Haberler

17 Nisan 2008, Perşembe

Fatih’te Kültür Başkenti HazırlığıFatih’te Kültür Başkenti Hazırlığıİlk olarak yabancı mimarların davet edildiği yarışmayla hazırlanan, “Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri”yle gündeme gelen yenileme ve dönüşüm çalışmalarının sayısı giderek arttı. Yenileme alanı olarak belirlenen gecekondu bölgelerinde yaşayan insanların, tapu verme vaadiyle oy toplayan belediye başkanlarının kapısının önünde düzenledikleri protesto gösterileriyle ya da yıkım için gelen ekiplere karşı koyan görüntüleriyle medyadan takip ettiğimiz kentsel dönüşüm kavramı, artık TOKİ’nin boş arsalara diktiği levhaların üzerinde de kendine yer buluyor. Haberin Devamı
Tekstilkent''e 90 dönüme otel ve AVM inşa edilecekTekstilkent''e 90 dönüme otel ve AVM inşa edilecekTekstilkent, 90 dönümde yapılacak otel ve alışveriş merkezi inşaatı için ihaleye çıkıyor. Şahinoğlu, burada bir outlet center yapılabileceğini söyledi.
Doğal Yaşam Parkı bu yıl tamamlanacakDoğal Yaşam Parkı bu yıl tamamlanacakKültürpark''taki hayvanat bahçesinin yeni mekanı Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alana kurulacak.
Uçmayacak ama havalanacak, akşam olunca sokak lambasına dönüşecekUçmayacak ama havalanacak, akşam olunca sokak lambasına dönüşecekTeknoloji ne kadar büyük bir hızla gelişirse gelişsin, önümüzdeki 15 yıl içinde uçan otomobillerin gökyüzünü kaplayamayacağı artık kabul edilmesi gereken bir gerçek.
2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...Türkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması için son teslim tarihi 20 Mayıs 2008 olarak belirlendi. İlk üç dereceyi paylaşacak öğrenciler toplam 4.000 Euro değerindeki ödül dışında Belçika’da Anwerp’de gerçekleşecek olan Master Class programında ülkemizi temsil edecek.
Muhsin Ertuğrul''da perde kapandıMuhsin Ertuğrul''da perde kapandıİstanbul''un kültür hayatında bir devir kapandı... Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezince (İMP) hazırlanan “Harbiye Kongre Vadisi Projesi” kapsamında yıkımına başlandı.
Galataport’un yolunu açacak YİD yasası yolları paralı yapacakGalataport’un yolunu açacak YİD yasası yolları paralı yapacakSalıpazarı-Karaköy ve Haydarpaşa limanlarını ticaret ve turizm komplekslerine dönüştürecek projelerin önünü açacak yeni Yap-İşlet-Devret Yasası Meclis’in öncelikli gündemi oldu.
Ceyhan''a ''rafineri kuşu'' kondu, 3 milyona para demiyorlarCeyhan''a ''rafineri kuşu'' kondu, 3 milyona para demiyorlarBakü-Ceyhan-Tiflis petrol boru hattının işlerlik kazanmasıyla birlikte bölgede doğan rafineri ihtiyacı köylülere talih kuşu gibi kondu.
Büyükçekmece''ye 50 bin yeni konut!Büyükçekmece''ye 50 bin yeni konut!Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, ilçede 10 yılda 250 binin üzerinde konut yapıldığını, 5 yıl içinde 50 bin konut daha yapılacağını söyledi.
Bu balon, hava kalitesini gösterecekBu balon, hava kalitesini gösterecekParis''in hava kirliliği düzeyini ve hava kalitesini renklerle gösterecek sıcak hava balonu bu gece devreye giriyor. "Air de Paris (Paris Havası)" balonu yeşilse havanın temiz, kırmızıysa kirli olduğu anlaşılacak. Aeropile firmasınca Paris''in güneybatısındaki Andre Citroen Parkı''na yerleştirilen ekolojik balon 22 metre çapında olup, 40 km. uzaktan görünebilecek.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Destan yazılan Conkbayırı siperleri onarılıyorDestan yazılan Conkbayırı siperleri onarılıyorÇanakkale Savaşları''nda Mehmetçiğin kahramanca çarpıştığı Conkbayırı''ndaki siperlerin onarılması için çalışma başlatıldı.
"Bacasız sanayi"nin yeni gözdesi Bursa"Bacasız sanayi"nin yeni gözdesi BursaSektörün şehir merkezindeki otel yatırımları hızla artıyor. Grand Plaza''nın inşaatına başlandı, City Baia''nın temeli Mayısta, Termal Baia''nın ise önümüzdeki yıl atılıyor.
Gül''e üçüncü KöşkGül''e üçüncü KöşkCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da geldiği zaman kullandığı tarihi yapılara bir yenisi daha eklendi. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki av sahasına inşa edilen Yıldız Sarayı’nın yanındaki Mabeyin Köşkü’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için ofis hazırlanıyor.
Kurtuluş Savaşı''nda Mehmetçik''e un üreten fabrika sanatevi olduKurtuluş Savaşı''nda Mehmetçik''e un üreten fabrika sanatevi olduDenizli''nin sayılı tarihî eserleri arasında yer alan ve Kurtuluş Savaşı''nda un imal edilen Külahçıoğlu Un Fabrikası, 2004''ün Ekim ayında çıkan yangında kül oldu.
