Haberler

17 Ağustos 2007, Cuma

"Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor""Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor"O muhtemelen Dünya’nın yaşayan en büyük mimarı. Oscar Niemeyer 100 yaşına girerken, Jonathan Glacey’ye nadir söyleşiyi bahşetti ve sıradışı kariyerine yeniden baktı. Niemeyer, güçlü binalarının da gösterdiği gibi, kontrol etmeyi seven bir adam. Bugün, çoğu her gün birlikte çalıştığı profesyonel ekibinden oluşan ailesiyle çevrelenmiş olan mimar, denklerinin tümünden daha uzun yaşadı. Peki bugün ilham almak için kime bakıyor? Daha genç meslektaşlarıyla tartışıyor mu? Çağdaş mimarların işlerine bakıyor mu? Tarih kitaplarındaki yerinden haberdar mı? “İnsanlar bana, gelecekte birinin binalarıma bakması fikrinden keyif alıp almadığımı soruklarında onlara o kişinin de kaybolacağını söylüyorum. Herşeyin bir başı ve bir sonu var. Sen. Ben. Mimarlık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı ancak mütevazi kalmalıyız. Hiçbirşey çok uzun süre baki kalmaz.” Haberin Devamı
Manisa'daki yangın kontrol altına alındıManisa'daki yangın kontrol altına alındıManisa-İzmir arasında, yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor. 4 gün içinde beşinci kez aynı bölgede orman yangını çıkması nedeniyle, sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.
Bahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBüyükşehir Belediyesi, Ankara Hürriyet’in gündeme taşıdığı ve halkın büyük tepkisine neden olan Bahçelievler ve Emek’teki sokak numaraları konusunda, eski numaralara dönülmesini isteyen mahkeme kararını uygulama başladı. Böylece, her iki semtteki 60 yıllık numaraların bulunduğu tabelalar yeniden asılıyor.
"Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart""Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart"Türkiye'nin saygın çevre dergisi Ekoloji Mazagin, küresel ısınmaya karşı insanlığın elindeki en önemli reçetelerden biri olan Kyoto Protokolü'nün kesin çözüm olmayacağını, dünyaya sadece 10 yıl kazandıracağını yazdı. Küresel ısınmanın önüne geçilmesi için radikal kararlar alınması gerektiği kaydedildi.
Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Yapımı devam eden baraj inşaatı ve yol yapım çalışmalarından zarar gören tarihi yapıların tümünün Osmanlı dönemine ait eserler olması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu eserleri kurtarmak için herhangi bir girişimde bulunmaması dikkat çekiyor.
Hitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişHitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişEski çağ tarihi uzmanı Prof. Dr. Hasan Bahar, kuraklığın Anadolu'da tarih boyunca hüküm süren pek çok medeniyetin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bahar, Hitit uygarlığının kuraklıktan en çok etkilenen medeniyet olduğunu dile getirdi.
Hasankeyf'i sular altında bırakacak kredi tamamHasankeyf'i sular altında bırakacak kredi tamamIlısu Barajı'na toplam 1.3 milyar Euro'luk krediyi Bank of Austria Societe Generale ve Dekabank sağlayacak.
Venedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakVenedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakYakın bir tarihte Venedik’in 3 bölgesine birden erişim, İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın 92,3 metre uzunluğunda tasarladığı köprü sayesinde kolaylaşacak ve Büyük Kanal’ın üzerinde bulunan 4.köprünün meydan bölgesi bu hafta içinde bağlanacak.
Tarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorTarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorÜmraniye’de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girdi. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen köşk ziyaretçilerini bekliyor.
Erdoğan: Hatası panik çıkartmakErdoğan: Hatası panik çıkartmakBaşbakan Tayyip Erdoğan, Ankara’daki su kesintisi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hata yaptığını kabul ettiğini, başkentte su sıkıntısı olmadığını söyledi.
Su için son 27 km.Su için son 27 km.İstanbul'un imdadına yetişecek Melen Çayı projesi, 20 Ekim'de tamamlandığında şehrin günlük su tüketiminin üçte birini karşılayacak.
