Haberler

17 Mayıs 2008, Cumartesi

Mimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorMimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorTürkiye''de tüm mimarların katılımına açık mimari tasarım yarışmalarının azlığı ve yurtdışındaki yoğunlukta mimari tasarım yarışması açılmaması tasarımcıların sürekli tartıştığı bir konu, ancak yapılan bir araştırma bunun Avrupa’da da “sıradan” bir sorun olduğunu gösteriyor. Daha fazla yarışma açılabilmesi için düzenleyicilerin maddi olarak nasıl desteklenebileceğine ilişkin fikirler üretilmeli. Haberin Devamı
Bakanlık kaya mezarına villa için devredeBakanlık kaya mezarına villa için devredeKültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Bodrum''da Karyalılara ait 3 bin 500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine villa yapılmasıyla ilgili soruşturma açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı''na yazı gönderdi.
Kadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışKadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışSulukule’deki ‘dönüşüm’ projesi de dahil İstanbul’un UNESCO sınavından geçtiğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a UNESCO Heyeti’nden “yanlış anlaşıldı” açıklaması geldi.
Sıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduSıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduRestorasyonu tarihi doku korunarak gerçekleştirilen Akaretler Sıraevler, bir anda Beşiktaş’ı İstanbul’un yeni çekim merkezi konumuna getirdi.
Belediye Meclisi, Güler ve Topbaş''ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediBelediye Meclisi, Güler ve Topbaş''ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Vali Muammer Güler ile Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın yargılanmalarına izin verilmesine sebep olan Ataköy''deki okula, aynı yerde başka bir parseli tahsis etti.
Kışın güneşle ısınma modasıKışın güneşle ısınma modasıTürkiye’de konutlarda daha çok sıcak su elde edilmesi amacıyla kullanılan güneş enerjisinden son dönemde elektrik elde etmek için yürütülen çalışmalara ağırlık verilmeye başlandı.
258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’Türkiye’de 2008 yılının “mavi bayraklı” plaj ve marinaları belli oldu. Bu yıl büyük çoğunluğu Antalya’da olmak üzere 258 plaj ile 13 marina, “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı.
Assos antik kenti havadan fotoğraflanacakAssos antik kenti havadan fotoğraflanacakÇanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ''''Assos Antik Kenti''''nin havadan fotoğrafları çekilecek.
Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"İstanbul Modern’in Londra Tasarım Müzesi ile iş birliği içinde ve VitrA’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi kapsamında düzenlenen Tasarım Sohbetleri’nin ilkinde, serginin küratörü ve Londra Tasarım Müzesi Müdürü Deyan Sudjic ve ünlü mimar Zaha Hadid bir araya geldi. Sudjic, mimara çocukluğunu, yetiştiği ortamdaki kültürü, onu bugünkü konumuna getiren etkenleri, ofisini, projelerini, öğrencilerini ve tasarıma yaklaşımını içeren sorular yöneltti.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
"Demir İpek Yolu"nun temeli temmuzda atılacak"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi''nin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapımı Temmuz ayında başlayacak.
Sibirya Çimento''dan dev yatırımRusya''nın Sibtsement (Sibirski Cement) çimento şirketi Türkiye''de faaliyette bulunan İtalyan Türk Set Group çimento şirketinin satın alınması ile ilgili işlemleri tamamladı. Sibtsement Türkiye''de dev yatırımlar planlıyor. Kommersant gazetesine konuşan Sibtsement şirketi Başkanı Andrey Muravyev yurtiçi ve yurtdışı çimento piyasasında daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını öncelikli hedeflerinin de Türkiye olduğunu söyledi. Muravyev ilk olarak Türk Set Group çimentonun devir işlemlerini yılsonuna kadar gerçekleştirecek.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kaya mezarlarındaki inşaata bakanlık şerhiKültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum''un Turgutreis Beldesi''ndeki kaya mezarlarında yapılan izinsiz inşai ve fiziki müdahalelere ilişkin haberlerle ilgili olarak, "taşınmazda izinsiz olarak yapılan fiziki müdahalelerin sorumluları hakkında yasal soruşturma açılması" konusunda Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı''na yazı gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bodrum''un Turgutreis Beldesi''nin, 20K-1 a pafta, 6460 parselin üzerinde kayaya oyularak yapılmış Geç Helenistik, Erken Roma dönemine ait oda mezar ve işlikler bulunduğu hatırlatılarak, buluntuların Kayra Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca tespit edilerek tescile önerildiği anımsatıldı.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
70 milyon dolarlık proje mahkeme kararı bekleyecekManisa Belediye Başkanı Bülent Kar, gerçekleştirilmesi planlanan Oto Terminal Projesi ihalesinin, konuya ilişkin açılan dava sonuçlanıncaya kadar ertelendiğini bildirdi.
