarak alta inilecek" diye konuştu. Çanakkale Üniversitesi''nden Doç. Dr. Aslı Özdoğan, İstanbul kazılarını bütün dünya arkeologlarının yakından takip ettiğini vurgulayarak, "Çok önemli parçalar çıkıyor. Ama bunların metro istasyonlarında sergilenmesi uygun değil" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Üsküdar 2010’a hazırlanıyorÜsküdar Belediyesi, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkentliğine aday olan İstanbul’a Üsküdar’dan katkı sağlamak, Üsküdarlılık bilinci oluşturmak, tarihi ve kültürel zenginliği tanımak amacıyla yaptığı çalışmaları anlattı.
Kemal Türkler için anıtmezarUğradığı silahlı saldırıda öldürülen eski Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kemal Türkler için anıt- mezar yapılacak. Alınan bilgiye göre, 27 yıl önce öldürülen Türkler''e yapılacak anıt mezar için proje yarışması düzenlendi. Yarışmanın jüri üyeleri arasında Türkler''in eşi Sebahat Türkler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve "Kemal Türkler Belgeseli" Yönetmeni Hilmi Etikan da bulunuyor. Proje ve maket teslim tarihi 30 Mayıs olan yarışmanın sonuçları 8 Haziran''da açıklanacak. Yarışmanın birincisine 7 bin 500 YTL, ikincisine 5 bin YTL, üçüncüsüne 3 bin YTL ödül verilecek. Birleşik Metal - İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, ödül töreninin, Türkler''in Topkapı Çamlık Mezarlığı''nda yenilenen mezarı başında, öldürülüşünün yıldönümünde gerçekleştirileceğini kaydetti. Türkler, 22 Temmuz 1980''de sendika binasına gitmek üzere İstanbul Merter''deki evinin önünde otomobiline binerken düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Yazılıkaya ilgi bekliyorEskişehir’in Han ilçesinde Frigler tarafından yapılan ve yaklaşık 17 metre yüksekliği ile dünyanın en önemli kaya anıtlarından birisi olan Yazılıkaya’da tabiat şartları nedeniyle oluşan çatlağın bölünme tehlikesine sebep olduğu bildirildi. İnanç merkezi olarak antik Yazılıkaya kentini seçen Frigler’in M.Ö 6. yüzyılda Kral Midas adına Yazılıkaya (Midas) açık hava tapınağını yaptıkları belirtiliyor. Henüz çözümlenememiş yazıtları, kaya mezarları, yüzey kabartmaları, altarları, kaya oymaları ve kiliseleri ile günümüze kadar ulaşabilen eşsiz tarihi kalıntılar Frigya döneminin en önemli belgelerini teşkil ediyor. Önemli ölçüde yüzeysel aşınmalar ve çatlamaların meydana geldiği Yazılıkaya’da tahribatı kısmen gidermek ve geciktirmek için Eskişehir Valiliği 1981 yılında çalışmalara başladı. Yazılıkaya’yı ortadan ikiye bölme tehlikesi bulunan çatlağın işlemelerindeki kısmi dökülmeyi araştırmak için çalışma grubu oluşturuldu, ancak sadece anıtın çevresine tel örgü çekilme işlemi gerçekleştirildi. Son olarak Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müd ürlüğü tarafından 2002 yılında Yazılıkaya ve Çevresi Koruma Projesi hazırlandı. Bütün bu çalışmalar sonuçsuz kaldı. Kültür turizmi bölgesi olarak tur şirketlerinin gezi programlarına alınması yönünde çalışmaların sürdürüldüğü ve Frigya Vadisi projesi içinde yer alan Yazılıkaya, Eskişehir’e 39 kilometre uzaklıktaki bölgede, Frig dönemine ilgi duyan turistleri ağırlıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
"Kongre Vadisi, SİT alanı kurallarına göre yapılacak"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harbiye''deki Kongre Vadisi''nin SİT alanı ilan edilmesi kararının, söz konusu alana çivi çakılamayacağı anlamına gelmediğini, çalışmaların SİT alanı kuralları içinde yapılacağını söyledi.
