Haberler

18 Eylül 2008, Perşembe

Sömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaSömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaHız yapan eski model arabalar ve öfkeli mahalle gençleri, geçmişin Fransız banliyöleri söz konusu olduğunda aklımıza gelen sahneler arasında yer alıyor. Düşük gelirli kesime hitap eden toplu konutlar ise, bu “1960’lı yılların gelişmekte olan Avrupa kenti” sahnesinin temel bileşenleri. Geliştirilen bu vizyondan ve kentlerde bugün de hala ayakta olan ilk modern sosyal konut denemelerinden, Avrupa modernizminin sömürgecilik ideallerinden kaynaklandığı anlaşılıyor. Haberin Devamı
Sızır ŞelalesiSızır ŞelalesiKayseri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca 2001 yılında 2. derece doğal sit alanı olarak tescil edilen Sızır Şelalesi''ndeki çevre düzenleme çalışmaları, Sıvas Valiliği, Gemerek Kaymakamlığı ve Sızır Belediyesi ve Gemerek Köylere Hizmet Götürme Birliğinin iş birliğiyle yapıldı.
Mogan Gölü inceleme altındaMogan Gölü inceleme altındaGölbaşı Mogan Gölü''nün 30 yıllık zaman dilince geçirdiği değişim uzman bir heyet tarafından inceleniyor.
Kurtköy makus talihini bu kez yendiKurtköy makus talihini bu kez yendiMalum İstanbul genişliyor. Hal böyle olunca dünün banliyöleri, dağ bayır bugün yerleşim alanı olarak İstanbul''a ekleniyor.
Bildiğimiz Dünyanın Sonu mu Geliyor? Bildiğimiz Dünyanın Sonu mu Geliyor? Siz benden duymuş olmayın gene, ama galiba öyle. Yani, başlıktaki sorunun cevabı, en azından dünya bilim camiasının önde gelen isimlerinin büyük çoğunluğuna göre evet.
"Tarihe Saygı" için Nefes Nefese"Tarihe Saygı" için Nefes NefeseTarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı Ödülleri” için bu yıl 30 eser yarışıyor.
Mimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıMimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıDünyanın önde gelen tasarım şirketlerinden Birleşik Krallık merkezli RMJM Mimarlık Ofisi, Stephen Lawrence Centre ile mimarlığın, siyahi ve etnik azınlık kökenli gençler tarafından gerçekçi bir kariyer hedefi olarak algılanması amacıyla ortak bir program yürütüyor.
4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” Olacak4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” OlacakUluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin dördüncüsü, 24 Eylül 2009 - 10 Ocak 2010 tarihleri arasında “Açık Kent - Bir Arada Varoluşu Tasarlamak” (Open City - Designing Coexistence) temasıyla düzenlenecek.
11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Venedik Mimarlık Bienali’nin resmi açılışının yapıldığı 13 Eylül 2008 tarihinde Teatro Piccola''da yapılan törenle 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri de sahiplerini buldu.
Nükleer santral için geri sayımNükleer santral için geri sayımEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından çıkılan nükleer santral ihalesine ilgi gösterenler arasında, Türk firmalarının yanı sıra Kanada, Japonya, Fransa, Belçika, Rusya, Güney Kore, Çin ve Almanya firmalar yer alıyor.
Marmaris köstebek yuvasına dönebilirMarmaris köstebek yuvasına dönebilirMarmaris Kent Konseyi tarafından yapılan inceleme sonucunda 86 bin 600 hektar yüzölçümüne sahip olan ilçede 45 bin 173.87 hektarın maden arama ruhsatlı olduğu belirlendi.
Mükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüMükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüCERN’de Big Bang deneyinin yapılmaya başlandığı şu günlerde, Building Design’da 13 Temmuz 2007’de Charles Jenks tarafından kaleme alınmış yazıya yeniden göz atmakta fayda var. Mimarlar da bilim adamları gibi, kendi alanlarında sonrasında bedellerini ödeyecekleri düşünceler geliştiriyorlar. Bu eğilim birkaç nefes kesen düşünce ve iddialı kelime olarak başlıyor, fakat esasında meslek için konsepti keskinleştiriyor ve risk aldırıyor.
Türkiye''de kuraklık kritik noktadaTürkiye''de kuraklık kritik noktadaÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Türkeş’in hazırladığı “Kuraklık ve Çölleşme Raporu” Türkiye’nin çölleştiğini ve su kaynakları yönetiminin kritik noktaya ulaştığını gözler önüne serdi.
