Haberler

17 Mayıs 2007, Perşembe

2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini Buldu2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini BulduKusursuz ve yüksek nitelikli yapım tekniğini yenilikçi bir anlayışla Avrupa’da örnek olarak ortaya koyan eserlerin değerlendirildiği Mies van der Rohe Ödülü, 14 Mayıs 2007 tarihinde Barcelona Mies van der Rohe Pavyonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni ile sahibini buldu. Ödül, daha once ARKIMEET konferansları kapsamında İstanbul’da da bir konferans veren Luis M. Mansilla ve Emilio Tuñón kuruculuğundaki Mansilla + Tuñón mimarlık ofisi tarafından İspanya Castilla, León da tasarlanan Çağdaş Sanat Merkezi (MUSAC) projesine verildi. Haberin Devamı
Yayla evlerinin tapu sorunu TBMM gündemine geliyorYayla evlerinin tapu sorunu TBMM gündemine geliyorTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Mera Kanunu''nda değişiklik öngören yasa teklifini, en kısa sürede yasalaşması için TBMM Genel Kurulu''na sunacaklarını bildirdi.
Türk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı FinaldeTürk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı Finalde“2007 UNESCO Mevlana Yılı” nda Mevlana’nın dervişleri, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Behiç Alp Aytekin’in tasarımı ile Amerika’da gerçekleştirilen Adobe Design Achievement Awards (ADAA) yarışmasında yarı finalde.
İstanbul''un 6 aylık suyu kaldıİstanbul''un 6 aylık suyu kaldıİstanbul''da kurak geçen kışın ardından barajlardaki doluluk oranı yüzde 46''lara kadar geriledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüketim hızının bu şekilde sürmesi durumunda tedbir alınacağını duyurdu.
Maltepe Pazarı yeniden doğuyorMaltepe Pazarı yeniden doğuyorYıkılması büyük tartışma yaratan, şehir plancıları ve mimarların tepkisini çeken Havagazı Fabrikası’nın yerinde yine başka bir tartışmalı yıkımın mağdurları yerlerini alıyor. Maltepe Pazarı’nın esnafı Havagazı Fabrikası alanına yerleşiyor, yanan Modern Çarşı esnafının bir bölümü de bu yerleştirmeden faydalanacak.
Başkan Kocaoğlu''ndan metro müjdesi: "Metro ağı 9 kat büyüyecek"Başkan Kocaoğlu''ndan metro müjdesi: "Metro ağı 9 kat büyüyecek"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2008 sonu, 2009 başında İzmir’in 90 km.’lik metro ve raylı sistem ağına sahip olacağının müjdesini verdi.
Havana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler&#8221 Türkiye’ye GeliyorHavana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler” Türkiye’ye GeliyorGeliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana kentinin gelmiş geçmiş en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Eusebio Leal Spengler, ÇEKÜL Vakfı’nın davetlisi olarak ilk kez Türkiye’ye geliyor.
Cagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziCagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziProjenin amacı, kültürel değişimler için bir nokta yaratırken aynı zamanda Cagliari’ye denizden ulaşımda bir anıt olarak da hizmet edecek ve proje programında geçen beş zorlayıcı unsura yanıt oluşturacak bir çözüm üretmekti.
Tasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi Mayıs ayında 6. sayısıyla yayın hayatına devam ediyor. Yine temel bir konsept üzerinden kurgulanan dergi, Anadolu’dan, Gündem: Gençlik ve Tasarım başlıklarından oluşuyor.
Hava kirliliği Tac Mahal''i sarartıyorHava kirliliği Tac Mahal''i sarartıyorHindistan hükümetinin bölgedeki hava kirliliğini kontrol altına alma çabalarına rağmen, hava kirliliği beyaz mermerleri ile ünlü Tac Mahal''i sarartıyor.
İşte İstanbul''un imar planıİşte İstanbul''un imar planıVatan çalışmaları yaklaşık 2 yıldır devam eden İstanbul''un 1/25 binlik imar planlarının taslağını ele geçirdi. Yeni planlara göre Anadolu Yakası''nda Kartal, Pendik ve Tuzla büyük prim potansiyeli taşıyor.
Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme ProjesiAyvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesiİstanbul’da hız kazanan “Kentsel Yenileme Projeleri” görücüye çıkıyor. Bu projeler tasarlanırken aynı zamanda bölge halkı için çeşitli yaşam senaryoları da üretmek gerekiyor. Fatih Belediyesi, Fener - Balat, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule), Kürkçübaşı Mahallesi (Bulgur Palas çevresi), Ayvansaray ve Fener - Balat Sahil Kesimi alanlarını kentsel yenileme alanı olarak belirleyerek 2005 yılından itibaren çalışmalara başladı. Bu projelerden biri olan Eğrikapı ve Haliç arasında Anemas Zindanları’na komşu Ayvansaray Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi’nin mimari projesini üstlenen Utopia Mimarlık’ın kurucularından Serhan Sarıpınar’dan proje ile ilgili bilgi aldık. Projenin en önemli özelliği bölge sakinlerinin isterlerse bölgede kalabileceği kadar konutu da içinde barındırması.
Yer Altında Berlin Tarih TuruMark Bradenburg adında küçük bir kasabadan doğup, bugün Almanya’nın en büyük metropolü haline gelen Berlin, yer altındaki önemli yapı ve sistemleriyle de tarihin önemli izlerini taşıyor. 1997 yılında, yaşamı boyunca yer altının farklı özellikleri ile ilgilenmiş kişiler tarafından, Berlin’in tarihi gelişimini ve ilgili belgeleri incelemek amacıyla kurulan Berlin Underworlds (Berliner Unterwelten) bünyesinde akademisyenlerin (mimar, tarihçi, avukat, sanat tarhçisi, ekonomist, şehir ve bölge planlamacısı, öğrenci) yanı sıra organizasyonlara farklı yönlerden katkıda bulunan esnaf, adli görevli, öğretmen, polis ve küçük öğrencilerin bulunduğu bir sivil toplum örgütü.
Müzeler Gecesinde Bilet Ücretsiz18 Mayıs, dünyada ''Müzeler Günü'' olarak kutlanıyor. Ülkemizde ise 18-24 Mayıs tarihleri arasında ''Müzeler Haftası'' düzenleniyor. Haftanın ilk günü olan 18 Mayıs''ta Türkiye''deki bütün müzeler yerli turistlerce ücretsiz gezilebilecek. Bunun yanı sıra dünya genelinde 2 bin müze 19 Mayıs''ta 19.00-23.00 saatlerinde yerli ve yabancı turistlere ücretsiz olacak. Bu etkinliğe Türkiye''den Mevlânâ, Efes ve Ayasofya''nın aralarında bulunduğu bazı müzeler katılacak. İstanbul Modern Sanat Müzesi de ziyaretçilerine kapılarını 19 Mayıs Cumartesi günü gece saat 23.00''e dek ücretsiz olarak açacak.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Kentsel dönüşümde sona gelindiBüyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ortaklaşa yürüttüğü Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin alt yapı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
AKP ''Hâkimiyet'' sembolünü abartmışAKP''nin inşaatı devam eden yeni genel merkezinin girişine yerleştirilen, iç içe geçmiş iki kareden oluşan ''sekiz kollu yıldız'' dikkat çekiyor. ''Masonik sembol'' olduğu öne sürülen yıldız aslında Selçuklularda ''hâkimiyet ve mükemmellik'' anlamına geliyor.
Kartal''da kentsel dönüşümle 250 bin kişiye iş imkanıSanayinin ağırlıkta olduğu Kartal-Pendik 5.5 milyar dolarlık yatırımla ticaret ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. 100''e yakın fabrikanın taşınacağı bölge dev şirketlerin yapacağı yatırımlara gözde bir iş ve yaşam merkezi haline getirilecek.
Kuruluşunun 50. Yıldönümü Dolayısı ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Uluslararası Bir Sempozyum DüzenliyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 21 - 23 Mayıs 2007 tarihleri arasında kuruluşunun 50. Yıldönümü dolayısı ile bir sempozyum düzenliyor.