Bastırırım parayı, keserim ormanı devri başlatıldıCumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi.
Bursa''da tarım alanlarının uydudan envanteri çıkarılıyorBursa İl Tarım Müdürlüğü, çiftçi kayıt sistemi, kadastro, imar iskan iskan verileri ve uydu fotoğrafın bir uydu fotoğrafının bir yazılım ile örtüştürerek şehrin tarımsal varlığının envanterini çıkaracak.
Tarihi köprülere korkuluk yapılıyorTarihi Zağnos ve Tabakhane köprülerinin korkulukları Trabzon Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.
Tarihi konaklar restore ediliyorYozgat''ta yıkılmaya yüz tutan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edilip, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi binaların mirasçılarına "takas" önerisi götürüldü.
Zeugma kazıları temmuzda başlayacakZeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, ''''Zeugma henüz 3 senelik olan genç bir kazı. Burayı Efes''le yarıştırmak bu kenti öldürmek demektir'''' dedi.
Atmosferdeki sera gazları tavan yaptıGüney Kutbu buzulları üzerinde yapılan araştırmalar, atmosferdeki sera gazlarının, son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.
Demiryolu bereketiBursa''nın heyecanla beklediği demiryolu projesi, ciddi bir istihdam imkanı da yaratacak. Buna göre 190 kilometrelik hat hizmete girdiğinde, her kilometrede 8 kişiye demiryolu ile ilgili sektörde çalışma imkanı doğacak.
TOKİ şehirleri geliyor“Biz aslında müteahhitle konut sahibi olmak isteyen dar gelirli arasında köprü görevi görüyoruz” diyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatçılığı diri tutuyoruz” diye konuştu.
İSKİ’den 2 yılda 3 milyar YTL’lik su ve çevre yatırımı…İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ’nin “2007 Faaliyet Raporu”nu onayladı. Raporu Meclis’e sunan Genel Müdür Mevlüt Vural; “2007’de 1 milyar 416 milyon YTL’lik yatırım yaptık. Bu yıl da 1 milyar 562 milyon YTL yatırımla su ve çevre projelerine hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.
Çirkinlik Abidesi KöprülerKöprü uzmanı Altok Kurşun, Antalya’daki köprülü kavşakları topa tuttu. Kurşun, “Almanya’da tarlalarda traktörlerin geçmesi için yapılan köprüler bile bir sanat eseri.
Otobüs duraklarında da sigara içmek yasakTürkiye 19 Mayıs''ta sigarasız hayatla tanışmaya hazırlanırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdağ, yasayla birlikte otobüs duraklarında da sigara içilemeyeceğini söyledi. CNN TÜRK''te Gürkan Zengin''in hazırlayıp sunduğu Editör programına konuk olan Recep Akdağ, sigara yasağı için başbakanlık tarafından hazırlanan genelgeye açıklık getirdi. Stadyumlarda sigara yasağının nasıl uygulanacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Akdağ, stadyumların ikiye bölüneceğini yüzde 50''lik kısmın sigara içilebilir alan olarak ayrılacağını söyledi. Bakan Akdağ genelgede yapılacak kapalı alan tanımı çerçevesinde otobüs duraklarının da sigara içme yasağı kapsamına girdiğine dikkat çekti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Kadifekale için Son Günİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlarla yapılan görüşmeleri tamamladı. 2508 hak sahibinden 1700 kişi ile uzlaşıldı.
KorumaGelişmiş ülkelerin uygar kentlerini görenler sık sık bizim kentlerimizle karşılaştırmalar yaparak kentsel sorunlarımıza ilişkin çeşitli düşünceler üretirler.
Otomotiv, inşaat ve beyaz eşyaya demir-çelik zammı kapıdaABD mortgage piyasasındaki zararını tarımsal emtia piyasasında yüklü pozisyonlar alarak kapamaya çalışan spekülatör yatırımcılar gıda fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.
Öğrencinin apartı küçük yatırımcıyı cezbettiEskişehir''de öğrenciler için yapılan apart daireler İstanbul, Ankara ve İzmirli küçük yatırımcının gözdesi oldu.
5 milyar dolarlık otoyol ihaleleri için yerli-yabancı yatırımcı akınıİzmit Körfez Geçişi otoyol projesi için 7 Ekim''de yapılacak ihaleye, yerli ve yabancı yatırımcılar akın etti. İhale için bugüne kadar 3''ü yabancı 6 yatırımcı şartname aldı.
Ülkeyi yaşanmaz hale getirenler üzerineKuraklık yüzünden buğday, domates, pirinç daha az yetişiyor. Koskoca Van Gölü 15 yıl sonra yok olacak. Bodrum beton ormanına dönüşüyor. Boğaz sırtları kaçak yapılarla doldu bile... Tüm bunlara karşın alınan önlemler ise belirsiz.