İzmir Turizmine Büyükşehir Damgasıİzmir Turizmine Büyükşehir DamgasıTarihi eserlerin ve meydanların restorasyonundan ören yerlerine katkıya, imar planlarından kazılara kadar kent turizmin gelişmesi için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuarlar ve sanat-kongre merkezleriyle de sektöre “can suyu” olmayı hedefliyor.
Meinhard von Gerkan’dan Yalınlık, Geometri ve Sürdürülebilirlik ÜzerineMeinhard von Gerkan’dan Yalınlık, Geometri ve Sürdürülebilirlik ÜzerineArkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ARKIMEET Konferansları’nın 20.’si 15 Nisan Salı akşamı, Almanya’nın köklü mimarlık ofislerinden GMP Mimarlık’ın kurucusu Meinhard von Gerkan’ın katılımıyla gerçekleşti. ECA&Serel''in sponsorluğunda gerçekleşen konferansta, mimarın konuşmasından önce Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kurucularından Ömer Kanıpak, 2008 senesi içerisinde planlanan arkiPARC etkinliği ve geçtiğimiz sene faaliyete geçen Arkitera Eğitim Merkezi hakkında bilgi verdi. Sonrasında ise Elmor AŞ Genel Müdürü Hakan Günderen, firma ve ürünleri hakkında bir konuşma yaptı.
“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa Notlar“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa NotlarYapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumu 4 Nisan 2008 Cuma günü Yapı Endüstri Merkezi Binası’nda gerçekleştirildi.
"13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor""13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor"Mimar Sinan''ın ölümünün 420. yıldönümü sebebiyle 09 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında "2008 Mimar Sinan Günleri" etkinliklerine evsahipliği yapan TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu ile Sinan’dan Bugüne Kamu Mimarlığı “Devlet ve Uygarlık” Konulu Afiş Yarışması’nın ödül töreninde, Kayseri’nin değerlerini, yapılan faaliyetleri ve yeni projeleri konuştuk.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDoğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği YaptıDAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin, DAÜ Mimarlık Fakültesi ve Queen’s Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Fakültesi (Belfast, K. İrlanda, UK) yüksek lisans öğrencileri ve öğretim üyeleriyle birlikte düzenlediği bir günlük tasarım atölyesi (Inter-University Design Charrette) 11 Nisan 2008 Cuma günü gerçekleştirildi. Geniş bir katılımcı kitlesini barındıran organizasyon farklı disiplinlerden ve farklı uluslardan uzmanların ve kullanıcıların beyin fırtınası ile gelecekteki mekânsal beklentilere dair önerileri içeriyordu.
Trump Towers Avrupa’ya ilk adımı İstanbul’dan atıyorTrump Towers Avrupa’ya ilk adımı İstanbul’dan atıyorABD başta olmak üzere, Honolulu, Dubai, Panama City gibi dünyanın önemli merkezlerinde lüks yatırımlara imza atan Trump, Avrupa’ya ilk adımını, Doğan Ailesi, Taşyapı, Trump Organization ve Yeşil İnşaat ortak projesi ile İstanbul Şişli ’de inşa edilecek Trump Towers ile atıyor. Başta Amerika’da New York olmak üzere, Las Vegas, Chicago, New Orleans ile Dubai, Honolulu ve Panama City gibi şehirlerde kendine özgü lüks konseptiyle farklı bir yaşam tarzı sunan Trump Towers, Avrupada ilk olarak, Doğan Ailesi, Taşyapı, Trump Organization ve Yeşil İnşaat ortak projesi ile İstanbul Şişli’de yükselecek.
Lüleburgaz’ın Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi KullanıldıLüleburgaz’ın Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi KullanıldıLüleburgaz’da belediye tarafından hizmete sunulan çok amaçlı Pazar Yeri Projesi’nde Peneder Çatı Sistemi kullanıldı. Yapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş. tarafından uygulanan kendinden taşıyıcılı Peneder Çatı Sistemi ile oluşturulan çok amaçlı Pazar Yeri Projesi kapsamında konserler, fuarlar, törenler ve spor müsabakaları aynı çatı altında yapılabilecek.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İnsanlığın sınavıNew York''a bahar İstanbul''dan erken gelmiş sanki. Hava güneşli ve ılık. Sokaklar alabildiğince dolu, geniş kaldırımlarda yürümek bile güç.
İzmir''in tarihi çarşısı yeniden canlanacakİzmir Konak Belediyesi''nin, Kavaflar Çarşısı Projesi İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kavaflar Çarşısı projesi İl Özel İdaresine aktarılan fonlardan yararlanılarak restore edilecek.
Allianoi’de haber amaçlı fotoğraf çekmek yasak!Bergama’daki Allianoi antik kenti, adeta sessizlik içinde baraj suları altına gömülmek isteniyor. Baraj inşaatıyla birlikte bölgenin kontrolü, Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne geçti.