2A yönetmeliğine iptal başvurusuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mart ayında yürürlüğe giren Orman Yasası’nın 2-A maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılacak yerler hakkında yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a başvurdu.
''Yapmayanlar ancak yıkarlar''İhalesi geçtiğimiz aylarda, tek kişilik katılım ve ihaleye katılan kişinin Kadir Topbaş''ın yakın arkadaşı olduğu gerekçesiyle iptal edilen ''Kongre vadisi'' projesi yenilenirken yeni projede de İstanbul''un en önemli tiyaro sahnelerinen biri olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılacak binalar içinde yer aldığı belirtildi.
El Kaide''nin arsası satılıyorEmlak Konut GYO, 2005''de icradan aldığı El Kaide’nin destekçisi Nasco Nasreddin Holding’in Zeytinburnu’ndaki arsasını satıyor.
Çimento fiyatlarına darbeAltyapı yatırımlarına hız vereceği için seçimleri heyecanla bekleyen çimento sektörü, tarihin erkene çekilmesi ile sıkıntı yaşıyor.
Dubai''deki projeler sahiplerini bekliyorDubai''de çok sayıda dev proje tamamlanmak üzere. Çoğunun daha tasarım esnasında satışının yapıldığı projelerde alıcılar genellikle gayrimenkul şirketleri. Asıl ev sahiplerinin evlere taşınıp taşınmayacakları ise meçhul..
Yabancılar Kilis''te OSB kuruyorKilis''te kurulacak 22 bin dönümlük yeni organize sanayi bölgesinde 84 fabrika yapılması planlanıyor.
Dubai''ye 6 yıldızlı otelTamince, Dünya Projesi’nden sonra şimdi de Dubaili ortağıyla Palmiye Adası’nda 500 milyon dolarlık 3 projeye imza atacak.
İstanbul''da göç zamanı!Bu yaz teslim edilecek konutlar nakliye şirketlerine hareketli günler yaşatıyor. Şirketlerin en çok taşımacılık yaptığı semtler ise alışkın olmadıkları şekilde Kurtköy, Beylikdüzü ve Ümraniye..
Bellek prangasıMetropolü tanımlarken, kaybolmak, dokunamamak, yüzleşememek, labirent gibi sözcükleri sık sık kullanırız. Her an gözün görebileceğinden, kulağın duyabileceğinden fazlası vardır metropolde, keşfedilmeyi bekleyen bir dekor, bir manzara vardır.
İstanbul''a ''2010'' oyunlarıİstanbul''un 2010''da "Avrupa Kültür Başkenti" olacağını duyunca, yıl boyunca sürecek sanat etkinliklerini, sergileri, konserleri ve özellikle tarihi çevrelerde gerçekleşecek buluşmaları düşlemiştik...
3 ülkeye 1 turizm merkeziİbrahim Cevahir, Meriç Nehri üzerinde yer alan Kavak Adası''na otel, alışveriş merkezi ve havaalanı kurmayı planlıyor. 600 milyon doların üzerinde yatırım yapılması beklenen proje için Yunanlı işadamı Odisseas Athanasiou ile anlaşan Cevahir, yeni ortağıyla birlikte dün adayı gezdi.
En büyük yayla affı yola çıktıYaylalarda yükselen villalar için en kapsamlı affın eli kulağında. Mera Kanunu''nda AKP''lilerin önerisiyle yapılacak değişiklik, yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası''nda heyecan yarattı.
Başkan Topbaş ‘İklim Zirvesi’ndeABD’nin New York kentinde düzenlenen “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”ne katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zirvenin “Yenilenebilir Enerji Sistemlerini Benimsemek” konulu altıncı panelinde bir konuşma yaptı. Topbaş konuşmasında, bu toplantının, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli açılımlar sağlayacağına inandığını belirterek, dünyanın üretim ve tüketimin her aşamasında kirlendiğini ve iklim değişikliği sebebiyle denizlerin ve okyanusların giderek küçüldüğünü söyledi. İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik alınacak tedbirlerde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorumlulukları olduğunu ifade eden Topbaş, Türkiye’nin bu anlamda yaptığı yasa değişikliklerini anlattı. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle enerji, ulaşım, atık yönetimi ve çöp gazından elektrik üretimi projeleri sayesinde yıllık 1.8 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye
Altı aylık suyu kalan İstanbul''da son durumİSKİ''ye göre İstanbul''un altı aydan da az suyu var. Başkan Topbaş''sa umutlu: Halkı uyardık, 200 bin metreküp su tasarrufu sağladık.