Kültür ve Turizm'i ayırsak mı ayırmasak mı?Kültür ve Turizm'i ayırsak mı ayırmasak mı?Pek çok kez birleşip ayrılan Kültür ve Turizm bakanlıkları, yeniden tartışma konusu oldu. Geçmişteki tartışmalara ideolojiler damgasını vurmuştu. Şimdi yapılması gereken ise iki bakanlığın birleştiği ve ayrıldığı dönemleri incelemek.
İzmir'e kül yağıyorİzmir'e kül yağıyorManisa'da pazar gününden bu yana çıkan 5'inci yangın, hem Manisa'ya hem de İzmir'e kâbus yaşattı. Yangın nedeniyle 4 köy tamamen boşaltıldı. İzmir'de gökyüzünü kaplayan kapkara dumandan saatlerce güneş görünmedi, kente kül yağdı.
Sagalassos'ta Hadrian heykeli bulunduSagalassos'ta Hadrian heykeli bulunduBurdur'un Ağlasun ilçesinde 17 yıldır devam eden Sagalassos antik kenti kazılarında, Roma İmparatoru Hadrian'ın heykeli gün ışığına çıkarıldı.
İnşa Etmeden Önce Düşünİnşa Etmeden Önce DüşünAlçak araziler daha ucuz olduğundan dolayı, bu bölgelerde yeni yeni yaygınlaşan gayrimenkul yatırımları, sel baskınlarının yoğunlaşmasına neden oluyor. Daha iyi seçenekler var.
Edirne Belediye Sarayı, yeni bina yapılması şartıyla satıldıEdirne Belediye Sarayı, yeni bina yapılması şartıyla satıldı15 gün içinde değerlendirilecek olan ihale onaylanırsa Trakyabirlik Kavşağı'ndaki Edirne Belediye Sarayı yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılacak. Alıcı şirket, ihale şartnamesi gereği, 5 milyon YTL keşif bedelli yeni belediye binasını da bedelsiz inşa edecek.
En büyük Bauhaus Başkentte AçılıyorEn büyük Bauhaus Başkentte AçılıyorTürkiye'de ilk yatırımını 1996'da İstanbul'da yapan Bauhaus, Ankara'daki ilk uzmanlık satış merkezini Cepa Alışveriş Merkezi Söğütözü'nde açıyor.
Accor Hotels'tan KKTC'ye YardımAccor Hotels'tan KKTC'ye YardımDünya'da, 100 ülkede 4200 otel otel işleten dev Fransız oteller zinciri 'Accor Hotels', ambargoyu dinlemedi, 1974'deki harekâttan bu yana Kıbrıs'a gelen ilk Dünya zincirinin bir halkası olan Mercure Hotel'i, Akfen Holding işbirliği ile Girne'de inşaa edip, hizmete açtı.
Deniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz seviyesi şu anda da makul bir düzeyde yükseliyor. Son on yılda 3 santimetre yükseldi, bu da geçen yüzyıldaki ortalama yükselme oranının iki katı. Denizin 20. yy’daki yükselme hızı ise daha önceki yüzyıllardan fazla ve bunun önemli bir sebebi insan faaliyetleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artışı sebebiyle oluşan su seviyesindeki yükselmenin sebebi %50 oranında küresel ısınma. Bu yükselmeyi eriyen buzul dağları oluşturuyor. "Büyük buzul kütlelerinin oluşumu binlerce yıl sürerken bunlar günümüzdeki sürekli parçalanıyor."
Meydan Alışveriş Merkezi AçıldıMeydan Alışveriş Merkezi AçıldıAlışveriş merkezlerine yepyeni bir yorum getiren çarpıcı mimarisi, tematik konsepti, gelişmiş altyapı teknolojileriyle gelecekte kurulacak alışveriş merkezleri için yeni standartlar getiren “Meydan Alışveriş Merkezi” kapılarını 15 Ağustos tarihinde halka açtı.
İran’da Le Corbusier İzleriİran’da Le Corbusier İzleriMimar ve müşterisi, mimari değeri olan bir yapı inşa etmek için Pers ve İslam kültürünün Batı kültürüyle buluştuğu Hazar Denizi’nin kıyılarında biraraya geldiler. Tasarım anlayışı ile belli bir sisteme bağlı olan yeni bir coğrafyada yer alan modernizmin alternatif mekanları bizim için alışılmış olan Dünya’daki varoluş çabasına paralel olanaklar sunuyor. Bu mekanlarda karşılaşılan değişik çağdaş mimarlık örnekleri çekici ve şaşırtıcı. Bu bizim yaşam tarzımıza uzak olan insanlarla tanıştığımız zaman onları nasıl sınıflandıracağımız sorusuna benziyor. Eleştiri mi yapacağız yoksa sadece iletişim halinde mi olacağız.
