Haberler

17 Ağustos 2009, Pazartesi

Tangshan: Depremden Ekolojik ŞehreTangshan: Depremden Ekolojik ŞehreKuzey Hebei eyaletindeki, Tangshan şehri, uzun yıllar içler acısı tarihe sahipken, bugün sürdürülebilir gelişimi sağlayan modern bir metropoliten alan haline geldi. 1976''da yaklaşık 270.000 insanın hayatını kaybettiği yıkıcı deprem ile kentin sanayi gelişim merkezi ortadan kalktı. Sayısız üretim ve girişim, şimdi "yeşil" yemek olarak ifade ediliyor. Haberin Devamı
İstanbul planı tartışması alevlendiİstanbul planı tartışması alevlendiKentin geleceğini belirleyen 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı eleştirilerin hedefi oluyor.
Tarihi yarımada kazılıyorTarihi yarımada kazılıyorİstanbul Avcılar Firuzköy''de Küçükçekmece Gölü kıyısında izlerine rastlanan MS 4. Yüzyıla tarihlendiği düşünülen antik kent Bathonea''da kazı çalışmaları başladı.
Kuşadası''na Avrupa''nın en büyük kongre vadisiKuşadası''na Avrupa''nın en büyük kongre vadisiAydın''a gezi ve incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuşadası''ndaki Avrupa''nın en büyük Kongre Vadisi''nde incelemelerde bulundu. Günay, tesisler tamamlandığında turizme büyük katkı sağlayacağını söyledi.
Türkiye''nin yeni Efes''iTürkiye''nin yeni Efes''iÇanakkale''deki Parion Antik Kenti''nde tarihe ışık tutacak eserler ortaya çıkarıldı. Dünyadaki ilk kalorifer sisteminin kullanıldığı antik kentteki kazıyı yürüten Prof. Dr. Cevat Başaran, "Parion, yeni bir Efes ve Zeugma gibi ses getirecek" dedi.
Yolcu sayısı yüzde 10 arttı, liman yetmiyorYolcu sayısı yüzde 10 arttı, liman yetmiyorMarmaris''e gelen gemi sayısında krize rağmen yüzde 10 artış var. İngiliz Thomson''un da kruvaziyer rotasına Marmaris''i almasıyla bu yıl bölgeye gelen turist sayısı daha da artacak. Liman artık yetmiyor
Kuşlar için doğal gölet yapacaklarKuşlar için doğal gölet yapacaklar98 kuş türü, Tuz Gölü''nü terkedince, doğal gölet yapımı için çalışma başlatıldı.
Metalin MetamorfozuMetalin MetamorfozuMetal, mimari anlamda genç bir malzeme olup, mimari tasarımda sadece endüstriyel devrim sonrası önemli rol oynamaya başladı. Avrupa''da bina yapımında yüz yıllardır kullanılan ahşap, taş ve tuğlanın aksine çelik ve alüminyum, Avrupa bina geleneğinde çok yer almamış. Metalin mimari kökeni endüstri ve rasyonel üretimde yatıyor: standart boyutlardaki yuvarlanmış H, I ve U kesitler, prefabrike paneller ve oluklu demir çatı.
212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştı212 Power Outlet kiracıda yüzde 95 doluluğa ulaştıAkın Holding projesi olan "212 İstanbul Power Outlet" yarın yapılacak açılışı öncesinde yüzde 95 doluluğa ulaştı.
Acemler Kavşağı nefes alacakAcemler Kavşağı nefes alacakBelediye Başkanı Recep Altepe, Acemler Kavşağı''nda yapılacak düzenlemeyle trafik yoğunluğunun azaltılacağını söyledi.
Biz Şimdi Neyi Tartışalım?Biz Şimdi Neyi Tartışalım?11 Ağustos tarihinde Mimarlar Odası''nda AKM''nin yenileme projesine gelen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili mesleki kuruluşlar ve STK''lardan oluşan bir grup basın toplantısı düzenledi. Toplantıya pek çok mimar ve sanatçı da katıldı.
Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Kaymakam: Bodrum''un geleceği karanlık Samsun''a tayini çıkan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan konuştu: Bodrum konut mezarlığına dönüştü, imara uygun bina yok. Gelecek karanlık
Son kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekSon kararı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verecekMetro, Güzelyalı''yı ''pas'' geçebilir. İzmirlilerin hizmete girmesi için dört gözle beklediği Üçyol-Üçkuyular hattındaki istasyon sayısının 6''dan 5''e indirilmesi gündeme geldi.
