Haberler

17 Haziran 2008, Salı

Tarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün PotansiyeliTarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün Potansiyeliİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Yönetmenliği, İstanbul’un kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Eminönü, Kapalıçarşı ve Tarihi Hanlar Bölgesi’ni “Made In / Guide for Kapalıçarşı” adlı bir projeyle ele alıyor. Bölgenin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan proje kapsamında gerçekleştirilen ilk uluslararası katılımlı atölye çalışmasının sonuçları, yapılan bir sunumla sergilendi. Haberin Devamı
Sümerbank'ın Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki Tarihi Binası YenileniyorSümerbank'ın Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki Tarihi Binası Yenileniyor1933 yılında Atatürk tarafından kurulan ve adını Anadolu uygarlığının temel taşlarından Sümerler’den alan, Türkiye’nin "sanayi mektebi" Sümerbank’ın tarihi binası yenileniyor.
En büyük piramit bulunduEn büyük piramit bulunduArkeologlar Keops, Kefren ve Mikerinos’un kuzey batısında yeni bir piramit buldu. Uzmanlar “Tarih kitaplarının değişmesine yol açacak bir keşif olabilir” görüşünde.
En pahalı "Yeşil Ev"En pahalı "Yeşil Ev"İngiltere’de inşa edilen “çevreci ev” 7.2 milyon pound karşılığında satıldı. Dünyanın en pahalı evlerinden biri olan bina “Orkide Ev” adını taşıyor.
Kyoto kriterlerine ulaşmak için 4 yılımız varKyoto kriterlerine ulaşmak için 4 yılımız varKüresel ısınmaya yol açan sera gazı emisyonlarının azaltılmasını öngören Kyoto Protokolü’ne Türkiye’nin katılımının uygun bulunduğuna dair yasa tasarı 11 Haziran’da TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi. Ancak Kyoto Protokolü’nün süresinin 2012’de doluyor olması ve Türkiye’nin bunun gibi imzaladığı birçok uluslararası sözleşmeyi uygulamaması nedeniyle tartışmalar bitmek bilmiyor.
Kleopatra Adası, AB ile daha güzelKleopatra Adası, AB ile daha güzelKleopatra Adasındaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla Muğla Üniversite'sinin projesine, AB 1.5 milyon euro ödenek ayırdı.
İşgal topraklarında İsrailliye verilen inşa izni Filistinliye yasakİşgal topraklarında İsrailliye verilen inşa izni Filistinliye yasakFilistinlilere yeni ev izni vermeyip ‘izinsiz’ yapılanları da yıkan İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil tüm Kudüs’te Yahudiler için 40 bin yeni ev yapmayı planlıyor.
Kurtuluş’a giden yolKurtuluş’a giden yolDolapdere’de kanalizasyon en ufak yağmurda taşar. Pis sular AB bayraklı direğin dibinden caddeye akar. Yükselen kötü koku, Bilgi’li, Hüviyet Bekir’li, Güneydoğulu, Roman ve Erzincanlı ayrımı yapmadan, herkesi eşit oranda etkiler.
Denizli'den Dünya Miras Listesi'ne İkinci Aday: Kaklık MağarasıDenizli'den Dünya Miras Listesi'ne İkinci Aday: Kaklık MağarasıSahip oldukları muhteşem manzarayla görenleri hayran bırakan saklı travertenleriyle ünlü Denizli'deki Kaklık Mağarası tıpkı Pamukkale gibi UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne aday olarak kabul ediliyor.
Çevre sorunları doğayı giderek yok ediyorÇevre sorunları doğayı giderek yok ediyorTMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın “2008 Çevre Durumu Raporu”na göre dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artan ve çeşitlenen çevre sorunları zaten sınırlı olan doğal varlıkların daha da azalmasına hatta yok olmasına neden oluyor.
İYTE Mimarlık Bölümü'nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü'nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle Tamamlandı2007 – 2008 öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte, İYTE Mimarlık Bölümü’nde, tasarım stüdyosu finalleri geniş katılımlı jüri ve sergilerle gerçekleştirildi. 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri projelerini jüri karşısında savunma fırsatı bulurken, 1. sınıf projeleri bir sergi eşliğinde sunuldu.
Tekel deposu tiyatro sahnesi oluyorTekel deposu tiyatro sahnesi oluyorGeçtiğimiz günlerde tadilata giren Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) sanat kurumları, önümüzdeki sezon çalışmalarını Üsküdar'daki eski Tekel deposunda sürdürecek.
Meram'da arsa ve dükkanlar satılıyorMeram'da arsa ve dükkanlar satılıyorHatıp, Dere ve Kozağaç mahallerinde bulunan muhtelif arsalar da aynı gün satılacak. İhaleye katılmak isteyenlerin ihale saatinden yarım saat öncesine kadar geçici teminatı yatırmaları gerekiyor.
EXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıEXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıUluslararası EXPO yarışında, 2004 yılında Yunanistan’ın Selanik ve İtalya’nın Trieste kentlerini geride bırakan İspanya’nın Zaragoza kenti, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Haziran 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen EXPO’larla, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürel değerlerin tanıtılması, kentlerin değişim ve gelişimine katkıda bulunulması amaçlanıyor.
Japonya 7.2'lik depremle sarsıldıJaponya 7.2'lik depremle sarsıldıJaponya'nın kuzeyinde cumartesi günü gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı bir otelin yıkıntıları arasından çıkarılan üç cesetle birlikte dokuza yükseldi.
Florya Köşkü yeniden doğduFlorya Köşkü yeniden doğduErken Cumhuriyet dönemi mimarlığının simge yapılarından, 73 yıllık Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün, ’Köşke yakışmıyor’ diye eleştirilen 30 yıllık kirlenmiş ve eskimiş halı tabanı kaldırıldı.
Fatih’e Floransa modeliFatih’e Floransa modeliFatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Floransa’daki evlerin uyumundan etkilendi, bu modeli İstanbul’da uygulamaya karar verdi.