10. Uluslararası İstanbul Bienali Kalecolor ile Renkleniyor10. Uluslararası İstanbul Bienali Kalecolor ile Renkleniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 8 Eylül - 4 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 10. Uluslararası İstanbul Bienali’ni boya sektörünün önde gelen firması Kalecolor renklendiriyor. Kalecolor, kültür ve sanata verdiği desteği 10. Uluslararası İstanbul Bienali’yle sürdürüyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kavşak, su ve kent yönetimiAnkara’da Kuğulu’daki kavşak yapımı işi, belediye yönetimi hakkında kesin kanaat oluşumu için yeterliydi aslında.
KuruduTürkiye kurudu. Kutsal kitapların gözde nehirlerinin yukarıdan aşağıya su, aşağıdan yukarıya medeniyet taşıdığı günler çoktan geride kaldı.
Portekizli çimento devi Türkiye'de büyüyecekYibitaş Lafarge'ı, 535 milyon Avro'luk rekor fiyatla satın alan dünyanın en kârlı çimentocusu Portekizli Cimpor, Türkiye'de üç çimento fabrikası, üç öğütme-paketleme tesisi, 12 hazır beton tesisi ve iki agrega ocağının sahibi oldu.
Aydın'da Tralleis SeferberliğiTralleis Antik Kenti'nin turizle kazandırılması içini Aydınlı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları adeta seferberlik ilan etti. Kazılar için bir günde 20 bin YTL toplayan Vali Malay, yabancıların buldukları eserleri götürdüğünü belirterek herkesi tarihi kente sahip çıkmaya çağırdı.
Haftada 35 bin kişi kirli sudan ölüyorStockholm Uluslararası Su Haftası'nda 40 dolayında ülkeden yüzlerce uzman küresel ısınmayı masaya yatırdı. Tartışmalardan çıkan ortak sonuca göre ileride bir buzul çağı yaşanacak ve insanlığın buna hazırlanması gerek. Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü Müdürü Anders Berntell de "Su artık sağlık sorununun ötesinde, uluslarası güvenlik meselesi haline gelmiştir" dedi. Seminerlerde haftada 35 bin kişinin ölümüne yol açan kirli suların nasıl temizleneceği, tarım alanlarının hâlâ sınırlı su kaynaklarının israf edilerek sulanması ve enerji gibi alt başlıklarla ele alınıyor. Stockholm'de 2009'da İstanbul'da yapılacak Beşinci Dünya Su Forumu'nu tanıtmak amacıyla geniş bir Türk delegasyonu da katılıyor. Heyete Forum Genel Sekreteri Prof. Oktay Tabasaran başkanlık ediyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman İkiz
Barajın içinden 300 yıllık Osmanlı köyüBodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.
İktidar depremi umursamadıTürkiye'yi sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin 8. yılında, "depremi felakete dönüştüren" nedenler için hâlâ yasal önlem alınmadı.
Fethiye'ye hücumYabancılara mülk satışının 2003 yılında kabul edilmesinden sonra Alanya, Side gibi tatil kesimlerinde yabancı egemenliği gün geçtikçe artıyor.
Garden Hilton Projesi Adıyaman’da BaşlıyorHilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Adıyaman’da açacakları Garden Hilton’u Türkiye’de birçok yere açmayı planladıklarını söyledi. Mike Collini ve Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ile Proje Koordinatörü Haluk Gürşen, Vali Halil Işık’ ı makamında ziyaret ederek Hilton Oteller Grubu tarafından Adıyaman’a yapılacak olan yatırımı anlattı. Vali Halil Işık, Adıyaman’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine dikkat çekerek, “Bunun için Kosifler Grubu, Hilton Oteller Grubu ile birlikte oteller zincirinin bir örneğini ilimizde oluşturmak istemektedir. Yer arayışımız sürüyor” dedi. Collini de Adıyaman’ı seçmelerinin aldıkları olumlu izlenimler olduğunu kaydetti.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Görür: İstanbul depreme hazır değilİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 1999’daki Marmara Depremi’nin İstanbul’u hedef durumuna getirdiğini söyledi.