Beton sıvayla restorasyon!Beton sıvayla restorasyon!İznik’teki tarihi Ayasofya Müzesi restorasyonu, görenleri hayrete düşürüyor. Kubbeleri betonla kaplanan müzenin minaresi de betonla sıvanmış halde.
New York’ta camdan Rübik KüpNew York’ta camdan Rübik KüpJacques Herzog ve Pierre de Meuron, Manhattan’ın ünlü Tribeca bölgesine inşa edilecek 57 katlı binanın tasarımının açılışı dün yapıldı.
Corner Otel’e Hayır Platformu KurulduCorner Otel’e Hayır Platformu Kurulduİstanbul’da son dönemde hızla devam eden imar plan değişiklikleri sonucu oluşan rantın en belirgin örneklerden biri olan, İstanbul Anadolu yakasında Taşyapı tarafından inşa edilen Corner Otel''in, inşaatının durdurulması amacıyla bir platform kuruldu.
Bodrum’da yine tapu skandalı Bodrum’da yine tapu skandalı Bodrum’un Bitez beldesinde yaşanan tapu skandalına bir yenisi daha eklendi. Yapı Endüstrisi Ltd. adlı şirketin Gümbet, Göltürkbükü ve Derekıyısı mevkiinde yaptığı 100 villanın sahiplerinin 3 yıldır tapu alamadığı ortaya çıktı.
2. Ramses’in tapınağı bulundu 2. Ramses’in tapınağı bulundu Mısır’da Firavun 2. Ramses’e ait bir tapınak bulundu. Tapınakta 2. Ramses’in dev heykelinden parçalar ve tapınağın yapımında kullanılan taşlar da bulundu. Mısır haber ajansı Mena, Mısırlı arkeologların, eski Mısır’da 19. hanedanın 3 firavunu 2. Ramses için yapılan tapınağı başkent Kahire’nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulduğunu duyurdu. Tapınakta 2. Ramses’in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20’li yaşlarının başında tahta geçen 2. Ramses Mısır’ı M.Ö. 1304’den MÖ 1237’ye kadar yönetmişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... Gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinden önde gelen isimleri bir araya getirecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için belirlenmiş olan indirimli kayıt dönemi sona erdi.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 211. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 21895 yılından bu yana Venedik Bienali’nin tarihi sergi mekanı olarak kullanılan Giardini, İtalyan Pavyonu’nun yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış 30 ülke pavyonuna daha ev sahipliği yapıyor. 60’ın üzerinde projenin sergilendiği İtalyan Pavyonu, Giardini’nin diğer ülke pavyonlarıyla kıyaslandığında daha önceki bienallerde de olduğu gibi gerek içeriği gerekse de mimarisiyle göz dolduruyor. Pavyon, “Deneyim Masterları”, “Deneysel Mimarlık” ve “Kenti Yüklemek” başlığını taşıyan üç ayrı bölüm halinde kurgulanmış.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi, 15 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Tanışma günleri aktiviteleri, fakültede tüm hafta boyunca devam edecek.
Firavun II. Ramses’in tapınağı bulunduMısır’da kazı çalışması yapan Mısırlı arkeologlar Firavun II. Ramses’e ait bir tapınak buldu. Mısır haber ajansı Mena’dan yapılan açıklamaya göre, eski Mısır’da 19. hanedanın firavunu II. Ramses için yapılan tapınak başkent Kahire’nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulundu. Tapınakta II. Ramses’in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20’li yaşlarının başında tahta geçen ve M.Ö. 1304 yılından MÖ 1237’ye kadar Mısır’ı yöneten Firavun II. Ramses’in 90 yaşına kadar yaşadığı tahmin ediliyor.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
DYO''ya Avrupa''dan nano boya patentiAvrupa Patent Ofisi (EPO), DYO''nun nano ürünlerine patent belgesi verilmesi kararı aldı. Yaşar Boya ve Kimya Grubu Ar-Ge Koordinatörü Gülsen Çeliker. yaptığı yazılı açıklamada, DYO''nun fotokatalitik boyalarda solgel yöntemiyle nano patent alma başarısını gösteren ilk ve tek Türk şirketi olduğunu belirtti. DYO''nun 24-26 Eylül 2008 tarihlerinde AB''ye üye 27 ülkenin yanı sıra Norveç ve İsveç''in de üye olduğu Avrupa Boya Üreticileri ve İthalatçıları Konseyi''nin (CEPE) Berlin''de düzenleyeceği zirvede Türkiye''yi temsil edeceğini bildiren Çeliker, zirvede, nano teknoloji alanındaki çalışmalarını dünyaca ünlü kuruluşların üst düzey yöneticilerine anlatacaklarını ifade etti.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Dünya
ABD’den Erdoğan’a Sulukule mektubuABD Kongre üyesi ve Helsinki Komisyonu Eşbaşkanı Alcee L. Hastings, Sulukule’de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak endişelerini geçen nisan ayında Başbakan Erdoğan’a gönderdiği bir mektupla dile getirdi.
