Haberler

17 Nisan 2009, Cuma

Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Tasarım dünyasının küresel ekonomik krizden nasıl etkilendiğini ele alan yazı dizisine, Almanya, Çin ve İspanya ile devam ediyoruz. Berlin''den Bonn''a, tüm mimarlar küçük ofislerin kapandığını veya kapanmak üzere olduğunu söylüyor. Büyükler ise ekipte azaltmaya gidiyor. Foster & Partners, bilindiği üzere Berlin ofisini bir süre önce kapattı. Çin''in ise, küresel krizin etkilerine maruz kalmayacağına ilişkin kati kanılar ortadan kalktı. Haberin Devamı
Tamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç ArasındaTamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç Arasında26 yaşındaki Nakışçı, 20-21 Nisan tarihlerinde Brüksel''de yapılacak ve Avrupa''nın 344 kentinden delegelerin katılacağı "Yaratıcılık Forumu"nda İstanbul''u temsil edecek. Tamer Nakışçı''ya bu yolculuğunda Kale Tasarım Merkezi destek veriyor.
Köprüde kriz tenhalığıKöprüde kriz tenhalığıMilyonlarca liralık ulaşım yatırımlarının önleyemediği köprü trafiğini kriz bitirdi! Boğaz köprülerinden geçen araç sayısı üç ayda 1.3 milyon adet azaldı.

Tarih: 17 Nisan 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Sevilay Yükselir
Adliye kültür merkezi olduAdliye kültür merkezi olduCumhuriyet''in ilk yıllarında Atatürk''ün emriyle bir adliye binası inşa edilmeye başlanır. Mimar olarak, bir kaç ay önce İstanbul''da önemli bir sergiyle tekrar gündeme gelen, dönemin önemli mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu seçilir.
2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''ndaBu yıl 32.si düzenlenen Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda sektörün lider ismi 2D Yapı 8. kez yerini alıyor.
Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik kriz tüm dünyada mimarları yaralıyor. Bu yazı dizisiyle tasarım dünyasındaki global durumu duyurmayı amaçlıyoruz. İlk olarak Japonya''nın durumla nasıl başa çıktığına bakalım: Mimarlar, Birleşik Devletler''in yüksek faiz krizinin etkilerini ve ekonomik durgunluğun soğuğunu hissediyorlar. Gayrisafi milli hasıladaki tahmini %2,2''lik düşüş, konut inşaatındaki azalma, bankaların kredi verme konusundaki gönülsüzlükleri nedeniyle bütün büyük ya da küçük tasarım firmaları fırtınanın dışında kalmayı tercih ediyor.
Rusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarRusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarUzun zamandır Ruslar Ekim devriminden sonra inşa edilmiş yapıların yıkılmasından dolayı memnundular. Ama son dönemde yönetimi elinde tutan oligarşistler bu yapılara sahip çıkmaya başladılar.
Büyük İskender Yaptırdı, Büyükşehir OnarıyorBüyük İskender Yaptırdı, Büyükşehir OnarıyorM.Ö. 334''de Büyük İskender''in isteğiyle yaptırılan tarihi Kadifekale surları, yaklaşık "24 asır sonra" İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.
A24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıA24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıTürkiye İş Bankası, ECA Serel, Seranit, İstanbul Altın Borsası, Vitra gibi firmalar için tasarımlar yapan A24 Design Studio''nun son dönem işlerinden biri olan Stepevi mağazası, Dubai Mall''da açıldı.
İstasyon''dan Fener''e Mersinİstasyon''dan Fener''e MersinYrd.Doç.Dr. Tolga Ünlü ve Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi''nden Uzman Tülin Selvi Ünlü''nün birlikte hazırladıkları "İstasyon''dan Fenere Mersin / Mersin from Railway Station to the Lighthouse" adlı kitap, Mersin Ticaret Odası tarafından yayınlandı.