En etkili deprem anıtı olabilirdi17 Ağustos sonrası, Sakarya'daki prefabriklerde 50 aile seçilerek 'örnek köy' projesi başlatıldı. Depreme dayanıklı Beriköy, güneşle ısınıp yağmurla yıkanacaktı. Ama daha iyi bir hayatın simgesi olacak köyün, sekiz yılda sekizde biri bile bitirilemedi.
Manhattan'a otomobille girmek 8 dolarABD'nin New York kentinin kalbi Manhattan'a otomobille girmek artık 8 dolar. Kentin trafik sorununu çözme arayışları sonucunda alınan karar, federal hükümetten de destek gördü. Hükümetten yapılan açıklamada, New York kentine uygulamaya geçilmesi için 354 milyon dolar verileceği kaydedildi. Hafta içi 06.00-18.00 saatleri arasında Manhattan adasının 86. sokağının aşağısına giren otomobillerden 8, büyük araçlardan ise 10 dolar alınacağı açıklandı. Bölgede yaşayan ya da çalışanlara ait otomobiller için ise günlük tarifenin 4 dolar olarak belirlendiği ifade edildi.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Dağdaki yangın Atina'ya 'indi'Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki büyük orman yangını kente yaklaştı. Yunan başkentinin kuzeyindeki Pendeli Dağı'nda dün sabah çıkan orman yangını, şiddetli rüzgâr ve yetkililerin başlarda önemsememesi sonucu kilometrelerce uzunlukta bir cepheye yayılarak Atina'nın kuzey semtlerini ateş çemberine aldı. Medyadaki haberlerde şehrin Kifisia, Politia, Brilissia semtlerinin tehlikede olduğu, Melissia ve Nea Pendeli semtlerinde ise birkaç evin yandığı bildirildi. Pendeli ve civarında bulunan 3 hastane ve 2 çocuk tatil kampı acilen boşaltıldı. Büyük çoğunluğu Atina dışında tatilde olan ve yangını medyadan öğrenen, tehlike altındaki semtlerin sakinleri Yunan TV ve radyo kanallarının telefonlarını kilitledi. Yangın nedeniyle kısa süren elektrik kesintileri de yaşandı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis
'Kızılırmak kirli' uyarısı kulak arkasıAnkara'nın susuz kalmaması için gerekli önlemleri almamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i zora sokacak bir resmi belge daha gün yüzüne çıktı.
Yeni Çarşı'da YıkımAltındağ Belediyesi ekipleri Hamamönü Yeni Çarşı’da "Eski Kent Dokusunu Korumak ve Sağlıklılaştırmak" Projesi kapsamında yaklaşık 15 dükkanın yıkım çalışmalarına başladı. Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında yıkılan dükkanların yerine meydan yapılacağı bildirildi. Altındağ Belediyesi İmar Müdürü Ziya Kalaycıoğlu çalışmaların en geç bir ay içinde tamamlanacağını belirterek, "Belediyeye ait olan bu arsa üzerindeki yıkım için gerekli her türlü hukuki işlem tamamlandı. Bu alan bir ay içerisinde meydan olarak düzenlenecek" dedi. Yıkımda herhangi bir olay yaşanmazken bazı esnaflar dükkanlarını zamanında boşaltamadıkları için yetkililelerle tartıştı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Zeynep Gürcan
Risk her yerde denetim 19 ilde varMarmara Depremi'nin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın yapı denetimine ilişkin yasal mevzuat boşlukları giderilmedi. 3 yıl önce gerçekleştirilen Deprem Şûrası'nda alınan kararların birçoğu unutuldu.
