Haberler

17 Haziran 2010, Perşembe

Her Derde Deva Bisiklet Her Derde Deva Bisiklet Kopenhag dünyadaki yaşam kalitesi ne yüksek şehirlerden bir tanesi. Her sene farklı kurumlar tarafından yapılan en yaşanabilir, en yeşil şehirler listesinde ilk onda yer alıyor. Şehrin bir başka özelliği de dünyadaki bisiklet dostu şehirlerden bir tanesi olması. Aynı zamanda dünyadaki en başarılı kamusal bisiklet programına sahip şehir. Bu özelliği geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından ilk bisiklet şehri ünvanı ile taçlandırıldı. Bu kapsamda 2008-2011 yılları arasında önemli etkinlikler düzenleniyor. Haberin Devamı
Türk yemeği çılgınlığıTürk yemeği çılgınlığıTürk dizileri Arap ülkelerinde sosyal yaşamı da etkiliyor. Yoğun talep nedeniyle Körfez'de birbiri ardına Türk lokantası açılıyor.
İstanbul'un ikinci ‘Tünel Yolu' da hizmete girdiİstanbul'un ikinci ‘Tünel Yolu' da hizmete girdi"7 Tepe 7 Tünel" projesiyle karayolu trafiğini rahatlatmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Piyalepaşa-Kağıthane Tüneli'nin ardından yapımı tamamlanan 2 bin 340 metrelik Dolmabahçe-Bomonti Tüneli de hizmete aldı.
Doğu Avrupa'nın altın şehri PragDoğu Avrupa'nın altın şehri PragYılda yaklaşık 10 milyon turisti ağırlayan Prag, Orta Avrupa'da kendinizi tarihle iç içe hissedebileceğiniz nadir şehirlerden biri.
Karadeniz usulü yangın merdiveniKaradeniz usulü yangın merdiveniBenzerlerine daha çok Karadeniz bölgesinde rastlanan 'mimari harikalara' bir yenisi bu kez Doğu Anadolu'dan eklendi. Van'da İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 6 katlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin yangın merdiveni görenleri şaşırtıyor. Çünkü binanın arka kısmından ikinci kata kadar inen yangın merdiveni zeminden yaklaşık 4 metre yüksekte son buluyor. Buradaki kapı ise binanın içine açılıyor. Olası bir yangında bu merdiveni kullanmak zorunda kalanların akıbeti de merak konusu.
Tarih: 17 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Yahya Öylek
3'üncü köprü planı, belediye meclisinden geçti3'üncü köprü planı, belediye meclisinden geçtiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1/100000 ölçekli çevre düzeni planına şerh konulmasını oy çokluğuyla kabul etti.
Four Seasons inşaatına durFour Seasons inşaatına durMilliyet'in gündeme getirdiği ve ısrarla takip ettiği tarihi kalıntılar üzerine yapılan Sultanahmet'teki Four Seasons Oteli'yle ilgili dava karara bağlandı.
Cami sıvasının altında çiniler çıktıCami sıvasının altında çiniler çıktıSüleymaniye Camisi restorasyon çalışmaları sırasında çimentoyla etrafı örtülen ayaklarda 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinileri ortaya çıkarıldı.
Süleymaniye'deki saklı geçmiş bulunduSüleymaniye'deki saklı geçmiş bulunduİstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Süleymaniye Camisi'nin restorasyonu sırasında, 1960'lı yıllarda caminin içinin tamamen çimentoyla sıvandığını gördüklerini belirterek, 'Çimentodan arındırma işlemleri sırasında da Süleymaniye Camisi'nin bize bir sürpriz hazırladığını gördük.
Topbaş-Gökçek yasası Meclis'teTopbaş-Gökçek yasası Meclis'teKentsel dönüşüm projeleri kapsamında yetkileri arttırılacak belediyeler TBMM'de...