Metruk binalar kamulaştırılıyorMetruk binalar kamulaştırılıyorÇanakkale Belediyesi, belirlenen süre içerisinde onarılmayan metruk binaları kamulaştırıyor.
‘En büyük eğlence’ Bayrampaşa’ya‘En büyük eğlence’ Bayrampaşa’yaBayrampaşa Otogarı’nın yanına Türkiye’nin en büyük eğlence merkezini, Paris’teki Disneyland’ı inşa eden şirket yapacak Paris’teki Disneyland’i Valerio Mazzoli Studio şirketi yapmıştı.
Eti Burçak’tan Konya’ya sulama desteğiEti Burçak’tan Konya’ya sulama desteğiEti Burçak ve WWF Türkiye işbirliği ile gerçekleştirilen “Konya Havzası Modern Sulama Projesi” kapsamında, Çumra ve Beyşehir’de buğday ve şeker pancarı ekilen 4 pilot bölgede “yağmurlama” ve “damla sulama” çalışmaları hayata geçirildi. Filiz Demirayak (solda) ve Şule Atabey Şamlı projeyi birlikte tanıttı.
İstanbul'u geri kazanım süreci başladıİstanbul'u geri kazanım süreci başladıİstanbul'un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti proje takvimi belirlendi. İstanbul 2010 Koordinasyon Kurulu Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya göre, İstanbul'daki her haneye 'Avrupa Kültür Başkenti' bilincini taşımak gerekiyor. Bunun sonucunda ise İstanbul daha da güzelleşecek.
İstanbullu yeni yıla kadar beş vapuruna kavuşacakİstanbullu yeni yıla kadar beş vapuruna kavuşacakİstanbulluların oylarıyla seçilen yeni vapurlardan ilk ikisi, ekim ayından itibaren seferlerine başlayacak. Her biri 7 milyon dolara mal olacak yeni vapurlardan, yıl sonuna kadar 5 tanesinin hizmete girmesi planlanıyor. Vapurlarda altışar adet 106 ekran LCD televizyon, evcil hayvanlar için barınak, engelliler için özel tuvaletler ve revir yer alacak.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRonchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRenzo Piano’nun Ronchamp Bölgesi için tasarladığı projeye karşı olanlar geçtiğimiz günlerde “Ronchamp Bölgesi’ni Koruma” adıyla bir dilekçe hazırlayarak imza kampanyası başlattılar. François Mathey, Baş Rahip Ledeur ve Eugène Claudius-Petit’in desteğiyle, 1950 yılından itibaren rekonstrüksiyon ve şehircilik anlamında Le Corbusier’nin Ronchamp’daki şapelinin inşası için yetkili olan “Oeuvre Notre Dame du Haut” derneği ise bu dilekçeye “Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Rehabilitasyonu” başlıklı başka bir dilekçeyle cevap vererek online olarak imza toplamaya başladılar.
Üç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiÜç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiMobilya, kapı aksesuar ve donanımları alanında faaliyet gösteren Häfele, Türkiye’deki büyümesine devam ediyor. 2005 yılında Türkiye’de yatırım kararı alan ve 2007 yılından itibaren bayilik vermeye başlayan Häfele’nin pazara girdiği günden itibaren yaptığı yatırımlar 15 milyon Euro’nun üzerine çıktı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
MNG’ye 1 yıllık izin, son dakikada geldiMuğla’da turistik tesis inşaatının hafriyatını dökerek denizi izinsiz şekilde dolduran MNG Holding’e, hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala, bir yıl ön izin verilmesi, çevrecileri isyan ettirdi.
Kyoto, devleti böldüKyoto Protokolü’nün imzalanmasına Dışişleri, Çevre ve Enerji bakanlıkları destek verirken, başta DPT olmak üzere icracı kurum ve bakanlıklar yüksek maliyeti gerekçe göstererek karşı çıkıyor.
Çimento sektöründe el değiştirmeRekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton'daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi. Kurul, 12 Haziran tarihli toplantısında, Ciments Français tarafından Afyon Çimento T.A.Ş. , Set Group Holding A.Ş. ve Set Beton Madencilik San. ve Tic. A.Ş. nezdinde sahip olunan hisselerin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınması işlemi değerlendirildi. Devre, rekabete aykırılık doğmayacağı gerekçesiyle izin verildi. Öte yandan Rekabet Kurulu, TAV Tepe Akfen Yatırım'ın yüzde 33,34 oranındaki hissesinin, Goldman Sachs International Bank'a devredilmesine de onay verdi. Kurul, TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 33,34'üne karşılık gelen hissesinin, Goldman Sachs International Bank'a devredilmesi suretiyle ortak girişim tesis edilmesi işlemini değerlendirdi. Kurul, rekabete aykırılık doğmayacağı için işleme izin verdi.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
İnşaat durmadı, Seyrantepe'yi Ekim 2009'da teslim edeceğizEren Talu, Galatasaray'ın Seyrantepe Projesi'nin durduğu iddialarını yalanladı. Talu, dün yazılı bir açıklama yaparak, "Demir-çelik fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Erentalu Mimarlık ve ALKE ortaklığının işi bıraktığı iddiası, düpedüz uydurmadır. Kimi ‘gecikme' iddialarının altında yatan nedense şudur: Sayın Mete Arat'ın projesinde stadın dışında yer alan otopark binasının oturduğu zemin, sondaj çalışması sonucuna göre yeteri kadar sağlam çıkmamıştır. Bu nedenle, otoparkın stadın altındaki bodrum katlara alınması kararı verilmiştir. Bununla ilgili mimari proje revizyonu yapılmış ve 15 Nisan'da TOKİ tarafından onaylanmıştır. Buna göre yenilenecek statik, mekanik ve elektrik projeleri 15 Temmuz'a kadar TOKİ'ye teslim edilecektir" dedi. Talu, stadın teslim tarihinin 29 Ekim 2009 olacak şekilde bütün iş programının revize edildiğini da vurguladı.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Basmane’deki çukur için yeni bir formül10 yıldır yargıya takılan Dünya Ticaret Merkezi için yeni proje hazırlandı. Belediyenin yüzde 12 olan hissesi yüzde 30’a çıkarıldı.