Bursaray viyadüğü tamamBursa'nın hafif raylı sistemini kentin doğusuna ulaştıracak olan B etabının en zorlu bölümlerinden biri olan viyadük inşaatı son segmentinin de eklenmesiyle tamamlandı. Viyadüğün Ankara Yolu ile Gökdere Kavşağı'nı bağlayan son segmenti de yerleştirilirken, küçük kaynak işlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Ankara Yolu'nun kapalı olan bölümü bu ayın sonunda trafiğe açılacak. Viyadük inşaatı için kurulan iskelelerin kaldırılmasıyla Ankara Yolu 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak hizmet verecek. Toplam uzunluğu 493 metre olan viyadük inşaatının 195 metresi çelikten oluşuyor. 298 metresi ise prefabrik-betondan inşa edildi. Viyadük, Gökdere Kavşağı'ndan Ankara Yolu'na kadar 14 adet betonarme ayak üzerine oturuyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Sungate’e Yeni SolukTürkiye’nin ilk 7 yıldızlı tesisi Sungate Otel, 340 milyon dolar bedelle Mirax Grubu’nun oldu. Rus şirket, dev tesise Moskova’daki gece kulüplerinden yapıp, boş olan alanları da lüks villalarla dolduracak.
AKM bu şehrin belleğidirAKM'nin yıkılması odaklı tartışma keskinleşerek sürerken; Nisan 2007'de, bakanlıktan gelen yasa tasarısı gidişatın seyrini değiştirmişti.
'Seyrantepe projesinin bedeli 2.5 milyon dolar'Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Helvacı, Seyrantepe İhalesi'yle ilgili soruları yanıtladı.
Prof. Dr. Görür: İstanbul topun ağzındaProf. Dr. Naci Görür, Gölcük ve Düzce depremleri nedeniyle Marmara Denizi tabanında 240 yılda birikmesi gereken enerjinin 55 saniyede yüklendiğini belirterek, “Bu yükü, Marmara kaldırmaz. En sonuna kadar da dayansa 2029’a kadar bu iş biter” dedi.
İstanbul depreme hazır değilHacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Erçin Kasapoğlu, “Hazırlıklar, İstanbul olası bir büyük depreme yüzde 100 hazır hale gelene dek sürmelidir; bunun için geç kalmış sayılmayız” dedi.
İstanbullu güvende değilAB Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından, "75 Avrupa kentinde yaşam kalitesine ilişkin kamuoyu yoklaması" başlığıyla açıklanan araştırma çerçevesinde Ankara, İstanbul, Antalya ve Diyarbakır'dan 500'er kişinin görüşleri de yansıtıldı.
"Kültür" de "Çevre" de ayrılmalıKuruluş aşamasındaki 60. hükümette "kültür" ile "turizm" bakanlıklarının yeniden "ayrılma" sı isteniyor.
Amacımız yaşam alanlarını "engelsiz" hale getirmekEngelliler ve yaşlılar için kullanım kolaylıkları sağlayan Vitaflex mobilya donanımlarını Türkiye'ye getiren Hafele'nin Genel Müdürü Uytun, "Odak noktamız engelsiz yaşam alanları oluşturmak" diyor.
İsrail Kazısı Aksa'nın Yıkımı OlacakMescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri, İsrail'in Haremüşşerif'te yaptığı kazı çalışmasının Mescid-i Aksa'nın yıkımıyla sonuçlanacağını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Haremüşşerif'e giden Türk heyetinin raporunu kamuoyuna açıklamamasını eleştiren Sabri, “Büyük bir şaşkınlık içindeyiz” diye konuştu.
"Değirmenin suyu" artık denizden geliyorKüresel ısınma nedeniyle su sorunu yaşanan konutlarda ters osmos sistemiyle deniz suyunun arıtılmasına başlandı Özellikle deniz kenarındaki yazlık konutlar için tercih edilen arıtma sisteminin fiyatı 150 bin Euro civarında.