"Yabancılara mülk satışı durdurulmalı"Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, ''Yabancılara Taşınmaz Satışı''nın iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının kamuoyuna açıklanmasını istedi ve yeni yasal düzenleme yapılıncaya kadar da toprak satışı yapılmasının durdurulması gerektiğini bildirdi.
Devlet beton dökmekten uzak durmalı...Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, TOKİ ve KİPTAŞ''ın sektöre zarar verdiğini belirterek, ''Devlet sektörde düzenleyici olmalı'' dedi.
İshak Paşa Sarayı’na Erdoğan’dan destekTarihi İshak Paşa Sarayı Başbakan Erdoğan’ın isteği doğrultusunda restore edilecek. Restorasyon için proje çalışmalarını tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki aylarda ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. 5 milyon YTL’ye mal olması beklenen projenin 2008 yılında tamamlanması hedefleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İshak Paşa Sarayı’nı gezdiğinde çok etkilenip buranın derhal restore edilmesi talimatını verdiğini söyleyen Ak Parti Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu, “Başbakanımız il başkanlığı binasının açılışı için geldiğinde kendisini İshak Paşa Sarayı’na da götürdük. Daha önce görmediğini söyledi ve çok beğendi. Kendisi başbakan olduktan sonra da buranın restore edilmesini istedi.” dedi. İshak Paşa Sarayı için çalışmalar başlatan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk olarak saraya giden birkaç kilometrelik yol yeniden düzenlendi. Bu yolun yapım çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bakanlık ikinci aşama olarak İshak Paşa Sarayı’nın restorasyonu için proje hazırlattı. Proje çalışmaları da büyük ölçüde tamamlanarak ihale aşamasına gelindi. Bakanlık nisan veya mayıs ayında restorasyon ihalesine çıkmaya hazırlanıyor. İshak Paşa Sarayı’nın restorasyon işinin yaklaşık 5 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor. Projenin 2008 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubeyazıt’ın 5 kilometre uzağında sarp kayalar üzerine kurulan İshak Paşa Sarayı 116 odadan oluşuyor. Saray, türbesi, camii, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir bey kalesi niteliğini taşıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Galataport için uluslararası mimari yarışmaya çıkılıyorİptal edilen Galataport projesi için yeniden ihaleye çıkılıyor. Proje için uluslararası mimari proje yarışması açılacak. Yeniden planlanan Galataport''a sadece bir tane kruvaziyer limanı yapılacak.
Bulutlar İstanbul’a küstüÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin “Yağmur bulutları İstanbul’un üzerinden birkaç kez yağmur bırakmadan geçti” demesinden sonra İstanbul’un havası üzerindeki tartışmalar farklı bir boyut kazandı. Bilim adamlarına göre, bu durumun nedeni metropollerin üzerinde oluşan atmosferik kirli tabaka. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım bu durumu şöyle anlattı: “Metropollerde gerek şehir sıcaklığı olsun, gerekse binalardaki ısınmanın atmosfere yayılması nedeniyle gece sıcaklığının da arttığını görüyoruz. Bu durum gitgide artarak sonuçta bu hava atmosferin üst seviyelerine yoğunlaşma çekirdeği olarak çıkıyor. Bu durumda yağmur bulutları şehrin üzerinden teğet geçebiliyor.” Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Tayanç da, betonlaşmanın, gündüz güneşten gelen UV ve görülen dalga boylarındaki ısıyı absorbe edip gece yavaş yavaş uzun dalga boylu radyasyon olarak geri gönderdiğini belirterek, “Neticede o şehir, üzerindeki yakın atmosfer tabakasının ısınmasını sağlar” diye konuştu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Şanlıkan
Ofer, Kuşadası''na marka otel yapıyorEmekli Sandığı''ndan aldığı Fransız Tatil Köyü''nün yerine otel, devremülk ve marinanın bulunduğu bir turizm kompleksi yapacak olan Ofer grubu, proje için yıkım çalışmalarını başlattı.