Hayatın operası ViyanaHayatın operası ViyanaViyana, mimarisi, tarihi, valsleri ile göz kamaştıran, içinde ünlü bestecileri, yazarları, filozofları barındırmış ve çeşitli imparatorlukların, ulusların gelip geçtiği bir kent. Mistik, biraz da kasvetli havası tüm benliğinizi saran Viyana'da Arnavut kaldırımlı taşlardan yürürken, her an karşınıza soylu dükler, baronlar, kabarık etekli baronesler çıkacak sanırsınız.
Yabancıya 5 milyar dolarlık satış yaparızYabancıya 5 milyar dolarlık satış yaparızGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Turgay Tanes, ‘mütekabiliyet' (karşılıklılık) esası yüzünden, İran, Suriye, Körfez ülkeleri ve Türk cumhuriyetleri vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul alamadığını ifade ederek, "Türk vatandaşlarının mülk alamadığı ülkelerin vatandaşları da Türkiye'den mülk alamıyor. Bu durumda Türkiye'den alamayınca dört-beş katına İngiltere ve İspanya'dan alıyorlar. Oysa üç-dört yıl içinde 5 milyar dolar satış rakamına rahat ulaşırız" dedi.
İstanbul'un sarayları İstanbul'un sarayları İstanbul'da yaşayan biri olarak sizleri İstanbul'u keşfe çağırıyorum bugün. Hep biz İstanbul'dan İzmir'e, Çeşme'ye veya Bodrum, Marmaris'e gelecek değiliz. Siz de iş gereği veya gezme amaçlı İstanbul'a geliyorsunuzdur mutlaka.
 Geleceğin kentleri Geleceğin kentleri Türkiye ve dünya çapındaki gayrimenkul sektörüne dair makro konuların ele alındığı Gayrimenkul Zirvesi 10, yeni dış politikanın yarattığı fırsatları ve geleceğin kentlerine yön verecek akımları uzman görüşleri eşliğinde tartışmaya açtı.
Rami Kışlası, şehir müzesi ve kütüphane olacakRami Kışlası, şehir müzesi ve kütüphane olacakSultan 3. Mustafa döneminde yaptırılan tarihi Rami Kışlası, içinde İstanbul Kütüphanesi'ni de barındıracak Rami Şehir Müzesi'ne dönüştürülecek.
Adnan Saygun'daki otopark bakım istiyor Adnan Saygun'daki otopark bakım istiyor Otomobili Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'ndeki çukura düşen Aylin Çobanoğlu, "Dava ama başkalarının canı yanmasın" dedi.
Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Akrotiri, Angkor, Babil, Kuelap, Machu Picchu, Petra, Pi-Ramses, Tikal, Truva ve Tucume... Hepsi eski dünyanın mega kentleri. Başka bir ortak özellikleri ise artık fiilen yaşamasalar da efsanelerinin yaşıyor olması. Filmlere, şiirlere konu olan bu kentlerden kalanlar yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. Ancak sanki hala çözülememiş binlerce sırlarıyla uykudan uyandırılmayı bekliyorlar...
Konutta en değerli kent İstanbulKonutta en değerli kent İstanbulİstanbul'da, metre kare başına konut satış fiyatları mayıs ayında yüzde 0,52 oranında değer kazandı ve İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği kent oldu.
Her Yer "Kentsel Dönüş"ebilirHer Yer "Kentsel Dönüş"ebilirİsrail- Türkiye ilişkileri ve ‘eksen kayması' tartışmaları sürerken jet hızıyla geçen ‘maden arama yasası değişikliği' henüz tartışılırken, TBMM bu kez de büyükşehir belediye başkanlarının yetkilerini artırmayı konuşmaya hazırlanıyor.
Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Avrupa'nın ikinci büyük beyaz eşya üreticisi Indesit Company, inovasyon alanında iki prestijli ödüle layık görüldü. Düzenlenen törende Indesit Company CEO'su Andrea Merloni ödülleri İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan aldı.
HES'lere Karşı Çıkanlar Kalkınma Düşmanı (!)HES'lere Karşı Çıkanlar Kalkınma Düşmanı (!)On yaşına kadar hep çok sevdim büyük su birikintilerini. Yaşadığımız coğrafyada hırçın akan Munzur Nehri'ne ufacık ellerimizle taş atmayı da severdik çoğumuz. Ama Keban Baraj'ı başkaydı.