Arkeologlardan "Türkiye" kitabıTruva Antik Kenti''nde arkeolog olarak görev yapan Rüstem Aslan, Frank Schweizer ve Stephan W.E. Blum''un, Türkiye''nin 7 bölgesini tarih, coğrafya, ekonomi ve arkeolojisiyle ele aldıkları Almanca yayımlanan ''''Türkei'''' adlı kitap, Avrupa''daki kitapçıların raflarında yerini aldı.
''Allianoi için haykırmaya devam''Allianoi Girişim Grubu, yapımı tamamlanan Yortanh Barajı nedeniyle sular altında kalacak antik kent Allianoi''ye gezi düzenledi. Geziye İzmir ve çevre ilçelerden çok sayıda çevreci katıldı.
FSM Köprüsü''ndeki gişeler kalkıyorUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 26 Nisan''dan itibaren 2''nci köprüde tamamen, gişelerde ise büyük oranda paralı geçişin kalkacağını belirterek, İstanbulluların otomatik geçişlerini ihmal etmemelerini istedi.
Sessiz törensiz açılan projelerGeçenlerde gazetelerde Osmangazi Belediyesi’nin 4 yılda tam bin proje üzerinde çalıştığı duyuruluyordu. Bu rakam, Büyükşehir statüsündeki bir kentte, ilçe belediyesinin gücünü çoktan aşan bir rakamdı.
Tarihi Urartu tapınağı ilgisizlik kurbanıVan’da bulunan Urartular dönemine ait tarihi ‘Meher Kapı’, ilgisizlik ve bilinçsizlikten dolayı yok olmayla karşı karşıya. Urartuların ilk ulusal tanrısı olan ‘Haldi’ adına inşa edilen tapınağın duvarlarındaki yazılar ve etrafındaki çöpler bakımsızlığın ve ilgisizliğin kanıtı.
Raylı sistem tercihi neye göre yapılmalı?Son üç gündür ev ile gazete arasındaki ulaşımı Bursaray''la yapıyoruz. Yolculuk kalitesi olarak en mükemmel ulaşım aracının Bursaray olduğu bir gerçek. Hat üzerindeki Gökdere Viyadüğü estetiğiyle, yakında Bursa fotoğraflarında yerini alır. Yolcular da memnun. Arabayatağı İstasyonu''nun günlük 30 bin yolcu girişine ulaştığını öğrendik. Şehreküstü İstasyonu''ndaki rakamın 120 bin olduğu göz önüne alınırsa, Bursaray''ın yeni güzergahının hedefine ulaştığı görülüyor. Bununla birlikte... Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin önceki akşam AS TV''de, Merinos-Stadyum-Altıparmak-Heykel hattının da Bursaray kapsamına alınmasını incelediklerini söyledi. Belediyecilik hayalle başlar. Bunu kabul ediyoruz. Ancak, kent içinde raylı sistem için daha gerçekçi tercihler yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu hattın Altıparmak-Heykel arası sanıldığı kadar kolay olmaz. Maliyetinin de altından kalkılmaz. 2004 yerel seçimleri öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi''nin aday adaylarından Erdoğan Çakır bu güzergahı, beton ayaklar üzerinde havaray ile geçme projesini açıkladığında da tartışmış ve eleştiri getirmiştik. Yapılaşmanın yoğun, mesafenin dar olduğu bölgede yeraltına inmek cazip görünse bile, çok kolay olmaz. O bakımdan... Bursaray''ı Merinos''tan Heykel''e çıkarmak yerine, aynı güzergaha tramvay hattının daha doğu olabileceğini düşünüyoruz. Bu hatta Cumhuriyet Caddesi ve Çekirge bile eklenebilir.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Olay Yazan: Ahmet Emin Yılmaz
Muğla''nın 100 yıllık ahşap evi yandıMuğla'' da ıoo yıllık olduğu bildirilen ahşap ev, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Şeyh Mahallesi Dibektaşı Sokak''ta yaklaşık ıoo yıllık olduğu belirtilen evde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan tescilli olduğu öğrenilen tarihi ahşap ev itfaiye ekiplerinin yoğun çabasına rağmen tamamen yandı. Mahalle sakinleri, "Bu yangınların nedenleri ortaya çıkarılmalı" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Evrensel
Forum Çamlık, Denizli''de AçılıyorYarın hizmete girecek alışveriş merkezinde 125 mağaza, 7 sinema salonu, restoranlar ve eğlence alanları var. Multi Turkmall, Forum Bornova-İzmir ve Forum Mersin''den sonra şimdi de Forum Çamlık''ı yarın Denizlililerle buluşturuyor.
Ağın evleriAğın yöresinde geleneksel evler yıllardır zamana meydan okuyor. İki katlı olup daha çok taş malzeme kullanılarak inşa edilen Ağın evlerinin yapımında malzeme olarak taşın yanında kerpiç de kullanılmış. Alt katta üzeri dam olan bir avlu, bir merek, bir ahır ve ahırdan bir iki basamak yüksek ahırla arası bölmesiz, “ahır sekisi” denilen ocaklı, kışın oturulan bir oda bulunmaktadır. Üst kat ise ahırın üzerine, “güz odası” denilen ve kiler görevi de yapan bir oda, “kış odası” ile mereğin üzerine bir ayvan ile bir de oda yapılırdı. Bu tip evler geçimini topraktan sağlayan tüm yöre halkının ortak modeli idi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Evrensel
Harput tarihi kimliğine kavuşmak istiyor19’uncu yüzyılın önemli yerleşim alanlarından biri olan tarihi Harput kenti son yıllarda tekrar gündemde. Gündeme gelişinin nedeni ise koruma amaçlı imar planı ile kentin, eski günlerinden kalan yapılarına sahip çıkma çabaları.
