Haberler

17 Temmuz 2008, Perşembe

Yüksek Yoğunluklu Kentsel Barındırma ÇözümleriYüksek Yoğunluklu Kentsel Barındırma ÇözümleriYüksek yoğunluklu barındırma, her gelir grubundan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamalı ve işgücünün temel aktörlerini dışlamaktan kaçınmalı. Nitelikli ve herkese açık yaşam alanları, parklar, bahçeler, sosyal konfor ve eğlence alanlarına yakınlık, kolaylık sağladığı kadar, bir bölge halkı oluşturacak alanlar yaratmada da kendine özgü bir duyarlılık taşır. Yükselen kule trendinin dışında form bulan 10 yenilikçi geliştirme örneği, geniş master planlarla olduğu kadar, küçük boşlukları dolduran projelerle de bizlere bazı yüksek yaşam olanaklarını gösteriyor. Haberin Devamı
Su savaşları başlıyorSu savaşları başlıyorSuya cep telefonu kadar para harcarsak su sorunu çözülür mü? Bolivya’daki gibi yağmur suyu biriktirmek için hapse girmeyi göze alabilir misiniz? Akarsular özelleştirildiğinde hayvanlar suyu pet şişeden mi içecek?
 Kentteki yol çalışmaları vatandaşa ''çile'' oldu Kentteki yol çalışmaları vatandaşa ''çile'' olduİstanbul''da 46''sı büyük şantiye, 450 ayrı noktadaki yol çalışmaları hayatı durma noktasına getirdi.
Soma’nın akciğerini kızıl canavar yediSoma’nın akciğerini kızıl canavar yediManisa Soma’ya bağlı Devlethan Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda 4 ayrı yerde yangın çıktı.
 1,5 milyar Euro cirolu Martinsa-Fadesa battı 1,5 milyar Euro cirolu Martinsa-Fadesa battıİspanya''da başta inşaat sektörü olmak üzere son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin ilk faturasını emlak acenta firması, "Martinsa- Fadesa" öderken, firmanın borsadaki işlemleri durduruldu.
 Konutta ortalama faiz yüzde 1.63''e yükseldi Konutta ortalama faiz yüzde 1.63''e yükseldiBankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranları bu hafta yerinde saydı. Konut kredi faizleri yüzde 1.48 ile yüzde 1.96 arasında değişiyor.
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
 ''En yüksek'' tahtına konutlar oturdu ''En yüksek'' tahtına konutlar oturduİstanbul''da arsa arzı eksikliği nedeniyle, sosyal donatı alanlarına da yer ayırabilmek için inşaat şirketleri tarafından tercih edilen uzun binalar, kentin haritasını da değiştiriyor.
Biopark doğal hayatı göletle buluşturuyorBiopark doğal hayatı göletle buluşturuyorBiopark Biyolojik Havuz Sistemleri, doğal yüzme göletleri ve biyolojik arıtma sistemleri konusunda Avusturyalı Rabags ile gerçekleştirdiği lisans anlaşmasıyla firmanın ekolojik havuz ve göletlerini Türkiye''ye getiriyor.
Kırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıKırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıRestore edilerek yepyeni bir çehre kazanan Kırklar Kilisesi Sokağı’nın açılışı, Mardin Metropoliti Saliba Özmen, Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu ile 2008 yılında Gülen Boya’nın iletişim yüzü olan Ajda Pekkan’ın katılımıyla gerçekleşti.
 300 milyon dolarlık ''212'' alışveriş merkezi geliyor! 300 milyon dolarlık ''212'' alışveriş merkezi geliyor!İstanbul Bağcılar''da yapımı devam eden 212 İstanbul Alışveriş Merkezi, Mayıs 2009''da açılıyor.
 Deniz üssünde orman yangını Deniz üssünde orman yangınıMuğla''nın Marmaris ilçesinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı''nın sorumluluk bölgesinde bulunan ormanlık alanda, dün saat 11.00 sıralarında orman yangını çıktı.
Yarım saatlik arıza hava kirliliği yaptıYarım saatlik arıza hava kirliliği yaptıİz­mir’in Ali­ağa İl­çe­si’nde bu­lu­nan Pet­kim Pet­ro­kim­ya A.Ş. te­sis­le­rin­de­ki yak­ma üni­te­sin­de, bu­har üre­tim sis­te­min­de mey­da­na ge­len arı­za ha­va kir­li­li­ği­ne ne­den ol­du.