Bargylia susuz kalmayacakKüresel ısınma nedeniyle birçok sektör yeni projeler geliştirirken, emlak sektörü de susuzluğu yenmenin yollarını arıyor. Opet'in ortaklarından Öztürk Grubu'nun inşaat şirketi Regnum, susuzluğa çareyi deniz suyu arıtma tesisi kurmakta buldu. Regnum'un, Bodrum Güvercinlik'te inşa etttiği Bargylia Evleri'nde 150 bin Avro'luk yatırımla kurulan arıtma tesisi sayesinde, site sakinleri susuzluk sorunu yaşamayacak. Gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine İngiltere'de başlayan Regnum'un, yönetim kurulu üyesi Filiz Gürgöze , Bargylia Evleri'nin 15 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek, satış faaliyetlerinin Bodrum ve Londra'daki ofislerden yürütüldüğünü dile getirdi. Teslimine mayıs ayında başlanan dairelerin yüzde 70'i satıldı. Satılan konutların yüzde 60'ını yabancılar alırken yabancılar arasında ilk sıra yüzde 90'la İngilizlerin oldu.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Gazne sembolünü kaybetmek üzereAfganistan'daki Gazne kentinin tarihi sembolü, 800 yılı aşkın süredir birçok savaşa, işgale karşı ayakta durmayı başaran "Zafer Kuleleri" nin, kötü hava şartları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Sektöre büyük darbeSon yıllarda marketçilerden sarraflara, tekstilcilerden ihracatçılara, tefecilerden kasaplara kadar sektörü tanıyan, tanımayan, gayrimenkul bereketinden nemalanmaya soyununca, sektörde korkulan oldu. Silivri’nin Çanta Beldesi’nde ve Beylikdüzü’nde depreme dayanıklı çelik evler yapacağını vaat eden AKS İnşaat’ın ortakları Nusret Görmüş ve Ailesi, topladıkları 60 milyon YTL’yle kayıplara karıştı.
Türkiye'de suyla ilgili gelişmelerSon yıllarda IMF ve Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde verilen taahhütler 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı'na da yansımış ve özelleştirme programının içine birçok sektörün yanı sıra su sektörü de alınmıştır.
Sungate, Rusların zincir otellerinin ilk halkası olduTürkiye'nin en lüks otellerinden Sungate Port Royal Oteli'ni 340 milyon dolara satın alan Rusya'nın en büyük emlak ve inşaat firmalarından Mirax Grubu, Sungate'in kurmayı planladıkları zincir otellerin ilk halkası olduğunu açıkladı. Mirax Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kletkso, Sungate Oteli'ni satın alarak çok iyi bir projeye imza attıklarını belirterek, "En büyük yatırımlarımızı İstanbul'da yapmayı düşünüyoruz. Kamboçya'da, Moskova ve Petersburg'la Kiev'de 25 projemiz var. İstanbul'da da bir yer alacağız. Moskova gece kulüpleri dünyaca ünlüdür. Bunu Antalya'da da gerçekleştireceğiz. Otelin arazisi var. Sadece otel zinciri değil, başka alanlarda da yatırım yapmak istiyoruz" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
174 Okul Depreme Karşı Güçlendiriliyorİstanbul, 30 yıl içinde beklenen 7,5 şiddetindeki büyük deprem için hazırlanıyor. Yapılan risk analizlerine göre İstanbul'da 7,5 şiddetinde deprem olduğu taktirde 70 bin ölü, 400 bin yaralı ve 30 milyar dolarlık ekonomik kayıp bekleniyor.
Bodrum âşıklarına müjde Göltürkbükü arınacakTürkiye'nin en 'televole' tatil beldesi, atık su arıtma tesisine kavuşuyor. Bodrum'un Göltürkbükü beldesindeki 3.5 milyon YTL'lik atık su arıtma tesisi, bu yıl içinde hizmete girecek.
Kuş ölümlerinin nedeni 'siyanür'lü suİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kurbağalıdere'deki kuş ölümlerinin dereye akan sudaki "siyanür" den kaynaklandığını bildirdi. İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ümraniye Yeni Çamlıca Mahallesi İmar İskân Blokları mevkiinde bulunan Kurbağalıdere'de tespitte bulunulduğu ve zaman zaman bazı vidanjörlerin TEM Otoyolu kenarında bulunan bir menfeze yasadışı olarak atıklarını boşalttığının anlaşıldığı kaydedildi. Dereden alınan numunenin İSKİ laboratuvarında incelendiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Analiz sonuçları, dereye akan suyun siyanür içerdiğini göstermektedir. Bölgede 'kaplama' faaliyeti gösteren ve siyanür kullanan imalatçıların atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu imalatçıların dereye zaman zaman atık bırakmaları hususu da incelenmektedir. Bu imalathanelerin arıtma çıkış suları İSKİ tarafından takip edilmektedir. Bölgede son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathanenin olup olmadığı da araştırılmaktadır."
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
480 Dairede Ölüm Bekleyişi17 Ağustos Depremi'nin üzerinden tam 7 yıl geçti. 27 binanın yıkıldığı Avcılar'da değişen deprem sonrası ilçedeki tüm binalar tek tek tarandı ve ağır hasarlı binaların yıkılmasına karar verildi. Üç yıl önce de Ambarlı sahilindeki bazı binaların denize doğru kaydığı kamuoyunun gündemine taşıdı.
