Haberler

17 Mayıs 2010, Pazartesi

Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakAsya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakArkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirilecek. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırlayacak. Haberin Devamı
5 yıldızlı otel ‘yolsuz'' kaldı5 yıldızlı otel ‘yolsuz'' kaldıKemer''de bulunan Blue Collection Otel''in kullandığı giriş yolu, tesisin yanındaki devremülk sitesinin açtığı dava sonucu kapatıldı. Otele girişler elektrikli araçla sağlanıyor.
Velux''ün Ürünleri ile Sürdürülebilir YaşamVelux''ün Ürünleri ile Sürdürülebilir YaşamÇatı pencereleri konusunda uzman Velux sadece ürünleri ile değil geliştirdiği projelerle de sürdürülebilir binalar yaratma konusuna daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor. Bu çalışmalarının toplamına da "Sürdürülebilir Yaşam" adını veriyor.
İnciraltı "uzlaşmayla" çözülecek İnciraltı "uzlaşmayla" çözülecek İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu''nun (İEKKK) 11. toplantısında, kentin gelişimine katkı sağlayacak önemli projeler tartışıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir için hayati önem taşıyan İnciraltı bölgesi planlaması konusunda Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri çalışmaların belli bir noktaya geldiğini belirtti.
Bodrum Sualtı Müzesi''nde İstanbulBodrum Sualtı Müzesi''nde İstanbulKayıhan Bölükbaşı''nın gözünden ''İstanbul'' Bodrum Sualtı Müzesi''ne renk katacak. Cumhuriyet Haber Portalı- Grafik sanatçısı Kayıhan Bölükbaşı, "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Yurt içi ve Yurt dışı Fotoğraf Sergileri"ni Bodrumlu sanatseverlerle buluşturuyor.
Mesire cenneti: İstanbulMesire cenneti: İstanbulİstanbul''da, şehrin gürültüsü ve çalışma hayatının stresinden uzaklaşıp dinlenilebilecek birçok alan var. Mesire cenneti İstanbul''un gözde piknik alanları arasında Şamlar Ormanı, Hekimbaşı Ormanı, Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Çamlıca, Göztepe İdealtepe Koruları ve deniz kenarındaki tüm sahil parkları İstanbulluların piknik yapabilecekleri alanlar...
Mega Müze''de yer tartışmasına sonMega Müze''de yer tartışmasına sonBakan Günay, Agora''yla Kadifekale arasına yapılacağını açıkladı. Günay, "Büyükşehir Belediyesi''yle mutabık kaldık. Çalışmalar hızlanacak" dedi.
İzocam Yeni Bölge Müdürlükleri ile Büyüyorİzocam Yeni Bölge Müdürlükleri ile BüyüyorYalıtımın öncü firması İzocam, 1 Mayıs itibariyle Bölge Müdürlüklerinin sayısını 5''e yükseltti. İzocam Bursa Bürosu faaliyetlerini Bursa Bölge Müdürlüğü olarak sürdürecek. Yalıtım sektöründeki faaliyetlerini her geçen gün daha da geliştirerek sürdüren İzocam, yeni bölge müdürlükleri ve bayileriyle de büyümeye devam ediyor.
İMSAD: Faiz Seviyesi ve İnşaat Malzemesi Fiyatları Gayrimenkule Yatırım için En Uygun Zamana İşaret EdiyorİMSAD: Faiz Seviyesi ve İnşaat Malzemesi Fiyatları Gayrimenkule Yatırım için En Uygun Zamana İşaret EdiyorTürkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda inşaat sektörüne yatırımda en uygun dönemde bulunulduğuna değinildi.
Rize''deki 2 HES projesine durdurma davasıRize''deki 2 HES projesine durdurma davasıGüneysu Çevre Platformu sözcüsü Ceyhun Kalender, Güneysu''da kurulması planlanan 2 hidroelektrik santrali (HES) için Rize İdare Mahkemesi''nde "yürütmenin durdurulması" istemiyle dava açıldığını bildirdi.
Herkes İçin Erişilebilir İstanbulHerkes İçin Erişilebilir İstanbulİstanbul''un erişilebilirliğini arttırmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından 2008 yılında başlatılan ‘Herkes İçin Erişilebilir İstanbul Koordinasyon Toplantıları'' hız kesmeden devam ediyor.