Düden şelalesi tanıtımı için yeni projelerDüden şelalesi tanıtımı için yeni projelerAntalya Büyükşehir Belediyesi''nce Düden Şelalesi''nin daha iyi tanıtılması ve ziyaretçi sayısının artırılması için yeni projeler geliştiriliyor.
Roma lahtini hamur teknesi yaptılarRoma lahtini hamur teknesi yaptılarÇanakkale''nin Biga ilçesinde, Parion Antik Kenti kazılarının sürdürüldüğü Kemer köyündeki bir evde bulunan ve önceleri hamur teknesi olarak kullanıldığı belirtilen lahit, antik kentin nekropolüne taşındı.
Yöresel Mimariye TOKİ DokunuşuYöresel Mimariye TOKİ DokunuşuTürkiye''de konut üretim sektörünün teşvik edilerek hızlı artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın, günümüzde bütün illerde ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılarına rastlamak mümkün. Kimi zaman bütün kenti gören bir tepede, kimi zaman şehre giren ana yolların hemen kenarında yükselen, çoğunlukla alt gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen çok katlı apartman blokları, tektipleşmiş görünümleriyle dikkat çekiyor.
Kurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorKurşunlu - Kumsaz sahili canlanıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurşunlu-Kumsaz arasındaki sahil bandındaki 500 bin metrekare alana yapılacak rekreasyon çalışmasını başlattıklarının müjdesini verdi.
Tarihi binalara yeşil örtüTarihi binalara yeşil örtüKonak Belediyesi tarihi binaların görsel kimliğini değiştiriyor.
Vali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVali Karaloğlu, kazı çalışmalarını incelediVan Valisi Münir Karaloğlu, Van merkez Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan Yonca Tepe Kalesi ve Yedi Kilise kilisesinde incelemelerde bulundu.
Trump Towers avukata cazip geldiTrump Towers avukata cazip geldiD-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, "Yeni Adalet Sarayı''na yakın olmak isteyen avukatlar, satışa çıkmadığımız halde kapora yatırmaya başladı" dedi.
TOKİ''den satılık tarihi eser!TOKİ''den satılık tarihi eser!Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz'' diye tapuya şerh koydurdu.
İhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiİhsan Bilgin''le ''kentsel dönüşüm''e dair bir söyleşiSulukule inisiyatifinin STOP projesinde ilk dikkat çekici hamle, hak sahipliği kavramını ev sahipleriyle sınırlamayıp kiracıları da içine alacak şekilde genişletmesi. İkincisi, gayrimenkulde kolektif mülkiyeti gündeme getirmesi. TOKİ ve belediyeler bu zemin üzerinde hareket edebilirlerse, İstanbul''un kentleşme tarihinin en ilginç deneylerinden birine liderlik edilmiş olunur
Merinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekMerinos Parkı kentin DNA''sını değiştirecekBursa''daki Merinos tesislerinin yerine yapılan Merinos Parkı, 2010''da açılıyor. Projede kongre ve kültür merkezinin yanı sıra parklar da var.
 Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyor Kuzey Ege''ye 600 milyon euroluk yatırım geliyorİzmir Limanı''na alternatif olarak planlanan yeni liman Bakırçay Bölgesi''nin kaderini değiştirecek.
Hani Cihangir gibi olacaktı1997 yılında yenilenmesi gündeme gelen 2004 yılında Fatih Belediyesi tarafından AB ve UNESCO''nun desteğiyle restorasyon çalışmaları yapılan tarihi Balat ve Fener semtlerinde emlak fiyatları beklenenin aksine oldukça düşük seyrediyor. Bölgede yalnızca bina bazlı bir yenileme yapıldığı için emlak fiyatlarının yükselmediğini savunan semt emlakçıları tarihi binaların İstanbul''un banliyö semtleriyle aynı fiyattan kiraya verildiğini söylüyor.
TOKİ''den satılık tarihi eser!Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti.
''Habersiz çivi bile çakmayın!''Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz'' diye tapuya şerh koydurdu.
