Haberler

17 Nisan 2010, Cumartesi

Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü, her sene Nisan ayının 18''inde tüm dünya ile birlikte Türkiye''de de kutlanıyor. Bu sene de 18 Nisan 2010 tarihinde "Tarım Mirası" teması ile İzmir''de kutlanacak olan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün önceki senelerdeki temaları şu şekilde sıralanıyor: 2003 yılında Bodrum''da gerçekleşen konferansının teması "Sualtı Kültür Mirası", 2004 yılının "Toprak Mimarisi ve Mirası", 2005 yılının "ICOMOS''un 40. Yıl Dönümü", 2006 yılının "Endüstriyel Miras", 2007 yılının "Kültürel Peyzajlar ve Doğa Anıtları", 2008 yılının "Dini Miras ve Kutsal Yerler", 2009 yılının "Miras ve Bilim" Haberin Devamı
''Emek'' tartışması büyüyor''Emek'' tartışması büyüyorSinemacılar ve sinemaseverler Emek Sineması''nı savunmak için yürüyüş yapacak. Beyoğlu''nun tarihi sinemalarından Emek''in durumunun ne olacağıyla ilgili tartışmalar sürerken sinemanın yıkılmaması için eylemlerini sürdürüyor. Sinemanın durumuyla ilgili olarak 14 Nisan Çarşamba günü İKSV''de yapılan toplantının ardından Emek Sineması''nı Yıktırmıyoruz Platformu da bir toplantı yaptı. Alınan kararlara göre grup 18 Nisan Pazar günü saat 17:00′de Taksim meydanından Emek Sineması''nın önüne kadar bir yürüyüş yapacak. Yürüyüşe bir çok oyuncu, yönetmen ve sinemaseverin destek vermesi bekleniyor.
Tarih: 16 Nisan 2010
Avrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları (CEN) Yol Güvenliği Komitesi,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü''nün davetlisi olarak İstanbul''a geldi.
Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Aliağa-Menderes Projesi''nin en önemli ayaklarından biri sayılan Çiğli''deki Depo ve Atölye Tesisi, sahip olduğu teknik özellikleriyle "Türkiye''de ilk" olacak. Trenlerdeki en küçük hasarlar bile bilgisayar ve kameralar sayesinde anında tespit edilerek kumanda merkezine bildirilecek ve banliyö araçlarında "en yüksek oranda" güvenlik sağlanacak.
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıAtatürk Havalimanı, E-5, TEM ve sahil yolunu birleştiren Basın Ekspres Yolu üzerinde konumlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da kullanıcılara kapılarını açtı.
Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Geçen hafta cuma günü Mimar Sinan''ın 422. ölüm yıldönümüydü. Birçok ilde bu büyük sanatkâr için anma programları yapıldı. Biz de Koca Usta''nın hatırasına mimarlık dehası eserlerinden bir seçme yaptık.
Metro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekMetro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekİZSU, Gazi Bulvarı''nın Basmane Meydanı''ndan Konak''a gidiş yönünü, Büyük Kanal Projesi''ndeki revizyon yüzünden 3 ay kapatma kararı aldı.
Atatürk Maskı müze olacakAtatürk Maskı müze olacakBuca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Yeşildere yolundaki dev maskın içinde Atatürk''ün fotoğrafları ve eşyalarının sergileneceğini söyledi.
Arkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile başlattığı 2010 yılı içinde Anadolu''daki mimarlık fakültelerinde mimarların katılımıyla gerçekleştirdiği konferans serisi Arkitera Kampüste''nin dördüncü durağı, 15 Nisan 2010 tarihinde Can Çinici''nin katılımıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi.
Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Tüm Türkiye gibi İnşaat Sektörünün de 2010 yılında ihracata odaklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ekonomisinin küresel krizin etkilerini hızla geride bıraktığını ve bununla birlikte özel sektör yatırımlarına daha fazla odaklanmak gerektiğini vurguladı.
İMÇ yıkılmayacakİMÇ yıkılmayacakDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul''un ilk alışveriş merkezi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) bloklarının yıkılmasını öngören Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları''nı iptal eden daire kararını onadı.
İmarsız araziye yatırım yapan kazanacakİmarsız araziye yatırım yapan kazanacakEv almayı düşünenler ve gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için durgun olan emlak piyasasının fırsat sunduğunu belirten İstanbul Emlak Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, "Emlak fiyatları dip yaptı. Daha fazla düşmez. Ev alacaksanız tam zamanı" diyor
İklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriİklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriMimarlar iklim şartlarının şekil verdiği bazı projelerde alan kullanımına özen gösteriyor. Katar''da çöl gülünü olabildiğince geniş alan üzerine yayıyor, Norveç''te ise kayalıklar arasında butik oteli de olan bir kütüphane inşa ediyor.