KONE, 200.000 MonoSpace satışını kutluyorAsansör ve yürüyen merdiven üretimi ve tasarımı konusunda dünya liderlerinden biri olan KONE, MonoSpace adıyla bilinen makine dairesiz asansör satışlarında 200.000 rakamına ulaştı.
Kemalpaşa, Seferihisar ve Bayındır''a Mutlu HaberKamu İhale Kurumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini yaptığı ancak bir firmanın itirazı nedeniyle inşaatlarına bir türlü başlayamadığı Kemalpaşa, Bayındır ve Seferihisar arıtmaları için onay verdi.
Kemeraltı Manisa’ya ‘model’ olduManisa''da Dr. Sadık Ahmet Caddesi’ndeki işyeri olarak kullanılan tarihi binaların ön cepheleri, İzmir’in Kemeraltı Çarşısı örnek alınarak restore edilecek. Toplantıyla esnafa da duyurulan proje için gerekli ödenek, valilik ve belediye tarafından sağlanacak. Harcanacak paranın yüzde 40’lık bölümü mülk sahiplerinden 24 ay taksitle alınacak.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ertan Korkmaz
EXPO ofisi kapanmıyor İzmir''i tanıtmaya devamEXPO 2015''i kazanamasalar da bu amaçla kurdukları ofisi kapatmayacaklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, uluslararası ilişkiler bürosu adını taşıyacak ofis ile İzmir''i dünyaya tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.
Yüksek katlı binalar için “yangın” önlemiSayıları hızla artan çok katlı yapılarda çıkabilecek yangınlara karşı harekete geçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4’ü 37 metrelik, 4’ü 42 metrelik merdivenlere sahip 8 söndürme ve kurtarma aracıyla robotik arazöz alıyor.
Hong Kong''daki kira fiyatları, İstanbul''un 30 katıSingapur''da yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en pahalı apartman dairesi kiralarının aylık 9 bin 700 dolar ile Hong Kong''da olduğu açıklandı. ortalaması 70-80 metrekare arasında değişen bu konutların benzerlerinin İstanbul''daki kiraları ise 400-1000 YTL (300-800 dolar) arasında değişiyor.
Denizler dünyayı boğmaya hazırlanıyorIPCC''nin ürküten tahmini iyimsermiş: Deniz seviyesi yüzyıl sonunda 1.5 metre yükselmiş olacak. Buzulların erimesi, buz tabakalarının ortadan kalkması ve deniz suyunun ısınması, 2100 yılında deniz suyu seviyesinin 1.5 m. yükselmesine yol açabilir. İngiltere, Proudman Oşinografi Laboratuvarı''nın yaptığı ve Avrupa Yerbilimleri Birliği konferansında sunulan araştırma, deniz suyu seviyelerinde BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin (IPCC) geçen yılki araştırmasında yer alandan üç kat fazla yükselme öngörüyor. Araştırmacı Svetlana Jevrejeva, geçmiş 2 bin yılda deniz suyu seviyelerinin istikrarlı olduğunu belirtirken, gelecek yüzyıldaki yükselmenin milyonlarca insanı yerinden edeceğini belirtiyor. Jevrejeva, seviyenin 1 m. yükselmesi halinde 72 milyon Çinli, Vietnam nüfusunun yüzde 10''u ve Bangladeş''in yüzde 90''ının yerinden olacağını ekliyor. IPCC geçen yıl seviyede 18-59 cm. artış öngörmüştü. Uzmanlar IPCC''nin çalışmasında buz tabakalarının erimeyle birlikte daha hızlı hareket etmesi, bunun yok olmalarını belirgin şekilde hızlandırması gibi etkenleri göz önünde bulundurmadığını savunuyor.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Yabancıya taşınmaz satışına ‘acil yasa''Yabancıya taşınmaz satışının durdurulması hükümeti harekete geçirdi. Bakan Unakıtan, “Yeni düzenleme acil. Tasarı, bakanların imzasında, ben de imzaladım” dedi.
İstanbul ile Moskova’nın yatırım çekme mücadelesiULI ile PWC tarafından hazırlanan 2008 Avrupa Emlak Raporu’na göre, gayrimenkul yatırımı açısından cazip kentler sıralamasında İstanbul, çok küçük farkla Moskova’nın gerisine düştü ve ikinci oldu.
''ABD emlak krizi İngiltere''ye sıçradı Batı Avrupa ve Türkiye''ye de gelebilir''Gayrimenkul uzmanı John Forbes, ABD''de başlayan krizin İngiltere''ye ulaştığını, Türkiye için beklemek gerektiğini söyledi. Forbes, ''Fakat Londra''da gayrimenkul fiyatları yüzde 20-25 düştü. Yüzde 35 düşerse yatırımcılar tekrar Londra''ya döner, bu İstanbul ve Moskova için iyi olmaz'' dedi.