Fatih Belediyesi e-imza’ya geçtiFatih Belediyesi elektronik imza (e-imza) uygulamasını başlatan ilk belediye oldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "E-imza uygulamasıyla zaman, para, işgücü kayıpları ve bürokrasi ortadan kalkarak, işlemler ve bilgi güncellemeleri daha hızlı yapılacak" dedi. Elektronik imza (e-imza), kişi kimliğinin dijital ortamda birden fazla kaynaktan kontrol edilmesiyle gerçekleştiriliyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hülya Yürekli Bursu SonuçlandıAmerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden birinin mimarlık bölümünde araştırma yapmak üzere, halen Türk devlet üniversitelerinin mimarlık bölümlerinde mimari tasarım (bina bilgisi) ana bilim dalında doktora veya doktora sonrası araştırma yapmakta olan araştırma görevlilerinden, her yıl bir kişiye verilecek olan Hülya Yürekli Bursu’nu almaya 2007 – 2008 öğretim yılı için Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bolümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı, Çevre Düzenleme Bilim Dalı, Araştırma Görevlisi Ezgi Tuncer hak kazandı.
Tarih: 16 Nisan 2007
GAP’ın yarısı tamamlandıCumhuriyet tarihinin en büyük projesi niteliğini taşıyan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) yarısı tamamlandı. GAP’ta toplam 13 baraj tamamlandı ve 7 hidroelektrik santrali de işletmeye açıldı.
Accor’un hedefi AnadoluDünyanın en büyük otel zinciri gruplarından Accor’un, Akfen GYO ile Türkiye’de 60 otel yatırımı çerçevesinde gerçekleştireceği yatırımların dördüncü ayağı olan KKTC Girne’de yaptığı Mercure Oteli törenle hizmete açıldı.
Ofis kirasının metrekaresi 14 $ oldu, yükseliş sürecekÜnlü gayrimenkul danışmanlık şirketi DTZ, İstanbul’da ofis kiralarının metrekaresinin bu yıl 14 dolara çıktığını ve artacağını öngördü.
İstanbul''a üçüncü havalimanı mı geliyor?Dünyanın en büyük şehirlerinde birkaç havalimanına ihtiyaç duyulduğu bilinen bir gerçek. Ama yapılacak yeni bir havalimanının çok dikkatli ve uzun vadeli planlanması, gelecek 40-50 yıl hesaba katılarak realize edilmesi gerekir.
Antalya’ya 10 yıldızlı otel yapılıyor...Güvenilir kaynaklardan aldığımız haberlere göre; Antalya’nın göbeğinde, Fevzi Çakmak Caddesi’nde, eski Antbirlik’in yerine, Arap sermayesi ile 10 yıldızlı ve belki de 11 yıldızlı bir ‘gökdelen otel’ yapılıyor.
TOKİ’nin bahar kampanyası başladıTOKİ, önemli kısmını alt gelir grubu ve yoksullara yönelik projelerin oluşturduğu kampanya kapsamında, satışa çıkardığı konut sayısını 36 bin 500’e yükseltti. TOKİ Başkanı Bayraktar, “200-350 YTL taksitle konut satacağız, bu konutlar kapışılır” dedi
Başkan Gökçek: “2006 yılı dolu dolu geçti. Önümüzdeki yıllar da böyle olacak”Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılı faaliyet raporu onaylandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “2006 yılı dolu dolu geçti. Önümüzdeki yıllar da böyle olacak” dedi.
AKP, AKM''yi yıkarsa...Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili can sıkıcı duyumlar alıyorum. Bana gelen bilgiler duyum düzeyinde ama "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" derler.
İnşaat sektörü, AB''ye uyum için Almanlar''la çalışıyorAB''ye Katılım Sürecinde Türk İnşaat Sektörü Projesi, tanıtıldı.
Başbakan''ın semti Kasımpaşa''ya ilk konut projesi Polat''tanAtapol markası ile konut üreten Ergün Polat İnşaat, Başbakan''ın semti Kasımpaşa''nın ilk konut projesini inşa edecek. Hedef, şehirde yaşamak isteyen ama lüks konut satın almaya gücü yetmeyen kesim olacak.