Alışveriş hız kesmedi, perakende yüzde 12 büyüdüEsnaflar, "Piyasada yaprak kıpırdamıyor." diye şikâyette bulunurken, tüketicilerin alışverişten yana hız kesmediği ortaya çıktı. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre organize perakendenin Mayıs 2008 cirosu nisan ayına göre yüzde 7, önceki yılın aynı dönemine göre net yüzde 12 büyüme kaydetti.
Edirne, Avrupa'nın en iyisi olmak için yarışacakTürkiye, 'Avrupalı Seçkin Destinasyonlar' için 2008 yılı adayını belirledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 6 ay süren aday belirleme çalışmasında, Edirne'nin, Avrupa'nın en iyi turizm destinasyonu (turizm merkezi) için yarışmasına karar verildi.
RK, Bandırma ve Samsun'un Satışına Onay VerdiRekabet Kurulu (RK), Bandırma Limanı'nın Çelebi Ortak Girişim Grubu'na ve Samsun Limanı'nın Ceynak Lojistik'e satışına izin verdi.
Bir "Çırpı"da YapılacakBaşkan Kocaoğlu’nun “Çok amaçlı salon için yer gösterilsin, hemen yapalım” çağrısına yanıt veren Bayındır’a bağlı Çırpı ve Canlı beldelerinde temeller atıldı.
Hipermarketler57, 58, 59 ve 60. Bu rakamlar ne diye soracaksınız, hemen söyleyeyim; 57. Hükümet'ten başlayarak bugünkü 60. Hükümet'e kadar neredeyse 8 yıldır yasalaşmayı bekleyen bir kanun teklifi, geçen hafta yeniden gündeme geldi.
İş GYO, 3 yeni projeye başlıyor İzmir'e en yüksek kuleyi dikiyorÜç yeni proje için kolları sıvayan İş GYO, İzmir'in en yüksek binasını inşa etmeye hazırlanıyor. Proje, 25 ve 33 katlı iki kule ile alışveriş merkezinden oluşuyor.
İDO ve İGDAŞ satışı seçim sonrasıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ’ın özelleştirmesinin belediye seçimleri sonrasına kaldığını söyledi. CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Topbaş, bu iki şirketin satışından 10 milyar dolar gelir beklediklerini ifade etti. Topbaş, İSPARK ve KİPTAŞ’ı da yine seçim sonrasında halka arz etmeyi planladıklarını belirtti. Kadıköy-Kartal raylı ulaşım sistemini metroya çevirdiklerini kaydeden Topbaş, bu projenin 30 ay sonra biteceğini kaydetti. Topbaş, bu yıl ulaştırmaya 5-6 milyar YTL yatıracaklarını da sözlerine ekledi.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Hasankeyf'te Kazılar BaşladıBatman'ın Hasankeyf İlçesi'ndeki tarihi yapılarda kazı çalışmaları başladı. Bu yılki kazılar, onarım çalışmalarıyla birlikte yürütülecek. GAP İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan mali destekle yürütülen çalışmalara 72 kişilik bir ekip katılıyor. Dünya mirası Hasankeyf'teki kazı ve onarım çalışmaları Mardinike Camii'nin temizlenmesiyle başladı. Altı noktadan yürütülecek çalışmalarda bu yıl Sahil Sarayı olarak bilinen kompleksin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Hasankeyf Kazı Ekibi Başkanı Prof Dr Abdulselam Uluçam, "Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere Koç Camisi'nin mihrabı ve kapıları, Sultan Süleyman Camisi ile Rısk Camisi'nin kapısı, Büyük Saray ile Küçük Saray'ın sağlamlaştırma çalışmaları yapılacak." diye konuştu. Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde, 2008'de yürütülecek çalışmalar, kültür varlıklarının onarımına ve ayakta kalmasına da destek olacak.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: TRT Haber
3 metro hattı için 1.6 milyar Euro krediİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı toplam 1.571 milyar Euro tutarındaki kredi 3 ana metro hattının yapımında kullanılacak.
İnşaat sektöründeki durgunluk Meclis’e taşındıCHP, inşaat sektöründe yaşanan daralma ve durgunluğun nedenlerinin araştırılması, sektörü yeniden ayağa kaldırmak için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Tarihi Kurşunlu Camii'nde RestorasyonKütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nin eski camilerinden olan Kurşunlu Camii'nde restorasyon çalışmalarının başlatıldığı bildirildi. 1871 yılında hizmete açılan Kurşunlu Camii'nin bugüne kadar birçok restore çalışmasından geçtiği kaydedildi. En son Kurtuluş Savaşı sırasında tahrip edilen iç duvarlardaki süslemelerin tekrar yapıldığı Kurşunlu Camii'nde şimdilerde ise minare ve pencerelerin bakımı yapılıyor. Tarihi bir yapıt olmasından dolayı Vakıflar Müdürlüğü'ne bağlı olan Kurşunlu Camii'nde 3 usta çalışıyor. Restorasyon çalışmalarının ise bir hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Gecekonduya aquaparkİlçenin yeni gelişim bölgesindeki 81 konutun yerle bir edileceğini açıklayan Başkan Durak, projenin 6 ay içinde başlatılacağını duyurdu.
Enerji Bakanı, "Enerjide Kurtuluş Savaşı Veriyoruz" DediBergama'daki tesisi Dost Enerji 60 milyon euroluk yatırımla gerçekleştirdi. Balıkesir'deki işletme ise Baki Elektrik tarafından 130 milyon euroya yapıldı.
Turyağ, ay sonunda tamamen taşınıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Yeni Kent Merkezi Planı olarak belirlediği bölgede bulunan fabrika üretimini bundan sonra Ankara'da yapacak.
Archimedes Projesi Uluslararası Konferansı gerçekleştirildiEminönü Belediyesi, Haliç Belediyeler Birliği, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kalkınma Ajansı ile Venedik Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi liderliğinde AB fonlarına yönelik hazırlanan Archimedes Projesi desteğiyle gerçekleştirilen “3. Tarihi Yarımada Sempozyumu” dün tamamlandı.