Foster + Partners''ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı Foster + Partners''ın Kum Tepesinin Yapımına Başlandı 2010 Shanghai Expo''da sergilenmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri için Foster + Partners tarafından tasarlanan pavyonun yapımına başlandı. Kum tepesinden ilham alınarak tasarlanan pavyon, yedi emirlikten her birinin çöl biçimindeki yeryüzü şeklini betimliyor.
Tabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, En Fazla Mimar Çalıştıran 100 Ofis Listesinde 89. OlduTabanlıoğlu Mimarlık, Bulding Design’ın her yıl hazırladığı “World Architecture Top 100” listesine 89. sıradan girdi. Tabanlıoğlu, 2008 yılında sıralamada 110.’ydu. Önceki yıllarla kıyaslandığında kayda değer bir sabitliğin gözlenebildiği liste, bu yıl sadece ofislerin çalıştırdığı kayıtlı mimar sayısı kriter alınarak oluşturuldu. 5 yıldan uzun bir süredir birçok ismin yaklaşık aynı sıralamaya sahip olduğu listede örneğin İsveçli White Arkitekter, geçtiğimiz yıl 30., önceki yıllarda ise 36. ve 40. sıralarda yer alırken bu yıl 32. oldu. Listede, 2007 ve 2008 yıllarına göre önemli çıkışlar yapan mimarlık şirketlerinden de söz ediliyor. Avustralyalı firma Woods Bagot, Kanadalı mimarlık şirketi Stantec ve Kuveytli KEO International Consultants bunlardan bazıları. Tabanlıoğlu’nun ise, tutarlı bir şekilde çıkışını sürdürdüğü bilgisine yer veriliyor.
Tarih: 15 Nisan 2009 Derleyen: Burcu Karabaş
Google, Mimar Sinan''ın doğum gününü unutmadıGoogle, Mimar Sinan''ın doğum gününü unutmadıDünyaca ünlü arama motoru Google, Mimar Sinan''ın 519''uncu doğum yıldönümü dolayısıyla bir jest yaptı.
Aslanlı Köşk’ü Remzi Gür satın aldıAslanlı Köşk’ü Remzi Gür satın aldıTMSF, Halis Toprak''a ait Aslanlı Köşk''ü açık artırmaya çıkardı. TMSF Binasında yer alan Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen açık artırmada, 21 milyon 368 bin lira muhammen bedele sahip köşk, 16 milyon 150 bin lira üzerinde açık artırmaya sunuldu.
Anayasa Mahkemesi yeni hizmet binasındaAnayasa Mahkemesi yeni hizmet binasındaAnayasa Mahkemesi, İncek''te yapımı tamamlanan yeni hizmet binasına taşındı.
Peter Zumthor ÜzerinePeter Zumthor Üzerineİsviçreli mimar Peter Zumthor''un Pritzker Ödülü''nü alması üzerine, İhsan Bilgin''in Nisan 2001''de Arredamento Mimarlık''ta yayınlanan "Maddenin Yoğunluğu" ve Mayıs - Haziran 2000''de XXI''de yer alan "Gugalun Evi" başlıklı yazılarını yayınlıyoruz.
Naziler TatildeNaziler TatildeHitler''in toplum üzerindeki hakimiyetini ve etkisini arttırmak için öncelikli araç olarak yaşam mekanlarını seçmesi ve kentin sosyal gücünün farkında olması, mimarlık disipliniyle diktatörlük tarihi arasında yakın bağlar kurulmasının en önemli sebeplerinden biri. Kısa bir süre önce yayınlanan bazı dökümanlar ise, Hitler''in İngiltere''nin Lancashire bölgesindeki Blackpool''u çok beğendiği için askerlerine kente zarar vermemeleri yönünde talimat verdiğini ortaya çıkardı.
Avrupa Kültür Programı, proje bekliyorAvrupa Birliği''nin kültürel projelerine destek veren ''Kültür Programı''na daha çok başvuru bekleniyor. Bakanlık bunun için İstanbul''da bilgi ve destek verecek bir ofis açtı.