Halk krizin yükünü üstlenmemelidir! ABD’de konut kredilerinin geri dönememesiyle başlayıp finans-borsa alanından sigortalara sıçrayan ve ABD’nin “sınırları”nı aşarak Asya-Avrupa borsalarını da etkisi altına alıp...
Yurtta inşaatta büyüme yüzde 2 olunca... Türkiye''de son dönemde kamunun ciddi taahhüt işlerinin olmaması, duble yol ve TOKİ ihalelerinde de siyasal kayırma iddiaları, önemli büyüklüğe ulamış inşaat şirketlerimizi yurtdışı ihalelere yöneltti.
Enerji darboğazı Tabloya bakıyoruz; 2008 yılının ilk yedi ayındaki dış ticaret açığı 45 milyar dolara yükselmiş. Ham petrol, akaryakıt, doğalgaz ve kömür gibi enerji maddeleri ithalatı ise 24.3 milyar dolara ulaşmış.
İngiltere mortgage devi sallandı İngiltere’nin en büyük tutsat (mortgage) sağlayıcısı olan Halifax’ın dünyanın dev finans kuruluşlarını iflasa sürükleyen krizin potasına girdiği ve şirketin hisselerinin 48 saatte üçte bir oranında değer kaybettiği bildirildi.
Müteahhitler yurtdışından moral veriyor Türkiye, geçen yıl yurtdışından aldığı 19.5 milyar dolarlık taahhüdü, bu yıl 25 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor. İç piyasa daralmaya devam ediyor Dünya, ekonomik krizle boğuşuyor.
Marmaris''te isyan varTurizm cenneti Marmaris’in yarısını kaplayan alanda maden araması için 41 şirkete ruhsat verildiği ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren çevreciler izinlerin iptali için başvuruda bulundu.
Çevreci Yurttaşlık Yeni emisyon raporu üzerinde durma fırsatı bulamamıştık, bu arada Türkiye’de “çevrecilik nedir ne değildir, kim çevrecidir, kim değildir?” tartışması da devam ediyor.
El birliğiyle çevre katliamıTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yılmaz Kilim ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Başkanı Ahmet Demirtaş, bugün özellikle kıyı bölgelerde yaşanan çevre sorunlarında turizmcilerin payının büyük olduğunun altını çizdiler.
Denizler Tehlikenin Eşiğindeİklim değişimleri çoktandır herkesin derdi. Buna çevrenin, doğanın, havanın, toprağın, suyun durdurulamayan kirlenmesi de eklendiğinde insan yaşamına olduğu gibi yerküredeki canlıların tümü ve gelecek nesiller için de büyük tehdit oluşturuyor.
İmar Yolsuzlukları (2)Dernekler eliyle yapılan yolsuzlukların nasıl gerçekleştiğini geçen hafta açıklamaya çalışmıştık. Bugün de arsa rantının yarattığı imar yolsuzluklarının nasıl yapıldığını belirtmeye çalışacağız.
Susuz İstanbul ‘su başkenti’ unvanı taşıyacakSu sıkıntısı çeken İstanbul’un 2009 yılından itibaren 3 yıl “Dünya Su Başkenti” unvanını taşıyacağı açıklandı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nda, 16 Mart 2009 tarihinde Türkiye’de başlayacak 5. Dünya Su Forumu’ya ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun bilgi sunduğunu söyledi. Çiçek, toplantıya 20 bin civarında katılımın beklendiğini belirtti. Çiçek, “3’er yılda bir yapılıyor. 2009’dan itibaren 3 yıl süreyle İstanbul Dünya Su Başkenti unvanını da taşıyacaktır. Türkiye’nin tanıtımı açısından da önemli” diye konuştu. Daha önce bu toplantıların Katar, Fas, Hollanda ve Meksika’da yapıldığı belirtildi.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
"İnciraltı, bir an önce planlansın" ''Bölge, kaderine terk edildi'' diyen Dernek Başkanı Ekrem Şen zaman kaybı yüzünden, İzmir ve ülkenin zarara uğradığını söyledi.