Otelin de organiği çıktıİlk başta duyanlar şaşırıyor ama gerçek. İstanbul sınırları içerisinde hizmet veren Five Boutique Hotel''de misafirlere sunulan havlulardan çarşaflara meyve sularından şalgama kadar her şey organik.
Binalar betonarme tabut gibiMimar - Kentbilimci-Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp''tan ilginç yorum.
İstanbul''suz TürkiyeBugün yine törenler yapılacak, duygusal konuşmalar yapılacak, on yıl önce ülkemizin yediği büyük darbe anılacak...
"Atatürk''ün müzesinde" ödenek sıkıntısıMüze eğer ödenek bulamazsa ay sonunda yeniden kapanıyor.
Kayıp kente ilk kazma vurulduİstanbul''un tarihinde yeni bir sayfa açması ve Avrupa''nın geçmişine de ışık tutması beklenen kayıp kent Bathonea''nın meydana çıkarılması için kazı çalışmalarına başlandı.
Kentsel dönüşüme yargı freni Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yargıdan kaçmak için aldığı yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de yargı duvarına çarptı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, yürütmesini durdurduğu...
Hak Sahibi Vatandaşlara Biriken Kiralarının Defaten Ödenmesi KararlaştırıldıBüyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: “Çankaya Belediyesi, Dikmen Vadisi 4 ve 5. etap projelerini hem yeterli yeşil alan ayrılmadığı İçin hem de yeşil alana gerek yok diyerek iptal ettirdi”
Kepez Belediyesi iki park daha yaptırıyorKepez Belediyesi, Varsak Karşıyaka ve Teoamanpaşa Mahalleleri''nde park çalışması başlattı. Karşıyaka Mahallesi''ndeki parkta meydan, havuz ve yürüyüş yolu ve basketbol sahası yer alacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, program dahilinde, ihtiyaca göre, eşit hizmet anlayışıyla mahallelerin alt ve üst yapı sıkıntılarını çözmeyi sürdürüyor. Tütüncü, asfalt çalışmasıyla çamur ve toz çilesinden kurtardığı mahalleleri, yeni parklarla da güzelleştiriyor. Kepez Belediyesi, asfalt çalışmasıyla çamur ve toz derdinden kurtardığı Varsak Karşıyaka Mahallesi''ne 2''inci parkını da kazandırıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fatih Terim Caddesi''nde, 3 dönümlük parkın inşasına başladı. Fıskiyeli havuzun, meydanın yer alacağı parkta, basketbol sahası, yürüyüş yolları, fitness aletleri, çocuk oyun seti ve oturma alanları da bulunacak. Meydanı ve spor temasıyla mahalleyi güzelleştirecek olan park, mahalle sakinlerinin hem spor hem de sosyal yaşam alanı ihtiyacını karşılayacak. Karşıyaka Mahallesi Gürdal Sitesi''nin yanındaki 1,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımını da büyük oranda tamamlandı. Kepez Belediyesi, 2''inci park çalışmasını da Teomanpaşa Mahallesi''nde gerçekleştiriyor. 1 dönümlük alanda yapımına başlanan parkta, çocuk oyun grubu, oturma alanları ve fitness aletleri yer alacak.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Yeni Foça''ya arıtma tesisiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeni Foça''ya atıksu arıtma tesisi kuruyor. Yeni Foça ve çevresinin 35 yıl sonraki nüfusu dikkate alınarak hayata geçirilecek tesis, 80 bin kişinin evsel atığını arıtacak.
Yıl sonuna dek 2 bin 608 konutun temeli atılacakFaiz ve doların düşmesiyle sonbaharda yeniden harekete geçecek dört şirket Mavişehir, Karşıyaka ve Urla''da yeni evler inşa edecek.
Tarihi Ayavukla Kilisesi kültüre katkı sağlayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bina, sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak hizmet verecek.
Sankopark''ı gördünüz mü?AVM''ler pazar yerinin, piyasa ortamının dönüşümünün simgesidirler. AVM''ler yaşam biçimimizdeki değişimi göstermektedirler.
Limandaki işyerlerinin yapı ruhsatları yokKonak Belediyesi, iki büfenin mühürlendiği Alsancak Limanı''nda bulunan 14 işyerinden 15 gün içinde ruhsat başvurusu yapmasını istedi.
Muğlalılar güneşle ısınıp aydınlanacakProf. Dr. Oktik''in güneş enerjisinden elektrik elde etme projesine yabancılar da ilgi gösterdi. Belediye ile ilk uygulamaya bir parkta gerçekleştirecek.