Mustafa Kemal’in telgrafı“Tarihi Kentler Birliği’nin 11. Dünya Konferansı” vardı Konya’da… Konya Belediyesi’nce illa benim de katılmam istendi bu etkinliğe… Çatalhöyük’ün hem kendisini hem de oradaki müze tasarımımı anlatmam bekleniyordu.
Eskidji'den ev rahatlığında tatil köyüFoça'da kurulan Olivia Village'da 60 aile özgün bir yaşam sürüyor. İzmir'in Foça ilçesinde tatil anlayışına farklı bir yorum getirmek amacıyla Eskidji tarafından kurulan tatil köyü, yeni komşuları bir araya getiriyor. 27 villadan oluşan Olivia Village tatil köyünde herkesin ev konforunu yakaladığını belirten Eskidji Gayrimenkul Departman Başkanı Ferhan Yazıcıoğlu, "Doğal güzellikler içinde farklı bir tatil anlayışı içinde sunduğumuz dingin yaşam merkezlerimize gelenler ayrılamıyor" dedi. Dinlenmeye ve ruhsal dinlenmeye öncelik tanınan bir ortam oluşturduklarını belirten Yazıcıoğlu, bu yüzden günlük hayatın stresini taşımadıklarını söyledi. Ferhan Yazıcıoğlu, şu bilgileri verdi: "Yemek, eğlence ve etkinlikler oldukça özgün tarzda. Farklı yaşamayı sevenler, yaşamdan haz alanlar, hayatı paylaşma anlayışları birbirine yakın 60 aile Olivia Village'de mutlu bir hayat sürüyor."
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
KEY Ödemeleri 21 Haziran'dan Sonraya...Konut Edindirme Yardımı (KEY) alacak hak sahiplerine ödeme sürecinin 21 Haziran 2008 tarihinden sonra başlatılacağı bildirildi.
İstanbul’un su havzaları için araştırma istemiCHP, İstanbul’daki su havzalarının durumu ve su havzaları ile ilgili alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.
TMMOB Başkanı Yeniden SoğancıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 29 Mayıs – 1 Haziran 2008 tarihlerinde yapılan genel kurul sonucu belinlenen yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını yaptı. Görev dağılımı sonucu 38. ve 39. dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Makina Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Soğancı yeniden başkanlığa seçildi.Yönetim Kurulu II. Başkanı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Temsilcisi Nail Güler, Sayman ise İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Selçuk Uluata olurken, Yürütme Kurulu Üyeleri Maden Mühendisleri Odası’ndan İlker Ertem, Mimarlar Odası’ndan Sabri Orcan ve Şehir Plancıları Odası’ndan Yaser Gündüz’den oluştu.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Kyoto’nun takipçisiyizKyoto için mücadele edenler şimdiye kadar başarılıydı. Ancak iş daha bitmedi. Kyoto’nun imzalanması için mücadele edenlerin işi bitmedi. Artık yapılması gereken Kyoto’nun imzalanmış olmasının yeterli olmadığını haykırmak.
Türkiye’de kıyılar bu kafaya emanetBodrum’da 49 yıllığına kiraladığı Hazine arazisinin kıyı şeridini kalıcı biçimde tahrip eden firma, defalarca Radikal’e haber oldu.
Yasa var uygulama yokTürkiye’de evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, okullarda üretilen atığın yüzde 15’i geri kazanılabilir nitelikte. Her yıl ülke genelinde üretilen 30 milyon ton atığın 4 milyon tonu geri kazanılabilecek durumda olmasına karşın çöpe gidiyor.
Manavgat güneş enerjisiyle aydınlatılacakManavgat'ta sokak ve bahçeler güneş enerjisi ile aydınlatılacak. Projenin ilk aşamasında Manavgat Meslek Yüksekokulu bahçesine 15 aydınlatma sistemi yerleştirildi.
Hükümetten belediyelere seçim jestiHükümet 2008 Mart’ında yapılacak yerel seçimler öncesi belediyelere ‘jest’ yapıyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İller Bankası’nın belediyelere dağıttığı paradan belediyelerin borcu nedeniyle kesinti yapılmayacağını açıkladı.
İstanbul 2010 yolunda gitsin diye...İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması hepimizi gururlandırıyor. Bu güzel şehir, her şeyi hak ediyor. Bu mutlu olayla ilgili tanıtım kampanyası da başladı.
İstanbul için kötü haber: Fay hattından gaz çıkmıyorProf. Naci Görür adaların güney batısından başlayan 70 kilometrelik fay hattında ne gaz ne sıvı çıkışı olduğunu söyledi. Görür, “Muhtemelen bu bölüm riskli” dedi.
Kültür katliamını durdurun2002’de kasıt unsurunun öne çıktığı yangınla kullanılamaz hale gelen Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasını (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) otel yapma girişimini yargıya taşıyan CHP, mahkemeye “545 sayfadan oluşan, halkın okul talebini gösteren imza dosyası” sundu.
TOKİ ve GAP İnşaat, iddiaları reddettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye'deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. İhaleyi kazanan Çalık Holding bünyesindeki GAP İnşaat da "yöneltilen iddialar kesinlikle gerçek dışı ve asılsızdır" dedi.
Denize istasyonMarmara’da geçen yıl yapılan denizaltı deprem araştırmalarının sonuçları, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenen çalıştayda ele alınacak.
TOKİ'den dev satışToplu Konut İdaresi (TOKİ), dev bir arsa satışına hazırlanıyor. Eskidji Müzayedecilik'in aracılık edeceği satışta Türkiye'nin toplam 33 ilinin çeşitli ilçelerindeki 585 adet arsa, 48 aya varan taksitlerle satılacak. Büyüklükleri 22 metrekare ile 100 bin metrekare arasında değişen arsaların muhammen bedelleri de 68 YTL'den başlıyor, 12.4 milyon YTL'ye kadar gidiyor. 26 Haziran'da yapılacak büyük ihale Eskidji'nin İstanbul Yenibosna'daki merkez binasında gerçekleştirecek. İhale, naklen canlı bağlantı Ankara, Adana ve İzmir'den de takip edilecek. İhale ile ilgilenenler arsaların tüm listesini Eskidji'nin internet sitesinden görebilir.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Lara-Kundu Alanında Yürütmeyi Durdurma KararıGeçtiğimiz günlerde, Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı M. Osman Aydın bir bildiri yayınlayarak, alan bütününü kapsayan ve 09.11.2007 tarihinde onaylanan Revizyon İmar Planı’na karşı açtıkları davada yürütmenin durdurulması kararı alındığını duyurdu.