Yapay İklimli Modern Kentler ve MimarlıkYapay İklimli Modern Kentler ve Mimarlık“İnsanlar kışın evlerini ısıtabiliyorsa, neden yazın soğutamasınlar?” 1918 yılında Alexander Graham Bell’in sorduğu bu sorunun cevabı niteliğindeki klima sistemleri, 20. yy’da modern yaşamın bir parçası haline geldi ve başta ABD olmak üzere tüm dünyada yeni mimari formların oluşmasına yol açtı. İklimleme teknolojileri, dışarıya kapalı yapay iklimler yaratarak ve coğrafi değişiklikleri çevresel bağlamda “anlamsız” hale getirerek insanın doğayla olan ilişkisini köklü biçimde değiştirdi.
Fransa’nın ‘dünya mirası’ endişesiFransa’nın ‘dünya mirası’ endişesiUNESCO, Türkiye gibi Fransa’yı da sıkıştırıyor. Dünyanın en ünlü mağara resimlerinin olduğu Lascoux tehdit altında. Fransızların da başı UNESCO Dünya Mirası Komitesi’yle dertte.
Paterson Köşkü KurtarılıyorPaterson Köşkü KurtarılıyorYıllardır atıl durumda olan Bornova’daki tarihi Paterson Köşkü için kurtuluş kararı… İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da atıl durumda kalan 149 yıllık Paterson Köşkü için Bakanlık’la protokol imzaladı.
Büyükşehirlerde iki binadan biri kaçakBüyükşehirlerde iki binadan biri kaçakSayıştay, düzensiz ve kaçak yapılaşmanın olduğu kentlerde altyapı planlaması ve koordinasyonundan bahsedilemeyeceğini belirterek, büyükşehirlerin çoğunda yüzde 50’yi aşan oranlarda kaçak yapılaşma bulunduğunu bildirdi.
Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®DuPont, masif yüzey çözümü DuPont™ Corian®’ı sektörle buluşturmasının ardından her geçen gün kendini geliştirerek yaratıcı renk seçenekleri ile tasarım dünyasındaki heyecan verici gelişmelere ayak uyduruyor.
Burası ArdaBurası ArdaHürriyet''in geçen yıl 2 Ağustos’ta "Ya nehirler kurursa" başlıklı haberiyle yaptığı uyarı gerçek oldu. Tarımda aşırı su kullanımı ve kuraklık birleşince Türkiye kuru nehirler ülkesi haline geldi.
Nemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüNemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüMimari, yapı tasarımı, iç mimari, peyzaj planlama, bölge planlama ve bu alanlara ek olarak yapı modelinin strüktürel analizi, hesaplamalar ve mühendislik çizimlerinde de kullanılan Allplan, disiplinlerarası iş birliğini geliştirmeyi ve buna bağlı olarak tasarım ekiplerinin daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle proje hazırlayabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Allplan’ın yeni versiyonu Allplan BIM 2008''de kullanıcılar, programın arayüzünü kendi çalışma yöntemlerine, projenin tipine veya aşamasına göre uyarlayabiliyor. Eskiz, iki boyutlu çizimler, 3 boyutlu görsellerin yanı sıra metraj ve maliyet verileriyle obje tabanlı bina modelleme araçları da sunan Allplan BIM 2008 kullanıcıları, tüm bu fonksiyonları barındıran tek bir tasarım sisteminde çalışabiliyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Metin Hepgüler''in Doğan Tekeli''ye CevabıMetin Hepgüler''in Doğan Tekeli''ye CevabıArkitera Mimarlık Merkezi olarak Metin Hepgüler''le gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ardından Doğan Tekeli, Hepgüler''in iddialarına yaptığı bir açıklamayla yanıt vermişti. Metin Hepgüler, söyleşide dile getirdiği geçmişe ilişkin konuların birer iddia değil, belgelerini halen sakladığı gerçekler olduğunu belirtti. Hepgüler''in cevabını ve ekte sunduğu belgeleri aktarıyoruz: "Benimle yapmış olduğunuz mülakatımızdaki tüm veriler hakikattir. Doğan Tekeli Bey’in genç ortaklarının ısrarı ile yazdığını söyledikleri ve size neşriyat için gönderdikleri cevaplarına doğan hukuki hakkımı kullanarak ve ilgili belgeleri ekleyerek bilgileriniz ve yayına açmanız için gönderiyorum."
Fethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam  Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''ndan İzlenimlerFethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''ndan İzlenimlerYoğun sayılmayacak bir katılımla gerçekleşen Fethiye Belediyesi Alışveriş ve Yaşam Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması Kolokyumu''nun açılış konuşmasını yapan Mürşit Günday, aynı anda düzenlenen üç ulusal yarışmanın katılımcı sayısında azalmaya neden olacağını düşündüğünü, ancak 109 projenin katılmasıyla bu düşüncesinde yanıldığını söyledi.
Haliç’in Müze İskeleleri’ni Gençler TasarlayacakHaliç’in Müze İskeleleri’ni Gençler TasarlayacakÇuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ tarafından, yaratıcı ve genç fikirlerle alüminyum sektörünün gelişimini desteklemek üzere geleneksel hale getirilen Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması 2008 yılında da devam ediyor.
Fatih''te 69 olan mahalle sayısı 24''e düşürülüyorYeni Belediyeler Yasası çerçevesinde Eminönü ile birleştirilen 422 bin nüfuslu Fatih ilçesinin 69 olan mahalle sayısı 24''e düşürülüyor. Yeni düzenleme gereğince Çarşamba ile özdeşleşen Kocadede Mahallesi, Beyceğiz''le birleştirilerek ''Atikali'' oldu.
İki mahalle daha yenilendiBornova Çamkule Mahallesi ile Altındağ''da kaldırım düzenlemesi, kanal yenilemesi, ızgara imalatı, yağmur suyu kanalları yapıldı, park alanı düzenlemeleri gerçekleştirildi.
Yapıtsan, 7 kat binayı 7 milyona teslim edecekİzmir''de prestij projelere imza atan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Cem Özakbaş, "İnşaatı 18 ayda içinde bitireceğiz" dedi. İş Bankası 20 yıldan fazla bir süredir hizmet verdiği Alsancak şubesinin faaliyet gösterdiği 7 katlı binayı yıkmaya karar verdi.
"Tesettür"lü binalar kenti İzmir...İzmir''de çirkinlikleri örtü ile kapatmak, geçtiğimiz yıllarda yapılan Uluslararası Akdeniz Oyunları sırasında icat edildi. Yabancı sporcuların geçeceği güzergahlardaki çirkinlikler örtü ile kapatıldı.
Mühürlü mağaranın sırrıAmerika kıtasının bir zamanlar en büyük yerleşimi olan yüksek piramitleri ve geometrik tapınaklarıyla ünlü Teotihuacan’daki mühürlü mağarada antik bir uygarlığın sırları yatıyor.
KEY düzenlemesi geçti, TMSF’nin Hazine borcu siliniyorKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine ilişkin düzenlemenin de dahil edildiği yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ödemelerin başlaması bekleniyor.
Nükleer atıklar tamamen bertaraf edilemiyorGreenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, dünyanın hiçbir ülkesinde nükleer atıkları tamamen bertaraf etmeye yönelik bir çözüm bulunamadığını belirtti.
Hızlı Tren Bursa’ya da gidecekUlaştırma Bakanlığına bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) ve TCDD, Bandırma ve Bursa’yı Osmaneli veya İnönü’den Ankara-İstanbul hızlı tren hattına bağlayacak proje üzerinde çalışıyor.
Porsuk’ta kuraklık tehlikesiEskişehir ve Kütahya’nın can damarı Porsuk Çayı’nda kuraklık baş gösterdi. Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 38’e kadar düştü.
Kimmeryalıların sığınağı Altınoluk!‘Barbar Conan’ın kavmi Altınoluk’ta aranıyor. Arkeologlara göre, savaşçı ve göçebe Kimmerlerin hiçbir yerde bulunamayan izleri burada olabilir.
Selimiye, ‘Pisa Kulesi’ mi oldu?Selimiye Camii’nin dört minaresinden birinde 30 yıldır var olduğu iddia edilen eğrilik araştırılıyor. Simetriyi bozan eğriliğin taş gövdeden değil, külahtan kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Emlakçılığı nete taşıyıp, 400 temsilciliğe ulaştıIlkon Emlak, internet üzerinden başlattığı sanal emlak ofis sisteminde, temsilcilik sayısını 400''e çıkardı. Ilkon''un patronu Kaya Şahin şirketin emlak alanında, kendi geliştirdiği teknolojisi ve etkili emlak alım-satım yöntemleriyle interneti kullandığını belirterek şöyle konuştu: "Teknolojinin gelişmesi ile tüm dünyada internet kullanımı da arttı. Bu da farklı iş imkanlarının da doğmasını sağladı. Türkiye''de ilk kez uyguladığımız bu sistem sayesinde, herkes kendi işinin sahibi olacak ya da ikinci bir iş imkanı oluşturabilecek."