Beckham’a Dubai’de komşu olma yarışıBirleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, son 10 yılda yapılan yatırımlarla, yaklaşık 7 trilyon dolar hacminde bir pazara hitap eden, Doğu Afrika, Hindistan ve Avrupa’yı da kapsayan çok büyük bir coğrafyanın ticaret merkezi haline geldi.
''Uygarlık'' işgaline suç duyurusuKültür Bakanlığı, Kayra uygarlağından kalan eserler üzerine yüzme havuzlu villalar yapan müteahhit için yasal işlem yapılmasını istedi.
Kentsel dönüşüme karşı örgütleniyor‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ şimdilerde Pendik Sapanbağları’nda yaşayan vatandaşların başını ağrıtacağa benziyor. Tapulu arazileri üzerine başlarını sokacak evler yapan mahallelinin yuvaları yıkılarak yerine ‘çok’ katlı binalar yapılmak isteniyor.
Tuzla Tershanesi''ni şimdiye kadar kim denetledi?Onlarca işçinin öldüğü Tuzla''da tersanelerden sadece dördünün iskân izninin olduğu ortaya çıktı. Tersanelerde itfaiye ekibi de bulunmuyor.
Bornova’da 131 bin metrekarelik yeşil alanİzmir Bornova’nın Pınarbaşı semtinde, 5’inci Sanayi Sitesi yanında ilçe belediyesine ait atıl durumdaki 131 bin metrekare arazi, yeşil alan yapılacak. Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, düzenleme için 30 Mayıs’ta ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Aydoğan, Homeros Vadisi’nden sonra Bornova’nın en büyük parkı olacağını söyledi, şöyle konuştu: “Go-kart pisti, ata binilecek manej, 1.5 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkuru, piknik ve çocuk oyun alanları, seyir terasları, çay bahçesi, spor sahaları, açık-kapalı düğün salonu, içinde çeşitli türde kuşların bulunacağı kafeslerle farklı etkinlikler için mekanlar, otoparklar olacak. Projeyi bir yılda tamamlayacağız.”
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Investate 08’de kıyıların geleceği belirlenecekBU yıl ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Sahilleri Emlak Yatırım Buluşması (Investate 08), Türk kıyılarının geleceğini belirlemeye hazırlanıyor. Ikon Events ve Akın Nalça Modular Spaces’ın düzenlediği Investate, 24-25 Mayıs tarihinde Bodrum Princess Otel’de gerçekleştirilecek. Türkiye sahillerinin gayrimenkul ve turizm yatırımları yönünden en önemli etkinliği olma hedefi taşıyan Investate konferans ve fuarına binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Kıyıların ve emlak sektörünün geleceğini belirleyici bir rol üstlenen etkinlik boyunca düzenlenecek konferans ve seminerlerin, çevre, kültürel miras, tarihi doku, mimari gibi kıyıların geleceğinde önemli rol oynayan konuların yanı sıra; yatırımcı ve yerel yönetimlerin sorunlarının tartışılarak çözüm önerilerinin üretildiği bir platform olması bekleniyor. Investate’e proje geliştirme şirketleri, inşaat firmaları, konut projeleri, bankalar, danışmanlık firmaları ve yan sanayi kuruluşları olmak üzere 36 firma katılıyor.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Bursa’ya ne yaptık?İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Bursa ziyareti sırasında çekilmiş Koza Han görüntülerini hüzün ve burukluk içinde seyrettim.
İzmir’in yaşı 10 bine dayandıKemalpaşa’nın Ulucak Höyüğü’ndeki çalışmalardan sürpriz sonuç çıktı. İzmir’in geçmişinin 8 bin 500 değil,10 bin yıla kadar uzanabileceği anlaşıldı.
Roma Hamamı kaz kaz bitmediİlk kazı çalışmaları 1937 yılında başlanan Roma Hamamı bu yıl da kazılmaya devam edilecek. Çalışmalarda, Roma Hamamı’ndaki bir dükkan ile Kutsal Yol’daki sütunların restorasyonlarına başlanacak.
‘Four Seasons’a onay vermedik’UNESCO’nun Four Seasons Oteli’nin Bizans kalıntıları üzerine yaptırdığı inşaatı “onayladığı”na ilişkin yorumların doğru olmadığı ortaya çıktı.
AVM’lerin sayısı zamanla denge noktasına ulaşacakAVM’lerdeki sürecin, tıpkı hipermarketlerde olduğu gibi devam edeceğini ifade eden Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi Müdürü Süleyman Sayın, "Alışveriş merkezlerinden bazıları zamanla elenecek ve AVM sayısı bir denge noktasına ulaşacaktır" dedi.