Atatürk''ün baba evi onarılıyorMakedonya''nın Merkez Jupa Belediyesi''ne bağlı Kocacık köyündeki Atatürk''ün baba evini onarım projesi hayata geçiriliyor. Onarım için düzenlenen temel atma törenine Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska-Milevska ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ve beraberindeki heyet üyelerinin yanısıra Türkiye''nin Üsküp Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ramazan Çokçelik ve İkinci Katip Sulin Aykut ile çok sayıda aydın katıldı.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Cunda''da orman yangınıBalıkesir''in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Alibey Adası''nda Milli Park sınırları içinde çıkan orman yangınına 2 yangın söndürme uçağı ve 2 helikopterle müdahale ediliyor. Alınan bilgiye göre, turistik Cunda Adası''nın Çataltepe mevkisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, 3 hektarlık alanda genişledi. İzmir''den gelen 2 yangın söndürme uçağı, İzmir ve Çanakkale''den olay yerine ulaşan 2 helikopter, bölgeye yakın orman işletme şefliklerinin arazözleri ve iş makineleriyle müdahale edilen yangının rüzgar yüzünden kontrol altına alınamadığı bildirildi. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu bölgede 3 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
Dedeman, Makissos''un işletmesine talip olduOtel devi Dedeman, Arteks İnşaat tarafından Kırşehir''de yapımına başlanan ve büyük kısmı tamamlanan 22 katlı termal otelin işletmesine talip oldu.
Ahlaksızı da var muzibi de!Kökeni Roma İmparatorluğu''na kadar dayanan pisuvar, yüzyıllar boyunca kadınların erkek dünyasına ait en az bilgiye sahip olduğu nesne oldu.
Kaçak yapılaşmaya ciddi yaptırım geliyorTürkiye''de ruhsatsız, kaçak yapı sorununu temelinden çözecek bütüncül bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirten Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bundan sonra sorumluları ''meslekten men''e varan ciddi yaptırımlar getireceklerini bildirdi.
Konutta üst gelir sıkıştı orta direğe inmek lazımÖnay Grup Yönetim Kurulu üyesi Yunus Akdaş, konut sektörünün en durgun sezonlarından birini yaşadığını belirterek, "Üst gelir grubu projeleri sıkıştı. Orta ve alt gelir grubuna hitap eden projelerin yapılması lazım" dedi.
Konut sektörü önünü göremiyorBilindiği gibi, vasıfsız işçilere istihdam yaratması, ithal girdisinin az olması ve 200''den fazla iş koluyla doğrudan ya da dolaylı ilişkide bulunması, ekonomik sektörlerin yüzde 30''uyla da iç içe olması nedeniyle inşaat sektöründeki olumlu veya olumsuz gelişmeler ekonominin genelini etkileyecek sonuçlar doğuruyor.
Tüketiciyi ucuzlukla mutlu edecek olan 212 AVM açıldı212 İstanbul Power Outlet''in açılışında konuşan Nuri Akın, "200 liralık gömlek burada 40 liraya satılacak, vatandaş mutlu olacak" dedi.
İzmir Körfezi''nde bilimsel çalışma yapılacak İzmir Körfezi''nin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ile geçen mayısta imzaladığı protokol çerçevesindeki çalışmalarla körfezin bütün özellikleri, zemin yapısı, su akışı gibi bilgilerin yanısıra aktif fayların yerleri de tespit edilecek. Proje hakkında bilgi veren DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdeniz Özel, körfezin farklı yerlerinden alınacak numunelerin incelenerek hazırlanacak rapor doğrultusunda uygulama yapılacağını söyledi. Özel, "Şu anda dünyadaki teknolojilere paralel olarak en gelişmiş sistemlerle çalışıyoruz. Elde ettiğimiz veriler hem deprem verilerine yardımcı olacak hem de deniz derinliğinin haritalanmasında kullanılacak. Çalışmalar sonucunda ayrıca içle dış körfez arasında yeterli su akıntısının sağlaması amacıyla yapılacak kanalın yeri ve özellikleri de belirlenecek. Kanal, körfezde devamlı temizliği sağlayacak." diye konuştu.Prof.Dr. Başaran, lahdi, kazı ekibi ile birlikte yoğun uğraşlar sonucu, evin kapısını kırıp vinç yardımıyla çıkardıklarını ve Parion Nekropolü''nde (mezarlık) hazırlanan podyumun üzerine koyduklarını kaydetti.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Ayaş Tüneli neden bitmiyor?Meclis Başkanlığı''na soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Ayaş tüneli 33 yıldır neden bitirilemedi?" diye sordu.