Sihirli doğanın kucağında gelişen insanlık tarihiSihirli doğanın kucağında gelişen insanlık tarihiHikayesi 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ''ın püskürttüğü lav ve küllerle başlayan Kapadokya''nın kolay işlenebilen kayaları, milyonlarca yıl başta Hititler olmak üzere pek çok topluma ev sahipliği yaptı.
Aslantepe enerjisini rüzgârdan alacakAslantepe enerjisini rüzgârdan alacakGalatasaray kongresinde Aslantepe Stadı''na rüzgâr türbini konulmasının gündeme geldiğini belirten kongre üyesi Zeki Eriş, "Öncü olacağız" dedi. Galatasaray Başkanı Adnan Polat''ın Polat Enerji şirketinin Genel Müdürü ve Galatasaray Spor Kulübü kongre üyesi Zeki Eriş, yapımı süren Seyrantepe Stadyumu''na rüzgâr türbini kurulmasının planlandığını söyledi. Aslantepe olarak da anılan yeni stadyumun bol rüzgarlı bir mevkide bulunduğunu ifade eden Zeki Eriş, stada rüzgar türbini kurulması fikrini Adnan Polat''a ilettiğini belirterek şöyle dedi: "Ancak başkan kendi şirketinden kulübe hiçbir ticari işlem yapmak istemiyor.
4 bin yıllık hapishane4 bin yıllık hapishaneGünümüzde değişik modelleri bulunan hapishanelerin, Anadolu''da 4 bin yıl önce de var olduğu, bazı suçluların hapishanelerde tutuldukları bildirildi. Kültepe höyüğünde kazı çalışmaları yapan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, höyükten çıkan çivi yazılı tabletlerin günümüzden milattan önce 2 binli yıllardaki yaşam tarzı hakkında fikir verdiğini belirtti.
Pertek, Doğu''nun Bodrum''u olacakPertek, Doğu''nun Bodrum''u olacakTunceli''de terör olaylarının en çok yaşandığı 6 bin 300 nüfuslu Pertek ilçesi doğunun Bodrum''u olmaya aday. Pertek Termal AŞ tarafından 2009''da çalışmalarına başlanan, 10 milyon dolara mal olacak termal tesisin açılışı önümüzdeki ay yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 150 kişiye istihdam sağlanacak. İlçe Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Pertek ilçesinin doğunun Bodrum''u olduğunu belirterek, "Adamız, kalemiz, küçük adacıklarımız, su sporlarımız ve kanolarımızla Bodrum''da yapılabilecek birçok aktivite, burada da yapılabiliyor" dedi.
Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Topaç
Tarihi iskele kül olduTarihi iskele kül olduBeşiktaş''taki tarihi Barbaros Hayrettin İskelesi, sabah 06.00''da çıkan yangınla kullanılamaz hale geldi. Başbakanlık Çalışma Ofisi yakınındaki iskeleden, dün sabah alevler yükseldi. Polis ekipleri, Kıyı Emniyeti''ne bağlı tekneler ve itfaiyenin müdahale ettiği yangında, iskele kül oldu. İDO yetkilileri, iskelenin sigortası bulunduğunu ve kısa sürede yeniden inşa edileceğini belirtti. Boğaz seferleri, geçici bir süre için Beşiktaş İskelesi''nden yapılacak.
Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Şanlıkan
''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı''''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu muhteşem eserin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu, ''Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım.'' dedi.
Başkan Topbaş; "Taksim Meydanı''nın ismi değişmemeli:"Başkan Topbaş; "Taksim Meydanı''nın ismi değişmemeli:"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı''nın isminin değiştirilmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Meclisi''ne verilen önerge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu.
Sulukule: Üstü dümdüz, altını da merak eden yok!Sulukule: Üstü dümdüz, altını da merak eden yok!Sulukule''nin üstündekiler ''temizlendi'', arkeologlara göre altındakiler de inşaat temelleri altında yok olabilir. Bölgede yapılan kazılarda kısa süre içinde kentin eski su şebekesinin izlerine ulaşıldı. Ama kazı alanının yanı başına inşaat temelleri atıldı.
Modern ve antik yapıları birleştiren şehirlerModern ve antik yapıları birleştiren şehirlerPortekiz''in abidelerinde, yapılarında tarih ve kültürün doygunluğunu hissetmek mümkün. Bu kültür mirasının korunması ve bakımı için UNESCO 8 Portekiz bölgesini Dünya kültür miras listesine dahil ederek, uluslararası korumaya almış...