Doğu Avrupa ve Türkiye yatırımın yönü olacakColliers International tarafından yapılan araştırmaya göre 2008''in ikinci yarısında yatırımın yönü Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika''ya kayacak.
Delta, Ceyhan’a 650 bin tonluk depolar yapıyorDelta Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Habbab henüz inşası süren petrol ürünleri depolama tesislerinde kapasitenin ağustos ayında 650 bin tona çıkacağını söyledi.
Evlerde kablo istilası 10 yılda 5 katına çıktıYapılarda kalite standardı arttıkça ve binalarda kullanılan teknolojinin sınırları genişledikçe, inşaatlardaki gereksinimler de farklılaşıyor...
Mortgage krizinin Türkiye''ye etkileriTürkiye''de gayrimenkul sektörü bir süre, 2009 yılı ortalarına kadar bir miktar daha küçülmeye devam edecektir. Uzun yıllardan beri Avrupa ve Amerika''da kullanılmakta olan konut finansman modeli, mortgage diye adlandırılıyor.
Doğa cinayetine devletten ödülMuğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası ve Çomça Koyu’nda denizi izinsiz dolduran, 21 bin 500 YTL ceza verilip makineleri bağlanan, MNG Holding, Turizm Haftası nedeniyle ödüllendirildi.
Altın aramada patlamaÇanakkale Kaz Dağları''nda altın arama çalışmaları hızla devam ederken Türkiye''nin dört bir yanındaki orman, tarım, sera sit alanlarından, milli parklardan da patlayıcı ve dozer sesleri yükseliyor.
Mimarlar mimarlığın peşindelerMimarlar Odası‘nı 2010’a kadar yönetecek merkez organlarının da belirleneceği 41. genel kurulu yarın Ankara’da başlıyor. Farkında mısınız; ulusal medyamızda hâlâ tık yok!
Akdeniz''in en büyük tersanesi KalkavanlardanEski BJK Yöneticisi İhsan Kalkavan'' ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubu, Yumurtalık Serbest Bölgesi''nde 320 bin metrekare alanda Akdeniz''in en büyük tersanesini kuruyor. Yaklaşık 100 milyon dolara inşa edilecek tersanenin ana görevinin 300-400 metre uzunluğundaki tanker gemilerin bakım ve onarımı olduğunu söyleyen Beşiktaş Denizcilik Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kalkavan , tersane için gerekli izinlerin alındığını ve önümüzdeki günlerde Yumurtalık Serbest Bölgesi yetkilileriyle kiraladıkları alanın sözleşmesini imzalayacaklarını ifade etti. Baku-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı''nın devreye girmesiyle yöreye gelen yüksek tonajlı tanker gemilerin bakım ihtiyaçlarının ortaya çıktığını belirten Kalkavan, "Akdeniz''de bu çaplı çok az tersane bulunuyor, en yakınları Yunanistan, İspanya''da. Ancak buralarda da işgücü pahalı. Bu boşluğu biz dolduracağız'''' dedi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Üsküdar metrosu için borç yetkisiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Üsküdar-Ümraniye Metro hattının inşa edilebilmesi için, 1 milyar 16 milyon Euro uluslararası dış kredi kullanması için Büyükşehir Belediyesi''ne oy birliği ile yetki verdi. Belediye Meclisi''nin nisan ayı toplantıları Saraçhane''deki belediye binasında başladı. Bu arada metro hattı yapılan yeni proje ile Taşdelen beldesine kadar uzatıldı. 19 kilometrelik Üsküdar- Ümraniye-Taşdelen Metro hattının dört yılda tamamlanması hedefleniyor. ÜsküdarÜmraniye metrosu için Avrupa Yatırım Bankası''ndan 700 milyon Euro dış kredi alınacak.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Başkana 2’nci salvoEXPO Yürütme Komitesi Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in Milano karşısında 31 Mart’taki oylamada kaybettiği EXPO sonrasında ilk kez konuştu.
Yabancıya mülk satışı durdu, inşaat şirketleri endişeliAnayasa Mahkemesi''nin, yabancıların kurduğu şirketlerin Türkiye''de mülkiyet edinmesiyle ilgili iptal kararı dün Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Mermer ihracatçısı Çin’de şov yaptıEge İhracatçı Birlikleri’nin Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendiği dünyanın en büyük mermer ve doğaltaş fuarı STONETECH, Türk ihracatçılarına moral verdi.
28 bin ziyaretçi Modeko’yu gezdiİzmir Uluslararası Fuar Alanı’nında Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen MODEKO 2008- 19. İzmir Mobilya Fuarı’nıtoplam 28 bin 93 kişi gezdi.