Deprem güçlendirme çalışmaları yetersizİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 1999 Marmara depremi sonrası değişen pek bir şey olmadığını belirterek, ''''10 yılda deprem konusunda geldiğimiz nokta depremden daha sarsıcı'''' dedi.
Ataköy sahil arazisinin satışına tepkiMimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, Bakırköy sahil arazisinin satış ihalesinin durdurulmasını istedi.
2 bin yıllık Kaleiçi''nin temel problemi ilgisizlik Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)''nın organize ettiği ''Kaleiçi Buluşmaları'' toplantısının ilki Suna İnan Kıraç Müzesi''nde gerçekleştirildi. Yerel yöneticiler, bürokratlar, işadamları, turizmciler, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve Kaleiçi sakinleri başta olmak üzere yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kaleiçi''nin mevcut sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak''ın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Kent Konseyi Başkanı Osman Aydın, Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz''un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda ön plana çıkan konu, Kaleiçi''nin tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan bir kültür hazinesi olmasına karşın, gerekli değeri bulamaması oldu.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Anahtarlar Erdoğan''danTOKİ''nin Rize''deki 534 konutunun anahtarları sahiplerine yarın verilecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından alt gelir grubu ve afet uygulamaları kapsamında Rize''de yaptırılan 534 konutun anahtarları sahiplerine yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katılacağı törenlerle teslim edilecek. TOKİ''den yapılan açıklamaya göre, Ardeşen ve Hemşin ilçesindeki konutlar için Ardeşen Adliye Sarayı''nda, Fındıklı''daki konutların anahtarları için Fındıklı kent meydanında tören yapılacak. Çayeli ve Güneysu ilçeleri için düzenlenecek anahtar dağıtım töreni ise Çayeli Ahmet Hamdi-Nurzan İshakoğlu Anadolu Lisesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
Bugün 17 Ağustos 2009, Olası Depreme 10 Yıl Daha Yaklaştık, Hazır mıyız?Kent Plancısı A. Faruk Göksu Yerel Girişimi Destekleme Platformu (DESTEK) aracılığıyla, yaklaşan 17 Ağustos depreminin onuncu yıl dönümü nedeniyle, 1999 yılında gerçekleşen depremin bilançosu hakkında bir açıklama yaptı.
Ergene Havzası''nda kirlilikTekirdağ''ın Hayrabolu ilçesine bağlı Hedeyli Köyü''nde yaşayan köylüler, Ergene Nehri''den akan kirli suyun yarattığı kirlilik nedeniyle arazilere ektikleri tüm mahsulün kuruduğunu ve hiçbir şekilde verim alamadıklarını belirtiyor.
İstanbul depremi 40 milyar dolarİTÜ: ''30 yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 68.''
''Deprem yüzde 100 olacak'' 17 Ağustos depreminin 10. yıldönümü yaklaşırken uzmanların kimi 10 yıl, kimiyse 30-40 yıl içinde deprem olacağını söylüyor. Ama hepsi hemfikir yüzde 100 olacak
TMSF arsa satıyorTMSF, 9 milyon 59 bin TL''lik 10 taşınmaz için teklif alacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos''a kadar teklif alacak. TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, TMSF 10 taşınmazı kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Muhammen bedelleri toplamı 9 milyon 59 bin TL olan 10 taşınmaz için 27 Ağustos mesai bitimine kadar teklif alınacak. Satışa sunulan taşınmazlar Denizli, İstanbul, Kayseri, İzmir, Konya, ve Zonguldak illerinde yer alıyor. 2 milyon 520 bin TL muhammen bedele sahip Denizli Merkez''deki 16 bin 333 metrekare arsa alanına sahip taşınmaz, satışa sunulacak gayrimenkuller arasında en yüksek değere sahip olma özelliği taşıyor. Bu taşınmazı, 2 milyon 340 bin TL ile İstanbul Bahçelievler''de yer alan taşınmaz takip ediyor.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesine durdurmaAnkara 6. İdare Mahkemesi, proje alanına ilişkin imar planını onaylayan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararının yürütmesini durdurdu.