Milli Saraylar''a TS ISO 900 belgesiTBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, “TS ISO 9000 Kalite Belgesi” almaya hak kazandı. TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılı eylül ayında başlayan Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarının geçtiğimiz mart ayı içerisinde tamamlandığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve bağlı birimlerinin ”TS ISO 9000 Kalite Belgesi” ile belgelendirilmelerine karar verildiği bildirildi. Açıklamada, “Kalite Belgelendirme Töreni''nin, Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası ile Hereke İpekli Halı ve Dokuma Fabrikası olmak üzere 3 ayrı grupta yapılan kalite çalışmalarının ardından gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamada, Milli Saraylar Daire Başkanlığına kalite belgesi verilecek törenin, TBMM Başkanı Bülent Arınç''ın katılımıyla 13 Nisanda Dolmabahçe Sarayı Medhal Salon''da yapılacağı ifade edildi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Mimarlar ve tasarımcılar bu kez engelliler için yarışacakMerdiven kenarlarındaki korkuluk seviyesinin 5 santim daha aşağıda olması, kapının kasasıyla kontrast renklerde olması çoğu insan için sadece dekorasyondan ibaret.
Kent Yorum: Galata''da tarihi bir bina; içinde korunası bir kümes...Bundan birkaç hafta önceydi... "Koruma" yüksek lisans atölyesinde, camianın önde gelen eski hocalarından biri anlattı:
"AKM binası modern mimariye uygun olacak"Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili tartışmaları değerlendirdi ve "Yeni bina Valencia ya da Sidney Opera Binası tarzında olacak" dedi.
''Tasarımda Türk dokunuşu'' Nurus ile Milano''ya doğru yol alacakÇağdaş Türk tasarımcıları ilk defa bir grup sergisiyle Milano''da bir araya geliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen profesyonellerle Türklerin buluşacağı serginin sponsoru ise ofis mobilyaları şirketi Nurus.
Belediye hizmetler geleneği, gereği ve eleştirisi üzerine...Yerel yönetimlerin etkinliği, merkezi yönetim-yerel ilişkisi ile İstanbul''daki büyük kentsel projeler, yerel yönetimlerin, sivil toplumun büyük kentsel projelerdeki yeri...
Otoyolda işletme-yapım ihalesi el ele olsunTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, mevcut köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ile yeni otoyol yapım ihalelerinin aynı pakette yer alması gerektiğini, aksi halde otoyol yapımı için finansman temininin çok zor olduğunu söyledi.
Muhsin Ertuğrul''u ''sit alanı'' kurtaracakBüyük tartışmalara neden olan Harbiye''yi kongre turizmine açma projesi İstanbul 2 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun aldığı ani kararla rafa kalktı.
AKM''yle ilgili bilmek istediğiniz her şeyAKM binası özgün kimliği korunarak yenilenmeli mi yoksa yıkılıp yerine Sydney''deki Opera Binası gibi modern bir bina mı yapılmalı?
Yıkmalı mı yıkmamalı mı?Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın açıklamaları ile gündemde yer alan Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkılması ya da yenilenmesine ilişkin karşıt görüşler; Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, Bahçeşehir Üniversitesi''nde düzenleyeceği ''AKM ve Kongre Vadisi'' panelinde, tartışılacak.
Aspendos''ta restorasyon 2008''deKültür ve Turizm Bakanlığı, Aspendos Tiyatrosu''nun geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2008 yılında yapılmasının planlandığını bildirdi. Tiyatronun gösterime kapanmayacağını belirten Bakanlık, şu açıklamayı yaptı: "Restorasyon, restitüsyon, statik, elektrik projesinin keşif çalışmaları tamamlanmış olup, Aspendos Tiyatrosu''nun geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2008 yılında yapılması planlanmaktadır."
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Yaşanacak tek bir hayat varOkyanusun dalgaları gibi. Ya da bir kadının vücudu gibi. Mimarlık öyle çekici ve cazip bir şey.