Midas'ın tahtında tencere izleri!Midas'ın mezarını bulan Prof. Young'un çizimlerinde hata olduğunu keşfeden genç akademisyen, tam 27 yıl sürecek bir bilmecenin içine düştü. Ortaya Midas'ın üç masası çıktı.
Sonbahar da yağışsızKuraklık ve susuzlukla savaşım veren Türkiye'nin umut bağladığı sonbahar yağmurları da bekleneni vermeyecek.
Yüzyılın felaketinin içinden yeni kentler doğduTüm Marmara Bölgesi'ni sarsan 17 Ağustos Marmara depreminin sekizinci yıldönümü için depremin merkez üssü Gölcük başta Kocaeli'nin yerleşim birimleri ile Adapazarı'nda da birçok anma etkinliği gerçekleştirilecek.
Yeniden cennetBalık çiftlikleriyle kirlenen Bodrum'daki Cennet Koyu, çiftlikler 1. derece doğal sit alanı koyu terk edince 14 yıl sonra yeniden eski haline döndü. Çomça ile Gökburun arasında kalan etrafı asırlık çamlarla çevrili koy, berrak deniziyle yine Türkiye'nin en güzel koylarından biri. Mavi Yolculuk durağı koya 14 yıl önce balık çiftlikleri kurulmuştu. Çevreci grupların altı yıllık mücadelesi sonuç verdi, çiftlikler dört yıl önce mahkeme kararıyla birinci derece doğal sit alanı koydan adalara taşındı. Bu kez de çiftliklerden geride kalan ağlar, çöpler, bidonlar sorun yarattı. Temizlik için hummalı bir faaliyet yürüten Göltürkbükü Belediyesi gelinen noktadan memnun.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Susuzluğa deniz suyu çare olur mu?Küresel iklim değişikliğinden aynı kuşakta bulunduğumuz ülkelerle birlikte bizim payımıza düşen ısınma, olumsuz senaryolara göre bundan sonra hep devam edecek.
Çöl mü, göl mü?Nasreddin Hoca'nın "Ya tutarsa" diyerek yoğurt mayaladığı Akşehir Gölü, kuraklık nedeniyle tamamen kurudu. Kuruyan gölün bir ucundan diğer ucuna traktörle geçilebiliyor.
3 bin yıllık Kibyra'da kazılar sürüyorBurdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentini gün yüzüne çıkarma çalışmaları bu yıl da başladı. İkinci sezonununa giren Kibyra antik kenti kazı ve temizlik çalışmaları, Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci'nin başkanlığında yapılıyor.
Edirne, parke yollar ve havuzlarla süsleniyorEdirne Belediyesi, 2007 yılının ilk 7 ayında 260 bin metrekarelik parke taşı döşedi. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, parke taşı döşeme çalışması ile Edirne'nin daha güzel ve modern bir hale geleceğini söyledi. Yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 37 kilometrelik yol kat edecek kadar parke taşı döşediklerini ifade eden Sedefçi, "7 ayda 260 bin metrekarelik parke taşı döşeme işini gerçekleştirdik. Yeni yerleşim merkezleri dahil olmak üzere tüm semtlerde parke taşı döşeme işi yapıyoruz. Asfaltlama yapılmayan yerlerde yollara parke taşı döşüyoruz. Altyapıyla birlikte çevre düzenlemesine de başlayacağız. Kentin değişik noktalarına süs havuzları da yapacağız." dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Muhammed Çakan
Deprem 2029'a kadar olurMerkezi ve yerel yöneticilerin bilimsel çalışmalara destek vermemesi ve kayıtsızlığından yakınan Deprem uzmanı ve İTÜ Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Ben bir bilim adamı olarak pes ettim. Teslim bayrağını çekiyorum" dedi.