İstanbul''da bir Osmanlı günü İstanbul''da bir Osmanlı günü Her gün yanlarından geçip gittiğimiz tarihî mekânlarımızı ne kadar tanıyoruz? Ayasofya Müzesi''nin ya da Sultanahmet Camii''nin ne zaman, kim tarafından yapıldığı meselesi değil bu.
Rus medyası: Nükleer santralin sahibi Rusya olacakRus medyası: Nükleer santralin sahibi Rusya olacakRusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev''in ses getiren Türkiye ziyaretini değerlendiren Rus medyasında, ziyaret sırasında anlaşması imzalanan nükleer santralın sahibinin Rusya''nın olacağı değerlendirmeleri yapılıyor.
Vizesiz Rusya''dan Mimari YansımalarVizesiz Rusya''dan Mimari YansımalarRusya, geçirmiş olduğu savaşlar, yıkımlar, yangınlar ve politik değişimlere rağmen Dünya''daki zorluklar karşısında direnen güçlü ülkelerden biri. Doğu Slavlarla başlayan tarihsel süreci, geçirdiği birçok evrimlerin ardından Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti''nin bağımsız bir hale gelmesi ile Rusya Federasyonu''nun oluşumunun ardından bugünkü şeklini aldı. Bu hafta içinde yapılan anlaşma ile Rusya da artık vizesiz olarak gidebileceğimiz ülkeler kervanına katıldı. Bu durum aslında turist olarak kenti gezebilmek, farklı dönemlerin kentsel ve mimari ölçekteki yansımalarını görebilmek adına olumlu bir yaklaşım. Çünkü Rusya, Avrupa ülkelerinden sonra mimari açıdan her dönemin farklı izlerini içinde barındıran ve bu izleri de koruyabilen bir ülke.
Giyotin lavabo iki yıllıkGiyotin lavabo iki yıllıkLavabonun kırılarak Efe Boz''un ölümüne yol açtığı ilköğretim okulunda dün endişe ve öfke vardı. Çocuklarını okula getiren veliler içeri alınmayınca okul yönetimi ile tartışmalar yaşandı. Okul müdürü, tuvaletler ve lavaboların iki yıl önceki tadilatta yenilendiğini söyledi.
Kocaoğlu: Planın özünde değişiklik yapılmayacakKocaoğlu: Planın özünde değişiklik yapılmayacakBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün, bölgenin zemin etütlerini onaylamasını beklediklerini söyledi.
"Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz""Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz"Türkiye''de güneş enerjisi potansiyeli olmasına rağmen bu potansiyelin yeteri kadar kullanılamadığı bildirildi.
Uzay üssünü andıran gar için onay çıktıUzay üssünü andıran gar için onay çıktıAnkara''ya yapılması planlanan hızlı tren istasyonu için Yüksek Planlama Kurulu''ndan (YPK) onay çıktı. Uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyonu yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilecek ve 100-150 milyon dolara inşa edilecek. YPK onayının hemen ardından Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, ihale için hazırlıklara başladı.
Süleymaniye''nin göğsünde çiçekler açtıSüleymaniye''nin göğsünde çiçekler açtıMimar Sinan''ın en önemli eserleri arasında yer alan Süleymaniye Camisi''nin restorasyonu sırasında, 16. yüzyıla ait çiniler ve çiçek motifli kalem işi desenler ortaya çıktı.
Ortak anten yarışmasını Almanlar organize edecekOrtak anten yarışmasını Almanlar organize edecekÇamlıca''daki televizyon antenlerini toplayarak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak Çamlıca Ortak Anten Kulesi için düzenlenecek uluslararası yarışmanın organizasyonunu Alman firması ThyssenKrupp yapacak. Demir, çelik ve asansör alanında deneyimli şirket, 1988''den bu yana tanınmış şehir ve başkentlerde mimarlık alanında ödüllü yarışmalar düzenliyor. İnşa edilecek proje, yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullularca belirlenecek.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Storefront''a Yeni YöneticiStorefront''a Yeni YöneticiAraştırmacı, öğretim görevlisi ve OOAA (office of architectural affairs)''nın kurucusu olan Katalan mimar Eva Franch, New York''taki Storefront''a yeni yönetici olarak atandı. Joseph Grima''dan boşalan koltuğa 1 Ağustos''ta oturacak Franch 70 kişi arasından seçildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Storefront Sanat ve Mimarlık Galerisi Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
ARKİV Buluşmaları - 6: YKB Bankacılık AkademisiARKİV Buluşmaları - 6: YKB Bankacılık AkademisiÇanakkale Seramik&Kalebodur sponsorluğunda 11 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen ARKIV Buluşmaları''nın altıncısı Gebze''de yer alan YKB Bankacılık Akademisi''nde yapıldı. Projenin mimarlarından Ertuğ Uçar''ın önderliğindeki toplantıya Kurtul Erkmen, Emin Balkış, Doğu Kaptan, Ali Hızıroğlu, Arzu Erdem, Ömer Selçuk Baz, Rahmi Uysalkan, Sevince Bayrak, Sıla Akalp, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak ve Emine Merdim Yılmaz katıldı.