Dünyayı kurtarmak için beş yıl kaldı"İklim Çözümleri" adlı bir rapor hazırlayan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), "Dünyayı kurtarmak için beş yılımız kaldı" dedi.
Bazı kentlerde konut fiyatları neden daha hızlı artıyor?Tüketimin düştüğünü, ancak konut talebinin henüz düşmediğini önceki hafta yazdık. Öte yandan bazı kentlerde konut fiyatları hızla artmaya devam ediyor. Özellikle de İstanbul''da. Bunun nedeni genellikle nüfusa bağlanıyor.
Susuzluğa karşı projelerBatı bölgelerimiz ''kavrulmaya'' başlandı. Ne yazık ki bir çok makam ve kişi bunun hala farkında değil. Artık uyanalım... Susuz kalıyoruz...
TMMOB: Ormanı korumak için 2A''yı durdurunTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, martta yürürlüğe giren Orman Yasası''nın 2-A maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılacak yerler hakkında yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay''a başvurdu. Dilekçede, "Yönetmelikle gerek kaçak yapılaşma, gerekse tarım alanı açma şeklinde gasp edilmiş ve/veya yüksek rant getirecek orman alanlarının yapılaşmaya açılmasıyla ülke geneline yayılacak bir uygulama başlayacaktır" denildi. Dilekçede, yönetmeliğin hiçbir ölçüt getirilmeden yanan orman alanları hariç tüm ormanları uygulama kapsamı içine aldığı ifade edildi.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Doğan Holding Marbleton''a ortak olduGeleceğe dönük stratejilerinde gayrimenkule dayalı proje geliştirme ve yürütme faaliyetlerine de yer veren Doğan Holding, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi''nde gayrimenkul yatırım alanında faaliyet gösteren Marbleton Property Fund LP''ye yüzde 10 oranında ortak oldu.
Kartal, İstanbul''un ikinci gökdelen bölgesi oluyorSanayinin ağırlıkta olduğu Kartal-Pendik 5.5 milyar dolarlık yatırımla ticaret ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. 100''e yakın fabrikanın taşınacağı bölge dev şirketlerin yapacağı yatırımlara gözde bir iş ve yaşam merkezi haline getirilecek.
Silivri''ye 3. havalimanıİstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Başkanı Prof Dr. Hüseyin Kaptan, üçüncü havalimanının Silivri-Selimpaşa arasına yapılacağı konusunda geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı ile mutabık kaldıklarını söyledi.
Şehir Plancıları Odası: Orman alanları satılmamalıTMMOB Şehir Plancıları Odası, kamunun mülkiyetindeki Hazine arazileri ile orman alanlarının hiçbir şekilde satılmaması, özelleştirilmemesi ya da tahsis edilmemesi gerektiğini bildirdi.
Başkent’te Su ÖnlemleriBüyükşehir Belediye Meclisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Başkanlığı’nda dün yaptığı toplantıda su sıkıntısı konusunda önemli kararlar aldı.
Ormanlar için gerilimli bir yaz dönemi başladıOrman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Ormanla ilgili tüm diğer işleri askıya aldık. Bu yıl öncelikli işimiz yangınla mücadele olacak" dedi.
Barajlardaki Su DurumuAnkara’ya su sağlayan Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarının kapasitesi ve su rezervleriyle ilgili son durum.