Hangi şirket daha yeşil?Newsweek dergisi, ''Dünyanın en yeşil 100 şirketi'' listesini yayımladı. Şirketlerin, çevre riskleri ve fırsatlarını ne ölçüde etkin bir biçimde yönettiklerinin dikkate alındığı listenin başında Kanadalı banka Royal Bank of Canada yer aldı. Fransız inşaat malzemeleri şirketi Lafarge Construction''nun ikinci olduğu listede İspanyol mühendislik şirketi Grupo Ferrovial üçüncü oldu. Türkiye''nin ilk 100''e giremediği listeye en çok şirketi İngiltere ve ABD soktu. En yeşil 100 şirketten 24''ü İngiliz, 19''u ABD''li. Listede en çok şirket ile temsil edilen diğer ülkelerin arasında Japonya, Fransa, Almanya ve İspanya bulunuyor.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Burası araç trafiğine kapalı olan İstiklal Caddesi!Bir İstanbul âşığı Fransız, ısrarla fotoğraflarını çekip belgelemese ve bu belgeleri de her gün ilgili belediyelere göndermese fark edemeyebilirdik: ''Araç trafiğine kapalı'' İstiklal Caddesi araçtan geçilmiyor!
Mimar Sinan fotoğraflarla anıldıDünyanın en büyük mimarlarından biri olarak kabul edilen, Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde büyük eserlere imza atmış olan Mimar Sinan 419. ölüm yıl dönümünde, en önemli eserlerinden biri olan tarihi Kervansaray''da yapılan törenle anıldı. Büyükçekmece Kültürpark''ta bulunan tarihi Kervansaray''da önceki gün bir araya gelen vatandaşlar Büyükçekmece Belediyesi''nin düzenlediği "Mimar Sinan''ı fotoğraflarla yaşatıyoruz" adı altındaki anma törenine katıldı. Büyükçekmece''li fotoğraf sanatçısı olan Hürriyet Akın, Mimar Sinan eserlerinden hazırlamış olduğu fotoğraf sergisiyle ilgili olarak "Mimar Sinan''ın eseri olan tarihi Kervansaray''da onun ve eserlerinin tanıtıldığı bu fotoğraf sergisi benim için çok onur ve mutluluk verici" şeklinde konuştu.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çarşı altını, kentte de parlayabilir mi?Tarihi yarımadada ne kadar kuyumcu atölyesi varsa çevreyi ister kirletsin, ister kirletmesin kapatılacak. Eğer atölyelerini kendi rızalarıyla boşaltmazlarsa zabıtalar güç kullanacak.
Konuk başkanlar İstanbul''un trafiğini ilk günden anlamış4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi için İstanbul''a gelen belediye başkanları, "İstanbul harika ama trafiği sorun" dedi.
AKM kongre vadisine armağan olsun!AKM daha çok yazı kaldırır. Avrupa Kültür Başkenti 2010 için merkezi-yerel yönetim ve sivil temsilcilerden bir ajans kurulmasını öngören yasa tasarısı Meclis''e indi.
Bizzat tanıtacakAvusturya''da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 parça değer biçilmez tarihi eser, Anadolu Medeniyetler Müzesi''nin deposuna kaldırıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, eserleri 17 Nisan Salı günü özel olarak inceleyerek bir tanıtma toplantısı yapacak. Avusturya''dan Ankara''ya uçakla getirilen eserler arasında yer alan Romus ve Romulus''u dişi kurttan süt emerken gösteren paha biçilmez değerdeki heykelciğin Anadolu Medeniyetler Müzesi''nde sergilenmesine karar verildi. Diğer eserler ise temsil ettikleri uygarlığın bölgelerine göre Anadolu''daki çeşitli müzelere dağıtılacak. İstanbul - Münih arası çalışan bir Türk yolcu otobüsünde gümrük polislerinin araması sırasında ele geçen tarihi eserler, yaklaşık iki yıldır Innsbruck Gümrüğü''nde muhafaza ediliyordu. Avusturyalı yetkililer, altın-gümüş sikkeler, cam vazolar, kaseler, kurşun mühür baskılar ve heykelciklerden oluşan 316 parça tarihi eserin Anadolu''dan çıkarıldığının tespit edilmesi üzerine, Türkiye''ye iade edilmesine karar verdiler.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Gökova''da katliamGökova Körfezi''nde Akyaka ve Ören beldeleri arasında bulunan Çınar-Turnalı yolunun, il özel idare müdürlüğü tarafından genişletilmesi tepkilere neden oldu.