Gazi Bulvarı'na "Büyük Kanal neşteri" Gazi Bulvarı'na "Büyük Kanal neşteri" Büyük Kanal Projesi'ndeki revizyon çalışmaları nedeniyle, İzmir'de bazı ana arterlerin trafik düzeninde zorunlu değişiklikler yapılacak. Okulların kapanması ile birlikte Gazi Bulvarı'nın bir bölümü trafiğe kapatılırken, Cumhuriyet Bulvarı'nın Gündoğdu Meydanı ile Liman arasında kalan bölümü limana doğru tek yönlü olarak işleyecek. Çalışmalar 3 ayda tamamlanacak.
Dağ başında modern müze Dağ başında modern müze Prof. Dr. Hüsamettin Koçan öncülüğünde Bayburt'un Bayraktar köyünde kurulan ve yıllardır sanatseverlerin dilinde olan Baksı Müzesi, temmuzda nihayet açılıyor. Geleneksel ve modern sanatı bir çatı altında buluşturacak müzenin, İstanbul Modern'de düzenlenen tanıtım toplantısında Baksı'nın hikâyesi anlatıldı, katkıda bulunanlara plaket verildi.
AİHM Türkiye'ye üç ay süre verdiAİHM Türkiye'ye üç ay süre verdiAvrupa İnsan Hakları Mahmekesi (AİHM), Büyükada'daki Rum Yetimhanesi'nin 3 ay içinde Patrikhane'ye iade edilmesine karar verdi.
Mimarlık Savaşa Hizmet EdinceMimarlık Savaşa Hizmet Edinceİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın düzenlediği Modern Mimarlık Seminerleri kapsamında, Jean Louis Cohen, "İkinci Dünya Savaşı'nda Mimarlık" başlıklı bir konferans düzenledi. İkinci Dünya Savaşı, kentlerin gelişiminde çok büyük rol oynadı. Kentlerin yıkımı ve yaşanan felaket dışında, savaş mimarisi adına pek çok yapı, şehir hayatına girdi. Savaş ,için silah yapımında kullanılan çelik ve daha bir çok malzemenin üretilmesi için büyük fabrikalara ihtiyaç vardı. Karagahlar, esir kampları, askeri yerleşmeler... Bunların hepsinin tasarlanması gerekiyordu. Mimarlık savaşa hizmet edecekti.
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmaları: "Buluşma 10"Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmaları: "Buluşma 10"Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmalarının onuncusu Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin organizasyonunda Edirne'de başladı.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği'nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir'den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Üsküdar'da "Mavi Marmara Anıtı" dikilecekGazze'ye giden gemide İsrail komandoları tarafından öldürülen 9 kişinin anıtı yapılıyor. Anıt İstanbul Üsküdar'a dikilecek. Üsküdar Belediyesinden yapılan açıklamada, İsrail ordusu tarafından "Mavi Marmara" gemisine düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 9 kişi anısına bir anıt yaptırılmaya başlandığı bildirildi. İlçedeki Beşiktaş Vapur İskelesi'nin karşısına dikilecek olan anıtın, Marmara mermerinden ve geminin prototipi şeklinde yapılacağı belirtilen açıklamada, yanında bir kitabe ile ölenlerin isimlerinin de yazılı olacağı kaydedildi. Anıtın 45 günde tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Açıklamada, heykeltıraş Cemil Güntepe tarafından yapılacak anıtın, 3,5 metre uzunluğunda, 80 santimetre eninde ve 90 santimetre yüksekliğinde olacağı belirtildi.
Tarih: 17 Haziran 2010 Kaynak: Birgün
Büyükada'daki yetimhane çevre enstitüsü olabilir Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Fener Rum Patrikhanesi'ne iadesine karar verdiği Büyükada'daki yetimhanenin, Uluslararası Çevre Enstitüsü yapılması yönünde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
Kral mezarı 40 yıl sonra anavatanında misafir Yıllardır, umarsızlığımızla yabancılara 'kaptırdığımız' tarihi eserlerimizden biri daha anavatanına 'misafir' olarak geliyor.