Gar alt geçidine tepki büyüyorBüyükşehir Belediyesi’nin gar kavşağına yapmayı düşündüğü alt geçide tepkiler büyüyor. CHP Ankara milletvekilleri Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Metin Bingöl ve Nesrin Baytok gar önüne gelerek incelemelerde bulundu. İncelemeye Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Ankara Barosu, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ile Ekoloji Kolektifi Derneği’nden de katılım oldu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz Ateş, "Ankara’nın kalbine hançer vurulmaya devam ediliyor" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yollar, iklim şartlarına uygun asfaltlanacakKarayolları Genel Müdürlüğü, farklı iklim koşullarına uygun asfalt türlerini belirleyerek, hangi bölgede ne tür asfaltın kullanılacağının haritasını çıkardı.
Bodrum’un kazandırdığı dövizin 10’da 1’i altyapı için ayrılsaydı bu olmazdıMuğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Yalıkavak Beldesi’ndeki 1’inci derece doğal ve arkeolojik sit alanında, vidanjörlerle, Akdeniz Fokları’nın üreme ve yaşama alanı olan Paşa Koyu’na kanalizasyon sularının boşaltılması, altyapı eksikliğini bir kez daha gündeme getirdi.
Yabancılara satışlar durdurulduAnayasa Mahkemesi''nin, yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararının dün yürürlüğe girmesi nedeniyle, yurt genelinde satışlar geçici olarak durduruldu. Buna göre, yeni yasa yürürlüğe girinceye kadar yabancılara gayrimenkul satışı yapılmayacak. Ancak 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu''na göre Türkiye''de kurulan yabancı şirketler ile çift uyruklular uygulama dışında tutulacak.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Olimpik yüzme havuzu ranta kurban ediliyorAntalya''da olimpik yüzme havuzu inşaatı, olimpik ranta dönüştü. Havuz için ilk harç 20 yıl önce döküldü ancak ödenek gelmediği için bina çürümeye terk edildi, ardından da yıkıldı.
YEM Ödülleri Sahiplerini BulduYapı-Endüstri Merkezi, 10 Nisan 2008 Perşembe günü yeni hizmet binasında 40. yıldönümünü kutladı. Gecede ayrıca, YEM Ödülleri 2008 Ödül Töreni de gerçekleştirildi.
''Deniz seviyesi hızla yükselebilir''Yapılan yeni bir bilimsel çalışmada dünyada yüzyıl sonuna dek deniz seviyesinin bir buçuk metre yükselebileceği belirlendi. Bu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin (IPCC) geçen yıl iklim değişiminin etkileri konusunda yaptığı tahminlerin önemli ölçüde üzerinde bir oran.
Kremlin çıkmazında ilginç açıklamaRusya’nın Ankara Büyükelçisi "Yol konusunda tüm engeller kalktı, sadece hukuki açıdan birkaç problem var" dedi. Aylardır Atatürk Bulvarı’nın ortasında çıkmaza dönen Kremlin Çıkmazı’na ilişkin bu sözler, kafaları daha da karıştırdı. Büyükşehir Belediyesi’nden üst düzey bir yetkili "Yine söz verdiler ama sonuç yok" dedi.
Rant tartışmasıBüyükşehir Belediye Meclisi’nde EXPO 2015’in kaybedilmesiyle ilgili yapılan değerlendirmelerde CHP ve AKP arasında rant anlayışı tartışması çıktı. AKP Grup Başkan Vekili Selim Gökdemir’in "Rant olumsuz bir şey midir" diye sordu. Kocaoğlu ve Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan yanıt verdi. Gökdemir’e yanıt veren Başkan Kocaoğlu, bir vatandaşın yasal işini görmenin rant olmadığını belirterek, "Vatandaş, olmayacak, planlanmamış bir yerde imar isteğiyle gelirse, birileri de Nazım İmar Planı, stratejik plana uymayan bu isteğe onay verirse rant olur" dedi. Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan ise "Birisi Allah’ın dağında bedavaya bir yeri aldıktan sonra, buraya site yapmak isterse bu ranttır" dedi. Başkan Kocaoğlu, Konak’ta resmi binalar yıkılırsa belediye binasını da seve seve yıkabileceklerini söyledi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yılın en başarılı ekibiSu ve ısı yalıtım sektörünün öncü kuruluşun BTM’ye, Türkiye Kalite Derneği (Kalder) İzmir Şubesi tarafından "Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi" ödülü verildi. Bünyesindeki teknik elemanların oluşturduğu Grup DAMKİNA ile 2007 yılında, shingle çatı kaplama malzemesinde yeni ürün dizaynıyla verimliliği artırma ve maliyet düşürmeye yönelik proje çalışması başlatan BTM A.Ş, kalite odaklı çalışmalarının meyvesini topladı. DAMKİNA ekibi, proje konusu, çalışma yöntemi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda ödül aldı.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldı70 milyon YTL’lik arazi satılmadan paylaşıldıMilli Emlak Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’nda henüz ihaleye çıkmadığı paha biçilmez 6 bin 500 dönümlük arazi için bazı kooperatifler haftalar öncesinden ’projelendirilmiş’ konutlar satmaya başladı.
Gazipaşa Havaalanı birilerinin çıkarı için engelleniyorGazipaşa (Antalya) Havaalanı’nın işletmeye açılışını, 31 Ağustos 2007’de gerçekleştirilen ve TAV Havalimanları Holding’in kazandığı ihaleden bugüne heyecanla beklerken, son günlerdeki yeni gelişmeler aklımıza "Acaba bizimle alay mı ediliyor?" sorusunu getirmektedir. Çok kaygılandırıcı bulduğum bu gelişmeleri kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyorum.