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Hazine''ye ait araziler, arsa ve binalar 49 yıla kadar kiralanabilecekSerbest Bölgeler Kanunu ile Gümrük Kanunu''nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda kabul edildi.
TOKİ, taksitlerini yüzde 4.5 arttırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), kredi ve konut bedellerinin ödenmesine ilişkin taksitleri, yılın ikinci yarısı için yüzde 4.5 artırdı.
Atatürk Orman Çiftliği için kanun teklifi kabul edildiTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GGM) devrini öngören kanun teklifi kabul edildi.
”İstanbul''un su sorunu yok”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul''un su sorunu yok, İstanbullu su tasarrufu yapıyor" dedi.
Havaray rahatlatacakİstanbul’da trafiğin yoğun olduğu bölgelere yapılacak havaray sistemiyle araç kalabalığı engellenecek. Kilometre maliyeti 25 milyon YTL olarak hesaplanan havaray, toplam 55 km olacak.
Üstyapı, yıl sonuna kadar yetiştirilecekEsenler Belediyesi’nin cadde ve sokakları güzelleştirmek ve daha kullanışlı hale getirmek için yürüttüğü düzenleme faaliyetlerinde sona yaklaşıldı. Çalışmanın başladığı 2006 yılında, 12 mahallenin 309 sokağında bordür ve tretuvarları yenileyen belediye, 2008 yılı sonuna kadar bütün sokaklarda çalışmaları tamamlamış olacak. Öncelik sırasına göre hizmetleri yürüttüklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, “Altyapıyı tamamladıktan sonra üstyapıya başladık. Değişik mahallelerimizde yaklaşık 20 bin ton asfalt serimi yaptık. Gerek tretuar ve bordür, gerekse baskılı beton uygulaması yapılan sokak ve caddelerimiz çok çağdaş ve güzel bir görünüm kazandı” dedi.
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Gültekin Kaya
Gökçek ODTÜ''yü yıktıracak!Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediye arasındaki kavga ODTÜ''ye uzandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, ODTÜ''deki “uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmayan” binalarla ilgili, “Eğer kaçak yapılarla ilgili aykırılıklar düzeltilmezse bu yapılar yıkılacak. Yasa bunu emrediyor” dedi.
Enerjisa sektörün en büyük kredisini aldı: 1 milyar euroEnerjisa, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Akbank ve WestLB AG koordinasyonundaki uluslararası finans kurumları ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 1 milyar euroluk kredi anlaşması imzaladı.
Çeşme isyanıBelediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, kaliteli eğlence yerleriyle dünya turizm standartlarına uyum sağlamaya çalışan Çeşme’de, arazi tahsisi ve SİT kararları yüzünden yatırımların engellendiğini belirtti.
Bursaray''da "C Etabı"na imza“Bursa Hafif Raylı Sistemi’nin (BursaRay) Uludağ Üniversitesine (UÜ) kadar uzatılmasını öngören “C etabı”nın yapım sözleşmesi, törenle imzalandı."
Ankara’nın konut açığı Bayraktar’ı utandırdıMamak töreninde konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "200 küsür konuta 7 bin küsür başvuru oldu. Ben bu tablodan utandım demek ki bu kadar insanın konuta ihtiyacı var" dedi.
Konut Yardımı tozlu raftan çıktı, iki haftada ödenecekBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında çalışanlardan kesilen paraların iki hafta içinde hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı.
İstanbul''da binaların yüzde 70''i, başkentte yüzde 40''ı kaçakSayıştay, "Büyükşehir belediyelerinde altyapı faaliyetlerinin koordinasyonu" konulu bir performans raporu hazırladı. Rapora göre kaçak yapılaşmada ilk üçe İstanbul, Ankara ve İzmir girdi.