Karbon piyasalarını kimin yönettiği belli değilStratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Karbon Arenası düzenlendi.
Coş: İstimlak parası alanlar göçe hazırlansınAydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İkizdere Köyü''ne vatandaşlarla bir araya geldi. Bura da konut isteyen vatandaşlara, ödeneğin çıktığını belirten Vali Coş, "Köydeki evlerinin karşılığında istimlak parası alan ailelerimiz de bir an önce göçe hazırlansınlar. Boşalan evlerin yıkımı başlayacak'' dedi.
17 Ağustos fayı İmralı''ya uzandıİstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'' dedi. Üşümezsoy, Yalova''da düzenlenen bir panelde, Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini ileri sürdü. Üşümezsoy, Esenköy''den başlayarak İmralı''ya uzanan hattın yaklaşık 50 yılda bir deprem ürettiğini belirterek, şunları söyledi: ''17 Ağustosta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı''nın güneyine doğru uzanan hattır. Bu hat kırılırsa 7 şiddetinde bir deprem yapar. ''Bu hat ne zaman kırılır'' sorusunu sorarsanız 1999 depreminin aynısı 1717''de oldu. Daha sonra 1766 depremi oldu. Dolayısıyla arada 40-50 yıl var.''
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Şener Üşümezsoy
Osmancık''a 2 milyon liralık lüks otel Çorum''un Osmancık ilçesinde yapımı 2 milyon liraya mal olan 3 yıldızlı otel hizmete açıldı. Osmancık İşadamları Derneği (OSMİAD) başkanı ve otelin sahibi Fikri Sağlam, Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi''ndeki otelin açılışındaki konuşmasında, ilçenin lüks otel eksikliğini gördüklerini belirterek, bu eksikliği gidermek amacıyla otel açmayı düşündüklerini söyledi. Bu kapsamda geçen yıl nisan ayında başladıkları otel inşaatının geçen ay içerisinde tamamlandığını bildiren Sağlam, ilçenin ilk ve tek 3 yıldızlı otelini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Daha sonra Osmancık Kaymakamı Oktay Çağatay, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı ve otel sahibi Sağlam tarafından otelin açılışı yapıldı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Botanik Parkı yenileniyor Keçiören Belediyesi parklarda revizyona devam ediyor. Yıllardır Keçiörenlilerin sabah ve akşam sporlarını yaptığı akşamları ailesi ile çardaklarında güzel vakit geçirdikleri Botanik Parkı''nın koşu yolunun zemini tamamen çim halı ile değiştiriliyor. Artık, yağmurlu havalarda koşu yolunun toprak zemininde ortaya çıkan çamur ve su birikintisinden oluşan kötü görüntü bir daha yaşanmayacak. Belediye yetkilileri, diğer mahallelerde bulunan koşu yolu parkurlarının da toprak zeminleri çim halı ile değiştirilecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ilçede sporun yoğun olarak yapıldığını hatırlattı. Herkesin sağlıklı spor yapabilmesi için Keçiören''in her mahallesine koşu yolları ve spor tesisleri yapmak istediklerini belirten Başkan Ak, "Mahalle muhtarları ile yaptığımız görüşmelerde ve Keçiörenlilerle buluşmalarımızda da bu talepleri sık sık duyuyor ve bu talepleri dikkate alıyoruz." dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesi bekleniyor Osmaniye''deki Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığı ve kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesinin beklendiği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı ve kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Turgut Hacı Zeyrek, antik kentte yaptığı açıklamada, bu yıl başladıkları ilk etap çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Zeyrek, hemen yanında ''''Bodrum Kale'''' olarak adlandırılan kale bulunan Kastabala Antik Kenti''nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığını kaydetti. Zeyrek, çalışmaların bu yıl 2 ay süreceğini, toplam kazı çalışmasının 50 yıl sürebileceğini belirterek, "20 kişilik kazı heyetinin yürüttüğü çalışmanın kısa sürede sonuçlanması için daha çok insan gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz" dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Üşümezsoy''un deprem tahminiProf. Dr. Şener Üşümezsoy, ''''17 Ağustos''ta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır'''' dedi ve son araştırma sonuçlarına göre Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini söyledi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.