En büyük arzumuz fakirlere ev yapmakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gecekondulardan kurtulmak için TOKİ projelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Şahinbey'de yol çalışmalarıSürücülerin korkulu rüyası olan ve Şahinbey Belediyesi tarafından beş metreden yirmi beş metrelik çift yönlü duble yol haline getirilen Dutluk Aslanlıbel yolu yapılan aydınlatma çalışması ile artık geceleri de pırıl pırıl oldu.
Letoonia, Küba’da tatil köyü kuruyorLetoonia Club, Antalya ve Fethiye’deki Letoonia Hotel ve Letoonia Golf Resort’tan sonra, Küba’da 80 milyon avro yatırımla beş yıldızlı bir tatil köyü ve golf tesisi açmak için çalışmalara başladı.
Motiflerle süslenen ahşap cami ilgi bekliyorErzurum'un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde ahşap süslemeleriyle dikkati çeken tarihi Başyurt Cami restore edilmeyi bekliyor.
Müteahhide müjdeBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "fiyat farkı kararnamesinin" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı olduğunu belirterek, "Müteahhitler bu konuda yüzde 100 haklıdır, yerden göğe kadar haklıdır" dedi.
'Demirde fiyat artışı konutlara yansıyacak' söylentisi sektöre hareketlilik getirdiDemir fiyatlarında son 6 ayda yüzde yüze varan oranda meydana gelen artışlarla sıkıntılı bir dönem yaşayan inşaat sektörü hareketli bir döneme girdi.
Expo'yu alamayan İzmir Londra'da yeni arayışlara başladıİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki İTO heyeti, dünyanın en önemli CEO'larını, yatırımcılarını, akademisyenlerini ve danışmanlarını buluşturan Dünya Doğrudan Yatırım Forumu'nu İzmir'de düzenlemek için Londra'da düzenlenen 2008 forumuna katıldı.
Teknopark, Gaziantep'e ivme kazandıracakGaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, çalışmalarında sona gelinen Teknopark'ın Gaziantep sanayisine büyük bir ivme kazandıracağını söyledi.
Karşıyaka'ya yeni pazar yeriKarşıyaka Belediyesi'nin başlattığı pazaryerlerini yenileme projelerinde Cumhuriyet Mahallesi Pazaryeri yıl sonuna kadar tamamlanacak.
11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Sonuç Bildirgesi YayınlandıKonya'da yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı sonuç bildirgesinde, birliğe üye kentlerin, tarihi şehirlerdeki kültürel sürekliliği sağlamak için, farklı kültürler ile somut ve soyut kültürel miras arasındaki dengeleri korumak adına daha çok çalışmayı vaat ettikleri vurgulandı.
Zamantı tünelinde kazı çalışmaları tamamlandı10 bin 700 metrelik tünelde beton çalışmalarına başlandı. 2008 yılı içinde beton çalışmalarının tamamlanmasıyla ilk su, yine bu yıl içinde ovaya aktarılacak.
Çorum'da üç boyutlu kent bilgi sistemi hizmete girdiÇorum Belediyesi, Kent Bilgi Sistemi'yle 'facebook' sitesi benzeri bir paylaşım ortamı oluşturdu. Daha önceki sistemde pasif olan katılımcılar, yeni sistemle sorgulama yaparak Çorum üzerinde üç boyutlu gezinti yapabiliyor.
Nemrut'a Özel ProjeUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı'nda restorasyon ve koruma çalışmaları 2007 yılı içerisinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmeye başlandı.
4 bin kültür elçisi yetişecekEti-Çekül işbirliğiyle başlatılan ve geçen günlerde Beypazarı’nda ilki gerçekleşen Kültür Elçileri Projesi kapsamında, 2012 yılının sonuna kadar 4 bine yakın kültür elçisi yetişecek.
Otogar-Başakşehir metrosu 29 Ekim'de açılacakİETT 60 kilometrelik raylı sistem hattının inşaatları hızla devam ediyor. 2005'te yapımına başlanan Otogar-Bağcılar hafif metrosu ve Kirazlı 1-Olimpiyat Köyü-Başakşehir metrosu 29 Ekim'de sefere başlayacak.
Tahmis Kahvesi Restore Ediliyor1640 yılından bu yana kahvehane olarak hizmet veren Tahmis Kahvesi nihayet restore edilecek. Yaklaşık 80 yıldan bu yana babadan oğla kahvehanenin işletmeciliğini yapan Vahittin Dedekurt, tarihi değeri olan kahvehanede 1903 yılından çıkan yangın sonucu küçük bir restorasyon yapıldığını ve o tarihten itibaren bir daha el sürülmediğini söyledi.
Eminönü, 300 milyon YTL'ye korunacakİstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesiyle yeniden eski günlerine dönme şansı yakalayan tarihi yarımada Eminönü için şimdiden 300 milyon YTL kaynak ayrıldı.
Tarih Gün Yüzüne ÇıkarılacakKahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nde binlerce yıllık tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) ile Göksun Belediyesi çalışma başlattı.
Restorasyon Adı Altında Tamamen YıktılarMalatya'nın Darende İlçesi'nde bulunan tarihi köprülerin restorasyonu beklenirken, köprüler tümden yıktırıldı.
Fen lisesi müteahhidi kayıplara karıştıMilli Eğitim Bakanlığı tarafından ihale edilen yeni fen lisesi binasını yapan müteahhit firma, inşaatı yarım bırakıp ortadan kayboldu. İşi 15 Haziran'a kadar tamamlaması gereken müteahhide yaklaşık 2.5 aydır ulaşılamıyor.