Türk tasarımcıları Milano’daTürkiye’nin önde gelen tasarımcıları, tasarıma bakış açılarını ve özgün ürünlerini tasarım dünyasıyla paylaşmak için 18-23 Nisan tarihleri arasında Milano’da Salone del Mobile kapsamında Zona Tortona, Superstudio Piu’da yapılacak "İlk In Milano" sergisinde buluşuyor. Serginin ana teması "Tasarıma Türk Dokunuşu".
Samsun''a alışveriş merkeziKaradeniz Bölgesi''nin en büyük alışveriş merkezi olduğu belirtilen Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Samsun''da hizmete açıldı. Yeşilyurt Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt , 600 kişiye istihdam sağlayan alışveriş merkezinin 35 milyon YTL''ye malolduğunu söyledi. 25 bin metrekarelik merkezinin, 7 sinema salonu, 750 araçlık otoparkı bulunuyor.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Aslan Yıldız
Bornova''daki eski adliye binası nikah salonuna dönüştürülecekBornova Büyük Park''ta 25 yıl boyunca anlaşmazlıkların tartışıldığı sulh hukuk, asliye hukuk ve iş mahkemesi davalarının görüldüğü adliye binası, yerini mutlu törenlere ev sahipliği yapacak nikah salonuna bırakacak.
Burdur''a yeni otogar kompleksi yapılıyorBurdur Belediyesi, yeni otogar kompleksi ve çok amaçlı salon yapımına bu ay içinde başlayacak. Modern otogar sayesinde Burdur''un vizyonunun değişeceğini söyleyen Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, "Görev süremiz dolduğunda seçim vaatlerinin çok üstünde çalışma yapmış olacağız." dedi.
AKM için panelArkitera Mimarlık Merkezi, 16 Nisan Pazartesi günü saat 19.00''da Bahçeşehir Üniversitesi''nde düzenleyeceği ''AKM ve Kongre Vadisi'' paneli ile İstanbul''daki kültür yapılarının dönüştürülme sürecini tartışmaya açıyor.
''Ormanda seçim yatırımı'' iddiasıCHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, hükümetin, 16 Mart''ta Resmi Gazete''de yayımlanan bir yönetmelik değişikliğiyle, Orman Kanunu''nun 2. maddesinin A fıkrası hükmüne göre...
Truva atı yenilendiÇanakkale’de Truva’nın sembolü olan tahta at, 33 yıl sonra 106 bin YTL harcanarak yenilendi. Onarımı tamamlanan at 5 ay aradan sonra antik kentte yeniden ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Çanakkaleli marangoz Ahmet Karadeniz’in 1974 yılında yaptığı atın tüm tahtaları sökülüp yenilendi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İl özel idaresinin aldığı tekel binası gençlik merkezi oluyorBurdur''da Tekel''e ait bina İl Özel İdaresi tarafından satın alınarak, özellikle gençlerin sosyal aktivite için kullanabileceği şekle getiriliyor. Binadaki çalışmaları inceleyen Vali Mustafa Rasih Özbek, "Vatandaşlarımızın destekleri ile yenilenen eski Tekel binası, gençlerin merkezi haline gelecek." dedi.