İzmir''den sonra Antalya da Expo yarışına hazırlanıyorAntalya, Expo için kolları sıvadı. Dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından olan ve Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından 1851''den beri organize edilen Expo''lara evsahipliği yapmak için çalışmalara başlayan Antalya 2017, 2020 ve 2023''te yapılması hedeflenen organizasyonlara aday olacak.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Davası SonuçlandıYarışmacılardan Kaan Özer, Demet Badem ve Cem Açıkkol, yarışmanın sonuçlandırılması ve ödüllerin belirlenmesi istemiyle Ünye Belediye Başkanlığı’na açtığı davayı kazandı.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Yalıtım Bilincini ArttırıyorYalıtım ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturulması ve yapılarda enerji verimliliğinin artırılması yönünde faaliyet gösteren İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), kamuoyunda yalıtım bilincini geliştirmek amacıyla düzenlediği ödüllü Karikatür Yarışması''nın bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor. Yalıtımın İnsana, Çevreye ve Ekonomiye Katkıları konulu yarışmaya BASF Yapı Kimyasalları platin sponsor olarak destek veriyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Somfy’den İç Dekorasyon Pazarına Yeni Bir ÇözümSomfy Türkiye, ilk kez bu sene Yapı Fuarı’nda tanıttığı WireFree %100 Kablosuz Motorları’nın lansmanını, bu kez de perde piyasasının önde gelen firmaları için gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul The Plaza Hotel’de yapılan toplantıya Somfy Orta Doğu ve Somfy Fransa yetkilileri de katılımcı olurken, Somfy’nin bu özel teknolojisi ile iç dekorasyon pazarına yeni bir çözüm getirileceği belirtildi.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Bostik SA Tekbau AŞ’yi Bünyesine Kattı3 yıl önce sektörün güçlü markası Çekomastik ile Türkiye pazarına giren Total Grubu kuruluşlarından Bostik SA, Tekfen Holding kurucu ortağı Ali Nihat Gökyiğit Holding iştiraklerinden Tekbau AŞ’yi de bünyesine katarak Türkiye’deki faaliyetlerini genişletti.
Güneş enerjili ibadet“BAPS Shree Swaminarayan Mandir” adlı Hindu tapınağı tüm enerjisini güneş panelleriyle elde edecek. Şu anda inşaatı devam eden tapınak tapınak gelecek yaz hizmete açılacak. Shree Swaminarayan Mandir tapınağı 60 KW güneş enerjisi sistemine sahip olacak. Tapınakta ayrıca ampül yerine doğal ışık kullanılacak. Tapınaktaki havanın kalitesi ise dikilen ağaçlarla arttıralacak. Tapınakta külterel merkezin dışında sınıflar, bir jimnastik salonu, yemek salonu ve sergi salonu yeralacak.
Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: NTVMSNBC
İskenderun’a 600 milyon dolarlık termik santralTanıtım dosyası Çevre ve Orman Bakanlığı’na sunulan termik santral ithal kömürle çalışacak, yıllık 3 milyar 917 milyon kilovatsaat enerji üretimi yapacak.
Tarihi yapılar, emlak vergileriyle onarıldıİzmir Valisi Cahit Kıraç, 2 yılda kent genelinde belediyeler tarafından projelendirilen 75 tarihi yapının restorasyonu için 24 milyon YTL''lik kaynak aktardıklarını söyledi.
Meclis''te Çevre SürdürülebilirliğiG8 Zirvesi tamamlandı, ama patlamayan bomba gibi, hiçbir sonuç alındığı söylenemez, hatta alay konusu da olduğu söylenebilir. Peki Türkiye’de nasıl gidiyor çevre sürdürülebilirliği?
Vali Harput''tan Misi''ye destek sözü"Vali Şahabettin Harput, Nilüfer Belediye’sinin Misi Tarihi Dokuyu Koruma ve Yaşatma Projesi kapsamında restorasyon ve cephe sağlıklaştırma çalışmaları yürüttüğü Misi’de (Gümüştepe) incelemelerde bulundu."
Yabancıya mülk satışı yeniden başlayacakAnayasa Mahkemesinin yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararının yürürlüğe girdiği 16 Nisan 2008 tarihinde, yasal boşluk bulunduğu için geçici olarak durdurulan satışlar, yeni yasanın bugün yayımlanması nedeniyle yeniden başlatılıyor.
Finanskent start alıyorKamuya ait finans kuruluşlarının İstanbul''a taşınması için sunulan yasa teklifi Meclis''te beklerken, ilk somut adımı Ziraat Bankası attı.
ANAP’ın Binası İş Merkezi mi Olacak?Turgut Özal tarafından 1983’de kurulan ve yıllarca iktidarda kalarak Türk siyasi yaşamında önemli bir rol oynayan ANAP zor günler geçiriyor.
İngiltere nükleere doymuyorİngiltere, özel sektöre “sınırsız” sayıda nükleer santral kurma hakkı tanıyor. Akdeniz İçin Birlik Toplantısı’nda 42 ülke temsilcisine “petrol-sonrası enerji politikası”nı anlatan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Kyoto Protokolü ve iklim değişimini nükleer enerji politikasına kılıf yaptı.