İznik'te İkinci Çini Fırını BulunduBursa'nın tarihi geçmişi ve çinileriyle ünlü ilçesi İznik'te, 350 tane olduğu düşünülen çini fırınlarının 4.Murat Hamamı'ndan sonra ikincisi de gün yüzüne çıkarıldı.
ABD mortgage krizinden aldığı dersi Türklerle paylaştıMortgage kriziyle hem yerel ekonomisine hem de küresel piyasalara büyük zarar veren ABD, krizden aldığı dersleri Türkiye ile paylaştı.
Yıkıma karşı direneceklerKağıthane Sanayi Mahallesi’nde bulunan 40’a yakın gecekonduya yıkım karar çıktı. Belediye görevlileri tapu tahsis belgeleri olan ev sahiplerinden her birine, aylık 720 YTL ödemeleri şartıyla ev vereceklerini söylüyor.
Fırtına Vadisi çöplük olduHidroelektrik santralleri ve taş ocaklarının tehdidinden kurtulan Fırtına Vadisi, şimdi de çöp tehdidi altında.
TOKİ'den Vatan'a yalanmalaToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye'deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. TOKİ'den, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerdeki iddialarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: ''Haberlere konu olan söz konusu arsada ihale sonrası herhangi bir imar tadilatı yapılmamıştır. Yapılan, ihaleden önce Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirilen imar planının prosedür uygulamasıdır. Üçüncü ve son ihaleye tek firmanın katıldığı iddiaları doğru değildir. İhaleye 7 firma katılmış, en uygun ve en yüksek teklif veren, ihaleyi kazanmıştır. Yayınlanan haberlerde belirtildiği gibi dördüncü ihale kesinlikle söz konusu değildir.''
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yenidoğan’a belediye başkanı dayanmıyorÜmraniye’ye bağlı Yenidoğan beldesinde imar tartışmaları ve yolsuzlukları dinmek bilmiyor. Belediye başkanı ve yardımcısının görevlerinden alınmasıyla sonuçlanan yolsuzluklara ilişkin tartışmalar bitmiyor.
Okul bahçeleri otopark olduYaz tatilinin hafta sonu başlamasıyla okullarda 'teknolojik yatırım'' için gelir sağlamak amacıyla bahçelerinin otopark ya da düğün törenleri için kiralanması yöntemine gidileceği bildirildi.
Genç mucit 'kış güneşi' ile kuzey cepheleri ısıtacakGaziantep Özel Sanko Fen Lisesi öğrencisi Müge Sıddıkoğlu, 'Kış Güneşi Projesi' ile güneş enerjisinden yararlanarak binaların güneş görmeyen kısımlarını ısıtmayı başardı.
56 gün geçti MNG’nin molozu koyda duruyor!Tarihler Nisan ayının 20’sini gösteriyordu; bütün Türkiye bir umutlu isteğe uyanmıştı. Gazeteler manşetlere taşıyor, TV’ler haber saatlerinde uzmanları konuşturuyor tarafları tartıştırıyorlardı.
Alcatraz’da 5 yıldızlı tatilABD’nin en azılı suçlularına ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi turistik tesis oluyor. Dünyanın kaçılması en zor hapishanesi olarak bilinen ve 1963 yılına kadar ABD’nin en azılı suçlularına ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi turistik tesis oluyor. Amerikan Ulusal Parklar Müdürlüğü, ünlü hapishanenin bulunduğu adaya 5 yıldızlı bir otel ve kumarhane inşa edileceğini, mahkûmların yemekhanesinin de lüks bir restorana dönüştürüleceğini açıkladı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Vatan
Çalık imar kıyağını kaptı, Boğaz’a nazır 120 lüks villa yapacakAhmet Çalık’ın sahibi olduğu GAP İnşaat’ın Anadolu yakasının en değerli bölgelerinden 96 dönümlük arazide yapacağı 120 villa projesi, belediye tarafından onaylandı. İtirazlara rağmen önceki planda 2 kat olan imar izni 3’e çıkartıldı.
"Suyumuz Temizdir, Şerefimle Temin Ediyorum"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak'tan Ankara'ya getirilen suya ilgili olarak, "Bizim suyumuz temizdir. Gönül rahatlığıyla içilebilir. Şerefimle temin ediyorum, ben gece gündüz içiyorum" şeklinde konuştu.
TOKİ, Bursa'ya 17 bin konut yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2003 yılı başından itibaren yaptıkları çalışmalarla 81 vilayette 315 bin konut inşaatına başlandığını açıklayarak, "Bu, 100 bini aşkın nüfuslu 14 şehir demektir.'' dedi.
Bursa'da Kent Meydanı açıldı, tartışmalar bitmediBursa şehir merkezinde uzun yıllar atıl kaldıktan sonra arsası Emekli Sandığı'ndan kiralanan Santral Garaj, yıkılarak Kent Meydanı'na dönüştürüldü.
Banyo ve mutfaklara Osmanlı esintisiElginkan Topluluğu'na bağlı E.C.A, 'Osmanlı armatür serisini' piyasaya sundu. Klasik banyolar için üretilen yeni musluk ve bataryalar evlerde Osmanlı havası estirecek. Seri, banyo bataryası, özel el duşu, ankastre lavabo bataryası, tek gövde lavabo bataryası, eviye bataryası, musluk, kurna musluğu, çamaşır musluğu ve ara taharet muslukları gibi toplam 405 parçadan oluşuyor.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ ve GAP İnşaat, İddiaları ReddettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye'deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. İhaleyi kazanan Çalık Holding bünyesindeki GAP İnşaat da "yöneltilen iddialar kesinlikle gerçek dışı ve asılsızdır'' dedi.
Yerel yönetimlere 7.3 milyar YTLBelediyeler ve bağlı kuruluşlarına bütçeden yapılan aktarmaların miktarını yerel seçimlerin yapılacağı Mart 2009'a kadar olan dönem için artırarak, seçim yatırımları için kaynak dopingi yapmaya hazırlanan Hükümet, yılbaşından bu yana tüm belediye ve il özel idarelerine toplam 7.3 milyar YTL pay aktardı.