Emre Arolat Barcelona''daEmre Arolat Barcelona''daEvidea projesini anlatacak Emre Arolat, Evidea Konutları hakkında sunuş yapması için Fundació Mies van der Rohe Faundation ve Docomomo International tarafından 16-17 Nisan tarihlerinde Barcelona''da organize edilecek olan Coup de Dés 2010 Konferansı''na konuşmacı olarak davet edildi. Arolat, "Modernizm''in Doğu Akdeniz Şehirlerindeki Mimari ve Kentsel Yansımaları ile Çağdaş Aracıları" temasının ele alınacağı Barcelona''daki konferansta Evidea Konutları hakkında bir sunuş gerçekleştirecek ve projeyi World Architecture Community''nin kurucusu ve mimarlık eleştirmeni Süha Özkan ile tartışacak.
Tarih: 16 Nisan 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Bursa''da konut fiyatları tavan yaptıBursa''da konut fiyatları tavan yaptıGaranti ve Reidin.com tarafından hazırlanan, ''''EmlakEndeks Türkiye Mart 2010" raporuna göre, konut satış fiyatlarının mart ayında en çok arttığı il Bursa oldu.
Meğer otel içinmişMeğer otel içinmişAbant''ta suyun yükselmesine, doğal dengenin ve görünümün bozulmasına neden olan yol çalışmalarının altından otel planları çıktı. Ağaçların kesildiği bölgede otel yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Çevre Orman Müdürlüğü yazışıyor.
Görsel Medyada MimarlıkGörsel Medyada Mimarlıkİnşaat piyasası ekonominin lokomotiflerinden biri olarak sayılıyor. Ekonomik krize nedeniyle mimari üretim azalsa bile durması söz konusu olmadı. Bu durumun somut kanıtı 2008 ve 2009 yıllarının ARKİV Seçkileri''nde gözlemlenebiliyor. Pazarlama teknikleri açısından mimari projelerin sunumu gün geçtikçe mesleğin içinden olsun ya da olmasın daha fazla göze hitap etmeye başladı. Mimarın projesini üç boyutlu anlatması bile bahsi geçen bu gözler için yeterli olmuyor. Tasarladığı ürünün yaratacağı hayatı da düşünmesi gerekiyor ve bu hayatı sokaktaki insanın gözünden anlatmanın yollarını arıyor. Artık sık sık bir projenin yaşayan halinin perspektif görüntülerine, hatta bu perspektiflerin anlık görüntülerinin oluşturduğu filmlere ihtiyaç duyuluyor.
Restore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu''ndan Mecidiyeköy''de Yeni Bir Mağaza Daha: Albatros ShowroomRestore Keklikoğlu, Türkiye distribütörü olduğu, dünyanın ve Türkiye''nin önde gelen İtalyan markası "Albatros" ile banyoları sıradanlıktan uzak mekanlara dönüştürüyor. Küvet, jakuzi ve kabinlerindeki özgün tasarımları ve özel sistemleriyle banyoya keyif katıyor.
Toyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıToyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıTayvan''ın merkezindeki şehirlerden biri olan Taichung''u kültürüyle tanınan bir bölgeye dönüştüreceği umut edilen yeni bir metropol opera binası için temel attıldı.
Yine aynı tartışmaHer 4 yılda bir belirlenen emlak vergisi değerleri 2005 yılında olduğu gibi bu yıl da büyük tartışmaları beraberinde getirecek. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu yılda yine iller arasında, hatta aynı ilin mahalleleri, sokakları arasında bile hiç bir mantığı olmayan fahiş değerler tespit edilmeye devam ediyor.
Ali Sami Yen Stadı''nın 3''te birine park yapılacak Ali Sami Yen Stadı''nın arsasının satış ihalesi yarın yapılacak. Şimdiye kadar bir ortak girişim grubunun şartname aldığı ihaleyle ilgili açıklamalar yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, stadın arsasının üçte birinde park yapılacağını, Mecidiyeköy''ün rahatlatılacağını söyledi.
Paris''in yeni ‘ikiz kuleleri ''Eyfel''e saygıdan kısa tutuldu2012 yılında Londra''da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları''nın sembolü olacağı iddia edilen bir ‘sanat kulesi'' hem mimari çevreler hem de Londralılar tarafından tartışılıyor. Hintli sanatçı Anish Kapoor''a sipariş edilen ‘sanat eseri'' 115 metrelik bir çelik kule.
A Tasarım Tarafından Tasarlanan Viaport City Scape Abu Dabi Ödülleri''nde Finale Kaldı Cityscape Abu Dabi bu sene 18-21 Nisan 2010 tarihleri arasında Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi''nde düzenleniyor.
Emek Sineması, AKM ve diğerleriKamusal işlevler piyasaya terk ediliyor, yaratıcı işler sermayenin patronajı altında biçimleniyor. Belki de özel sektöre devredilen konuların tekrar kamuya çekilmesi gerekiyor. Dünyada 90''lardan beri kamu modelinde bir değişim yaşanıyor. Kamunun bir 3. taraf gibi gözüktüğü müzarekere alanı daralıyor ve kamusal işlevler piyasa mekanizmalarına terk ediliyor.
Güneşlenme terası için falezleri kırdılarAntalya kent merkezinde inşaatı tamamlanma aşamasına gelen otelin, müşterilerinin denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak amacıyla merdiven ve güneşlenme terası yapımı için falezlerde iş makineleriyle çalışma yapması üzerine belediye işlem başlattı.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.