Mahmutlar''a 10 bin metrekarelik sosyal yaşam ve kültür parkıAntalya''nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde ''Sosyal Yaşam ve Kültür Parkı Projesi'' çalışmaları başladı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda devam eden çevre ve park düzenlemesi çalışmalarının turizm sezonu başlamadan tamamlanması hedefleniyor. Beldede, sosyal hayata canlılık katmak ve vatandaşların ev dışında keyifle vakit geçirebilmeleri amacıyla hayata geçirilen projeyle; beldeye yürüyüş alanları, büfeler, havuzlar, otopark, oturma grupları, sulama tesisatları yapılarak peyzaj çalışmalarına ağırlık verilecek. Ayrıca aydınlatma sistemleri yeniden elden geçirilerek mezarlığın çevre duvarları düzenlenecek, mezarlığın iç kısmı ise mıcırlanacak. Yapımı devam eden proje hakkında bilgi veren Mahmutlar Belediye Başkanı Alaattin Çakır, çalışmaların turizm sezonuna yetiştireceklerini vurguladı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Trakya Bölgesi kadar alan yeni orman olacakÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlık olarak hedeflerinin, 4 yıl içinde Trakya büyüklüğünde bir orman alanını ülkeye kazandırmak olduğunu söyledi. Pepe, eski maden ocaklarının rehabilite edilerek ormanlaştırılması çalışmaları kapsamında, Gaziosmanpaşa Bolluca’da düzenlenen ağaçlandırma törenine katıldı. Tören alanına helikopterle gelen Pepe, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un yüzde 44.5-45 oranında orman alanlarıyla kaplı olması nedeniyle, Türkiye’nin hatta dünyanın en yeşil metropollerinden biri olduğunu söyledi. Boğazköy ve Bolluca bölgelerinin, yakın zamana kadar terk edilmiş, sanki bir savaş görmüş gibi alt üst olmuş, kimyası, fiziği bozulmuş bir havası olduğunu belirten Pepe, "İlk etapta 25 bin hektar alanın ağaçlandırılmasına karar verdik. Asıl hedef, 50 bin hektara ulaşmak" dedi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Kyoto Protokolü ağır yük getirmezProf. Or, Doç. Kumbaroğlu, Doç. Karaosmanoğlu, ''Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalaması halinde ağır yükümlülük ve maliyetlerle karşılaşacağı yolundaki iddialar doğru değil...
Akdeniz’in dalgaları sıçratmayan pisuvara ilham verdiEczacıbaşı Topluluğu’nda kendi şirketleri arasında düzenlediği "Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar" etkinliğinde bu yıl büyük ödülün sahibi, sıçratmayan pisuvar projesi oldu.
Aspendos''a şartlı izin çıktıAntalya Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, "onarım" geçirene kadar gösteri yapılmasına izin vermediği Aspendos Antik Tiyatrosu''yla ilgili olarak üç gün önce yeni bir karar aldı. Kurul, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın "acil önlemler" alınacağı taahhüdü üzerine 2007 etkinliklerine izin verdi. Ancak seyirci kapasitesine sınır getirdi. Buna göre 14. Uluslararası Opera ve Bale Festivali Aspendos''ta yapılabilecek. Antalya Koruma Bölge Kurulu''nun kapatma kararını, Milliyet 11 Nisan''da duyurmuştu. Haberimizden bir gün sonra toplanan kurul bakanlığın "acil güvenlik tedbirleri" önerisini görüştü. Bakanlık, üst oturma yerleri tehlike arz eden birkaç sütunun onarımıyla seyircilerin üst basamaklara çıkışını engelleyecek bariyerlerin yapılmasını kurula sundu. Kurul da, projeyi onayladı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil
''En Yeşil 100'' arasına Türk şirketleri giremediDünya çapında küresel ısınmaya ilişkin kaygılar artarken Newsweek dergisi, son sayısında "Dünyanın En Yeşil 100 Şirketi" listesini yayımladı. 16 ülkenin şirketlerinin bulunduğu listeye Türkiye''den hiçbir şirket giremedi. "Dünyanın en yeşil şirketi" Kanada bankası Royal Bank of Canada oldu. İş etiği konularına odaklanan Corporate Knights dergisinin 1800 şirketle ilgili olarak yaptığı listeye, 16 ülkeden birçok alanda faaliyet gösteren şirket girdi. Fransa''nın inşaat malzemeleri şirketi Lafarge Construction''nun ikinci olduğu listede, İspanyol inşaat ve mühendislik şirketi Grupo Ferrovial üçüncü oldu. İngiltere, listeye 24 şirketini sokmayı başarırken, 19 ABD''li şirketin yanı sıra Japonya, Fransa, Almanya, İspanya firmaları listeye girmeyi başardı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.