Bu tablo, baş ağrıtırÖn protokolü Haziran 1999'da imzalandı. Kent içinde hızlı, çağdaş ulaşımla vatandaşa çok yönlü yararlılık sağlanacak, trafik rahatlayacaktı.
Su harekâtıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, 2007’nin aralık ayında “Su Eylem Planı” ile ilgili hazırlıkların başladığına dikkat çekti.
Eskisi rezil bir amblemdiODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut, Gökçek'in her platformda söylediği 'ODTÜ her hizmetimize karşı' sözlerine ve Ankara'nın amblemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Depremden sonra sel vurduÇin'de 70 bin kişinin öldüğü facianın yaraları sarılmadan bu kez de şiddetli yağışların yol açtığı seller can alıyor. Çin'in güneyi ve orta kesiminde geçen hafta etkili olan yağışlarda 62 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu bildirildi.
İkon personeli bir araya geldiUzun yıllardır farklı sektörlere kapı çözüm önerileri sunan İkon Yapı'nın Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir'de bulunan 60 çalışanı düzenlenen organizasyonla biraraya geldi. İzmir merkez binasında gerçekleştirilen etkinlikte yeni eğitim salonunun da açılışı yapıldı. İkon Yapı olarak bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı felsefesini benimsediklerini dile getiren Genel Müdür Gökhan Tümer, "Yıllardır edindiğimiz tecrübeyi bayilerimiz ve taşeronlarımızla daha hızlı ve verimli bir şekilde paylaşabilmek için bu eğitim salonunu uygulamaya karar verdik" dedi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kordelya Evleri Ağustos'ta teslim edilecekİnşaat sektöründe kısa sürede adını duyuran KDA Yapı'nın Yeşilyurt'ta inşa ettiği Kordelya Evleri, Ağustos ayında sahiplerine teslim edilecek.
Tarihi Ulucanlar Cezaevi kültür merkezi yapılacakAltındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında çıkan anlaşmazlığın ardından Adalet Bakanlığı'nın tarafları toplantıya çağırması üzerine Ulucanlar Cezaevi'nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinde fikir birliği sağlandı.
AŞTİ Dikimevi hattına çözüm altı yıldır masada bekliyorBaşkent trafiğini rahatlatacak 'taksiler için cep' projesinin altı yıldır masada bekletildiği bildirildi. Projede katkısı olan oda başkanları, taksiler nedeniyle yaşanan sorunların bu projeyle son bulacağını öne sürdü.
Kyoto protokolü ekonomiye 2012'ye kadar yük getirmezÇevre Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'ne taraf olmasının maliyetinin henüz hesaplanmadını belirterek, bunun için bir proje başlatıldığını açıkladı. Eroğlu, "Türkiye'nin üstlenmesi gereken yükümlülükler müzakereye açık" dedi.
İstanbul'da bir müze sorunu...Yıllardır kültüre, sanata sponsor desteğinin eksikliğinden yakınırız. Devletin 'turizm' ile aynı şemsiye altına aldığı bir kültür bakanlığı vardır.
Fırtına Vadisi Çöplerle BoğuşuyorHİdroelektrİk santralları ve taşocaklarının tehdidinden kurtulan Fırtına Vadisi, şimdi de çöp tehdidi altında. Çamlıhemşin Belediyesi’nin topladığı çöpleri vadiye döküp yakması yöre halkının tepkisini çekiyor. Fırtına Vadisi dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri ve 2 bin 500 çeşit bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Belediye, yaklaşık 1 yıldır yer bulamadığı gerekçesiyle, ilçe merkezi ve Ayder yaylasından topladığı çöpleri vadiye döküp yakıyor. Çevreyi kaplayan duman ve kötü koku bölge halkını rahatsız edecek boyutlara ulaştı. Daha önce vadide yapılmak istenen hidroelektrik santralları ve taşocaklarına karşı verdikleri mücadeleyi kazanan köylüler, bölgeyi çöplük olmaktan kurtarmakta da kararlı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
VitrA, Köln'de mağaza açtıVitrA markalı ürünlerini 75'ten fazla ülkeye ihraç eden Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Avrupa'daki en büyük mağazasını, Almanya'nın Köln kentinde açtı. Mağaza tasarımcıların ve yapı profesyonellerinin buluşma noktası olarak kabul edilen, şehrin en prestijli bölümünde hizmete açıldı. Ürünleri 17 ülkede 150 noktada satışa sunulan VitrA'nın tamamen kendine ait mağazalarının sayısı, Köln'le birlikte 11'e ulaştı. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grup Başkanı Hüsamettin Onanç, 50 yılı geride bırakan VitrA'yı, banyo ve karo alanında bir dünya markası olarak konumlandırdıklarını söyledi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Yabancıya Mülk Satışı Meclis'ten GeçtiAnayasa Mahkemesi’nin iki ay önce yürürlüğe giren iptal kararıyla yasak gelen yabancılara mülk satışı yeniden başlıyor. Yabancılara mülk satışına izin veren yasa dün Meclis’ten geçti.
Kuyucuk'un KuşlarıEkolog, tropik biyolog, ornitolog (kuşbilimci), koruma bilimci, doğa fotoğrafçısı, Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümü Çevre Bilimleri Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu konuğumuz...