Murat Nehri'nin yatağı şimdi çocukların futbol sahasıAğrı'dan geçen Murat Nehri'nin kuruduğu bildirildi. Ağrı'da Aladağ eteklerinde doğan ve Ağrı kent merkezinden geçerek Fırat Nehri'ne karışan Murat Nehri kurudu. Her yıl ilkbaharda karların erimesiyle birlikte debisi artan, yaz mevsiminde ise hava sıcaklığına bağlı olarak su seviyesinde azalma olan Murat Nehri'nde bu yıl sular tamamen çekildi. Suların çekilmesiyle çocukların oyun alanı haline gelen Murat Nehri'nin yatağı, bu görüntüsüyle kent merkezinde şaşkınlık meydana getirdi. Her yıl bu dönemlerde Murat Nehri'nde yüzdüklerini belirten çocuklar, bu yıl ise aynı yerde futbol oynamanın keyfini yaşadıklarını söyledi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tanman, Bodrum'daki sitesini tanıttıGalatasaray ve milli takımın eski futbolcusu Cüneyt Tanman'ın Bodrum'un Ortakent - Yahşi Beldesi'nde, işadamı ortağı Arif Obdan'la birlikte yaptırdığı 'Yarbasan Evleri' tanıtıldı. Sitedeki 27 villadan 15'inin, tanıtımdan önce satıldığı açıklandı.
Fiyatları 300 - 700 bin YTL arasında değişen, 100 ve 350 metrekare genişliğindeki evler, yaklaşık 22 dönüm arazi üzerine, 7 milyon euro harcanarak yapıldı. Ege ve Akdeniz mimarisi özelliklerini taşıyan Yarbasan Evleri'nin sosyal tesisleri içinde herkesin yararlanabileceği lokanta, sanat atölyeleri, köy kahvesi ve yüzme havuzu yer alıyor. Yarbasan Evleri'nin, yöresel köy dokusuna sadık kalınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da onayladığı bir projeyle gerçekleştirdiğini anlatan Cüneyt Tanman, yaptıkları evlerin, çevrenin korunması açısından, Bodrum'da bundan sonraki yapılaşmaya örnek oluşturacağına inandığını söyledi.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Kuşadası Belediyesi: Tariş arazisine imar yokTARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nin 10 yıldır tartışma konusu olan ve belediye meclisi tarafından yeşil alan ilan edilen arsası geçen hafta Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan bir konsorsiyuma satıldı ancak arsa ile ilgili tartışmalar bitmedi. Daha önce bu arsayla ilgili projeler geliştirdiklerini bildiren Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, söz konusu projeyi TARİŞ Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker'e aktardıklarını ve ortak bir karara vardıklarını belirterek "Görünen o ki, sayın Türker bize verdiği sözde durmadı ve buranın satışını yaptı" dedi. TARİŞ arsasını mülkiyeti Kuşadası Belediyesi'ne ait bir arsayla birleştirerek, tesisler yapmak istediklerini kaydeden Akdoğan, Şunları söyledi: "Kuşadası Belediyesi olarak bu arsa üzerinde bizim projelerimizin dışında proje yapılamaz. Hali hazırda burası imarda yeşil alan görünmektedir. Bu arsayı kim alırsa alsın imar durumunu değiştirmek gerekir ki, bu mümkün değildir."
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
En büyük Bauhaus Ankara'da olacakTürkiye'nin en büyük Bauhaus'u 25 Ağustos'ta Ankara'da kapılarını açıyor. Bauhaus'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki ilk yatırımını 1996 yılında İstanbul'da yapan Bauhaus, Ankara'daki ilk uzmanlık satış merkezini Eskişehir Yolu üzerindeki Cepa Alışveriş Merkezi Söğütözü'nde açacak. Bauhaus, Ankara'da 15 bin metrekare satış alanında, elektronik, hırdavat, ev tekstili, bahçe dünyası, banyo-vitrifiye, seramik, boya, halı, ahşap, resim, çerçeve, ev gereçleri, oto, el aletleri ve makine gibi yaklaşık 26 ayrı uzmanlık bölümünde hizmet verecek.
Tarih: 16 Ağustos 2007 Kaynak: CNN Türk
TMSF, İzmir'in en değerli iş merkezi projesini satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) İzmir'de projesi hazırlanan ancak iptal davaları nedeniyle tamamlanamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'ni satma kararı aldı.
Ünlü Tasarımcı Foster’ın Yeni ProjesiLondralılar’ın Gherkin olarak tanıdığı, kentte simgeleşmiş birçok binanın tasarımcısı ünlü mimar Foster’ın St. Paul Katedrali’nin çağdaş bir versiyonu olarak hazırladığı proje onaylandı.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.