İnşaatçı da acil eylem planı istiyorTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektöründe büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kalarak yüzde 2’yi bile bulamadığını söyledi. Tellioğlu, “Bu durumda Türkiye ekonomisinin yüzde 2’den fazla büyümesi mümkün değil. Hükümet inşaat sektörü için de acil eylem planı ortaya koymalıdır” dedi. Tellioğlu, inşaat sektörünün gayri safi milli hasıladaki payının yüzde 33 olduğuna dikkat çekerek, 2 bin yan sanayi kolunun etkilendiğini ve bu yönüyle “büyümeyi belirleyen birinci sektör” olduğunu kaydetti.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Aslantepe''de tunç dönemine ait yerleşim yeri bulundu Dünyanın ilk sarayının bulunduğu Malatya''daki Aslantepe''de tunç dönemine ait bir yerleşim yeri, Hitit dönemine ait bina kalıntısı bulundu. Kazı Başkanı İtalyan Profesör Marcella Frangipane, "Burada ortaya çıkardığımız sur duvarı eski tunç döneminden kalmış, bu da milattan önce 2900-2800 yıllarına denk geliyor. Bu tam tepe üstünde, akropol gibi bir duvar.'''' dedi. Aslantepe''nin çok enteresan bir tarihe sahip olduğunu anlatan Frangipane, sur duvarının hemen yanında içinde ocak ve fırınların da bulunduğu büyük ev kalıntılarına ulaştıklarını söyledi. Ardından da, "Demek ki, bu tepe üstünde en büyük 3000-2500 yıllarına ait evlerden oluşan bir yerleşim yeri vardı, fırınlarda yemek yaptılar." ifadesini kullandı.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Acaristanbul''a Dava Üstüne DavaYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesi tarafından yeniden ruhsat verilmesi üzerine Çevre Bakanlığı ruhsatın iptali için yeniden dava açtı.
Azmak Deresi adeta cennetten köşe olduBüyükşehir, Gümüldür’de bataklıktan farksız bölgede 7 ayda adeta mucize yarattı.
''Harabe binayı tarihî eser sayanlar yanlıştan dönmeli'' Zonguldak''ta viyadüklü yol açılışını yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski lavuar (kömür yıkama tesisi) binasının tarihî eser gerekçesi ile yıkımına izin verilmemesini eleştirdi.
Sulukule''den hüzünlü ayrılık Fatih''te ''''Sulukule'''' olarak bilinen Neslişah Sultan Mahallesi''nde oturan vatandaşlar, yürütülen yenileme projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Taşoluk''ta TOKİ tarafından inşa edilen yeni evlerine taşınmaya başladı.
Anadolu''nun en büyük anıtsal yapısı bulunduÇorum''un Ortaköy İlçesindeki Şapinuva ören yerlerinde sürdürülen kazı çalışmalarında, Anadolu''nun en büyük anıtsal yapılarından biri olan "Ağılönü Kutsal Alanı"nın gün ışığına çıkarıldığı bildirildi.
ODTÜ’den Gökçek’e mesajODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversitenin yeni akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e tepki gösterdi. ODTÜ’nün etkisinin tüm Türkiye’yi kapsadığını, ODTÜ’nün Ankaralılar’ın sosyal, kültürel ve entellektüel yaşamında önemli bir zenginlik kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ahmet Acar, şunları söyledi: “Yerel yönetimlerden, üniversitelerin başarılı olmaları, daha iyi eğitim ve araştırma yapmaları için verecekleri desteklerin gayreti ve planlaması içinde olmalarını bekliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle son aylarda yoğunlaşan tasarrufları, maalesef, böyle bir bilinç ve anlayıştan uzak olduğun gösteriyor.”