''Termik santral istemiyoruz''Enka’nın İzmir’in Aliağa İlçesi’nde yapmayı planladığı, termik santrale halktan tepki geldi. ‘İzmir Yaşamı Savunuyor’ başlığı ile bildiri yayımlayan bölge halkı, termik santrale karşı mücadele edeceklerini kamuoyuna ilan etti.
İşini bilen müteahhit TOKİ’den zarar etmezToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "TOKİ’nin konut üretiminde çıtayı yükselttiğini, toplu konutların yerini TOKİ şehirlerinin aldığını" bildirdi.
Karaman: Belediye ağaçları sökünce...Karaman Belediyesi ekipleri çevre düzenlemesi kapsamında yaklaşık 13- 14 yıllık ağaçları söktü. Belediyenin ağaçları sökmesine sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tepki gösterdi.
İstanbul’da ’Kent Konseyi’ fiyaskosuFlorya’daki belediye sosyal tesislerinde dün ’Kent Konseyi’ toplantısı vardı. Ne yazık ki, konseyin ilk toplantısına ilgili organların seçiminin gerçekleştirilebilmesi için yeterli katılım sağlanamadı. Yazık!..
Ağaç minareyi geçemez gemi Sultanahmet’i ezerİstanbul Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılıp, Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi’ne alınma riskiyle karşı karşıya.
Ulus''ta ''yıkım'' başladı!Ankara Anakent Belediyesi, "Ankara Tarihi Kent Yenileme Alanı Projesi" kapsamında Ulus''ta yıkımlara başladı.
İsmailağa Cemaati’ne oy çokluğu ile imarİsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun amcaoğlu Abdullah Ustaosmanoğlu’nun temsilcisi olduğu Bayrampaşa Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı’na ait arsalarla ilgili imar planı tadilatı yapıldı.
Eryılmaz: Takipteyiz, yargıya götüreceğizÇankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz , "Türkiye ancak bütün kişi ve kurumların hukuka saygı duymasıyla gerçek anlamda demokratikleşebilir. Bugün Ankara kent yönetiminde, hukuksuz davranışlar hüküm sürüyor" dedi.
Esenboğa Yolu güvenli mi?Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek''in, "Artık daha güvenli olacak" vaadiyle açtığı Esenboğa Yolu''nda sık sık kaza meydana gelmesi dikkat çekiyor.
Barajlarda çökme tehlikesiÇin makamları, felaket bölgesindeki 400’den fazla su toplama alanı ve barajda "güvenlik riski" tespit etti. Çin Su Kaynakları Bakanı Chen Lei, bazı hidroelektrik santralleri ve barajların yıkılma tehdidi altında bulunduğunu bildirdi. Çatlayan Zipingpu barajında, basıncı hafifletmek için su seviyesi düşürüldü. Binlerce asker, sağanak yağmur altında zamanla yarışarak barajdaki gedikleri onarmaya çalışıyor. Tek bir barajın çökmesi durumunda bile felaketin bilançosu katlanacak. Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı da internet sitesinde, her türlü alet ve malzeme bağışı yapılması için çağrıda bulunuldu. Çin makamları, yayımladıkları 31 kalemlik listede basit çekiçten şişme bota ve yeraltı arama cihazına kadar malzemeye acil gereksinim duyulduğunu belirtti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Melih Gökçek bu kez de Atakule önüne ''göz dikti''Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi, çok tartışılacak bir adım daha atarak Atakule''nin önündeki alana köprülü kavşak yapmaya hazırlanıyor.
Makina Mühendisleri müteahhitlere destek verdiGaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, son yıllarda arsa fiyatlarındaki fahiş artışlardan sonra yaşanan demirdeki fiyat patlamasının inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Ağaç katliamına tepkiMuğla-Marmaris yolunu genişletme çalışmaları sırasında aralarında koruma kapsamındaki günlük ağacının da (sığla) bulunduğu 2 bin ağacın kesildiği, yaklaşık 300’ünün de gelecek günlerde aynı sonla karşılaşacağı öğrenildi.
Çalık Grubu’nun Haydarpaşa ısrarıOrtada ihale ve sözleşme yokken Çalık Grubu’na ait GAP İnşaat’ın Haydarpaşa’yı önce Manhattan, sonra Venedik’e çeviren yağma projelerine Osmanlı versiyonu da eklendi.
Müzelerde Deprem Riski ve Riskin Azaltılması Üzerine DüşüncelerDepremler Türkiye’de bulunan tarihi yapılara sürekli olarak önemli hasarlar vermiştir. Yaşanan en yakın tarihli hasar, İstanbul’un yaklaşık 80 km uzağında meydana gelen 1999 Kocaeli depremi sonucunda oluşmuştur. Söz konusu depremden etkilenen müze ve kütüphaneler Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Beyazıt Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi, Dolmabahçe Sarayı, Ragıp Paşa Kütüphanesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ek binası ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’dir.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.