Arkitera Kampüste''nin 5. Konferansı, Nevzat Sayın''la İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde GerçekleştiArkitera Kampüste''nin 5. Konferansı, Nevzat Sayın''la İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde GerçekleştiArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile düzenlediği Arkitera Kampüste''nin beşinci durağı, 7 Mayıs 2010 tarihinde Nevzat Sayın''ın katılımıyla İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Sayın, "inşa etme bağlamında mimarlık" başlığı altında, projelerinden bir kısmını, yaşadığı süreçle birlikte anlattı. Özellikle kullandığı malzemeler, proje yaptığı bölgelerin özellikleri, binanın fonksiyonu gibi koşulların tasarımda nasıl kullanılabileceğini ve ne kadar öenmli olduğuna değindi. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta ilk olarak sözü alan Medyasoft''un Autodesk Ürün Yöneticisi Duygu Kasal kısa bir sunumla öğrencilere Medyasoft ürünlerinden bahsetti.
Amplio’nun Hilton Garden Inn Projesi LEED Sertifikasına Layık Görüldü Amplio Otel Yatırımları tarafından inşası devam eden ve 56 yıl sonra ilk kez hayata geçirilecek olan İstanbul Hilton Garden Inn - Golden Horn oteline USGBC (Amerikan Yeşil Bina Konseyi) tarafından LEED (Enerji ve Çevre Tasarımı Konularında Liderlik) sertifikası verildi. Amplio''nun projesi, bu sertifikaya layık görülen ilk Türk otel projesi oldu.
İstanbul''da kiralar artıyorİstanbul''da, metrekare başına konut satış fiyatları nisan ayında yüzde 0,68 oranında değer kazandı ve İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği kent oldu.
Blox Haliç’te üçüncü etap yoldaEfesan Grup şirketlerinden Efektif Gayrimenkul, Kağıthane''de inşa ettiği Blox Haliç projesinde üçüncü etaba koşuyor. 62 daireden oluşan Blox Haliç''te birinci etabın satışlarını tamamlayan ve 92 dairelik ikinci etapta ise yüzde 60 satış gerçekleştiren Efektif Gayrimenkul, Blox Haliç 3 için yine Kağıthane''de yer arayışına girdi.
Gündemde 2 nükleer var, fazla değilEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye''nin öncelikle 2 santral yapımına odaklanacağını söyledi. Sinop''ta nükleer santral konusunda çalıştıklarını söyledi. Sinop ile ilgili çalışma gruplarının kısa sürede bu anlaşmayı belli olgunluk seviyesine getirmeye çalışacaklarını anlatan Bakan Yıldız, mutabık kalınması ve bir hedef fiyata ulaşılması halinde anlaşma yapacaklarını söyledi.
Çelebi, ‘Yeşil Kuruluş'' ilan edildiÇelebi Hava Servisi (ÇHS) yürütülen Yeşil Havaalanı projesi kapsamında "Yeşil Kuruluş" unvanı aldı. Yapılan açıklamada "Çelebi, çevre politikaları ve uygulamalarıyla havacılık sektöründe çalışanlarla müşterilerinin hayat kalitesini korumayı ve artırmayı hedeflemiştir" denildi.
Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Türkiye
Manyetik tren turistleri uçuracakDünyada manyetik raylı tren (Maglev) teknolojisine sahip Alman Eoro Rapid firması, Türkiye için 2 yıldan uzun bir sürede hazırladıkları projeleri tanıtmak için Ulaştırma Bakanlığı''na çıkarma yaptı. Proje kabul edilirse Türkiye, Çin''in rekorunu alarak, dünyanın en hızlı tren işletmecisi olacak. Şanghay-Havaalanı arasında saatte 431 kilometre hızla giden süper hızlı trenin daha gelişmişi Antalya-Alanya arasındaki 139 kilometrelik bölümde faaliyete geçecek. Ortalama hızı 475 kilometre olacak hatta, trenin hızı zaman zaman 500 kilometreye kadar çıkacak. Tren Antalya ile Alanya arasındaki mesafeyi 38 dakikada alacak.
Sermaye, Kentsel Dönüşüm ve Varoş: Fakirin Malı, Zenginin Hazinesi...Kent mekânının üretimi, yeniden üretimi ve dönüşümü sermaye birikiminde önemli rol oynamaktadır. Kapitalist üretim tarzının sürdürülebilirliği için kentsel gelişme bir zorunluluktur. Lefebre''ye göre, eğer kapitalizm 20. yüzyılı görebilmişse bunu büyük ölçüde kent mekânını keşfetmesine borçludur.
Türk firmalar, Şam Uluslararası Buildex Fuarı''nda...Türkiye''nin önde gelen yapı firmalarının da yer aldığı fuarda, Türk şirketlerinin bir kısmı Suriye pazarındaki payını genişletmek üzere yeni bağlantılar kurarken bir kısmı da pazarı tanımaya çalıştı.
Deprem ve imarİstanbul''da depremin yaratacağı büyük yıkıma karşı on binler ile ifade edilen yapıların yenilenmesi şart ama başta şehir yöneticilerinin kararsızlığı olmak üzere, zaman zaman da mülk sahiplerinin uzlaşmazlığından hiçbir şey yapılamıyor.
Boğaziçi Köprüsü''nün hatırlattıkları...Geçenlerde Boğaziçi Köprü-sü''nden geçtim...Sahildeki yollara, insanlara baktım. Bir sürü insan... Gençlik yıllarımı hatırladım. Hedef yok, gaye yok, para yok... Yorgundum, ne yapacağımı bilmiyordum. Sıkılıyordum...
Evini kendin bitir daha ucuza getir!Batı ülkelerinde, uzmanlaşmış az sayıda inşaat şirketi, müşterilerine zor ama ekonomik bir seçenek sunuyor: "Evi kendin bitir ve ucuza getir." Bu bazen sadece boya badana işi oluyor, bazen de şirket yeni ev sahibihe sadece kabası bitmiş, kepenkleri takılmış evi teslim ediyor. Artık alıcının bütçesine ve tabii ustalığına olan güvenine göre...
Yük limanında turizm yapmak! İzmir ve İzmirli bu vurdumduymazlığı hak ediyor mu? Daha yedi yıl öncesi sıfır olan İzmir kruvaziyer turizmine milyon turist hedefi koyacaksın ama, bir kruvaziyer limanın olmayacak!
"İzmir, dev bir köy durumunda"AK Partili Arif Uğurli, kalıcı eser denebilecek yatırım yapılmadığını söyleyip köy benzetmesinde bulununca Kocaoğlu, "Kent sıçrama noktasında" dedi.
3. köprü ve Sulukule''deki zihniyetTarım ve hayvancılığın tasfiyesini hızlandıran zihniyetin diğer ayağı kalkınmacılıktır. Adı üstünde AKP kalkınmacılıkta mümtaz icraatlarla karşımızda. Geçtiğimiz günlerde beton/asfalt sevdalıları iki inadı hayata geçirmek konusunda ardarda iki adım attı. Önce Perşembe 29 Nisan''da Boğaz''a 3. köprünün güzergâhı açıklandı, ertesi Perşembe 6 Mayıs''ta da Sulukule''ye ''Dostlar Sitesi''inşaatının temel atma töreni yapıldı. Her iki girişim ''ben yaptım oldu''yaklaşımıyla mâlul. Ne soran var, ne dinleyen.
Laz müteahhit dönemi bitti (Şimdi, "marka" olan konut yapımcıları var)İstanbul''un dağına taşına bina diken Ali Ağaoğlu ile ilk defa karşılaştım. Bir masada oturuyoruz. Bir yanımda Ağaoğlu İnşaat''ın patronu. Öbür yanımda Ant Yapı''nın patronu Mehmet Okay.