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Corio Türkiye''den vazgeçmediAvrupa''nın en büyük emlak şirketlerinden Corio, Türkiye için daha önce planlanmış yatırımlarından bazılarının iptal edildiği haberlerini yalanladı. Şirketin sözcüsü Ingrid Prins, Türk basınında Corio''nun Türkiye yatırımlarından vazgeçtiği şeklinde çıkan haberlerin ''tamamen anlamsız'' olduğunu söyledi. Prins "Corio Türkiye için hazırladığı planları uygulamaya devam edecek. Corio Türkiye''de toplam 900 milyon euro yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu miktar hem mevcut projeleri ve gelecekte gerçekleştirilecek yatırımları içeriyor" dedi.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Duble yollar yatırım bütçesini 5.4 milyar YTL artırdı2009 yılı yatırım harcamaları için yapılan Yüksek Planlama Kurulu toplantısı, gelecek yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde hükümetin içine girdiği "yatırım yarışını" da ortaya koydu.
Başarımızın arkasında uyum ve saygı varİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Geriye baktığımızda, dönemimizde hep birlikte İstanbul’a çok şeyler yaptığımızı ve çok önemli izler bıraktığımızı görüyoruz” dedi.
İhmal ya da hata var düzeltmeye çalışıyoruzCHP’lilerin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi uygulamalarının yanlış olduğu iddialarına Denizli Belediye Başkanı AKP’li Nihat Zeybekci basın toplantısıyla yanıt verdi.
Tapu yerine icra şoku fırtınasıBodrum Bitez’de üç yıl önce Sarnıç Evleri’nden Yapı Endüstrisi’den aldıkları konutların tapularını beklerken icra şoku yaşayanlara, yenileri eklendi.
Tankla topla gelse giremezODTÜ’nün açılış töreninin ardından ODTÜ’lüler okul içinde bir protesto eylemi düzenledi. ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Himmet Şahin, "Gökçek, tanklarıyla toplarıyla gelse de ODTÜ’ye giremez" dedi.
Tellioğlu: İnşaat sektörü adeta çöktüTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektöründe büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kalarak yüzde 2''yi bile bulamadığını bildirdi.
İsviçreli Viatrans ’likör fabrikası’na ortak olduİsviçreli Viatrans likör fabrikası için oluşturulan ortak girişime 84 milyon YTL ön avans yatırarak yüzde 40 ortak oldu. Anlaşma dahilinde yeni ortak Viatrans maliyeti payına düştüğü oranda finanse edecek.
TH & İDİL''in "25. Yıl Mimarlık Sergisi" Erciyes Üniversitesi''nde SergilenecekKasım 2007’de İzmir’de, Şubat 2008’de Adana’da ve Mayıs ayında Ankara’da izlenen "TH & İDİL - 25. Yıl Mimarlık Sergisi”, 19 Eylül’den itibaren Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi’nde sergilenmeye başlayacak.
II. Ramses''e ait tapınak bulunduMısır haber ajansı Mena, Mısırlı arkeologların, eski Mısır''da 19''uncu hanedanın 3 firavunu II. Ramses için yapılan tapınağı başkent Kahire''nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulduğunu duyurdu. Tapınakta II. Ramses''in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20''li yaşlarının başında tahta geçen II. Ramses Mısır''ı M.Ö. 1304''den MÖ 1237''ye kadar yönetmişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Stonehenge''de Hayvan Kalıntıları İngiliz araştırmacılar, ünlü Stonehenge kalıntılarına yakın bir bölgede, Galler ve İskoçya gibi uzak topraklardan getirilmiş büyükbaş hayvanların kalıntılarına rastladı. İngiliz Jeoloji Topluluğu’ndan Jane Evans, Stonehenge yakınlarında bulunan ve İÖ 3000 civarında yapıldığı tahmin edilen Durrington Duvarı"nın çevresinden çıkarılan hayvan diş ve kemiklerinden, bölgenin kutsal ayinler düzenlenmesinden en az 500 yıl öncesinde büyük festivallere ev sahipliği yaptığını belirlediklerini belirtti. Evans, İÖ 2500 yıllarında ilk sıra taşların getirildiği Stonehenge’in bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlerin, büyükbaş hayvanlar getirdiğini ve bu hayvanların kurulan dev ateşlerde pişirildiğini kaydetti. Önceki araştırmalarda Stonehenge’in zengin ve soylu kişilere ayrılmış özel bir mezarlık bölgesi olduğu ortaya çıkarılmıştı.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
