Haberler

17 Temmuz 2009, Cuma

Geçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuGeçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuBir binanın kıymetini bilmemiz için ne kadar yaşlanması gerekiyor? Peki ya bir binanın kültürel önemi, maddi ve bürokratik sorunları ne zaman gölgede bırakır? Bunlar, Kisho Kurokawa''nın yıkılma ihtimali taşıyan tarihi binası Nakagin Kapsül Kulesi söz konusu olduğunda akla gelen ilk sorular. Akıl almaz kentsel yaklaşımları Japonya''nın savaş sonrası dirilişinin simgesi haline gelen Metabolizm hareketinin az bulunur yapısal bir örneği olan kule, şu anda köhnemiş durumda. Haberin Devamı
Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not İstanbul Çağlayan''da Varyap tarafından yapımına devam edilen Avrupa''nın en büyük adliye sarayı AB''den ilk onayı aldı!
Seyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıSeyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıBaşbakanlık genelgesine göre, seyyar bir tavanıya da çatısı (çadır, güneşlik vb. dahil) olanyerler de "kapalı alan" olarak değerlendirilecek.
Fotoğraf sanatçısı Shulman öldüFotoğraf sanatçısı Shulman öldüMimari fotoğraflar çeken ünlü fotoğrafçı Julius Shulman 98 yaşında yaşamını yitirdi.
Görüntü kirliliği örtü ile önlendiGörüntü kirliliği örtü ile önlendiİzmir''in merkezi noktalarından biri olan Çankaya''daki eski Atlas Oteli binası, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan özel tasarımlı bir örtüyle kaplanarak kötü görüntüsünden kurtarıldı.
1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardı1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardıYeni Boğaz Köprüsü''ne raylı sistem tartışılıyor. Almanların II. Abdülhamit''e önerdiği köprüde de raylı sistem vardı.
Tarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaTarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaEmektar binanın çatısı, tüm doğramaları, kanalizasyon sistemi, 2 milyon TL''lik yatırımla elden geçirilecek.
''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandı''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandıİsmet İnönü''nün ''eski eser'' sayılan Maçka''daki 2 katlı villasına çivi bile çakamayan torunları muradına erdi. Evle ilgili imar değişikliği talepleri Belediye Meclisi''nde kabul edilen torunlar, villayı yıkıp 4 katlı bina inşa edebilecek.
Ankara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi''nin ilk ray kaynağı, yarın saat 11.30''da Konya-Pınarbaşı''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katılımıyla yapılacak. Sözkonusu hatta hızlı tren 2010 sonunda sefere başlayacak. Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakika olacak.
Fenerbahçe''nin projesine mühürFenerbahçe''nin projesine mühürKadıköy Belediyesi''nin açtığı ve ilanı Bursa''da bir yerel gazetede yayınlanan ihale sonucu Fenerbahçe Spor Kulübü''ne verilen 58 dönümlük arazide başlatılan inşaat çalışmasına mühür vuruldu.
Ayasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattıAyasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattı‘Kültür başkenti‘ İstanbul''un ‘doğru'' aydınlatılması için düğmeye basıldı. Ayasofya''nın yeni aydınlatma tasarımını iGuzzini ve Tepta Aydınlatma kazandı.
İşte dünyanın en iyi 100 oteliİşte dünyanın en iyi 100 oteliDünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI''nin 35 milyon müşterisi arasında yaptığı ankette belirlediği "Dünyanın En İyi 100 Oteli" arasına, 20 Türk oteli de girdi.
Avrupa''da yılın müzesi olmak için Türkiye''den altı adayAvrupa''da yılın müzesi olmak için Türkiye''den altı adayTürkiye''den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, santralistanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" ödülü için aday oldu.
Adanalılar bile bölgede arsa kapatmaya çalışıyorAdanalılar bile bölgede arsa kapatmaya çalışıyorBoğaz''a yapılması planlanan üçüncü köprü yatırımından rant sağlamak isteyenler tahmini güzergâh bölgesinde arsaya koştu.
3. Havalimanı Gazitepe''ye3. Havalimanı Gazitepe''ye1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Plana ilişkin raporda, İstanbul''un 2023 nüfusu 16 milyon olarak belirlenirken 3. Havalimanı''nın Silivri''nin Gazitepe mevkiine inşa edileceği kesinleşti. 3. köprü projesi ise raporda yok sayıldı.
Gizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGSM (Global System for Mobile Communications/Mobil İletişim için Küresel Sistem) ağının kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan baz istasyonları, kuruldukları bölgede yaşayan insanların tepkisine neden oluyor. Genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan istasyonların, yaydıkları mikrodalgalar nedeniyle birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğinden şüpheleniliyor.
Terminal Planner ile Kristal Elma Sahnesi''ndeTerminal Planner ile Kristal Elma Sahnesi''nde16 Haziran 2009 tarihinde reklam ajanslarının ve çalışanlarının ortaya koydukları çalışmaların ödüllendirildiği 21. Kristal Elma Ödül Töreni''nde, reklamcılar, Terminal ekibi tarafından tasarlanan Planner sistemiyle gerçekleştirilen sahne üzerinde boy gösterdiler.
RMJM''den Başkent''e Lüks OtelRMJM''den Başkent''e Lüks OtelUluslararası mimarlık ofisi RMJM, Özkar İnşaat tarafından geliştirilen J. W. Marriott Hotel''i tasarladı.
Yeni Dönüşüm UygulamalarıYeni Dönüşüm UygulamalarıEndüstriyel yapıları, üretim tesislerini, tren depolarını, enerji istasyonlarını ve bu tip benzer yapıları günümüz firmaları için ofis alanına dönüştürmek kolay bir görev değil. On yıl önce ofis olarak tasarlanan binalar bile, gün ışığına önem veren, açık planlı, fikir aktarımını destekleyen, değişen ihtiyaç ve teknolojilere göre esneklik gösterebilen ve çevresi ile güçlü bağlar kurabilen günümüz modern ofis koşullarını sağlamıyor.
Emre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awards''da Finale KaldıEmre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awards''da Finale KaldıEAA - Emre Arolat Architects, "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden biri olan "2009 Emirates Glass Leaf Awards"da "Çok Amaçlı Yapılar" kategorisinin üç finalistinden biri oldu.
Yeniden cazibe merkezi olacakOsmanlı Sadrazamı Lala Mustafa Paşa tarafından Konya''nın Ilgın ilçesinde yaptırılan ve son yıllarda bakımsız görünümüyle dikkati çeken Mimar Sinan''ın eseri olan külliye, restorasyon çalışmalarının 2010 yılında tamamlanmasıyla yeniden cazibe merkezi olacak.
"Stadın % 24''ünü yaptım" diyen Talu yargı yolundaEren Talu''nun yürütmeyi durdurma için harekete geçtiği belirtildi. Sektörde Talu''nun "İnşaatın yüzde 24''ünü yaptım, yeni yüklenici benim projemi kullanacak" diyerek sonuç alabileceği konuşuluyor.
Mardin Belediyesi''nden iki bin konutMardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin''de iki bin konut yapılacağının müjdesini verdi.
Fi-Yaka Beylikdüzü zamanında başladıİnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Fiyapı, Fi-Yaka Beylikdüzü evlerinin temellerini söz verdiği tarihte attı.
Rusya, UNESCO Başkanlığı için kesenin ağzını açtıUNESCO Başkanı Japon asıllı Koitiro Matsura''nın kasım ayında görev süresinin dolmasının ardından boşalacak koltuk için Rusya kolları sıvadı.
Muğla''da orman yangınıMuğla''nın Dalaman ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangına 3 helikopter ve 2 uçakla müdahale edildi.
Uludağ''a ilk kazma 2010''daÇevre ve Orman Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mustafa Eldemir, otel sahiplerinin işi yokuşa sürmemeleri halinde 5 yıl sonra bambaşka bir Uludağ''ın tüm dünyanın hizmetine gireceğini müjdeledi.
MÜSİAD: Kamunun yaptırdığı konutlar niteliksizMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, kamu ihalelerinde birçok müteahhitin düşük fiyatla inşaat işi aldığını belirterek, "Bu müteahhitler inşaatta malzemeden kısıyor" uyarısında bulunuyor.