Antik Efes''e dünya kimliğiEfes Antik kentinin gelişimine ve uluslararası tanıtımına katkıda bulunması hedeflenen "Efes Vakfı"nın kuruluş çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Dr. Beatrix Karl birlikte duyurdu.
Taksim''in adıyla oynamak, açık kapıyı omuzlamaktırİstanbul Büyükşehir ve Beyoğlu Belediye Meclisleri''ndeki CHP''li üyeler, Taksim eydanı''nın adının "1 Mayıs Meydanı" diye değiştirilmesi için önerge vermişler, AK Parti grubu da teklifi desteklemiş. Ses getiren bir olaydan, meselâ siyasî bir cinayetten, ölümden yahut felâketten hemen sonra yolların, caddelerin ve meydanların adlarını apar topar değiştirip o olayı veya kişiyi hatırlatan isimler vermek, son zamanlarda tam bir işgüzarlığa döndü. Hattâ bazı belediye meclisleri "tabasbus", yani yalakalık uğruna caddelere ve bulvarlara henüz hayatta olan parti büyüklerinin isimlerini vermekte hiç beis görmediler.
Kale gibi kuleİşte Akşam''ın gündeme taşıdığı yeni güvenlikli sınır karakolları: Kale gibi gözetleme kuleleri, terör saldırılarına karşı güçlendirilmiş dış cephe ve çatılar...
TOKİ, görme engelliler için 7 yıllık uygulamaları anlatan CD hazırladıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından son 7 yılda yapılan çalışmalar, tanıtım CD''si haline getirildi. Görme engelliler de dikkate alınarak TOKİ''nin www.toki.gov.tr internet adresine konulan CD''de geçmişten günümüze yapılan çalışmaların kısa bir özeti yapılıyor. Yaptığı çalışmaları toplumun her kesimine doğru bir şekilde anlatmak için teknolojik imkanlardan azami ölçüde yararlanan TOKİ, havadan ve yerden yapılan çekimlerle de görme engelli olmayanlar için görsel yönü öne çıkan bir çalışma ortaya koyuyor. 425.000 konut yapımından okullara, hastanelerden sağlık ocaklarına, kentsel yenileme çalışmalarından gecekondu dönüşüm projelerine, afet konutlarından tarımköy projelerine kadar son 7 yılda yoğunlaşan çalışmaların anlatıldığı CD''de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın toplu konut çalışmalarını anlattığı kısa bir konuşması da yer alıyor.
Tarih: 17 Mayıs 2010 Kaynak: Akşam
Taksim''de ''3. köprü istemiyoruz'' eylemiUlaştırma Bakanı Binali yıldırım''ın geçen ay güzergâhını açıkladığı İstanbul Boğazı''na yapılması planlanan üçüncü köprüye çevreciler karşı çıktı. ‘3. Köprü Yerine Yaşam Platformu'' üyesi bir grup, kente üçüncü köprünün yapılmasını protesto etmek için dün Beyoğlu''nda yürüyüş yaptı.
Ali Sami Yen yine satışa çıktıToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ali Sami Yen stadyumunun bulunduğu arsanın satışı için yeniden ihaleye çıktı. TOKİ''nin bazı basın yayın organlarında yer alan ilanına göre, İstanbul''un Şişli ilçesinde yer alan Ali Sami Yen stadyumunun bulunduğu 58 pafta, 1199 ada, 384 nolu parsel (34 bin 450 metre kare), ‘arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulü'' ile ihale edilecek.
Şehir Plancıları Odası: Rant köprüsüne hayırTMMOB Şehir Plancıları Odası, hükümetin İstanbul''da yapmayı hedeflediği 3. köprünün rant arayışı olduğunu savunarak, İstanbul''u "harcamak isteyenlerin" karşısında duracaklarını belirtti. Odadan yapılan yazılı açıklamada, "İstanbul''a yapılacak 3. köprünün, İstanbul''un doğal değerlerini, yaşayanlarını rant adına kurban edeceği açıktır. Kentin güneyde doğu-batı eksenli gelişimini kuzey eksenine çekecek 3. köprü, ulaşım sorununu çözmekten öte, kısa bir süre içinde yeni yerleşim alanlarının açılmasına ve kuzeyde yer alan orman alanlarıyla su havzalarının tamamının onarılamaz şekilde tahrip edilmesine neden olacaktır" denildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.