İBB 1.5 milyar Avro borçlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’daki ulaşım yatırımlarını tamamlayabilmek için aralarında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) da bulunduğu 14 yerli ve yabancı finans kuruluşundan toplam 1 milyar 571 milyon Avro kredi aldı. 7 ile 20 yıl arasında değişen vadelerle geri ödenecek olan kredi, toplam 54 kilometre uzunluğa ulaşacak olan 4. Levent-Hacıosman, Kadıköy-Kartal ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro hatları için harcanacak. Metro Projelerine Uzun Vadede Finansman Temini imza töreni Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda dün gerçekleştirildi. Törene Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa Ankara Büyükelçisi Bernarde Emie, EIB Yönetim Kurulu Üyesi Mattias Kollatz-Ahnen, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Hayrettin Kapan, Fortis Bank CEO’su Yvan de Cock ve İBB Başkanı Kadir Topbaş katıldı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tarihi yarımadanın sorunları tartışıldıEminönü Belediyesi'nce İstanbul Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen "3. Tarihi Yarımada Sempozyumu" sona erdi. Sempozyumun kapanışında konuşan Belediye Başkanı Nevzat Er, 5 yıldır hizmet verdiklerini Eminönü'nü temiz bir hale getirdiklerini, işportacıları kaldırdıklarını anlattı. "Bizans'tan Günümüze Kaybolan Eserler" başlıklı bir konuşma yapan emekli gazeteci Nezih Uzel ise tarihi yarımadadan koparılan eserler hakkında bilgi verdi. Uzel "İftariye Kasrı'ndaki tombaklar bir bir yokoldu. Yeni Cami çinileri, tek tek koleksiyoncularının evlerine girdi. Hz. Yahya ikonu, gazete kağıdına sarılarak yurt dışına kaçırıldı" dedi. Tarihi yarımadaya dair sorunların tartışıldığı sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilecek.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Her yıl asfaltlara 4 milyon YTL gömüyoruzTürkiye karayollarının ve şehir içi yollarının hali hepimizin malumu. Çukurlar, çatlaklar, çökmeler, yamalar trafiğin vazgeçilmezleri arasında. Bu durumu kaderimiz olduğunu kabullenmiş durumdayız.
"AKP Boğaz’daki sitleri sistemli imara açıyor"İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük sit alanına 120 villa yapmasına izin vermesi, gözleri, İBB’nin usulsüz imar planı tadilatlarına çevirdi.
Yaptıkları otelin içinde ayaklarınız suda yemek yiyeceğiniz salaş balıkçısı da olacakGölköy ile Türkbükü arası bir dönemeç vardır, dönemeci dönünce tepeden Türkbükü görülür ya işte tam orada, yamacın altında, bundan yaklaşık bir yıl önce Kuum'un inşasına başlamış. Ve altmış yedi odalı oteli Haziran sonunda açacakmış.
İzmir ile Ankara'nın arsenikli su kavgasıİzmir Büyükşehir Belediyesi'nden, şehrin içme suyunda normalin üstünde arsenik olduğunu savunan Melih Gökçek'e yanıt geldi: Mesaisini Ankara için harcasın.
Türkiye’de 14 yeni şehir kuruldu, farkında mısınız?Sevgili okuyucular, bu Pazar size güzel şeylerden bahsetmeye ahdettim. Anayasa Mahkemesi’nin, eleştirilere tahammül edemeyip bizi hapishaneye göndermek için savcılara emirler yağdırması da...
Bakan Şimşek: KEY paraları ödemeye hazırBakan Şimşek, KEY ödemelerinde mali bir sorun olmadığını belirterek, ‘SGK’dan gerekli bilgileri bekliyoruz. Geldiğinde ödemelere başlarız’ dedi.
‘2001 krizi, bugün panzehirimiz oldu’Öngör, ABD ve Batı ekonomilerindeki daralmanın Türkiye’nin ekonomik büyümesine etkisinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.
Hazar ve arkadaşları park hakkı peşindeHazar Kardeş ve arkadaşları topladıkları imzalarla Küçükçekmece Belediyesi’ne gittiler. İçeri alınmayınca protesto olarak bahçede maç yaptılar.
Ölümden başkası yalanMÖ 7.000’de buzul çağı biterken, buzulların erimesi ile Akdeniz’in su seviyesi 150 metre kadar yükselmiş ve Ege’den Marmara’ya su dolmaya başlamış.
Belediye İstanbul metrosu için 1.5 milyar dolarlık kredi aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) metro yatırımlarında kullanılmak amacıyla Avrupa Yatırım Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı ve uluslararası finans kuruluşlarından oluşan Fortis Bank başkanlığındaki konsorsiyumla toplam 1 milyar 571 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.
NATO’nun Hollanda’daki tesisine Türk mobilyasıAralarında Türkmenistan Devlet Başkanlığı, Türkmenistan Askeri Okulu, Kazakistan Başkanlık Sarayı, Özbekistan Ulusal Bankası gibi kuruluşların ofis mobilyalarını sağlayan Delta Mobilya, NATO’nun mobilya ihalesini aldı.
İzmir'den İtalyan KOBİ'lere 'hemen yatırım' davetiTürkiye İtalya İzleme Komitesi'nin 4. Dönem Toplantısı, Trieste'de yapıldı. Toplantıya TOBB adına katılan Tamer Taşkın, İtalyan KOBİ'leri İzmir'de yatırım yapmaya çağırdı.
Müteahhide fark talimatı Başbakan'danBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "fiyat farkı kararnamesi"nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı olduğunu belirterek "Müteahhitler bu konuda yüzde 100 haklıdır" dedi. İnşaat demiri ve mamulleri fiyatlarında yüzde 100'e yakın artış yaşandığını anımsatan Bayraktar, bunun kamudan iş alan müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi. Bayraktar, müteahhitlere bu farkın mutlaka verilmesi gerektiğini kaydetti. Hükümetin bu konuda ciddi bir iradesi bulunduğunu belirten Bayraktar, "Bu farkı en kısa sürede müteahhitlerimize vereceğiz" dedi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Referans
"Gökçek suç işliyor"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Kızılırmak suyunu Ankara’ya hiç kimseye haber vermeden taşıması ve 20 günden fazla bir süre suyu yine hiç kimseye açıklama yapmadan Ankaralılara kullandırması büyük tepkilere neden oldu.
Ortaköy’de otopark skandalı2002’de kasıt unsurunun öne çıktığı yangınla kullanılamaz hale gelen Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasını (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) otel yapmak girişimi yargıya taşınırken resmi kurumlar arasındaki “acele” damgalı yazışmalar, tarihi yapıyla ilgili yaşanan skandalı ortaya çıkardı.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.