Saadet Sayın AEERPA''nın Yönetim Kurulu Üyeliğine SeçildiTürk Serbest Mimarlar Derneği üyesi mimar restorasyon uzmanı Saadet Sayın, üyesi bulunduğu Avrupa Restorasyon Firmaları Birliği (Association Européenne des Entreprises de Restauration du Patrimoine Architectural AEERPA) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Avrupa Komisyonu’nun, AEERPA’dan talebi, mimarların koruma alanındaki eğitimine yönelik programların hazırlanmasında danışman olarak görev yapmak.
Tarih: 17 Temmuz 2009
Büyükşehir’de görev değişikliği…İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde bazı daire başkanlığı ve müdürlüklere yeni atamalar yapıldı.
Konut satışları ve kiralar artıyorGaranti Mortgage''nin desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan Emlakendeks''in haziran ayı raporuna göre geçen ay konut satış fiyatları en çok Bursa''da yükseldi.
Arolat Emirates Glass''a çok yakınAldığı uluslararası ödüllerle adını duyduğumuz Emre Arolat’ın kurucularından olduğu Türkiye’nin en büyük mimarlık ofisi EAA-Emre Arolat Architects, 7800 Çeşme Konutları ve Oteli projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden Emirates Glass Leaf Awards’da ‘Çok Amaçlı Yapılar’ kategorisinin üç finalistinden biri oldu. Emirates Glass Leaf Awards ödülleri, 4 Eylül’de Berlin’de yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek. Finalde bu kategoride Kohn Pedersen Fox Associates PC tarafından tasarlanan Shanghai World Financial Center ve Space Craft Architects’in O-Central binası ile yarışacak ‘7800 Çeşme Konutları ve Oteli’, tüm kategorilerin üstünde tek bir projeye verilecek Overall Winner ödülünün de adayları arasında yer alıyor.
Tarih: 17 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tanık: Gökçek’in mühendisleri cetvel kullanmayı bilmiyorlarÇankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yeraltı kavşağı yapılacaksa "trafiğin asla birbirini kesmemesi gerektiğini" belirterek, "Sayın Başkana bu projeyi yapan mühendisler hem cetvel kullanmayı bilmiyorlar, hem de o yöndeki bir uygulamadan ona bilgilendirmedikleri için ortaya çıkacak bir kazada durumunda bu tür olayların yaşanacağı gözönüne alınamamıştır" dedi.
Isı sektöründe "yeşil" adımlarKüresel ısınma tehdidinin giderek büyümesi, ısı sektörünü, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği sağlayan cihazların kullanımına yöneltiyor.
Denizli de "güneş enerjisi" diyorDenizli Valisi Yavuz Erkmen, Orköy projesi kapsamında köylere kurulan güneş enerjisi sistemiyle Denizli''de maddi olarak yıllık 1 milyon 44 bin lira israfın önlendiğini söyledi.
Çöpten gelen 2,5 milyon dolarGaziantep Büyükşehir Belediyesi, çöplerden elde edilen gazla elektrik üretimini sağlayacak ''''Katı Atık Düzenli Depolama Alanının Rehabilitasyonu ve CNG & Elektrik Üretim Tesisi Projesi'''' ile her yıl katı atıkların depolanması için ayırdığı 2.5 milyon doları yeni yatırımlarda kullanabilecek.
Sigarada pazar şemsiyesi kriteriSağlık Bakanı Akdağ, iki gün sonra şemsiye altında bile sigara içilemeyeceği tespitine açıklık getirdi: ''Üç beş tane pazar şemsiyesini getirir bahçeyi örterseniz olmaz. Yasa konusunda yeniyiz. Hata varsa, eksik varsa düzeltiriz''
Eski günlerdeki gibiCami, imaret ve han olmak üzere üç bölümden oluşan Lala Mustafa Paşa Külliyesi, 1574-1584 yılları arasında yaptırıldı. Osmanlı külliyeleri içinde önemli bir yere sahip olan ve cami, sübyan mektebi, imaret, çarşı, iki han, fırın, mutfak, medrese, hamam, kütüphane, dükkanlar, şadırvan sebil, samanlık, odunluk, ve görevli odalarından oluşan külliye, dönemin önemli ilim ve ticaret merkezlerinden biri olarak kullanıldı.
Üçüncü köprüye ''Hayır'' diyenler buluşuyorAdım adım ilerlemekte olan, İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü planlarını kent için bir ‘cinayet'' olarak görenler de var.