Mimarlık paylaşılamıyorİç mimarlar, mimarların ‘iç mekân tasarımı' yapmalarını ‘suç' sayarak dava açtılar.
"Orta direk" nasıl ev sahibi olur?Gayrimenkul araştırma raporuna göre, Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında konut ihtiyacı 3.4 milyon adet olacak. Ancak en yüksek gelir grubu dışındaki hane halkı faizler 0.60-0.80'e inerse ev sahibi olabilecek.
3. köprü inşaatı seneye başlayabilirUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprüde bu yıl ihaleye çıkmayı planladıklarını, değerlendirme tamamlandığı takdirde ve her şey yolunda giderse inşaatın seneye başlayacağını bildirdi.
Finansal piyasalardaki ve gayrimenkul sektöründeki en son gelişmeler Gayrimenkul Zirvesi 10'da tartışıldı!Gayrimenkul sektörünün Türkiye ve dünya çapındaki temsilcileri bir kez daha ISTANBUL REstate çatısı altında bir araya geldi. Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen Gayrimenkul Zirvesi 10'da ise gayrimenkul sektörü ve ekonomi dünyasındaki gelişmeler ışığında sektör sorunları tartışılarak çözüm önerileri arandı.
‘Türk Dünyası'nın Şehircilik ‘Ödül'üMayısın son haftası Türkiye, Zonguldak'ta yitirilen 30 maden işçisinin yasını tutarken, Kazakistan'da "Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı" toplanıyordu... Cumhurbaşkanı Gül'ün de katıldığı kurultayda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ev sahibi Astana Valisi tarafından "Türk Dünyası Şehircilik Ödülü" verildi.
Bu şubenin enerjisi güneştenTEB, İstanbul Ataköy'deki şubesinin ve "Mobil ATM'sinin enerjisini güneşten karşılamaya başladı. "TEB Mobil ATM"nin üzerini ve Ataköy şubesinin çatısını güneş enerjisi panelleriyle donatan TEB, Ataköy şube ATM'lerinde de LED ışıklandırmalar kullanarak yüzde 80 enerji tasarrufu sağladı. Güneş enerjisi ile ilgili ilk uygulamasını, tek katlı ve güneş ışınlarını rahatlıkla alabildiği için Ataköy şubesinde gerçekleştiren TEB, özellikle güney illerindeki şubelerinde bu uygulamayı yaygınlaştırmayı planlıyor. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik, özellikle şubenin aydınlatmasında kullanılıyor. Güneş enerjisi sayesinde "TEB Mobil ATM" jeneratörle çevreye saldığı karbon miktarını da ortadan kaldırmış olacak.
Tarih: 16 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Eyüp'te 27 milyonluk arsaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Eyüp'te bulunan 13 bin 600 metrekare büyüklükteki arsasını satışa çıkardı.
Bir asırlık yapı satılıyorTürk resmini temsil eden büyük eserlerin sahibi Osman Hamdi Bey'in oğlu Mimar Edhem ile Michel Nouridjan' in ortak imzasıyla yaklaşık bir asır önce hayata geçirilen eski adıyla Büyük Kınacıyan, yeni adıyla Kredi Han satılıyor.
Ege Üniversitesi'nin Tabiat Tarihi Müzesi yenilendiEge Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Tabiat Tarihi Müzesi, Türkiye'nin ilk ve halen ziyaretçi kabul eden tek Tabiat Tarihi Müzesi olma özelliğini taşıyor.
Emlak GYO halka açılacakTOKİ Başkanı Bayraktar açıklamalarda bulundu.
Büyükşehir belediyelerine ‘Kentsel Dönüşüm’ kıyağı BELEDİYE Kanunu'nda yapılacak değişiklikle birlikte, kentsel dönüşüm ve imar planlarına dair yetkilerin tamamen Büyükşehir belediyelerine verilmek istenmesine ilçe belediyelerinden tepki geldi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.