‘İstanbul Boğazı akustik cehennem’Gürültü açısından Marmara Denizi’nin okyanusları aratmadığı, hatta okyanuslardan daha gürültülü olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, İstanbul Boğazı’nı akustik bir cehenneme benzetiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın geliştirdiği projeyle boğazın dip sesi dinlendi. İki yıldır devam eden proje çerçevesinde İstinye, Ortaköy, Beykoz çevrelerinden alınan ölçümler analiz edilerek bir rapor hazırlandı. Ölçümlerin sonucunda boğazdaki gürültünün okyanustan yüz ile bin kat daha fazla olduğu tespit edildi. Projenin başında yer alan Prof. Dr. Tayfun Akgül, ölçümlerin sonucunda boğazdaki gürültünün okyanustaki gürültüden 100 kat daha fazla olduğunu söyledi. Deniz altındaki gürültülerin canlı yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyen bilim insanları, gürültülerin sualtı haberleşmelerini maskeleyebileceğini açıkladı. Araştırmacılar, projeyle olası Marmara Depremi’nin sesini de dinlemeyi hedefliyor.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
2009-2011 kamu yatırım politikaları şekillendiDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, 2009-2011 döneminde uygulanacak kamu yatırım politikaları ve öncelikleri hakkında bilgi verirken, yatırımların eğitim, sağlık, teknolojik araştırma ve e-devlet alanlarında giderek yoğunlaştırılacağını açıkladı.
Bakanlığa öneri paketi Uzun süredir tartışılan alan için, "Burası, sağlık turizmi bölgesi olsun. Hastane, otel geriatri ve SPA merkezleri kurulsun" teklifinde bulunuldu.
Yurtdışında rekora koşan müteahhide kredi müjdesi Yurtdışında dikkat çekici projelere imza atan Tekfen, Libya''daki 480 milyon dolarlık Büyük Yapay Nehir Projesi''ni yürütüyor. Proje tamamlandığında içme suyu Al Kufra-Tazerbo şehirleri arasına taşınacak.
Haliç’te değişenlerPazar günü Zeyrek’teki sarnıçtan söze başlamıştım. Bugün de bu restorasyon çalışmalarından edindiğim izlenimlere devam edeceğim. Bugünün yazısına Anemas’tan başlayayım.
Corio, 1 milyar dolarlık AVM yatırımından vazgeçtiCorio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, perakende markalarının ‘ölçüsüz taleplerde bulunduklarını’ belirterek, 1 milyar dolarlık alışveriş merkezi yatırımından vazgeçtiklerini açıkladı.
Nükleerde geri sayım başladı Türkiye, nükleer santral yapımı konusunda son virajı dönmek üzere. Nükleer santral ihaleleri 3 kez başarısızlıkla sonuçlanan Türkiye, yarışma şeklindeki dördüncü ihaleye 24 Eylül’de çıkacak.
Türkiye’nin 2050’ye kadar suyu var mı? Devlet Su İşleri Genel Müdürü Haydar Koçaker’in “Türkiye’nin 2050 yılına kadar su sorunu yok” açıklamasını uzmanlar gerçekçi bulmadı. “Bu tür planlar 5 yıllık yapılır, ’42 yıl su sorunu yaşanmaz’ demek inandırıcı değildir” dedi.
Mahkeme, Hızlı Tren Garı İnşaatında Yürütmeyi DurdurduAnkara 16. İdare Mahkemesi, Ankara Hızlı Tren Garı projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) onayladığı nazım imar planı ve uygulama plan değişikliklerinin yürütmesini “kentsel ulaşım sistemini zedelediği, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına aykırı olduğu” gerekçesiyle durdurdu.
Orman talanına devamAcaristanbul villarının yıkımıyla ilgili Danıştay kararının gereğini yerine getirmeyen Beykoz Belediyesi’nin, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 26 Aralık 2007’deki kararını esas olarak ruhsat verdi.
110 yıl sonra yeniden vilayet binası olacakElazığ Kültür ve Sanat Merkezi olarak planlanan fakat yeniden valilik binası olarak hizmet verecek tarihi yapı, Elazığ Valiliği tarafından, TOKİ''ye restore ettirildi.