Kapalıçarşı restorasyonla gelecek kuşaklara aktarılacakYapı statiğine zarar veren müdahaleler ve bakımsızlık nedeniyle sorunlar yaşayan Kapalıçarşı''nın kurtarılması için start verildi. Başkan Topbaş, dünyanın ilk ve en büyük çarşısındaki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarını bu dönem bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
''Atina''yı geride bırakırız''Kentteki turizmi 12 aya yaymak gerektiğini belirten Başkan Demirtaş, "Kazı çalışmaları bittiğinde İzmir, Akdeniz''in çekim merkezi haline gelir" dedi.
Bursa''nın konuları Meclis''te konuşuldu, şeffaf dönem başladıBaşkan Altepe seçim öncesi söz verdiği şeffaf yönetime ilk adımı attı. Bursa''nın konularını Meclis''te anlattı.
Bursaray vahimBüyükşehir Belediye Meclisi''nin dünkü gündeminin en önemli maddesi bize göre Bursaray projesinin C etabında yaşanan tıkanmaydı.
Başkan Recep Altepe: Bursa yaşayan bir tarih şehri olacakAvrupa Müze Forumu yöneticilerini kabul eden Recep Altepe, Bursa''nın turizm potansiyelini harekete geçireceklerini söyledi. Bunun için 135 proje hazırladıklarını belirten Altepe, işe Bursa''yı dünyaya tanıtarak başlayacaklarını vurguladı.
Demirel''den körfez hattı önergesiCHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`a İzmit Körfezi''ne yapılması planlanan demiryoluyla ilgili soru önergesi verdi.
Sivas Havaalanı genişletiliyorSivas Valisi Veysel Dalmaz, makamında düzenlediği basın toplantısında Sivas Havaalanı''na yeni iç ve dış hatlar terminal binası yapılacağını açıkladı. Projenin inşaat süresinin 700 gün olacağı bildirildi.
Turizm sezonu umut olur mu?Küresel krizin olumsuz etkilerini her sektörde görülürken gözler bu kez turizm sektörüne çevrildi. Acaba turizm sektörü de küresel krizden etkilenecek ve orada da hüsrana uğrayacak mıyız diye kara kara düşünürken, Vali Dr. Ahmet Altıparmak''ın en önemli turizm merkezlerinden Muğla''nın ilk dört aylık turist sayısını açıklaması ile moral bulduk.
Hızlı tren çilesiSincan Ahi Evran Mahallesi tuğla ocakları bölgesinden geçen hızlı tren bölge halkının kabusu oldu. Bir yıl önce hızlı trenin geçmesi için yapılan köprünün altı her yağmurda göle dönüyor. Köprünün altından ne araç ne yaya geçebiliyor. Köprünün diğer tarafında bulunan okula gidemeyen öğretmenler ders saatini kaçırıyor, hızlı trenin çilesini Sincanlı çekiyor.
Decofire Düzenlediği Eğitim Semineri ile Bölge Bayilerini TopladıDecofire "Luxury Fireplaces&Radiators" sürekli eğitim programı çerçevesince 11-12 Nisan 2009 tarihlerinde Şile Dedeman Otel''de bölge bayilerinin satış ve montaj yetkililerini misafir etti.
Ağa, enerjiye 1.2 milyar euro yatırıp ilk 10''a girecekKonut projeleriyle adından söz ettiren Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji sektöründe hedef büyüttü.
Toprak''ı isyan ettiren satışTMSF, Halis Toprak''ın Aslanlı Köşk''ünü Erdoğan''ın çocuklarına burs veren Remzi Gür''e sattı.
Tarkan''dan Bakan Günay''a Hasankeyf ziyaretiSanatçı Tarkan ve Doğa Derneği yetkilileri, Hasankeyf''e sahip çıkılması konusunda destek istemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ı makamında ziyaret etti.
Yenilenebilir enerji tartışılıyorİstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi''nin (EPPAM) konuğu olacak milletvekili Dr. Soner Aksoy, "Enerji Politikaları İçerisinde Yenilenebilir Enerjinin Yeri" konulu bir konferans verecek.