Yüzde 25 tasarruf, sorunu çözerKüresel ısınmanın da etkisi ile Türkiye''de Ankara başta olmak üzere Ege ve Marmara Bölgesi''nin yağışlardan nasibini alamaması ''susuz günlerin'' habercisi oldu. Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, henüz alarm durumuna geçilmediğini ifade etse de, "Ancak vatandaşlarımızın mutlaka elektrik ve suyu kullanırken tasarruf etmeleri gerekiyor" uyarısında bulundu. Eroğlu, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi ile DSİ''nin ortak proje ürettiğini belirterek "170 milyon metreküplük Kesikköprü Barajı Ankara''ya tahsis edildi. Bu barajdan Ankara''ya su iletmek üzere proje hazır. Ekim-Kasım gibi biteceğini bu sene içinde Kesikköprü''den su verileceğini tahmin ediyorum" dedi. İstanbul''da DSİ yetkilileri ile Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin bir araya geldiğine de dikkat çeken Eroğlu, "Şu anda kesintilerin olacağını sanmıyorum. Mayıs ayının ikinci yarısında da bu bölgelerimiz yağış alabilir. Ama Türk halkının tasarruf etmeyi öğrenmesi gerekli. Tasarruf edebilirsek su tüketimini yüzde 25 azaltmak mümkün olacak" diye konuştu.
Tarih: 16 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
AP''den kültürel miras suçlamasıAvrupa Parlamentosu (AP) Kültür ve Eğitim Komitesi''nde görüşülen Kuzey Kıbrıs''ta kültürel mirasın korunmasına yönelik taslak karar tasarısında Türkiye ve KKTC''ye yönelik suçlamalar yer aldı.
Belediye ''kongre vadisi''nde ısrarlıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Harbiye Kongre Vadisi Projesi''nin mekanik, statik ve elektrik işlerini ihale etti. İlan edilmeden, pazarlık usulüyle yapılan ihaleye 4 firma teklif verdi.
Topbaş: "İstanbul bu yaz çok kurak"Mart ayında önce “Gelecek yılın su rezervlerini şu anda kullanıyoruz” diye açıklama yapan, ardından kendini yalanlayarak “İstanbul’un su problemi yok. Net bir kelime. İstanbul’un su problemi yok” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yine çark etti.
''İstanbul''u susuz bırakmayız''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un bu yıl yüzyılın en büyük kuraklığını yaşadığını belirterek, uyarıları dikkate alıp 200 bin metreküp su tasarrufu gerçekleştiren İstanbullulara teşekkür etti.
TOKİ, tartışmalı Siirt projesini durdurduHazine''den 22 bin YTL''ye alınan araziyi belediyeden 2.2 milyon YTL''ye alan TOKİ, arsayla ilgili ''rant'' iddiaları üzerine projeyi durdurdu.
Belediyecilikte Gökçek devrimi!Pazartesi günü yaptığım Ankara yolculuğundan sonra şunu söyleyebilirim: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, aslında belediye başkanı değil, spordan sorumlu devlet bakanı olmalı. Ankara’da şehir içinde öyle yollar yapılmış, öyle tüneller kazılmış, yollar gidiş-geliş olarak öyle bölünmüş ki her şey insanların işlerine, evlerine yürüyerek gitmelerine göre planlanmış gibi. Çünkü yan sokaktaki evinize otomobille gitmeye kalksanız daha uzun sürüyor! Sadece yürümenin yeterli bir spor olmadığı da düşünüldüğü için yayaların bu tek yönlü, devasa yollardan geçebilmeleri için yaya geçitleri de yapılmamış. Ankara’da kaldığım beş saat içinde gördüğüm tek şey caddelerde koşuşturan insanlar oldu. Diyebilirim ki eğer iyi koşamıyorsanız sakın Ankara’ya gitmeyin, giderseniz de hep aynı kaldırımda kalın, karşıya geçmeye teşebbüs etmeyin. Gördüğüm o ki Ankaralılar biraz tık nefes olmuşlar ama ziyanı yok, yakında nefeslerinin açıldığını, bacak kaslarının güçlendiğini görecekler. Belediyecilik de bu değil midir zaten?
Tarih: 16 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi’ni Hüsnü Özyeğin tamamlayacakMaslak’ta yapımı durdurulan İKSV’nin başlattığı Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi’nin tamamlanması için Hüsnü Özyeğin Vakfı, 31 Mayıs günü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.