Engellilerin metrobüs sıkıntısı için çözümTopkapı-Zincirlikuyu hattında okulların açıldığı 8 Eylül''de devreye giren metrobüs hattında engellilere yönelik iyileştirme yapılacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş, engellilerin metrobüse erişimi için şu an yurt dışından özel aparatların ithal edildiğini belirtti. 8 Eylül''den bu yana sorunsuz işleyen hattın durak örtüleri, geçitler ve montaj çalışmalarının henüz tamamlanmaması, en çok engellileri etkilemişti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Sapanca''ya uydu takibiADASU, Sapanca Gölü ve havzasını kaçak yapılaşma ve diğer etkenlerden korumak için uydu takibi yapacak. Genel Müdür Keleş, bunun için AB fonlarından yararlanmak için girişimde bulunduklarını söyledi.
Marmaray''da son tüp son uyarıİstanbul Boğazı''nın iki yakasını birleştirecek olan Marmaray Projesi''nde son tüp tünelin batırılması için hazırlıklar sürerken, istimlak sorunu yaşanıyor.
İstanbul''u Ortadoğu''ya bağlayan otoyol tamamTürkiye''nin kuzey ve batısını güney ve güneydoğu ile Orta Doğu ülkelerine bağlayan, yoğun ağır vasıta araç trafiğinin olduğu Pozantı-Ereğli sapağı arasındaki 66,4 kilometre, Nizip-Birecik arasındaki 19,4 kilometrelik otoyol inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanmasıyla Kapıkule-Şanlıurfa arasında tek şerit yol kalmayacak. Bu çalışmalarla Kapıkule''den giren bir araç, Şanlıurfa''ya kadar 1200 kilometreyi 300 kilometresi bölünmüş, 900 kilometresi otoyol konforunda kat edecek. Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çelikcan, Türkiye''nin kuzey batı ve güney doğu kesimlerini birleştiren otoyolun tamamlanması için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
''Sulukule''yi yıkmayın''Helsinki Komisyonu''nun eş başkanı Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings, Helsinki Komisyonu''nun diğer eş başkanı Demokrat Parti Maryland Senatörü Ben Cardin, Helsinki Komisyonu temsilcileri Joseph R. Pitts ve G. K. Butterfield ile, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a nisan ayında bir mektup göndererek, İstanbul Sulukule''nin yıkılmamasını talep etmişti.
Antalya''nın EXPO hazırlığıAntalya, dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından olan 2014 veya 2016 yıllarında yapılacak EXPO''ya ev sahipliği yapmak için hazırlıklara başladı.
2 bin 100 yıllık aşkDenizli''deki Laodikya Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarında yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.
Sulukule sakinleri yeni evlerindeFatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule projesi kapsamında yapılan evlere kiracıların taşınmaya başladığını söyledi. Yenileme alanı ilan ettikleri bölgelerde tarihi eserler bulunduğuna da dikkati çeken Demir, bu eserlerin bir kısmının dünya çapında önem taşıdığına işaret etti. Demir “Kiracılar, Taşoluk’taki evlerine gitmek için toplanmaya başladılar. Bugün kiracılarımıza evlerini teslim ediyor ve grup grup yeni evlerine taşıyoruz. Hedefimiz, burada yaşayan insanlara 21. yüzyılda İstanbul’da yaşıyor olmanın avantajlarını sağlamak” dedi. Demir, daha sonra ailelere anahtarlarını teslim etti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Yedikule''de tünel inşaatı tedirginliğiUlaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından mayıs ayında Yedikule-Yenikapı arasında oturan 600 haneye tebligat gönderildi.
Prof. Şimşek’ten sürpriz istifaPamukkale’de antik havuz çevresinde yapılan düzenlemelerde kepçe kullanılmış, konunun basına yansımasının ardından kurulun gönderdiği heyetin yaptığı inceleme sonunda, Denizli eski Valisi Hasan Canpolat, çalışmada görev yapanlar ve sorumlular hakkında dava açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmıştı.
Zeybekci projede neden ısrarlıCHP Denizli İl Başkanı Ali Kavak, Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal ve Belediye Meclisi Üyesi Tuncer Savru, belediyenin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi’yle ilgili uygulamalarının baştan sona yanlış olduğunu iddia etti, AKP’li Başkan Nihat Zeybekci’nin bu konudaki ısrarının nedenini sordu.
Bilin bakalım, bu otel neredeVerileri önüme koydular, "Hadi bil bakalım bu otel nerede" diye sordular.