Çimentocuya Tüzmen''den göz dağıDevlet Bakanı Tüzmen, kalitesiz çimento ihraç edeni kendi yöntemiyle ıslah edeceğini söyledi.
2010''a Ticaret Odası''ndan başkan geldiNuri Çolakoğlu''nun istifasıyla boşalan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu başkanlığına, işadamı Şekib Avdagiç atandı.
TSMD 2009-2010 Dönemi Çalışma PlanıTürk Serbest Mimarlar Derneği 2009-2010 Dönemi Çalışma Planı''nı açıkladı.
Tarihi kentin arka sokaklarıİznik ilçe merkezini sınırlayan surların içinde bambaşka bir hayat var. Bir kent tarihinin geniş öyküsünü yazmak belki çok kolay olabilir. Tarihsel dokümanları olgunlaştırır çok güzel bir yazı dizisi ortaya çıkarmış olabilirsiniz.
İstanbul''da 3. köprü için belediyenin kararı bekleniyorEvlerin yıkılmasına neden olacak olan ve uzmanlar tarafından trafik sorununu çözmeyeceğine dikkat çekilen 3. Boğaz Köprüsü için belediyenin kararı bekleniyor.
Karadeniz''in derelerini kurtaracak karar geldiRize İdare Mahkemesi, Karadeniz derelerini kurtaran bir karara imza atarak Çayeli''deki Senoz Vadisi''nde yapımı süren Hidroelektrik Santralı projesini iptal etti.
Belediye başkanlarımıza acil hatırlatmalar...Mahalli idare seçimleri, her partiye mesaj verecek tarzda sonuçlandı. Dilerim ki, parti genel başkanları, samimi ve dürüst olarak tahlil yapabilme faziletini göstersinler.
Anadolu Grubu''ndan Gürcistan''a santralAnadolu Grubu, Energon International ile Gürcistan''ın Samtskhe-Javakheti bölgesinde 150 milyon dolar yatırım bedelli hidroelektrik santrali kuracak.
AKM''nin onarımı için 25 milyon Euro ayrıldıİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti konusunda tam bir sessizliği ve bilgisizliği yaşıyorduk. Dünden itibaren 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanlığı''na Şekib Avdagiç getirildi. Zor bir mevki, dileriz ki iyi kişilerin seçimiyle bunu başarsın.
Çandarlı Limanı''nın ihalesi Ağustos''taUlaştırma Bakanlığı, Çandarlı Limanı için Ağustos ayında ihaleye çıkıyor. 15 bin kişiye istihdam sağlayacak, Türkiye''nin en büyük, dünyanın da en büyük 10 konteynır limanından biri olacak Çandarlı Limanı, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.
''Yeni dönemde Bursa, daha yeşil olacak''Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni dönem projelerini açıklarken,"Yeni dönemde daha yeşil Bursa olacak ve betonlaşmayacak." dedi.
AVM''ler için yeni vitrin nostalji köşesiKrizin etkisiyle sarsılan alışveriş merkezlerinin (AVM) sorunlarına zaman zaman değiniyorum. Bu kez AVM''ler için bir yenilikten söz edeceğim.
"1 milyar 400 milyon ton toprak kaybediyoruz"Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiye''de her yıl 1 milyar 400 milyon ton üst toprak kaybedildiğini söyledi.
Şırnak Valiliği dar gelirlilere toplu konut çalışması başlattıŞırnak Valiliği dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için ön hazırlık çalışması başlattı. Valilik, yeterli talep olması halinde toplu konut için tespit edilecek yerin TOKİ''ye bildirileceğini açıkladı.
Alışveriş merkezleri 60 milyar doları buldu, uzlaşma istendiAlışveriş merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD), 6 grup oluşturarak sektöre daha etkili ulaşmayı hedefliyor. 2008''de alışveriş merkezlerinin cirosu 60 milyar doları bulurken, AMPD''nin Başkanı Mehmet Nane, "Devir kavga, çatışma devri değildir. Birlik devridir" diyerek sorunların birlikte çözülmesi için çağrı yaptı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.