Sabıkalı pistin boyu uzuyorİstanbul Atatürk Havalimanı''nda birçok kazanın yaşandığı 06-24 pistinin 250 metre uzatılarak 2 bin 650 metreye çıkarılması ve pistteki çatlakların onarımı işi ihalesi yapıldı.
Regnum: Bodrum''da hem parası hem statüsü olana ev satacağızRegnum''un Başkanı Ufuk Öztürk ''Escana'' projesini tanıttı. Bodrum''da fiyatları 2.3 milyon euroya varan 25 lüks villalık ''Escana'' projesini tanıtan Regnum''un Başkanı Ufuk Öztürk, "Sadece parası olana değil, ''statüsü de olana'' ev satacağız.
Gureyr Çimento enerjiye giriyorDubai''li İşadamı Abdullah El-Gureyr''in oğlu ve Gureyr şirketi Çimento Grubu Başkanı Sultan Gureyr, şirket olarak enerji alanında yatırımlar yapmayı hedeflediklerini söyledi.
Aşçıoğlu, Seyrantepe''ye girecekMecidiyeköy''deki Ali Sami Yen Stadı''nın bitişiğinde bulunan Likör Fabrikası arsasını geçen yıl alan Aşçıoğlu, stadın arsasını da projeye dahil etmek istediğini söyledi.
Kuzu, Seyrantepe''de şansını tekrar deneyecekSeyrantepe Spor Kompleksi için 27 Ağustos''ta TOKİ''nin gerçekleştirdiği ihalede 128 milyon TL arsa payı ve yüzde 20.44 idare payı ile en iyi teklifi veren, ancak ihaleyi kazanamayan Kuzu İnşaat, 27 Temmuz''da yenilenecek ihaleye de katılma kararı aldı.
İMSAD: İnşaata teşvik gelmeliİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan haziran ayı başında açıklanan Yeni Teşvik Paketinde inşaat sektörünün en önemli stratejik sektörler arasında yer alması gerektiğini açıkladı.
Kentin gündemi Akay kavşağıAkay Kavşağı''nın en geç 1 Ağustos''a kadar mahkeme kararıyla kapatılacağının duyurulması Ankara''ya bomba gibi düştü. Gökçek''in "Davayı çeksin" dediği Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık Gökçek''e yeniden çağrı yaptı.
Geleceğin dünyası tasarım dünyasıİnsanlar, toplumlar ve kültürler arasındaki ilişki ve iletişimde sanat ve tasarım ana rolü oynuyor.
2010''a doğru çalışmalarİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın bilgilendirme toplantısına katıldım. İstiklâl Caddesi''nde, Atlas Pasajı''ndaki çalışma mekânlarında gerçekleştirildi görüşme.
Atık lastiklerden yol yapıldıAtık Lastiklerden Yol Yapım Projesi çerçevesinde yapımına başlanan 150 metrelik yol, tamamlandı.
Hünkar Köşkü törenle açıldıBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri''nin açılışında, Bursa''nın her sokağında ayrı bir hazine olduğunu, bu değerleri ayağa kaldırmayı en önemli görev olarak kabul ettiklerini söyledi.
İlginç şekiller fonksiyonel yaşamlarMimari tasarımın artık sadece göze hitap etmesi yetmiyor. Yaratıcı bir görsellikle birlikte en fazla fonksiyonel özelliği bir arada barındıran tasarımla günümüzün en çok kazandıran tasarımları haline geldi.
Metrobüste skandallar bitmiyorPhileas marka otobüslerin teknik şartname ve sözleşmelerini inceleyen İBB Meclisi''nin CHP''li üyeleri Serdar Bayraktar, Hakkı Sağlam ve Bülent Soylan, Phileas ve CapaCity araçlarıyla ilgili soru önergesi verdi.
Cantek, Antalya''da 45 derece sıcakta kurda kızak çektirip penguen sevdirecekTürkiye''nin en büyük soğuk hava deposu üreticisi Cantek, dünyanın ilk dağ havasına sahip ‘kar adası''nı Antalya''da kurmayı planlıyor. Denize çok yakın bir noktada 1500 metrekarelik yarım küre şeklinde kapalı alan oluşturulacak.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.