Kent-Yorum: Paramparça Bir Biz, Mücadeleyiz!Tahribat gücü yüksek bir patlayıcı kalmış elimizde. Kapının önüne mi koysak, evin içinde mi uğraşsak bilemiyoruz. Ama öyle ya da böyle bir şeyler parçalanıyor... Ev bark, konu komşu, mahalle, sokak, bahçe, su, hayat hepsi paramparça.
ABD mortgage için kredi musluklarını açıyorABD Merkez Bankası (FED) ve Hazine’den, mali olarak zor durumdaki ABD’nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac’e destek kararı çıktı.
Fırtına Vadisi’nde çöp fırtınasıDünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisi yeniden çöplük oldu. Çevre örgütlerinin ve bölgede yaşayan vatandaşların tepkileri vadiyi çöplük olmaktan kurtaramıyor.
Kentler kimin?Geçmişten günümüze uzanan hoyratlıklarla tahrip edilen tarih ve kültür değerlerimize nasıl sahip çıkılacak? Kentler ve çevre nasıl korunacak?
İstanbul Avrupa''nın en iyi üçüncü şehriİstanbul, Amerika''nın çok satan ''''Travel and Leisure'''' dergisinin yaptığı ankette, Avrupa''nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana''yı geride bırakarak, bu yıl da Avrupa''nın en iyi üçüncü şehri seçildi.
Zincirli Höyük''te kazı zamanıGaziantep''in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırları içinde yer alan Zincirli Höyük''te, kazı çalışmaları başladı. Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davit Scholen başkanlığındaki ekip tarafından Chicago Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan kazılar 2 ay sürecek.
Hidroelektrik santraller Erzurum''a hayat verirMÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Dursun Yıldız, Türkiye''nin 3 önemli nehri olan Aras, Fırat ve Çoruh''un Erzurum''dan doğduğunu ve bu nehirler üzerine kurulacak hidro elektrik santrallerin bölge ekonomisini canlandıracağını belirtti.
İspanya''daki krizin ilk faturasını "Martinsa" ödediİspanya''da başta inşaat sektörü olmak üzere son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin ilk faturasını emlak acenta firması ''''Martinsa Fadesa'''' öderken, firmanın borsadaki işlemleri durduruldu.
"Dinar bir hazine üzerinde oturuyor"Afyonkarahisar''ın Dinar ilçesinde başlatılan Kelainai-Apameia Kibotos ve çevresinde başlatılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Haluk İmga, ''''Dinar bir hazine sandığının üzerinde oturuyor'''' dedi.
Tarlabaşı’ında ‘Ruh’ ve ‘Beton’“Betonsuz bir karış yer kalmasın!” Bu başlığı görür görmez okuduğum makalenin yazarı Pakize Suda’ydı... Bizim milletin “beton sevgisi”nden yakınırken sözü “Tarlabaşı projesi”ne getirmesi ise “dahiyane”ydi...
Çevre dostu binalarCanlı olarak NTV''de ekrana gelen “Yeşil Rehber”de bugün, çevre dostu binaları ifade eden “Yeşil Mimari” konu alınıyor. Esra Sert’in hazırlayıp sunduğu yapıma, Yrd. Doç. Mehmet Bengü Uluengin ile mimar Eren Yorulmazer konuk oluyor. Programda, Yeşil Mimari’nin insan hayatına katkıları ve farkları üzerine sohbet ediliyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sabancı, 1 milyar euroluk krediyle 10 santral yapacakEnerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, “2015 yılına kadar 5000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. Bunun için de 6.5 milyar dolarlık bir yatırım planlıyoruz” dedi.
Alibeyköy Barajı kuruduTürkiye’nin megakenti İstanbul’un barajları yine alarm veriyor. Barajların doluluk oranları, büyük sıkıntının çekildiği geçen yılın bile altına düştü, Alibeyköy Barajı yine kurudu.
KEY iki hafta içinde ödenecekUzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden KEY ödemelerinde sona gelindi. Başbakan Tayyip Erdoğan, KEY ödemelerinin iki hafta içinde yapılacağını açıkladı.
Belediyeler, 15 yıl dayanacak yola 5 yılda bir asfalt döküyorSayıştay, denetlediği büyükşehir belediyeleri ve diğer belediyelerde 1 milyar 428 milyon YTL asfalt, 420 milyon YTL de kaldırım çalışmaları için harcama yaptıldığını saptadı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.