Tarabya ofisi yetiyor Yıldız’ı istemiyoruzCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Yıldız Sarayı’nda kendisine çalışma ofisi yaptırdığı şeklindeki iddialara yanıt verildi. Bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün yeni bir çalışma ofisi kullanmak gibi bir düşüncesi ve niyeti bulunmadığı vurgulanarak, Tarabya Yerleşkesi’ndeki çalışma ofislerinin ihtiyacı karşıladığı ve kullanıldığı belirtildi. Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Yıldız Sarayı’nı gezmesi ve ilgi göstermesinin farklı anlamlara çekilmesi ve kendisine ofis yaptırma arzusuna indirgenmesi üzüntü vericidir."
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Şehirler plansız ve projesizMeram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, ülkemizde şehirlerin en önemli ve ortak problemlerinin plansızlık olduğunu söyledi.
Müteahhitlere ''proje dışına çıkmayın'' uyarısıManisa Belediye Başkanı Bülent Kar, şehirde çarpık yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Başkan Kar, bundan sonra proje dışına çıkan müteahhitlere ağır para cezaları vereceklerini ifade etti.
Yıldırım''a 5 yıldızlı Huzur SarayıYıldırım Belediyesi 2 metrekarelik bir alana Huzur Sarayı yaptırıyor. Toplumun her kesiminin ücretli kalabileceği sarayda, sosyal ve kültürel faliyetlerin yapılabileceği birçok alan yer alıyor.
Çağlayan Kavşağı Trafiğe Açılıyor…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Yolu’nu baştan sona yenilemek amacıyla başlattığı çalışmaların son halkası olan Çağlayan Köprülü Kavşağı, yarın gece araç trafiğine açılacak.
Philips''in afiş yarışması sonuçlandıPhilips''in ''''Hedef Küresel Aydınlanma'''' isimli bilinçlendirme projesi kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği afiş yarışmasında, İzmir Özel Çakabey İlköğretim Okulu Öğrencisi Yakuphan Kılıç''ın afişi, 5 bin 500 afiş arasından birinci seçildi.
2-B arazilerinde kimin gözü var?Mevcut hükümet iktidara geldiğinden bu yana güya orman olma vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla ilgili kanun tasarısını ikide bir temcit plavı gibi ısıtarak, TBMM’nin gündemine taşıyıp duruyor.
Gecekonduya borcumuzu nasıl ödeyelim... Ya da ödeyebilir miyiz?Gecekonduları yıkmanın haklı gerekçeleri vardır. Bir yaşam alanı olan gecekondu bölgelerinde sorunlar vardır ve bu sorunlara müdahale etmek gereklidir. Ama öncesinde kritik bir karar alarak: bu müdahalenin amacı nedir?
Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi geçtiğimiz sezonda yıkılarak, yerine 340 kişilik salonlu modern bir sahne yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi geçtiğimiz sezonda yıkılarak yerine gerek seyirci gerekse oyuncu açısından her türlü rahat ve konforu barındıran sanatseverlerin tiyatro ilgisini diri tutacak 340 kişilik salonun iç dizaynı ile oyuncu seyirci ilişkisini sıcak tutacak modern bir sahne yapıldı. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapacak. 15 Nisan 2008 Salı saat 19.00’da gerçekleştirilecek açılış programının ardından 20.30’da Lüküs Hayat adlı oyun sahnelenecek.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
‘Doğanın kirlendiğini fark etmedik’Bodrum’un Yalıkavak beldesinde birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Küdür Yarımadası’nda, Akdeniz foklarının yaşadığı bölgeye vidanjörlerle kanalizasyon suyu döküldüğünü öğrenen jandarma baskın yaptı.
Santral kilitlendi!Vatandaşlara bedava su verdiği gerekçesiyle hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açılan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e gelen tebrik ve destek telefonları nedeniyle belediyenin santrali kilitlendi.
İSMEK Abu Dhabi''de ”Yeni Dünya Tasarımları” fuarına katıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), Abu Dhabi’de düzenlenen “Yeni Dünya Tasarımları” başlıklı Uluslararası İç Dekorasyon Fuarı’na katıldı.
Yabancılara gayrimenkul satışı kalkıyorYabancılara gayrimenkul satışı, bugünden itibaren durduruluyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle, Anayasa Mahkemesi''nin kararı gereği, yabancılara gayrimenkul satışının durdurulduğunu açıkladı. Anayasa Mahkemesi''nin konuyla ilgili iptal kararı bugün yürürlüğe girecek. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tapu Müdürlükleri''ne önceki gün bir genelge gönderilerek bugünden itibaren yabancılara gayrimenkul satışının yapılamayacağı belirtildi. Ancak yabancılar taşınmazlarını Türk vatandaşlarına satabilecekler.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Büyükşehir''den açıklamaİstanbul Büyükşehir Belediyesi Suadiye Oteli emsal artışı ile Gümüşsoy Sevim Vakfı''na ait yurt inşaatı konusunda açıklama yaptı. Açıklamada Belediye Meclisi''nin, "pazarlıklarla yahut dosya anlaşması ile" değil, İmar Mevzuatı çerçevesinde, planlama esasları ve kamu yararına uygun olarak karar aldığı bildirildi. Söz konusu plan değişikliğinin net yoğunluk artışı getirmeyen, sosyal donatı niteliğinde olduğu vurgulandı.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği: Kentler ve insan yaşamları rant uğruna harcanıyor!Kentsel Dönüşüm adı altında yıkılması planlanan Maltepe Başıbüyük ve Sulukule semtlerini ziyaret eden Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası yönetim kurulu heyetleri, rant uğruna kenti ve insanları ablukaya altına alan hükümet ve sermaye patronlarına karşı pasif kalmayacaklarını ve mağdur edilen halkın yanında yer alacaklarını belirti.