Kriz, gayrimenkule yatırımı artıracakAmerikanın dev yatırım bankası Lehman Brothers''ın iflasını istemesi ve Merrill Lynch ile sigortacılık devi AIG''nin zor duruma düşmesiyle artan küresel mali kriz, konut başta olmak üzere gayrimenkul sektörüne yatırımları artıracak. Uluslararası danışmanlık firmalarının analistleri ve yatırım uzmanları, yatırımcıların, mali sektörden çıkarken, ABD doları ve altın gibi alanlara yöneldiklerini ancak orta vadede konut sektörünün daha önem kazanacağını vurguluyor. Küresel mali kriz nedeniyle, hemen hemen tüm varlık değerlerinin gerilediğinin altını çizen uzmanlar, mali sektördeki varlık değerlerinin azalmasıyla, gayrimenkul sektörüne daha çok yatırım gideceğini, yatırımcıların, orta vadedeki kayıplarını bu şekilde koruyabilecekleri kaydediliyor.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Manisa rüzgárda cazibe merkezi olacakManisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Manisa’ya gelecek yıl 2 yeni rüzgar enerjisi santrali kurulacağını belirterek, "Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak" dedi. Solmaz, AKSA Holding’in yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar santrali için yatırım alanı olarak Manisa’yı seçtiğini öğrendiklerinde hemen harekete geçtiklerini belirtti. Tatil olmasına rağmen Ağustos ayında İl Genel Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdıklarını kaydeden Solmaz, 1 günde mevzi imar planını Meclis’ten geçirerek yatırımcının en az 120 gün kazanmasını sağladıklarını anlattı. Manisa’nın Türkiye rüzgar haritasında ön plana çıktığını dile getiren Solmaz, şöyle devam etti: "Manisa’da 2 rüzgar enerjisi santrali elektrik üretmeye başladı. Önümüzdeki yıl 2 tane daha rüzgar enerjisi santrali faaliyete geçecek. Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Önümüzdeki dönemde 2 büyük sürpriz daha var. Birisi jeotermal enerjiyle ilgili yapılan yatırımlarda yine Manisa öncelikli olarak yer alıyor. İkincisi de bundan bir sonraki adımda güneş enerjisiyle elektrik üretimi yapılmasına yönelik çalışmalar. Biz her ikisinde de çok ciddi hazırlık çalışmaları yapıyoruz."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Öztürk Yapı konut sektörüne giriyorKonut projelerine izolasyon, cephe kaplama, bahçe ve peyzaj, çatı kaplama sistemleri konusunda satış ve uygulama hizmeti veren Öztürk İnşaat, kendi konut projesini inşa etmek için kolları sıvadı. Konut sektörüne girmek istediklerini söyleyen Öztürk Yapı’nın sahibi Mehmet Öztürk, "İstanbul’un yakınlarında Şile veya Çınarcık’ta 30 villadan oluşan proje yapmayı planlıyoruz. Orta seviyenin üstüne hitap edeceğiz. Çalışan kesimin, dinlenmek için hafta sonları gidip kalabileceği bir proje hazırlamak istiyoruz. Projeye önümüzdeki yıl başlayacağız" dedi. Koray İnşaat’ın Port Villaları, Tepe İnşaat’ın Salacak Villaları, Keten İnşaat’ın Bostancı Sitesi ve Albayrak İnşaat’ın Kemer Park Evleri gibi projelerine hizmet veren Öztürk Yapı, Tepe İnşaat’ın Irak’taki projesi ile Türkiye dışına çıkacak.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Sapanca Gölü’ne iki milyonluk bütçeAdapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sapanca Gölü’nün dış kirletici kaynaklarının tespiti ve bu kirleticilere karşı alınması gereken önlemleri içeren projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini, projeye iki milyon YTL bütçe ayrıldığını söyledi. Çalışmaya iki hafta içinde başlayacaklarını ifade eden Keleş, şunları söyledi: "Derelerden, evsel atıklardan, otobandan kaynaklanan kirleticiler var. Ama bunların envanterini çıkarmış olacağız. Bu kirleticilere karşı bilimsel olarak, ne tür önlemler alınması gerekiyor bunlar üzerinde durmuş olacağız."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Karadeniz Sahil Yolu ders kitabında yanlış plan örneği20 yıllık mücadelenin sonrasında büyük törenlerle açılan Karadeniz Sahil Yolu ders kitaplarında arazinin yanlış planlanmasına örnek olarak verildi.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.