TOKİ''den Aygün''e: İnşaat can çekişiyorduToplu Konut İdaresi (TOKİ) haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle aleyhine dava açacağını ifade eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün''e yanıt verdi. TOKİ''nin açıklamasında İdare''nin iddia edildiğinin aksine, inşaat sektörüne olumlu etkisi bulunduğu belirtilerek, "TOKİ, konut seferberliği çalışmalarına başladığı dönemde, inşaat sektörünün can çekişmekte olduğu açık bir gerçektir" denildi. Açıklamada, söz konusu açıklama ve yorumların ''eksik ve yanlış bilgilere dayandığı'' ifade edilerek, TOKİ''nin çalışma esasları hakkında bilgi verildi. TOKİ''nin açıklamasında, sektörün 2005 yılından itibaren yüzde 20''lik büyümeler gösterdiği, sektöre girdi sağlayan yaklaşık 30 sektörün de bu büyümeden olumlu etkilendiği ifade edildi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Eğitimin yolu TOKİ''den geçerTürkiye''nin çeşidi illerinde kentsel dönüşüm projesi adı altında milyonlarca insanı evsiz bırakan başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu kez eğitim sektöründe bir ilke imza attı. Bir eğitim vakfının başlattığı okul projesini, kendi projesiyle ''birleştiren'' TOKİ, okulun içinden yol geçirdi.
Ergene Nehri''nin kirliliği tescillendiEdirne''nin Uzunköprü ilçesinde çeltik üreticilerinin, Ergene Neh-ri''ndeki kirlilik nedeniyle zarar gördükleri gerekçesiyle 2001''de Çevre Bakanlığı aleyhine açtıkları dava, üreticilerin lehine sonuçlandı ve tazminatiarı ödenmeye başlandı. Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öner, davanın 7 yıl sonra lehlerine sonuçlanmasında kendilerini sevindiren tarafın tazminatlar değil, kirliliğin tescil edilmesi olduğunu kaydetti. Ergene Nehri''ndeki kirlilikten dolayı çeltik üreticilerinin zarar gördüğü gerekçesiyle 7 çiftçi adına dava açan avukat İdris Çelikçi, 2001''de yaklaşık 150 çeltik üreticisinin avukatiarı aracılığıyla ''Zarar ve rekolte düşüklüğü'' tespiti yaptırdığını belirtti. Edirne İdare Mahkemesi''nin, bu zararın ödenmesi yönünde karar verdiğini hatırlatan Çelikçi, alınan kararın ardından üreticilerin zararının da ödenmesine başlandığını bildirdi.
Tarih: 16 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
143 Taşınmazın 38''i SatıldıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) 143 taşınmazın satışa çıkarıldığı müzayedede 38 gayrimenkul toplam 52 milyon YTL''ye alıcı buldu.
Avrupa''da ilk Trump yatırımı İstanbul''aDünyanın en ünlü gayrimenkul geliştirme şirketi Trump, Avrupa''daki ilk projesini Doğan ailesi, Taşyapı ve Yeşil İnşaat ortak projesi olarak Şişli''de gerçekleştirecek.
Ünlü yönetmenin gözüyle Sulukule''Bir aile masada yemek yiyor. Birden mutfak üstlerine çöküyor...'' Roman filmlerinin ünlü yönetmeni Tony Gatlif, Sulukule''yi gezerken, gözünde hüzünlü sahneler canlandı.
''Santral değil, temiz enerji istiyoruz''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yılın ilk 3 ayında Türkiye''ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında arttığını, sayının dünya ortalamasının üzerine çıkmasını beklediklerini açıkladı. Orman alanlarının turizme tahsis edilmesinin "Parayı veren ormanı keser" anlayışıyla yapılmadığını ileri süren Günay, balık çiftlikleri konusunda Mersin''in hassasiyetlerini paylaştığını söylerken bir grup çevreci "Nükleer santral istemiyoruz" diye bağırdı.
12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladıDünyanın ilk yerleşim birimlerinden ve en büyük tapınağının bulunduğu yer olarak bilinen Şanlıurfa''nın Örencik köyündeki Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladı.
Tescilli konak tehlike saçıyorYeğenağa Mahallesi''ndeki tarihi 2 katlı eski konak vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Sahibi, semt sakinleri ve mahalle muhtarının yıkılmasını istediği tarihi konak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nca tescillendiği için yıkılamıyor.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.